• Polit-ekonomický slovníček.

  Publikované 11.02. 2019 o 07:36 Karma článku: Počet pozretí: Počet komentárov:

  Nad svetom sa sťahujú mraky ľudskej hlúposti.

  Pokračovanie k blogom: (TU1), (TU2), (TU3), (TU4).

  Čím sú jedinci vzdelanejší, tým je spoločnosť hlúpejšia a hlúpejšia. Došlo k totálnemu zmäteniu jazykov a tak v medziľudských vzťahoch prevláda hulvátstvo, nenávisť, násilie a lúpežnícky spôsob života. Vyvíjame zbraňové systémy aby sme nezničili len ľudskú spoločnosť ale aj túto krásnu planétu aspoň 5x či 10x. Po nás potopa, toto je heslo „najvzdelanejšej“ časti ľudstva.

  Pravdu má astronóm i astrológ, lekár i šarlatán, profesor i kazisvet. Tomu všetkému kraľujú peniaze ktorým tento stav vyhovuje lebo „v mútnej vode sa najlepšie chytajú zlaté rybky“!!!

  Preto som sa rozhodol spracovať tento slovníček aby som ukázal z čoho je upletené spoločenské vedomie ktoré tento chaos riadi a to je ekonómia.

  Sú v ňom odlíšené pojmy ktoré je možné chápať ako pojmy vedecké a pojmy ktoré môžu (náhoda) ale aj nemusia byť vedou (obvykle). Matematika pomôž mi!

  Veda – (1+1=2) verný, objektívny, virtuálny obraz reality, jej správaní sa a rozumnom ovládaní.

  Umenie – (1+1 <=> 2), subjektívny obraz reality, ktorý môže ale nemusí verne zobrazovať realitu. Môže byť objektívny, záporný alebo pozitívny a v tomto zmätenom stave ovláda reálne procesy.

  Oikonómia dnes mikroekonómia – (1+1=2) Ide o spojenie dvoch slov: „oikos“ , čo znamená dom alebo domáce hospodárstvo a „nomos“ , čo znamená zákon. Ide o hospodárenie v rámci uzatvorenej komunity – objektu. Dnes má verného nasledovníka v podobe vnútropodnikového hospodárenia zachyteného vo vnútropodnikovom účtovníctve.

  Obchod, ináč makroekonómia – (1+1 <=> 2) – ide o výmenu produktov medzi objektami (jedinec, komunita, štát a pod.) ekonomický nepodliehajúcimi objektu vyššieho radu.

  Ekonómia – (1+1 <=> 2), zmes mikroekonómie a makroekonómie

  Hodnota – (1+1=2), všeobecná hodnota spoločenskej práce vložená do produktu určeného na výmenu

  HODNOTA (1+1 <=> 2), hodnota stanovená na TRHu nezávisle od toho či bola výsledkom spoločenskej práce alebo nie

  Cena – (1+1=2), vnútropodnikové ocenenie produktu peniazmi na základe vynaložených, úplných vlastných nákladov

  CENA – (1+1 <=> 2), trhová cena medzi subjektami v rámci objektu (bez analýzy) ako aj objektami – hieroglyf.

  Komunita (spoločnosť) – (1+1=2), – harmonizovaná, ekonomický uzatvorená, ovládaná oikonómiou, rozumným centrom.

  KOMUNITA (SPOLOČNOSŤ) – (1+1 <=> 2), živelná, ekonomický otvorená bez schopnosti sebaovládania.

  Trh – (1+1=2), vnútro objektový trh ktorého vnútro objektová súvaha nevykazuje zisk ani stratu, nakoľko Σ ziskov = Σ strát. Takýto trh má obvykle vlastnú banku a vlastnú menu ktorá zabezpečuje aby Σ peňazí na trhu zodpovedala Σ tovarov na trhu vyjadrenú v mene tejto banky. Zároveň cez túto banku prebiehajú aj operácie s vonkajším TRHom vrátane stanovovania kurzov vlastnej meny k zahraničným menám. Peniaze tvoria objektívny obraz reality!

  TRH – (1+1 <=> 2), medzi objektový trh ak jednotlivé objekty vykazujú zisk alebo stratu ktorých Σ Σ nie sú si v rovné.

  Produkt – (1+1=2), hodnota produktu je vyjadrená vnútropodnikovými cenami, obvykle pred vstupom na trh či TRH

  TOVAR (1+1 <=> 2), = CENA produktu na TRHu, hieroglyf ktorý definoval a snažil sa rozlúštiť Marx vo svojej knihe „KAPITÁL“ no nepodarilo sa mu to!

  Peniaze a ich klony – (1+1=2),verný obraz spotreby spoločenskej práce pri vstupe produktu na trh alebo TRH. Klony – zmluvy, pohľadávky, záväzky a pod.

  PENIAZE a ich klony – (1+1 <=> 2), falošný obraz produktu či inej komodity ktorý peniaze zmenili na TOVAR – hieroglyf. Klony – zmluvy, pohľadávky, záväzky + úroky, pokuty, ZISKy a pod.

  Zisk = strata“ – (1 = 1) > (1–1 = 0), je to dvojička ktorá bez jedného jej člena neexistuje

  ZISK (1+1 > 2), finančná bublina pomocou ktorej jej tvorca okráda realitu (spoločnosť). Základná bunka EKONÓMIE ktorá mení produkt na TOVAR! (Bunka ktorú sa snažil odhaliť Marx)

  Nadhodnota(1+1=2), reálna hodnota vytvorená nad rámec spotrebovaných reálnych hodnôt. ZISK a nadhodnota sú totálne odlišné pojmy!!!

  Príklady zo života:

  1. Civilizovaná komunita – rodina

  Matka drží kľuč od zásobárne. Dcéra celý deň robila v domácnosti a tak jej matka na večeru, podľa rodinného rozpočtu pre deti (2 eura) dala chleba s maslom v hodnote 1,5 eura. Syn viac menej leňošil a tak dostal jablko za 0,5 eur. Išlo o vedecký prístup k motivácii práceschopných.

  Dcére sa zapáčilo jablko a syn dostal chuť na chleba tak si ich vymenili nezávisle na ich hodnote. Rodina sa správa rozumne, civilizovane pričom rešpektuje vnútro-rodinný trh a trh rešpektuje rodinný rozpočet. Toto je oikonómia!!!

  2. Živelná komunita – rodina

  Kľuč od zásobárne nie je. V rodine panuje TRH napriek tomu, že ak má rodina prežiť tak viac ako 2 eura na večeru pre deti nemôže spotrebovať. Dcéra ide do zásobárne, zoberie 2 jablka (jedno pre priateľa) syn je hladný a tak si zoberie nie jeden ale dva chleby s maslom. Matka keď to zistí tak deťom vynadá a sama nevečeria ale ide zlostná a hladná spať! Ak sa to bude opakovať matka zomrie na suchoty a deti sa budú chvíľu tešiť ako dobre si žili. Toto je dnešná ekonómia!!! Toto nie je rozprávka ale verne zovšeobecnený opis toho ako si žijeme po roku 1988 (15.6.1988 sme kľúč od národného hospodárstva (objektu) zahodili, otvorili dvere a subjekty-NP premenili na objekty-ŠP). Stačí málo, jedna recesia a zopakuje sa u nás Detroit* – dokonalý to produkt TRHu.

  Záver.

  Pokiaľ celosvetová spoločnosť túži získať titul „ratione societatis“ (rozumná spoločnosť), potom ľudské vzťahy musí ovládnuť rozum a nesmú podliehať živelnosti, kde každý má pravdu (riadený chaos – dokonalý to obraz súčasného sveta) a spoločne sme hlúpejší ako zverstvo.

  * – Mesto je symbolom recesie. Detroit upadol kvôli útlmu automobilovej výroby. Vďaka nepriaznivému životnému prostrediu sa väčšina obyvateľstva mesta odsťahovala na jeho perifériu alebo na vidiek. 80 % obyvateľov tvoria v súčasnosti Afroameričania Mesto je povestné vysokou kriminalitou a chátrajúcimi budovami. 18. júla 2013 mesto vyhlásilo bankrot. (TU)

  Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

  Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

  Varovanie

  Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

  Vybrali sme z Hlavných Správ

  TopSpeed

  Aquaplaning je postrach každého vodiča! Blíži sa jeho sezóna

  0

  Aquaplaning nepochybne patrí medzi najnebezpečnejšie nástrahy na cestách. Strata kontaktu pneumatiky s vozovkou, spôsobená vysokou vrstvou vody pod kolesami, znižuje možnosť ovládať automobil a nech ste akokoľvek skúsený vodič, stávate sa len štatistom. Predstavuje vysoké riziko dopravnej nehody. Automobilový priemysel preto nespí na vavrínoch stále kvalitnejších pneumatík so stále vyššou…

  Manthey Racing, cesta k vrcholu na Nordschleife

  0

  Nürburgring má okolo seba akúsi auru, priťahuje automobilky, jazdcov i bežných smrteľníkov. Jazdiť na Nordschleife je iné, nebezpečné, okruh trestá každú chybu veľmi tvrdo, ale práve to je na ňom to zaujímavé. Tu sa rodia legendy, tu sa ukazujú skutoční pretekári. Jednou z legiend, ktorá vzišla práve zo Zeleného pekla, je tím Manthey…

  Nové Mini JCW GP už budúci rok

  0

  Zatiaľ najvýkonnejšie Mini aktuálne v predaji, teda tretia generácia, má pod prednou kapotou dvojlitrový preplňovaný zážihový štvorvalec s 170 kW (231 k). To však nie je koniec výkonných modelov Mini. Podľa zdrojov z automobilky by malo v priebehu roka 2020 prísť ešte výkonnejšie Nové Mini JCW GP. A to by malo dosiahnuť 221 kW (300 k).

  Porsche strešný box namontuje aj na legendárnu 911-ku

  0

  Nielen majitelia veľkých SUV modelov chodia na dovolenky pre ktoré im kufor jednoducho nestačí. Tento problém je aj napriek cestovaniu vo dvojici ešte vypuklejší so športovým autom. Ak si niekto šetril na novú 911-ku a neplánuje sa jej vzdať ani keď ide na dlhší výlet, na pomoc prichádza riešenie priamo zo Štuttgartu.…

  Máte poškriabané sklo na aute? Čo s tým?

  8

  Máte poškriabané sklo na aute? Po zime to je celkom bežný jav. Stačí, ak ste raz čistili sklo od námrazy a ľadu nie škrabkou, ale niečím nie úplne vhodným, čo ste mali po ruke... Škrabance na skle zanechajú aj zlé stierače. Nielenže to je esteticky nepekné, ale v prípade čelného…

  V Ženeve bude aj modernizované Mitsubishi ASX

  4

  Na 89. ročníku medzinárodného ženevského autosalónu (5. - 17. marca 2019) sa odhalí vo svetovej premiére aj modernizované  kompaktné SUV Mitsubishi ASX  (na niektorých trhoch predávané aj pod označením RVR či Outlander Sport). Pôjde o modelový rok 2020 a my si už teraz predstavíme tie najdôležitejšie zmeny. 

  KAMzaKRÁSOU

  Ako vyzerajú slávne hviezdy dnes? Dostihla ich staroba, alebo starnú s noblesou?

  1

  Staroba si jednoducho nevyberá. Starneme úplne všetci. Niektorí majú tajný recept na starnutie s gráciou a iný jednoducho berú to, čo im život prináša. No ako to je so svetovými celebritami, ktoré mnohí z nás poznajú už od ich mladosti? Neuveríte, ale aj svetové celebrity starnú. A môžeme povedať, že niektoré skutočne starnú s gráciou…

  Vieš, ktoré látky potrebuje pokožka? Tieto jej rozhodne nesmú chýbať!

  1

  Aby bola naša pokožka krásna a zdravá, mali by sme jej venovať dostatočnú starostlivosť. Ak jej však v prvom rade neposkytneme potrebnú výživu zvnútra, pravdepodobne jej stav nezlepší ani vhodne zvolená kozmetika. Pokožka tela aj pleť jednoducho potrebujú celý rad rozličných vitamínov či minerálnych látok. Význam majú pre ne napríklad vitamíny skupiny…

  Dermatológovia prezdradili tipy, ako sa zbaviť mastných vlasov

  1

  Ženy sa vo všeobecnosti delia na dve kategórie. V prvej sú tie šťastné, ktoré si umývajú vlasy raz za niekoľko dní, v extrémnych prípadoch aj za niekoľko týždňov, a stále vyzerajú dokonale a v druhej tie, ktoré sa s umývaním vlasov a následným sušením musia trápiť každý boží deň. Tu…

  Sebarozvoj s koučkou: Čo spôsobuje blúdenie mysle?

  2

  Priemerná ľudská myseľ údajne trávi 47 % svojho času blúdením. Psychologický prieskum u viac ako štvrť milióna ľudí poukázal na to, že blúdenie mysle robí ľudí nešťastnejšími. Je pravdepodobné, že ľudia pritom myslia skôr na príjemné veci, než nepríjemné veci. Vzniká pri tom však paradox – myslenie na nepriaznivé veci…

  Ceruzka a bolesť hlavy: Neuveriteľný trik, ktorý bolesť utíši do 2 minút!

  9

  U dospelých však môže byť bolesť hlavy oveľa častejšia. Veď keď sa sami zamyslíte, ako často trpíte bolesťou hlavy? Je to aspoň jedenkrát mesačne? Tu však pozor, je pomerne veľký rozdiel medzi bolesťou hlavy a migrénou. Na bolesť hlavy vám poväčšine pomôže tabletka, kdežto pri migréne je nutné uložiť sa do tmy,…

  Pri akej hudbe relaxuješ najradšej? Spoznaj upokojujúce liečivé zvuky

  6

  S hudbou sa zabávame, radujeme, ale aj komunikujeme. Či sme viac alebo menej muzikálni, hudba nás spája, bez slov búra bariéry, motivuje a aktivizuje, zároveň upokojuje a harmonizuje. Na svadbách ňou oslavujeme lásku, na pohreboch sa ňou lúčime. Počúvame ju len tak pre radosť, varíme pri nej, zaspávame, tancujeme na ňu, pracujeme…

  TopDesať

  Škola hrou: Niektorí študenti sa na hodinách poriadne nudia!

  0

  Pre niektorých študentov je škola hrou! Dôkazom sú tieto zábavné fotografie, ktoré poukazujú na ich neuveriteľné umelecké diela. No dobre, zrejme to nie sú až také umelecké diela, ako si možno myslíš. Aj tak sú to však práce, za ktoré sa hanbiť nemusia. Svoje učebnice vylepšili o rôzne ilustrácie, ktoré…

  Ako vyzerá psychiatrická liečebňa? Toto sú reálne skúsenosti

  0

  Ľudia si často myslia, že psychiatrická liečebňa vyzerá ako vo filme. Táto žena sa však rozhodla zdieľať svoje reálne skúsenosti z pobytu v takejto nemocnici, aby ukázala ľuďom, ako to vyzerá v skutočnosti a že to nie je až také zlé. Si zvedavý, čo sa skrýva za dverami s nápisom…

  Sarajevský atentát: 5 vecí, ktoré si o ňom pravdepodobne nevedel

  0

  Prinášame ti ďalší článok z edície x vecí, ktoré si pravdepodobne nevedel. Tentokrát je to práve Sarajevský atentát, ktorý odštartoval udalosti, ktoré sa skončili prvou svetovou vojnou. Ak ťa teda zaujíma história a fascinuje obdobie prvej svetovej vojny, si tu správne.  [adrotate group="11"] 1. Sarajevský atentát Pri Sarajevskom atentáte prišli o život dvaja…

  Žena našla v kuchyni zvláštne stvorenie. Nikto nevie, o čo ide

  0

  Istý mladík z Aucklandu na Novom Zélande postavil do pozoru takmer celý internet. Jeho matka totiž v kuchyni našla zvláštne stvorenie. Video k dnešnému dňu videlo už viac ako pol milióna ľudí, no stále sa nepodarilo nájsť odpoveď na otázku: Čo je to za stvorenie? Tim Clerke na sociálnej sieti Facebook zverejnil video, pomocou…

  10 svetoznámych osobností, ktoré mali tie najpodivnejšie zlozvyky

  0

  Áno, aj svetoznámi géniovia, celebrity a iné osobnosti majú zlozvyky. :) Hviezdy vyzerajú nádherne z diaľky. No akonáhle sa dostaneš bližšie, môžeš sa popáliť. To isté by sme mohli povedať aj o niektorých z najznámejších kreatívnych géniov, ktorí kedy žili na našej planéte. Niektoré zlozvyky, ktorým tieto osobnosti holdovali, môžeme prinajmenšom označiť za zvláštne.…

  Zvieratá na týchto zábavných fotografiách ťa neskutočne pobavia

  0

  Zvieratá na týchto zábavných fotografiách sú naozaj fotogenické. Veď práve tieto snímky vyhrali prestížnu cenu Comedy Wildlife Photography Awards. Tieto zvieratá by sme mohli zaradiť aj medzi zvieratká, ktoré majú priateľský vzťah s fotoaparátmi. Fotografi ich totižto zachytili v tých najzábavnejších možných pózach a navyše k týmto fotografiám pridali ešte…