Vládna moc úmyselne nehovorí občanom, čo chystá EÚ. Časť VI.

Ak sa vrátim k tomu, aká je filozofia EÚ podľa Schulza, tak je to o tom, že dav nesmie ( ! ) rozhodovať o svojom osude a teda občania – voliči nie sú tí, čo o smerovaní EÚ majú rozhodnúť alebo či smú vôbec o tomto probléme rozmýšľať a s politikmi ( či medzi sebou ) diskutovať. Podľa môjho názoru je tých, čo chcú o problematike EÚ niečo viac vedieť, diskutovať, vypočuť si zdôvodnenia a nejasnosti zo strany vládnej moci, je najmenej polovica občanov – voličov SR. Je veľmi divné, ak náš prezident Andrej Kiska straší občanov nárastom extrémizmu, ktorý podľa neho predstavuje profesionálnu a nebezpečnú politickú silu, pretože nás, teda Slovenskú republiku, chce dostať z EÚ.

Namiesto strašenia extrémizmom je táto doba ideálnou príležitosťou si všetko zásadné okolo nášho členstva v EÚ a jej fungovania vyjasniť a dospieť k záverom, ktoré bude podporovať nie iba vládna koalícia, ale predovšetkým voličská základňa. Starať sa o osud svojej vlasti, svojho národa, to je záležitosť nás všetkých, nie iba politikov. Preto ma veľmi udivuje, že nikto na Slovensku nekladie verejne otázky spojené s tým, prečo sa naši politickí predstavitelia nezasadia o otvorenie celonárodnej diskusie k reforme EÚ, ak na strane druhej prezident Andrej Kiska za profesionálnu a nebezpečnú politickú silu pokladá „extrémistov“. Kto sa bojí otvoriť celonárodnú diskusiu k reforme EÚ, ten sa vlastne bojí vstúpiť do politickej arény a malo verí svojim schopnostiam presviedčať verejnosť či politických partnerov ( súperov ) o všetkých dôležitých súvislostiach spojených s fungovaním EÚ.

Náš najvyšší ústavný činiteľ reprezentuje iba taký spôsob myslenia a správania, ktorý presne zapadá do zámerov tých ekonomických a politických síl, ktoré chcú ovládnuť Európu na úkor každého členského štátu. Prezident SR mal byť prvým politikom v krajine, ktorý bude od vládnej moci a politických strán žiadať, aby sa k reforme EÚ vyhlásenej dokumentom „Správa…“ pripravila a otvorila celonárodná diskusia a aby sa o podobe reformy EÚ diskutovalo a aj rozhodlo, čo sa musí zmeniť. Aj v tomto prípade má byť prezident SR na strane občanov, lenže nie je tomu tak a to len svedčí o jeho morálnom a politickom profile a o tom, že nie je prezidentom všetkých občanov SR. Prezident SR namiesto toho, aby sa s plnou vervou pustil do presadenia procesu konečne potrebného dialógu s občanmi o reforme EÚ, radšej bude občanom SR ohlasovať hrozbu extrémizmom.

Prezident SR nie je v ohlasovaní hrozby extrémizmom sám. Denník Pravda dňa 26.10.2017 uverejnil článok od analytika Róberta Škopca „Voľby v Rakúsku a geopolitika.“ Tento zahraničnopolitický expert jasne čitateľovi pripomína: „Celá skupina prokremeľských pravicových politických hnutí v Európe predstavuje dezintegračné hrozby pre EÚ.“ A nejde v jeho prípade iba o politické hnutia. Podľa menovaného analytika ide aj o štáty, ktoré kritizujú členov eurozóny za ich zahraničnopolitickú líniu „vyššieho stupňa integrácie“, čo je tiež hlavná dezintegračná hrozba v Únií. Ani on však nepokladá za potrebné čo sa iba zmieniť o dokumente Európskeho parlamentu „Správa…“, ktorý nastolil otázku reformy EÚ. Iba pripomína, podobne ako mnoho iných politikov, že kto všetko nás ohrozuje pred „vyšším stupňom integrácie.“

Analytik vedome zavádza čitateľa, pretože vraj treba počkať na vládu v Nemecku, ktorá zadefinuje svoje zámery v otázke modelu európskeho jadra. Lenže tento jeho model európskeho jadra je už zadefinovaný v dokumente Európskeho parlamentu. Takže namiesto neustáleho opakovania, čo ( kto ) ohrozuje EÚ, je potrebné pripraviť a otvoriť celonárodnú diskusiu o tom, či je možné, aby budúcnosť EÚ existovala podľa predstáv jej orgánov a inštitúcií alebo podľa predstáv každého členského štátu. Nepotrebujeme, aby nám Brusel objasňoval „ústavnú povahu EÚ“, ale aby sme si skôr vedeli obhájiť ústavnú povahu každého členského štátu. Má naďalej ísť o nadriadenosť práva EÚ, ktoré bolo zámerne naplánované, alebo má ísť o posilnenie národného práva a medzinárodného práva ? Tieto a ďalšie otázky je dôležité klásť, pretože EÚ má predstavovať spoločenstvo, ktoré sa zamýšľa a dohoduje ako efektívne riešiť praktické politiky národných členských štátov. Predstavitelia takéhoto spoločenstva potom nemusia prijímať deklarácie o vernosti EÚ a NATO, pretože prvoradá je vernosť a povinnosť záujmov štátu, ktorý reprezentujú. Takýmto spôsobom sa potom napĺňa aj prvotný cieľ EÚ: zabezpečenie mierovej spolupráce. Má potom zmysel odsudzovať nejaké protiintegračné hlasy, keď nevieme a zámerne nechceme organizovať celonárodnú diskusiu k navrhnutej reforme EÚ ?

Táto reforma sa pred občanmi – voličmi akosi záhadne skrýva, pretože o nej neexistuje ani slovo, ale o jadre EÚ a vyššej rýchlosti integrácie sa hovorí pomerne často. Pripomeniem tu ešte stanovisko aj Petra Sklenářa, hlavného analytika J a T banky. V denníku Pravda vyšiel dňa 28.10.2017 článok „Ekonóm: Česko sa od Nemecka odpútať nemôže.“ V ňom menovaný analytik pripomína, že osobne nevie, čo sa skrýva pod jadrom EÚ či vyššou rýchlosťou integrácie. Aj v jeho prípade platí, že boli odprezentované iba niektoré návrhy francúzskeho prezidenta Macrona a čaká sa na vznik novej nemeckej vlády a až potom sa vraj vyjasní, čo bude ďalej.

Podľa nášho europoslanca Richarda Sulíka by vstup do jadra pre našu krajinu nepriniesol nič pozitívne, znamenal by zvýšenie daní a stratu suverenity štátu. U pána Sulíka musíme predpokladať, že o dokumente Európskeho parlamentu vie a pozná jeho obsah. Napriek tomu o tomto dokumente nič nepovie a hlavne, nepodniká opatrenia k tomu, aby o reforme EÚ bola rozvinutá celonárodná diskusia.

Takže, čo sa skrýva pod jadrom EÚ či vyššou rýchlosťou integrácie ? A hlavne – čo z toho vznikne ? Má sa pod tým skrývať reforma EÚ, do ktorej nikto nepovolaný nesmie zasahovať. A vzniknúť má z toho európsky super štát ! Ak sa teda prezident SR Andrej Kiska obáva extrémizmu až tak, že nás chce dostať z EÚ, tak nemyslí náhodou či v skutočnosti na to, aby reforma EÚ bola zrealizovaná do bodky a bez prekážok ? Toto možné skrývanie sa za pojmy, ktoré nikto neanalyzuje, je najmä pre tento rok v súvislosti s problematikou EÚ charakteristické. Takže ak Andrej Kiska tvrdí: „chcú nás dostať z EÚ“, v skutočnosti si môže myslieť, že aj s jeho pričinením vládna moc nesmie dovoliť „extrémistom“, aby zmarili plán na vybudovanie super štátu ! Lenže ak by táto hypotéza bola pravdivá, tak potom nejde iba o „extrémistov“. Zákonite sa musí rozšíriť na všetkých občanov – voličov SR, aby plán na vybudovanie super štátu nebol v rámci demokratických procedúr zmarený.

V súvislosti s jadrom EÚ Róbert Fico občanom prizvukuje, že nikto v Európe nikomu nič nedáva zadarmo. Čím teda budeme musieť niekomu v Európe „platiť“ len za to, že nič nedostaneme, len nám budú vládnuť cudzie elity ? Budeme jednoducho povinní jednorázovo „zaplatiť“ stratou štátnej suverenity ( zvrchovanosti ), čo vôbec našu vládnu moc a ani zákonodarnú moc neznepokojuje, rovnako aj občanov. Lenže byť ľahostajným k otázke štátnej suverenity znamená byť ľahostajným aj k samotnej Ústave SR, ktorá aspoň zatiaľ je chápaná ako právny základ, ktorým je viazaná všetká štátna moc. Takže bude tu snaha zničiť či meniť právny štát na niečo hybridné, čo skôr vyhovuje nastupujúcej oligarchizácií politického života ako existujúcemu občianstvu ako základu štátnej moci.

Čo má byť na programe dňa ako prvoradá téma v oblasti politiky na najbližšie mesiace či samotný rok 2018 ? Aby zákonodarný zbor, vládna moc, opozícia otvorili politickú debatu o dokumente Európskeho parlamentu „Správa…“, teda o reforme EÚ, teda o tom, ako si predstavujeme svoje členstvo v EÚ, jej fungovanie, ako vládna moc zabezpečí uchovanie a posilnenie štátnej suverenity a aký definitívny návrh reformy EÚ bude predložený a schválený za Slovensku republiku ako členskú štát EÚ. Prvoradou témou nemôže byť to, čo navrhuje Róbert Fico. Podľa neho to má byť otázka bezpečnosti občanov. To je však iluzórny prístup a priame zavádzanie občanov. Prečo ? Pretože otázka bezpečnosti je zahrnutá do celkovej úpravy inštitucionálnej štruktúry EÚ a je jednou z mnohých otázok, ktoré má riešiť reforma EÚ.

Koniec VI. časti

Pokračovanie v časti VII.

Dušan Hirjak

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

author photo

Dušan Hirjak

O AUTOROVI

Som na starobnom dôchodku. Niekoľko rokov som pracoval ako tajomník OV SZM v Humennom, ako konštruktér vo Vihorlate, .n.p. Snina, ako predseda Odborovej rady na výstavbe VN Starina, ako tajomník MNV a potom 5 volebných období ako starosta obce Stakčínska Roztoka. V rokoch 1989- 1994 som diaľkovo študoval na PU v Prešove filozofiu. Získal som akademický titul Mgr. a PhDr. Píšem básne ( občas ), rekreačne behám a baví ma venovať sa politickým otázkam. Niekedy som bol radovým členom KSČ a členom ĽM ( počas práce vo Vihorlate 1977-1985 - stranícka úloha ). Manželka Anna je na dôchodku, celý život pracovala v NsP Snina ako ženská sestra. Mám dve dcéry: Tatianu a Natašu. Obidve žijú a pracujú v Bratislave. Mám tri vnúčatá. Žijem v svojom rodinnom dome v Snine.

AUTOR V ČÍSLACH

Počet článkov: 165

Celkové hodnotenie: 15.76

Priemerná čítanosť: 961

icon Top za 7 dní

iconNajnovšie z HS

icon Najčítanejšie z HS

 • NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

  POČASIE NA DNES

 • icon FOTO DŇA

 • Vybrali sme

  Spojené štáty sú pripravené stretnúť sa s Iránom, na formáte netrvajú

  0icon

  Washington 2. marca 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Tom Brenner)   Spojené štáty v pondelok oznámili, že sú pripravené na stretnutie s Iránom, nie sú však "dogmatické", čo sa…

  Pfizer vakcína má slabú účinnosť u obéznych, ale aj pre nové varianty koronavírusu, ktoré prevládajú

  0icon

  Bratislava 2. marca 2021 (HSP/CBR Europe/Foto:TASR/AP-Boris Grdanoski)   Obézni majú o 50% vyššie riziko úmrtia na COVID-19 a o 113% vyššiu pravdepodobnosť hospitalizácie, hovorí štúdia.…

  Peking zatiaľ nie je pripravený povoliť lietanie Boeingov 737 Max

  0icon

  Peking 1. marca 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Ted S. Warren)   Čína nie je pripravená napodobniť krok Európy a Spojených štátov amerických v súvislosti s udelením povolenia pre…

  Maďarsko upravilo pravidlá pre vakcínové pasy

  0icon

  Budapešť 1. marca 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Zoltan Balogh/MTI via AP)   Maďarsko zmenilo protokoly pre vydávanie takzvaných „vakcínových pasov“, aby sa tam neuvádzal typ použitej vakcíny proti…

  Republika srbská získala ďalších 20-tisíc ruských vakcín

  0icon

  Banja Luka 1. marca 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Khalil Hamra)   Srbská časť Bosny a Hercegoviny v pondelok získala 20-tisíc kusov ruskej vakcíny Sputnik V. Republika srbská začala…

  Čína chce do júna zaočkovať 40 % populácie, život by sa mohol vrátiť do normálu v lete 2022

  0icon

  Tchaj-pej 1. marca 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Zhang Yuwei/Xinhua via AP)   Čína plánuje do júna zaočkovať proti koronavírusu 40 % zo svojej 1,4-miliardovej populácie. Uviedli to v…

  "Tajné vojenské lety. Neoverené ruské vakcíny. Záhadný sprostredkovateľ blízky Vladimírovi Putinovi." Valášek odchádza z koalície, dôvodom sú okolnosti nákupu vakcíny Sputnik V

  0icon

  Bratislava 1. marca 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Poslanec Národnej rady (NR) SR Tomáš Valášek (Za ľudí) odchádza z vládnej koalície a vzdáva sa postu…

  Komisárka žiada RTVS, aby nevymáhala od zdravotne postihnutých staré pohľadávky

  0icon

  Bratislava 1. marca 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)   Komisárka pre osoby so zdravotným postihnutím Zuzana Stavrovská vyzvala verejnoprávny RTVS na okamžité zastavenie vymáhania niekoľkoročných pohľadávok z…

  Korčok: Účasť Matoviča pri prílete Sputniku V na Slovensko bola nevhodná. "Nikto z nás americkú vakcínu tak nevítal"

  0icon

  Bratislava 1. marca 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Šéf slovenskej diplomacie Ivan Korčok (nom. SaS) nepovažuje účasť premiéra Igora Matoviča (OĽaNO) pri prílete Sputniku V na…

  Johnson: Vláda zvažuje prísnejšie tresty pre pašerákov migrantov

  0icon

  Londýn 1. marca 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Stefan Rousseau)   Britská vláda zvažuje, že zavedie oveľa prísnejšie tresty pre pašerákov, ktorí cez Lamanšský prieliv prevážajú migrantov bez potrebných…

  TopDesať

  TOP10: Ľudia, ktorých deň sa jednoducho nevydaril

  0 icon

  Aj tebe sa občas stane, že si myslíš, že tvoj deň už nemohol byť horším? Ľudia, ktorých sa týkajú tieto fotografie, by s tebou určite nesúhlasili. Každý deň sa stretávame so situáciami, ktoré nás dokážu priviesť na pokraj nervového zrútenia. Väčšinou pomáha hlboké dýchanie, chvíľa ticha, či počítanie do desať.…

  Takto znížiš krvný tlak za 10 minút a bez liekov!

  0 icon

  Ak máte ťažké bolesti hlavy, únava, nepravidelný srdcový tep a bolesť na hrudníku, pravdepodobne trpíte hypertenziou, teda vysokým krvným tlakom. Tento stav môže byť spôsobený stresom, nedostatkom spánku, obezitou alebo inými základnými ochoreniami a niekedy majú zvýšený tlak aj zdraví ľudia. Našťastie existuje niekoľko jednoduchých techník, ktoré ti pomôžu uvoľniť krvné cievy…

  Mesto Salem a hon na čarodejnice (2. časť)

  0 icon

  Pokračujeme druhou časťou článku o skutočných udalostiach, ktoré sa stali v 17. storočí v mestečku Salem v Massachusetts. Aby sme vás ďalej nenapínali, poďme rovno do deja. Okrem služby tmavej pleti boli obvinené z bosoráctva ďalšie dve žeby: chudobná a duševne postihnutá Sarah Goodová, ktorá zvykla fajčiť fajku, a telesne postihnutá Sarah Osborneová, ktorá žila s chlapom v jednej…

  Život občas prináša aj netradičné situácie

  0 icon

  Život je plný zaujímavých momentov, pri ktorých sa nestačíme čudovať. Nasledujúce fotografie ti ukážu iba zlomok toho, s čím netradičným sa môžeš stretnúť. Život nám každý deň ukazuje svoju rozmanitosť. Je jedno, akým smerom sa pozrieme, v každej veci v našom okolí môžeme zbadať, že rozmanitosť je to, čo robí…

  Kreativita týchto ľudí je priam neuveriteľná

  0 icon

  Hovorí sa, že ľudská kreativita nemá hranice. Nasledujúce fotografie ti ukážu, ako to dopadne, ak sú ľudia ochotní venovať niečomu dostatok svojho času. Kreativita je jedným zo základov dobrého umenia. V dnešnom svete je však dosť obtiažne byť umelcom. Hlavne, ak túžiš byť za svoju prácu aj adekvátne odmenený. Jedným…

  Vo svete IT

  Zeblaze Ares – športové inteligentné hodinky s vodotesnosťou do 30 metrov aktuálne so šialene nízkou cenou

  0 icon

  Pokukávaš po vhodných inteligentných hodinkách, ktoré by dokonalo sadli ku tvojmu „športovému ja“? Inteligentné hodinky Zeblaze Ares s naozaj parádnym športovým dizajnom, špičkovou konektivitou a vodotesnosťou až do 30 metrov aktuálne kúpiš už za 18,69 eur s bezplatným doručením.  Hodinky Zeblaze Ares za skvelých 18,69 eur nájdeš na TomTop.com Štýlový…

  Skončí takto aj naša Zem? Vedci objavili pozostatky skalnatých planét v atmosférach štyroch nových hviezd

  0 icon

  Astronómom sa podarilo objaviť stopy planetárnych kôr, ktoré sa nachádzajú v atmosférach štyroch blízkych bielych trpaslíkov. Kôry mohli patriť planétam, ktoré sa podobajú na našu Zem. Vedci tvrdia, že vďaka týmto hodnotným pozorovaniam môžu tvrdiť, že planéty podobné Zemi, či Marsu, vznikajú približne rovnako v rôznych častiach galaxie, píše portál…

  Aký tvar má vesmír, v ktorom žijeme?

  0 icon

  Teória všeobecnej relativity tvrdí, že vesmír sa môže zakriviť. Lenže aký má vlastne tvar? Vďaka tejto teórii by mohol mať vesmír jeden z troch tvarov. Mohol by byť rovný ako list papiera, uzavretý ako guľa, alebo by mohol mať tvar sedla, píše portál Astronomy. Lenže geometria vesmíru nie je jednoduchá…

  Nájdete na nových záberoch rover Perseverance? Sonda TGO priniesla zábery z obežnej dráhy

  0 icon

  Okolo roveru Perseverance bolo v posledných dňoch veľké haló. Sledovať ste mohli priamy prenos s pristávania a neskôr americká NASA zverejnila aj prvé fotografie, či dramatické zábery z pristávania. Následne sa roveru podarilo zachytiť prvú nahrávku zvuku z inej planéty. Objavil sa aj ďalší fascinujúci záber, tentokrát zo sondy TGO (pozn.…

  Čo si myslí Bill Gates o investovaní do Bitcoinu?

  0 icon

  Bitcoiny, či digitálne zlato, ako sú vo všeobecnosti virtuálne meny označované, v posledných mesiacoch zažívajú doslova ošiaľ. Postarala sa o to séria viacerých udalostí. Od statusov Elona Muska, až po neustále posilňujúci sa Bitcoin, ktorý za posledný rok podrástol o viac ako 400%. Inými slovami, o virtuálnych menách sa v poslednej…

  Armádny Magazín

  Čínske lode sa priblížili k sporným ostrovom Senkaku. V minulom roku boli ich návštevy rekordné

  0 icon

  Japonsko, 1.marec 2021 (AM) - Čínske lode sa znovu plavia v okolí ostrovov Senkaku. Správu zverejnila agentúra Kjódó s odkazom na japon

  Ruské ministerstvo obrany: Vrtuľník ruských vzdušných síl pristál núdzovo v Sýrii

  0 icon

  Sýria, 1.marca 2021 (AM) - Vrtuľník ruských vzdušných síl Mi-35 musel núdzovo pristáť v Sýrii. Informáciu uviedlo ruské ministerstvo obrany, príčinou boli technické problémy. "28. februára 2021 musel núdzovo pristáť z technických dôvodov vrtuľník Mi-35

  Plukovník Švec: Útok ohňom bol vždy dôležitá súčasť vojenskej stratégie

  0 icon

  Slovensko, 1.marec 2021 (AM) - Pokračujem 12. časťou z trinástich zo seriálu múdrostí staročínskeho Majstra Sun. Tento originálny autorský preklad z roku 1996 poskytujem pre Inštitút sociálno-ekonomických otázok, pre Armádny magazín a pre všetky médiá, presadzujúce slobodu slova, ktoré si ho osvoja. Je určený pre všetk

  Viete, že Američania po prvýkrát zaútočili proti Sovietom už 7. 11. 1944? A že z Červenej armády cez vojnu dezertovalo 1 220 224 vojakov?

  0 icon

  Rusko, 1.marec 2021 (AM) - Takže, viete, že...? ...na otázku, koho vojenská prilba je lepšia, nemecká alebo sovietska, dala odpoveď správa sovietskej intendantskej komisie už v januári-februári 1943? Na začiatku vojny na východe mala sovietska armáda jeden druh prilby, nemecká ni

  Prečo Rusi automat Kalašnikova "prispôsobujú" pre muníciu NATO?

  0 icon

  Rusko, 1.marec 2021 (AM) - Jeden odiózny politík (Vladimir Žirinovskij) hovoril, že nemáme učiť deti hovoriť po anglicky, ale zaobchádzať s automatom Kalašnikova, potom začne celý svet čoskoro hovoriť po rusky. Dá sa povedať, že je to neohrabaný militarizmus. Dá sa ale tiež poved

  Svetlo sveta

  25 tajomstiev boja proti diablovi od Ježiša

  0 icon

  2 júna 1938 Ježiš požiadal rehoľnú sestru Faustínu Kowalskú, aby sa na tri dni venovala duchovnej obnove. V tomto čase dostala od Boha 25 rád, ako sa človek s Božou pomocou môže uchrániť pred útokmi diabla. Tieto inštrukcie sa stali nástrojmi sestry Faustíny pri dobrom boji. Ježiš Faustíne povedal: “Dcéra…

  Ján Vojtaššák (14.11.1977-4.8.1965) – spišský biskup a podpredseda Štátnej rady prvej Slovenskej republiky

  0 icon

  Narodil sa v oravskej obci Zákamenné v chudobnej rodine. Bol jedným zo signatárov Martinskej deklarácie. Keď sa dozvedel o skutočnom údele deportovaných Židov na základe anonymného spisu, ktorý mu bol poslaný poštou z Obišoviec, hneď napísal ministrovi vnútra Alexandrovi Machovi list. Požiadal svojho profesora zo spišskom seminára Ladislava Hanusa, aby…

  Používanie učebníc „Láske sa treba učiť“ je na území arcidiecézy i naďalej zakázané

  0 icon

  „Napriek tejto zmene, prezentovanej Mons. Mariánom Chovancom, musím, žiaľ, opätovne zdôrazniť moje negatívne stanovisko a vyjadriť tak moje presvedčenie, že tieto učebnice nie sú vhodné ani ako pomôcky katolíckych pedagógov a rodičov pre sexuálnu výchovu detí predškolského veku, ani ako učebnice pre žiakov katolíckych škôl. Preto som sa rozhodol potvrdiť…

  Svätý Peter – Prvá hlava a základ Cirkvi

  0 icon

  Jeho pôvodne meno bolo Šimon, ale podľa evanjelistov Ježiš mu dal prezývku Kéfa, po aramejsky Kefas, po grécky Πέτρα  (v mužskom rode Πέτρος), čo znamená skala. Bol synom Jonáša a pochádzal z mestečka Betsaida, kde sa živil ako rybár. Keď sa ako mladý muž oženil, presťahoval sa aj s bratom Andrejom o niekoľko kilometrov ďalej…

  V Devíne sme si uctili svätých Cyrila a Metoda

  0 icon

  V nedeľu 14. februára 2021 uplynulo 1152 rokov od smrti Konštantína – sv. Cyrila. Riaditeľka Ruského centra vedy a kultúry v Bratislave Inna V. Kuznecova, predsedníčka občianskeho združenia Cyrilometodiada Daniela Suchá spolu s Mons. Mariánom Gavendom si uctili svätých solúnskych bratov položením kvetov k pamätníku sv. Cyrila a Metoda pred…

 • icon FOTO DŇA