Rusko-podnestersko-moldavský pat a efekt kindervajca

Vyjadrenie novozvolenej prezidentky Moldavska Maii Sandu o stiahnutí ruských vojakov z medzinárodne neuznanej Podnesterskej moldavskej republiky /PMR/, nachádzajúcej sa na území Moldavska, je možné brať len ako politický folklór, nie ako reflektovanie politickej reality. Prečo požaduje ich stiahnutie, aké budú následné kroky a prečo si touto aktivitou môže Moldavsko uškodiť?

Aj keď to znie pre niekoho neuveriteľne, v tomto prípade ide skutočne o ruské mierové jednotky, ktoré na území PMR pôsobia od roku 1992. Z oficiálnych zdrojov sa môžete napríklad dozvedieť : „Medzinárodne neuznané Podnestersko sa odtrhlo od Moldavska po rozpade Sovietskeho zväzu na začiatku 90. rokov, keď separatistov aktívne podporili ruskí vojaci. Konflikt si vyžiadal asi 1500 mŕtvych“.

Fakty z druhej strany

V rokoch 1989-1991 bola ruská, moldavská a ukrajinská menšina žijúca v tejto oblasti vystavená útokom agresie zo strany Moldavskej republiky, kde prebiehali nacionalistické nálady hlavne voči rusko-jazyčnému obyvateľstvu. (podobne ako v roku 2014 za strany Ukrajincov voči rusky hovoriacemu obyvateľstvu na západe Ukrajiny)

Jedným z politických nátlakov bolo schválenie zákona zakazujúceho ruštinu ako úradného jazyka a prechod na latinskú abecedu. Je nutné dodať, že približne z pol milióna obyvateľov PMR, je tretina ruskej národnosti, zhruba tretina ukrajinskej národnosti a necelá tretina moldavskej a inej národnosti. Tí istí Moldavci stáli na strane Rusov a Ukrajincov pri bojoch o dosiahnutie nezávislosti od Moldavskej republiky. A rovnako tak v referende v roku 2006 hlasovali za samostatnosť Podnesterskej moldavskej republiky a za pripojenie k Rusku. Účasť bola 97,2%.

Uznanie PMR, ako nezávislého štátu je nereálne. Vznikol by tak „precedens“ kde by následne Moskva volala po uznaní nezávislosti Južného Osetska a Abcházska, atď.

Príchod ruskej armády v roku 1992 pomohol ukončiť konflikt a tvrdenie, že ide o mierové jednotky podporuje fakt, že od roku 1992 už k bojovým stretom nedošlo. Prítomnosť mierových jednotiek, sediacich na veľkom množstve arzenálu je aj dôvod, prečo ešte moldavská armáda nevstúpila na územie PMR.

Netreba si ale naivne myslieť, že Ruská federácia nevyužíva Podnesterko, na presadzovanie svojho vplyvu. Konkrétne dôvody prečo nechce a neopustí enklávu, si rozoberieme v tomto článku.

Po Kryme sa očakávala ruská intervencia v Moldavsku

Často prezentovaná agresia Ruska v prípade Moldavska, nie je na mieste. Rusko mohlo využiť chaotickú situáciu na Ukrajine v roku 2014, keď nikto nečakal obsadenie Krymu. Dňa 30.marca 2014, pár dní po jeho obsadení „zelenými mužíkmi“ bolo do pohotovosti uvedené velenie USA, NATO, Ukrajiny a Moldavska. Predseda amerického domu pre spravodajské informácie Mike Rogers informoval Fox News, že ruské jednotky pozdĺž západných hraníc Ukrajiny sú pripravené preniknúť do proruskej enklávy Podnesterska, pod zámienkou na ochranu etnických rusov, tak ako to urobili na Kryme, čím by sa posilnil vplyv Ruska v regióne Čierneho mora. Rovnako tak bola obava, že Rusko zasiahne v Gruzínsku, kde bola podobná situácia v Južnom Osetsku a Abcházsku. Predpokladané scenáre, ako napadnúť Moldavsko boli nasledovné:

1. dobyť veľkú časť Ukrajiny s cieľom prerezať cestu do enklávy
2. vysadiť jednotky v ukrajinskom čiernomorskom prístave Odesa a smerovať na juh do Podnesterska
3. vysadiť vzdušné špeciálne sily v enkláve.

Prezident Putin, minister zahraničných vecí Lavrov a ruský veľvyslanec v USA Kislyak odmietali, že by mala Moskva po obsadení Krymu ďalšie vojenské plány s Ukrajinou. Ako už dnes vieme, k napadnutiu Moldavska nedošlo.

Zákon „O obrane“

Je dôležité spomenúť, že Rusko môže použiť formácie ozbrojených síl, mimo územia Ruskej federácie v prípadoch agresie, politického prenasledovania, porušovania práv a slobôd svojich občanov v zahraničí, pre ochranu záujmov Ruskej federácie a pre zachovanie medzinárodného mieru a bezpečnosti. Odvolávajúc sa na federálny zákon „O obrane“. Obyvatelia ani bezpečnostné a ekonomické záujmy Ruska neboli v prípade Podnesterka v ohrození, ako v prípade Krymu, Donbasu a Luhanska.

Zdroj obrázka: commons.wikipedia.org, autor : Nicolay Sidirov

 

Efekt kindervajca

V roku 2016 sa moldavský prezident Dodon snažil o navrhnutie dohody v Bruseli, ktorá by uznala neutralitu Moldavska zo strany NATO. Dodon chcel odolávať pokusom o zatiahnutie republiky do vojenských blokov. Anti NATO postoj samozrejme podporovala Moskva. Proruský prezident sa dostal do sporu s prozápadne orientovanou vládou, po tom čo predseda vlády Moldavska a generálny tajomník NATO podpísali dohodu o otvorení styčného úradu NATO v Kišiňove. Kvôli dohode s NATO odvolal Dodon ministra obrany, nakoľko je Moldavsko podľa ústavy neutrálny štát.

V súčasných prezidentských voľbách bol proruský Dodon porazený prozápadnou Maiou Sandu. Rusko, ktoré údajne ovplyvňovalo voľby v USA v roku 2016, nedokázalo ovplyvniť voľby v malom Moldavsku a zabezpečiť výhru Dodona. Doba plná paradoxov.

Novozvolená prezidentka podporuje vstup Moldavska do NATO a zároveň prebieha snaha o začlenenie Moldavska do Rumunska. Technicky to nebude možné, nakoľko by Rumunsko integrovalo Moldavsko, na ktorého území sa nachádza Podnesterko s ruskou vojenskou základňou. Pri tomto efekte kindervajca, by vznikol paradox, kde členský štát NATO, má na svojom území ruské jednotky. Vstup Moldavska do NATO, či už ako samostatného štátu, alebo ako súčasť Rumunska, je dôvodom snahy o vytlačenie ruských mierových síl.

Vojna v ekonomickej a hospodárskej rovine

Ekonomický a hospodársky tlak na PMR sa zo strany Moldavska sa zvyšuje. Príkladom je rozhodnutie Moldavska odmietnuť prijať platby podnesterských podnikov v moldavskej mene Lei. Čím bránia Podnestersku kupovať tovar v krajinách EÚ. Alebo blokovanie dodávok určitých tovarov do PMR. Podnesterské firmy sú zdaňované dva-krát, platia dane v PMR a následne v Moldavsku.

Zatiaľ má Moldavsko s ruským Gazpromom podpísanú zmluvu o dodávkach plynu na sezónu 2020-2021. Po skončení kontraktu bude na Moldavsko vyvíjaný tlak na nákup drahšieho plynu cez plynovod Ungheni, vďaka ktorému sa odpojí od ruských dodávok. Otázkou je, aký to bude mať dopad na jednu z najchudobnejších ekonomík v Európe. Tlak na tento krok bude zvyšovať Rumunsko, následne Brusel a Washington.

Podnestersko je dôležité skôr politicky ako ekonomicky. Prinútiť Rusko k stiahnutiu z tohto regiónu, by bola politická facka Putinovi a veľké víťazstvo západu.

Ekonomické páky na strane Ruska

Začlenením Moldavska do jedného zo štátov Európskej únie /čo sa v najbližších rokoch nestane/, by sa k európskym pasom dostalo cez 500 tisíc Moldavských občanov, ktorí v súčasnosti pracujú v Rusku. Pracujúci migranti posielajú domov ročne asi 1 miliardu dolárov, čo je viac ako všetky zahraničné investície v Moldavsku. Zároveň je to jednou z odpovedí na otázku, čo môže urobiť Rusko v prípade vyostrenia konfliktu. Jednoducho zmeniť normy na povolenie dočasného pobytu Moldavcov v Rusku a krehká moldavská ekonomika sa dostane do problémov.

Ako odpoveď na podpísanie asociačnej dohody Moldavska s EÚ, zakázalo Rusko v roku 2013 dovoz ovocia a alkoholických nápojov. Tento významný segment hospodárstva, kde sa do ruskej federácie dovážalo ročne cez 600 tisíc fliaš vína, ostal paralyzovaný a z embarga sa spamätával dlhý čas. Podiel ovocia a vína na moldavskom vývoze do Ruska je v súčasnosti 58,1%. Bude Moldavsko riskovať opätovné zavedenie embarga ?

Jedným z ruských podnikov na území PMR je Moldavskaya GRES, elektráreň, ktorá v roku 2019 dodávala 68% z celkového množstva elektriny dodanej do moldavského Kišiňova. Okrem politického hľadiska je Podnestersko zdrojom príjmu pre ruské spoločnosti. Samotný MGRES priniesol v minulom roku Rusku 8,5 miliardy rubľov /cca 100 mil. EUR/.

Na základe týchto informácii je zjavné, že Rusko môže použiť ktorýkoľvek z týchto faktorov na vyjednávanie a na blokovanie vstupu Moldavska do NATO, aj v prípade, že sa tlak na odchod ruských jednotiek bude zvyšovať. V otázke PMR tak vzniká politický pat, ktorý sa dá vyriešiť buď, za cenu ťažkých ekonomických strát, alebo za cenu ozbrojeného konfliktu. Podľa môjho názoru sa súčasné status quo najbližšie roky nezmení.

Ale to neznamená, že sa pre oslabenie Ruska nepripravuje ďalší lokálny konflikt. Odhadujem opätovne Gruzínsko s enklávami Abcházska a Južného Osetska, eskalovanie konfliktu v Donecku a Luhansku, ako aj Kazachstan, na ktorého území je ruská vojenská základňa a plynovod, následne Tadžikistan a Kirgistan. V Kazachstane už prebieha snaha o „derusáciu“, zavedením latinskej abecedy namiesto azbuky. Žeby Déjà vu ?

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

author photo

Gabriel Dragon

O AUTOROVI

AUTOR V ČÍSLACH

Počet článkov: 14

Celkové hodnotenie: 20.46

Priemerná čítanosť: 917

icon Top za 7 dní

iconNajnovšie z HS

icon Najčítanejšie z HS

 • NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

  POČASIE NA DNES

 • icon FOTO DŇA

 • Vybrali sme

  V Kábule zastrelili dve sudkyne

  0icon

  Kábul 17. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Rahmat Gul)   Neznámi ozbrojenci zastrelili v nedeľu skoro ráno dve sudkyne, ktoré pracovali na afganskom najvyššom súde v hlavnom meste…

  Pohľad z oboch strán mreží na nadužívanie kolúznej väzby a inštitútu kajúcnika v trestných konaniach

  0icon

  Bratislava 17. januára 2021 (HSP/Pravne listy/Foto:TASR-František Iván)   Prinášame vám pohľad advokáta, ktorý je toho času vo väzbe a opisuje skutočné podmienky kolúznej väzby. Článok…

  Nová webová stránka projektu Časoslov gréckokatolíka

  0icon

  Košice 17. januára 2021 (HSP/TSKE/Foto:Casoslov)   17. januára, v Nedeľu o Zachejovi, spustila Rada pre mládež Košickej eparchie novú webovú stránku projektu Časoslov gréckokatolíka. Webové…

  Ján Mazák je nebezpečenstvom pre právny štát, hovorí sudca Patrik Števík

  0icon

  Bratislava 17. januára 2021 (HSP/Foto:Lehotský)   O predsedovi Súdnej rady Jánovi Mazákovi sa kriticky vyjadruje čoraz viac sudcov. Hovoria, že zradil sudcovský stav, že je…

  Kollár: Ak sa majú ľudia rozhodnúť o očkovaní, potrebujú informácie. Každý si to musí zvážiť

  0icon

  Bratislava 17. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Očkovanie je principiálne správna vec, vďaka ktorej sa na Slovensku prakticky nevyskytujú mnohé v minulosti bežné choroby. Ale…

  Masívna očkovacia kampaň – Biden ohlásil „tisíce“ nových očkovacích centier

  0icon

  USA 17. januára 2021 (HSP/Foto:SITA/AP-Carolyn Kaster)   Budúci americký prezident Joe Biden ohlásil zakladanie „tisícov“ očkovacích centier po celej krajine. Jeho vláda zvýši federálne zdroje…

  Princ William vyzval Britov, aby sa rovnako ako kráľovná dali zaočkovať proti koronavírusu

  0icon

  Londýn 17. januára 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Matt Dunham)   Britský princ William vyzval všetkých ľudí v Spojenom kráľovstve, aby si vzali príklad z kráľovnej Alžbety II. a…

  V Košiciach malo testovanie hladký priebeh, účasť bola nižšia

  0icon

  Košice 17. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-František Iván)   Počas druhého víkendu plošného testovania obyvateľov na nový koronavírus, ku ktorému pristúpila košická samospráva pre nepriaznivú epidemiologickú situáciu…

  Do Guatemaly dorazilo najmenej 9000 honduraských migrantov, mieria do USA

  0icon

  Guatemala 17. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Sandra Sebastian)   Najmenej 9000 honduraských migrantov, ktorí mieria do USA, do soboty prekročilo hranice Guatemaly. Informovala o tom v nedeľu…

  Vo Viedni protestovalo proti pandemickým opatreniam zhruba 10.000 ľudí

  0icon

  Viedeň 16. januára 2021 (TASR/TERAZ/HSP/Foto:TASR/AP-Ronald Zak)   Účastníci protestu, z ktorých mnohí nemali rúška, skandovali okrem iných aj heslá vyzývajúce rakúskeho kancelára Sebastiana Kurza, aby…

  TopDesať

  Huba požierajúca žiarenie v Černobyle zachráni budúcich astronautov

  0 icon

  Magnetické pole našej planéty nám neumožňuje nájsť iba sever, je to tiež neoceniteľný štít pred kozmickým žiarením. Túto ochranu nemožno považovať za samozrejmosť a existuje veľa obáv z toho, ako môžeme poskytnúť rovnakú ochranu astronautom pri budúcich misiách v hlbokom vesmíre. Potenciálna odpoveď pochádza zo zvláštneho zdroja: huba. Na huby sa v…

  Konštantín a kríž, ktorý mu ukázal cestu 1. časť

  0 icon

  Slovné spojenie „uvidieť svetlo“ ako synonymum prestúpenia na inú vieru má dvoch slávnych pôvodcov: svätého Pavla a rímskeho cisára Konštantína, ktorý žil v rokoch 274 až 337 po Kristovi. Práve druhému menovanému znamenie na nebi v podobe kríža ukázalo cestu, po ktorej sa má vydať, aby porazil svojho soka Marca Aurelia Maxentia. Keď…

  Migréna? Tieto potraviny s ňou zatočia!

  0 icon

  Migréna je ako neželaný hosť, ktorý sa vopred neohlásil a ťažko sa ho zbaviť. Ak často trpíš bolesťami hlavy, vieš, aké ťažké môže byť žiť s týmto problémom normálny život. Iste, môžeš si vziať tabletky alebo cvičiť, aby si sa pokúsili obmedziť svoju bolesť, ale tieto prostriedky sú dočasné, čo znamená, že…

  Najnapínavejšie vesmírne misie roku 2021: Mesiac, Mars aj vesmírny ďalekohľad

  0 icon

  Pokiaľ ide o skúmanie vesmíru ľudstvom, 2021 vyzerá, že to bude vzrušujúci rok s mnohými začiatkami, trpko-sladkým koncom a jeho súčasťou budú aj niektoré misie, pri ktorých budeme zatínať zuby. Po mnohých a mnohých oneskoreniach (začiatkom misie sa plánoval na rok 2007), by tento rok mohol byť skutočne rokom, kedy bude konečne…

  2021 bude rokom neuveriteľných astronomických udalostí, ktoré to sú?

  0 icon

  Ak hľadáš koníček, ktorému sa budeš venovať, zatiaľ čo budeš čakať na očkovanie alebo koniec pandémie, pohľad na vesmír nie je zlou voľbou. V roku 2021 sa udeje mnoho vzrušujúcich astronomických udalostí! Väčšina z nasledujúcich astronomických udalostí bude viditeľná po celom svete bez potreby akéhokoľvek špeciálneho vybavenia, aj keď v prípade niektorých určite…

  Vo svete IT

  Xiaomi uvoľnilo zoznam 27 smartfónov, pre ktoré plánuje uvoľniť nadstavbu MIUI 12.5

  0 icon

  Xiaomi ešte koncom decembra 2020 predstavila nielen smartfón Mi 11, ale aj nadstavbu MIUI 12.5, ktorá priniesla mnoho noviniek a vylepšení. Pôvodne malo ísť o malú aktualizáciu, ale vskutku pôjde o významný update. MIUI 12.5 nadstavba dorazí na tieto modely zariadení Najnovšie spoločnosť zverejnila prostredníctvom sociálnej siete Weibo zoznam 27…

  Lenovo LivePods LP40 – bezdrôtové slúchadlá s výdržou až 12 hodín s cenovkou, z ktorej ti padne sánka

  0 icon

  Pokukávaš po nových bezdrôtových slúchadlách, ktoré by naplnili tvoje očakávania vo všetkých smeroch, no zároveň za ne nechceš „vysoliť“ nehorázne peniaze? V tom prípade by si určite nemal prehliadnuť akciu na slúchadlá Lenovo LivePods LP40, ktoré ponúkajú naozaj špičkové technické špecifikácie, no zároveň stoja naozaj až nehorázne málo peňazí. Na…

  Astronómovia vydali najdetailnejšiu mapu vesmíru. Pozrieť si ju môžete aj vy

  0 icon

  Astronómovia nedávno vydali pozoruhodnú mapu vesmíru, ktorá je výsledkom šesťročnej práce prieskumu DESI (pozn. redakcie: Dark Energy Spectroscopic Instrument), píše portál IFLScience. Táto mapa je doteraz najväčšou z hľadiska pokrytia oblohy, senzitivity a celkového počtu galaxií. Výsledná mapa ponúka rozlíšenie až 10-triliónov pixelov. Na jej zhotovení sa podieľali tri observatória, ktoré pozorovali…

  Tesla Roadster už takmer 3 roky putuje našou Slnečnou sústavou. Kde sa nachádza dnes?

  0 icon

  6. februára 2018 sa odohral štart rakety Falcon Heavy, ktorá sa zapísala medzi významné udalosti amerického vesmírneho programu. Ide totiž o najvýkonnejšiu raketu na svete. Na palube, ako náklad, sa nachádzala aj Tesla roadster a za volantom sedel Starman, figurína, oblečená vo vesmírnom obleku spoločnosti SpaceX. Lenže čo sa s touto…

  Astronómovia objavili 9-miliárd rokov starú galaxiu v procese umierania

  0 icon

  Vesmír obsahuje obrovské množstvo galaxií, ktoré sa radia do niekoľkých kategórií. Ak sa však pozrieme na ich farbu, vo väčšine prípadov narazíme na dva špecifické druhy, tvrdí YouTube kanál SciShow Space. Ide o výrazne modré, alebo výrazne červené galaxie. Výrazne modré galaxie sú tie, v ktorých dochádza k vzniku nových hviezd. Za ich…

  Armádny Magazín

  V predvečer inaugurácie sa Biely dom a Kapitol z bašty slobody a demokracie menia na vojenský bunker

  0 icon

  USA, 17. január 2021 (AM) - Pripravení na uvedenie do služby! Počet vojakov v okolí vládneho cent

  Ďalšie informácie o výstroji „Sotnik“

  0 icon

  Rusko, 17. január 2021 (AM) - Ruský výstroj vojaka budúcnosti „Sotník“ (Stotník) dosiahne vďaka použitým špeciálnym materiálom nízku hmotnosť a dokáže sa prispôsobovať figúre vojaka. Zároveň sa stane najochraňujúcejšou zo všetkých doposiaľ existujúcich nepriest

  Iránske revolučné gardy demonštrovali svoju raketovú silu. Video

  0 icon

  Irán, 17. január 2021 (AM) - Ako sa dalo čakať IRGC vystrelili aj balistické rakety Emad, Qadr a Sejjil počas 2. fázy cvičenia „Veľký prorok-15“. Rakety boli vystrelené na niekoľko námorných cieľov nachádzajúcich sa vo vzdialenosti 1800 km v Indickom oceáne, aby simulovali zameranie na nosnú skupinu lodí americké

  Roman Michelko: Nákup 3D radarov alebo názorové premety ministra obrany Jaroslava Naďa

  0 icon

  [caption id="attachment_30343" align="alignnone" width="640"] Minister obrany Naď: Ja normálnych ľudí nevidím demonštro

  Tvrdé boje na hraniciach Turecka - Rusi posilňujú svoju prítomnosť. Video

  0 icon

  Sýria, 16. január 2021 (AM)  - Lietadlá ruských vzdušných síl prenášajú svoje jednotky do zóny tvrdých bojov na hraniciach Sýrie s Tureckom. Rusko oficiálne oznámilo rozmiestnenie spoločných rusko-sýrskych postov v oblasti Ain Isa, po prvýkrát to bolo zverejnené 28. decembra 2020.  

  Svetlo sveta

  MÚDROSŤ

  0 icon

  Naši starí otcovia hovorili: Kto dobre rechnuje, dobre gazduje. A neplatí to len na peniaze, ale predovšetkým na čas. Koľko času vieme premárniť pred televíznou obrazovkou? Čítaním rôznych klebiet v novinách alebo na sociálnych sieťach? A potom cítime, že nás to nejako neuspokojuje a nenapĺňa. Podobnú skúsenosť mal i vojak…

  Prečo sa sviatosti Krstu a Prvého svätého prijímania udeľujú väčšinou v apríli a v máji?

  0 icon

  V rannom kresťanstve sa udeľovali sviatosti Krstu, Prvého svätého prijímania a Birmovania spolu v jeden deň a to za prítomnosti biskupa. Dôvodom bolo, že kresťanmi sa väčšinou stávali dospelí ľudia, ktorí konvertovali buď z judaizmu alebo z rôznych pohanských náboženstiev a k tomuto poznaniu konverzie prišli v pokročilejšom veku. Cirkev sa ich preto snažila v Cirkvi prijať plnými sviatosťami a do…

  Dnes bude Slovensku opäť udelené požehnanie relikviou Kristovej krvi z paluby lietadla – VÝZVA K PRIPOJENIU SA V MODLITBE

  0 icon

  V nedeľu Krstu Krista Pána 10. januára 2021 v popoľudňajších hodinách sa opäť uskutoční let lietadla, na ktorého palube sa bude nachádzať generálny vikár Nitrianskej diecézy Mons. Peter Brodek, ktorý Slovensku udelí požehnanie s relikviou Kristovej krvi, ktorá je uchovávaná v Bazilike sv. Benedikta opáta v Hronskom Beňadiku.  Zverejňujeme jeho slová výzvy,…

  Najväčší pápeži v dejinách SV. LEV VEĽKÝ

  0 icon

  (*asi 400, Toskánsko – † 10. november 461, Rím) Jeho ústami hovoril apoštol Peter.             Pápežsky úrad sa po smrti  Sixta III. (†18. augusta 440)  nachádzal v úplnej inej situácii než v predchádzajúcich storočiach: už nereprezentoval navonok kresťanské spoločenstvá roztrúsene v anonymite po území hlavného mesta Rímskej ríše.  Časy veľkých perzekúcií,  ktoré…

  PATRÓNI LEKÁROV – SVÄTÍ KOZMA A DAMIÁN

  0 icon

  SVÄTÍ KOZMA A DAMIÁN. Boli bratia a dvojičky. Vyštudovali lekárstvo. Zo svojho povolania si neurobili výnosný biznis. Neprofitovali na cudzom nešťastí. Liečili všetkých a nezištne – bezplatne. Mnohí, keď videli ich príklad, stali sa kresťanmi. Pohanskí kňazi ich obžalovali, že robia čary, a tak zvádzajú ľudí, aby sa klaňali kresťanskému…

 • icon FOTO DŇA