Rodáci – Aurel Stodola

Dnes si spomeniem na rodáka z Liptovského Mikuláša. Nielen preto, že práve v tomto meste žijem a denne sa pozerám na jeho rodný dom (↓), ale aj preto, že neprávom málo poznáme stopu, ktorú zanechal vo svete. Veď aj ja som ho donedávna vnímal skôr ako strýka dramatika Ivana Stodolu (Bačova žena, Jožko Púčik…).

Aurel Stodola sa narodil 11. 5. 1859 v rodine kožiarskeho podnikateľa. Liptovský Mikuláš bol tradične garbiarske mesto. Aurel Stodola sa neskôr oženil s dcérou garbiara Darinou Pálkovou. Stodolovci boli agilná rodina. Aurelovi mladší bratia sa angažovali aj v politike a jeden z nich – Kornel, vraj na Slovensko priniesol v roku 1888 prvé lyže a prispel tým k tomu, že práve v Liptovskom Mikuláši stál neskôr  prvý lyžiarsky vlek v Uhorsku.

Aurela však zlákala technika. Bol veľmi talentovaný na matematiku a fyziku. Strednú školu vyštudoval v Levoči a v Košiciach v nemeckom jazyku. Od roku 1876 študoval na technike v Budapešti a od roku 1877 strojné inžinierstvo v Zürichu. Neskôr pracoval v strojárňach štátnych uhorských železníc v Budapešti. V roku 1883 pokračoval v štúdiu popri zamestnaní na Vysokej škole technickej v Charlottenburgu v Berlíne. Štúdiá ukončil v roku 1884 na parížskej Sorbonne.

Po skončení štúdií nastúpil v Prahe v strojárni Ruston a spol. Táto strojárska spoločnosť vyrábala aj parné stroje a turbíny. Práve na turbíny sa stal Aurel Stodola jedným z najuznávanejších svetových odborníkov. Od nástupu do tejto práce sa snažil vymyslieť, ako by sa výrobky firmy dali zlepšiť, aby boli výkonnejšie a účinnejšie. Publikoval odborné články a vynálezy, až si v Zürišskej technike všimli svojho bývalého talentovaného žiaka a vo veku 33 rokov mu ponúkli profesorské miesto. Aurel Stodola váhal. „Tento list ako bomba udrel do mojej mysle, a stojím pred tak veľkým odhodlaním, že mi je ťažko nájsť zakľúčenia,“ napísal vtedy rodine do Liptovského Mikuláša. „Ja idem písať najprv, že sa necítim povolaným na miesto prvého rangu ako je Zürich, a k tomu ešte v matematickom odbore, a spýtam sa, ako si tí páni sami predstavujú moje položenie, ak by som nezodpovedal?“ Nakoniec však toto pozvanie prijal a v Zürichu pôsobil až do svojej smrti v roku 1942.

Najväčšie úspechy dosiahol v odbore parných turbín a jeho výpočty i konštrukcie dali pevný základ práve tomuto odvetviu strojárstva. Jeho vrcholné dielo Dampfturbinen und ihre Aussichten als Wärmekraftmaschinen (Parné turbíny a ich výhľady ako strojov poháňaných tepelnou energiou) vyšlo roku 1903, stalo sa základnou učebnicou v odbore a neskôr ho preložili do mnohých svetových jazykov. Ustavične ho dopĺňal o nové poznatky a jeho šieste vydanie roku 1924 malo už rozsah 1 142 strán. V ňom položil základy modernej teórie parných a spaľovacích turbín a dodnes je považované za klasické dielo. V roku 1922 vyšlo v Berlíne jeho ďalšie významné dielo Dampf- und Gas-Turbinen (Parné a plynové turbíny).

Stodolu jeho študenti uznávali ako vynikajúceho pedagóga. Jedným zo Stodolových študentov bol aj Albert Einstein, s ktorým sa neskôr aj spriatelil. Študenti o Stodolovi hovorili, že mal také tempo, ktorému na prednáškach nestíhali a museli si deliť úlohy – jedni si zapisovali, čo vravel a druhí prekresľovali jeho náčrty z tabule. Jeho prednášky pritom boli jasné a zrozumiteľné.

Z mnohých vedeckých uznaní spomeňme aspoň zlatú medailu Jamesa Watta, ktorá je považovaná za svetovo najprestížnejšiu cenu, ktorú môže získať technik. Je to obdoba Nobelovej ceny, no hoci počas existencie Zürišskej univerzity bola vari desiatke jej absolventov a pedagógov laureátmi Nobelovej ceny, vrátane Alberta Einsteina, Wattovu medailu dostal len jediný – Stodola.

Okrem toho sa Aurel Stodola venoval aj automatickej regulácii tepelných strojov a skonštruoval prvé tepelné čerpadlo na svete, ktoré je pod radnicou v Zürichu dodnes funkčné. Počas prvej svetovej vojny vyvíjal pohyblivé protézy rúk a nôh.

V roku 1929 pri príležitosti Stodolových sedemdesiatín a odchodu do dôchodku usporiadali jeho kolegovia a študenti veľkolepú zdravicu, do ktorej prispel aj Albert Einstein týmito slovami: „Keby sa narodil za čias renesancie, bol by sa stal veľkým maliarom alebo sochárom, pretože najväčším impulzom jeho osobnosti bola potreba tvoriť a fantázia. Toto mocné zanietenie prenášal na svojich študentov dlhé a dlhé roky svojej plodnej pedagogickej činnosti. Aj keď hlavnou hnacou silou jeho práce bola kvitnúca tvorivá činnosť, predsa jeho sila bola v neustálej túžbe po poznaní a mimoriadnej jasnosti jeho myšlienok.“

Pri odchode z katedry Aurel Stodola povedal aj toto: „V každom ročníku je určitá garda študentov, ktorá vrchovato uspokojuje všetky želania otca, učiteľa, priemyslu, aj štátu… preto mi dovoľte vysloviť, čo je už dávno vecou môjho srdca: pre túto gardu je treba viac urobiť, ako sa dosiaľ urobilo. Bolo by krátkozrakosťou tvrdiť, že nadaný si aj sám nájde správnu cestu v živote.

Práve týmto odkazom nášho geniálneho rodáka teda ukončím tento text, aby sa nám vrylo do pamäti, že vynikajúcich a talentovaných ľudí máme málo a preto by sme im, aj v záujme vzdelania a schopností našich národov, mali venovať podstatne viac energie a pozornosti.

 

Zdroje:

https://www.kniha.cz/vzdelani-pribuzni/

https://www.seas.sk/aurel-stodola

https://www.mikulas.sk/files/File/kalendar_podujati/Criepky_historiaCR.pdf

https://www.patentovat.sk/vynalezcovia/aurel-stodola/

Predchádzajúce články o rodákoch:

Jozef Dekret Matejovie – muž, ktorý sadil stromy

Matej Hrebenda – slepý milovník kníh

Adam František Kollár – slovenský Sokrates

———————————————————————

Písané pre: https://poznamkypanabavora.wordpress.com/ (upravené)

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

author photo

Marián Moravčík

O AUTOROVI

https://belobog.sk/
Viac mojich starších textov nájdete tu:
https://poznamkypanabavora.wordpress.com/category/od-pratel/navaja/
alebo tu:
https://vlkovobloguje.wordpress.com/category/navajammova-posta/

AUTOR V ČÍSLACH

Počet článkov: 95

Celkové hodnotenie: 17.46

Priemerná čítanosť: 1588

icon Top za 7 dní

iconNajnovšie z HS

icon Najčítanejšie z HS

  • POČASIE NA DNES

    FOTO DŇA

  • Vybrali sme

    Kamenický: Opoziční pseudoodborníci zo SAS majú kopu riešení, ale vždy až po funuse

    0icon

    Bratislava 20. apríla 2024 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Minister financií Ladislav Kamenický reaguje na kritiku jeho práce zo strany opozičnej SaS. Pripomína SaS viaceré problémy, ktoré…

    Transagenda na Slovensku (a jej implikácie): „Máš ještě jinou dírku.“

    0icon

    Bratislava 20. apríla 2024 (HSP/Foto: Pexels)   Nedávno sa v našej vlasti udialo toto: Stredoškolský učiteľ odmietol nazývať dievča, ktoré sa identifikuje ako chlapec, mužským…

    MAS Zlatá cesta pomohla získať podporu z eurofondov desiatkam projektov

    0icon

    Prenčov 20. apríla 2024 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jana Vodnáková)   Miestna akčná skupina (MAS) Zlatá cesta so sídlom v Prenčove neďaleko Banskej Štiavnice pomáha čerpať zdroje z Európskej…

    Poľský prezident prezradil, kto vlastní väčšinu ukrajinského poľnohospodárskeho priemyslu

    0icon

    Bratislava 20. apríla 2024 (HSP/Foto:TASR/AP-Czarek Sokolowski)   Andrzej Duda reprezentuje vládu, ktorá je všeobecne považovaná za jednu z najviac proamerických a protiruských vlád kedykoľvek v…

    Horší než zrada

    0icon

    Praha 20. apríla 2024 (HSP/vidlakovykydy/Foto:TASR/AP-Javier Bernardo)   Ve Starém zákoně je jeden moc hezký příběh. Moábský král zjistil, že v nebezpečné blízkosti jeho hranic táboří…

    Prezidentka podporuje občiansku zbierku na muníciu pre Ukrajinu

    0icon

    Prezidentka SR Zuzana Čaputová podporuje občiansku zbierku Munícia pre Ukrajinu. Je zároveň hrdá na to, že mnohým na Slovensku záleží na osude susednej Ukrajiny. Uviedla…

    Známy herec odhalil svoj príbeh o ceste k Bohu

    0icon

    Bratislava 20. apríla 2024 (HSP/ Church POP / Foto: X @RobSchneider)   „Katolícka cirkev je pre mňa prínosom, pretože je najvernejšia skutočným slovám Ježiša Krista,“…

    NATO rozhodne o osude Odesy s pomocou "proxy armády"

    0icon

    Kyjev 20. apríla 2024 (HSP/politika/Foto: Twitter)   Odesa je veľmi dôležitá pre protichodné strany ukrajinského konfliktu, píše v článku pre srbské médium "Politika" Slobodan Samarcija.…

    Šéfredaktori troch titulov News and Media Holding reagujú na kritiku konkurencie

    0icon

    Bratislava 19. apríla 2024 (HSP/ Plus Jeden Deň/ Foto: Pixabay)   Stupňujúce sa útoky z konkurenčných médií prinútili šéfredaktorov titulov Plus JEDEN DEŇ, Nový Čas…

    Kvôli neúspešnému hlasovaniu sa o uznesení o potratoch nebude rokovať

    0icon

    Bratislava 20. apríla 2024 (HSP/ Facebook/ Foto:Pixabay)   Branislav Škripek v mene KDH podáva podnet na Výbor pre Európske záležitosti. "Právo na smrť je v…

    Vášeň v Tebe

    Auto Trendy

    Reklama

    Armádny Magazín

    TopDesať

    FOTO DŇA