Slováci, prečo 6. októbra oslavujeme krvavé vojnové operácie na Dukle, a nie (aj) slovenskú autonómiu dohodnutú v Žiline?

Šiesty október je od prednovembrových čias pamätným Dňom hrdinov Karpatsko-duklianskej operácie z roku 1944, ktorej 80. výročie súčasná vláda masívne oslavuje. V kalendári je táto krvavá vojnová udalosť, počas ktorej od 8. septembra do 27. októbra 1944 zahynulo 21-tisíc sovietskych a 1800 česko-slovenských bojovníkov, takto pomenovaná od roku 2016, keď o zmene názvu rozhodol slovenský parlament 24. novembra 2015. Predtým išlo o Deň obetí Dukly a do roku 1993 o Deň Československej ľudovej armády. Prečo však 6. október a nie trebárs 8. september či 27. október? Oficiálne preto, lebo 6. októbra v roku 1944 sa „1. československému armádnemu zboru pod velením generála Ludvíka Svobodu podarilo prekročiť po ťažkých bojoch cez Dukliansky priesmyk česko-slovenské hranice”.

Nie však aj preto, aby sa prekryl iný, „nekrvavý“ 6. október z roku 1938?

Šiesteho októbra 1938 sa rozhodlo o autonómii Slovenska schválením  a podpisom Žilinskej dohody, resp. Manifestu slovenského národa. Išlo od čias bájnej Svätoplukovej ríše o prvý štátny akt, ktorý priniesol na Slovensko reálnu samosprávu. Po Mníchovskej dohode, ktorú 29. septembra 1938 uzatvorili „o nás bez nás“ zástupcovia Nemecka, Francúzska, Veľkej Británie a Talianska, a ktorej sa vláda v Prahe podriadila a armáda vydala pohraničné územia štátu bez boja, sa štátoprávna línia Hlinkovej slovenskej ľudovej strany (HSĽS) ukazovala ako jediná reálna alternatíva usporiadania česko-slovenských vzťahov. Aj preto predstavitelia ďalších strán s napätím očakávali v žilinskom hoteli Remi na výsledok rokovania predstaviteľov HSĽS, ktorí sa zišli v Katolíckom dome. Na ich rokovaní sa zúčastnil aj agrárnik Pavol Teplanský, ktorý vyjadril vôľu Agrárnej strany dohodnúť sa s HSĽS a v podstate vyjadril súhlas s jej návrhmi. Rovnako súhlasila vtedajšia SNS. Schváleniu slovenskej autonómie dopomohla aj abdikácia Edvarda Beneša, ktorý sa 5. októbra 1938 vzdal funkcie prezidenta, potom, „vybral banku, vzal Hanku, mal svoj plán, sadol na aeroplán“ a ufujazdil do teplučkého Londýna. A stade zorganizoval “prevrat” v Banskej Bystrici (názov SNP sa uzákonil až po februári 1948) a potom sa vrátil ako – samozvaný prezident.

Ešte v ten istý deň zasadala v Prahe tzv. ministerská rada a vymenovala poslanca Jozefa Tisa za ministra pre správu Slovenska. O deň neskôr vymenovala aj ďalších štyroch slovenských ministrov. Táto autonómna vláda na čele s Tisom začala oficiálne fungovať 9. októbra. Žilinskú dohodu dodatočne schválilo Národné zhromaždenie ČSR ústavným zákonom 299/1938 z 22. novembra 1938 ako Zákon o autonómii Slovenskej krajiny. Odvtedy až do 14. marca 1939 sa zmenil oficiálny názov štátu na Česko-Slovensko. Išlo o jedno z vážnych zjednotení sa Slovákov a o výrazný krok k tomu, že dnes máme Slovenskú republiku ako samostatný štát.

Nemali by sme si teda 6. októbra pripomínať tento významný historický akt? Nemal by byť 6. október (minimálne aj) Dňom slovenskej autonómie? Dokedy sa budeme báť pravdy o našich dejinách, priatelia? Koho vlastne sa bojíme, ak sme suverénny národ?

6. 10. 2024.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

author photo

Marián Tkáč

O AUTOROVI

Ekonóm, publicista, viceguvernér NBS pri jej zakladaní, podpísaný na prvej sérii slovenských bankoviek v roku 1993, predseda Matice slovenskej v rokoch 2010-2017

AUTOR V ČÍSLACH

Počet článkov: 103

Celkové hodnotenie: 19.37

Priemerná čítanosť: 5108

icon Top za 7 dní

iconNajnovšie z HS

icon Najčítanejšie z HS

  • POČASIE NA DNES

    FOTO DŇA

  • Vybrali sme

    Iránsky režim je priateľom židovského národa, problém regiónu tkvie inde

    0icon

    Bratislava 4. novembra 2024 (HSP/Foto:TASR/AP-Office of the Iranian Supreme Leader via AP)   Stovky rokov dokázali za Osmanskej ríše vo Svätej zemi žiť vedľa seba…

    Manchester United remizoval v 10. kole PL s Chelsea 1:1

    0icon

    Futbalisti Manchestru United remizovali v nedeľnom dueli 10. kola anglickej Premier League s FC Chelsea 1:1. Neprehrali tak ani v druhom zápase pod vedením dočasného…

    Tamáši hetrikom a gólom v nájazdoch pomohol k triumfu Hradca v Kladne

    0icon

    Hokejisti českého majstra HC Oceláři Třinec prehrali s BK Mladá Boleslav 2:3 v nedeľňajšom zápase 18. kola extraligy. V drese domácich sa piatym gólom v…

    Gyimesi otvorene o morálnom kompase Vášáryovej. Herečka spísala protest voči vystúpeniu premiéra Fica v ruskej televízii

    0icon

    Bratislava 3. novembra 2024 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Bývalý poslanec parlamentu György Gyimesi v nedeľu na sociálnej sieti zareagoval na kritiku a online protest zo strany…

    Verstappen sa výrazne priblížil k titulu, veľká bodová nádielka pre Alpine

    0icon

    Holandský pretekár Max Verstappen na Red Bulle vyhral nedeľnú daždivú VC Brazílie. Pódium doplnili Francúzi Esteban Ocon a Pierre Gasly z tímu Alpine s takmer…

    Poslanec Ľupták: Ten, kto rozbíja koalíciu, je Andrej Danko

    0icon

    Bratislava 3. novembra 2024 (HSP/Foto:Screenshot YouTube)   Nezaradený poslanec parlamentu Pavol Ľupták (Národná koalícia) vo videu na YouTube objasni ciele trojice poslancov NR SR okolo…

    Stačilo sladkých slov: Z našej vlasti si Washington nebude robiť žiadne laboratórium!

    0icon

    Bratislava 3. novembra 2024 (HSP/Foto:TASR/AP-Alex Brandon)   Myslíte, že vďaka euroatlantickým štruktúram ste slobodní? Môžete si – do istej miery – hovoriť, čo chcete; a keď…

    Safjullin víťazom dvojhry na challengeri Slovak Open

    0icon

    Ruský tenista Roman Safjullin sa stal víťazom challengeru Slovak Open. V nedeľňajšom finále dvojhry zdolal v pozícii nasadenej jednotky belgického kvalifikanta Raphaela Collignona 6:3, 6:4.…

    "Vypadnite! Vrahovia!" Obete povodní vo Valencii hádzali blato a kamene na kráľa Filipa

    0icon

    Ministerstvo vnútra (MV) SR je v prípade potreby pripravené pomôcť Španielsku s povodňami. Zatiaľ však neeviduje požiadavku zo strany tejto krajiny o vyslanie personálu, techniky…

    Swiateková otočila duel s Krejčíkovou: "Nebolo to ľahké"

    0icon

    Poľská tenistka Iga Swiateková úspešne vstúpila do MS WTA Tour v saudskoarabskom Rijáde. Svetová dvojka vyhrala svoj prvý zápas po dvojmesačnej prestávke, keď v úvodnom…

    Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

    Miroslav Urban

    Peter Lipták

    Marián Tkáč

    Emma Maťašovská

    René Pavlík

    Vášeň v Tebe

    Auto Trendy

    .

    Armádny Magazín

    TopDesať

    FOTO DŇA