• Rodáci – Móric Beňovský – kráľ Madagaskaru (3 – dokončenie)

  Publikované 05.10. 2018 o 19:05 Karma článku: Počet pozretí: Počet komentárov:
  S vďakou pani Eme Maggiovej, primátorke Vrbového, za poskytnutie výnimočne cenných informácií.

  (Pokračovanie článku z minulého týždňa.)

  Na pamätníku Mórica Beňovského na námestí vo Vrbovom je na štylizovanom glóbuse vyobrazený aj George Washington. Právom. V roku 1782 sa Móric Beňovský doplavil do Ameriky s odporúčajúcim listom pre Georga Washingtona od Benjamina Franklina a so svojim projektom cudzineckej légie naverbovanej medzi protestantmi v severnom Nemecku. Beňovského projekt sa zachoval v archíve Kongresu, spolu s ponukou krvi, znalostí a odvahy do boja po boku Američanov za nezávislosť. George Washington bral túto ponuku veľmi vážne. V jeho korešpondencii s vojenskými veliteľmi sa zachovalo niekoľko listov, v ktorých analyzovali Beňovského projekt a jeho vojenské využitie. Kongres nakoniec ponuku Beňovského zdvorilo odmietol, lebo po dobytí Yorktownu a porážke britského loďstva s prispením francúzskej flotily už bol koniec vojny na obzore a už sa na kontinente nepredpokladali pozemné boje väčšieho rozsahu.

  Po šiestich rokoch márnej snahy o získanie štátnych prostriedkov na vybudovanie obchodnej kolónie na Madagaskare od niektorej európskej mocnosti sa Beňovský rozhodol, že kolóniu vybuduje ako súkromný podnik. V Baltimore sa zoznámil s obchodníkmi Zollichoferom a Messonierom, ktorí boli ochotní vložiť prostriedky do obchodnej spoločnosti a získali za to na šesť rokov výhradné práva na obchod s Madagaskarom. Listiny spoločnosti Beňovský začal nadpisovať ako Ampansakabe. Prostriedky na misiu, hlavne zásoby, náradie a zbrane, zhromažďoval Beňovský ešte asi rok v Európe aj v Amerike. Zbrane boli určené na vyzbrojenie domorodcov a vypudenie Francúzov z ostrova.

  V roku 1783 pre spoločnosť získal vplyvného človeka a vedca v Anglicku. Bol ním Jon Hyacinth de Magellan, potomok slávneho moreplavca, ktorého výprava prvá oboplávala zemeguľu. Magellan sa z poverenia Beňovského stal veľvyslancom, ministrom zahraničných vecí aj ministrom hospodárstva Madagaskaru. Beňovský zveril Magellanovi aj svoje pamäti z ciest a práve Magellanovi vďačíme za ich vydanie a mnohé prvé preklady.

  Ako neoverená informácia sa traduje, a na tomto mieste to uvádzam len ako historickú anekdotu, že pri hľadaní dôstojníkov a mužstva do svojej výpravy sa Beňovský v belgickom meste Spa stretol aj s Giacomom Casanovom a údajne nechýbalo veľa, aby sa svetoznámy sukničkár k výprave pripojil.

  Všetky plánované prostriedky na výpravu mal Beňovský pohromade v Baltimore v júli 1874. Všetko naložil na loď Intrepid (Neohrozený) a popri pobreží Brazílie sa vydal na Madagaskar. Zdroje zhodne tvrdia, že Francúzska vláda Beňovskému nedôverovala, pretože sa choval príliš nezávisle. Získala preto na spoluprácu kapitána lode Intrepid, istého Davisa, takže bola veľmi dobre informovaná o všetkých Beňovského krokoch. Je pravdepodobné, že kapitán sa zaslúžil aj o trojmesačné zdržanie na ostrove Juan Gonzales, lebo loď narazila na plytčinu a bolo nutné ju opraviť.

  Na Madagaskar, do zátoky Antongil na severovýchode ostrova, sa Intrepid doplavil v januári 1785. V zdrojoch píšu, že Beňovskému sa dostalo nadšené privítanie od niekoľkých zhromaždených kmeňov a kapitán Davis ešte počas ceremoniálu zdvihol kotvy a odplával s časťou Beňovského mužstva a s väčšinou nákladu. Beňovský sa však napriek tejto strate pustil do diela a začal budovať ako svoje sídlo pevnosť Mauritánia (podľa svojho krstného mena).

  Aj za týchto nepriaznivých podmienok, keď Beňovskému chýbalo veľa zásob a náradia, sa mu do Septembra 1785 podarilo postaviť malú pevnosť, dvadsať míľ cesty do vnútrozemia a nadviazať so susednými kmeňmi spojenectvo ako pri predchádzajúcom pobyte. Reverend Ellis v histórii Madagaskaru píše, že náčelníci okolitých kmeňov boli Beňovského priatelia.

  Aj na tejto ceste, ako na všetkých od jeho návratu zo Sibíri, Beňovského sprevádzala manželka. Tu na Madagaskare sa Beňovskému narodili dve deti. Syn Karol Móric, ktorý ešte ako dojča zomrel na niektorú z tropických chorôb, a dcérka, ktorej meno sa nezachovalo a zomrela krátko po pôrode. Detské úmrtia však boli na Madagaskare bežné. Domorodci mali vo zvyku sami ich usmrcovať, ak sa narodili v „nešťastné dni“. Reverend Ellis sa v histórii Madagaskaru vyslovuje pochvalne o grófovi Beňovskom, ktorý tieto zvyky dôsledne potieral a zakazoval. No bez manželky by sa mu to nepodarilo. Ženy vraj odmietli Beňovského príkazy s tým, že čo on môže vedieť o rodení detí. Nuž sa so vzbúrenými ženami musela porozprávať Beňovského manželka.

  Beňovský obmedzoval obchod s otrokmi, ktorý vykonávali Francúzi, a zrušil niektoré ich obchodné stanice na ostrove. Vyslal dokonca mužov, aby zničili a spálili francúzsku základňu v prístave na severe ostrova, no tí od útoku upustili, keď si v prístave všimli francúzsku vojnovú fregatu. Beňovský vedel, že Francúzi sa pokúsia jeho osadu napadnúť a zničiť, preto od spriatelených kmeňov vyžadoval vytvorenie aspoň malej armády z 1200 mužov na obranu pred náhlym útokom.

  Francúzskej kolónie na Isle de France sa Beňovský obávať nemusel, no nemal tušenia, že ministerstvo námorníctva bolo už dávno podrobne informované kapitánom Davisom a medzičasom prepravilo vojenské posily z Pondichery vo francúzskej Indii. V máji 1786 z Isle de France vyplávala smerom k Madagaskaru fregata s komandom zo 60 dobre vyzbrojených najatých žoldnierov, aby uskutočnili náhly prepad Beňovského osady.

  K Beňovského pevnosti, obohnanej palisádou a s kanónom v strážnej veži, sa komando priblížilo 23. 5. Beňovský mal v tom čase v osade len malú strážnu posádku, ale do boja sa pustil okamžite. Kapitán Larcher, ktorý velil útočnému komandu, vo svojich pamätiach o útoku napísal, že jeho oddiel mal veľké šťastie a všetko rozhodol jeden šťastný zásah z muškety. O rozhodujúcom momente bitky píše toto: „V jednom momente som zazrel grófa Beňovského, ako sa snaží vystreliť z jedného z kanónov, ale nepodarilo sa mu to. Boli sme už pri pevnosti tak blízko, že takýto výstrel by zabil alebo zranil väčšinu mojich vojakov. Pochopil som, že toto je rozhodujúci moment a vydal som mojim mužom rozkaz, aby okamžite vnikli do pevnosti. Bol som stále ešte niekoľko krokov od palisády, keď som znovu zazrel Beňovského, ako na nás páli z pušky. Vzápätí ju odhodil na zem, ľavicou si siahol na srdce a pravou rukou urobil široké gesto smerom k nám. Urobil ešte niekoľko krokov smerom nadol z valu, ale spadol medzi koly, ktoré val spevňovali. Preskočili sme palisády a pevnosť sme dobyli. (…) Guľka prenikla grófovi naprieč hrudníkom z jednej strany na druhú.

  Podľa zdrojov spolu s Beňovským padli aj niekoľkí jeho priatelia – Rusi z jeho sibírskej anabázy, ktorí sa od neho už neodlúčili. Po Beňovského smrti sa jeho manželka s pomocou Benjamina Franklina vrátila cez USA na Slovensko do Beckovskej viesky. Zomrela 1. 3. 1826. Historickou zaujímavosťou je, že evanjelický obrad pri pohrebe viedol Pavol Hurban, otec Jozefa Miloslava Hurbana.

  Aby som sa na záver vyhol patetickej samochvále, zacitujem zo životopisu Beňovského, ktorý napísal Poliak Miecyslaw Lepecki: „Bez cudzej pomoci a bez finančných prostriedkov, vystrojený len vlastnou inteligenciou a vrodeným vodcovským talentom, bol schopný doplaviť sa z odľahlých brehov Ochotského mora, a v priebehu niekoľko málo rokov sa mu podarilo nasadiť si korunu vlastného kráľovstva. Jeho odvaha, predstavivosť a vytrvalosť je obdivuhodná. Práve vďaka takýmto ľuďom získalo Anglicko, Francúzsko, Španielsko a Portugalsko svoje obrovské impériá – boli to do istej miery dobrodruhovia a rojkovia, ale vždy sa vyznačovali odvahou, podnikavosťou a nezlomnosťou.

  Pamätník Beňovskému blízko miesta jeho smrti je dielom Ing. Machovčáka.

   

  Zdroje:

  Vrbovská ročenka 2013: Vrbové a Beňovský, autori Ľubomír Bosák a Patrik Kýška

  https://archive.org/details/memoirsandtrave01olivgoog

  https://www.wdl.org/en/item/2547/

  http://clevelandmemory.org/ebooks/Polish/part02.html

  http://atlas.usv.ro/www/codru_net/CC16/1/05_Kunec.pdf

  https://poland.pl/tourism/history-poland/how-beniowski-became-ruler-madagascar/

  https://books.google.sk/books?id=JLEWAAAAQAAJ&printsec=frontcover&hl=sk#v=onepage&q&f=false

  http://www.ceskatelevize.cz/ct24/svet/1760704-cestovatel-moric-benovsky-kral-madagaskaru-a-pycha-slovenska

  http://www.dobrodruh.sk/historia-slovenska/moric-benovsky-slovensky-dobrodruh-s-tulavymi-topankami

  http://dromedar.zoznam.sk/cl/100073/1298796/Po-stopach-grofa-Morica-Benovskeho

  https://s3.amazonaws.com/gs-waymarking-images

  http://zastupitelstvo.egov.sk/samosprava/getItemFile/id:8673/iframe

  https://books.google.sk/books?id=o48aDhNAEQ0C&pg=PA165&lpg=PA165&dq=madagascar+louisburg&source=bl&ots=glzpFd4cdf&sig=GkI7mbuzA0qIP-yEXj–DIbrLEI&hl=sk&sa=X&ved=0ahUKEwjQk7aylu7WAhUFI1AKHRk6CTE4ChDoAQg2MAI#v=onepage&q=madagascar%20louisburg&f=false

  Predchádzajúce články o rodákoch:

  Vojtech Alexander – rádiológ svetového významu

  Móric Beňovský – kráľ Madagaskaru

  Žofia Bosniaková – blahoslavená hradná pani

  Jozef Dekret Matejovie – muž, ktorý sadil stromy

  Ladislav Škultéty Gábriš – večný vojak

  Vojtech Gerster – staviteľ prieplavov a železníc

  Andrej Hadik – poľný maršal s husárskym kúskom

  Matej Hrebenda – slepý milovník kníh

  Dionýz Ilkovič – siahol si na Nobelovu cenu

  Jozef Kiss – stíhacie eso

  Adam František Kollár – slovenský Sokrates

  Jozef Maximilián Pecval – ovládol svetlo

  Ján Adam Rayman – prvý imunológ

  Aurel Stodola – Einsteinov učiteľ

  Ľudmila Šapošniková-Aujeská – prvá slovenská pilotka

  Milan Rastislav Štefánik – astronóm a dôstojník francúzskej Čestnej légie

  Vladimír Ján Žuffa – všestranný lekárnik

  ———————————————————————

  Písané pre: https://poznamkypanabavora.wordpress.com/ (upravené)

  Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

  Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

  Varovanie

  Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

  Vybrali sme z Hlavných Správ

  Lož patrí medzi základné žurnalistické nástroje Denníka N a jeho klonov. Ako môže niekto tak bezohľadne klamať

  Žilina 11.  decembra 2018 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský)   Na 80. výročie vyhlásenia autonómie sa v Žiline zišlo niekoľko desiatok ľudí, aby si pripomenuli  významnú udalosť  slovenských dejín. Podujatie organizoval Ústav dejín kresťanstva  v spolupráci s miestnym odborom Matice slovenskej  a uskutočnilo v sa budove, kde dnes sídli katolícke gymnázium   Tu sa  totiž  6. októbra 1938…

  Ja tebe, ty mne (hlas vo voľbách) – odhalený skutočný model exstarostu z talianskeho Riace

  Rím 11. decembra 2018 (HSP/Foto:TASR/AP-Marco Costantino)   Oslavovaný starosta, ktorého model integrácie migrantov, sa dával za vzor všetkým, je podľa súdu sociálne nebezpečný a nemôže mu byť zverená verejná funkcia ani spravovanie verejných financií Systém a štruktúru na prijímanie migrantov prispôsobil tak, aby tam mohol platiť (nie vždy skutočne aj…

  1500 eur mesačne navyše pre každého poslanca žne prvé ovocie: Hnutie žltých viest prichádza aj na Slovensko

  Bratislava 11. decembra 2018 (HSP/Foto:Hnutie Žlté vesty Slovensko Facebook)   Hnutie žltých viest sa z Francúzska rozširuje po celej Európe. "Dorazilo"už do Holandska, Belgicka, Nemecka, Švédska a do Čiernej Hory. Náznaky však vidieť už aj na Slovensku. Na sociálnych sieťach to medzi ľuďmi vrie a vznikla aj stránka Hnutie Žlté vesty…

  Na Facebooku sex neexistuje! Nové pravidlá sociálnej siete

  Kalifornia 11. decembra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Richard Drew)   Na sociálnej sieti Facebook boli aktualizované pravidlá poskytovania kontroverzného obsahu súvisiaceho so sexuálnym obťažovaním. Prostredníctvom Facebooku nebude možné vyhľadávať sexuálnych partnerov a koordinovať ľudí, aby uskutočňovali "aktivity sexuálnej povahy" Rovnako tak nebude možné obťažovať iné osoby a písať o pohlavnom styku s erotickým…

  Vedci objavili nového predka človeka

  Londýn 11. decembra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:wikimedia)   Dlhý zoznam ľudských predkov (cez 20 druhov) sa doplnil o ďalší: nový druh hominidov nazvali Australopithecus prometheus. Ako uvádza DailyMail, nový druh bol objavený pri analýze pozostatkov Little Foot ženy, ktorá žila v Juhoafrickej republike pred 3,6 miliónmi rokov Jej výška predstavovala len 1,3…

  Španielsky portál Rebelión: "Ukrajina: Skaza Majdanu"

  Madrid 11. decembra 2018 (HSP/Foto:Screenshot Rebelión)   Katastrofu Ukrajiny, mimoriadne škodlivé následky Majdanu, celkový úpadok krajiny, zúfalstvo obyvateľstva si stále častejšie všímajú už aj mnohí odborníci na Západe. Kamufláž a maskovanie „revolúcie hodnosti“, skrášľovanie skutočnosti a snaha čo najlepšie utajiť celú špinu a zverstvá, ktoré skľučujú túto krajinu, už takmer nefungujú. Stále viac…

  Ako vyzerá vojna Ukrajiny s Ruskom?

  Kyjev 11. decembra 2018 (HSP/Foto:Pixabay)   Tak, že Kyjev opäť zvýšil dovoz uhlia zo „štátu – agresora“. V roku 2017 Ukrajina v zahraničí nakúpila 19,7 milióna ton uhlia za 2,7 mld. USD. 56,57 % z toho bolo ruské uhlie. Zdalo by sa, že ukrajinské úrady prijali tvrdé rozhodnutie nakupovať uhlie v USA, lenže... V roku…

  Trump tvrdil, že rozpočet armády vo výške 716 miliárd dolárov je nepredstaviteľný. Pár dní na to vraj súhlasil so 750 miliardami

  Washington 11. decembra 2018 (HSP/RT/Foto:SITA/AP-Pablo Martinez Monsivais)   Napriek tomu, že minulý týždeň zverejnil tweet, že rozpočet na obranu vo výške 716 miliárd dolárov je "bláznivý", americký prezident Donald Trump údajne obrátil kurz a namiesto toho súhlasil s najvyšším rozpočtom Pentagonu v histórii. Trumpovo neočakávané rozhodnutie súhlasiť so žiadosťou ministra…

  Na Kanárskych ostrovoch objavili pláž, na ktorej je miesto piesku popcorn

  Corralejo 11. decembra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:Screenshot Youtube)   Užívatelia sociálnych sietí zrejme objavili tú najneobvyklejších pláž. Nachádza sa na ostrove Fuerteventura na Kanárskych ostrovoch a ľudia sa tu môžu opaľovať priamo na "popcorne" Pre ľudí, ktorí sa vždy pred dovolenku rozhodujú medzi piesočnatou a kamienkovou plážou, bola objavená nová alternatíva. Pláž…

  Vedci objavili jednoduchý spôsob, ako predchádzať demencii

  Londýn 11. decembra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:pixabay)   Keď denne vypijeme pohár čerstvého pomarančového džúsu, zníži sa riziko, že ochorieme demenciou. Štúdia amerických vedcov, ktorá bola uverejnená v časopise Neurology, sa zaoberala skúmaním súvislostí medzi konzumáciou čerstvého ovocia a šťavy a kognitívnymi funkciami Výskum trval šestnásť rokov a zameral sa na takmer…

  Prezident Macron oznámil, aké ústupky urobí voči protestujúcim. "Viem, že som vám ublížil"

  Paríž 10. decembra 2018 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Ludovic Marin)   Francúzsky prezident Emmanuel Macron oznámil v pondelok dva ústupky voči protestujúcim z hnutia tzv. žltých viest. Macron avizoval zvýšenie minimálnej mzdy od začiatku budúceho roka o 100 eur, ako informovala agentúra AFP. Práve to má byť zároveň prezidentov najväčší ústupok smerom k požiadavkám…

  Romantické výlety do Paríža minulosťou? Aktrakcie sú v meste pozastavené, obchody vyrabované, krajina má miliardové straty v ekonomike

  Paríž 10. decembra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP/via AFP Photo/Eric Feferberg)   Francúzsky minister financií Bruno Le Maire uviedol, že protesty žltých viest spôsobili značnú ujmu spoločnostiam a národnému hospodárstvu. Počas protestov dochádzalo k rabovaniu obchodov a bánk. Turistické atrakcie zostali zatvorené "Je to katastrofa pre obchod. Je to katastrofa pre našu ekonomiku," cituje…

  Maďarský poslanec Németh: Globálny pakt o migrácii je vážnou hrozbou. Ak budeme migrantov motivovať, vzniknú vážne bezpečnostné problémy

  Budapešť 10. decembra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)   Globálny pakt Organizácie Spojených národov (OSN) o migrácii, ktorý v pondelok schválili zástupcovia 164 krajín na konferencii OSN v marockom Marrákeši, vníma maďarská vládna strana Fidesz ako vážnu hrozbu. Podľa agentúry MTI to vyhlásil v parlamente v Budapešti poslanec Fideszu Zsolt Németh Politik…

  Marocký kráľ: Represívna politika migráciu nezastaví, len ju spomalí

  Marrákeš 10. decembra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Maxim Shipenkov)   Marocký kráľ Muhammad VI. v pondelok uviedol, že "represívna" migračná politika voľný pohyb ľudí iba spomaľuje, ale nezastaví ho. Trvá tiež na tom, že žiadna krajina nemôže problém migrácie riešiť jednostranne, informuje agentúra AP Na začiatku dvojdňovej kľúčovej medzinárodnej konferencie OSN o migrácií…

  Medzinárodné turné Clintonovcov je zatiaľ fiaskom. Lístky na ďalšie podujatia idú do obrovských zliav

  Washington 10. decembra 2018 (HSP/Foto:TASR/AP -Matt Rourke)   Bývalý prezident Bill Clinton a jeho manželka Hillary - neúspešná prezidentská kandidátka v roku 2016 - prijali zúfalé opatrenia na zvýšenie predaja lístkov na ich šnúru po 13 mestách Vstupenky na toto podujatie sa predávajú za polovičné ceny v sieti Groupon, uvádza…

  Wahhab: Víťazstvo Sýrie nad terorizmom je aj víťazstvom Libanonu a všetkých čestných ľudí v regióne

  Bejrút 10. decembra 2018 (HSP/Foto:Facebook)   Libanonský politik, predseda strany „Tavhid Arabi“ Wiam Wahhab vysoko ocenil víťazstvo Sýrie nad terorizmom a vyhlásil, že jej triumf je aj „víťazstvom Libanonu a všetkých čestných ľudí v regióne“ Wiam Wahhab poukázal na to, že Sýria a Libanon majú dlhoročné pevné priateľské vzťahy. Prízvukoval, že všetky pokusy poškodiť…

  Katarský vyslanec: Izrael zamietol letecké spojenie s pásmom Gazy

  Gaza 10. decembra (TASR/HSP/Foto:Islampos Twitter)   Izrael zamietol návrh na otvorenie leteckého spojenia medzi palestínskym pásmom Gazy a katarskou Dauhou. Pre palestínsku tlačovú agentúru SAWA to povedal katarský vyslanec Muhammad Imádí Rozhovor s vyslancom, ktorý koordinuje katarské humanitárne projekty na území kontrolovanom militantným palestínskym hnutím Hamas, bol zverejnený v pondelok.…

  Le Penová označila migračný pakt OSN za "dohodu s diablom"

  Paríž 10. decembra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Hussein Malla)   Marine Le Penová, predsedníčka francúzskej politickej strany Národný front, minulú sobotu vyhlásila, že Globálny pakt OSN o migrácii, ktorý sa  podpísal, je "dohodou s diablom". Informoval o tom denník Le Monde Le Penová sa v Bruseli stretla so zástupcami pravicovej belgickej strany Flámsky…

  TopSpeed

  Vyhraj hodinky Suzuki Swift Sport v hodnote 65 €

  0

  S príchodom rýchleho Swišťa na slovenský trh máme súťaž o štýlové hodinky Suzuki Swift Sport. Tretia generácia rýchleho Swiftu prináša viac zmien ako kedy predtým. Okrem dizajnu sa nájdu pomerne zásadné zmeny pod kapotou. Ak dokážeš identifikovať správne 5 najväčších zmien voči predošlej generácii, súťaž Vyhraj hodinky je tu práve pre teba. Nič viac,…

  Ktorá cena paliva platí? Na toteme alebo na stojane?

  8

  Kedysi dávno som na webe čítal článok, kde rozoberali mýty a fakty o palive. Bola tam spomenutá cena paliva na výdajnom stojane vs. cena paliva na toteme. Konkrétne tam bolo uvedené, že platná cena za palivo je tá, ktorá je  zobrazená na displeji stojanu, na ktorom je zavesená tankovacia pištoľ. Povedal…

  Audi Q3 Euro NCAP zdolalo na 5 hviezd

  0

  Aj druhá generácia Audi Q3 musela prejsť skúškou bezpečnosti, v ktorej komisári preverujú pasívnu aj aktívnu bezpečnosť. Audi Q3 Euro NCAP prešlo s prehľadom, obzvlášť ochrana dospelých podľa percentuálneho hodnotenia dopadla nadpriemerne dobre. Takéto výsledky sa však špeciálne od prémiových áut aj v nižších triedach akosi už automaticky očakávajú. Klient za ne…

  Konfigurátor Honda a porovnanie s konkurenciou

  0

  Kto medzi vybranými autami zvažuje aj novú Hondu, pravdepodobne zablúdil aj na oficiálne stránky výrobcu. Konfigurátor Honda je k dispozícii aj pre slovenský trh. Aký je? Dá sa v ňom vyznať? Porovnanie konfigurátorov prezradí detaily, ako v tomto konfigurátore funguje celý proces od zvolenia auta až po jeho výslednú konfiguráciu. Je v ňom niečo zaujímavé?

  Matej Koník a jeho dobrodužstvo Rotax Max Challenge Grand Finals

  5

  Matej Koník sa len nedávno vrátil z Brazílie a nie, nebola to predvianočná dovolenka, ale Rotax Max Challenge Grand Finals 2018, kde sa zišli tí najlepší motokáristi z celého sveta. Pre Maťka aj jeho tím LSR Racing to bola odmena za celoročnú drinu, ktorú premenil na titul Majstra Slovenska v triede Rotax Micro Max,…

  Ferrari 250 GTO je drahšie ako keby ho vyvážili zlatom

  0

  Keď ide historické Ferrari do aukcie, môžeme čakať, že sa predá za ohromné peniaze. Každé z týchto starých pretekárskych áut písalo históriu niekedy viac niekedy menej úspešne. Koncom leta bolo v aukcii v Pebble Beach Ferrari 250 GTO z roku 1962. Nepochybne krásny kus techniky s veľkou historickou hodnotou a tak niet divu, že auto predali…

  KAMzaKRÁSOU

  Poradíme ako si správne vybrať krém podľa typu pleti

  0

  Množstvo rôznych výrobcov, rôzne účinky, rôzna konzistencia, no k tomu všetkému sa pridáva aj otázka: Viete, aký máte typ pleti? Je vaša pokožka suchá, mastná, normálna alebo zmiešaná? Aj tento fakt ovplyvňuje konečný výber správneho pleťového krému. Tak ako si správne vybrať krém? Poďme sa teda spolu pozrieť na to, ktorý…

  Recept na odľahčený vianočný šalát: Pochutnáš si?

  0

  Čo by to boli za Vianoce bez vianočného šalátu? Ten už akosi neodmysliteľne patrí na štedrovečerný stôl alebo ako pohostenie pre koledníkov a návštevníkov. No ak patríte k tým, ktorí si strážia svoju líniu a klasický „majonézak“ je pre vás tabu, tak skúste možno trošku odľahčenú verziu, kde sme majonézu nahradili jogurtom.…

  Kam umiestniť vianočný stromček v malom byte? Aj takto sa to dá!

  0

  V prípade malého bytu a nedostatku priestoru v ňom je každý kútik na niečo dobrý. Ak ste aj vy majiteľmi malého bytu a ešte stále premýšľate, ako do neho dostať aspoň nejaký vianočný stromček, ktorý by navodzoval tú pravú vianočnú atmosféru, tak máme pre vás inšpiráciu. Kam teda umiestniť vianočný stromček v malom byte?

  Braxton Hicksove kontrakcie: Rozoznaj pôrod od planého poplachu!

  0

  Tehotenstvo je nepochybne krásnym obdobím v živote ženy, no zároveň treba podotknúť to, že ide aj o obdobie, kedy sa ženy o svoje nenarodené deti veľmi obávajú. Obdobie očakávania totiž sprevádza mnoho symptómov. Jedným z nich môžu byť aj Braxton Hicksove kontrakcie, ktoré sa často môžu zamieňať s predčasným pôrodom. Kedy…

  Nakličovanie semien: Vypestuj si zdravé klíčky v pohodlí domova!

  4

  Nakličovanie semien je proces pomerne jednoduchý a zvládnu ho i úplní začiatočníci. Klíčky, ktoré si takto pripravíte v pohodlí domova, sa môžu stať vítanou súčasťou aj vášho jedálnička. Sú chutné a navyše plné cenných látok, ktoré sú nevyhnutné pre správnu funkciu organizmu. V nasledujúcom článku vám prezradíme, prečo vyskúšať nakličovanie semien a ktoré semená sú na to…

  Trendy v zdobení vianočného stromčeka: Akú farbu zvoliť tento rok?

  5

  V každej domácností sú iné tradície. Niekde vianočné stromčeky nosí Ježiško, iní si zase stromček ozdobujú spoločne deň pred Štedrým dňom a niektorí ho majú rozsvietení už celý mesiac. Ku ktorým patríte vy? Ak k tým, ktorí stromček ešte rozhodne nemajú ozdobený, tak načerpajte inšpiráciu tohtoročných trendov v zdobení vianočného stromčeka. Aká farba je…

  TopDesať

  Fotografovanie je poriadna zábava: Takto vznikajú mnohé perfektné fotografie

  0

  Fotografovanie vie byť poriadnou zábavou! A mnohokrát si to ani neuvedomíme. Na internete totižto vidíme iba finálne fotografie. No za každou takouto fotografiou sa skrýva príbeh. Fotografovanie totiž nie je iba o stlačení tlačidla, ale taktiež aj o upravení prostredia, v ktorom sa fotograf a objekt fotografovania nachádza. Na internete…

  Dôvody, prečo tvoj pes šteká a ty by si ho nemal trestať

  0

  V posledných piatich rokoch podali Newyorčania približne 7 500 sťažností súvisiacich so psami a väčšina z nich bola založená na hluku, ktorý vydáva pes pri štekaní. Pes by mal štekať, takže mať jedného doma a očakávať, že to nebude robiť je absurdné. Ale niekedy sa stáva, že pes šteká príliš a bez zjavného dôvodu. Akonáhle…

  Ľudská krv: 10 zaujímavých faktov, o ktorých ste zrejme nevedeli!

  0

  Všetci vieme, že náš krvný systém je naozaj komplikovaný, preto je dôležité starať sa o svoje srdce a poznať svoju krvnú skupinu. No to sú len základné veci, ktoré ovláda zrejme každý. Ľudská krv ale ukrýva omnoho viac tajomstiev, ako by sme si mohli myslieť. :) [adrotate group="11"] 1. Komár

  Tieto fotografie ťa pobavia: Zvieratá vedia sedieť ako ľudia

  0

  Život v blízkosti ľudí má obrovský vplyv na zvieratá. Teda, aspoň to môžeme takto usúdiť z nasledujúcich fotografií. Na tieto zvieratá sa totižto nalepila zvláštna ľudská vlastnosť - lenivosť. Ak sa pozrieš na nasledujúce fotografie, všimneš si, že všetky tieto zvieratá sú odfotografované v nezvyčajnej polohe - ľudskom sede. Takéto…

  Test osobnosti: Vyber si pierko a my ti povieme, kto vlastne si

  0

  Na svete žije viac ako 7 miliárd ľudí. Každý z nás je jedinečný, úžasný a výnimočný. A ak stále nevieš, kto vlastne si, tak ti to pomôže odhaliť tento test osobnosti. Nie je to nič ťažké ani zložité. Ponúkneme ti obrázok, na ktorom uvidíš 5 rôznych pierok. Tvojou úlohou je,…

  Švajčiarsky grafik vytvoril ilustrácie, ktoré majú desivo blízko k skutočnosti

  0

  Grafik Stephan Schmitz žije vo Švajčiarsku a vytvára ilustrácie pre tie najznámejšie časopisy na svete. Jeho diela popisujú rôzne oblasti života moderného človeka, od rodinných vzťahov až po technológiu. Nie sú mimoriadne dramatické, ako to často býva pri umeleckých dielach tohto žánru, ale čím dlhšie sa na ne pozeráš, tým viac si uvedomíš,…