Individualita

Individualita je tá kritická časť ľudského ja, ktorá je mnohým ľuďom tak nepríjemná, že potláčajú sny a denné prežívanie do takej miery, až vymizne samotný prah uvedomovania.
Odhalenie masky osobnosti vyvoláva v týchto ľuďoch panickú hrôzu, preto sa kŕčovite držia ilúzie a maskujú sa falošnou tvárou osobnosti. Akonáhle človek zabudne na svoju prapodstatu, je individualita dočasne odštiepená od vedomia a egoistické zmýšľania nasadzuje takémuto jedincovi nepravdivú a neskutočnú masku osobnosti. Tak sa stáva obyčajným nástrojom ega. Samozrejme i v takomto prípade svitá človeku nádej. Z hlbín vnútra každého jedinca povstáva nezabudnuteľné nutkanie, ktoré je charakteristické ako nutkanie po realizácii, po uskutočnení. Avšak takéto nutkanie býva v bežnom živote značne skreslené náplňou vedomia každého ľudského jedinca. Preto sa ľudia snažia dosahovať určitých cieľov v hmotnej rovine, cieľov, v ktorých stále nenachádzajú šťastnú realizáciu. Jedno chcenie po splnení nahradzuje ďalšie, a tak v nekonečnom reťazci chcenia človek nevidí svoje utrpenie vo vzorci: to chcem a to nechcem. Preto ľudstvo nikdy nenadobudne šťastie v stále viac technicky vybavenom svete, aj keď bude naplnený tými najúžasnejšími vynálezmi.
Proces hľadania individuality človeka by sa dal tiež nazvať spomínaním na minulý, dávno zabudnutý stav božskej podstaty. Minulosť je spojená s koreňmi, z ktorých sme vyrástli my samotní a z ktorých vyrástla aj mytológia všetkých národov. Potom nie je ťažké prehlásiť, že s individualitou rezonuje uzdravujúci prameň mytológie. V dávnych dobách nebola mytológia obyčajným rozprávkovým príbehom, ale živou citovou a duchovnou realitou. Ale až s uprednostňovaním masky osobnosti sa mytologické prežívanie duchovnej prítomnosti zatlačilo pod hranicu denného vedomia a stále rastúce ego osobnosti zašľapovalo jedinú pravdivú individualitu do kútika strápenej duše. Mytológia je mocným fenoménom, ktorý je svojou netušenou hĺbkou, trvalosťou a univerzálnosťou zrovnateľný len s nekonečným Vesmírom.

Ak je človek premožený predstavou o sebe samom – personou (maskou), pripomína človeka zamrznutého v ľade, človeka, ktorý je chladným ľadom oddelený od všetkej pozemskej krásy a radosti. Návrat k individualite je bolestivý, mnoho úprimných sĺz potečie než sol života a teplo lásky rozpustí studené zovretie ľadu. Rozpoznanie, že osobnosť nie je ľudskou dušou, nie je paradoxne dosahované, ale po odložení všetkých lží sa zjaví v celej svojej prirodzenej kráse, pretože pravda bola stále vnútri a len veľa hlúpych lží ju zakrývalo. Potom človek konečne chápe ako ho jeho panovačné ego naháňalo z „boja“ do „boja“, nútilo ho zdolávať stále vyššie hory a prekonávať stále širšie hranice. Tak nepretržite bez odpočinutia od kolísky až do hrobu ego zamestnávalo myseľ v dosahovaní zbytočných cieľov a znemožňovalo rozpoznávať pravdu, ktorá bola prekrývaná novými nánosmi splnených a nesplnených prianí. Objavovať svoju skutočnú tvár, svoju individualitu je neľahkou úlohou a k bolestným objavom poškvrnenej individuality ja zapotreby mnoho odvahy a statočnosti. Predpokladom je odmietnutie všetkých očakávaní, ktorými človeka zahrňuje jeho široké okolie a s ktorými sa takmer alebo úplne stotožnil.

Čo človeka vedie k odmietnutiu ega osobnosti po nájdení pravej skutočnosti prostej bolesti ľudského sveta? Je zákonité, že jedine bolesť, smútok a utrpenie dokážu rozbiť dokonale nasadzovanú masku osobnosti. Keď sa šíp „krutého“ osudu zaryje hlboko do ľudského srdca, nastáva jedinečná situácia pochopiť bolesť, ktorá neprišla v mene zúfalstva a beznádeje, ale v mene bdelosti. Práve bdelosť sa stáva kľúčom k odomknutiu okovov, ktorými človek nevedomky spútaval svoju individualitu.

Nemecký filozof Friedrich Nietzsche popísal vývoj ľudského vedomia v troch stupňoch. V prvom stupni sa človek podobá tupej, ospalej ťave, ktorá je spokojná sama so sebou. Ťava, rovnako ako človek v zajatí osobnosti, žije v neustálom sebaklame, že práve ona je vrcholkom hory. V druhom stupni, keď si človek uvedomí obmedzenosť svojho doterajšieho života, sa z neho stáva lev. Revajúci a spurný lev sa začne brániť obmedzujúcim požiadavkám druhých a ako kráľ vystupuje z davu, aby hrdo bránil svoju pravdu, ktorú práve spoznal. Lenže pravdu vnucuje ako zlý kráľ i druhým, a teda musí prísť tretí stupeň, ktorý múdry filozof pripodobnil k nevinnému dieťaťu. V nepoškvrnenom detskom vedomí sa rozplynie vzdor leva a iným vnucovaná pravda, dieťaťu patria atribúty čistoty, nevinnosti, lásky a slobody bez známky strachu, s plným odovzdaním sa samotnému bytia. Stupeň dieťaťa obdaruje vedomie novým rozmerom, za ktorým už nie je čo nachádzať. S očistenou mysľou vidí krásu sveta, nekonečnosť nočnej oblohy, blaženosť a posvätnosť existencie, nič nevlastní a je všetkým. Duchovná cesta je v skutočnosti postupné preberaní funkcie persony individualitou. Predstava o nás samých – persona je asimilovaná podstatou nás samých – oslobodzujúca sa individualitou. Persona zanesie ľudskú myseľ množstvom želaní, chcení a vzápätí nechcení, túžbou a odmietaním, láskou a nenávisťou. Ako nenásytný hlúpy človek v moci osobnosti ukladá nepreberné množstvo predmetov denne do vlastnej mysle, a potom mu nezostane ani kúsok mysle pre slobodný život v pokoji a mieri. Myseľ človeka zakliateho v osobnosti predstavuje smradľavé smetisko, ktorého jedovaté výpary sa neustále vynárajú a nikdy neprestávajú otravovať život jemu samému i život spoločnosti okolo neho. Myseľ je moc malé smetisko, a tak z neho aj v čase spánku vypadávajú rôzne odpadky a zamorujú sny temným mrakom. Na človeku, ktorý sa vzoprie panovačnému egu, je, aby postupne vyčistil svoju myseľ od nánosov zbytočností, lebo jedine tak vytvorí miesto pre žiarivú krásu, ktorá ľudstvu odjakživa patrila.

Individualita je podstatou, ktorú ego skrýva práve pre záporné vlastnosti. Ego stavia osobnosť za každú cenu do žiarivejších svetiel a žiaľ raz bude musieť každý človek cenu žiarivých prívlastkov zaplatiť. Individualita je teda súčasný stav duše skrývaný za maskou osobnosti.

Preklad z češtiny.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

author photo

Matej Kečkéš

O AUTOROVI

Som len človek, alebo až? Sme živočíšny druh s najviac vyvinutou nervovou a neurónovou sústavou na Zemi a pri tom sa správame primitívnejšie než delfíny, žirafy, veľryby či gorily vo vzťahu k svojmu prostrediu.
Snažím sa byť čo najviac všestranný filozof 21. storočia, okrem filozofie sa venujem aj pôvodnej - prírodnej medicíne, fotografovaniu, tvorbe básní, športovaniu. Som vegetarián, ktorého najväčším hriechom sú počítačové hry. Taktiež sa však venujem aj spiritualite, meditáciám, sebapoznaniu, chakrám, ale aj tvorbe vlastných výrokov.
Toto sú niektoré z nich:
"Jedine život pre lepšiu budúcnosť vytvorí budúcnosť pre lepší život."
"Táto civilizácia je vyspelá akurát tak vo vlastnej zaostalosti."
"Každý je len taký aký sám chce byť, kto na to nevie prísť chce byť hlupák."
"Najvyššia ľudská moc je vo vzájomnom porozumení, všetko ostatné čo sa tvári ako moc je len hlúpa arogancia."
"Najvyššia ľudská múdrosť je vnútorná rovnováha, z nej pramení aj porozumenie."
"Cítim, preto som!"
"Najvyššia forma viery a jej najvyšší praideál od pradávna je viera v seba samého."
"Poznanie skutočnosti ľudského ducha posilňuje, názorové - bezcieľne myslenie ho oslabuje.”
"Názor je len úvaha, špekulácia či amatérsky pokus o pravdu."

AUTOR V ČÍSLACH

Počet článkov: 7

Celkové hodnotenie: -47.46

Priemerná čítanosť: 585

icon Top za 7 dní

iconNajnovšie z HS

icon Najčítanejšie z HS

 • NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

  POČASIE NA DNES

  FOTO DŇA

 • Vybrali sme

  Poslankyne sa pobili v bare. Cigániková skončila na pohotovosti

  0icon

  Bratislava 24. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR-Erika Ďurčová, Martin Baumann)   Medzi poslankyňami Romanou Tabak (Sme rodina) a Janou Bittó Cogánikovou to v poslednom období vrie. Najnovšie…

  Postup Ruska v konflikte s Ukrajinou zdá sa zaskočil USA. Aké majú teraz tri základné možnosti na reakciu?

  0icon

  Bratislava 24. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Jim Watson)   Reakcia Ameriky na udalosti v Rusku, Donbase, Záporoží a Chersonskej oblasti bola prekvapivo tlmená. Dokonca nudná, ak vezmeme…

  Držať pozície znamená prehrať

  0icon

  Bratislava 24. septembra 2022 (HSP/Theamericanconservative/Foto:Screenshot Youtube,Pixabay)   Douglas McGregor, plukovník vo výslužbe, spolupracovník portálu The American Conservative, bývalý poradca ministra obrany v Trumpovej administratíve, ocenený…

  Ruská jadrová reakcia nie sú iba vyhrážky. Rusko je na použitie atómových taktických zbrani pripravené

  0icon

  Bratislava 24. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Sergei Bobylev, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP, TASR/AP-Susan Walsh)   Ruský prezident Vladimir Putin a čínsky prezident Si Ťin-pching sa…

  Pri služobnom zákroku v Malých Levároch sa zranili tri osoby

  0icon

  Bratislava 24. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)   Pri sobotňajšom zásahu polície v Malých Levároch v okrese Malacky sa mali podľa aktualizovaných informácií zraniť tri osoby.…

  Ukrajinského prezidenta Zelenského sklamal Izrael a vystrašili iránske drony

  0icon

  Bratislava 24. september 2022 (Foto: Screenshot/Flightradar)   Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj je šokovaný z toho, že Izrael je spolu s Maďarskom jedinou relevantnou krajinou, ktorá Ukrajine nedodala…

  Skutočne sa na nás valí tsunami? Aby bol niekto za spasiteľa, treba najprv vyvolať katastrofu, reagujú analytici na slová nového ministra

  0icon

  Bratislava 24. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR - Dano Veselský)   Nový minister hospodárstva Karel Hirman sa v jednom z najnovších rozhovor vyjadril, že sa na nás…

  Putin mal prevziať velenie a zakázať ústup z Chersonu

  0icon

  Bratislava 24. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Russian Defense Ministry Press Service)   Vladimir Putin zakázal ruskej armáde ustúpiť z Chersonu a prevzal strategické velenie bojových operácií na…

  Horskí záchranári súťažia v Nízkych Tatrách na Memoriáli Romana Bencúra

  0icon

  Demänovská Dolina 24. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:Facebook/Horská záchranná služba)   Horskí záchranári zo Slovenska, Česka a Poľska testujú v sobotu v Nízkych Tatrách svoje zručnosti na…

  Nadal sa odhlásil z Laver Cupu, chce byť pri manželkinom pôrode

  0icon

  Londýn 24. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Kin Cheung)   Španielsky tenista Rafael Nadal sa v sobotu odhlásil z Laver Cupu. V piatok odohral zápas štvorhry po boku…

  Armádny Magazín

  Erdogan potrebuje vyvolať vojenskú krízu. O grécko-tureckej vojne v rámci NATO

  0 icon

  Turecko, 24.september 2022 (AM) – Grécko v septembri oficiálne varovalo EÚ a NATO pred hrozbou vojny s Tureckom. Popredné európske a americké médiá uvádzajú, že v rámci hraníc NATO sa schyľuje k vojne medzi oboma členmi tohto vojenského bloku. Die Welt píše : „ Na papieri sú Turecko a Grécko spojenci…

  Vyčkávacia taktika? USA a Nemecko veľmi pomaly dodávajú tanky Ukrajine

  0 icon

  Ukrajina, 24.september 2022 (AM) – Ukrajina požiadala Západ o urgentné dodávky moderných tankov, aby uspela v protiofenzíve na severovýchode krajiny, no západné štáty na žiadosť reagovali pomaly. Píše o tom Politico s odvolaním sa na sedem zdrojov. Podľa partnerov z publikácie Kyjev potrebuje americké M1 Abrams a nemecké leopardy, avšak

  Iránske tanky Zulfikar a Karrar

  0 icon

  Irán, 24.september 2022 (AM) – Irán sa už takmer 40 rokov nachádza na sankčnom zozname USA, Izraela a EÚ. Krajina, ktorá pred takmer 40 rokmi odstránila iránskeho proamerického šacha, zničila americké komando, ktoré zaútočilo na Irán s cieľom oslobodiť zajatých amerických rukojemníkov, uštedrila výprask irackému vodcovi Saddamovi Hussajnovi, spojencovi Američan

  Ukrajina má problém - roje iránskych dronov likvidujú ťažkú techniku ozbrojených síl. Video

  0 icon

  Ukrajina, 24.september 2022 (AM) – Podľa hlásenia v operačnom ukrajinskom veliteľstve "Juh", ruské ozbrojené sily zničili ukrajinský remorkér, ktorý bol v prístave Očakov v Mykolajivskej oblasti. Loď zasiahol iránsky kamikadze dron Shahed-136. Rovnakým spôsobom došlo k úderu na budovu v Krivoj Rogu.  

  Ruské sily zničili už takmer tristo ukrajinských vojenských lietadiel

  0 icon

  Ukrajina, 23.september 2022 (AM) – Počas ruskej špeciálnej vojenskej operácie už bolo zničených takmer 300 ukrajinských vojenských lietadiel, informovalo v piatok ruské ministerstvo obrany.   „Celkovo od začiatku špeciálnej vojenskej operácie bolo zničených 298 lietadiel, 155 vrtuľníkov, 2 054 bezpilotných prostriedkov, 376 protilietadlových

  FOTO DŇA