Prinášam spracované zhrnutie (deepseek AI) vystúpenia profesora Jeffrey Sachsa na pôde Európskeho parlamentu, ako je zachytené vo videu Times of India (27.6.2026, https://www.youtube.com/watch?v=X2ntp0r9oIk).
Jeffrey Sachs na pôde Európskeho parlamentu: “Varujem vás – nedráždite Rusko. Vojna na Ukrajine sa skončí.”
**Brusel, 27. júna 2026** – Plná sála Európskeho parlamentu si vypočula búrlivý prejav profesora Jeffreyho Sachsa, ktorý otvorene kritizoval zahraničnú politiku USA a vyzval Európu na emancipáciu. Jeho takmer dve hodiny trvajúce vystúpenie, ktoré už obletelo svet, prinieslo ostrú kritiku amerického unilateralizmu a zároveň naliehavú výzvu pre európske krajiny, aby si vytvorili vlastnú zahraničnú politiku.
## “Toto nie je ideológia, to je to, čo som videl na vlastné oči”
Sachs, renomovaný ekonóm a riaditeľ Centra pre udržateľný rozvoj na Kolumbijskej univerzite, otvoril svoj prejav osobným svedectvom. Viac ako 36 rokov sleduje dianie vo východnej Európe, bývalom Sovietskom zväze a Rusku. Pôsobil ako poradca poľskej vlády v roku 1989, Gorbačovovi v rokoch 1990–91, Jeľcinovi (1991–1993) a neskôr aj ukrajinskému prezidentovi Kučmovi (1993–1994). Pomáhal zavádzať estónsku menu a radil viacerým krajinám bývalej Juhoslávie, najmä Slovinsku.
> “Chcem povedať, že to, čo vysvetľujem, nie je z druhej ruky. Nie je to ideológia. Je to to, čo som videl na vlastné oči. Poznám americké politické vedenie zblízka,” zdôraznil Sachs.
## “Vojny, ktoré viedli a spôsobili Spojené štáty”
Sachs obvinil USA z priameho spôsobenia konfliktov za posledné štyri desaťročia – od Srbska 1999 cez Irak, Sýriu, Sudán, Somálsko, Líbiu až po Ukrajinu.
> “USA dospeli k názoru, najmä po roku 1991, že teraz vládnu svetu a že nemusia brať ohľad na nikoho – na červené čiary, obavy, bezpečnostné hľadiská ani medzinárodné záväzky. Cheney, Wolfowitz a mnohí ďalší skutočne verili, že toto je americký svet a budeme si robiť, čo chceme,” povedal Sachs.
Pripomenul, že v roku 1991 sa pokúšal získať pomoc pre Gorbačova, ktorého označil za “najväčšieho štátnika moderných čias”, ale návrh bol v Rade národnej bezpečnosti vysmiaty. Podľa Sachsa prevládol názor, že pomoc ZSSR nie je v záujme USA.
## “Projekt NATO na východ trvá 30 rokov”
Sachs tvrdí, že rozširovanie NATO na východ nebolo náhodou, ale dlhodobým projektom USA.
> “Rozhodnutie padlo formálne v roku 1994, keď prezident Clinton podpísal rozširovanie NATO na východ. To bol plán, ktorý trvá viac ako 30 rokov. Ukrajina a Gruzínsko boli kľúčom k projektu,” povedal.
Odkázal na archívne dokumenty, podľa ktorých v roku 1991 Baker a Genscher Gorbačovovi sľúbili, že “NATO sa nepohne ani o palec na východ”. Zároveň citoval knihu Zbigniewa Brzezinského *Veľká šachovnica* z roku 1997, kde sa podľa Sachsa americká stratégia otvorene predkladá verejnosti. Brzezinski podľa neho napísal, že Rusko nemôže nič urobiť a musí prijať rozširovanie NATO, pričom sa mýlil v dvoch zásadných bodoch – Rusko sa nikdy nespojí s Čínou ani s Iránom.
> “Je vôbec otázka, prečo sme stále vo vojne? Pretože Amerika vždy vie, čo urobí druhá strana, a vždy sa mýli. A jeden dôvod, prečo sa mýlime, je, že v teórii hier, ktorú americkí stratégovia hrajú, sa s druhou stranou vôbec nerozprávate. Len viete, aká je ich stratégia. Je to úžasné, šetrí to toľko času. Nepotrebujete žiadnu diplomaciu.”
## “Maidan nebol spontánny”
Sachs tvrdí, že udalosti na Majdane v roku 2014 boli organizované.
> “Prechádzal som po Majdane a hovorili mi, ako USA zaplatili ľuďom okolo Majdanu. Spontánna revolúcia dôstojnosti? Pánboh s nami. Odkiaľ prišli tie médiá, tie autobusy, tá organizácia?” pýtal sa.
Podľa Sachsa USA aktívne pracovali na zvrhnutí Janukovyča. Spomenul odpočúvaný telefonát Victorie Nulandovej a amerického veľvyslanca Pyatta z roku 2014, ktorý zverejnili Rusi na internete.
> “Nepotrebujete lepší dôkaz. Všetkých tých ľudí poznám. A za to všetci dostali povýšenie v Bidenovej administratíve. To je tá práca.”
## “Sullivan mi povedal: Nebude žiadna vojna”
Sachs opísal telefonát s poradcom pre národnú bezpečnosť Jakom Sullivanom v decembri 2021.
> “Prosím, Jake, zabráň vojne. Stačí povedať, že NATO sa nebude rozširovať na Ukrajinu. On mi povedal: ‘NATO sa nebude rozširovať, neboj.’ Povedal som: ‘Povedz to verejne.’ Odpovedal: ‘Nie, nemôžeme.’ Povedal som: ‘Jake, budeš mať vojnu kvôli niečomu, čo sa ani nestane.’ On povedal: ‘Neboj, nebude žiadna vojna.'”
Sachs označil amerických predstaviteľov za “nepríliš inteligentných ľudí”, ktorí sa hrajú na teóriu hier a nekomunikujú s druhou stranou. Pripomenul, že v roku 2019 RAND Corporation publikovala štúdiu “Ako znepríjemniť Rusku” – čo podľa neho Bidenova administratíva doslova nasledovala.
> “Hovoria sami so sebou. Nehovoria s nikým iným. Hrajú teóriu hier – nekooperatívnu teóriu hier, kde sa s druhou stranou nerozprávate, len si vytvárate stratégiu. Začalo to v RAND Corporation a stále to hrajú.”
## “Kyjev bol pri mieri, Johnson prišiel a zmaril to”
Podľa Sachsa bola Ukrajina v marci 2022 blízko mierovej dohody.
> “Do siedmich dní od invázie povedal Zelenskyj: poďme rokovať. V priebehu niekoľkých týždňov existoval dokument, ktorý Putin schválil a Lavrov predložil, sprostredkovávali ho Turci. Letel som do Ankary, aby som si vypočul podrobnosti. Ukrajina jednostranne odstúpila. Prečo? Pretože im to USA povedali. A Boris Johnson pridal polevu, keď prišiel v apríli 2022 a povedal, že ide o západnú hegemóniu, nie o Ukrajinu.”
Sachs odhadol, že od toho momentu zahynulo alebo bolo ťažko zranených asi milión Ukrajincov.
> “Americkí senátori, ktorí sú takí nechutní, cynickí a skorumpovaní, ako si len viete predstaviť, hovoria: ‘Toto je úžasné míňanie našich peňazí, pretože žiadni Američania nezomierajú.’ Je to čistá proxy vojna. Senátor Blumenthal to hovorí nahlas. Mitt Romney to hovorí nahlas. ‘Sú to najlepšie peniaze, ktoré Amerika môže minúť. Žiadni Američania nezomierajú.’ To je neskutočné.”
## “Vojna sa skončí, Trump nechce byť porazený”
Sachs je presvedčený, že vojna na Ukrajine sa skončí v priebehu niekoľkých mesiacov.
> “Trump nechce niesť porazeného. To je všetko. Nie je to morálka. Je to pragmatizmus. Vojna je porazená. Trump a Putin sa dohodnú na jej ukončení. Trumpova administratíva je imperialistická v jadre – veľmoci dominujú svetu, budeme si robiť, čo chceme, keď môžeme, ale tam, kde musíme, zrežeme straty.”
## Výzva Európe: “Prestaňte prosiť o miesto pri americkom stole”
Najsilnejším odkazom Sachsa bola výzva na európsku suverenitu.
> “Európa nepotrebuje byť v miestnosti s USA. Ste Európa. Mali by ste byť v miestnosti s Európou a Ruskom. Ak sa chcú USA pridať, dobre. Ale prosiť? Nie. A mimochodom, Európa nepotrebuje mať Ukrajinu v miestnosti, keď hovorí s Ruskom. Máte priame otázky, priame záležitosti.”
Sachs kritizoval “rusofóbiu” v pobaltských štátoch a vyzval na dialóg s Moskvou.
> “Najlepšie pre pobaltské štáty je prestať s rusofóbiou. Estónsko má asi 25 % ruských občanov alebo rusky hovoriacich. Lotyšsko rovnako. Nedráždite suseda. To je celé. Nezakazujte ruský jazyk. Keď 25 % populácie má ruštinu ako prvý jazyk, nie je to správne. Neantagonizujte ruskú pravoslávnu cirkev. Správajme sa ako dospelí.”
## “NATO by som rozpustil už v roku 1991”
Sachs označil NATO za nástroj americkej hegemónie, nie obrany pred Ruskom.
> “NATO už ani nie je potrebné. Mal som ho skončiť v roku 1991. Ale USA ho vnímali ako nástroj nadvlády. Najväčší problém je, že si Európa pletie NATO a Európu. Sú to úplne odlišné veci, ale stali sa presne tým istým.”
Kritizoval požiadavku Donalda Trumpa na 5 % HDP na obranu.
> “To je smiešne, absurdné. Dve až tri percentá stačia. A hlavne – kupujte európsku produkciu, nie americké zbrane. Trump je predavač zbraní. Vance vám povedal: ‘Ani nepremýšľajte o vlastnej AI technológii.’ Toto nie je pre vašu bezpečnosť, to je pre americké firmy.”
Sachs navrhol presťahovať veliteľstvo NATO z Bruselu.
> “Hovorím to vážne, pretože jednou z najhorších vecí na európskej politike je úplný zmätok medzi Európou a NATO. Európa je oveľa lepšia ako NATO.”
## “Fínsko bolo šťastné aj bez NATO”
Na otázku o “fínizácii” Sachs odpovedal:
> “Fínsko bolo roky jednotkou v rebríčku svetového šťastia – bohaté, úspešné, bezpečné. To bolo pred vstupom do NATO. Fínizácia bola úžasná. To isté Rakúsko po roku 1955. Keď máte dve superveľmoci, držte ich trochu od seba. Nemusíte byť s nosom prilepení k sebe, najmä keď jedna z nich, USA, strká nos do druhej. Neutrálny priestor medzi USA a Ruskom – to je cesta.”
## Kritika americkej zahraničnej politiky a Izraela
Sachs sa venoval aj americkej politike na Blízkom východe.
> “USA úplne odovzdali zahraničnú politiku Netanyahovi pred 30 rokmi. Izraelský loby dominuje americkej politike. Netanjahuovým najväčším snom je vojna medzi USA a Iránom. Je tragické, že USA v tomto ohľade nemajú nezávislú zahraničnú politiku.”
Pokiaľ ide o dvojštátne riešenie, Sachs uviedol:
> “Existuje len jedna prekážka – veto USA v Bezpečnostnej rade OSN. Ak chcete mať vplyv, povedzte USA: ‘Zrušte veto.’ Ste spolu so 180 krajinami sveta, jediné, ktoré odporujú palestínskemu štátu, sú USA, Izrael, Mikronézia, Nauru, Palau, Papua-Nová Guinea a Paraguaj.”
## “Výbuch Nord Streamu”
Sachs naznačil, že je pripravený hovoriť o zničení plynovodu Nord Stream.
> “Ak by niekto chcel diskutovať o tom, ako USA vyhodili do vzduchu Nord Stream, rád o tom budem hovoriť.”
## Krajiny V4 a “prekliatie”
Poslanec z Českej republiky položil otázku, čo by mali krajiny strednej Európy robiť, kým sa EÚ “zlepší”.
> “Všetci moji vnuci sú Česi, manželka Sonia je Češka. Som hrdý. Európa potrebuje realistickú zahraničnú politiku. Realista nie je nenávisť. Realista sa snaží porozumieť obom stranám a rokovať. Rusko nezaútočí na Európu. To je zásadný bod. Môže sa dostať k rieke Dneper, ale nezaútočí na Európu. Ale existujú skutočné problémy.”
## Reakcia na otázku o historickom kontexte rozširovania NATO
Poslanec z Alternatívy pre Nemecko sa pýtal na argument, že krajiny V4 chceli vstúpiť do NATO dobrovoľne.
> “Nepochybujem o tom, prečo Maďarsko, Poľsko, Česko a Slovensko chceli vstúpiť do NATO. Otázkou je, čo robia USA pre mier? NATO nie je voľbou týchto krajín. NATO je vojenská aliancia vedená USA. Keby som tie rozhodnutia robil ja, v roku 1991 by som NATO rozpustil. Keď tieto krajiny požiadali o členstvo, vysvetlil by som im, čo povedal minister obrany William Perry, George Kennan alebo veľvyslanec Jack Matlock: ‘Rozumieme vašim pocitom, ale nie je to dobrý nápad, pretože by to mohlo vyvolať novú studenú vojnu.'”
## Odpoveď na otázky o európskom vodcovstve
Poslanec sa pýtal, či by Nemecko a Francúzsko mali opäť viesť európsku zahraničnú politiku.
> “Je to ťažké, pretože Európa nemá ústavu, ktorá by skutočne podporovala európsku zahraničnú politiku. Nemôže to byť jednomyseľné. Musí existovať štruktúra, v ktorej môže Európa hovoriť ako Európa. Prvé pravidlo: vaši diplomati by mali byť diplomati, nie tajomníci vojny. Diplomati sú trénovaní, aby sedeli s druhou stranou a počúvali, podávali si ruky, usmievali sa. Je to zručnosť, profesia. Nie je to hra.”
Sachs kritizoval generálneho tajomníka NATO Jensa Stoltenberga:
> “Myslel som, že Stoltenberg je najhorší, ale mýlil som sa. Stále sa to zhoršuje. Mohol by niekto v NATO prestať hovoriť o ďalšej vojne? A mohlo by NATO prestať hovoriť za Európu a Európa prestať myslieť, že je NATO?”
## “Neexistuje kolektívny Západ”
Na otázku o budúcnosti “kolektívneho Západu” Sachs odpovedal:
> “Neverím, že existuje kolektívny Západ. Verím, že existujú USA a Európa, ktoré majú v niektorých oblastiach paralelné záujmy, v mnohých nie. Chcem, aby Európa viedla udržateľný rozvoj, klimatickú transformáciu, globálnu slušnosť. Ak by svet vyzeral viac ako Európa, bol by šťastnejší, mierovejší a bezpečnejší.”
## “Británia ako Monty Python”
Sachs sa venoval aj britskej politike:
> “Briti stále veria, že vládnu svetu. Je úžasné, čo znamená nostalgia. Nezastavia sa. Je to ako skeč Monty Python, keď rytierovi odsekávajú končatiny a on hovorí: ‘Všetko je v poriadku. Som víťazný.’ To je bohužiaľ Británia.”
## “Každý konflikt je omyl”
Sachs uzavrel optimisticky:
> “Neexistujú žiadne hlboké dôvody pre konflikt. Každý konflikt, ktorý som študoval, je omyl. Nie je to boj o živobytie. Ten nápad z Malthusa, ktorý sa stal nacistickou myšlienkou, bol vždy nesprávny. Máme dostatok zdrojov pre všetkých. Máme technológiu na transformáciu planéty. Potrebujeme mier.”
Pripomenul, že 191 z 193 členských štátov OSN predložilo dobrovoľné národné hodnotenia k cieľom udržateľného rozvoja. Dve nie – Haiti a USA.
> “Bidenova administratíva ani nesmela povedať ‘ciele udržateľného rozvoja’. Ministerstvo financií malo politiku, že ich nesmie spomínať.”
## “Európa je najšťastnejší región”
Sachs poukázal na to, že v rebríčku svetového šťastia je 18 z 20 najlepších krajín európskych.
> “Toto je najvyššia kvalita života na svete. Potrebujete vlastnú politiku na ochranu tejto kvality života. USA sú ďaleko dole. A v rebríčku udržateľného rozvoja sú takmer všetky najlepšie krajiny európske, pretože veríte v tieto veci.”
## Záver: Výzva poslancom Európskeho parlamentu
Na záver vystúpil poslanec Michael von der Schulenburg, ktorý organizoval podujatie, s výzvou:
> “Súhlasíme, že vojna sa skončí do mesiaca alebo dvoch. To znamená, že boje skončia. Neznamená to, že budeme mať mier v Európe. Mier v Európe musíme vytvoriť my, Európania, nie prezident z USA. Musíme vytvoriť tento mier. Sme tu ako parlament. Sme poslanci, reprezentujeme ľudí. Sme jedinou legitímnou demokratickou inštitúciou v EÚ. Mali by sme byť proaktívnejší pri presadzovaní mierového procesu naprieč straníckymi líniami. Ľudia v Európe chcú mier.”
Sachs odpovedal:
> “Ak sa upokojíme, ak sa spýtate na dlhodobý výhľad, dlhodobý výhľad je veľmi dobrý. Ak sa nevyhodíme do vzduchu, je veľmi dobrý. Potrebujeme pozitívnu spoločnú víziu pod medzinárodným právom. Európa by mala byť Európou so subsidiaritou – nestrácajte všetky nádherné národné a miestne prvky, ale Európa by mala byť Európou.”
—
**Profesor Jeffrey Sachs** je ekonóm, riaditeľ Centra pre udržateľný rozvoj na Kolumbijskej univerzite a bývalý poradca viacerých vlád. Je autorom viacerých kníh o ekonomickom rozvoji a globálnej politike. Jeho vystúpenie v EP bolo súčasťou cyklu diskusií o bezpečnostnej architektúre Európy, ktorý organizovala skupina poslancov naprieč politickými frakciami. Video z vystúpenia už získalo tisíce zhliadnutí a vyvolalo búrlivé diskusie na sociálnych sieťach.



















