Čo je makroekonómia II.

V skratke: Návrat ku koreňom dnešných problémov ľudstva!

Prosím, čítajte pomaly, pozorne a rozmýšľajte nad každým slovom. Tisíce ročné klamstvo a každodenný život v ňom, nám bránia vnímať rozdiel medzi realitou a jej falošným obrazom.

Aký je rozdiel medzi makroekonómiou a politickou ekonómiou?

Termín makroekonómia sa používa v kapitalizme. Pretože makroekonómia (kapitál, podnikateľská sféra) ovláda politiku (kapitál ovláda človeka). Tragikomické na tom je fakt, že politický zástupca spoločnosti – štát, núti podnikateľskú sféru, aby okrádala nielen občanov, ale aj jeho samotného a naspäť z nakradnutého si vypýta len daň!

Politická ekonómia sa používa v socializme, nakoľko politika je nadradená ekonómii, človek vládne kapitálu (že hlúpo? To je o inom).

Praktický: Makroekonómia skúma procesy monoteistický, cez peniaze. Politická ekonómia ich skúma v dialektickej jednote s realitou – človekom. Morálka je jej samozrejmou súčasťou z čoho vzniká napríklad, rozdielny prístup k vlastníctvu či prerozdeľovaniu a dumpingovým cenám.

Principiálny rozdiel však nie je žiaden. Prístup oboch ekonomík k ekonomickým procesom medzi jedincom, rodinou, firmou na jednej strane a spoločnosťou na druhej strane*1 je rovnako hlúpy!!! Sú založené na tom, že peniaze predstavujú perpetuum mobile, ktoré tvorí „nadhodnotu“ – zisk – niečo z ničoho!!!

*1Pozor! Mikro ekonómia (v rodine či firme) je skutočne ekonomická veda a je iná ako makroekonómia. Toto konštatoval už Aristoteles. Názov ekonómia je odvodený z gréckeho slova oikonomia. Ide o spojenie dvoch slov: „oikos“ , čo znamená dom alebo domáce hospodárstvo a „nomos“ , čo znamená zákon. Ekonómia je veda, ktorá sa zaoberá zákonmi domáceho hospodárstva.

Aristoteles vo svoje práci Politika si všimol rozdiel medzi zárobkovým umením (autor: Umením! Teda nie vedou) a náukou o vedení domácnosti (vedou).

Mikroekonómia vládne ekonomický len po bránu domácnosti a podniku. Za bránou podniku už vládne tragikomická (zločinecká) makroekonómia.

Aká je pravda? Reálnu hodnotu a nadhodnotu, teda reálnu hodnotu nad rámec spotrebovaných reálnych hodnôt dokáže vytvoriť len a len človek (spoločnosť, realita), nie peniaze. Pretože človek (spoločnosť, realita) sám sebe produkt nemôže predať so ziskom, preto v peňažnom vyjadrení je táto nadhodnota nulová*2. Peňažné ocenenie nadhodnoty môžeme získať len ak porovnáme jednotkovú cenu vloženej reality s jednotkovou cenou novo vzniknutej reality. Strata jednotkovej ceny starej reality je ziskom jednotkovej ceny novej novej reality. V súvahe ich suma sa vzájomne rovná, preto nevzniká zisk ani strata.

Ak reálnu hodnotu či nadhodnotu predá jej tvorca inému za peniaze a kúpi späť so stratou, tak ten iný vykáže bezprácny zisk rovnajúci sa strate tvorcu. Zisk na strane peňazí je vždy stratou na strane reality a strata na strane peňazí je ziskom na strane reality. Zisk na protiľahlej strane realizovaného obchodu prostredníctvom peňazí je vždy stratou na realite!

Zisk bez straty je do neba volajúca hlúposť.

Toto som na základe matematických a logických postupov zverejnil 27.2.2006 na https://www.sds.cz/view.php?cisloclanku=2006022701. Odvtedy som spoločnosti predložil ďalšie a ďalšie dôkazy. Nuž dnes predložím nový, ktorému neporozumejú len pre-učený ekonómovia a hlupáci. Už aj iní na ich adresu napísali: „Nekonečnému rastu v uzatvorenom priestore veria len ekonómovia a hlupáci“. Fyzika k tomu dodáva: „Takýto rast vždy končí veľkým treskom“.

Tu je nový dôkaz:

Zo zisku, ktorý vyprodukovali firmy (PO) a ich pracujúci, sami nemajú v zmysle dnešného práva žiaden osoh. Tento zisk nepatrí im, ale väčšinou neznámym osobám, ktoré ani nevedia odkiaľ im tieto zisky plynú*2.

Poznámka: Makro-ekonómovia o potrebe zisku tvrdia, že je potrebný pre „rozšírenú reprodukciu“. Nezmysel! Rozšírená reprodukcia už je reálna nadhodnota vyprodukovanú nad rámec spotrebovaných reálnych hodnôt a tá, ako sme si ukázali sa netvorí na trhu, ale vo výrobnom procese, bez zisku. Zisky sú potrebné len a len na jej bezprácne privlastnenie!

Len reálne hodnoty sú zdrojom reálnej hodnoty i nadhodnoty a fiktívne hodnoty vytvárajú len, a len fiktívne zisky, ktorými sa riedi (pančuje), a prisvojuje (kradne) reálna hodnota!!!

Dokonalejší dôkaz o tom, že ide o nekonečne rastúce bezprácne zisky, ktoré rozkladajú túto spoločnosť na čoraz biednejších a na druhej strane úzku skupiny zbohatlíkov sa asi nedá sformulovať.

Tento nezmysel, ktorý spoločnosť denno denne obhajuje, ako pravdu vznikol s vznikom peňazí. Spoločnosť nie a nie pochopiť, že peniaze nie sú realitou, ale len a len jej zrkadlovým obrazom. Tak, ako ľavá ruka sa zrkadle javí ako pravá, tak zisk v zrkadle (peniazoch) je obrazom straty na strane reality a nič viac ani menej.

Že to nevnímame, na vine sú tieto dve skutočnosti:

 1. Jedinec či rodina nevedú účtovníctvo
 2. Firma vedie síce účtovníctvo, ale zisk ani strata nie sú firemné, ale vlastníka firmy! Firma žiaden zisk ani stratu dosiahnuť, ako som uviedol už vyššie*2 nedokáže!!! Toto vyplýva z objektivity, teda vedeckého charakteru mikroekonómie. Makroekonómia neberie v úvahu tento fakt a hudie si svoje rozprávky o potrebe zisku.

Štatistiky hovoria jasnou rečou tí, ktorí do obchodu vkladajú peniaze bohatnú a tí, ktorí tvoria produkciu a tým aj ostatná spoločnosť, sú buď chudobnejší alebo musia tvoriť nadhodnotu bez odmeny za ňu. I, keď odmietam Marxov Kapitál ako celok, v tom má jednoznačnú pravdu. Ale ak si pletie nadhodnotu so ziskom alebo ak obviňuje kapitalistu, že okráda na pracovisku pracujúcich, tak tomu už Marx prestáva rozumieť! Kapitalista okráda nie na pracovisku pracujúceho, ale na trhu ostatok spoločnosti vrátane všetkých pracujúcich. Mikroekonómia žiadne bezprácne okrádanie nepripúšťa!

Táto opakovaná (cyklický narastajúca) nespravodlivosť je podstatou spoločenskej rebélie buď zo strany okradnutých alebo zo strany zbohatlíkov (ak im klesá miera zisku, viď dnešné USA a spol.).

Táto pravda sa do 70tých rokov objavovala pravidelne v krízových javoch z nadvýroby. Od tej doby sa skrýva za tlačením prázdnych peňazí, skrývaných za realitou nekryté úvery a pôžičky. Tlačiť

Ak sa nakoniec pozabíjame, tak sa pozabíjame kvôli tejto, spoločenskej hlúposti a z nej plynúcej nespravodlivosti. Prečo sa máme nenávidieť a zabíjať v malom, ak máme na to už dosť technických prostriedkov, aby sme sa mohli pozabíjať raz naraz a vyhodiť do vzduchu aj našu matičku zem? Tak poďme nato! Čo Vy nato alebo NATO?

Ľudia spamätajme sa!

Entropia, ktorej príčinou je „bezprácny zisk“ a prvotným prejavom bola otrokárska spoločnosť vrcholí. Buď entropiu rozumným spôsobom rozpustíme alebo sa pozabíjame. Pozrite sa s otvorenými očami na celosvetovú spoločnosť! Inštitúcie, ktoré by mali ľudí stmeľovať ako politické strany, spolky, vlády vrátane OSN vynucujú si vzájomné okrádanie, nenávisť a zlobu. Počnúc rozkladom rodiny, vnášaním nenávisti medzi muža a ženu, cez etnickú nenávisť až po medzištátnu. Exaktné vedy sú zneužívané pre proti ľudské konanie. Produkujeme pre to hybridné nástroje od hoaxov, cez elektronické nástroje až po hypersonické zbrane. Podvratná činnosť založená na hybridnom princípe od vymyslených obvinení až po podporu ozbrojených skupín je každodenný život v medzinárodných vzťahoch. Čím horšie, tým lepšie. Kam až zájdeme, to naozaj chceme spáchať hromadnú sebe vraždu?

Nebolo by lepšie pochopiť a uznať pravdu a namiesto živelne (hlúpo) živenej konkurencii prejsť k spolupráci?

Je načase skončiť v spoločenských vedách so stredovekom a založiť prvky novoveku prechodom od živelnosti k rozumnému konaniu!!! HOMO SAPIENS, toto je tvoja úloha a nie hypersonické zbrane! Ekonómia by mala byť v tomto smere prvá na rade. Makroekonómia, založená na bezprácnom zisku je kľúčovým prvkom, ktorý nás od vzniku otroctva vedie k celosvetovej otázke:

Byť či nebyť?“

V Michalovciach 9.9.2020

Andrej Sablič

PS: Švajčiari v referende v rámci „Vollgeld iniciative“ sa vyjadrili, že sú potrebné peniaze, ktoré by zodpovedali realite. Podobné snahy prejavili „Mo Mo“ v Nemecku, „Positive Money“ vo Veľkej Británii, „Nové peniaze pre nový život“ v Čechách, ale aj ďalšie vo svete. Prečo by sa Slovensko k tejto snahe nepripojilo a dalo svetu peniaze, ktoré budú skutočne verným obrazom reality. Takýto návrh leží v našich zásuvkách či smetných košoch už od roku 1991!

To je tak ťažké otvoriť diskusiu k tejto otázke na akademickej pôde?

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

author photo

Andrej Sablič

O AUTOROVI

Akadémiu spoločenských vied v Moskve som ukončil v roku 1979 pred skúšobnou komisiou prehlásením a obhajobou, že „politická ekonómia socializmu nie je veda ale kniha rozprávok o socializme“. O dnešnej ekonómii a teóriách ktoré ju obhajujú, a „vylepšujú“ to platí dvojnásobne. Žiaľ nechceme vyzerať hlúpo pred súčasníkmi a tak ostaneme hlúpi pre našich potomkov. Ja to odmietam a spravím všetko preto aby tomu tak nebolo!!!

AUTOR V ČÍSLACH

Počet článkov: 56

Celkové hodnotenie: 13.99

Priemerná čítanosť: 931

icon Top za 7 dní

iconNajnovšie z HS

icon Najčítanejšie z HS

 • NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

  POČASIE NA DNES

 • icon FOTO DŇA

 • Vybrali sme

  Vulgarizmy nepatria do úst poslancov, ministrov ani premiéra, myslí si Štefančík

  0icon

  Bratislava 27. septembra 2020 (SITA/HSP/Foto:Screenshot YouTube, TASR - Martin Baumann)   Poslanci, ministri ani premiér by určite vo svojich vystúpeniach nemali používať invektívy. Myslí si…

  Bukovský reaguje na Matoviča: "Nepripúšťa diskusiu, namiesto toho očierňuje, dehonestuje a zastrašuje. Voči hrubému zásahu do mojich osobnostných práv podniknem všetky právne kroky"

  0icon

  Bratislava 27. septembra 2020 (HSP/Foto:Screenshot YouTube/TASR-Jakub Kotian)   Premiér Igor Matovič (OĽaNO) v piatok počas tlačovej konferencie slovne zaútočil na doktora Igora Bukovského, ktorý je…

  Blaha sa ospravedlnil Pavlíne Matovičovej za to, že ju označil pojmom „biela kobyla"

  0icon

  Bratislava 27. septembra 2020 (SITA/HSP/Foto:SITA-Jana Birošová)   Opozičný poslanec parlamentu Ľuboš Blaha (Smer-SD) sa ospravedlnil manželke premiéra Igora Matoviča Pavlíne za to, že ju v…

  Čo znamená zatknutie Makóa, čo sa deje v pozadí a kto pôjde do basy ďalší

  0icon

  Bratislava 27. septembra 2020 (HSP/Foto:TASR-Ján Krošlák)   V slovenskej politike keď sa do parlamentu nedostali strany ako PS-Spolu, KDH, SNS, Vlasť, maďarské strany, došlo k situácií, že…

  Premiér: Rútime sa v rozbehnutom vlaku. Obávam sa, že budeme musieť prísť s úplným zákazom hromadných podujatí

  0icon

  Bratislava 27. septembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian, Oliver Ondráš)   Na Slovensku môže prísť k úplnému zákazu hromadných podujatí. Na sociálnej sieti to v súvislosti s…

  Prečo musia ísť naši vojaci do Mali? Aké vysvetlenie naznačuje rozprávanie Ibrahima Maigu?

  0icon

  Bratislava 27. septembra 2020 (HSP/Foto:TASR–Jakub Kotian, TASR/AP/Libyan TV via APTN/TV OUT LIBYA, TASR - Simona Ivančáková)   Národná rada vo štvrtok veľkou väčšinou schválila návrh…

  Ursula von der Leyenová chce zaviesť pre občanov EÚ jednotnú digitálnu identitu

  0icon

  Brusel 27. septembra 2020 (HSP/Roman Bednár/Foto:TASR/AP-Stephanie Lecocq, Pixabay)   Podľa plánov prezidentky EÚ komisie majú všetci občania únie dostať jednotnú európsku digitálnu identitu. Von der…

  Vedci zistili, čo znižuje riziko úmrtia na koronavírus

  0icon

  Washington 27. septembra 2020 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Petr David Josek)   Americkí vedci zistili, že u ľudí, ktorí ochoreli na covid-19 a majú normálnu hladinu vitamínu D v…

  Makej na Valnom zhromaždení OSN: Sankcie Západu voči Bielorusku prinesú opačný efekt

  0icon

  Minsk 27. septembra 2020 (TASR/HSP/Foto:Wikimedia)   Bieloruský minister zahraničných vecí Uladzimir Makej počas svojho prednahratého virtuálneho príhovoru na Valnom zhromaždení (VZ) OSN varoval Západ pred…

  Macron: Je jasné, že Lukašenko musí odstúpiť

  0icon

  Paríž 27. septembra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP/UNTV, SITA/AP-TUT.by)   Francúzsky prezident Emmanuel Macron uviedol v rozhovore pre nedeľník Journal du Dimanch, že bieloruský prezident Alexandr Lukašenko musí…

  TopDesať

  Keď si zaobstaráš domáce zviera, tvoj život sa navždy zmení!

  0 icon

  Keď si zaobstaráš domáce zviera, tvoj život sa otočí o 180 stupňov. Nielenže sa tvoji noví chlpatí priatelia stanú členmi rodiny, ale tiež mnohými spôsobmi transformujú tvoj doterajší pokojný život. Všade ťa sledujú, chránia pred plošticami a môžu dokonca znížiť riziko srdcových chorôb! Tento umelec dokonale ilustruje zmeny, ktoré sa dejú v našich životoch,…

  Deti inšpirujú LEGO, aby spravili kocky ekologickými

  0 icon

  Tie LEGO kocky, s ktorými si sa hrával ako dieťa (a možno to stále robíš), by mohli plávať v oceáne viac ako 1 000 rokov. Dánska firma sa snaží vďaka deťom o dramatickú a ekologickú zmenu. V rámci svojho najnovšieho prísľubu začne spoločnosť LEGO od roku 2021 vymieňať plastové tašky za papierové. Deti…

  Záhadné zmiznutie letu MH370: 1. časť

  0 icon

  Pokračujeme sériou článkov o udalostiach, ktoré otriasli svetom. Ako to už v informačnej dobe býva, s mnohými sa spájajú rôzne konšpirácie. Tentokrát sa spoločne pozrieme na let MH370, ktorý zmizol. V sobotu 08. 03. 2017 z letiska Kuala Lumpur vzlietlo lietadlo malajzijských aerolínií s označením MH370. Namierené malo do Pekingu a na palube sa nachádzalo 239 ľudí.…

  Blond ľudia to majú v živote jednoduchšie. Prečo?

  0 icon

  Možno si videl veľa ľudí s týmito slnkom pobozkanými odtieňmi vlasov, ale v skutočnosti sú prirodzení blond ľudia oveľa menej bežní. Slávne blondínky, ako napríklad  Marilyn Monroe , Gwen Stefani a Reese Witherspoon, sa v skutočnosti s tými honosnými zlatými vlasmi nenarodili. Ale na blond farbe je niečo, vďaka čomu sa mocné ženy rozhodnú odfarbiť si vlasy na svetlejší odtieň. Prečo to…

  TOP10 jednoduchých tipov, ako zhodiť prebytočné kilá

  0 icon

  Niekedy sa ani hodiny v posilňovni plné potu a bolesti neodrazia na váhe alebo výzore a požadovaná kondícia sa môže javiť ako nedosiahnuteľná. Tu je pár trikov, vďaka ktorým pôjdu kilá dole. Práca na tele si vyžaduje nielen intenzívny tréning, ale aj zmenu stravovania a denného režimu. Kilá dokážu ísť dole aj bez titanského…

  Vo svete IT

  Pozrite sa, ako by mohla vyzerať nová ponuka vypínania a zapínania zariadenia v Xiaomi telefónoch

  0 icon

  Hoci nadstavba MIUI 12 bola predstavená už relatívne dávno, tak Xiaomi na ňu „nezanevrelo“ a stále pracuje na jej vylepšovaní. Portál xiaomiadictos poukazuje na novú ponuku zapínania a vypínania zariadenia, ktorá by okrem iného mohla získať aj dodatočné funkcionality. Ako môžete vidieť nižšie, tak toto nové rozhranie vypínania a zapínania…

  HarmonyOS 2.0 sa dostane na prvé Huawei smartfóny už začiatkom budúceho roka

  0 icon

  Spoločnosť Huawei už minimálne druhý rok aktívne pracuje na alternatívnom operačnom systéme, ktorý by mohol poháňať takmer všetky zariadenia z portfólia tohto čínskeho giganta. Prvotnou zámienkou bolo vytvoriť ideálny systém pre zariadenia z ekosystému internetu vecí a inteligentnej domácnosti, no nie tak dávne rozhodnutia vlády Spojených štátov amerických donútili spoločnosť…

  TSMC údajne doručilo Huaweiu výrazne menej procesorov, ako si spoločnosť objednala

  0 icon

  Nie je žiadnym tajomstvom, že Huawei je aktuálne pod veľkým tlakom, ktorý je spôsobený novým kolom sankcií zo strany USA, ktoré bolo ohlásene ešte v máji tohto roka. V dôsledku nových opatrení spoločnosti Huawei bola obmedzená možnosť nakupovania produktov, ktoré sú vyrábané americkými technológiami. Najvypuklejší problém v tejto oblasti bol…

  Mohol by sa stať z planéty Proxima B náš druhý domov? Ako by prebiehalo vesmírne sťahovanie?

  0 icon

  Zem je momentálne našim jediným domovom medzi hviezdami. Hoci máme ešte veľa času (pozn. redakcie: podľa súčasných modelov približne 5 miliárd rokov) než sa z nášho Slnka stane červený obor a pohltí našu planétu, vedci už dnes pátrajú po planéte, ktorá by mala podobné podmienky, ako naša Zem. Sľubným kandidátom je exoplanéta Proxima…

  Baseus Fabric HUB 7 v 1 – multifunkčný HUB s čítačkou SD kariet, USB C, či HDMI výstupom za neuveriteľne nízku cenu

  0 icon

  Nedostatočný počet portov alebo jednoduché zapojenie laptopu ku všetkým zariadeniam súčasne pri príchode napríklad do práce je častým nedostatkom, ktorý trápi veľkú časť každodenných používateľov laptopov, desktopov, či prípadne iných pracovných zariadení. Ideálnym riešením napríklad pre laptopy sú najmä multifunkčné nabíjacie stanice, ktoré poskytujú širokú možnosť pripojenia externých zariadení, pričom…

  Armádny Magazín

  Ruský vrtuľník Mi-171 ako argument v čínsko-indickom spore

  0 icon

  Čína, 27.september 2020 (AM) - Rusko dodalo Číne zásielku overených vrtuľníkov, ktoré nemajú konkurenciu pri práci v ťažko dostupných oblastiach. Načo ich Čína potrebuje? Vari nemá vlastné vrtuľníky?   Medzi pamätihodnosťami ruského mesta Ulan-Ude (metropoly

  Vojna pokračuje: Arménsko zostrelilo dva vrtuľníky a tri bezpilotné lietadlá Azerbajdžanu v Náhornom Karabachu

  0 icon

  Arménsko, 27.september 2020 (AM) - V Karabachu sa opäť priostruje: Arménsko oznámilo dva zostrelené azerbajdžanské vrtuľníky a tri zničené tanky. "Arménskej sily zostrelili dva vrtuľníky a tri bezpilotné vzdušné prostriedky azerbajdžanských ozbrojených síl v Náhornom Karabachu," uviedla tlačová hovorkyňa arménskeho ministerstva obrany Susane Stepananová.

  Ruský pilot povedal, prečo sa v USA chytajú za srdce, keď sa k ich hraniciam priblíži Tu-160

  0 icon

  Rusko 27. septembra (AM) - Uznávaný vojenský pilot Ruskej federácie Vladimir Popov povedal, prečo sa USA bojí Tu-160. Americká armáda spozorovala v identifikačnej zóne protivzdušnej obrany Aljašky dva ruské strategické bombardéry Tu-160. Objavili ich stíhačky F-22 Raptor a lietadlá včasného varovan

  Filipínske námorníctvo vyzbrojilo protiponorkové vrtuľníky izraelskými strelami Spike a torpédami Blue Shark

  0 icon

  Filipíny 27. septembra (AM) - Filipínske námorníctvo vyzbrojilo protiponorkové vrtuľníky zbraňami Spike NLOS a Blue Shark. Námorníctvo sa rozhodlo pre raketu Spike vyvinutú a vyrábanú izraelskou zbrojovku Rafael Advanced Defense Systems. Verzia NLOS je s ultra dlhým dosahom (maximálny dosah je 25 kilometrov) pre nepriamu streľbu. Kódový názov je T

  Základný kameň Európskej armády? Francúzsko s Nemeckom založili spoločnú leteckú jednotku

  0 icon

  Francúzsko 27. septembra (AM) - Vo štvrtok 17. septembra 2020 sa ministerka ozbrojených síl Florence Parly a ministerka obrany Nemeckej spolkovej republiky Annegret Kramp-Karrenbauer vybrali na leteckú základňu 105 za účelom položenia základného ka

  Svetlo sveta

  Pozvánka na slávnostnú sv. omšu v Katedrále sv. Šebastiána pri príležitosti 131. výročia kňazskej vysviacky a 156. výročia narodenia Andreja Hlinku

  0 icon

  Andrej Hlinka, jedna z najvýznamnejších a najmilovanejších osobností slovenského národa, sa svojou charizmou, genialitou, pracovitosťou a vytrvalosťou natrvalo zapísal do histórie a sŕdc nášho národa. V nedeľu 27. septembra 2020 si pripomenieme 156. výročie narodenia Andreja Hlinku. Don Peter Hasidlo, rektor Katedrály sv. Šebastiána bude pri príležitosti 131. výročia kňazskej…

  Spoločenstvo Fatima začalo zbierať svedectvá o Juklovi a Krčmérym

  0 icon

  Spoločenstvo Fatima začalo zbierať svedectvá “svätosti života” Vladimíra Jukla a Silvestra Krčméryho. Informovalo o tom Rádio LUMEN. Ide o popredné osobností „tajnej“ cirkvi na Slovensku. Stáli pri zrode tohto sekulárneho inštitútu a organizovaní stoviek evanjelizačných spoločenstiev tzv. krúžkov.   “Ich cieľom bolo organizovať malé spoločenstvá, povzbudzovať mladých k nádeji, aby…

  Na sviatok Sedembolestnej sa u nás začína 40-dňová pôstna reťaz za kňazov

  0 icon

  Na Slovensku sa v utorok – od sviatku Sedembolestnej Panny Márie – začína opäť 40-dňová pôstna reťaz za kňazov. “Bude to výnimočný ročník, lebo súčasne sme sa podujali zorganizovať aj putovanie relikvie neporušeného srdca veľkého svätca Jána Vianneya. Vyprosovať milosti pre kňazov s ich najväčším patrónom, arským farárom, bude iste mimoriadna…

  14.9. Sviatok Povýšenia sv. Kríža

  0 icon

  Sviatok povýšenia sv. Kríža je sviatkom úcty ku krížu, na ktorom bol ukrižovaný Ježiš Kristus. Bol zavedený po tom, ako sv. Helena, manželka cisára Konštantína, začala hľadať a aj našla ostatky sv. Kríža na Kalvárii v Jeruzaleme. Pod kalváriou, ktorá bola miestom ukrižovávania sa nachádzalo veľa driev, ktoré rímski vojaci…

  Arcibiskup Fulton Sheen: Pád a návrat Šimona Petra

  0 icon

  Šimon Peter je najmilovanejšou postavou Nového zákona. V charaktere svätého Petra sa stretajú dve podstaty. Jedná je tá svätá, ktorú dostal od Boha a druhá je tá ľudská, ktorú dostal od svojich rodičov. Poznáme príbeh, ako Ježiš Kristus pri stretnutí so Šimonom mení jeho identitu tým, že mu zmení meno…

 • icon FOTO DŇA