• Rodáci – Aurel Stodola

  Publikované 07.04. 2018 o 00:10 Karma článku: Počet pozretí: Počet komentárov:

  Dnes si spomeniem na rodáka z Liptovského Mikuláša. Nielen preto, že práve v tomto meste žijem a denne sa pozerám na jeho rodný dom (↓), ale aj preto, že neprávom málo poznáme stopu, ktorú zanechal vo svete. Veď aj ja som ho donedávna vnímal skôr ako strýka dramatika Ivana Stodolu (Bačova žena, Jožko Púčik…).

  Aurel Stodola sa narodil 11. 5. 1859 v rodine kožiarskeho podnikateľa. Liptovský Mikuláš bol tradične garbiarske mesto. Aurel Stodola sa neskôr oženil s dcérou garbiara Darinou Pálkovou. Stodolovci boli agilná rodina. Aurelovi mladší bratia sa angažovali aj v politike a jeden z nich – Kornel, vraj na Slovensko priniesol v roku 1888 prvé lyže a prispel tým k tomu, že práve v Liptovskom Mikuláši stál neskôr  prvý lyžiarsky vlek v Uhorsku.

  Aurela však zlákala technika. Bol veľmi talentovaný na matematiku a fyziku. Strednú školu vyštudoval v Levoči a v Košiciach v nemeckom jazyku. Od roku 1876 študoval na technike v Budapešti a od roku 1877 strojné inžinierstvo v Zürichu. Neskôr pracoval v strojárňach štátnych uhorských železníc v Budapešti. V roku 1883 pokračoval v štúdiu popri zamestnaní na Vysokej škole technickej v Charlottenburgu v Berlíne. Štúdiá ukončil v roku 1884 na parížskej Sorbonne.

  Po skončení štúdií nastúpil v Prahe v strojárni Ruston a spol. Táto strojárska spoločnosť vyrábala aj parné stroje a turbíny. Práve na turbíny sa stal Aurel Stodola jedným z najuznávanejších svetových odborníkov. Od nástupu do tejto práce sa snažil vymyslieť, ako by sa výrobky firmy dali zlepšiť, aby boli výkonnejšie a účinnejšie. Publikoval odborné články a vynálezy, až si v Zürišskej technike všimli svojho bývalého talentovaného žiaka a vo veku 33 rokov mu ponúkli profesorské miesto. Aurel Stodola váhal. „Tento list ako bomba udrel do mojej mysle, a stojím pred tak veľkým odhodlaním, že mi je ťažko nájsť zakľúčenia,“ napísal vtedy rodine do Liptovského Mikuláša. „Ja idem písať najprv, že sa necítim povolaným na miesto prvého rangu ako je Zürich, a k tomu ešte v matematickom odbore, a spýtam sa, ako si tí páni sami predstavujú moje položenie, ak by som nezodpovedal?“ Nakoniec však toto pozvanie prijal a v Zürichu pôsobil až do svojej smrti v roku 1942.

  Najväčšie úspechy dosiahol v odbore parných turbín a jeho výpočty i konštrukcie dali pevný základ práve tomuto odvetviu strojárstva. Jeho vrcholné dielo Dampfturbinen und ihre Aussichten als Wärmekraftmaschinen (Parné turbíny a ich výhľady ako strojov poháňaných tepelnou energiou) vyšlo roku 1903, stalo sa základnou učebnicou v odbore a neskôr ho preložili do mnohých svetových jazykov. Ustavične ho dopĺňal o nové poznatky a jeho šieste vydanie roku 1924 malo už rozsah 1 142 strán. V ňom položil základy modernej teórie parných a spaľovacích turbín a dodnes je považované za klasické dielo. V roku 1922 vyšlo v Berlíne jeho ďalšie významné dielo Dampf- und Gas-Turbinen (Parné a plynové turbíny).

  Stodolu jeho študenti uznávali ako vynikajúceho pedagóga. Jedným zo Stodolových študentov bol aj Albert Einstein, s ktorým sa neskôr aj spriatelil. Študenti o Stodolovi hovorili, že mal také tempo, ktorému na prednáškach nestíhali a museli si deliť úlohy – jedni si zapisovali, čo vravel a druhí prekresľovali jeho náčrty z tabule. Jeho prednášky pritom boli jasné a zrozumiteľné.

  Z mnohých vedeckých uznaní spomeňme aspoň zlatú medailu Jamesa Watta, ktorá je považovaná za svetovo najprestížnejšiu cenu, ktorú môže získať technik. Je to obdoba Nobelovej ceny, no hoci počas existencie Zürišskej univerzity bola vari desiatke jej absolventov a pedagógov laureátmi Nobelovej ceny, vrátane Alberta Einsteina, Wattovu medailu dostal len jediný – Stodola.

  Okrem toho sa Aurel Stodola venoval aj automatickej regulácii tepelných strojov a skonštruoval prvé tepelné čerpadlo na svete, ktoré je pod radnicou v Zürichu dodnes funkčné. Počas prvej svetovej vojny vyvíjal pohyblivé protézy rúk a nôh.

  V roku 1929 pri príležitosti Stodolových sedemdesiatín a odchodu do dôchodku usporiadali jeho kolegovia a študenti veľkolepú zdravicu, do ktorej prispel aj Albert Einstein týmito slovami: „Keby sa narodil za čias renesancie, bol by sa stal veľkým maliarom alebo sochárom, pretože najväčším impulzom jeho osobnosti bola potreba tvoriť a fantázia. Toto mocné zanietenie prenášal na svojich študentov dlhé a dlhé roky svojej plodnej pedagogickej činnosti. Aj keď hlavnou hnacou silou jeho práce bola kvitnúca tvorivá činnosť, predsa jeho sila bola v neustálej túžbe po poznaní a mimoriadnej jasnosti jeho myšlienok.“

  Pri odchode z katedry Aurel Stodola povedal aj toto: „V každom ročníku je určitá garda študentov, ktorá vrchovato uspokojuje všetky želania otca, učiteľa, priemyslu, aj štátu… preto mi dovoľte vysloviť, čo je už dávno vecou môjho srdca: pre túto gardu je treba viac urobiť, ako sa dosiaľ urobilo. Bolo by krátkozrakosťou tvrdiť, že nadaný si aj sám nájde správnu cestu v živote.

  Práve týmto odkazom nášho geniálneho rodáka teda ukončím tento text, aby sa nám vrylo do pamäti, že vynikajúcich a talentovaných ľudí máme málo a preto by sme im, aj v záujme vzdelania a schopností našich národov, mali venovať podstatne viac energie a pozornosti.

   

  Zdroje:

  https://www.kniha.cz/vzdelani-pribuzni/

  https://www.seas.sk/aurel-stodola

  http://www.mikulas.sk/files/File/kalendar_podujati/Criepky_historiaCR.pdf

  http://www.patentovat.sk/vynalezcovia/aurel-stodola/

  Predchádzajúce články o rodákoch:

  Jozef Dekret Matejovie – muž, ktorý sadil stromy

  Matej Hrebenda – slepý milovník kníh

  Adam František Kollár – slovenský Sokrates

  ———————————————————————

  Písané pre: https://poznamkypanabavora.wordpress.com/ (upravené)

  Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

  Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

  Varovanie

  Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

  Vybrali sme z Hlavných Správ

  TopSpeed

  Nová Škoda Octavia už tento rok?

  0

  Škoda tento rok príde s viacerými novinkami. V rámci modelovej ofenzívy je pripravený modernizovaný Superb, ktorý je na trhu už nejaký ten piatok. Nová Škoda Octavia by po 7 rokoch mala prísť na trh začiatkom budúceho roka, debut však zažije ešte tento rok. Možno na jesennom autosalóne vo Frankfurte. Čo môžeme…

  Hyundai Tucson N Line naznačuje príchod N-kového SUV

  0

  Očakávali sme ho síce už na Ženevskom autosalóne, ale prichádza až teraz. Hyundai Tucson N Line ako prvé SUV kórejského výrobcu dostal športový továrenský tuning. O plne Nkovú verziu, samozrejme, nejde, ale vraj má prísť aj tá. Podobne, ako i30 N Line, aj Tucson ponúkne športovejší zážitok z jazdy bez kompromisov v každodennom…

  Veľká údržba diaľničných tunelov. Kedy a kde?

  0

  Jar je tu. NDS preto už oznámila termíny, kedy bude vykonávať pravidelné uzávierky tunelov. V apríli a máji postupne príde veľká údržba diaľničných tunelov zameraná na očistu a kontrolu ich technického stavu a zariadení v nich. S údržbou sa, žiaľ, spájajú výluky a dopravné obmedzenia. Tu je ich zoznam, pre váš prehľad.

  Oslava Opel 120 rokov: 2. dekáda

  0

  V druhej časti seriálu o oslave Opel 120 rokov od začiatku výroby automobilov sa dostaneme do druhej dekády. Teda do rokov 1909 až 1919. Toto obdobie už je o niečo zaujímavejšie, aj keď príchod prvej svetovej vojny spomalil ďalší rozvoj. Pozrime sa, čo za tých 10 rokov Opel predviedol.

  Podarí sa naplniť plán Volvo Vision 2020?

  3

  Volvo je známe predovšetkým orientáciou na bezpečnosť a rodinu. Niekto by možno povedal, že bezpečnejší je už len tank. Volvo cíti zodpovednosť ísť  v otázke bezpečnosti príkladom. Pred 12 rokmi predstavili plán Volvo Vision 2020. Cieľom bolo, že do roku 2020 v novom Volve nezomrie žiadny človek. Podarilo sa ho naplniť?

  Video Hyundai ix35 4x4 test

  0

  Viacero testov starších typov Hyundai s pohonom oboch náprav ukázalo, že ich systém nie je pre niektoré bežné situácie vyladený. Stačilo trochu prekrížiť nápravy v kombinácii so sníženou trakciou a auto ostalo bezmocne stáť. A to aj keď sme použili mechanickú uzávierku medzinápravového diferenciálu 4WD Lock, ktorými tie autá sú vybavené.…

  KAMzaKRÁSOU

  Video Muži a mejkap: Ako to dopadne, keď si chlapi robia očné linky? Toto ťa dostane!

  0

  Muži a mejkap - pre mnohých nepredstaviteľná kombinácia. No povedzme si úprimne, dnes existuje obrovské množstvo úžasných mejkap artistov, ktorí to s líčidlami vedia lepšie ako ženy. Ako to však dopadne, že do rúk dostanú očné linky v pere bežní chlapi? To sa dozviete v nasledujúcom článku!

  Prečo spať so zatvorenými dverami? Raz ti to zachráni život!

  0

  Aj taká banalita, ako sú zatvorené dvere v miestnosti počas spánku, vám môže v budúcnosti zachrániť život. Človek si to ani neuvedomí, ale stať sa môže hocičo. Aj keď si nevieme predstaviť spať v miestnosti so zatvorenými dverami, pretože v nej môže byť vydýchaný vzduch, mali by ste vedieť, že zatvorené dvere zachránili život…

  Vedeli ste, že závislosť na jedle je choroba? Takto sa prejavuje

  0

  Od zajtra chudnem. Túto vetu si už povedalo mnoho ľudí, no existuje hŕstka tých, ktorým sa to nikdy nepodarí, lebo ich sužuje takzvaná závislosť na jedle. Táto nepríjemná choroba sa môže na prvý pohľad zdať ako výmysel, no nie je to tak. Byť závyslým na jedle znamená nemať nad svojím…

  Turecká káva: Spoznaj najlepší spôsob, ako pripraviť pravého turka!

  1

  Turecká káva alebo turek je obľúbeným budičom a nápojom viacerých z nás. Aký je jej pôvod a ako sa pripravuje? Poďme sa na to bližšie pozrieť.  Káva, ako taká, bola prvýkrát objavená v Etiópií. Konkrétne to bol pastier menom Kaldi, ktorý zbadal, že jeho kozy po tom, ako zjedli bobule…

  Hanbíš sa za popôrodné nedokonalosti? Táto žena ti ukáže, že na to nie je dôvod!

  4

  Ženské telo sa počas tehotenstva a najmä po pôrode zmení. U niektorých žien je zmena nebadateľná, no u ďalších zanechá gravidita a pôrod výrazne stopy. A veľakrát i trvalé. Strie, ovisnuté prsia aj pokožka na bruchu či iné kožné defekty - to všetko sú malé nedokonalosti, s ktorými sa musia…

  Nechutné plesne v domácnosti: Ako ich dostať zo stien či sedačky?!

  2

  Čierňava v kútoch stien, na sprchovacom závese či biele bodky na starých zvlhnutých krabiciach s odloženými vecami. Áno, plesne v domácnosti sú postrachom všetkých bytov a domov, ktoré majú problém s nadmernou vlhkosťou. Plesne v malých množstvách síce človeku neublíži, no keď sa rozrastie, môže spôsobovať alergickú reakciu a zničiť vaše…

  TopDesať

  Láska sa dá dokázať rôznymi spôsobmi: Týmto chlapom sa to podarilo

  0

  Láska sa dá dokázať rôznymi spôsobmi. Týmto chlapom sa to podarilo, vďaka čomu sa ich polovičky cítili šťastne. Správny chlap sa vždy snaží o to, aby bola jeho žena tou najšťastnejšou ženou na svete. Lásku sa jej snaží dokázať rôznymi spôsobmi. Od ručne vyrábaných darčekov, cez obyčajné skvelé raňajky až…

  Machu Picchu: Tajomná pamiatka starých Inkov

  0

  Bez pochyby najznámejšou pamiatkou kultúry Inkov sú pozostatky mesta, alebo ak chcete – ruiny mesta – Machu Picchu. Napriek legendám, ktorými je celé územie mesta opradené, nejedná sa o žiadne prehistorické mesto, ako by sme sa mohli domnievať. Mesto bolo vybudované pravdepodobne kvôli svätyniam. Pozrime sa na toto svetoznáme mesto trochu…

  Čo vlastne sú a ako fungujú adaptívne svetlá?

  0

  V dnešnej dobe sa čoraz častejšie stretávame s pojmom adaptívne svetlá. Z prémiového segmentu sa postupne dostávajú aj do bežnejších áut a je iba otázkou krátkeho času, kedy ich uvidíme aj v najmenších kategóriách. Poďme sa teda pozrieť, ako vznikli, aké majú funkcie a vďaka čomu prichádza k ich rozmachu.…

  Tieto fotografie ti prinesú nevídané uspokojenie

  0

  Ak máš rád dokonalosť a si tak trocha perfekcionista, tak ti s radosťou oznamujeme, že ti tieto fotografie prinesú nevídané uspokojenie. Pre niekoho je dostatočné uspokojenie, ak sa môže počas jesene prejsť po listí. Nájdu sa však aj náročnejší ľudia, ktorí sú dostatočne uspokojení až po odlepení ochrannej fólie z novej…

  Rio de Janeiro, socha Krista či Copacabana. Čo všetko ponúka exotická oblasť Carioca?

  0

  V tomto článku si povieme o ďalšom zo svetových kultúrnych dedičstiev – o kultúrnej oblasti Carioca, pod ktorú sa zaradzuje aj Rio de Janeiro, socha Krista Spasiteľa, svetoznámy záliv Copacabana a pobrežie mesta Rio, Cukrová homoľa (alebo ak chcete Pao de Acúcar) a Národný park Tijuca. Prečo práve Carioca? Názov je odvodený z prezývky obyvateľov Ria –…

  Jedálniček pre rôzne zamestnania: Čo by sme mali jesť podľa toho, čo robíme?

  0

  V prvom rade je nevyhnutné spomenúť, že každý človek je individuálny, preferuje rôzne chute i potraviny. Jedálniček by mal teda reflektovať nielen chuťové požiadavky, ale aj zdravotný stav, ročné obdobia, fyzickú záťaž a pod. Je dôležité mať na mysli, že nie všetko je vhodné pre každého. Tí, ktorí pracujú v…