Virtuálni antihrdinovia

Tempo, akým technologický pokrok napreduje a ponúka tak dosiaľ nepredstaviteľné možnosti v najrozmanitejších oblastiach nášho zatiaľ ľudského života, sa zrýchľuje. Smerujeme k bodu, kedy súčasný vek informácií odľudští našu existenciu natoľko, že opustíme všetky doposiaľ prirodzené sociálne väzby a staneme sa bezvýznamnými číslami v databázach. Ľudstvo sa ocitá na prahu virtuálneho veku.

Sme  masívne zahlcovaní kvantami hoaxov, z ktorých drvivú väčšinu ani pri najlepšej vôli nedokážeme objektívne vyhodnotiť. Sú nám systematicky podsúvané fakty, dôkazy, analýzy, či prieskumy verejnej mienky, ktorých uveriteľnosť je oveľa ľahšia, ako ich overiteľnosť. Zabúdame svoj život žiť v reálnom priestore s rodinou a priateľmi a rezíduum času, ktoré nám popri konzumnom stereotype na nich zostal, neopatrne zdieľame na sociálnych sieťach. Odtiaľto je už len malý krôčik ku klinicky potvrdenej závislosti, ktorú si nedokážeme priznať. Starším ročníkom stačil na mrhanie životom alkohol, hazard, drogy rozličných vôní, farieb a foriem. Generácia mileniálov si spokojne hovie vo vákuu sofistikovanej, ale patologickej mašinérie sociálnych sietí. Ostatní len s veľkou námahou redukujú svoje internetové aktivity na „nevyhnutné“ minimum, aby  ich dav virtuálnych antihrdinov nevtiahol medzi seba.

Nedostatok pozornosti

Diskutovať, uploadovať, streamovať, kritizovať, skrátka byť vidieť. Poháňaný iracionálnou túžbou „obdariť“ svoje okolie niečím, čo možno nikoho ani nezaujíma. Takto si ľudia kompenzujú nedostatok pozornosti v reálnom živote. Ako ináč vysvetliť jav, s ktorým sa stretávam na sociálnych sieťach doslova všade. Rád si prečítam slušný a vecný príspevok k téme, len keby ich bolo viac. Strácajú sa medzi smajlíkmi, tonami floskúl poznačených dysgrafiou a nemiestne vulgárnymi výlevmi zakomplexovaných trollov a „spamerov“. Takto „postihnutých“ (ne)priateľov snáď dokážeme selektívne eliminovať, ale vyhnúť sa im asi nedá.

Stalkeri

Vyskytujú sa aj v reálnom živote, ale internet im dáva prakticky neobmedzené možnosti. Dlhé hodiny v kyberpriestore trávia sledovaním ľudí, ktorých vôbec nepoznajú a popri tom si neuvedomujú, že vlastne ani netušia, prečo to robia. Iróniou je, že si v mozgu pestujú deformáciu, ktorá im dokonale zabarikáduje vnímanie ľudí blízkych na dotyk. Upínajú sa k nedosiahnuteľnému a postupne tak strácajú kontakt s realitou, z čoho vyplývajú pocity nešťastia. Stávajú sa bezbrannými. Bezbranní sú ľahko ovládateľní a manipulovateľní. Nechávajú za seba rozhodovať iných.

Detskí vojaci

Ak sú zraniteľní dospelí, čo deti? Pozorujem v byte syna hľadajúceho najskôr nabíjačku, potom zásuvku, neskôr slúchadlá a nakoniec útočisko a pýtam sa, kde som vo výchove urobil chybu. V jeho veku som mával z futbalu rozbité kolená, zádery zo záhrady a po nociach som písal ťaháky, ak som sa nestihol naučiť načas. On má účet na youtube, „kŕmi“ virtuálneho psa a v škole hrá so spolužiakmi cez prestávku „strieľačku“ po sieti. Lenže v tejto latentnej závislosti nie je jediný. Izolovať dieťa od rovesníkov by bola chyba. Efekt by to pravdepodobne malo opačný a netreba príliš polemizovať o tom, že by to vôbec nebolo jednoduché. Každé dieťa potrebuje lásku. Keď jej cíti dostatok, je ochotnejšie rodičom, ale i napr. učiteľom načúvať a vziať si z nich pozitívny príklad. Keď v ich rukách často vidí mobilný telefón, vníma to mimovoľne tiež ako príklad, či istý druh súhlasu s tým, že mu to bude dovolené, či dokonca od neho očakávame rýchle zvládnutie jeho ovládania. Ja som sa prvý krát stretol s mobilným telefónom až po zložení maturitnej skúšky a aj to iba na obrázku v časopise. Napriek tomu mám na svoje detstvo a mladosť  veľa krásnych spomienok. Nie z nostalgie, ale z čírej obavy z toho, čo na internete v takom útlom veku objavujú, by som aspoň časť z nich rád daroval aj svojim deťom. Žijeme príliš rýchlo, treba spomaliť a hľadať si na seba čas. Chce to jednoznačne veľkú investíciu času a energie, veľa pozornosti a trpezlivosti, schopnosti zaujať a vôľu pochopiť. A občas lokalitu, kde nie je „signál“. Indoktrináciu od útleho veku rozhodne nemožno odignorovať, lebo napácha nedozierne škody.

Nástroj ovládania mysle

Ak máme byť beztvarými kockami v dômyselnej skladačke, naše možnosti musia dostať presné limity. Hranice za ktoré neradno ísť, treba neustále posúvať smerom k osobným slobodám, aby sa pomyselná slučka slobody slova sťahovala a visela nad nami ako Damoklov meč. Najlepšie ak tak urobíme dobrovoľne a k tomu je internet ideálnym prostriedkom. Poznáte to, voda v hrnci sa pomaly zohrieva a žaba v letargii prestáva vnímať bod varu. V bezfarebnom súkolí zloženom z miliárd nedokonalých a kedykoľvek kýmkoľvek nahraditeľných koliesok, nám ponechajú výsadu daňovej povinnosti. Za odmenu nás zbavia pochybností a dostaneme darček v podobe manuálu na život. Veď takto to predsa chceme?! Aby v nás nič nezničilo genetické predpoklady (áno, každý má aj pozitívne vlohy), aby toto nebol skutočný tragikomický príbeh o chudákoch, ktorým stačí hodiť omrvinky, o homogénnom dave syntetických cyborgov s bezostyšne natrčenými paprčami k rožkom, ktorými sú čoraz ochotnejší sa opíjať, musíme utiecť do reality. Žiadna virtuálna facka nezabolí tak, ako na ulici, ale žiadne „srdiečko“ v správe nenahradí bozk, či objatie. Hygiena je v tomto smere nevyhnutná. Každý silný jedinec to dokáže.

Ideologický marketing

„Konečne“ sme tam, kde sme nechceli byť. Akcieschopnosť špecifickej množiny ideologických antihrdinov sa vyšplhala až k výšinám demonštratívneho šatníka, v ktorom sa treba fotiť a očakávať  zaň „lajky“. Jej ďalšou obľúbenou aktivitou je automatické zdieľanie statusov z notoricky známych FB profilov tzv. „skutočnej“ opozície (kvalita nerozhoduje). Príznačné pre tých, čo chcú dosiahnuť skutočnú zmenu. Badať istú paralelu s minulosťou. Intelektuálna úroveň niektorých pouličných bojovníkov pretrvala, len sa preniesla z ulice na internet. Spoznáte tam veľa skrachovancov, ktorí sa za dvadsať rokov nikam neposunuli. V kombinácii s alkoholom, pestrým registrom trestov a agresívnou povahou, je osobnostný rozvoj tvrdým orieškom aj pre „tvrdého chlapa“. Nie však nemožný, pretože poznám výnimky. Neviem či si bol niekto vo vedení  jedinej protisystémovej strany vedomí „ľudského potenciálu“, s ktorým šiel s kožou na trh. Z tohto chcel slovami futbalového trénera „postaviť jedenástku?“. Už uvedomenie si nezanedbateľného potenciálu politického marketingu prostredníctvom sociálnych sietí, chcelo pohnúť rozumom. Dnes by si ale ten istý rozum mal byť vedomí toho, že veľkú časť z tohto potenciálu katastrofálnym amaterizmom trestuhodne premrhal. Navyše ho možno „prečerpal“ a ani „výmena stráží“ nedokáže zvrátiť diskvalifikáciu, s ktorou sa bude potýkať. Aby to nakoniec nebola „železná guľa“, ktorej sa nedá zbaviť. Pretože ak ľudia pochopia, že toto mala byť a nebola skutočná zmena, žiadnym ďalším sľubom už asi veriť nebudú. Nečudo, nie každý je odhodlaný ísť stále hlavou proti múru.

Moderovaná diskusia

Svedčí o neslobode demokracie. Ale nie je to nič, na čo by sa nedalo zvyknúť, alebo pripraviť. Toto si musí každý diskutér očakávajúci paľbu bezbrehej kritiky uvedomiť, ak sa chce vyhnúť argumentačnému debaklu. Od ideologického oponenta sa predsa dá očakávať aj nenávisť, odsudzovanie a očierňovanie, oháňanie sa zaklínadlami -izmov a -istov na základe (ne)existujúcich premís. A dá sa nad tým samozrejme neustále rozhorčovať, ale určite je oveľa jednoduchšie a efektívnejšie si na to zvyknúť a pragmaticky začať používať zdravý rozum. Každý dobrý hráč v rukáve skrýva tromfy. V závislosti na miere schopností a sebaistoty, intelektu a rozhľadu, potom používa v ideálnom prípade presne mierené konkrétne argumenty. Pozor, taktika diskvalifikácie oponenta je príliš klzký ľad, ku ktorému sa uchyľuje spravidla ten, čo v diskusii už nemá silnejší argument. Pretože Sile argumentu, to je to, čomu sa v diskusii nič nevyrovná. Nedá mi nespomenúť, že mnohé z obetí systému, by mali radšej čušať v kúte a skromne ďakovať moderátorom, že ich hlúposť utajili pred svetom.

Epilóg

Muž, žena a dieťa. Tradičná rodina. To je pradávna, ako žula pevná a odolná matéria, na ktorej základe možno postaviť chrámy siahajúce k nebesám, a na ktorej útesoch sa rozbijú i tie najvyššie vlny rozbúreného mora. Áno, ešte aj dnes. Položme si teda variáciu na shakespearovskú otázku: „Byť, či nebyť internet pozitívny?“ Všetkého veľa škodí. Internet je nevyčerpateľný zdroj informácií, s veľkými možnosťami a zároveň požierač času a vymývač mozgu. Je to dvojsečná zbraň, ktorej sa musíme vedieť ubrániť a využiť ju vo svoj prospech. Preto treba informácie selektovať a s časom nakladať disciplinovane. Pre nás v ňom vidím veľký potenciál, ktorý sa potrebujeme naučiť efektívne využívať a nie sa ním nechať zneužívať.

Jozef Benedikovič

Poznámka:

Tento text vyšiel v treťom čísle časopisu RECONQUISTA: www.reconquista.sk

 

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

author photo

Jozef Benedikovič

O AUTOROVI

WWW.RECONQUISTA.SK

AUTOR V ČÍSLACH

Počet článkov: 7

Celkové hodnotenie: 15.11

Priemerná čítanosť: 427

icon Top za 7 dní

iconNajnovšie z HS

icon Najčítanejšie z HS

 • NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

  POČASIE NA DNES

 • icon FOTO DŇA

 • Vybrali sme

  Súd začal rozhodovať o väzbe pre Dušana Kováčika a vysokého policajného funkcionára Norberta P., ktorý sa rozhodol spolupracovať. Podľa Galka je čas rozpútať nie búrku, ale rovno uragán

  0icon

  Bratislava 25. októbra 2020 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku začal v nedeľu o 09.00 h rozhodovať…

  Predseda parlamentu Kollár je po nehode v stabilizovanom stave, zlomený má druhý krčný stavec

  0icon

  Bratislava 25. októbra 2020 AKTUALIZOVANÉ (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Premiér Igor Matovič informoval, že predseda parlamentu Boris Kollár mal vážnu autonehodu Zranený je Kollár, jeho ochrankár,…

  Podľa Čarnogurského st. sa Šeliga posledným hlasovaním pri Záborskej zákone o potratoch ukázal ako "najväčší podvodník v slovenskej politike"

  0icon

  Bratislava 25. októbra 2020 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann, Jakub Kotian)   Bývalý predseda vlády a minister Ján Čarnogurský st. na svojich osobných internetových stránkach publikoval komentár ku…

  Prvé „tvrdé“ dáta o korone. Čo prezradilo testovanie na Orave a v Bardejove?

  0icon

  Bratislava 25. októbra 2020 (HSP/Foto:SITA-Viktor Zamborský)   Máme k dispozícii prvé seriózne dáta, ktoré sú výpovedné vo vzťahu k celej populácii. Čo nám zatiaľ ukázalo…

  Farár v Šulekove informoval, že v noci bude omša za dobrodincov. Primátor Hlohovca Kollár zo Za ľudí reaguje: "Prosím, nerobte to. Buďme zodpovední k sebe aj k druhým"

  0icon

  Bratislava 25. októbra 2020 (HSP/Foto:TASR-Andrej Galica)   Poslanec Národnej rady za stranu Za ľudí a zároveň primátor mesta Hlohovec Miroslav Kollár na sociálnej sieti informoval…

  Gröhling odpovedal na otázky, ako to bude vyzerať v školách počas budúceho týždňa

  0icon

  Bratislava 25. októbra 2020 (HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Minister školstva Branislav Gröhling (SaS) v nedeľu na Facebooku zhrnul aktuálne opatrenia v súvislosti s tým, ako by to…

  Afganská tajná služba zabila vysokopostaveného člena al-Káidy

  0icon

  Kábul 25. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Rahmat Gul)   Afganská tajná služba (NDS) zabila vysokopostaveného člena teroristickej skupiny al-Káida, ktorý sa nachádzal na zozname najhľadanejších teroristov amerického…

  Sociológ Hampl: Všetky krajiny, ktoré sa dostanú do americkej sféry vplyvu, sú na tom rovnako

  0icon

  Praha/Varšava 25. októbra 2020 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik-Vladimír Franta)   Český sociológ Petr Hampl sa na sociálnej sieti venuje informáciám o tom, že v susednom Poľsku bola nájdená…

  Turecký prezident Erdogan urážal Macrona, ten reagoval povolaním veľvyslanca

  0icon

  Kayseri/Paríž 25. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Turkish Presidency via AP. Pool)   Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v sobotu povedal o francúzskom prezidentovi Emmanuelovi Macronovi, že má…

  Veľvyslanectvo USA svojim občanom v Bielorusku odporučilo, aby sa zásobili potravinami

  0icon

  Minsk 25. októbra 2020 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP)   Veľvyslanectvo Spojených štátov Amerických v Minsku s ohľadom na "ultimátum" vyhlásené bývalou kandidátkou na prezidenta Sviatlanou Cichanovskou bieloruským úradom…

  TopDesať

  Bielenie zubov nie je práve tou najšťastnejšou voľbou

  0 icon

  Zuby sú pre mnohých ľudí dôležitou súčasťou fyzického vzhľadu. Kto z nás by nechcel mať žiarivo biely úsmev? Bielenie a veľa prípravkov však zuby poškodzuje viac, ako by sa zdalo. Štúdie ukázali, že väčšina zubov nemá nikdy perlovo bielu farbu. V skutočnosti môže mať každý zub iný odtieň a pritom majú…

  TOP10: Toto si rodičia od svojich detí naozaj nezaslúžia

  0 icon

  Nikdy nie je neskoro na pomoc starším ľuďom, najmä tým, ktorí sú blízko nás. Aj chvíľa pozornosti môže uľahčiť život našich rodičov. A práve rodičia sú tými, ktorí si to najviac zaslúžia. Tu je 10 vecí, ktoré by si svojim rodičom nemal robiť, pretože ich naozaj rania. 1. Zanedbávanie rodiča

  Rozprávanie zo sna: Prečo to robíme a ako to kontrolovať?

  0 icon

  Rozprávanie zo sna bez toho, aby si si toho bol vedomý, je celkom bežné. Štúdie zistili, že až  66% ľudí zažilo niekedy v živote epizódy spánku, počas ktorých rozprávali. A hoci je spánkové rozprávanie zvyčajne neškodné a nevyžaduje žiadne lekárske ošetrenie, môže vyrušiť tvojho partnera a zabrániť mu v potrebnom spánku.  

  Kruhy v obilí a mimozemšťania (2. časť)

  0 icon

  Pokračujeme druhou časťou článku trojdielnej série s názvom Kruhy v obilí a mimozemšťania. Ako už názov napovedá, venujeme sa a budeme sa venovať záhadným kruhom v obilí, ktoré boli v podstate od 70. rokov minulého storočia ohlasované z rôznych kútov sveta. Objavili sa v obilí, v lesoch ale aj v…

  Fotografie 15 ľudí, ktorým deň zničili tieto tragické udalosti

  0 icon

  Krásny deň sa niekedy dokáže skončiť veľmi rýchlo. Títo ľudia by o tom vedeli povedať svoje. Fotografie týchto 15 ľudí sú jasným dôkazom toho, že krásny deň ti môžu pokaziť aj maličkosti. Nasledujúce fotografie by nám mali byť príkladom a mali by sme si z nich vziať ponaučenie. Niektorým veciam…

  Vo svete IT

  Šéf Huaweiu sľubuje ďalšie inovácie a to aj napriek nepriaznivej situácii

  0 icon

  Pár dní dozadu sme mohli byť svedkami predstavenia novej produktovej rady smartfónov Mate 40, ktorá v pozitívnom slova zmysle prekvapila vo viacerých oblastiach. Od procesora Kirin 9000, ktorý je vyrobený 5nm výrobným procesom, až po kameru zariadenia, ktorá aktuálne nemá konkurenciu. Spoločnosti Huawei sa podarilo predstaviť zariadenia, ktoré majú vo…

  Xiaomi uvoľnilo funkciu „Screen Combo“ pre prvý smartfón. Ide o funkciu, ktorá prináša desktopový režim

  0 icon

  Zrkadlenie smartfónu je jednou zo žiadaných funkcií, ktorou v súčasnosti disponuje viacero modelov zariadení. Aktuálne je dostupnou pre väčšinu zariadení pomocou externých aplikácií, avšak bez možnosti širších interakcií. V súčasnosti touto funkciou s rozšírenými možnosťami interakcií disponujú hlavne telefóny spoločností Huawei a Samsung. Spoločnosť Huawei túto funkciu predstavila spolu s…

  Čierna diera ako urýchľovač častíc? Táto teória v sebe ukrýva niekoľko háčikov

  0 icon

  Čierne diery patria medzi čistú gravitačnú silu, ktorá pritiahne všetky okolité objekty k sebe a už im nedovolí uniknúť preč. Keď sa priblížia k horizontu udalostí (pozn. redakcie: hranica, za ktorou úniková rýchlosť prekračuje rýchlosť svetla), objekty zrýchlia na závratné rýchlosti. Preto niektorí fyzici tvrdia, že z čiernych dier by boli dokonalí kandidáti na…

  Vesmír expanduje: Znamená to, že sa zväčšujeme aj my?

  0 icon

  K najzakladanejším vesmírnym poznatkom patrí vesmírna expanzia. Znamená to, že aj my expandujeme spolu s ním? Ak by to tak bolo, zrejme by si to nikto nevšimol, pretože všetko by sa zväčšovalo v rovnakom pomere, tvrdí YouTube kanál minutephysics. Odpoveď na otázku je nie. Vesmír síce expanduje, ale to neznamená,…

  Dron CSJ X7 PRO s GPS navádzaním a dobou letu až 25 minút je zrejme najatraktívnejším dronom vo svojej cenovej kategórii

  0 icon

  Váhaš nad kúpou svojho prvého dronu, poprípade pokukávaš po kvalitnejšom modeli, ktorý by spĺňal požiadavky už skúseného pilota? V tom prípade určite neprehliadni dron CSJ X7 PRO so zabudovaným GPS navádzaním, výbornou výdržou batérie a 2K videom, ktorý môžeš aktuálne kúpiš na e-shope TomTop.com už za skvelých 120,21 eur so…

  Armádny Magazín

  Irán : Obrovské cvičenie protivzdušnej obrany - varovanie pre narušiteľa

  0 icon

  USA, 25.október 2020 (AM) - Priamo pred očami všetkých nepriateľov Iránu, aj tých nových, ktorí sú v týchto dňoch zaneprázdnení a podpisujú sa na akúkoľvek dohodu, alebo zmluvu, ktorú im Američania a Izraelčania ponúknu, za predpokladu, že text bude obsahovať „anti -Irán“, iránske ozbrojené sily spus

  Ozbrojená po zuby: Fregata Maršal Šapošnikov

  0 icon

  USA, 25.október 2020 (AM)  - Časopis National Interest označil fregatu Maršal Šapošnikov "po zuby ozbrojenú mnohými novými raketami". Takto reagoval na správy ruských médií, že "fregata studenej vojny Maršal Šapošnikov potom, čo bola vyzbrojená strelami s plochou dráhou letu Kaliber-NK a U

  Čo sa stalo s Dudajevovým letectvom na začiatku prvej vojny v Čečensku

  0 icon

  Rusko, 25. október 2020 (AM) – Operácia zničenia letectva Čečenska (neuznanej Čečenskej republiky Ičkéria), ktorá prebehla v decembri 1994, patrí

  Ruské bojové lode chránili Iránsky tanker

  0 icon

  Irán, 25.október 2020 (AM)  - Iránsky tanker Samah práve zakotvil v Tartouse sprevádzanom ruskými vojnovými loďami, ktoré sú zjavne v plnom námornom cvičení. Zabezpečuje teraz Rusko ochranu námorného tranzitu ropy z Iránu do Sýrie? V septembri Sýria žiadala rozšírenie protisankčnej koalície USA do krajín Južnej Ameriky. Bude tento energetický koridor spájajúci…

  Analýza: Ľahké tanky, stále sa o nich hovorí, nikdy sa nekupujú

  0 icon

  Slovensko, 25.október 2020 (AM)  - Ľahký tank sa často predstavuje ako riešenie, ktoré umožňuje čeliť taktickej výzve. Ide o to, byť menej ťažký (a lacnejší) ako tradičný bojový tank a zároveň ponúknuť aspoň podobné kapacity z hľadiska mobility, palebnej sily a ochrany. Je to nemožná úloha?     [caption id="" align="alignnone"…

  Svetlo sveta

  Slovenskí biskupi odporúčajú ľuďom zúčastniť sa na celoplošnom testovaní

  0 icon

  Keďže v spoločnosti rezonujú otázky, týkajúce sa celoplošného testovania, ktoré sa chystá v nasledujúcich dňoch, o stanovisko sme požiadali predsedu Konferencie biskupov Slovenska Mons. Stanislava Zvolenského. Jeho odpoveď prinášame v plnom znení. “Čo sa týka plošného testovania na ochorenie Covid-19, v záujme zastavenia šírenia koronavírusu, po porade s otcami biskupmi,…

  Život s ovdoveným otcom sa pre Jána Pavla II. stal “prvým seminárom.”

  0 icon

  Ján Pavol II vo svojich spomienkach častokrát hovoril, že obdobie po smrti jeho matky a život s otcom bol “prvým jeho seminárom”, ktorý ho nasmeroval na neskoršiu kňazskú dráhu. Práve konfrontovaný so smrťou a bolesťou spôsobenou smrťou matky a jeho súrodencov sa stalo tým, čo dopomohlo vzniku silného citového puta…

  Arcibiskup Sheen: Matka Božia je Bohorodička

  0 icon

  Dnes Vám budem rozprávať o našej svätej Matke. A začnem Lurdami. Lurdy sú mestečkom na juhu Francúzska, kde sa v minulom storočí zjavila Panna Mária. Bol som tam 30 krát. Nikdy nezabudnem na prvú moju návštevu tohto pútnického mesta. V tom čase som študoval v Belgicku na univerzite, ako mladý…

  19.10. Svätý Pavol z Kríža naučil veriacich hľadať Boha ukrytého v utrpeníc

  0 icon

  Svätý Pavol z Kríža (1694-1775) bol veľkým mystikom, ktorý dopomohol rozvíjať úctu k umúčenému Kristovi, ako zdroju zmierenia a odpustenia. V živote prežíval veľké trápenia a duchovné skúšky, zároveň aj dary a milosti. Mal milosť zjavení Ježiša a Panny Márie, ako aj duší z Očistca, ktoré mu opísali muky, ktorými prechádzajú.…

  Najväčší nárast počtu katolíkov zaznamenali vďaka misiám v Afrike

  0 icon

  Štatistická ročenka Cirkvi za rok 2018, ktorú vydal Centrálny štatistický úrad Cirkvi, ukazuje rast počtu katolíkov vo svete. Analýzy tohto úradu sú spracované od začiatku pontifikátu pápeža Františka, čiže od roku 2013, až do roku 2018. Prinášame niektoré údaje zo sprievodnej správy spomínanej ročenky. Ako informuje Centrálny štatistický úrad Cirkvi,…

 • icon FOTO DŇA