Vládna moc úmyselne nehovorí občanom, čo chystá EÚ. Časť IX. – záverečná.

Publikované 17.12. 2017 o 18:55 Karma článku: Počet pozretí: Počet komentárov:

Profesor R. Dahl pripomenul, že ak chceme mať vplyv na záležitosti veľkého moderného štátu, musíme sa angažovať aj v iných spoločenstvách ako je štát – teda v politických stranách, hnutiach, nátlakových a agitačných skupinách a podobne. Pripomenul, že vo významných vládnych funkciách pôsobí len nepatrné množstvo ( percento ) občanov. Štát sám osebe je zložitý mechanizmus, čo je veľmi náročné na čas činorodých občanov a vyžaduje dôslednú aplikáciu kritéria hospodárnosti.

Ak hovoríme o optimálnom systéme rozhodovania, tak to by mala byť kompetencia takej autority ako je štát ( vládna moc ) a má platiť za situácie, že táto vládna moc je povinná vytvárať podmienky pre naplňovanie ústavného práva účasti na správe veci verejných. Tento optimálny systém rozhodovania nie je určený špeciálne pre dobrovoľnú angažovanosť v iných, menších ( drobnejších ) organizáciách, hoci ich môže v určitých konkrétnych prípadoch zahŕňať.

Optimálny systém rozhodovania má zabezpečiť naplnenie zásady politickej rovnoprávnosti a uvedených troch kritérií v rámci otvorenia celonárodnej diskusie k tým najdôležitejším témam takého spoločenstva ako je Slovenska republika. Optimálny systém rozhodovania má byť výlučne viazaný na aktivity vládnej moci ( štátu ) a občanom má vytvárať pomerne veľký priestor, v ktorom môžu dobrovoľne prejavovať svoju angažovanosť v danej záležitosti. Je nesporné, že téma reformy EÚ má byť predmetom toho, aby vládna moc prijala dôležitý dokument o vytvorení optimálneho systému rozhodovania vo veci členstva SR v EÚ. Keďže ide o systém, ten má mať určitú štruktúru.

Predpokladám, že túto štruktúru môžu tvoriť také dôležité prvky ako:

A.

Určité množstvo písomných informácií a  video dokumentov k danej problematike, aby to zodpovedalo kritériu kompetencie a podporovalo osobnú voľbu.

B.

Verejné zdôvodnenie oficiálnej politiky vládnej moci k danej problematike.

C.

Návrh vládnej moci na riešenie danej problematiky ako vládneho návrhu v podobe Alternatívy č. 1.

D.

Využitie verejnoprávnej televízie a rozhlasu v rámci optimálneho systému pre rozhodovanie.

E.

Využitie existujúceho priestoru územnej samosprávy ako nedeliteľnej súčasti verejnej správy v rámci SR.

F.

Využitie rôznych menšinových skupín s určitými odbornými kompetenciami k zrovnaniu kompetenčných schopnosti.

G.

Vyžiadanie angažovanosti od menších spoločenstiev – politických strán, hnutí, nátlakových a agitačných skupín, mimovládnych organizácií a podobne.

H.

Sformovanie väčšinovej spoločnosti podľa zásad referenda či referenčnej demokracie.

CH.

Oponentúra – predkladanie a posúdenie alternatívnych návrhov na riešenie danej problematiky k vládnej Alternatíve č. 1.

I.

Verejný výskum názorov podľa stanovených metód a postupov rôznej obsahovej úrovne.

J.

Výber rozhodovacích foriem k prijatiu príslušných záverov.

K.

Politicko – organizačné zabezpečenie operatívneho systému k prijatiu rozhodnutí po stránke organizačnej, materiálno – technickej, finančnej, personálnej .

L.

Spracovanie a vyhodnotenie záverečnej správy o využití optimálneho systému pre rozhodovanie v danej problematike.

Ak som na jednom mieste tohto článku zdôraznil, že EÚ ako politické teleso nezískava moc a kompetencie aj preto, že nevzniká z rýdzo demokratických procedúr – postupov, základom ktorých je občan, tak uvedená štruktúra optimálneho systému pre rozhodovanie ( ako návrh ) predstavuje príklad pre vládnu moc, ako sa to môže robiť.

Predpokladám, že obsahový rámec štruktúry optimálneho systému pre rozhodovanie vládna moc musí pripraviť a schváliť vopred, aby sa podľa neho mohlo postupovať, plniť úlohy a kontrolovať ich plnenie či priebežne robiť určité korekcie. Zvládnuť vybudovanie optimálneho systému pre rozhodovanie znamená prispieť k tomu, že autorita štátu bude demokratizovaná. Lenže momentálne sme v zvláštnej situácií. Návrh reformy EÚ je už skoro rok na stole. Vládna moc vo vzťahu k verejnosti – občanom nič neoznámila či neinformovala. Najskôr to znamená, vládna moc nemá záujem sa otázkou reformy EÚ zaoberať nielen v rámci svojej vnútornej činnosti, ale ani na celonárodnej úrovni.

Je to však jej povinnosť, pretože nemá žiadny mandát k tomu, aby sa bez vedomia, účasti a súhlasu občanov podieľala na budovaní európskeho super štátu. Prečo som uvedeným spôsobom rozviedol problematiku, ako je potrebné demokratizovať autoritu štátu, aby bolo možné zabezpečiť účasť občanov na správe veci verejných, v tomto prípade na životne dôležitej aktivite – reforme EÚ ?

Aby sa otázka reformy EÚ mohla posúdiť veľmi zodpovedne, k tomu existuje iba jedna spravodlivá cesta, ktorú má vytýčiť vládna moc: pripraviť optimálny systém pre rozhodovanie v záležitostiach problematiky EÚ. Štruktúra tohto systému nám umožní o reforme EÚ hovoriť a tvoriť celkom komplexne, sformujú sa názory a postoje rôznych menšín ( skupín ) obyvateľstva, získa sa množstvo dôležitých informácií pre zrovnanie kompetenčných schopnosti, nájde sa spravodlivejšia a efektívnejšia fungovania EU, prijmú sa potrebné rozhodnutia, ktoré umožnia o reforme EÚ ako organizácií členských štátov vyjednávať na medzinárodnej úrovni.

Pri takomto systéme práce vládnej moci by bolo priam nemožné a smiešne, ak by niekto sa snažil niekoho označovať prívlastkom „proeurópsky“ a iného prívlastkom „extrémista“. Je veľmi smutné, ak prezident SR straší občanov tým, že extrémisti nás chcú dostať z EÚ, pretože rozhodnutie, ktoré budú prijaté na základe rozvinutia optimálneho systému pre rozhodovanie a budú v každom prípade férové, pretože budú spĺňať všetky potrebné podmienky pre demokratické rozhodovanie. Sú to len jeho prázdne a jedovaté slová ( reči ), ktorými iba zakrýva to, aby on ako autorita či vládna moc ako autorita nemuseli sa zaoberať problémom, ako zapojiť občanov do rozhodovania. Optimálny systém rozhodovania v konečnom dôsledku má dospieť k určitej záväznosti pre vládnu moc a ústavných činiteľov v tom, ako budú musieť postupovať ďalej v otázke členstva SR v EÚ.

Čitateľ nech si porovná. Na jednej strane je tu môj návrh na uplatnenie optimálneho systému rozhodovania aj v takej otázke ako je reforma EÚ. Na strane druhej je tu veľmi zjednodušený postoj ústavných činiteľov SR – deklarovať vernosť doteraz fungujúcej EÚ a jej ďalšej integrácií bez akýchkoľvek pripomienok a súhlasu občanov. Z hľadiska hospodárnosti sa vládna moc či ústavní činitelia vôbec v práci nezapotia, pretože iba optimálny systém pre rozhodovanie si vyžaduje dostatok času a energie mnohých ľudí. Deklarácia o vernosti bolo možné zvládnuť za pár hodín.

Koniec

Dušan Hirjak

Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

Vybrali sme z Hlavných Správ

TopSpeed

Mustang Shelby GT500 bude mať viac ako 700 k

4

Ford chystá športiak, ktorý bude najvýkonnejší aký kedy vyrobili a pustili na cestu. Bude mať viac koní ako famózny Ford GT. Tušíte správne, že pôjde o Mustang, ale nie hocijaký, bude to Mustang Shelby GT500, ktorý poslúži ako výkladná skriňa automobilky. Nová GT500 bude mať dvakrát viac koní ako originál z roku 1967.

Úpravca Petersport doladil ikonické BMW 1M

1

V Mníchove nechceli poškvrniť starú legendu BMW M1, a preto jediné vozidlo z divízie M GmbH, ktoré nezačína písmenom "M", ale číslom, je BMW 1M. Vďaka podobnému rázvoru kolies a rozloženej váhe ako mala legendárna M3 E30 má BMW 1M výborné jazdné vlastnosti. Bolo tak skvelé, že sa v roku 2011…

Zaujímavé! Alkohol a dopravné nehody na Slovensku za r. 2017

6

Dostala sa mi do ruky zaujímavá štatistika, ktorá pochádza priamo z dielne Ministerstva vnútra SR. Alkohol a dopravné nehody na Slovensku za uplynulý rok. Zozbierané údaje sú na jednej strane zaujímavé, na druhej strane zarážajúce a pre niektorých aj smutné. Pozrite sa spolu s nami ako to na slovenských cestách minulý…

Maťo Homola po Abú Zabí na 3. mieste celkového poradia

1

Automobilový pretekár Maťo Homola skvelým spôsobom začal rok 2018. V seriáli TCR Middle East doslova zahviezdil. Už v kvalifikácii skončil na skvelom treťom mieste a neskôr to ešte zlepšil. V prvých pretekoch v Abú Zabí prešiel cieľom na výbornom 2. mieste. V druhej jazde skončil štvrtý a tak je po…

Prečo sú nehody v zime častejšie?

15

Po prečítaní nadpisu ste si asi pomysleli, či som normálny. Veď je nad slnko jasnejšie, že v zime, za chladného počasia, prípadne na snehu a ľade, je jazda omnoho nebezpečnejšia. Áno, to je pravda, ale je to až taký problém, aby boli nehody v zime o to častejšie? Čo spôsobuje,…

Lamborghini Huracan v blate? Aj tak sa dá baviť

2

To, čím je pre nás sneh, bolo pre majiteľa Lamborghini Huracan blato. Akonáhle po období sucha prišiel prvý dážď, zo zmesi piesku, hliny a vody vzniklo „ihrisko“ pre chlapov, ktorí sa chcú hrať. Niektorí na to zvolili vhodné autá a offroady. Iní, no, superšporty... Niekomu to môže prísť ako svätokrádež (tiež s…

KAMzaKRÁSOU

Video VIDEO: Najlepšie kozmetické produkty za rok 2017 ťa dostanú!

0

Redakcia KAMzaKRÁSOU.sk opäť prináša novinku pre našich čitateľov, ktorá vás isto poteší. Tentokrát sme si pre vás pripravili mnohými obľúbené a vyhľadávané video, v ktorom vás prevedieme našim zoznamom favoritov za uplynulý rok. Najlepšie kozmetické produkty roku 2017 sme poňali trošku obšírnejšie a tak sa o nich v našom videu…

Neuveríš, koľko stojí tento luxusný lak na nechty!

0

Koľko by ste boli schopní zaplatiť za manikúru? Ste ochotní obetovať aj stovky eur na úpravu svojich nechtov? Pokiaľ patríte k milovníkom prepracovanej manikúry, milujete návštevu salónov, či si pravidelne dávate záležať aj na domácej úprave svojich pazúrikov, pozorne čítajte. Máme pre vás malú výnimočnú chuťovku. Predstavte si, že by…

Máš problémy s obličkami? Tieto signály môžu naznačovať, že áno!

0

Obličky v ľudskom tele plnia hneď niekoľko dôležitých funkcií. Pôsobia ako filter krvi, regulujú množstvo vody v organizme a podieľajú sa na udržiavaní homeostáze, čiže stálosti vnútorného prostredia. Ak dôjde k ich poškodeniu, v tele sa začnú hromadiť toxické látky, krv nie je dostatočne prečisťovaná a s tým následne súvisia aj ďalšie komplikácie. Dysfunkcia obličiek sa zvyčajne…

Ponožky dokážu ohriať celé telo! Ako je to možné?

1

Je vám často zima alebo pociťujete mierny chlad? Na tento problém vám určite pomôžu klasické ponožky! Pamätáte si situácie, keď vám bolo chladno a naše mamky nám vždy kričali, aby sme si obuli ponožky? Ony totižto vedia prečo to robia. Ponožky dokážu ohriať celé telo a my vám dnes prezradíme, prečo…

Zdravá pochúťka: Recept na slaný koláč quiche bez múky

1

Francúzsky slaný koláč quiche sa dá robiť na mnoho spôsobov a my vám poradíme, ako ho spraviť bez múky tak, aby bol ešte výživnejší a zdravší. Na tento quiche bez múky potrebujete len vajíčka, koreniny, nejaké syry a fantáziu, pretože sa dá ozdobiť a skombinovať so zeleninou, ale aj mäskom.

Dala si si tieto novoročné predsavzatia? Okamžite ich zruš!

3

Patríte k tým, čo si rok čo rok dajú na Nový rok hneď niekoľko záväzkov? Dávajte si pozor na to, aby ste si dávali tie správne! Existujú aj zlé novoročné predsavzatia, ktoré narobia viac škody, ako úžitku. Pozrite sa na ne spolu s nami a naučte sa ich pozmeniť tak, aby ste…

TopDesať

Čierna mačka: Symbol radosti alebo blížiaceho sa nešťastia?

0

Na čo myslíš, ak pri tebe prejde čierna mačka? Nešťastie, čarodejnice, poverčivosť? Blížiaca sa skazka a smola? Alebo naopak nádej? Pokiaľ ide o čierne mačky, neexistuje nedostatok mýtov a povier. Ak ťa táto téma zaujíma, tak si na správnom mieste. Tu je 10 zaujímavých faktov o čiernych mačkách. Do ktorej skupiny ľudí patríš ty?…

Neuveriteľné veci, ktoré sa udejú v priebehu jednej minúty

0

Možno si ani len netušil, koľko veľa bláznivých vecí sa udialo za posledných 60 sekúnd. V priebehu jednej minúty sa na celom svete dejú naozaj neuveriteľné veci. Celý svet sa za tak krátku dobu zmení. V skutočnosti, kým dočítaš tento článok, svet sa zmení v mnohých veciach. Túto obrovskú zmenu…

10+ zvláštne uspokojujúcich fotografií s jedlom v hlavnej úlohe. Raj pre perfekcionistov

0

Hoci vizuálna prezentácia jedla je už dlho dôležitým aspektom stravovania v mnohých kultúrach, s rastom popularity Instagramu sa zdalo, že sa dostala na ďalšiu úroveň. Týchto pár fotografií s dokonalým jedlom v hlavnej úlohe je skutočný raj pre perfekcionistov.  V dnešnej dobe sa môže stolovanie zdať ako výlet do virtuálnej galérie. Jedlá sú starostlivo zdokumentované a naaranžované pre…

Tak tomu sa povie skutočne extrémna zima

0

Zime je jedno krásne a úžasné obdobie. Mnoho ľudí si ju spája so sviatkami, darčekmi a samozrejme aj s radovánkami na zasnežených svahoch. Zima má však aj druhú stranu, ktorú množstvo ľudí neznáša. Bavíme sa o extrémnom chlade. Bohužiaľ, patrí to k zime a nám neostáva nič iné, iba si…

Kennedy, Trump, Clinton: 10 najbohatších amerických prezidentov všetkých čias

0

Najbohatší americkí prezidenti zriedka zbohatli kvôli politike. Je pravdou, že niektorí prezidenti po skončení predsedníctva skončili na mizine, ostatní sa stali bohatšími než kedykoľvek predtým. No kto je absolútne najbohatším americkým prezidentom? Kennedy? Trump? Alebo Clinton? Samozrejme, každý vie, že prezidentovi je vyplácaná doživotná renta aj po odchode z Bieleho domu, no to však neznamená bohatstvo. Pred…

Najvtipnejšie fotografie na identifikačných dokladoch

0

Nikto nie je spokojný so svojou fotografiou na občianskom preukaze. Určite si tento problém zažil aj ty. Jednoducho je také nepísané pravidlo, že všetci vyzeráme na občianskom preukaze divne. Napriek tomu sa nájde zopár jedincov, ktorí sa aj z takejto veci snažia vyťažiť maximum a jednoducho sa predbiehajú v tom,…