Podnet na prešetrenie opakovaného porušenia zákonov, medicínskych postupov a zásad správnej laboratórnej praxe na ÚDZS

Nasledujúci podnet bol podaný v piatok 11. decembra 2020 na podateľni centra Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou v Bratislave. Text vypracoval lekár a hľadáme možnosti paralelného podania cez generálnu prokuratúru. Pohár pretiekol, vládnych diktátorov je potrebné zastaviť všetkými prostriedkami. V právnom štáte môže vláda konať len to, čo jej dovoľujú platné zákony. Páchatelia zločinov, aj ich spolupáchatelia sa musia báť. Alebo vytvoriť si podmienky na uznanie poľahčujúcich okolností zastavením podpory páchania trestnej činnosti. Poslanci majú ešte stále čas, aby sa zamysleli.

Podnet – otvorený list

Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou

Žellova 2

829 24 Bratislava 25

Predseda ÚDZS

 

Vec: Podnet

Podľa zákona 581, paragraf 43, patrí do náplne Vašej činnosti vykonávanie dohľadu  nad zdravotnou starostlivosťou. Testovanie antigénovým testami prebiehalo odoberaním biologického materiálu z nosohltanu človeka. Inštrumentárny výkon v akejkoľvek telesnej dutine je vážnym zásahom do integrity organizmu a preto musí spĺňať patričné medicínske a právne kritériá. Počas plošného testovania antigénovými testami sa v niekoľkých vlnách testovaniu podrobili milióny obyvateľov Slovenskej republiky. Podľa našich poznatkov  dochádzalo masívne a opakovane k porušeniam zákonov, medicínskych postupov a zásad správnej laboratórnej praxe. Preto sa na Vás obraciame s týmto podnetom, aby ste celý proces preskúmali a vydali k nemu stanovisko.

1/ Podmienkou akéhokoľvek medicínskeho výkonu je poučenie o prínosoch a rizikách výkonu a písomný súhlas vyšetrovaného, potvrdený jeho podpisom. Testovanie sa robilo bez písomného súhlasu a bez poučenia, teda zákon bol už len v tomto bode porušený niekoľko miliónkrát.

2/ Test kórejskej firmy Biosenzor nemá registračné schválenie od Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv, ŠUKL. Takéto registračné schválenie nemal ani v žiadnom štáte Európskej únie a v čase prvej vlny testovania nemal ani nikde na svete. Na akom právnom základe boli tieto testy používané na slovenských občanoch? Test figuruje iba na Emergency Use Listing Svetovej zdravotníckej organizácie WHO. Plošné testovanie nebolo núdzovým použitím, používalo sa aj na zdravých ľuďoch. Myslíme si, že použitie týchto testov na území SR bolo nezákonné. Kto je za toto zodpovedný a kto ponesie zodpovednosť, ak sa niekto bude domáhať odškodného za ujmu na zdraví, napríklad vážnejšiu alergickú reakciu, krvácanie, atď.?

3/ Absolútna väčšina zdravotníckeho personálu, viac ako 95% robilo takéto testovanie po prvý raz, bez akéhokoľvek zaškolenia a zacvičenia, dokonca to vraj  robili aj neplnoletí študenti a údajne aj zverolekári! Žiadame o preverenie týchto informácií, pretože to by bolo hrubým porušením akejkoľvek medicínskej etiky a viacnásobným porušením zdravotníckych zákonov.

4/ Kto bol zamestnávateľom zdravotníckeho personálu počas testovania a ktoré zdravotnícke zariadenie, ktorý poskytovateľ bol odborným garantom testovania?

5/ Na testovaniach sa aktívne zúčastnili aj príslušníci ozbrojených zložiek rakúskej a maďarskej armády. Na základe akého rozhodnutia sa tak stalo? Aká zákonná norma povoľuje takýto postup? Podľa nás, žiadna.

6/ Testujúci personál sa riadil podľa príbalového letáku, ktorý nebol v slovenčine, čo je tiež porušením právnych noriem, platných v SR! Teda ani príbalový leták nebol zdrojom k tomu, aby sa nekvalifikovaný personál dostal k serióznej informácii, ako postupovať. V príbalovom letáku je v angličtine, nemčine, taliančine a portugalčine zdôraznené, že je určený pre symptomatických pacientov, teda nie pre zdravých. Použitie na zdravých je hrubým porušením medicínskych postupov. Navyše podľa letáku pozitivita testu má byť konfirmovaná iným testom, čo sa nikde nerobilo, práve naopak, tí, ktorí potom šli na PCR test, dostali pokuty. Podľa Zásad správnej laboratórnej praxe pri kvalitatívnych testoch, kde sa hodnotí len: pozitívny/negatívny, majú byť minimálne 2 hodnotitelia, aby sa minimalizovalo riziko subjektívneho omylu. Toto sa podľa našich informácii prakticky nikde nerobilo, takže testovanie a jeho výsledky boli zmätočné a neposkytujú podmienky vierohodnosti a možnosti štatistického využitia.

7/ Vydávaný „Certifikát“ nespĺňa elementárne podmienky zdravotníckej dokumentácie. V záhlaví je uvedené Ministerstvo zdravotníctva, MZd však nie je poskytovateľom zdravotníckej starostlivosti, ktorý musí byť uvedený na každom zdravotníckom dokumente. Na Certifikáte sú rubriky: Meno, Priezvisko, Dátum narodenia osoby, ktorej sa má poskytnúť zdravotnícka starostlivosť. Samotné tlačivo deklaruje, že ide o poskytovanie zdravotníckej starostlivosti! Kto vydal povolenie a kód na poskytovanie tejto zdravotníckej starostlivosti? Na Certifikáte nie je laboratórne evidenčné číslo, nie je tam meno a podpis autorizovanej osoby ani adresa poskytovateľa a jeho telefónne číslo.

8/ Testovanie sa robilo v priestoroch, ktoré mali veľmi ďaleko od hygienických noriem, kladených na zdravotnícke zariadenia. Ak bude takýto postup zlegalizovaný, bude v budúcnosti možné robiť na športoviskách, či v garážach Hasičského a záchranárskeho zboru aj iné zdravotnícke výkony, včítane inštrumentárnych vyšetrení iných telesných dutín….?

9/ Všetky použité odberové súpravy, použité pracovné odevy a ostatný materiál, použitý pri odberoch, predstavuje nebezpečný – kontaminovaný biologický odpad. Legislatívne je potrebné riadiť sa Zákonom o odpadoch č. 79/2015 Z.z. a Vyhláškou Ministerstva zdravotníctva SR č. 553/2007 Z.z. o požiadavkách na prevádzku zdravotníckych zariadení z hľadiska ochrany zdravia. Manipulácia s takýmto odpadom si vyžaduje špeciálny prístup, zbieranie do špeciálnych, uzatvárateľných a mechanicky odolných kontajnerov, podľa možnosti spáliteľných, podliehajúce špeciálnym režimom, skladované vo vyhradenom priestore a so samostatnou písomnou evidenciou. Skladovanie musí byť zabezpečené tak, aby nedochádzalo k  zneužitiu, či odcudzeniu odpadu, aby k nemu nemali prístup nepovolané osoby, zvieratá, ani hmyz. Transport a spaľovanie v špeciálnych spaľovniach vykonáva na to vyškolený personál.  Žiadame, aby ste skontrolovali , či sa tak dialo. Nepriame indície poukazujú, že nie.

10/ Kontrolovanie Certifikátov bolo sprevádzané hrubým porušovaním zákona o ochrane osobných údajov. Podľa platnej legislatívy do zdravotníckej dokumentácie majú právo nahliadať iba osoby, viazané lekárskym tajomstvom. Nemôže to byť predavačka, pracovník SBS, vrátnik, či školník! Je neuveriteľné, že toto sa dialo v 21. storočí v civilizovanom štáte. Je pre nás nepochopiteľné, že sa už neozvala ombudsmanka, ktorá to má tiež v náplni svojich povinností.

Pri plošnom testovaní bola opakovane a masovo porušovaná legislatíva Slovenskej republiky. Je nevyhnuté, aby UDZS, ako inštitúcia, ktorá nepodlieha vláde, ani parlamentu, jasne vytýčila právne limity a medicínske kritériá pre takéto postupy v súčasnosti a aj pre budúcnosť.

Žiadame o vašu písomnú odpoveď na kontaktnú adresu.

Kontaktná osoba: MUDr. Štefan Paulov

(v podanom podnete nasledujú kontaktné údaje)

 

V Nitre 10. decembra 2020

 

Signatári podnetu a otvoreného listu:

MUDr. Štefan  Paulov; RNDr. Jozef  Prokeš, CSc; Ing. Jozef  Šedovič; Ing. Peter  Švec, p.s.c., RCDS; Ing. Peter Božík; Mgr. Tibor Cabaj;

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

author photo

Peter Švec

O AUTOROVI

Bez nacionalizmu, čiže vlastenectva, je každý politik len príživník z peňazí platcov daní a každý vojak len vešiak na uniformu.

AUTOR V ČÍSLACH

Počet článkov: 263

Celkové hodnotenie: 28.66

Priemerná čítanosť: 1839

icon Top za 7 dní

iconNajnovšie z HS

icon Najčítanejšie z HS

 • NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

  POČASIE NA DNES

 • icon FOTO DŇA

 • Vybrali sme

  Malí a strední podnikatelia môžu aj v roku 2021 požiadať o kreatívny voucher

  0icon

  Bratislava 20. apríla 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Malí a strední podnikatelia môžu aj v roku 2021 požiadať o kreatívny voucher. Pomoc v rámci projektu Podpora…

  V bojoch s povstalcami zabili dlhoročného čadského prezidenta Idrissa Débyho

  0icon

  N'Djamena 20. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Pascal Guyot/Pool Photo via AP, File)   Čadského prezidenta Idrissa Débyho v utorok zabili počas bojov s povstalcami. Pri moci bol…

  Sulík chce, aby Sputnik V zostal na Slovensku: "Môže zachrániť ľudské životy"

  0icon

  Bratislava 20. apríla 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Milan Kapusta)   Vracať vakcínu Sputnik V naspäť do Ruska by podľa ministra hospodárstva Richarda Sulíka bolo chybou. Ako ďalej uviedol…

  Žilinský krajský súd potvrdil Judite za vraždu trest 12 rokov a štyri mesiace

  0icon

  Žilina 20. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Erika Ďurčová)   Krajský súd (KS) v Žiline potvrdil v utorok 18-ročnej Judite za obzvlášť závažný zločin vraždy nepodmienečný trest odňatia…

  Matematik Kollár o pozitívnom covidovom trende: "Momentálne v dátach nevidíme žiadne náznaky niečoho, čo by nás varovalo"

  0icon

  Bratislava 20. apríla 2021 (HSP/Foto:Screenshot TV Joj)   Podľa matematika Richarda Kollára sviatky Veľkej noci dopadli na Slovensku z epidemiologického pohľadu veľmi dobre. Vyhlásil to…

  Hygienici sa musia opäť vrátiť k trasovaniu kontaktov, apeluje Remišová

  0icon

  Bratislava 20. apríla 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Regionálne úrady verejného zdravotníctva sa musia opäť vrátiť k trasovaniu kontaktov. Myslí si to predsedníčka strany Za ľudí…

  Blaha sa pýta, či ho budú špehovať, alebo ho rovno zatvoria, keďže podľa ministra Naďa predstavuje "bezpečnostné riziko"

  0icon

  Bratislava 20. apríla 2021 (HSP/Foto:Facebook)   Poslanec Ľuboš Blaha zo Smeru-SD zverejnil na sociálnej sieti reakciu na vyjadrenia ministra obrany Jaroslava Naď z OĽaNO o…

  Prokurátor žiada predĺženie väzobného stíhania pre obvinených v rámci akcie Víchrica

  0icon

  Bratislava 20. apríla 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Ján Krošlák)   Dozorový prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry žiada predĺženie väzobného stíhania pre obvinených v rámci akcie Víchrica. Informovala o tom…

  Miroslav Kollár sa stal členom strany Spolu-občianska demokracia

  0icon

  Bratislava 20. apríla 2021 AKTUALIZOVANÉ (SITA/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Nezaradený poslanec Národnej rady SR (NR SR) Miroslav Kollár vstúpil do mimoparlamentnej strany Spolu - občianska demokracia…

  Rakúsko o protiruských sankciách: Je nutné zamerať sa na dialóg s Moskvou a upustiť od zavedenia ďalších sankcií

  0icon

  Bratislava 20. apríla 2021 (HSP/Sputnik/Foto:SIITA/AP-Lisi Niesner)   Viedeň sa domnieva, že je potrebné zamerať sa na dialóg s Moskvou a upustiť od zavedenia ďalších sankcií,…

  TopDesať

  Čo sa skrýva za čudným správaním tvojho psa? 1. časť

  0 icon

  Možno si si začal viac všímať, že tvoj pes ťa rád sleduje, keď si v kúpeľni či na wc, prílišne obľubuje vankúše alebo robí kruhy pred tým, ako si ľahnete a zaspí. Takéto správanie sa dá ľahko vysvetliť, čo znamená, že ti dnes objasníme, čo sa za tým skrýva a ty si už…

  Tehotný muž ako absolútne nereálna vec? Odpoveďou môže byť pivo :)

  0 icon

  Keď párik očakáva dieťa, ide pravdepodobne o jedno z najkrajších období života. Je to obdobie vzrušenia, očakávania a určite aj nervozity. Ale čo ak by namiesto ženy bol tehotný muž? Prirodzene, všetka pozornosť sa v tomto období sústredí na budúcu mamičku. Ona je predsa tá, ktorá pod srdcom nosí drahocenný poklad. Je preto prirodzené a pochopiteľné, že…

  Záhadná vražda ryšavky 1. časť

  0 icon

  Počas druhej svetovej vojny Nemci okupovali väčšinu Európy. Neutrálne krajiny - Španielsko, Portugalsko, Švajčiarsko a Švédsko - slúžili ako liahne intríg a špionáže. Obzvlášť významné bolo Švédsko, pretože vďaka jeho strategickej polohe tam mali nemeckí, sovietski a britskí agenti de facto voľné ruky. V rámci trojdielneho článku sa spoločne pozrieme na vraždu záhadnej ryšavky.…

  TOP10+: Fakty o vesmíre, ktoré znejú ako falošné, ale sú pravdivé

  0 icon

  Dokonca aj tí, ktorých vesmír nijako nezaujíma, sú veľakrát prekvapení správami o vesmíre, galaxiách a našej planéte. Moderní vedci sa pritom vôbec nebránia generovať stále nové a nové fakty a dávať ich na svoje informačné kanály. Ich objavy stále dokazujú všetkým na našej planéte, ako málo toho vieme o tejto…

  Oceán zachytený v tých najkrajších farbách

  0 icon

  Oceán pred nami ukrýva ešte mnoho tajomstiev, ktoré čakajú na objavenie. Pozri sa cez objektívy účastníkov súťaže Ocean Art Underwater Photo na krásy, ktoré sa ukrývajú pod hladinou. Oceán, aj keď sa zdá byť iba modrou nehybnou plochou, ukrýva v sebe toľko farebnosti a rozmanitosti, že nejednému z nás sa…

  Vo svete IT

  Pozor na tento nenápadný odkaz, ktorý sa šíri službou WhatsApp. Neklikajte na neho, ide o malware!

  0 icon

  Platforma WhatsApp v posledných týždňoch dostáva skutočne zobrať. Len niekoľko dní dozadu obehla technologickú komunitu správa okolo možnosti sledovania aktivity používateľov tretími stranami, či o bezpečnostnej medzere, ktorá umožňuje viac menej hocikomu zablokovať účet obete. Všetko, čo k tomu je potrebné, je poznať mobilné číslo používateľa. Pozor na malware šíriaci sa WhatsAppom…

  Redmi K40 Game Enhanced Edition: poznáme dizajn i dátum predstavenia hernej novinky!

  0 icon

  Redmi K40 Game Enhanced Edition je úplný názov smartfónu, ktorý si doteraz držal väčšinu informácií v tajnosti. V posledných dňoch však začali na povrch pomaly vyplávať informácie o pripravovanom smartfóne a dozvedeli sme sa napríklad o použitom displeji, či dokonca čipsete. Teraz však už vieme naisto, kedy bude smartfón predstavený.…

  Huawei má oči pre plač. Spoločnosť vypadla z rebríčku najpredávanejších výrobcov smartfónov. Takéto sú čísla!

  0 icon

  Nie je žiadnym tajomstvom, že spoločnosť Huawei je pod enormným tlakom zo strany amerických úradov. Hoci nedávne finančné výsledky spoločnosti odhalili, že rok 2020 bol mierne lepším v porovnaní s rokom 2019, tak aj napriek tomu, spoločnosti nie je moc do reči. Dôvodom sú klesajúce predaje smartfónov.  Huawei vypadol z…

  Apple očakáva, že iPhone 13 bude opäť predajným trhákom. Naskladniť plánuje až 100 miliónov zariadení

  0 icon

  Od nadchádzajúcej série iPhone 13 od spoločnosti Apple sa už v týchto dňoch očakáva, že na jeseň tohto roka prinesie zásadné vylepšenia vo viacerých oblastiach. I keď doposiaľ ide iba o špekulácie a prípadne čiastočne uniknuté informácie, už dnes vieme, že série iPhone 13 by mohla byť naozaj trhákom. Túto…

  Dve najznámejšie aplikácie, ktoré ponúkali alternatívny prístup k Facebooku, boli odstránené z Google Play

  0 icon

  Natívna aplikácia sociálnej siete Facebook je mnohými používateľmi preferovanou. Nájde sa však aj veľká skupina používateľov, ktorí nie sú s ňou spokojní. To je aj jeden z dôvodov, prečo vývojári tretích strán prinášajú alternatívne aplikácie, ktoré častokrát disponujú funkciami, ktoré aplikácii Facebooku chýbajú, prípadne je upravené rozhranie aplikácie takým spôsobom,…

  Armádny Magazín

  Ukrajina s tým nesúvisí: USA vysvetlili presun desiatok vojakov do Poľska

  0 icon

  USA, 20.apríl 2021 (AM) – Americké ministerstvo obrany vysvetlilo, prečo presunuli niekoľko desiatok bojovníkov do Poľska. Pentagón rýchlo ubezpečil, že Ukrajina s tým nemá nič spoločné. Vyhlásil to hovorca vojenského oddelenia John Kirby na brífingu. Poznamenal, že hovoríme o bežných cvičeniach, ktoré nemajú nič spoločné so zhor

  Asymetrická odpoveď: Veľvyslanectvá Českej republiky a USA dostali zákaz najímania ruských občanov

  0 icon

  Rusko, 20.apríl 2021 (AM) – Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničia Maria Zacharovová uviedla, že veľvyslanectvá Českej republiky a Spojených štátov amerických v Rusku už nebudú môcť najímať ruských občanov. Predtým sa im podarilo získať „veľmi veľké množstvo ľudí“ z radov Rusov. V éteri programu „60 minút“ na televíznom kanáli „Rusko-1“ Zacharovová

  Ruské letectvo zasiahlo teroristickú základňu pri Palmyre. Zabili až 200 militantov

  0 icon

  Rusko, 20.apríl 2021 (AM) – Rusko pred prezidentskými voľbami zasiahlo teroristov, ktorí plánovali teroristické útoky a útoky na štátne inštitúcie vo veľkých mestách v Sýrii.   https://twitter.com/ferozwala/status/1384230763839643650   Ruské vzdušné sily zaútočili na teroristov v Sýrii. Je zr

  USA stupňujú napätie. Torpédoborce smerujú do Čierneho mora

  0 icon

  USA, 20.apríl 2021 (AM) – Dva americké torpédoborce Donald Cook a Roosevelt opäť opustili základňu na gréckom ostrove Kréta a smerujú do Čierneho mora. Oznámil to šéfredaktor portálu BlackSeaNews“ Andrey Klimenko.   Americké ministerstvo obrany sa pred týždňom rozhodlo nevyslať raketové torpédoborce do Čierneho mora, aby zabránili „ďa

  Analytik Štefec: Základný problém je načasovanie kauzy Vrbětice a jej otvorenie práve teraz

  0 icon

  Česko, 20. apríl 2021 (AM, Sputnik) – S vojenským analytikom a bývalým riaditeľom výzbrojnej služby ministerstva obrany Jaroslavom Štefcom sa vraciame k výbuchu muničného skladu vo Vrběticích. Expert považuje kauzu za spravodajskú hru a tiež upozorňuje na z jeho hľadiska problematické načasovanie. Ako uvádza

  Svetlo sveta

  Čo robil Ježiš v Bielu sobotu keď ho svet považoval za mŕtveho?

  0 icon

  Po ukrižovaní Ježiša nastalo na zemi ticho Bielej soboty. Napriek tomu mal Ježiš “veľa práce.” V modlitbe Verím v Boha sa modlíme, že Ježiš po ukrižovaní “zostúpil k zosnulým.” V skutočnosti preklad v iných jazykoch ako napríklad v angličtine a francúzštine, je ešte presnejší: “zostúpil do pekla.” Katechizmus Katolíckej cirkvi…

  Emeritný pápež Benedikt XVI. má dnes,16. apríla, 94 rokov

  0 icon

  Emeritný pápež Benedikt XVI. má dnes,16. apríla, 94 rokov. Ako nástupca pápeža svätého Jána Pavla II. viedol Katolícku cirkev od 19. apríla 2005 do svojej prekvapujúcej demisie v roku 2013. Bol 265. pápežom v histórii Katolíckej cirkvi. Prijal meno Benedikt s odkazom na „mierového pápeža“ Benedikta XV. a patróna Európy…

  Tvoja duša si zaslúži viac ako jarnú detoxikáciu

  0 icon

  Zobral som si do rúk noviny, ktoré som najprv letmo preletel, či niečo ma v nich zaujme. Veď to poznáte. Taký letmý nastrel. A veru zaujalo. Bolo pôstne obdobie, tak som myslel skôr na niečo, čím by pookriala moja duša. Niečo duchovné. Veď aj názov novín tomu zodpovedal, išlo o…

  V utorok 6.4. sme si s Mons. Gavendom uctili sv. Metoda v Devíne pri príležitosti 1136. výročia jeho úmrtia.

  0 icon

  V utorok 6. apríla 2021 uplynulo 1136 rokov od smrti sv. Metoda. Daniela Suchá, predsedníčka o. z. Cyrilometodiada, a Mons. Marián Gavenda si uctili svätého Metoda položením venca k pamätníku sv. Cyrila a Metoda pred Kostolom Svätého kríža v Devíne. J. E. Mons. František Rábek, predseda Rady KBS pre vedu,…

  Arcibiskup Sheen: Pilát a najväčší justičný omyl

  0 icon

  Súdny proces, o ktorom budem dnes rozprávať je proces, na ktorom bolo prítomné celé ľudstvo. Jednotlivci, ktorí sa na tomto procese nachádzajú, v skutočnosti zastupujú jednotlivé kategórie ľudí. Súdny proces sa odohrával pred miestne najvyšším predstaviteľom Rímskej ríše, ktorý sa nazýval Poncius Pilát. Na to, aby sme boli schopní porozumieť…

 • icon FOTO DŇA