Infekčne nákazlivá hlúposť sa na Slovensku poriadne rozrastá. Dobiehame západnú Európu a USA.

Do médií a do politiky sa dostalo už mnoho školákov z éry nového porevolučného školského systému. Staré kádre vymierajú a tak sa vytráca aj múdrosť, rozvaha, skúsenosť, logika a predvídavosť. Mladí si myslia, že sú najmúdrejší a s istotou bohov dokážu trepať hlúposti jedna radosť. Denno denne sme toho svedkami, ako mnohí novinári, skôr panovinári i naši mnohí politici, skôr papolitici sa blysnú hlúposťami, neznalosťami a strieľaním capov.

Popritom aj zakrpatieva slovná zásoba a spomínané dve kategórie sa snažia ohurovať ľudí používaním cudzích, zväčša anglických výrazov, aby si všetci mysleli, akí sú inteligenti!!! Niekedy je to až na smiech. Spomeniem, ako som pred rokom robil rozhovor s jedným poslancom dnešného parlamentu, ktorý v odpovedi použil slovo virálne video. Nemám rád tieto cudzie výrazy, ktorým rozumie možno 5 maximálne 10 % ľudí. Preto som ho zmenil na slovenské slovo. Keď som mu poslal rozhovor na autorizáciu, tak môj preklad opravil na virálny. Tak medzi nami nastala roztržka. On trval na virálny a ja na slovenskom slove. Za obsah odpovedí bol zodpovedný on, za jazykovú čistotu ja. Nakoniec som sa ho opýtal, či vie preložiť a čo znamená slovo virálny. Odpoveď ma zarazila: Nevie, ale tak sa to používa a on na tom trvá. Inak je to vcelku vzdelaný človek, ale správal sa ako tvrdohlavé malé dieťa.

Spomeniem aj ďalší nový obľúbený moderný termín politikov – naratív. Ak som si ho pozrel v anglickom slovníku a v slovníku cudzích slov absolútne nesúladí s jeho používaním a mohol by som pokračovať. Napr. iné možnosti ako voliť sme už pochovali. Volia samoobslužné pokladne v supermarketoch, nulté podlažie už nie prízemie a podlažie nie poschodie volí výťah, volia politici, dnešná mládež voli outfit (oblečenie) aj staršina sa voluje. A celkom vymizli slovenské slová ako vybrať si, určovať, smerovať a ďalšie. K tomuto slovu môžeme pridať ešte 4 výrazy – zdieľať, výzva, dám to a emócie. Týchto zle prekladaných 5 slov z angličtiny nahrádza v slovenčine skoro 200 slov a slovná zásoba zakrpatieva a začína sa vďaka anglickej štylistike dostávať na úroveň primitívnej hovorovej angličtiny. Preberanie stále viac cudzích, anglických a českých slovíčiek sa stalo trendom. Už napríklad nepočujeme slovenské slovo súvislosť, ale cudzie kontext!

V noci na tretieho februára som prepínal stanice a naďabil som na reprízu reláciu JOJ Krimi, ktorá oslavovala 2. februára 15 rokov. Pozrite si ju a zistíte, kam sa podela múdrosť, inteligencia, slovná zásoba a vzdelanosť. Stačili mi dva príspevky na 15-ste narodeniny a potom som prepol. Po vstupe moderátorky nastúpila „ikona“ JOJ-ky Eliška, ktorá na úvod príspevku zopakovala to, čo povedala moderátorka (traktor sa zrútil do rieky), ale vlastnou „slovenčinou zahlásila lepšie povedané zaspievala: Podľa slov traktoristu, traktoristu zachytilo nebezpečne obiehajúce vozidlo“ (Traktor asi stiahol so sebou silák traktorista!!)…. Úžasná slovná zásoba a intonácia!!!

Hneď na ňu nadviazala svojou rozhlasovou reportážou zo zrážky dvoch automobilov tiež spevavá s detinskou intonáciou „preslávená“ redaktorka Diana, ktorá nám rozhlasovým opisom vysvetlila všetko, čo sme videli na obrázkoch . Aj sa významovo zopakovala. A nielen Diana absolútne nevníma, že nás informuje aj obraz, ale v spravodajstve JOJ-ky je to samozrejmosť. Asi majú úzus hlúpym treba dva krát ukázať a ešte aj dva- tri krát slovne zopakovať, aby vnímali. Asi majú ten pocit, že zdvojené, či strojené informácie hneď po sebe dokážu zamestnať hlúpe hlavičky, pre ktoré sa snažia vysielať tragédie.

Propagandistickú hlúposť vyjadrila na internete, nie v televíziách!!! aj prezidentka, ktorá vysvetľovala návštevu oficiálne ešte nezvoleného českého prezidenta blízkosťou oboch národov. Myslíte si, že by sa neobrátila s autom, keby začal vyhrávať Babiš? Blízkosť národov by určite bola v ofsajde!!! Čo nám to chcela Čaputova hlúpo natárať? Pohnútka nebola žiadna spriaznenosť českého a slovenského národa, ale Čaputovej a Pavelova blízkosť vyznania amerických zadníc. A to ich spojilo. Zaujímavé, že našej pionierke neprekážalo Pavelovo členstvo v KSČ, ako nomenklatúrneho kádra a práca pre kontrarozviedku GRU a ani členstvo jeho manželky v KSČ. Ale ako „dvaja najväčší kamaráti prezidenti“ sa tam objímali a oslavovali. Pokiaľ viem, Pavel bude ešte mesiac súkromná osoba. Českým prezidentom bude až v prvej dekáde marca. Ako argument použila, že pred prezidentskými voľbami prijal Zeman Šefčoviča. Prijal, ale neprišiel za ním ako mopslík. Toto morálny protokol z hľadiska funkcie nepripúšťa! Ale Čaputová si vybrala (nie zvolila pani prezidentka, volíme si iba zástupcov ľudu a zvolili sme si aj Vás!) ďaleko vyššiu formu demokracie, čo sa týka predvolebnej kampane, čo znamená, že nie Pavel doklusal za Čaputovou, ale naopak!!! Vyzerá to tak, že to nadšenie zničilo v prezidentskej kancelárii všetky telefonické linky.

V tejto súvislosti spomeniem tlačovku PS pred budovou parlamentu, kde jeho predseda Šimečka povedal o uplatnení sa kádrov z tejto skoro neviditeľnej strany, umiestňujúcej sa v prieskumoch čudesne stále na tretej priečke, na adresu Čaputovej, že je najlepšou prezidentkou, akú kedy Slovensko malo! Kedysi, keď sme chodili na hokej, Slovan mal útok bratov Šťastných a vtedy sme hovorili, že Slovan má prvý a jeden útok. A my máme prvú a zatiaľ jedinú prezidentku. Preto nemôže byť ani druhá najlepšia!

V relácii Interview na STV 24 sa „múdrosťami“ blysla aj Magda Vašáryová, ktorá cestu Čaputovej za Pavelom schvaľovala, vraj nepozná taký protokol, ktorý by to zakazoval. Zaujímavé, ako sme obrátili predchádzajúceho maďarského prezidenta na hraničnom moste pri neohlásenej súkromnej návšteve. Žiaľ, obe ženy sú na tom brehu rieky, ktorý sa začína z prebujnelej liberálnej demokracie rozpadávať a stále ho zaplavujú odpadky a chemikálie nového „Veľkého brata“!

V nedeľňajšej debate na STV o 5 minút 12 sa blýskal „múdrosťami“ Oľaňák Šipoš Počúvali sme jeho chujádovové verklíkové fantazmagórie. Moderátor Makara spomenul, že o Matovičovi sa hovorí, že je veľký stratég!!! (Myslím si, že by mu svedčala prezývka najhlbší potápač.) A Šipoš okamžite povyrástol. Stále dumám, z ktorej prašnej mozgovne, takéto niečo vypľulo. O ďalších hlúpostiach, ktoré zo seba v relácii Šipoš „vymietol“, by som mohol napísať tri až štyri strany. Spomeniem aspoň to, že v škole chýbal, keď sa učili výslovnosť hlásky s dvoma bodkami ako ö a stále nazýval spoludiskutujúceho poslanca krčmovo Groling a nie Groeling.

Ak by sa náhodou hlúposť dokázala zosobášiť s bohorovnosťou, s namyslenosťou, s prostoduchosťou, s pohŕdaním, s urážkami a s dehonestáciou v amerikánskom štýle, určite sa bude volať krátko – Naď. Tento hegerov jednošíkovec ako politický minielement to dokumentoval aj v spravodajskej JOJ-kárskej utorňajšej relácii Analýzy na hrane. Bolo to ťažko dopozerať, lebo človeku sa obracal žalúdok nad hulvátsko-nacistickým vyjadrovacím štýlom tohto skapínajúceho papolitika.

Ďalšiu krásnu hlúposť, či skôr nenávisť som si vypočul v piatok na programe ČT 1 v relácii Všechnopárty. Karel Šíp si pozval do štúdia veľmi talentovanú herečku, ktorá získala aj Českého leva, peknú Terezu Rambovú, predtým Voříškovú. Samozrejme, že jej nedal pokoj s premenovaním priezviska. A zaznela otázka, prečo si priezvisko omužila a nepoužíva prechyľovanie. A Tereza vypotila naozajstnú hlúposť a zároveň mnohokrát pertraktovanú českú nenávisť voči Rusku. Jej odpoveď? „Nemám rada ruskú koncovku …ová (pri ukončení mena na ov, čo je asi 90 % zo všetkých ruských priezvisk je to spolu…ovová, alebo pri skloňovaní mužského priezviska ovova.) preto som Ramba“. Nuž, táto herečka ani netuší, že je Slovanka a Slovania zväčša až na výnimky používajú na určenie žien prechyľovanie s príponou ová. Spomeňme Bulharov, nás, Bielorusov, Ukrajincov, ale aj národy Česka, či ďaľšie. Maďarky používajú koncovku né (čítaj nei), Islandanky tir atď. V Európe zväčša iba v anglosaskej a románskej komunite ženské priezviská nerozlišujú od mužských. Nuž, ale byť ženou a volať sa ako muž je dnes trendom pre zviditeľnenie sa.

Tých hlúpostí, ktoré nám denno denne tlačia do hlavy novinári a politici úzko súvisia s hlboko klesnutým národným sebavedomím a nedostatočným všeobecným vzdelaním nášho školstva, ktoré začína vychovávať čím ďalej, tým viac hlúpych ovečiek, ktoré neovládajú základné logické veci života. Ich počet sa neustále rozrastá viac a viac. Facebook, Instagram, Tik-Tok, Twitter a počítačové hry vedomosti, logiku a predvídavosť nenahrádza ani z piatich percent.

A tak si mladí volia zastupiteľov zo zlosti proti niekomu, podľa vizáže a podľa toho, ak sa niekto výrazný rozhodne v jeho komunite dať hlas hlupákovi, dajú ho všetci, aby nenarušili celok názorového stáda. Mladí v Bratislave volili PS. Keď som išiel do nášho obchodu, tak som sa pristavil pri známych mladých susedoch a podiškurovali sme. Opýtal som sa ich: “Koho ste volili?” Samozrejme PS a Valla. “Aj poslancov PS? Áno.” Opýtal som sa: „A viete pomenovať ktorých?“ A zostalo ticho. Nuž, volili len PS, bez toho, aby vedeli koho konkrétne zaškrtli len preto, lebo všetci v komunite si povedali, že budú voliť PS. Úžasné, kam baran zatúži, sprevádzajú ho tam ovečky.

A takto to chodí. Aj v nedeľu som v diskusných reláciách počul plno hlúposti najmä od členov vládnej koalície i „mozgového kreativca“ Krúpu. A deň, čo deň nás konfrontujú s opakujúcimi somarinami a útokmi na opozíciu, zveličujú a klamú podľa toho, ako im to vyhovuje.

Ale dodám aj z iného súdku – z reklamy a teleobchodu.

Dormeo nám pred, na a po Vianociach ponúkal na TA3 niekoľko krát denne kúzelnú ponuku!!!, hrejivú súpravu vankúša a deky s 50 % !!! zľavou v cene 29,90 Euro !!! Čo všetko dokázali reklamní majstri vytiahnuť z chlpov deky? Len to obodujem:

– najvrúcnejšie objatie, aké poznáte,

– 90 % zákazníkov je spokojných, alebo veľmi spokojných,

– učinkujúca: „Pre mňa už zima nie je zimou“,

– poteší novými krásnymi farbami a kúzelným dizajnom,

– zamilujete sa (do deky),

– umelá kožušina, hrejivé objatie po akom túžite,

– objatie pokožky plného šťastia,

– hrejivé, mäkučké objatie,

– prikrývka je mimoriadne pohodlná.

To som spomenul len tie najväčšie chválospevy prikrývky a vankúša za premrštenú cenu. Deku s príjemným povrchom dostanete aj dnes kúpiť bez zľavy do 10 Euro, rovnako ako aj vankúš. Nuž a dve šnúrky? Tie zručnejšie žienky si dokážu našiť aj gombík a vyendlovať dierku na zapínanie, aby ste deku mohli zapnúť okolo krku a nosiť ako poncho.

Takéto básnicky nadnesené chválospevy sú naozaj len na ohlupovanie a zvýšenie predaja za drahé tv ceny. A hlupáci jej naletia. Najmä tie zľavy z premrštených cien je móda v reklamách na internetoch . Najokatejšie sú zľavy v Mountfielde, kde aj po zľave sú výrobky o tretinu drahšie ako u konkurencie. Je to obyčajný hlúpy reklamný trik.

Neviem, čo stojí výživový doplnok Essentiale, ale slová reklamy sú neuveriteľne psychicky nátlakové: „Vy si užívate, ale čo vaša pečeň?“ Nuž, pečeň je jediný orgán v tele, ktorý ak „nestvrdne“ od nadmerného požívania alkoholu, alebo kvôli žltačke, sa stále sám obnovuje! Ale táto informácia vo vyučovaní už absentuje a tak hlúpi si myslia, že im doplnok pomôže. Nuž, kšeft farma firiem je kšeft snov. Veď ani jeden reklamný blok a to vo všetkých mediách sa nezaobíde bez „úžasných,“ doplnkoch stravy!!! Ak by ste ich všetky podľa reklamných mágov užívali, nezomreli by ste ako 100 ročný, ani ako 1000 ročný, ale boli by ste tu na večné časy a nikdy inak! Alebo aj nikdy viac?

Pavel Jacz

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

author photo

Pavel Jacz

O AUTOROVI

Dlhoročný televízny redaktor

AUTOR V ČÍSLACH

Počet článkov: 143

Celkové hodnotenie: 27.71

Priemerná čítanosť: 3196

icon Top za 7 dní

iconNajnovšie z HS

icon Najčítanejšie z HS

 • NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

  POČASIE NA DNES

  FOTO DŇA

 • Vybrali sme

  Chovanec: Takmer všetci pacienti s rakovinou semenníkov sa môžu vyliečiť

  0icon

  Bratislava 22. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Rakovina semenníkov je jediným typom rakoviny, pri ktorej je možné vyliečiť až 95 percent pacientov. Využíva sa pritom chemoterapia…

  Horecký: Po nástupe kurikula plánujeme zjemniť testovanie na končiace cykly

  0icon

  Bratislava 22. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   V budúcich rokoch po nástupe nového kurikula plánuje ministerstvo školstva zjemniť testovanie žiakov na končiace cykly. Teda po…

  SVLS kritizuje fungovanie elektronickej PN, papierová forma možno zostane dlhšie

  0icon

  Bratislava 22. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Systém elektronickej práceneschopnosti (ePN) má množstvo nedostatkov. Poukazuje na to Spoločnosť všeobecných lekárov Slovenska (SVLS), podľa ktorej je…

  Polícia: Na D1 smerom do Bratislavy sa prevrátil kamión, dopravu odkláňajú

  0icon

  Bratislava 22. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Na diaľnici D1 smerom do Bratislavy, na kilometri 31, sa prevrátil kamión. Blokované sú všetky tri jazdné pruhy, kamión…

  Vláda odobrila novelu Trestného zákona, kladie dôraz na alternatívne tresty

  0icon

  Bratislava 22. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:Pixabay) Aktualizované 22. marca 2023 14:30 Novelu Trestného zákona, ktorá kladie okrem iného dôraz na ukladanie alternatívnych trestov, odlíšenie dílerov od…

  Ďalšie Hershove odhalenia. Verzii západných médií nastavil zrkadlo

  0icon

  Bratislava 22. marca 2023 (HSP/Foto:Twitter)   Americký novinár Seymour Hersh zverejnil druhú časť svojho vyšetrovania bombardovania Nord Streams Pripomeňme, že v prvej časti uviedol, že…

  Víťazstvo holandskej farmárskej strany je varovaním pre zelené hnutie

  0icon

  Amsterdam 22. marca 2023 (HSP/unherd/Foto:TASR/AP-Peter Dejong)   Minulý týždeň sa holandskí voliči zúčastnili na voľbách do krajinských rád a Senátu. Teraz sú k dispozícii úplné…

  Prekvapivé? Šokujúci prieskum a znepokojujúce mediálne ticho

  0icon

  Praha 22. marca 2023 (HSP/sosp/Foto:Pixabay) Článok z kategórie Česky Problém mají média s výsledky, nikoli s metodou. Od zveřejnění reprezentativního průzkumu uběhlo už pár dní…

  Výcvik ukrajinských vojakov na Slovensku bude pokračovať aj tento rok

  0icon

  Bratislava 22. marca 2023  (TASR/HSP/Foto:Twitter)   Výcvik ukrajinských ozbrojených síl (UAF) na území Slovenska bude v rámci Asistenčnej misie Európskej únie (EUMAM UA) pokračovať aj…

  Ako pomôže zatykač ICC na Putina mierovým rokovaniam? Veštci teraz dostávajú lekciu...

  0icon

  Moskva 22. marca 2023 (HSP/rmx.news/Foto:TASR/AP-Sergei Karpukhin, Sputnik, Kremlin)   V určitom okamihu dôjde vo vojne na Ukrajine k mierovej dohode. Ako sa v tejto súvislosti…

  Armádny Magazín

  Putin a Šojgu ihneď zareagovali na plány Londýna presunúť „jadrové zbrane“ do Kyjeva. Aké sú ruské možnosti?

  0 icon

  Rusko, 22. marec 2023 (AM) – V blízkej budúcnosti Londýn v rámci vojenskej pomoci Ukrajine prevezie muníciu s ochudobneným uránom do Kyjeva. Oznámila to 21. marca námestníčka ministra obrany Veľkej Británie Annabelle Goldie. Treba si uvedomiť, že z pohľadu „mierumilovného“ Západu a ich sťažovateľských „ukrajinských vlastencov“ je avizované rozhodnutie pl

  Zatykač na ruskú hlavu štátu - podvod nevídaných rozmerov

  0 icon

  Rusko, 22. marec 2023 (AM) – 17. júl je Svetovým dňom medzinárodnej spravodlivosti. V tento deň bol v roku 1998 podpísaný Rímsky štatút Medzinárodného trestného súdu (ICC). Dnes je medzinárodné trestné súdnictvo skutočne monštrum, ktoré n

  Ruská banka ako sabotér? Colná služba odkryla štatistické tajomstvá ministerstva financií USA

  0 icon

  USA, 22. marec 2023(AM) – Ruské médiá práve priniesli najnovšie štatistiky amerického ministerstva financií týkajúce sa amerických štátnych cenných papierov v zahraničí. Dozvedeli sme sa, že ruské štátne dlhopisy v držbe USA predstavovali ku koncu januára 67 miliónov USD, z toho 54 miliónov USD v dlhodobých dlhopisoch a 13 miliónov USD…

  Vrchný veliteľ Surovikin zakryl Rusko „Kupolou“ pred raketami NATO

  0 icon

  Rusko, 22. marec 2023 (AM) – Západ sa snažil udusiť ruský protiraketový program sankciami no nepodarilo sa. Pokusy NATO paralyzovať ruský raketový a vesmírny program úplne zlyhali. K tomuto záveru dospela špecializovaná publikácia Defense News po analýze najnovších štartov ruských satelitov.   V n

  V nevyhlásenej tretej svetovej vojne Rusko profituje z politiky Turecka

  0 icon

  USA, 22. marec 2023(AM) –Na rozdiel od obáv odporcov tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana sa "otrasy zeme" - séria zemetrasení, ktoré zabili viac ako 48 tisíc ľudí a zničili 6217 budov s celkovou škodou približne 100 miliárd dolárov - nestali zámienkou na odloženie parlamentných a prezidentských volieb. V Turecku

  TopDesať

  9 každodenných vecí, ktoré nám môžu uškodiť

  0 icon

  Týchto 9 každodenných vecí nám môže poriadne uškodiť. Na tieto veci by si si mal dať pozor. Škodlivé látky v našej domácnosti - každý z nás sa zameria na domáce chemikálie a pesticídy. Prekvapením však môže byť, že niektoré každodenné veci, ktoré používame, ako špongia do kúpeľa a voda z…

  10+ zvláštnych faktov o Číne, o ktorých si pravdepodobne nevedel

  0 icon

   Čína je naozaj fascinujúca krajina. Niektoré veci či zvyky sú v Číne naozaj veľmi zaujímavé a veci, ktoré sa v tejto krajine považujú za normálne, sú pre nás naozaj dosť netradičné. Prečítaj si niečo o tom, určite ťa to prekvapí. P.S.: Nezabudni, že článok pokračuje aj na druhej strane! [the_ad…

  5 znakov, pri ktorých ti hrozí nebezpečenstvo

  0 icon

  Zlodeji a zločinci sú poriadne prefíkaní! Majú niekoľko trikov, pri ktorých ti hrozí nebezpečenstvo. Ako však tieto triky včas zaregistrovať a ochrániť tak seba, prípadne svoj majetok? Neexistuje žiadna všeobecná rada, pretože zlodeji a zločinci využívajú nespočetné množstvo trikov, pri ktorých ti hrozí reálne nebezpečenstvo. Mal by si byť obozretný…

  10 detských hádaniek, ktoré potrápia aj dospelú myseľ

  0 icon

  Každá zvedavá myseľ si rada pochutná na hádankách. Čím ťažšie, tým lepšie. No mnohokrát je odpoveď úplne jednoduchá. Dokážeš vyriešiť týchto 10 detských hádaniek bez zdĺhavého zamýšľania sa? :) 1. hádanka Ktorá pneumatika

  Potraviny, ktoré do chladničky nikdy nedávaj

  0 icon

  Chladnička je jedným z najlepších vynálezov všetkých čias. Udržiava potraviny v čerstvom stave, no vieš čo do nej nepatrí? Ušetril si pri poslednom nákupe v hypermakete desiatky eur a teraz sa tešíš z preplnenej chladničky? Neteš sa predčasne! Ak sa do chladničky dostane niečo, čo tam nepatrí, ani najmodernejšie technológie neuchránia tieto potraviny pred skazením…

  FOTO DŇA