Monopoly pre dospelých – SRBSKO IV – Nevysporiadané hospodárske väzby Srbsko-Kosovo

Dnešným cieľom je, vyobrazenie balkánskej politickej reality, čisto z pragmatického hľadiska, zoskupenie ekonomických informácii o súčasnom Kosove a majetkových pomerov Srbsko vs. Kosovo. Čo nám pomôže lepšie pochopiť, prečo sa pri jednaniach /aj v Bruseli/ riešia okrem budúcich investícii aj nevysporiadané hospodárske vzťahy. Čo skrýva pojem, nevysporiadané hospodárske vzťahy oboch krajín, som sa rozhodol spracovať do dnešnej témy faktografického blogu a položiť si pár logických otázok, ktoré z toho vyplývajú.

Od vyhlásenia samostatnosti Kosova v roku 2008, ubehlo 12 rokov a je ťažko uveriteľné, že Srbsko v najbližších rokoch uzná samostatnosť Kosova a Metohije. Realita je taká, že sa žiaden srbský politik nezapíše do dejín Srbska, ako ten, ktorý o Kosovo prišiel. Vučič už vonkoncom nie. Zároveň si je vedomý toho, že Kosovo už pravdepodobne nikdy nebude súčasťou Srbska. Túto realitu pochopili všetky zúčastnené strany, preto sú hlavnou témou hospodárske otázky a spôsoby spolupráce a prepojenie ekonomík oboch štátov aj napríklad iniciatívou „mini-Schengen“. Všeobecne sa má za to, že po vstupe oboch krajín do EÚ, sa otázka uznania Kosova „stratí“ v ekonomickej spolupráci oboch krajín.

Kam to dotiahlo dieťa USA a EÚ ?

Ekonomickým faktom je, že po 12 rokoch samostatnosti síce HDP Kosova rastie, ale Kosovo spolu s Moldavskom patria k najchudobnejším krajinám Európy. Kosovo má od svojej samostatnosti negatívnu obchodnú bilanciu a neuspokojivý výkon. Kosovské hospodárstvo je nízkopríjmové, založené na financiách poslaných kosovskými migrantami pracujúcich v zahraničí a na medzinárodnej pomoci.

Podporou hospodárstva sú prevažne zahraničné investície, ale investori narážajú na problém pri dodávkach energie. Kosovská rozvodná sieť je totiž zastaralá a trpí častými výpadkami a nestabilitou dodávok.

Energetická spoločnosť Kosovskej samosprávy podpísala dohodu s albánskym prevádzkovateľom o vytvorení jednotného systému dodávok energie pre Kosovo – Albánsko. Kosovo opustilo srbskú energetickú sieť a stalo sa súčasťou albánskej siete. Dohoda nadobudla platnosť v apríli 2020. Takmer všetku elektrinu v Albánsku vyrábajú vodné elektrárne, zatiaľ čo vyše 98 percent elektrickej energie v Kosove sa vyrába v uhoľných elektrárňach. Napriek pokroku obe krajiny trpia nedostatkom energie z dôvodu nedostatočnej výroby, veku svojich sietí a krádeže elektriny.

Ekonomické reformy sa nedajú realizovať zo dňa na deň, ale v prípade Kosova ide hlavne o problém korupcie, politickej nestability, nezákonnej privatizácie / vysvetlenie ďalej v texte / a v neinvestovaní do zastaralých technológií.

Faktom je 30% nezamestnanosť a viac, ako 50% nezamestnanosť mladých. Pri počte obyvateľov 1,8 milióna, by bolo „znovupripojenie“ Kosova k Srbsku, z tohto pohľadu „malou ekonomickou samovraždou“.

Takže, čo sa stalo, že dieťa USA a EÚ /hlavne Nemecka/, nie je výkladnou skriňou geopolitických záujmov? Prečo nebola zabezpečená prosperita štátu a jeho obyvateľov? Namiesto toho bola zabezpečená prosperita úzkych záujmových skupín. O úlohe Kosova v narko-biznise, o privatizácii pani Albrightovej a spol. sa už toho popísalo dosť a nemá zmysel to zmieňovať. Ide mi o analýzu súčasného stavu.

Čo požaduje Kosovo od Srbska ?

V roku 2019, uviedla Kosovská diplomacia, pred vyjednávaním v Bruseli, že požaduje od Srbskej strany odškodnenie za vraždy, civilné obete, odškodnenie za kultúrne a náboženské dedičstvo, straty platov prepustených  a priame alebo fyzické škody na súkromnom a verejnom majetku, ku ktorým došlo v dôsledku krokov Srbska. Malo by ísť aj o náhrady škody na 127 000 budovách zničených podľa vojny, ktoré vraj boli poškodené zámernými bojovými akciami príslušníkov srbskej polície a armády. Zároveň očakáva aj časť dedičstva po bývalej JZR ( Juhoslovanskej zväzovej republike 1992-2003), vrátane vojenských a diplomatických zariadení.

Právnici zhodnotili tieto požiadavky nasledovne – Kosovo nemôže požadovať vojnové odškodnenie od Belehradu, pretože sa vojna viedla na srbskom území, takže Srbsko nemôže platiť odškodné svojej vlastnej časti územia.

Ďalšou požiadavkou bol dôchodkový fond pre občanov Kosova a návrat ich úspor zo srbských bánk. Odhaduje sa, že výška vkladov z 80. a 90. tych rokov bola cca 300 miliónov EUR. Európsky súd pre ľudské práva rozhodol o vrátení devízových úspor občanom bývalých Juhoslovanských republík. Toto nariadenie nezaväzuje, len Srbsko ale aj Slovinsko.

Ako sa vyjadrila Kosovská diplomacia, ide o body vyjednávania a očakáva sa, čo za to ponúkne Srbsko. Pripomeniem fakt, že Kosovo uznalo svoju nezávislosť v rozpore so srbskou ústavou a Srbsko ho stále  považuje za svoje územie. Takže srbský pohľad zákonite vychádza z tohto faktu. Slovensko rovnako neuznalo samostatnosť Kosova, čo je aj moje presvedčenie a preto je na mieste, aby som v tomto článku popisoval skutočnosti zo Srbského pohľadu a s ich interpretáciou faktov.

O čo prichádza Srbsko ?

Ďalším faktom je, že Srbsko spláca dlh Kosova a Metohije. Dlhy vznikli medzi sedemdesiatymi a osemdesiatymi rokmi 20.storočia a peniaze sa použili na stavbu ciest a železníc, na projekty v oblasti energetiky, baníctva, vodného hospodárstva a poľnohospodárstva. Infraštruktúru, ktorú využíva „samostatné“ Kosovo teda spláca Srbsko, ale Srbsko nevyberalo dane z tejto časti územia už 10 rokov. Paradoxom je, že so splácaním dlhu nemôže prestať, lebo by tým potvrdilo nezávislosť Kosova.

Dlh Kosova predstavoval v roku 2002 – 1,24 miliárd dolárov. Z celkového dlhu Kosova by malo byť 48 percent vrátených Svetovej banke, 34 percent Parížskemu klubu veriteľov a 16 percent Londýnskemu klubu.

Celkový dlh Srbska, voči Slovensku bol vo výške 24,73 miliónov dolárov, ale v zmysle podmienok Parížskeho klubu sa Srbsku odpustili dve tretiny dlhu. Srbsko navrhlo splatenie uznaného dlhu v priebehu 16 alebo 22 rokov, alebo jednorazovú splátku vo výške 7,21 milióna dolárov. Slovensko uprednostnilo jednorazové vyrovnanie  a ostávajúca splátka by už mala byť zo Srbskej strany platená.

Ak je Kosovo samostatné, prečo teda nespláca svoje dlhy ?

Trepça. 

Nie sú to len historické, národnostné a náboženské väzby Srbska na územie Kosova. Pragmatickým dôvodom je, aj obrovské nerastné bohatstvo, ktoré sa na nachádza na severe Kosova. Komplex Trepça neďaleko Mitrovice sa skladá z niekoľkých baní, ktoré tvoria minerálny pás nazývaný  Trepça. Ďalšou lokalitou je Brezovica. Prírodné zdroje v Kosove boli predtým chrbtovou kosťou priemyslu Juhoslávie.

Počas „humanitárnej“ bombovej kampane NATO, prestala ťažba v piatich baniach tohto komplexu.

Produkcia je však v súčasnosti nízka z dôvodu nedostatočných investícií do vybavenia. Medzi tieto prírodné zdroje, patria minerály a kovy, ako napríklad: hnedé uhlie , hliník, chróm, horčík, nikel, olovo, zinok, andezit, čadič, žula, vápenec a mramor.

Kosovo má piate najväčšie zásoby hnedého uhlia na svete. Niektoré zverejnené výskumy tvrdia, že Trepça má stále potenciál na výrobu 999 000 ton olova, 670 000 ton zinku a 2 200 ton striebra

Srbsko udáva, že je stále väčšinovým vlastníkom tohto komplexu a ako uvádza, 56 percent kapitálu je vo vlastníctve Rozvojového fondu Srbskej republiky a 22 percent sú rôzne spoločnosti zo Srbska. Okrem toho má Srbsko nahlásené pohľadávky v hodnote 268 miliónov EUR ( niektoré zdroje uvádzajú až 480 miliónov EUR)

Kosovská privatizácia srbského majetku

Kde je teda problém? V nezákonnej privatizácii. Kosovo dlhodobo pracuje na privatizácii srbských spoločností a jednou z nich je aj Trepça. Dohoda dosiahnutá v Bruseli o zastavení privatizácie by mala zabrániť nelegálnemu predaju srbského majetku, aj keď je pravdepodobne už neskoro.

Srbské spoločnosti mali veľké množstvo podnikateľských zariadení a majetku na území celého Kosova a Metohije, nie len na severe. Z čoho ostalo len 40 firiem, pretože zvyšných 1200 už bolo nezákonne sprivatizovaných.

Kosovo na predaj srbského majetku použilo Kosovskú Privatizačnú Agentúru.

Srbským majetkom, ktorý sa predal pod cenu, je napríklad závod Ferronickel v Koskovskom Glogovaci predaný za 37 miliónov firme Anfekol z Anglicka, ale jeho trhová cena sa odhaduje na pol miliardy.  „Post“ a „Telekom Kosova“ sa predali konzorciu nemeckého „Axos Capital“ a britskej „Najafi Company“ za 277 miliónov eur, zatiaľ čo spoločnosť Elektrodistribucija Kosova sa predala tureckému konzorciu „Steel and Limak“ za 26,5 milióna eur.

Srbským majetkom na území Kosova je aj pôda. Jej tretinu (320 000 hektárov) vlastnili štátne spoločnosti, 14 percent bol majetkom súkromných subjektov (156 000 hektárov), zatiaľ čo 15 percent bolo v súkromnom vlastníctve Srbskej pravoslávnej cirkvi (160 000 hektárov).

Nejde o udávané hodnoty a cenu majetkov Srbska, tie môžu byť sporné. Ide o princíp, lebo majetok Srbska, odhadovaný na 220 miliárd dolárov sa v Kosove predal, za údajných 800 miliónov, hoci podľa rezolúcie BR OSN č. 1244, na to kosovské orgány nemali nárok.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

author photo

Gabriel Dragon

O AUTOROVI

AUTOR V ČÍSLACH

Počet článkov: 9

Celkové hodnotenie: 22.63

Priemerná čítanosť: 750

icon Top za 7 dní

iconNajnovšie z HS

icon Najčítanejšie z HS

 • NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

  POČASIE NA DNES

 • icon FOTO DŇA

 • Vybrali sme

  Premiér varuje: "4450 ľudí odchádzalo z testovania s pocitom, že sú zdraví, ale nie je tomu tak!" Až 5 z 6 reálne pozitívnych ľudí odchádzalo domov s negatívnym certifikátom a sú voľní. Zrejme sa budú správať rizikovejšie

  0icon

  Bratislava 24. októbra 2020 (HSP/Foto: fb Igor Matovič)   Hoci sa premiér Igor Matovič potešil výsledkom z testovania v piatok, predsalen jedna vec ostala visieť…

  V Česku pribudlo rekordných 15 252 nakazených

  0icon

  Bratislava 24. októbra 2020 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   České laboratória v piatok odhalili 15 252 nových prípadov nákazy koronavírusom. Počet nových nakazených tak prvýkrát prekonal hranicu 15-tisíc…

  Dvojicu zadržaných v rámci akcií Terra a Zemepán zobrala sudkyňa Špecializovaného trestného súdu v Pezinku do väzby

  0icon

  Bratislava 24. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-František Iván)   Sudkyňa pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku rozhodla o vzatí do väzby dvoch osôb -…

  V talianskom Neapole sa konali protesty proti nočnému zákazu vychádzania

  0icon

  Neapol 24. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Luca Bruno, Mauro Scrobogna)   Stovky ľudí v juhotalianskom meste Neapol protestovali od piatka večera až do skorých sobotných ranných hodín…

  Tábor bezdomovcov len pár metrov od vchodu na Úrad vlády – scifi? Škandál? Ale kdeže, len celkom normálna slovenská realita. Čo to hovorí o tomto štáte?

  0icon

  Bratislava 24. októbra 2020 (HSP/Foto:TASR-Michal Svítok,Martin Baumann, Pixabay, TASR-Pavol Zachar)   Kam sa dostalo Slovensko za pol roka od volieb? Akú autoritu má táto vláda…

  Volebný tribunál potvrdil za víťaza prezidentských volieb v Bolívii Luisa Arceho

  0icon

  La Paz 24. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Juan Karita, SITA/AP-Marcos Brindicci)   Najvyšší volebný tribunál (TSE) v Bolívii potvrdil v piatok miestneho času na základe oficiálnych výsledkov…

  USA a Európska únia naštartovali bilaterálne fórum venované otázkam Číny

  0icon

  Washington 24. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Manuel Balce Ceneta, TASR/AP-Francois Lenoir)   Spojené štáty a Európska únia naštartovali v piatok "bilaterálny dialóg" venujúci sa záležitostiam spojeným s…

  Na Slovensku od soboty platí zákaz vychádzania, sú však aj výnimky

  0icon

  Bratislava 24. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Od soboty až do nedele 1. novembra platí na celom Slovensku zákaz vychádzania s výnimkou ciest na testovanie, do…

  Novinárske organizácie sa obávajú že tridsať televíznych staníc v strednej a východnej Európe bude pod čínskym vplyvom, potom čo ich získal český oligarcha Peter Kellner

  0icon

  Praha 23. októbra 2020 (HSP/Foto:HSP)   Vaša akvizícia bude mať veľký vplyv na mediálne prostredie v piatich štátoch, mali by ste sa preto zaviazať k…

  Figeľ: Niet ľudsky zrozumitelnejšieho obrazu Trojice Boha Otca, Syna a Ducha Svätého spojených v láske, ako je obraz našich rodín - otca, mamy a dieťaťa spojených tiež láskou

  0icon

  Bratislava 24. októbra 2020 (HSP/Foto:Ján Figeľ Facebook)   V utorok prekvapil pápež František takmer celý svet. V dokumentárnom filme pod názvom "František" vyjadril podporu registrovaným…

  TopDesať

  Fotografie 15 ľudí, ktorým deň zničili tieto tragické udalosti

  0 icon

  Krásny deň sa niekedy dokáže skončiť veľmi rýchlo. Títo ľudia by o tom vedeli povedať svoje. Fotografie týchto 15 ľudí sú jasným dôkazom toho, že krásny deň ti môžu pokaziť aj maličkosti. Nasledujúce fotografie by nám mali byť príkladom a mali by sme si z nich vziať ponaučenie. Niektorým veciam…

  Kráľovská stráž: Môžu ísť títo vojaci na WC?

  0 icon

  Všetci poznáme kožušinový klobúk, červený kabát, nehybnú pózu a vážnu tvár. Ľudia si často myslia, že kráľovská stráž sú skutočné ikony Veľkej Británie. Väčšina z nás však nevie o podrobnostiach a prekvapivých faktoch, ktoré so sebou prináša táto výnimočná funkcia.  1. Nikdy nemajú prestávky na WC

  Tajná uzavretá skupina Bilderberg (2. časť)

  0 icon

  Pokračujeme druhou časťou článku o tajuplnej skupine, ktorá podľa zástancov konšpiračných teórií ovláda svet. Aké sú o nej známe fakty? Aj o tom sa v rámci druhej časti článku budeme rozprávať. Skupina Bilderberg bola založená v roku 1954 a svoj názov dostala podľa holandského hotela, kde sa jej účastníci prvýkrát…

  Lietajúce taniere a mimozemšťania (2. časť)

  0 icon

  Pokračujeme druhou časťou článku o lietajúcich tanieroch a mimozemšťanov. V rámci druhej časti sa pozrieme na mnohým známy Roswellský incident. Poďme na to. Major Jesse Marcel, tamojší informačný dôstojník, dostal rozkaz trosky nájdené v blízkosti amerického mesta Corona v štáte Nové Mexiko, preskúmať. Miestne noviny však medzitým vytlačili článok o…

  Čo sa stane, ak sa z tvojho života vytratí spodná bielizeň?

  0 icon

  Pre mnohých z nás je nosenie spodnej bielizne rutinou, ktorá je takmer ako dýchanie, a predstava, že by ju nenosil a chodil si po svete "na ostro", by sa mohla zdať zvláštna. V skutočnosti by si mohol skutočne vyťažiť výhody, keď sa rozhodneš prestať nosiť túto časť oblečenia. O aké výhody ide a…

  Vo svete IT

  Bobkeys začal s veľkým výpredajom licenčných kľúčov pre Windows 10

  0 icon

  Windows 10 Pro za 12,45€, či Office 2019 za 34,24€ – znie to ako nedosiahnuteľný kauf roka, ale v e-shope bobkeys.com ide o akciovú ponuku, vďaka ktorej môžete aktualizovať svoj počítač, aby ste mali v ňom ten najnovší software. Windows a Office licencie sú stále medzi najpredávanejšími položkami na digitálnom…

  Planéty, podobné Zemi, môžu mať svojho vesmírneho ochrancu. Čo to znamená?

  0 icon

  Najväčšia planéta v našej Slnečnej sústave, Jupiter, sa často pokladá za najväčšieho pomocníka Zeme. Už dlho pomáha odkláňať nebezpečné asteroidy, ktoré by sa mohli dostať do našej Slnečnej sústavy a ohroziť našu planétu, píše portál Earthsky.org. Aký je prípad iných sústav? Je možné, že by mohli mať potenciálne obývateľné planéty, podobné Zemi,…

  Multifunkčný LED projektor s Full HD rozlíšením VIVIBRIGHT F40UP je momentálne dostupný v neodolateľnej zľave

  0 icon

  Ak nie si denným používateľom televízie a rád si vychutnávaš filmy na naozaj veľkej obrazovke, máme pre teba jeden skvelý tip na kúpu, ktorý by si rozhodne nemal prehliadnuť. LED projektor VIVIBRIGHT F40UP s Full HD rozlíšením je totižto nie len skvelým pomocníkom do kancelárie, ale bohate postačuje aj na…

  Stanú sa masívne vesmírne krížniky realitou? Boj v ďalekej budúcnosti bude prebiehať na obrovské vzdialenosti

  0 icon

  V minulom článku sme sa pozreli na dvojicu vedcov, ktorí nám priblížili podobu vesmírneho konfliktu v blízkej budúcnosti. Podľa ich teórií nás nečaká žiadna dramatická bitka, ktorá by sa podobala na tie zo sci-fi filmov. Vesmírny boj by prebiehal veľmi pomaly a strategicky, s možnou dohrou dole na Zemi. Čo…

  Išlo o planý poplach? Nová štúdia naznačuje, že v atmosfére Venuše nie je prítomný „podpis života“

  0 icon

  15. septembra obletela svet informácia ohľadne nájdenia „podpisu života“ v atmosfére planéty Venuša. Vedci konkrétne objavili plynný fosfín, kde by akýkoľvek fosfor mal byť v oxidovanej forme,  pričom v súčasnosti nie sú známe abiotické výrobné spôsoby v atmosfére, oblakoch, povrchu a podpovrchovej atmosfére Venuše. Inými slovami, podľa našich aktuálnych vedomostí,…

  Armádny Magazín

  Pilot amerického letectva prehovoril o tajných výcvikových súbojoch so stíhačkami MiG-23

  0 icon

  USA, 24.október 2020 (AM) - V Spojených štátoch sa vykonávali tajné výcvikové vzdušné súboje so sovietskymi stíhacími lietadlami. O svojich dojmoch prehovoril účastník týchto cvičení, ktorý pilotoval F-15 a postavil sa proti MiG-23. &nbs

  USA by chceli vybaviť hypersonickými raketami všetky svoje torpédoborce

  0 icon

  USA, 24.október 2020 (AM) - Námorníctvo Spojených štátov plánuje vybaviť všetky svoje torpédoborce nadzvukovými zbraňami, píše o tom Defence News s odkazom na Roberta O'Briena, bezpečnostného poradcu amerického prezidenta.

  Ruský analytik Chazin: „Putin začne po voľbách v USA zariaďovať čistky ruských elít“

  0 icon

  Rusko, 24.október 2020 (AM) - Putin usporiada „puč“ medzi elitami, aby zabezpečil ekonomický rast v krajine, uviedol ekonóm Michail Chazin. Čistenie sa podľa neho začne po voľbách v USA. Podľa Khazina je nedostatok ekonomického rastu v Rusku jedným z kľúčových problémov, ktoré sa hlava štátu teraz s ťažkosťami snaží vyriešiť. Existujú

  SÝRIA : Čo urobí prezident Asad s 500 väzňami "made in USA" ktorých zadržiava?

  0 icon

  Sýria, 23.október 2020 (AM) - Východosýrsky odboj zasiahol! Pred dvoma týždňami skupina zverejnila video, ktoré zachytáva reprodukciu raketového útoku na americkú základňu al-Tanf a stále tvrdí, že jej akcie sa budú prelínať s akciami kmeňových armád zložených z tisícov ľudí bojujúci

  Indonézia : Americké špionážne lietadlá nad nami nebudú lietať - chceme si zachovať neutralitu aj napriek sporu s Čínou

  0 icon

  Indonézia, 23. október 2020 (AM) - Indonézska vláda odmietla návrh vlády USA nasadiť na svoje územie špionážne lietadlá Poseidon P-8 s cieľom monitorovať čínske vojenské pohyby vo vodách v regióne. Podľa agentúry Reuters niekoľko zdrojov oboznámených s touto záležitosťou v indonézskej vláde uvied

  Svetlo sveta

  Slovenskí biskupi odporúčajú ľuďom zúčastniť sa na celoplošnom testovaní

  0 icon

  Keďže v spoločnosti rezonujú otázky, týkajúce sa celoplošného testovania, ktoré sa chystá v nasledujúcich dňoch, o stanovisko sme požiadali predsedu Konferencie biskupov Slovenska Mons. Stanislava Zvolenského. Jeho odpoveď prinášame v plnom znení. “Čo sa týka plošného testovania na ochorenie Covid-19, v záujme zastavenia šírenia koronavírusu, po porade s otcami biskupmi,…

  Život s ovdoveným otcom sa pre Jána Pavla II. stal “prvým seminárom.”

  0 icon

  Ján Pavol II vo svojich spomienkach častokrát hovoril, že obdobie po smrti jeho matky a život s otcom bol “prvým jeho seminárom”, ktorý ho nasmeroval na neskoršiu kňazskú dráhu. Práve konfrontovaný so smrťou a bolesťou spôsobenou smrťou matky a jeho súrodencov sa stalo tým, čo dopomohlo vzniku silného citového puta…

  Arcibiskup Sheen: Matka Božia je Bohorodička

  0 icon

  Dnes Vám budem rozprávať o našej svätej Matke. A začnem Lurdami. Lurdy sú mestečkom na juhu Francúzska, kde sa v minulom storočí zjavila Panna Mária. Bol som tam 30 krát. Nikdy nezabudnem na prvú moju návštevu tohto pútnického mesta. V tom čase som študoval v Belgicku na univerzite, ako mladý…

  19.10. Svätý Pavol z Kríža naučil veriacich hľadať Boha ukrytého v utrpeníc

  0 icon

  Svätý Pavol z Kríža (1694-1775) bol veľkým mystikom, ktorý dopomohol rozvíjať úctu k umúčenému Kristovi, ako zdroju zmierenia a odpustenia. V živote prežíval veľké trápenia a duchovné skúšky, zároveň aj dary a milosti. Mal milosť zjavení Ježiša a Panny Márie, ako aj duší z Očistca, ktoré mu opísali muky, ktorými prechádzajú.…

  Najväčší nárast počtu katolíkov zaznamenali vďaka misiám v Afrike

  0 icon

  Štatistická ročenka Cirkvi za rok 2018, ktorú vydal Centrálny štatistický úrad Cirkvi, ukazuje rast počtu katolíkov vo svete. Analýzy tohto úradu sú spracované od začiatku pontifikátu pápeža Františka, čiže od roku 2013, až do roku 2018. Prinášame niektoré údaje zo sprievodnej správy spomínanej ročenky. Ako informuje Centrálny štatistický úrad Cirkvi,…

 • icon FOTO DŇA