Moc pápeža nad Cirkvou je „neobmedzená“ ?

Kardinál Gerhard Ludwig Müller v novom rozhovore prezradil , že počas diskusií na nedávnom stretnutí kolégia kardinálov v Ríme, ktoré sa konalo 29. – 30. augusta, novovymenovaný kardinál a kľúčový pápežský poradca naznačil, že moc pápeža nad Cirkvou je „neobmedzená“.

Müller uviedol, že kardinál Gianfranco Ghirlanda, SJ, kanonický právnik, ktorý pomáhal pápežovi s jeho kuriálnou reformou , prezentoval „teóriu pápežstva ako neobmedzenej moci božského práva nad celou Cirkvou, ako keby pápež bol Deus in terris [ Boh na zemi]“.

Nemecký kardinál ďalej vysvetlil, že „nový kardinál Ghirlanda, SJ, ako najdôležitejší poradca pápeža pri reforme kúrie, zastáva názor, že všetko, čo pápeži kedy povedali alebo urobili v dejinách Cirkvi, je dogma. alebo zákon de jure divino [božským právom].“

Ale takýto postoj je podľa kardinála Müllera „v rozpore s celou katolíckou tradíciou a najmä s Druhým vatikánskym koncilom, že biskupi a kňazi majú iba právomoc vykonávať sviatostné úkony, zatiaľ čo pápež má výhradnú právomoc, ktorá môže podľa ľubovôle delegovať klerikov alebo laikov.“

Bývalý vedúci Kongregácie pre náuku viery opravil Ghirlandin názor v novom rozhovore pre španielsky web Infovaticana a trval na tom, že vo sviatosti vysviacky „Kristus udeľuje biskupovi (alebo kňazovi) právomoc kázať, posväcovať a riadiť (vrátane výkonu spravodlivosti). Pápež teda neudeľuje jurisdikciu biskupovi, ale iba biskupovi prideľuje konkrétnu diecézu, v ktorej však nie je zástupcom pápežstva, ale Ježiša Krista ( Lumen gentium 27).“

Týmito slovami nám Müller pripomína, že povinnosť a charizma spravovať Cirkev nie je delegovaná len na samotného pápeža. „Na ekumenickom koncile vysvätení biskupi vykonávajú svoj podiel na jurisdikcii univerzálneho episkopátu nie ako delegáti pápeža, ale na základe svojej autority, ktorú im udelil Kristus,“ uviedol.

„Teória o pápežovi ako autokratovi, získaná z jezuitskej teológie 19. storočia,“ dodal Müller, „nielen že odporuje Druhému vatikánskemu koncilu, ale touto karikatúrou Petrovej služby podkopáva dôveryhodnosť Cirkvi. Dokonca to považuje za podkopávanie pokusov o ekumenizmus s protestantmi.

Ghirlanda povýšil na posvätné kolégium na konzistóriu 27. augusta pred zasadnutím kolégia kardinálov pápežom Františkom, ktorý sa ho rozhodol urobiť kardinálom, aj keď predtým nebol biskupom a má už 80 rokov. Talian Ghirlanda bola v minulosti rektorom prestížnej Pápežskej Gregorovej univerzity v Ríme riadenej jezuitmi.

LifeSiteNews sa dozvedel, že niektorí kardináli kritizovali aj pápežov reformný dokument Praedicate Evangelium a jeho myšlienku dať laikom väčšiu autoritu v hierarchickej štruktúre Cirkvi. Väčšina diskusií však prebiehala v samostatných jazykových skupinách (s následnými zhrnutiami prezentovanými všeobecnému publiku), zatiaľ čo v plnom publiku mohla hovoriť len hŕstka kardinálov. Kardinál Müller aj kardinál Walter Brandmüller neskôr zverejnili intervencie, ktoré neboli schopní predniesť pred pápežom a kardinálskym zborom. Brandmüller výslovne nariekal nad nedostatkom diskusie s pápežom na stretnutiach. Pápež od roku 2014 nezvolal takéto diskusné stretnutie kardinálov, kde sa stretolveľký odpor zo strany kardinálov voči jeho návrhu diskutovať o svätom prijímaní pre „znovu zosobášených“ rozvedených.

Na otázku, ako reagoval na nedávne stretnutie kardinálov vo všeobecnosti, Müller povedal, že je „vďačný Svätému Otcovi“, že „po mnohoročnej prestávke opäť zvolal konzistórium, aby s ním kardináli mohli prediskutovať situáciu. Cirkvi v dnešnom svete“. Dodal však, že „téma sa obmedzila na diskusiu o už zverejnenom dokumente Praedicate Evangelium o reforme kúrie a o Svätom roku 

Hlbšia diskusia medzi pápežom a jeho kardinálmi, ktorí sú povolaní mu radiť, sa preto nemohla uskutočniť.

„Nebola príležitosť diskutovať o pálčivých otázkach,“ pokračoval Müller, „napríklad o frontálnom útoku na kresťanský obraz človeka zo strany ideológií posthumanizmu a gender mánie alebo o kríze. cirkvi v Európe (už žiadne kňazské povolania, prázdne kostoly v nedeľu atď.).

V ďalšej časti nového rozhovoru sa Müller dotkol aj faktu – ako to nastolil anketár – že vo Vatikáne sa čoraz viac hovorí „o témach ako ekológia, planéta či iné témy a čoraz menej o Ježišovi“. Kristus a jeho učenie“.

Tu prelát reagoval poukazom na to, že v našom svete dominuje materializmus a ciele človeka smerujú väčšinou k „časovým a prechodným obsahom (ako je získanie moci, prestíže, peňazí, luxusu, uspokojenia svojich pôžitkov). V takomto svete, pokračoval, „je ľahšie stať sa zaujímavým ako agent tohto programu ‚Nového svetového poriadku bez Boha‘ (podľa kapitalistických alebo komunistických nôt).

Müller proti takémuto materialistickému a sekulárnemu názoru oponoval citátmi zo Svätého písma: „Čo však prospeje človeku, keď získa celý svet, ale stratí pri tom svoj život? (Mt 16,26). A “Hľadajte najprv kráľovstvo Božie a jeho spravodlivosť – a všetko ostatné (čo potrebujeme k životu) vám bude pridané.” (Lk 12:31).

Tieto citáty platia aj pre situáciu v Nemecku, kde nemeckí biskupi a laici nedávno navrhli, aby pápež zmenil postoj Cirkvi k homosexualite, ženskej vysviacke a sexualite všeobecne. Na otázku o tomto vývoji Müller vysvetlil, že je ťažké rozhodnúť sa, či by sme mali nemecké udalosti nazvať „tragédiou“ alebo „komédiou“.

„Všetky veľmi bohaté, ale nie hlboké texty [štvrtého zhromaždenia nemeckej synodálnej cesty],“ pokračoval, „nie sú o obnove katolíkov v Kristovi, ale o odovzdaní sa svetu bez Boha.

Ďalej povedal, že hlavnou témou všetkých tém je „sexualita“. Sexualita však „nie je chápaná ako Boží dar ľuďom ako stvoreným osobám (v našej mužskej a ženskej prirodzenosti), z čoho vyplýva zodpovednosť za účasť ako otec a matka na Božom diele stvorenia a na Jeho univerzálnej vôli spásy smerom k sebe samému. potomkov, ale ako akási droga na otupenie nihilistického základného pocitu s maximálnym zadosťučinením z rozkoše,“ dodal.

Zatiaľ čo bývalý aj súčasný šéf Konferencie biskupov Nemecka, kardinál Reinhard Marx a biskup Georg Bätzing, podporili texty, ktoré žiadajú pápeža zmeniť učenie Cirkvi, Müller jasne povedal, že „pápež nemá právomoc meniť učenie Cirkvi“. Toto učenie, ako vysvetlil, je „ukotvené v Božom zjavení“. „Lebo by sa tým povýšil ako človek nad Boha,“ dodal.

Bývalý vedúci doktríny v Ríme tu uviedol základný princíp, pomocou ktorého je možné čeliť našej súčasnej kríze:

Apoštoli môžu učiť a prikazovať len to, čo im Ježiš prikázal učiť (Mt 28:19). Sú to práve biskupi, ako ich blízki nástupcovia, ktorí sú viazaní „učením apoštolov“ (Sk 2,42) vo Svätom písme, apoštolskej tradícii a v rámci neomylných doktrinálnych definícií predchádzajúcich pápežských rozhodnutí ex cathedra alebo ekumenických koncilov. . Oni (pápež a biskupi) však nedostávajú nové verejné zjavenie ako súčasť božského vkladu viery (depositum fidei). (Lumen gentium 25; porov. Dei verbum 10)

Ale na rozdiel od tohto princípu si nemeckí biskupi myslia, že môžu vytvoriť nové učenie, ktoré nie je lojálne voči neustálemu učeniu Cirkvi. Nechcú zmeniť len Cirkev v Nemecku, vysvetlil nemecký prelát, ale chcú svoje reformy preniesť do Ríma.

„Vo svojej slepej arogancii,“ povedal, „nemyslia na schizmu, ale na ovládnutie Univerzálnej Cirkvi. Nemecko je príliš malé na to, aby uplatňovali svoju vládnucu ideológiu. Tvrdia, že vedúcu úlohu vo všeobecnej Cirkvi.“

Cieľom nemeckých biskupov je podľa Müllera „oslobodiť zaostalých a nevzdelaných katolíkov a ich biskupov z iných krajín vrátane pápeža od bremena Božieho zjavenia a prikázaní“.

A tu sa kardinál Müller zmienil o Antikristovi:

Ich cieľom [nemeckých biskupov] je premena Cirkvi Trojjediného Boha na organizáciu svetského blahobytu (NGO). Potom by sme konečne dospeli k „náboženstvu univerzálneho bratstva“, tj náboženstvu bez Boha zjavenia v Kristovi, bez pravdy, ktorá siaha za hranice konečného rozumu, bez dogiem a sviatostí ako prostriedkov milosti potrebnej na spásu – rovnako ako veľký ruský náboženský filozof Vladimir Soloviev to opísal vo svojom spise Krátky príbeh o Antikristovi (1899). Svetovládcovi univerzálnej filantropie bez Boha tu protirečí pápež Peter II., keď vrhne vyznanie proti Antikristovi, ktorý sa rozprestieral na Božom tróne: „Jediný náš Pán je Ježiš Kristus, Syn živého Boha.“

Nemecký kardinál pripomenul katolíkom ich povinnosť vo svetle tejto extrémnej cirkevnej kríze vzdorovať príkazom Antikrista a jeho prisluhovačov a zostať verní Ježišovi Kristovi a svedčiť mu. Tu podrobne citujeme Müllerove dôležité slová:

Pri pohľade na megalomániu našich politikov a ideológov od Pekingu po Moskvu a od Bruselu po Washington nemožno očakávať veľa dobrého pre budúcnosť ľudstva. Pravú budúcnosť každého človeka v živote a smrti môžeme očakávať jedine od Boha, ktorý z lásky dal svojho Syna za spásu sveta (porov. Jn 3,16).

Vo svete, kde ľudia predpokladajú, že sú Bohom, že sa znovu vytvárajú a vykupujú (porov. hlavný poradca Nového svetového poriadku: Yuval Noah Harari, Homo Deus [Človek je Boh]), pre nás kresťanov zostáva len svedectvo o slove, a ak treba, o krvi, že iba Boh a Otec nášho Pána Ježiša Krista je naším Spasiteľom, pretože premohol svet, jeho nadutosť a jeho hriech a smrť ako mzdu za hriech.

zdroj: https://www.lifesitenews.com/…/cdl-muller-theory-of…/

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

author photo

Pavel Pakoš

O AUTOROVI

posledné miesto je veľmi čestné miesto
www.umeniezit.eu

AUTOR V ČÍSLACH

Počet článkov: 166

Celkové hodnotenie: 11.98

Priemerná čítanosť: 1334

icon Top za 7 dní

iconNajnovšie z HS

icon Najčítanejšie z HS

 • NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

  POČASIE NA DNES

  FOTO DŇA

 • Vybrali sme

  Vo veku 73 rokov zomrel Patrick Tambay, niekdajší jazdec Ferrari

  0icon

  Paríž 4. decembra 2022 (TASR/HSP/Foto:Twitter)   Bývalý pretekár F1 Patrick Tambay zomrel vo veku 73 rokov. Francúza, ktorý prispel k dvom konštruktérskym titulom Ferrari, dlhodobo…

  Hygienici upozorňujú, čo si všímať v stánkoch na vianočných trhoch

  0icon

  Bratislava 4. decembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)   Dodržiavanie hygienického štandardu v stánkoch na vianočných trhoch môže zákazník vyhodnotiť podľa čistoty pracovných dosiek, kuchynských pomôcok a…

  Prieskum: Komu najviac dôverujú Slováci? Hamranovi, Žilinkovi alebo Lipšicovi?

  0icon

  Bratislava 4. decembra 2022 (HSP/Foto:HSP)   Pre reláciu Na telo agentúra FOCUS zisťovala ako občania dôverujú policajnému prezidentovi Štefanovi Hamranovi generálnemu prokurátorovi Marošovi Žilinkovi a…

  Ukrajinci na znovuzískaných územiach lovia kolaborantov: "Všetci títo ľudia, ktorí utiekli, nás teraz súdia."

  0icon

  Bratislava 4. decembra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Evgeniy Maloletka)   Denník New York Times vo svojom článku opisuje, ako sú definovaní kolaboranti na oslobodených územiach v Chersonskej oblasti…

  Ako funguje Ukrajina počas výpadkov prúdu a aký to má dopad na krajinu

  0icon

  Bratislava 4. decembra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Evgeniy Maloletka)   Nedávny výpadok a následné úplné prerušenie dodávky elektrickej energie tvrdo zasiahli ukrajinské podniky. Spoločnosti sa ponáhľajú s obstarávaním…

  Švédsko vydalo člena teroristickej skupiny Turecku

  0icon

  Ankara 4. decembra 2022 (HSP/trtworld/Foto:Pixabay)   Mahmut Tat bol v severskej krajine odsúdený na šesť rokov a desať mesiacov väzenia po tom, ako bol zatknutý…

  Šéf Pentagónu: USA čakajú kľúčové roky v boji proti Číne

  0icon

  Bratislava 4. decembra 2022 (HSP/Nikkei/Foto:TASR/AP-Virginia Mayo)   Austin sa vyjadril po tom, ako Washington predstavil nový jadrový bombardér stealth, informuje spravodajský portál NIKKEI Asia USA…

  Turecko hrozí ďalšou inváziou do Sýrie. Spojenec NATO opäť vyzerá ako nepriateľ

  0icon

  Ankara 4. decembra 2022 (HSP/foreignpolicy/Foto:TASR/AP-Turkish Presidency, Patrick Semansky)   Ďalší deň, ďalšia diplomatická kríza Bidenovej administratívy. V stredu americký minister obrany Lloyd Austin telefonoval s…

  Pred dom generálneho prokurátora Žilinku sa protestuje

  0icon

  Bratislava 4. decembra 2022 (HSP/Foto: Screenshot: noviny.sk)   Portál Noviny informovali, že pred domom generálneho prokurátora Maroša Žilinku protestuje pár ľudí, ktorí sa zišli, aby vyjadrili…

  Matovič záhadne: Čo nás čaká...

  0icon

  Bratislava 4. decembra 2022 (HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák)   Minister financií Igor Matovič (OĽaNO) sa v nedeľu prihovoril jemu známym spôsobom - statusom na sociálnej…

  Vášeň v Tebe

  Babské povedačky radili natierať cibuľou prsia. Potrite si ňou tvár. Jej účinok vás určité prekvapí

  0 icon

  Cibuľa je jednou z najviac podceňovaných druhov zeleniny. Má nielen mnohostranné využitie, ale aj skvelé vlastnosti. Cibuľa je bohatá na vitamíny a minerály. Čo sa stane, keď namiesto varenia použijete cibuľu na tvár? Účinok, ktorý poznali už vaše staré mamy i prababičky, vás určite prekvapí. Čo obsahuje cibuľa?

  Bibiána Ondrejková na onkológii v Prešove. Prečo s ňou prišiel aj moderátor Patrik Herman?

  0 icon

  Na oddelenie onkológie v Prešove prišla známa herečka Bibiána Ondrejková. Sprevádzal ju tiež známy moderátor Patrik Herman. Aká udalosť ich spojila? Povedali nie rakovine. V Prešove totiž otvorili novú poradňu pre onkologických pacientov. Keďže Ondrejková a Herman sú spoluzakladateľmi aliancie NIE RAKOVINE, je prirodzené, že svojou prítomnosťou prišli podporiť ľudí, ktorí budú…

  Najlepší šalát do kebabu – jednoduchý a rýchly

  0 icon

  Kebabový šalát podávaný v gastronómii tvorí zvyčajne biela kapusta s mrkvou. Je jemný a chrumkavý, preto sa hodí k aromatickému mäsu a pikantným omáčkam. Takýto šalát si ľahko a lacno pripravíte sami a môžete ho podávať nielen s domácim kebabom, ale aj s iným mäsom a rybami.

  Ktorá obľúbená činnosť dokáže zažehnať partnerské nezhody? Odborník v tom má jasno

  0 icon

  Ak nemôžete svojho manžela odtrhnúť od kníh, tešte sa. Ak je pre vás najideálnejším darčekom kniha, mal by sa tešiť váš manžel. Prečo? Gregory Currie, profesor kognitívnej psychológie na Univerzite v Toronte, totiž pre portál Her vysvetlil, že ľudia, ktorí investujú svoj čas do čítania, prejavujú vyššiu úroveň empatie.

  Na čo si musia dávať pozor manželky futbalistov v Katare? Hrozí im až väzenie

  0 icon

  Katar. Anna Lewandowská aj mnohé ďalšie partnerky a manželky sa nachádzajú v dejisku Majstrovstiev sveta vo futbale so svojimi mužmi, ktorí tam hrajú futbal. Portál Gazeta pripomína, že Katar sa „preslávil“ zákonmi a nariadeniami, ktorých porušenie môže viesť až k väzeniu. Z tohto dôvodu Anglická futbalová asociácia zostavila špeciálny zoznam odpo

  Armádny Magazín

  Velenie NATO s príchodom mrazov plánuje ofenzívu ukrajinských síl. Pribudol oddiel poľských špeciálnych síl

  0 icon

  Ukrajina, 4.december 2022 (AM) – Rozviedka NATO analyzuje údaje o stave vecí pozdĺž celej kontaktnej línie ruskej vojenskej špeciálnej operácie, vrátane údajov, ktoré hlavný veliteľ ozbrojených síl Ukrajiny Valerij Zalužnyj predložil vo forme správy Pentagonu. Okrem iného, ​​ako vyšlo najavo, sa analyzuje aj predpoveď počasia z Kupjanska v Charkovskej o

  Znárodnenie na Ukrajine: Operácia môže súvisieť s plánmi dostať Bidena z Bieleho domu

  0 icon

  Ukrajina, 4.december 2022 (AM) – Za posledný rok Ukrajina zažila už dve vlny znárodňovania. Prvá sa začala hneď po 24. februári a zamerala sa na aktíva ruského pôvodu. Po prvé, boli zabraté aktíva patriace ruskému štátu a ruským právnickým a fyzickým osobám. A v auguste začal Kyjev vyvlastňovať ruský majetok v…

  Rozhodlo sa o osude afrického uránu. Veľvyslanec Namíbie oznámil dohodu s Rosatomom

  0 icon

  Namíbia, 4.december 2022 (AM) – Namíbijské úrady a Rosatom dosiahli konsenzus o projekte ťažby uránu. Podľa veľvyslanca afrického štátu Clemensa Handuukemeho Kashuupulvu nie sú výrazné rozdiely. Jediným zádrhelom je nedôverčivý prístup miestneho obyvateľstva, ktoré sa obáva zhoršenia environmentálnej situácie.   Podzemné lúh

  USA zaradili bojovú skupinu Wagner medzi subjekty vzbudzujúce obavy. Ako to ovplyvní jej pôsobenie?

  0 icon

  USA, 4.december 2022 (AM) – Krátko po výbuchu na ukrajinskom veľvyslanectve v Madride, ktorý viedol k tam odoslanej listovej bombe, začali na diplomatické zastúpenia tohto štátu v rôznych európskych krajinách prichádzať podivné balíky so zvieracími očami. V tejto súvislosti sa v západných krajinách predpokladalo, že do toho boli zapojení Rusi a…

  "Vaše meno je neznáme, váš čin je nesmrteľný." 3. december - Deň neznámeho vojaka

  0 icon

  Rusko, 3.december 2022 (AM) – V roku 1965, aby sa zachovala pamiatka na padlých vo Veľkej vlasteneckej vojne, bola predložená myšlienka postaviť pamätník na počesť vojakov, ktorí bojovali v bitke o Moskvu. Objednávku na tento monument dostali architekti Jurij Rabaev, Dmitrij Burdin, Vladimir Klimov a sochár Nikolaj Tomskij. Návr

  TopDesať

  Ovocie a zelenina: Ako ich udržať čerstvé?

  0 icon

  Zamýšľal si sa niekedy nad tým, ako sa dá uskladniť ovocie a zelenina, aby neprišli o svoju čerstvosť? Dnešných zopár tipov ťa nasmeruje tým správnym smerom. Ovocie a zelenina sú našim zdrojom vitamínov najmä v zimnom období. Niektoré z nich sú však sezónne a vyžadujú si osobitnú starostlivosť: napríklad cibuľa…

  Fotografie, ktoré ťa pobavia a zároveň v tebe vyvolajú množstvo otázok

  0 icon

  Nasledujúce fotografie ťa pobavia a zároveň v tebe vyvolajú množstvo otázok. Ľudia sa na internete podelili o naozaj bizarné momenty. Vedci tvrdia, že inteligencia by sa nemala merať pomocou IQ testov, ale skôr kreativitou, logickou a schopnosťami kritického myslenia človeka. Niektoré čudné činy na nasledujúcich fotografiách sú úplne mimo tohto…

  7 vecí, ktoré sa ti jazyk snaží povedať o tvojom zdraví

  0 icon

  Zmeny v chuti alebo pri vzhľade jazyka môžu prezradiť veľa o tvojom zdraví. Jazyk ti tak dokáže povedať zopár informácii o tvojich zdravotných problémoch. Ľudské telo je jediným skutočným domovom, ktorý budeme mať po celý život, takže sa o naše telo musíme náležite starať. Naše telo nám vždy vysiela signály,…

  Nekvalitný spánok: Tieto tipy a triky ti pomôžu vyriešiť mnohé zdravotné problémy

  0 icon

  Mávaš problémy so spánkom alebo je tvoj spánok nekvalitný? Vedci nám ukazujú zopár spôsobov, akým môžeme liečiť bežné zdravotné problémy - a to všetko vďaka zmene polohy spánku. Ak máš rád spánok, tak s radosťou sa dozvieš, že môžeš liečiť mnohé zdravotné problémy počas toho, ako si užívaš svoj spánok. Spánok je…

  10 príkladov toho, ako náš mozog dokáže prezradiť všetky naše tajomstvá

  0 icon

  Ľudský mozog je schopný vyriešiť aj tie najzložitejšie problémy - to je dôvod, prečo vedci porovnávajú mozog so superpočítačom! Ale čo by sa stalo, ak by tvoj súkromný počítač začal zdieľať tvoje súkromné informácie s cudzími ľuďmi? Dnes ti prinášame úžasné príklady toho, ako interné fungovanie nášho mozgu môže ovplyvniť naše…

  FOTO DŇA