Nakradnuté treba vrátiť, dôsledky kolonializmu

V histórii ľudstva je nepochybne čiernou škvrnou epocha kolonializmu, ktorú môžeme definovať ako spoločenský fenomén, založený na ustanovení a udržovaní nadvlády nad spoločenským útvarom, ktorý býval suverénny, ale po podriadení koloniálnej mocnosti ho táto osídľuje ako „nové“ teritórium.

Tak ako to v prírode a v ľudskej spoločnosti býva, aj kolonizácia mala svoj vývoj a jednotlivé krajiny sa stali kolóniami z rôznych dôvodov. Napríklad Portugalci na pobreží Afriky zakladali svoje kolónie aj na zabezpečenie námorných ciest do Indie. Nepochybne hlavným dôvodom kolonizácie Afriky, Ázie či Ameriky však bolo hľadanie nerastných surovín a hospodárskych plodín za účelom ich importu do materskej krajiny.

Často to bolo so súhlasom náčelníkov kmeňov, ktorí sa dali kúpiť, ale vždy to bolo rýchle rabovanie, akoby sa báli, že sa éra ich panstva skončí. Aj sa skončila a dnes sa zdá neuveriteľné, že sa tak stalo len pred 60 – 70 rokmi. Napríklad len v roku 1960 vyhlásilo nezávislosť 17 afrických štátov. Niekde to bolo aj veľmi krvavé. Napríklad Alžírsko bolo ku Francúzsku pripojené v roku 1834 a nezávislosť získalo až v roku 1962 po osemročnej alžírsko-francúzskej vojne.

Dlho by sa dalo písať o histórii boja za nezávislosť v jednotlivých krajinách či regiónoch. Tak sa pozrime aspoň na zoznam krajín, ktoré v Afrike (a samozrejme nielen v Afrike) rabovali: Belgicko, Francúzsko, Nemecko, Portugalsko, Španielsko, Veľká Británia, Taliansko (to bol najslabší štát v tej nenásytnej partii).

A keď chceme vedieť, aký efekt malo pre koloniálne veľmoci ich bačovanie v kolóniách, zacitujme, čo napísal Frantz Fanon, francúzsky politický filozof z karibského ostrova Martinik: „Blahobyt a pokrok Európy bol postavený na pote a mŕtvych telách černochov, Arabov, Indiánov a ľudí žltej rasy. Európa je výtvorom tretieho sveta. Bohatstvo, ktorým je zahrnutá, je to, ktoré ukradla rozvojovým krajinám“.

Ale platí to aj naopak: treba s plnou vážnosťou povedať, že za chudobu a problémy Afriky, Ázie či Strednej a Južnej Ameriky nesú zodpovednosť aj západné veľmoci. A preto musia vrátiť aspoň časť bohatstva ľuďom z ich bývalých kolónií.

Neexistuje však nijaký dôvod, aby sa krajiny strednej či východnej Európy mali podieľať na nejakých kvótach, dnes na akomsi v tajnosti pripravovanom pakte. No ale viete si predstaviť, že dnes na posmech europoslanci za Slovenskú republiku Šimečka alebo Nicholsonová povedia protestné – nie?

Ako sme už uviedli, vo všetkých bývalých kolóniách trvajú dôsledky politické, ekonomické, kultúrne, demografické, ba aj environmentálne. Áno, dajú sa nájsť aj pozitívne aspekty, napríklad ten, že na území, kde rôzne kmene hovorili rôznymi jazykmi, sa stal jazyk kolonizátorov spoločným dorozumievacím prostriedkom a zjednocujúcim prvkom. Ani to však nezabránilo potenciálnym konfliktom etnickým, náboženským, ba aj kultúrnym.

Kolonializmus starého typu už nejestvuje, ale treba nahlas povedať, že vznikli nové formy závislosti jednotlivých štátov voči veľmociam. Zostali aj staré koloniálne závislosti a pribudli nové.

A novodobou koloniálnou krajinou je dnes aj Slovenská republika. Stačí spomenúť naše montážne dielne na automobily: my robíme a zisk ide do zahraničia. Alebo spomeňme skutočnosť, že Kanada u nás robí prieskum na zlato, samozrejme preto, aby ho potom aj ťažila, pričom podmienky sú nastavené tak, že Slovensko z toho bude mať zanedbateľný bagateľ (a na krku mu potom zostane environmentálna záťaž). Iní si tu podobne pripravujú ťažbu uránu, ďalší chcú ťažiť bentonit, atď. Okrem toho, že to sú veci typické pre kolonializmus, asi sme sa stali aj rozvojovou krajinou, keď potrebujeme pomoc vo veciach, ktoré sme za socializmu chodili robiť vo svete my…

Mladší už ani nevedia, že v tých časoch v rozvojových krajinách pracovalo v rámci medzištátnych zmlúv o hospodárskej pomoci veľké množstvo expertov zo socialistických krajín. Vtedy takmer celý svet koketoval so socialistickým zriadením, pre rozvojové krajiny to bola skutočná pomoc. Samozrejme malo to aj politické pozadie. Ale o koľko nekorektnejšie sa zachovali kolonizátorské krajiny, ktoré napokon museli s dlhým nosom odísť…

Tu je namieste je povedať typický príklad. Keď sa Guinea na čele so Sékou Tourém v roku 1958 zbavila francúzskeho kolonializmu, zem opustili tisíce Francúzov a za nimi zostala „spálená zem“. Zničili všetko, čo sa nedalo vziať do Francúzska, asi to malo byť výstrahou, že tak dopadne každá kolónia, ktorá by sa chcela vzdať francúzskej nadvlády.

Asi preto Togo podpísalo zmluvu, že bude Francúzsku platiť akýsi dlh, aby kolonizátori pri odchode všetko nezničili a nevzali. Keď sa ukázalo, že „dlh“ je príliš vysoký, začali používať vlastnú menu. O pár dní bol prvý zvolený prezident Afriky zavraždený francúzskym legionárom. Podobné scenáre prebehli v Mali, Burkine Faso, Stredoafrickej republike, Benine…

Predstavitelia Francúzska si dobre uvedomovali, čo pre ich krajinu bude znamenať strata kolónií. Potvrdzuje to aj výrok francúzskeho prezidenta Jacquesa Chiraca, ktorý v roku 2008 povedal, že bez Afriky Francúzsko upadne na úroveň tretieho sveta.

Neviem sa dopátrať k aktuálnym údajom, ale ešte pred pár rokmi nielen spomenuté Togo, ale aj ďalších 14 afrických krajín platilo daň z kolonizácie. Vraj za to, že kolonizátori, aby mohli svoju kolóniu ovládať, museli stavať cesty, železnice… Uvedenú daň z kolonizácie kritizuje aj slávna Európska únia, ale Francúzsko sa teší z toho, že ročne im „spadne z neba“ 500 (!) miliárd dolárov.

S tým, ako sa kolonizátori zachovali pri odchode, mám aj vlastnú skúsenosť. Keď som ako československý expert prišiel na svetové ložisko fosfátov Djebel Onk v Alžírsku, jeho riaditeľ mi pri príchode povedal, že žiadne dokumenty neexistujú, že si pre prácu geológa na tej lokalite musím vyrobiť všetky podklady sám. Vraj im Francúzi zlomyseľne povedali, že keď ste takí múdri, že si chcete vládnuť sami, tak si poraďte aj bez dokumentácie. Kým k nim prišla pomoc zo „socialistického východu“, po odchode kolonizátorov všade došlo k rozsiahlym hospodárskym škodám.

V kapitalizme je hlavným kritériom zisk (preto sa napríklad teraz budú u nás rušiť niektoré pošty, čo tam po službách ľudu). A predsa aj v tejto situácii koloniálne veľmoci myslia na budúcnosť. Napríklad Francúzi vysielajú do niektorých svojich bývalých kolónií, na vlastné náklady, učiteľov francúzskeho jazyka. Oni veľmi dobre vedia, že v školských laviciach aj dnes sedia budúci ministri, či iní vysokí činitelia štátu a keď budú ovládať spomenutý jazyk, budú sa raz obracať na Francúzsko.

Joj, dalo by sa ešte veľa hovoriť o dôsledkoch kolonializmu. Ale vylúpnime teraz to jadierko, poďme k pointe. V texte sme uviedli zoznam krajín, ktoré mali svoje kolónie v Afrike. Všetky sú členmi, ešte raz trochu zlomyseľne podotknem, slávnej Európskej únie. Nič spravodlivejšie a logickejšie neexistuje, ako na základe ich panstva a podielu v kolóniách stanoviť pre ne kvóty imigrantov. To je ideálny kľúč!

Nedelili sa s nami s koloniálnym lupom, nemusia sa ani so splatením koloniálneho dlhu. My s drancovaním kolónií nemáme nič spoločné, a takisto nemáme nič spoločné s ich problémom s migrantmi. Ak sa s touto myšlienkou nestotožnia naši (naozaj sú naši?) čelní predstavitelia, treba ich defenestrovať.

Ale možno tomuto slovu ľudia ako Pročko či Remišová ani nerozumejú.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

author photo

Ivan Lehotský St.

O AUTOROVI

AUTOR V ČÍSLACH

Počet článkov: 13

Celkové hodnotenie: 44.03

Priemerná čítanosť: 1544

icon Top za 7 dní

iconNajnovšie z HS

icon Najčítanejšie z HS

 • NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

  POČASIE NA DNES

 • icon FOTO DŇA

 • Vybrali sme

  Dnes bol na Slovensku prvý tropický deň

  0icon

  Bratislava 11. mája 2021 (SITA/HSP/Foto:Facebook/SHMÚ)   Meteorológovia dnes zaznamenali na Slovensku prvý tropický deň. Informoval o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vo svojom profile na…

  Prvý náznak rozpadu. Poslanecký klub OĽaNO sa začína deliť na dve krídla. Hlasovanie o Kolíkovej naznačilo, ktorí poslanci sú v Matovičovom a ktorí v Hegerovom krídle

  0icon

  Bratislava 11. mája 2021 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Najsilnejšia vládna strana OĽaNO sa začína deliť na dve krídla. Zatiaľ má stále navrch Matovič, no čím ďalej…

  Ministerstvo zdravotníctva sa bude snažiť nájsť kompromis pri návštevách pacientov v nemocniciach

  0icon

  Bratislava 11. mája 2021 (TASR/HSP/Foto:Jaroslav Novák)   Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR chápe potrebu ľudí navštíviť svojich chorých príbuzných v nemocniciach. Ako pre TASR povedala hovorkyňa…

  Čaputová sa s dánskou premiérkou zhodla na prehlbovaní spolupráce krajín

  0icon

  Bratislava/Kodaň 11. mája 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR - Martin Baumann)   Stretnutie prezidentky SR Zuzany Čaputovej s premiérkou Dánska Mette Frederiksenovou v Kodani potvrdilo záujem prehlbovať partnerstvo…

  Asistent vojenského atašé na rumunskej ambasáde musí opustiť Rusko

  0icon

  Moskva 11. mája 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:Sputnik-Alexei Druzhinin)   Asistent vojenského atašé na rumunskom veľvyslanectve v Moskve musí do 72 hodín opustiť Rusko, oznámilo v utorok…

  Indický premiér Naréndra Módí sa osobne nezúčastní na summite G7 v Británii

  0icon

  Naí Dillí 11. mája 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Mark Lennihan)   Indický premiér Naréndra Módí sa osobne nezúčastní na nadchádzajúcom summite skupiny G7 v Británii. Oznámila to v…

  Gulyás: Maďarská vláda predloží Bruselu plán obnovy dnes večer

  0icon

  Budapešť 11. mája 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Maďarská vláda predloží Európskej komisii (EK) návrh plánu na využitie európskeho fondu obnovy určeného na zotavenie sa z…

  Francúzska armáda sa prvýkrát zúčastňuje na japonsko-americkom cvičení

  0icon

  Tokio 11. mája 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Eugene Hoshiko)   Japonskí vojaci sa pripojili k partnerom z USA a Francúzska v rámci prvých manévrov troch krajín na japonskej…

  Kontroly na hraniciach s Poľskom odhalili množstvo preťažených vozidiel

  0icon

  Mníšek nad Popradom 11. mája 2021 (TASR/HSP/Foto:Facebook/Polícia SR - Prešovský kraj)   Policajti na hraničnom priechode Mníšek nad Popradom v okrese Stará Ľubovňa kontrolovali v…

  Barteková v obľúbenom Lonate na pódiu hneď dvakrát

  0icon

  Bratislava 11. mája 2021 AKTUALIZOVANÉ (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Slovenská reprezentantka Danka Barteková sa na pretekoch Svetového pohára v talianskom Lonate hneď dvakrát prestrieľala na pódiumv.…

  TopDesať

  Ostrovy Phantom existujú už stovky rokov, no stále sú neobjavené

  0 icon

  Čo sa stane, ak chceš nájsť nejaké miesto, kam sa potrebuješ dostať, ale nemáš ani najmenšiu šajnu, kde to je? Vytiahneš GPS v mobile a hurá do cieľa. Ostrovy Phantom sa ale nedarí nájsť už stovky rokov. Počas plavby z Manily do Mexika v roku 1528 španielsky kapitán Alavaro de Saaverda…

  Do práce na bicykli za lepším zdravím? Za pokus to stojí

  0 icon

  Vravíš, že cyklistika je pre teba len hobby, bicykel vidíš len cez víkend a aj to z neho len utrieš prach v rámci sobotného upratovania? Vyber sa na bicykli za lepším zdravím! Nejdeme ťa nútiť bicyklovať o dušu, ideme ti len poradiť, ako posunúť svoj život k lepšiemu. Stačí, keď si…

  Ktoré časti tela si si doteraz umýval nesprávne?

  0 icon

  Naša pokožka je domovom približne 1,5 bilióna mikróbov. Ale nie všetky sú pre nás zlé, niektoré sú dokonca dôležité pre naše zdravie. Preto niektoré časti tela nepotrebujeme umývať mydlom a iné by sme si mali každý deň dôkladne umyť.   1. Chodidlá

  Malbork: Hromadné hroby - 2. časť

  0 icon

  Pokračujeme druhou časťou článku s názvom Hromadné hroby v Malborku. Marlbork, mesto v Poľsku, patrilo stovky rokov pod nemeckú správu, resp. pod Prusko. Hromadné hroby, ktoré sa začali objavovať od 90. rokov minulého storočia, oplývajú svojim neznámym pôvodom. Jeden z robotníkov, ktorí realizovali výkopové práce, len veľmi ťažko niesol, že sa na kope nachádzalo…

  TOP10+: Geniálne nápady, pri ktorých si povieš iba: WOW

  0 icon

  Dobrý dizajn vždy priťahuje pozornosť. Môžeš ho vidieť pritom vo všetkom, čo nás obklopuje. A vtedy si povieš len: WOW. Množstvo z nich je síce primitívnych, ale v jednoduchosti je krása. Našťastie existujú aj špeciálne príklady dizajnu, ktoré si nebudeš chcieť nechať pre seba a podelíš sa o WOW efekt…

  Vo svete IT

  KUGOO KIRIN Mini 2 – zábavná no najmä bezpečná detská elektrická kolobežka

  0 icon

  Overený výrobca vo svete elektrických kolobežiek, KUGOO, prichádza na trh s novinkou v podobe detskej elektrickej kolobežky. Zoznámte sa so zábavným, no najmä bezpečným modelom KIRIN Mini 2. Kolobežku momentálne nájdeš aj v skvelej ponuke na e-shope Geekmaxi.com za 179,99 eur s bezplatným doručením.  KUGOO KIRIN Mini 2 za 179,99…

  Projekt rádiového teleskopu na Mesiaci sa posúva dopredu: Akým prekážkam musí čeliť?

  0 icon

  Mesiac je svojou rotáciou viazaný na Zem, čo znamená, že vždy je ku nám otočená len jedna jeho strana. Tá druhá, ktorá je odvrátená, sa nazýva Odvrátená, alebo aj temná strana Mesiaca, hoci sa svojim výzorom nelíši od tej privrátenej, píše portál Universe Today. V čom je ale odvrátená strana výnimočná…

  Sonda OSIRIS-REx opustila asteroid Bennu a vydala sa domov: Kedy sa vráti?

  0 icon

  Sonda americkej vesmírnej agentúry, NASA, OSIRIS-REx, sa rozlúčila s asteroidom Bennu, píše portál IFLScience. Sonda študovala vesmírny objekt niečo cez dva roky. Asteroid analyzovala do najmenšieho detailu a minulý október pristála na jeho kamenistý povrch a odobrala vzorky, ktoré poputujú späť na Zem. Sonda opustila asteroid 10. mája a momentálne smeruje aj s nákladom späť…

  Na obežnej dráhe došlo v marci k tesnej zrážke dvoch konkurenčných satelitov: Môžeme podobným situáciám predchádzať?

  0 icon

  Dve spoločnosti OneWeb a SpaceX sa momentálne pokúšajú o vypustenie tisícov satelitov na obežnú dráhu, píše portál Universe Today. V marci nastala situácia, kedy došlo takmer ku kolízii satelitov týchto dvoch konkurenčných spoločností. Vyhýbacie manévre boli úspešné, no môže sa situácia zopakovať aj v budúcnosti? Spoločnosti SpaceX sa už podarilo dostať na obežnú dráhu…

  Pozrite sa, ako môžete vo vašom Androide skryť citlivý obsah z upozornení pred očami zvedavcov

  0 icon

  Notifikácie vo všeobecnosti slúžia na to, aby nás informovali napríklad o tom, keď nám príde e-mail, či správa alebo niečo podobné. Nie však vždy sú žiadúce. Rovnako treba povedať, že v mnohých prípadoch nás aplikácie doslova bombardujú upozorneniami, čo môže byť obťažujúce. Ako je však možné obmedziť ich zobrazenie? Operačný…

  Armádny Magazín

  Izrael zlikvidoval jedného z vodcov Hamasu pri raketových útokoch v pásme Gazy

  0 icon

  Palestína, 11.máj 2021 (AM) – Panarabské noviny informovali, že jeden z vodcov Hamasu, respektíve jeho pridruženého militantného krídla, zomrel. Počet obetí ostreľovania sa stále zvyšuje. Hnutie Hamas ovláda pásmo Gazy. V dôsledku raketového bombardovania izraelskej armády bol eliminovaný jeden z

  Vojaci v liste podporili generálov varujúcich pred rozpadom Francúzska

  0 icon

  Francúzsko, 11.máj 2021 (AM) –  Slúžiaci francúzski vojaci v otvorenom liste podporili vyhlásenie svojich predchodcov, ktorí písali o "rozpade" krajiny. Portál Valeurs actuelles publikoval list, pod ktorým je podpísaných viac ako 40 tisíc ľudí. &

  „Je to druh povzbudenia pre ozbrojené sily Bosny a Hercegoviny“. Vojaci USA zahajujú manévre na balkáne

  0 icon

  Bosna, 11.máj 2021 (AM) –  Cvičenie „Swift Response 21“ ozbrojených síl USA a Bosny a Hercegoviny sa uskutoční od 17. mája do 2. júna na cvičiskách Manjaca a Glamoc a na letisku Dubrava. Bolo to oznámené na tlačovej konferencii v Manjaci. Na týchto cvičiskách v Bosne a Hercegovine sa údajne začali rozmiestňovať americkí…

  Analytik Satanovskij: Z Ameriky zostane málo

  0 icon

  Rusko, 11.máj 2021 (AM) –  Politológ Jevgenij Satanovskij dal predpoveď keď analyzoval najnovšie vyhlásenia amerických predstaviteľov o Kryme. „Z Ameriky zostane málo,“ zdôraznil politológ.   Jevgenij Satanovskij komentoval ďalšie vyhlásenie „amerických úradov“ o potrebe „poskytnúť Krym Ukrajine“. Na začiatok, ako sám Satanovskij uviedol, sa n

  Veľká Británia začala falšovať dejiny 2. svetovej vojny už na jar 1945

  0 icon

  Veľká Británia, 11.máj 2021 (AM) –  Už pred koncom 2. sv. vojny nasadila cenzúru na informácie o víťazstvách Červenej armády a o rozhodujúcej úlohe Sovietskeho zväzu na rozdrvení hitlerovského Nemecka.   Potvrdzujú to aj nedávno odtajnené archívne dokumenty, konkrétne šifrovka zo 7. 5. 1945 odoslaná z Káhiry do Moskvy vynikajúcim

  Svetlo sveta

  1.5. Svätý Jozef robotník

  0 icon

  V cirkevnom roku sú dva dni venované sv. Jozefovi. Dňa 19. marca ho uctievame ako ženícha Panny Márie a pestúna Božieho syna. 1. mája ako príkladného robotníka. Jozef bol predovšetkým Máriiným zákonitým manželom. Mária nemohla dostať čnostnejšieho a lepšieho manžela a ochrancu. Aj Jozef bol po jej boku istotne šťastný. Jozef bol jednoduchý tesár, remeselník, robotník. Pracoval vo svojej…

  Čo robil Ježiš v Bielu sobotu keď ho svet považoval za mŕtveho?

  0 icon

  Po ukrižovaní Ježiša nastalo na zemi ticho Bielej soboty. Napriek tomu mal Ježiš “veľa práce.” V modlitbe Verím v Boha sa modlíme, že Ježiš po ukrižovaní “zostúpil k zosnulým.” V skutočnosti preklad v iných jazykoch ako napríklad v angličtine a francúzštine, je ešte presnejší: “zostúpil do pekla.” Katechizmus Katolíckej cirkvi…

  Emeritný pápež Benedikt XVI. má dnes,16. apríla, 94 rokov

  0 icon

  Emeritný pápež Benedikt XVI. má dnes,16. apríla, 94 rokov. Ako nástupca pápeža svätého Jána Pavla II. viedol Katolícku cirkev od 19. apríla 2005 do svojej prekvapujúcej demisie v roku 2013. Bol 265. pápežom v histórii Katolíckej cirkvi. Prijal meno Benedikt s odkazom na „mierového pápeža“ Benedikta XV. a patróna Európy…

  Tvoja duša si zaslúži viac ako jarnú detoxikáciu

  0 icon

  Zobral som si do rúk noviny, ktoré som najprv letmo preletel, či niečo ma v nich zaujme. Veď to poznáte. Taký letmý nastrel. A veru zaujalo. Bolo pôstne obdobie, tak som myslel skôr na niečo, čím by pookriala moja duša. Niečo duchovné. Veď aj názov novín tomu zodpovedal, išlo o…

  V utorok 6.4. sme si s Mons. Gavendom uctili sv. Metoda v Devíne pri príležitosti 1136. výročia jeho úmrtia.

  0 icon

  V utorok 6. apríla 2021 uplynulo 1136 rokov od smrti sv. Metoda. Daniela Suchá, predsedníčka o. z. Cyrilometodiada, a Mons. Marián Gavenda si uctili svätého Metoda položením venca k pamätníku sv. Cyrila a Metoda pred Kostolom Svätého kríža v Devíne. J. E. Mons. František Rábek, predseda Rady KBS pre vedu,…

 • icon FOTO DŇA