Dnepropetrovsk: Nové židovské hlavné mesto sveta?

Rabín v Dnepropetrovsku a Dnepropetrovskej oblasti Shmuel Kamenetsky, je jednou z najvplyvnejších náboženských osobností v postsovietskom priestore V Dnepropetrovsku  žije asi 50 000 – 60 000 Židov väčšinou Chasidov. Tu plánuje rabín založiť Medzinárodnú judaistickú univerzitu (IJU), na ktorej sa budú vyučovať dogmy „Chabad-Lubavitch“.

Dnepropetrovskí Židia sú chasidi. Chasidizmus, doktrína aškenázskych Židov, sa zrodila na území poľsko-litovského spoločenstva národov a rozšírila sa spolu so Židmi po celom Rusku. Samotné slovo „Chasid“ je blízke slovu „druh“.  V chasidizme existujú rôzne smery, na čele ktorých stojí Tzadikovia (učitelia, spravodlivé osoby, svätí). Podľa náuky o chasidizme je Boh prítomný všade, v každom jave a udalosti. Úlohou osoby je splývať s božským svetlom. Chasid považuje radosť za najväčšiu cnosť, spev a tanec považuje za spôsob, ako slúžiť najvyššiemu. Chasidi považujú za správne chápať Boha prostredníctvom emócií.

Chasidizmus sa skladá z niekoľkých vetiev – Karlin-Stolin, Bratslav, Satu Mare a ďalších.  Najsilnejšiu sieť na distribúciu svojej verzie judaizmu vytvoril Hasid z Chabadu (Habad-Lyubavich).

Ich sieť predstavuje po celom svete asi 3 000 rabínov. Podľa informácií z médií dosahuje obrat Chabadu miliardu dolárov ročne. Pre porovnanie – pred 10 rokmi poslanec Mitrokhin odhadoval príjem ruskej pravoslávnej cirkvi ako celku na približne 500 miliónov dolárov. Príjem pápeža a všetkých jeho administratívnych zariadení (kúria) – investície do akcií, dlhopisov a nehnuteľností a tiež prostriedky prijaté ako dary od zbožných katolíkov vo všetkých kútoch sveta – sú tiež asi 1 miliarda dolárov.

Jeho názov, Chabad, bol prevzatý z mestečka Lyubavichi v Smolenskej oblasti. Prvý rabín z Lyubavichi pricestoval do Lyubavichi pred dvesto rokmi.

Ak vidíte človeka v dlhom čiernom kabáte alebo v rovnako farebnom nepremokavom kabáte, nohaviciach, spod ktorých sú vidieť biele ponožky, v čiernom klobúku, spod ktorého vyčnievajú dlhé kučery vlasov, máte pred sebou Chasida. Na obuvi by nemali byť šnúrky ani spony. Niektorí ľudia si zastrkávajú nohavice do ponožiek, čo symbolizuje vzdialenosť od pozemskej špiny. Väčšina mužov nosí fúzy.

Všetky pravidlá chasidizmu netreba striktne dodržiavať, pretože napríklad ženy v Chabade si musia oholiť hlavu a nosiť parochne. Našťastie teraz nie je veľa tých, ktorí to robia.

V rokoch 1950 až 1994 organizáciu viedol rabín  Lubavitcher Menachem Mendel Schneerson – zať Yosefa Yitzchaka Schneersohna, ktorý si vzal jeho priezvisko a pokračoval v dynastii rabína Lubavitchera. Bol chasidmi vyhlásený za mesiáša a za jeho moci bola táto organizácia výrazne pravicová, prosionistická podporujúca pravicu v Izraeli a to všetko za veľkej podpory (i finančnej) USA. V USA existujú tzv. chasidské krídlo Lubavitch, ktoré má asi 100 000 členov. (Brooklyn). Ďalšie  rozsiahle chasidské organizácie, ktoré sa z Ukrajiny rozšírili do USA sú Satmar, Bobover, Ger, Belz.Väčšinu z nich riadia rodové klany. Všetky chasidské organizácie, ktoré sú po svete rozšírené  navzájom spolupracujú. Svojich ľudí dosadzujú do organizácií, spoločenstiev, štátnej správy všade tam, kde je moc, peniaze a vplyv. Po Ukrajine sú najvplyvnejšie chasidské organizácie v USA a Izraeli.

Za vlády Menachem Mendela Schneersona dosiahol Chabad ohromnú politicko-finančnú moc. Trumpov zať Jared Kushner  je Chabadnik. Trumpova dcéra Ivanka prešla cez giyur (postup, prostredníctvom ktorého môžu nežidia akceptovať judaizmus) a teraz sa riadi pravidlami Chabadu. Práve na tejto línii si Kolomoisky a Bogolyubov, ktorí sú jedným z hlavných sponzorov Dnepropetrovského Chabadu, vybudovali nový vzťah s novým americkým prezidentom.

Židovský svet je súčasťou nášho veľkého sveta. Procesy prebiehajúce v židovskom svete majú vážny dopad na kultúru, ekonomiku a politiku, na procesy prebiehajúce po celom svete. Židovská spoločnosť je ale veľmi nejednotná a konfliktná. Konflikty sú neodmysliteľné v každej ľudskej spoločnosti a jej židovská časť nie je výnimkou.

Vzťah medzi rýchlo rastúcim Chabadom a zvyškom židovského sveta nie je vôbec  jednoduchý. Americkí Židia majú rozpory s Chabadnikmi, pretože ich vnímajú ako konkurenciu a rast ich vplyvu až po najvyššie miesta sú priamym ohrozením ich obrovských finančných príjmov.

Ukrajinci, a najmä Dnepropetrovskí Židia, vo svojej hlavnej omši prijali a podporovali Majdan v roku 2014 v Kyjeve.

Mnoho sponzorov Dnepropetrovskej synagógy, napríklad Korban a Kolomojskij, vytvorilo a podporilo nacionalistické prápory „Donbass“, „Azov“, „Dnipro-1“. 

Z komunikácie s krajanmi z Dnepropetrovska vidno, že židovská komunita je teraz znepokojená. Mnohí sa obávajú, že činnosť ukrajinských orgánov môže posilniť už dnes prítomný každodenný antisemitizmus. Obávajú sa skutočnosti, že vplyvom ozbrojených ukrajinských nacistov môže dôjsť  k pogromom. Vážne sa obávajú, že protiteroristický výcvik, ktorý sa vo veľkom rozsahu teraz uskutočňuje na univerzitách a stredných školách, a hystéria, ktorá sa teraz šíri ohľadom možných teroristických útokov, nie sú náhodné.

Vláda na Ukrajine vyvoláva spoločenskú hystériu aj tým, že už skoro tri roky informujú o údajnom zadržiavaní desiatok ruských teroristov a údajných stovkách zabránených teroristických činov, ktoré sa v skutočnosti vôbec nestali… !!! Výsledkom je, že mnoho Židov začína z Ukrajiny odchádzať.

Usporiadanie Medzinárodnej judaistickej univerzity v Dnepropetrovsku povedie k tomu, že celý svet bude mať rabínov – Chabadov z Dnepropetrovska. A financovanie univerzity nepochádza iba z Dnepropetrovska – patróni sa objavili v USA, Izraeli, Kanade. Mnohí už aj tak povedali, že Dnepropetrovsk je nové chasidské hlavné mesto sveta, ale otvorenie univerzity predstavuje to, o čom sa predtým len hovorilo. V skutočnosti potom môže Shmuel Kamenetsky bezpečne požiadať o štatút ôsmeho  rabína Lubavitchera a môže sa stať jedným z najvplyvnejších ľudí na svete.

Zdroj: Oleg Tsarov

https://www.globalresearch.ca/dnepropetrovsk-the-new-jewish-capital-of-the-world/5591375

Poznámka autora:

Nespochybňujem žiadne náboženstvo a jeho slobody. Charta základných práv EÚ hovorí jasne v hlave II. článku 10:

https://fra.europa.eu/sk/eu-charter/article/10-sloboda-myslenia-svedomia-nabozenskeho-vyznania

„Každý má právo na slobodu myslenia, svedomia a náboženského vyznania. Toto právo zahŕňa slobodu zmeniť svoje náboženské vyznanie alebo vieru, ako aj slobodu prejavovať svoje náboženské vyznanie alebo vieru sám alebo spoločne s inými, či už verejne alebo súkromne, bohoslužbou, vyučovaním, vykonávaním úkonov a zachovávaním obradov.“

V ďalšom texte sa vysvetľujú určité obmedzenia:

Sloboda prejavovať náboženské vyznanie a presvedčenie môže podliehať len obmedzeniam, ktoré sú ustanovené zákonmi a ktoré sú nevyhnutné v demokratickej spoločnosti v záujme verejnej bezpečnosti, ochrany verejného poriadku, zdravia alebo morálky alebo ochrany práv a slobôd iných.“

Nemusíme si klamať a ani sa báť hovoriť pravdu. Dajme si odpovede na tieto otázky:

Aké náboženstvo najviac zasahuje do práv a slobôd iných tým, že inštaluje do vlád v celom svete svojich zástupcov, ktorí potom nekonajú v mene občanov, ale v mene tohto náboženstva a v mene zhromažďovania obrovských finančných prostriedkov?

Ktoré náboženstvo  najviac vplýva na politikov vo svete tým, že im pomáha dosiahnuť vytúžené politické postavenie? Prejavujú následkom tohto „záväzku“ potom títo politici svoju „vďačnosť“?  Napríklad tým, že predstaviteľov tohto náboženstva dosadzujú do významných politických funkcií po celom svete, dozorných rád megafiriem, na riadiace miesta v bankovom sektore, v ropnom, vojenskom a farmaceutickom priemysle na riadiace miesta v mediálnom sektore, do tajných služieb pomocou ktorých potom ovládajú spoločnosť a zasahujú do práv iných štátov s cieľom ich ovplyvnenia vo vlastný prospech?

Ktoré náboženstvo na tento účel využíva pod rôznym krytím mimovládne organizácie v iných štátoch na presadzovanie svojich cieľov a proti demokratickým vládam týchto štátov?

Ktoré náboženstvo si robí nárok na to vyhlasovať o sebe, že je to najsprávnejšie a zasahuje do organizácií prevratov, zasahovania do vitálnych záujmov iných štátov po celom svete?

Ak sa toto deje, tak potom takéto náboženstvo zasahuje do práv iných ľudí, ohrozuje bezpečnosť štátov čo je neprípustné…a  demokratický štát by mal primeraným spôsobom zakročiť…

Z mesta SNP Ivan Štubňa

 

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

author photo

Ivan Štubňa

O AUTOROVI

Vyštudovaný psychológ so skúsenosťami v oblasti podnikania, zahraničného obchodu, pôsobiaci niekoľko rokov v zahraničí a na ústredných orgánoch štátnej správy.
Záujmy: cyklistika,vysokohorská turistika, liečivé bylinky

AUTOR V ČÍSLACH

Počet článkov: 120

Celkové hodnotenie: 23.57

Priemerná čítanosť: 1899

icon Top za 7 dní

iconNajnovšie z HS

icon Najčítanejšie z HS

 • NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

  POČASIE NA DNES

 • icon FOTO DŇA

 • Vybrali sme

  Dnes bol na Slovensku prvý tropický deň

  0icon

  Bratislava 11. mája 2021 (SITA/HSP/Foto:Facebook/SHMÚ)   Meteorológovia dnes zaznamenali na Slovensku prvý tropický deň. Informoval o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vo svojom profile na…

  Prvý náznak rozpadu. Poslanecký klub OĽaNO sa začína deliť na dve krídla. Hlasovanie o Kolíkovej naznačilo, ktorí poslanci sú v Matovičovom a ktorí v Hegerovom krídle

  0icon

  Bratislava 11. mája 2021 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Najsilnejšia vládna strana OĽaNO sa začína deliť na dve krídla. Zatiaľ má stále navrch Matovič, no čím ďalej…

  Ministerstvo zdravotníctva sa bude snažiť nájsť kompromis pri návštevách pacientov v nemocniciach

  0icon

  Bratislava 11. mája 2021 (TASR/HSP/Foto:Jaroslav Novák)   Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR chápe potrebu ľudí navštíviť svojich chorých príbuzných v nemocniciach. Ako pre TASR povedala hovorkyňa…

  Čaputová sa s dánskou premiérkou zhodla na prehlbovaní spolupráce krajín

  0icon

  Bratislava/Kodaň 11. mája 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR - Martin Baumann)   Stretnutie prezidentky SR Zuzany Čaputovej s premiérkou Dánska Mette Frederiksenovou v Kodani potvrdilo záujem prehlbovať partnerstvo…

  Asistent vojenského atašé na rumunskej ambasáde musí opustiť Rusko

  0icon

  Moskva 11. mája 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:Sputnik-Alexei Druzhinin)   Asistent vojenského atašé na rumunskom veľvyslanectve v Moskve musí do 72 hodín opustiť Rusko, oznámilo v utorok…

  Indický premiér Naréndra Módí sa osobne nezúčastní na summite G7 v Británii

  0icon

  Naí Dillí 11. mája 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Mark Lennihan)   Indický premiér Naréndra Módí sa osobne nezúčastní na nadchádzajúcom summite skupiny G7 v Británii. Oznámila to v…

  Gulyás: Maďarská vláda predloží Bruselu plán obnovy dnes večer

  0icon

  Budapešť 11. mája 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Maďarská vláda predloží Európskej komisii (EK) návrh plánu na využitie európskeho fondu obnovy určeného na zotavenie sa z…

  Francúzska armáda sa prvýkrát zúčastňuje na japonsko-americkom cvičení

  0icon

  Tokio 11. mája 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Eugene Hoshiko)   Japonskí vojaci sa pripojili k partnerom z USA a Francúzska v rámci prvých manévrov troch krajín na japonskej…

  Kontroly na hraniciach s Poľskom odhalili množstvo preťažených vozidiel

  0icon

  Mníšek nad Popradom 11. mája 2021 (TASR/HSP/Foto:Facebook/Polícia SR - Prešovský kraj)   Policajti na hraničnom priechode Mníšek nad Popradom v okrese Stará Ľubovňa kontrolovali v…

  Barteková v obľúbenom Lonate na pódiu hneď dvakrát

  0icon

  Bratislava 11. mája 2021 AKTUALIZOVANÉ (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Slovenská reprezentantka Danka Barteková sa na pretekoch Svetového pohára v talianskom Lonate hneď dvakrát prestrieľala na pódiumv.…

  TopDesať

  Ostrovy Phantom existujú už stovky rokov, no stále sú neobjavené

  0 icon

  Čo sa stane, ak chceš nájsť nejaké miesto, kam sa potrebuješ dostať, ale nemáš ani najmenšiu šajnu, kde to je? Vytiahneš GPS v mobile a hurá do cieľa. Ostrovy Phantom sa ale nedarí nájsť už stovky rokov. Počas plavby z Manily do Mexika v roku 1528 španielsky kapitán Alavaro de Saaverda…

  Do práce na bicykli za lepším zdravím? Za pokus to stojí

  0 icon

  Vravíš, že cyklistika je pre teba len hobby, bicykel vidíš len cez víkend a aj to z neho len utrieš prach v rámci sobotného upratovania? Vyber sa na bicykli za lepším zdravím! Nejdeme ťa nútiť bicyklovať o dušu, ideme ti len poradiť, ako posunúť svoj život k lepšiemu. Stačí, keď si…

  Ktoré časti tela si si doteraz umýval nesprávne?

  0 icon

  Naša pokožka je domovom približne 1,5 bilióna mikróbov. Ale nie všetky sú pre nás zlé, niektoré sú dokonca dôležité pre naše zdravie. Preto niektoré časti tela nepotrebujeme umývať mydlom a iné by sme si mali každý deň dôkladne umyť.   1. Chodidlá

  Malbork: Hromadné hroby - 2. časť

  0 icon

  Pokračujeme druhou časťou článku s názvom Hromadné hroby v Malborku. Marlbork, mesto v Poľsku, patrilo stovky rokov pod nemeckú správu, resp. pod Prusko. Hromadné hroby, ktoré sa začali objavovať od 90. rokov minulého storočia, oplývajú svojim neznámym pôvodom. Jeden z robotníkov, ktorí realizovali výkopové práce, len veľmi ťažko niesol, že sa na kope nachádzalo…

  TOP10+: Geniálne nápady, pri ktorých si povieš iba: WOW

  0 icon

  Dobrý dizajn vždy priťahuje pozornosť. Môžeš ho vidieť pritom vo všetkom, čo nás obklopuje. A vtedy si povieš len: WOW. Množstvo z nich je síce primitívnych, ale v jednoduchosti je krása. Našťastie existujú aj špeciálne príklady dizajnu, ktoré si nebudeš chcieť nechať pre seba a podelíš sa o WOW efekt…

  Vo svete IT

  KUGOO KIRIN Mini 2 – zábavná no najmä bezpečná detská elektrická kolobežka

  0 icon

  Overený výrobca vo svete elektrických kolobežiek, KUGOO, prichádza na trh s novinkou v podobe detskej elektrickej kolobežky. Zoznámte sa so zábavným, no najmä bezpečným modelom KIRIN Mini 2. Kolobežku momentálne nájdeš aj v skvelej ponuke na e-shope Geekmaxi.com za 179,99 eur s bezplatným doručením.  KUGOO KIRIN Mini 2 za 179,99…

  Projekt rádiového teleskopu na Mesiaci sa posúva dopredu: Akým prekážkam musí čeliť?

  0 icon

  Mesiac je svojou rotáciou viazaný na Zem, čo znamená, že vždy je ku nám otočená len jedna jeho strana. Tá druhá, ktorá je odvrátená, sa nazýva Odvrátená, alebo aj temná strana Mesiaca, hoci sa svojim výzorom nelíši od tej privrátenej, píše portál Universe Today. V čom je ale odvrátená strana výnimočná…

  Sonda OSIRIS-REx opustila asteroid Bennu a vydala sa domov: Kedy sa vráti?

  0 icon

  Sonda americkej vesmírnej agentúry, NASA, OSIRIS-REx, sa rozlúčila s asteroidom Bennu, píše portál IFLScience. Sonda študovala vesmírny objekt niečo cez dva roky. Asteroid analyzovala do najmenšieho detailu a minulý október pristála na jeho kamenistý povrch a odobrala vzorky, ktoré poputujú späť na Zem. Sonda opustila asteroid 10. mája a momentálne smeruje aj s nákladom späť…

  Na obežnej dráhe došlo v marci k tesnej zrážke dvoch konkurenčných satelitov: Môžeme podobným situáciám predchádzať?

  0 icon

  Dve spoločnosti OneWeb a SpaceX sa momentálne pokúšajú o vypustenie tisícov satelitov na obežnú dráhu, píše portál Universe Today. V marci nastala situácia, kedy došlo takmer ku kolízii satelitov týchto dvoch konkurenčných spoločností. Vyhýbacie manévre boli úspešné, no môže sa situácia zopakovať aj v budúcnosti? Spoločnosti SpaceX sa už podarilo dostať na obežnú dráhu…

  Pozrite sa, ako môžete vo vašom Androide skryť citlivý obsah z upozornení pred očami zvedavcov

  0 icon

  Notifikácie vo všeobecnosti slúžia na to, aby nás informovali napríklad o tom, keď nám príde e-mail, či správa alebo niečo podobné. Nie však vždy sú žiadúce. Rovnako treba povedať, že v mnohých prípadoch nás aplikácie doslova bombardujú upozorneniami, čo môže byť obťažujúce. Ako je však možné obmedziť ich zobrazenie? Operačný…

  Armádny Magazín

  Izrael zlikvidoval jedného z vodcov Hamasu pri raketových útokoch v pásme Gazy

  0 icon

  Palestína, 11.máj 2021 (AM) – Panarabské noviny informovali, že jeden z vodcov Hamasu, respektíve jeho pridruženého militantného krídla, zomrel. Počet obetí ostreľovania sa stále zvyšuje. Hnutie Hamas ovláda pásmo Gazy. V dôsledku raketového bombardovania izraelskej armády bol eliminovaný jeden z

  Vojaci v liste podporili generálov varujúcich pred rozpadom Francúzska

  0 icon

  Francúzsko, 11.máj 2021 (AM) –  Slúžiaci francúzski vojaci v otvorenom liste podporili vyhlásenie svojich predchodcov, ktorí písali o "rozpade" krajiny. Portál Valeurs actuelles publikoval list, pod ktorým je podpísaných viac ako 40 tisíc ľudí. &

  „Je to druh povzbudenia pre ozbrojené sily Bosny a Hercegoviny“. Vojaci USA zahajujú manévre na balkáne

  0 icon

  Bosna, 11.máj 2021 (AM) –  Cvičenie „Swift Response 21“ ozbrojených síl USA a Bosny a Hercegoviny sa uskutoční od 17. mája do 2. júna na cvičiskách Manjaca a Glamoc a na letisku Dubrava. Bolo to oznámené na tlačovej konferencii v Manjaci. Na týchto cvičiskách v Bosne a Hercegovine sa údajne začali rozmiestňovať americkí…

  Analytik Satanovskij: Z Ameriky zostane málo

  0 icon

  Rusko, 11.máj 2021 (AM) –  Politológ Jevgenij Satanovskij dal predpoveď keď analyzoval najnovšie vyhlásenia amerických predstaviteľov o Kryme. „Z Ameriky zostane málo,“ zdôraznil politológ.   Jevgenij Satanovskij komentoval ďalšie vyhlásenie „amerických úradov“ o potrebe „poskytnúť Krym Ukrajine“. Na začiatok, ako sám Satanovskij uviedol, sa n

  Veľká Británia začala falšovať dejiny 2. svetovej vojny už na jar 1945

  0 icon

  Veľká Británia, 11.máj 2021 (AM) –  Už pred koncom 2. sv. vojny nasadila cenzúru na informácie o víťazstvách Červenej armády a o rozhodujúcej úlohe Sovietskeho zväzu na rozdrvení hitlerovského Nemecka.   Potvrdzujú to aj nedávno odtajnené archívne dokumenty, konkrétne šifrovka zo 7. 5. 1945 odoslaná z Káhiry do Moskvy vynikajúcim

  Svetlo sveta

  1.5. Svätý Jozef robotník

  0 icon

  V cirkevnom roku sú dva dni venované sv. Jozefovi. Dňa 19. marca ho uctievame ako ženícha Panny Márie a pestúna Božieho syna. 1. mája ako príkladného robotníka. Jozef bol predovšetkým Máriiným zákonitým manželom. Mária nemohla dostať čnostnejšieho a lepšieho manžela a ochrancu. Aj Jozef bol po jej boku istotne šťastný. Jozef bol jednoduchý tesár, remeselník, robotník. Pracoval vo svojej…

  Čo robil Ježiš v Bielu sobotu keď ho svet považoval za mŕtveho?

  0 icon

  Po ukrižovaní Ježiša nastalo na zemi ticho Bielej soboty. Napriek tomu mal Ježiš “veľa práce.” V modlitbe Verím v Boha sa modlíme, že Ježiš po ukrižovaní “zostúpil k zosnulým.” V skutočnosti preklad v iných jazykoch ako napríklad v angličtine a francúzštine, je ešte presnejší: “zostúpil do pekla.” Katechizmus Katolíckej cirkvi…

  Emeritný pápež Benedikt XVI. má dnes,16. apríla, 94 rokov

  0 icon

  Emeritný pápež Benedikt XVI. má dnes,16. apríla, 94 rokov. Ako nástupca pápeža svätého Jána Pavla II. viedol Katolícku cirkev od 19. apríla 2005 do svojej prekvapujúcej demisie v roku 2013. Bol 265. pápežom v histórii Katolíckej cirkvi. Prijal meno Benedikt s odkazom na „mierového pápeža“ Benedikta XV. a patróna Európy…

  Tvoja duša si zaslúži viac ako jarnú detoxikáciu

  0 icon

  Zobral som si do rúk noviny, ktoré som najprv letmo preletel, či niečo ma v nich zaujme. Veď to poznáte. Taký letmý nastrel. A veru zaujalo. Bolo pôstne obdobie, tak som myslel skôr na niečo, čím by pookriala moja duša. Niečo duchovné. Veď aj názov novín tomu zodpovedal, išlo o…

  V utorok 6.4. sme si s Mons. Gavendom uctili sv. Metoda v Devíne pri príležitosti 1136. výročia jeho úmrtia.

  0 icon

  V utorok 6. apríla 2021 uplynulo 1136 rokov od smrti sv. Metoda. Daniela Suchá, predsedníčka o. z. Cyrilometodiada, a Mons. Marián Gavenda si uctili svätého Metoda položením venca k pamätníku sv. Cyrila a Metoda pred Kostolom Svätého kríža v Devíne. J. E. Mons. František Rábek, predseda Rady KBS pre vedu,…

 • icon FOTO DŇA