• Rodáci – Dionýz Ilkovič

  Publikované 13.04. 2018 o 23:15 Karma článku: Počet pozretí: Počet komentárov:

  Počas nášho života máloktoré odvetvie urobilo toľko technologických skokov ako zdravotníctvo. Napríklad biochemické výsledky z telesných tekutín súviseli za našej mladosti s prácnymi a zdĺhavými rutinami. Dnes nám sestrička elegantne odoberie vzorku do malej skúmavky a výsledok môže mať o niekoľko minút z automatického prístroja, ktorý má na stole. Základom mnohých metodík, ktoré takéto rýchle a automatické merania umožňujú, je polarografia. Vedná špecializácia, pri ktorej zrode bol náš rodák Dionýz Ilkovič – spolupracovník vynálezcu prvej a základnej metodiky – Jaroslava Heyrovského, ktorý za tento objav v roku 1959 dostal Nobelovu cenu.

  Narodil sa 18. 1. 1907 v rodine gréckokatolíckeho kňaza. Po tom, čo s vyznamenaním zmaturoval na reálnom gymnáziu v Prešove, poslali ho rodičia študovať do Prahy. Začal na ČVUT, na Fakulte strojníckej a elektrotechnickej, ale už v nasledujúcom školskom roku sa zapísal na Prírodovedeckú fakultu Karlovej univerzity. Jeden z jeho kolegov, J. Smoler spomína, že si na laboratórnych prácach svedomite a úhľadne písal protokoly, jediný z krúžku po slovensky. Na fakulte študoval v rokoch 1925 – 1929, kde absolvoval chémiu ako hlavný predmet spolu s vedľajšími predmetmi fyzikou a matematikou.

  Po skončení štúdia v októbri 1930, nastúpil za asistenta na Fyzikálno-chemický ústav Karlovej univerzity, ktorý viedol profesor Heyrovský. Tam už ako študent vstúpil do povedomia a tak keď sa dočasne uvoľnilo miesto asistenta na jeden rok, bol naň prijatý. Platnosť jeho zmluvy vypršala 31. 3. 1932, ale zanietený D. Ilkovič neprerušil kontakty s ústavom a ďalej tu pôsobil ako nehonorovaný asistent. V najbližších rokoch si na živobytie zarábal učiteľskou činnosťou na rozličných pražských stredných školách. V roku 1932 získal doktorát prírodných vied za prácu „Polarizácia ortuťovej kvapkovej elektródy pri elektrolytickom rozklade vody“.

  Polarografia je elektrochemický proces, v ktorom hlavnými dejmi sú prenosy iónov v testovanom roztoku medzi dvoma elektródami. Ortuťová kvapková elektróda a celý spôsob, ako galvanometrom merať tok prúdu na nej, je geniálnym vynálezom Jaroslava Heyrovského. Veľmi dlho experimentoval s rôznymi spôsobmi, no všetky používané elektródy sa elektrolýzou menili a menili sa aj ich fyzikálno-chemické vlastnosti. Až dovtedy, kým nedostal nápad použiť ako elektródu ortuťovú kvapku. Ortuť je nielen vodivá a dobre rozpúšťa mnohé kovy, ale zároveň je tekutá a tak môže ľahko udržiavať svoj tvar, aj pri nepretržitom toku iónov na jej povrchu.

  Ilkovičovým príspevkom k rozvoju tejto metódy je presný matematický popis toho, čo sa na povrchu elektródy deje. Vyjadril to rovnicou, ktorá nesie jeho meno, stala sa jedným z hlavných teoretických pilierov polarografickej metódy a dodnes je to najcitovanejší vedecký výsledok slovenského autora. Popri tejto rovnici je pre polarografiu dôležitá aj Heyrovského-Ilkovičova rovnica, ktorú sformulovali spolu a popisuje priebeh limitného difúzneho prúdu v reverzibilných redox systémoch.

  Na obrázku nižšie je spoločná fotografia z Heyrovského pracoviska. Prof. Heyrovský je sediaci v strede, Ilkovič je celkom vpravo.

  V školskom roku 1937 – 1938 Ilkovič absolvoval študijný pobyt vo Fyzikálno-chemickom ústave parížskej univerzity u prof. R. Auduberta. Tu sa venoval štúdiu ultrafialového žiarenia pomocou fotoelektrických počítačov a zakrátko si v tejto vedeckej téme vychoval nasledovníkov. Zdalo sa, že keď sa Ilkovič pustí do niektorej vedeckej oblasti, zakrátko ju o kus posunie dopredu.

  Nastal však osudový rok 1938 a Československo sa muselo rozdeliť. Znamenalo to aj prepustenie Ilkoviča z Karlovej univerzity a jeho nútený návrat na Slovensko, kde sa mal stať stredoškolským profesorom v Bardejove. Ilkovič však požiadal o odklad, aby sa mohol na Prirodovedeckej fakulte KU, aj na Heyrovského naliehanie, habilitovať na docenta. Habilitačnú prednášku mal predniesť 17. 11. 1939, no nekonala sa, pretože presne v ten deň dal ríšsky protektor kvôli študentským protestom zatvoriť české vysoké školy. Ilkovič sa habilitoval až po vojne.

  Napriek tomu, že ešte nebol formálne habilitovaný, dostal ponuku zo Slovenskej vysokej školy technickej na post profesora technickej fyziky, pretože jeho predchodca profesor Josef Sahánek solidarizoval s osudom tisícok Čechov, ktorí boli nútení opustiť Slovensko a vrátil sa do Brna.

  V Bratislave sa v priebehu vojny a aj neskôr po nej až do svojej smrti, stal Ilkovič hlavnou vedeckou postavou slovenskej fyziky. Vybudoval niekoľko vysokoškolských katedier, vedecké pracoviská SAV a napísal prvú modernú učebnicu fyziky pre vysoké školy.

  Fyzici, ktorých vychoval a spolupracovníci o ňom hovorili, že bol náročný a veľmi metodický. Netrpel nejasné vyjadrovanie a zakladal si na presne definovaných pojmoch. Jeho prednášky mali vždy jasnú a premyslenú koncepciu, boli úplné, ale bez balastu a ich príprave venoval veľa času vrátane vlastnoručne zhotovených pomôcok, ktorými demonštroval vysvetľované javy. Bol dokladom, že dobrý učiteľ môže pre svojich žiakov urobiť veľmi veľa aj bez nadbytku peňazí a bez ohľadu na celkovú atmosféru v spoločnosti.

  Nebol to však len suchý patrón. Zaujímal sa o kultúru, prírodu aj šport. Jeho dcéry potvrdili, že im venoval celé víkendy a nikdy doma nerozprával o práci. Venoval sa športovému lietaniu na vetroňoch i malých lietadlách a vedel hrať na niekoľkých hudobných nástrojoch, medzi nimi boli husle, harmonika, cimbal, balalajka, mandolína.

  Zomrel 3. 8. 1980 v Bratislave.

   

  Zdroje:

  https://www.kniha.cz/vzdelani-pribuzni/

  http://kf-lin.elf.stuba.sk/Ilkovic-storocnica/Dionyz_Ilkovic.html

  https://cs.wikipedia.org/wiki/Jaroslav_Heyrovsk%C3%BD

  http://www.equark.sk/index.php?cl=scientist&iid=31

  https://www.osobnosti.sk/osobnost/dionyz-ilkovic-1005

  Predchádzajúce články o rodákoch:

  Jozef Dekret Matejovie – muž, ktorý sadil stromy

  Matej Hrebenda – slepý milovník kníh

  Adam František Kollár – slovenský Sokrates

  Aurel Stodola – Einsteinov učiteľ

  ———————————————————————

  Písané pre: https://poznamkypanabavora.wordpress.com/ (upravené)

  Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

  Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

  Varovanie

  Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

  Vybrali sme z Hlavných Správ

  TopSpeed

  Šampionát šprintov štartuje v apríli

  0

  15-ty ročník slovenského šprintérskeho šampionátu v sezóne 2019 prinesie päť kôl. Súperi si zmerajú sily v troch základných kategóriách Autá Profi, Autá Street a Motocykle, ktoré sa následne delia na triedy podľa objemu, pohonu či preplňovania. Šampionát šprintov odštartuje spojeným majstrákom na pôde našich južných susedov 7. apríla na letisku…

  Pozor, jazda vo vyhradenom jazdnom pruhu s príplatkom

  2

  Slovo robí chlapa – platí aj o policajtoch.  S prichádzajúcim údajným kolapsom dopravy v bratislavskom Ružinove v súvislosti s prebudovaním kruhovej križovatky Prievoz sa strhla veľká informačná kampaň. Mesto sa snažilo hasiť vznikajúci dopravný požiar ponúkanými dopravnými riešeniami a motoristi sa začali rozhodovať, či auto, motorku alebo bicykel. Pár dní pred uzávierkou polícia…

  Šoférovanie bez dokladov? Vo svete už realita

  16

  Šoférovanie bez dokladov? Pred rokmi absolútny nonsens. Dnes, v elektronickej dobe, sa to pomaly stáva realitou. Niektoré európske krajiny nad tým uvažujú, a dokonca majú pripravené aj právne normy. A nemusíme pritom chodiť ani veľmi ďaleko. Stačí sa pozrieť do susedného Poľska, kde majú pred nami poriadny náskok. 

  Roland Gumpert Nathalie je superšport na metanol

  2

  Nemecká značka predstavila model, ktorý by mohol byť budúcnosťou elektrického pohonu. Roland Gumpert Nathalie je elektrický superšport na metanol. Predstavitelia značky tvrdia, že vďaka metanolu bude mať auto v eco-režime dojazd až 1200 km. Zatiaľ to znie poriadne bláznivo, no poďme pekne po rade.

  Šprint S3 a M140i a Focus RS a A35 AMG a Golf R

  9

  Dnes tu máme ďalšie video z drag race, alebo po slovensky šprintu áut, ktoré sú si vcelku rovnakými súpermi. Šprint S3 a M140i a Focus RS a A35 AMG a Golf R je zaujímavým počinom, v ktorom si zmerajú sily skutočne rovnocenné autá, teda až na poháňanú nápravu. Ale nebudem predbiehať, treba si pozrieť video.

  FCA diesel v autách ešte asi ponúknu. Menia plány

  0

  Zastavenie produkcie naftových motorov v dohľadnej dobe? Automobilky sa pred časom nechali počuť, že práve to je ich stratégia, dalo by sa povedať, že rovno prioritná úloha. Jednou z nich boli aj FCA – Fiat Chrysler Automobiles. Tí chceli úplne zastaviť výrobu naftových motorov v osobných autách do r. 2022. No…

  KAMzaKRÁSOU

  Výber správnych plienok pre bábätko je dôležitý! Aké by mali mať vlastnosti?

  0

  Starostlivosť o malé bábätko býva neraz skutočne náročná. Určite sa však zhodneme na tom, že každá mamička chce pre svoje dieťa v každej situácii jednoducho to najlepšie. A to platí aj pri výbere plienok. Je predsa dôležité, aby drobcovi perfektne sedeli, prinášali mu pocit pohodlia a boli tiež šetrné k…

  Premeny bábik do realistickej podoby: Zručnosť ukrajinskej umelkyne ti vyrazí dych!

  2

  Bábika je typickou hračkou dievčat po celom svete už od útleho detstva. História výroby bábik pritom siaha skutočne ďaleko do minulosti. Už pre 4000 rokmi si tieto hračky vyrábali z hliny starí Gréci aj Egypťania. Bábiky majú bohatú históriu, počas ktorej sa menil ich vzhľad aj materiál, z ktorého boli…

  Ako rýchlo znížiť horúčku? Skús overené triky lepšie ako tabletky!

  2

  Horúčka je akousi reakciou organizmu na infekciu alebo zápal, ktorý sa nachádza v organizme. Avšak, je veľmi dôležité odhadnúť vážnosť situácie, a teda aj vážnosť horúčky. V niektorých prípadoch je potrebné vyhľadať skôr odbornú pomoc a neskúšať žiadne domáce triky. Ak predsalen ste za domácu liečbu, tak máme pre vás overené triky našich starých…

  Je posadnutosť zdravým jedlom nebezpečná? Daj si na ňu veľký pozor

  1

  Najznámejšími poruchami stravovania sa sú bezpochýb anorexia a bulímia, pri ktorých pacienti buď nejedia vôbec, alebo skonzumovanú stravu vyvrátia v snahe nepribrať z nej ani deko. Nie sú však jedinými poruchami príjmu potravy, ktoré môžu ohroziť zdravie človeka, ak sa podcenia. Ortorexia je porucha, ktorá by sa inak dala opísať…

  Ako presádzať orchidey? Osvoj si niekoľko pestovateľských tipov

  5

  Tešili ste sa z krásnych orchideí, ale uhynuli? Netrápte sa. Poradíme, ako sa o ne správne starať. Medzi prvými si zodpovieme otázku - Ako presádzať orchidey?

  Zachovaj chladnú hlavu: Povieme ti, čo nerobiť po diagnostikovaní rakoviny!

  2

  Podceňovať význam a dôležitosť zdravého stravovania môže byť pri liečbe rakoviny veľmi veľkou chybou. Dbať o správnu životosprávu by sme mali v každom prípade, no ak sme chorí, mali by sme si dať na tom skutočne záležať. Práve zmena v stravovaní môže predstavovať pri liečbe rakoviny nemalú pomoc. Z jedálnička…

  TopDesať

  Fotografie, ktoré priam neuveriteľne uchopili čas

  0

  Čas plynie naozaj rýchlo. Vyzerá to, že stredná škola bola práve včera, a potom si zrazu uvedomíš, že už nie si ani na vysokej škole. Zrazu prešlo 10, 20 alebo dokonca 30 rokov od tvojej stužkovej - tak dlho, že sa potrebuješ pozrieť na fotografie, aby si si na to spomenul.…

  Maďarský Černobyľ? Szentkirályszabadja je ďalšie tajomné mesto duchov

  0

  Dvaja Česi cestujú autom po rôznych krajinách a navštevujú neobyčajné miesta. Zábery zo svojich ciest uverejňujú na videách na svojom YouTube kanáli s názvom WeAreCarFans. V ich najnovšom videu sa pozreli do maďarského mesta Szentkirályszabadja, ktoré nápadne pripomína neslávne známe ukrajinské mesto duchov. Dvaja českí cestovatelia zverejnili video o návšteve opusteného…

  Čo je (ne)bezpečná vzdialenosť? Prečo sa ňou zaoberať?

  0

  Koncom desaťročia bolo nedodržanie bezpečnej vzdialenosti v SR 4. najčastejšou príčnou dopravných nehôd. Aká je teda bezpečná vzdialenosť a ako ju "odmerať"? V porovnaní so západnými susedmi, kde je výchova a vzdelávanie vodičov na diametrálne inej úrovni je to ohromne veľa. Prečo sa tento problém dostal tak vysoko? Lebo do prijatia novely zákona…

  Národný park Göreme: Magická perla Turecka zapísaná v zozname UNESCO

  0

  Turecko je v očiach Slovákov predovšetkým obľúbenou letnou destináciou. More je teplé, počasie stále slnečné a služby sú vo väčšine hotelov na vysokej úrovni. Turecko je však oveľa viac, ako len dovolenková destinácia. So svojou rozlohou 783 356 kilometrov štvorcových má rozhodne čo ponúknuť. Medzi inými aj Národný park Göreme a skalné pamiatky v…

  Tieto fotografie ti ukážu, že svet je plný rozdielov

  0

  Náš krásny svet je plný rozdielov, či sa nám to páči, alebo nie. Množstvo vecí je už na prvý pohľad rozdielnych. Preto je užitočné pozrieť sa triezvo na veci, ktoré sa nachádzajú okolo nás. Svet je plný prekvapení a patria k nemu aj takéto zvláštnosti a dokonca aj anomálie, ktoré ti…

  TOP10: Ľudia, ktorých deň sa jednoducho nevydaril

  0

  Aj tebe sa občas stane, že si myslíš, že tvoj deň už nemohol byť horším? Ľudia, ktorých sa týkajú tieto fotografie, by s tebou určite nesúhlasili. Každý deň sa stretávame so situáciami, ktoré nás dokážu priviesť na pokraj nervového zrútenia. Väčšinou pomáha hlboké dýchanie, chvíľa ticha, či počítanie do desať.…