Čo je makroekonómia II.

V skratke: Návrat ku koreňom dnešných problémov ľudstva!

Prosím, čítajte pomaly, pozorne a rozmýšľajte nad každým slovom. Tisíce ročné klamstvo a každodenný život v ňom, nám bránia vnímať rozdiel medzi realitou a jej falošným obrazom.

Aký je rozdiel medzi makroekonómiou a politickou ekonómiou?

Termín makroekonómia sa používa v kapitalizme. Pretože makroekonómia (kapitál, podnikateľská sféra) ovláda politiku (kapitál ovláda človeka). Tragikomické na tom je fakt, že politický zástupca spoločnosti – štát, núti podnikateľskú sféru, aby okrádala nielen občanov, ale aj jeho samotného a naspäť z nakradnutého si vypýta len daň!

Politická ekonómia sa používa v socializme, nakoľko politika je nadradená ekonómii, človek vládne kapitálu (že hlúpo? To je o inom).

Praktický: Makroekonómia skúma procesy monoteistický, cez peniaze. Politická ekonómia ich skúma v dialektickej jednote s realitou – človekom. Morálka je jej samozrejmou súčasťou z čoho vzniká napríklad, rozdielny prístup k vlastníctvu či prerozdeľovaniu a dumpingovým cenám.

Principiálny rozdiel však nie je žiaden. Prístup oboch ekonomík k ekonomickým procesom medzi jedincom, rodinou, firmou na jednej strane a spoločnosťou na druhej strane*1 je rovnako hlúpy!!! Sú založené na tom, že peniaze predstavujú perpetuum mobile, ktoré tvorí „nadhodnotu“ – zisk – niečo z ničoho!!!

*1Pozor! Mikro ekonómia (v rodine či firme) je skutočne ekonomická veda a je iná ako makroekonómia. Toto konštatoval už Aristoteles. Názov ekonómia je odvodený z gréckeho slova oikonomia. Ide o spojenie dvoch slov: „oikos“ , čo znamená dom alebo domáce hospodárstvo a „nomos“ , čo znamená zákon. Ekonómia je veda, ktorá sa zaoberá zákonmi domáceho hospodárstva.

Aristoteles vo svoje práci Politika si všimol rozdiel medzi zárobkovým umením (autor: Umením! Teda nie vedou) a náukou o vedení domácnosti (vedou).

Mikroekonómia vládne ekonomický len po bránu domácnosti a podniku. Za bránou podniku už vládne tragikomická (zločinecká) makroekonómia.

Aká je pravda? Reálnu hodnotu a nadhodnotu, teda reálnu hodnotu nad rámec spotrebovaných reálnych hodnôt dokáže vytvoriť len a len človek (spoločnosť, realita), nie peniaze. Pretože človek (spoločnosť, realita) sám sebe produkt nemôže predať so ziskom, preto v peňažnom vyjadrení je táto nadhodnota nulová*2. Peňažné ocenenie nadhodnoty môžeme získať len ak porovnáme jednotkovú cenu vloženej reality s jednotkovou cenou novo vzniknutej reality. Strata jednotkovej ceny starej reality je ziskom jednotkovej ceny novej novej reality. V súvahe ich suma sa vzájomne rovná, preto nevzniká zisk ani strata.

Ak reálnu hodnotu či nadhodnotu predá jej tvorca inému za peniaze a kúpi späť so stratou, tak ten iný vykáže bezprácny zisk rovnajúci sa strate tvorcu. Zisk na strane peňazí je vždy stratou na strane reality a strata na strane peňazí je ziskom na strane reality. Zisk na protiľahlej strane realizovaného obchodu prostredníctvom peňazí je vždy stratou na realite!

Zisk bez straty je do neba volajúca hlúposť.

Toto som na základe matematických a logických postupov zverejnil 27.2.2006 na https://www.sds.cz/view.php?cisloclanku=2006022701. Odvtedy som spoločnosti predložil ďalšie a ďalšie dôkazy. Nuž dnes predložím nový, ktorému neporozumejú len pre-učený ekonómovia a hlupáci. Už aj iní na ich adresu napísali: „Nekonečnému rastu v uzatvorenom priestore veria len ekonómovia a hlupáci“. Fyzika k tomu dodáva: „Takýto rast vždy končí veľkým treskom“.

Tu je nový dôkaz:

Zo zisku, ktorý vyprodukovali firmy (PO) a ich pracujúci, sami nemajú v zmysle dnešného práva žiaden osoh. Tento zisk nepatrí im, ale väčšinou neznámym osobám, ktoré ani nevedia odkiaľ im tieto zisky plynú*2.

Poznámka: Makro-ekonómovia o potrebe zisku tvrdia, že je potrebný pre „rozšírenú reprodukciu“. Nezmysel! Rozšírená reprodukcia už je reálna nadhodnota vyprodukovanú nad rámec spotrebovaných reálnych hodnôt a tá, ako sme si ukázali sa netvorí na trhu, ale vo výrobnom procese, bez zisku. Zisky sú potrebné len a len na jej bezprácne privlastnenie!

Len reálne hodnoty sú zdrojom reálnej hodnoty i nadhodnoty a fiktívne hodnoty vytvárajú len, a len fiktívne zisky, ktorými sa riedi (pančuje), a prisvojuje (kradne) reálna hodnota!!!

Dokonalejší dôkaz o tom, že ide o nekonečne rastúce bezprácne zisky, ktoré rozkladajú túto spoločnosť na čoraz biednejších a na druhej strane úzku skupiny zbohatlíkov sa asi nedá sformulovať.

Tento nezmysel, ktorý spoločnosť denno denne obhajuje, ako pravdu vznikol s vznikom peňazí. Spoločnosť nie a nie pochopiť, že peniaze nie sú realitou, ale len a len jej zrkadlovým obrazom. Tak, ako ľavá ruka sa zrkadle javí ako pravá, tak zisk v zrkadle (peniazoch) je obrazom straty na strane reality a nič viac ani menej.

Že to nevnímame, na vine sú tieto dve skutočnosti:

 1. Jedinec či rodina nevedú účtovníctvo
 2. Firma vedie síce účtovníctvo, ale zisk ani strata nie sú firemné, ale vlastníka firmy! Firma žiaden zisk ani stratu dosiahnuť, ako som uviedol už vyššie*2 nedokáže!!! Toto vyplýva z objektivity, teda vedeckého charakteru mikroekonómie. Makroekonómia neberie v úvahu tento fakt a hudie si svoje rozprávky o potrebe zisku.

Štatistiky hovoria jasnou rečou tí, ktorí do obchodu vkladajú peniaze bohatnú a tí, ktorí tvoria produkciu a tým aj ostatná spoločnosť, sú buď chudobnejší alebo musia tvoriť nadhodnotu bez odmeny za ňu. I, keď odmietam Marxov Kapitál ako celok, v tom má jednoznačnú pravdu. Ale ak si pletie nadhodnotu so ziskom alebo ak obviňuje kapitalistu, že okráda na pracovisku pracujúcich, tak tomu už Marx prestáva rozumieť! Kapitalista okráda nie na pracovisku pracujúceho, ale na trhu ostatok spoločnosti vrátane všetkých pracujúcich. Mikroekonómia žiadne bezprácne okrádanie nepripúšťa!

Táto opakovaná (cyklický narastajúca) nespravodlivosť je podstatou spoločenskej rebélie buď zo strany okradnutých alebo zo strany zbohatlíkov (ak im klesá miera zisku, viď dnešné USA a spol.).

Táto pravda sa do 70tých rokov objavovala pravidelne v krízových javoch z nadvýroby. Od tej doby sa skrýva za tlačením prázdnych peňazí, skrývaných za realitou nekryté úvery a pôžičky. Tlačiť

Ak sa nakoniec pozabíjame, tak sa pozabíjame kvôli tejto, spoločenskej hlúposti a z nej plynúcej nespravodlivosti. Prečo sa máme nenávidieť a zabíjať v malom, ak máme na to už dosť technických prostriedkov, aby sme sa mohli pozabíjať raz naraz a vyhodiť do vzduchu aj našu matičku zem? Tak poďme nato! Čo Vy nato alebo NATO?

Ľudia spamätajme sa!

Entropia, ktorej príčinou je „bezprácny zisk“ a prvotným prejavom bola otrokárska spoločnosť vrcholí. Buď entropiu rozumným spôsobom rozpustíme alebo sa pozabíjame. Pozrite sa s otvorenými očami na celosvetovú spoločnosť! Inštitúcie, ktoré by mali ľudí stmeľovať ako politické strany, spolky, vlády vrátane OSN vynucujú si vzájomné okrádanie, nenávisť a zlobu. Počnúc rozkladom rodiny, vnášaním nenávisti medzi muža a ženu, cez etnickú nenávisť až po medzištátnu. Exaktné vedy sú zneužívané pre proti ľudské konanie. Produkujeme pre to hybridné nástroje od hoaxov, cez elektronické nástroje až po hypersonické zbrane. Podvratná činnosť založená na hybridnom princípe od vymyslených obvinení až po podporu ozbrojených skupín je každodenný život v medzinárodných vzťahoch. Čím horšie, tým lepšie. Kam až zájdeme, to naozaj chceme spáchať hromadnú sebe vraždu?

Nebolo by lepšie pochopiť a uznať pravdu a namiesto živelne (hlúpo) živenej konkurencii prejsť k spolupráci?

Je načase skončiť v spoločenských vedách so stredovekom a založiť prvky novoveku prechodom od živelnosti k rozumnému konaniu!!! HOMO SAPIENS, toto je tvoja úloha a nie hypersonické zbrane! Ekonómia by mala byť v tomto smere prvá na rade. Makroekonómia, založená na bezprácnom zisku je kľúčovým prvkom, ktorý nás od vzniku otroctva vedie k celosvetovej otázke:

Byť či nebyť?“

V Michalovciach 9.9.2020

Andrej Sablič

PS: Švajčiari v referende v rámci „Vollgeld iniciative“ sa vyjadrili, že sú potrebné peniaze, ktoré by zodpovedali realite. Podobné snahy prejavili „Mo Mo“ v Nemecku, „Positive Money“ vo Veľkej Británii, „Nové peniaze pre nový život“ v Čechách, ale aj ďalšie vo svete. Prečo by sa Slovensko k tejto snahe nepripojilo a dalo svetu peniaze, ktoré budú skutočne verným obrazom reality. Takýto návrh leží v našich zásuvkách či smetných košoch už od roku 1991!

To je tak ťažké otvoriť diskusiu k tejto otázke na akademickej pôde?

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

author photo

Andrej Sablič

O AUTOROVI

Akadémiu spoločenských vied v Moskve som ukončil v roku 1979 pred skúšobnou komisiou prehlásením a obhajobou, že „politická ekonómia socializmu nie je veda ale kniha rozprávok o socializme“. O dnešnej ekonómii a teóriách ktoré ju obhajujú, a „vylepšujú“ to platí dvojnásobne. Žiaľ nechceme vyzerať hlúpo pred súčasníkmi a tak ostaneme hlúpi pre našich potomkov. Ja to odmietam a spravím všetko preto aby tomu tak nebolo!!!

AUTOR V ČÍSLACH

Počet článkov: 56

Celkové hodnotenie: 13.89

Priemerná čítanosť: 935

icon Top za 7 dní

iconNajnovšie z HS

icon Najčítanejšie z HS

Nastala chyba pri prenose, skúste obnoviť stránku

 • NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

  POČASIE NA DNES

 • icon FOTO DŇA

 • Vybrali sme

  Transparency International Slovensko: Hnutie Sme rodina profitovalo pred parlamentnými voľbami z viac ako 30 hodín nelegálnej reklamy

  0icon

  Bratislava 27. novembra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR–Jakub Kotian)   Hnutie Sme rodina profitovalo tri týždne pred tohtoročnými parlamentnými voľbami z viac ako tridsiatich hodín nelegálnej reklamy v…

  Trump oznámil, že opustí Biely dom, ak volitelia potvrdia Bidena ako prezidenta

  0icon

  Washington 27. novembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Evan Vucci)   Americký prezident Donald Trump vo štvrtok uviedol, že opustí Biely dom, ak zbor voliteľov zvolí za prezidenta USA…

  Bolo to strašne náročné. Jedno zaváhanie a bola by som v hotelovej posteli, vraví Vlhová

  0icon

  Bratislava 27. novembra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Desať jázd v paralelnom obrovskom slalome absolvovala vo štvrtok Petra Vlhová v rakúskom Lechu. A väčšinu v rýchlom…

  Matovič: Zaočkovať sa dám, ale pripadalo by mi férové, aby som ako kapitán lode bol zaočkovaný úplne posledný

  0icon

  Bratislava 27. novembra 2020 (HSP/Foto:TASR - Pavel Neubauer)   Premiér Igor Matovič bol vo štvrtok večer hosťom relácie televízie JOJ Na hrane. Počas vysielania odpovedal…

  Mimovládky z oblasti vzdelávania žiadajú premiéra a ministra školstva, aby sa deti vrátili do škôl

  0icon

  Bratislava 27. novembra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)   Mimovládne organizácie z oblasti vzdelávania a Slovenské národné stredisko pre ľudské práva (SNSĽP) žiadajú premiéra Igora Matoviča (OĽaNO)…

  Alžírčan cestuje do Nemecka už druhý rok, policajti ho zadržali na hraniciach a poslali do Sečoviec

  0icon

  Stakčín 27. novembra 2020 (TASR/HSP/Foto:Facebook-Polícia SR-Banskobystrický kraj)   Policajti oddelenia hraničnej kontroly sídliaci v obci Topoľa v okrese Snina kontrolovali v pondelok (23. 11.) v…

  Na Slovensku vo štvrtok stúpol počet pozitívnych o 1849, pribudlo 22 úmrtí. Miera pozitivity dosiahla 16,9%

  0icon

  Bratislava 27. novembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR–Roman Hanc)   Na Slovensku vo štvrtok (26. 11.) pribudlo 1849 pozitívne testovaných na nový koronavírus, vykonalo sa 10.928 testov. Pribudlo…

  Regulačný úrad posúdi oxfordskú vakcínu, v prípade priaznivých záverov by ju mohli nasadiť v decembri

  0icon

  Bratislava 27. novembra 2020 AKTUALIZOVANÉ (SITA/HSP/Foto:SITA/AP-Alastair Grant, Pixabay)   Britská vláda požiadala tamojší Regulačný úrad pre lekárske a zdravotnícke potreby (MHRA) o posúdenie vakcíny proti…

  Ľudovít Goga: Sme proti migrácii, ale naše stanovisko k maďarskému a poľskému vetu vzíde z rokovania s koaličnými partnermi

  0icon

  Bratislava 27. novembra 2020 (HSP/Foto:SITA-Marek Mrviš)   Je to ťažké rozhodovanie: EÚ by nemala členským štátom blokovať peniaze pre otázky právneho štátu, lenže európske peniaze…

  Blaha: "Výpoveď Moniky Jankovskej je preplesk pre slovenských novinárov". Má sa v nej spomínať aj nátlak vyvíjaný "siskármi a niekým z americkej ambasády" v kauze zmenky

  0icon

  Bratislava 27. novembra 2020 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský)   Tohtotýždňové priznanie bývalej sudkyne a nominantky Smeru-SD Moniky Jankovskej najmä vo veci korupcie v súdnictve sprevádzal zaujímavý a…

  TopDesať

  Tupac a Biggie: Smrť a konšpirácie 1. časť

  0 icon

  Na začiatku deväťdesiatych rokov sa stal rap jedným z najpopulárnejších žánrov a jeho predstavitelia sa začali nielen objavovať v tabuľkách najpopulárnejších skladieb, ale aj na titulných stránkach novín. Nová generácia raperov potom gangsterský život nielen opisovala, ale aj žila. Dve z najvýznamnejších mien svetového gangster rapu boli Tupac Shakur a The Notorious B.I.G. (známy tiež…

  Koľko stromov je potrebných na výrobu kyslíka pre jednu osobu?

  0 icon

  Význam stromov je v našom svete nekonečný a nedocenený. Stromy predstavujú cenný a v meste o to vzácnejší biotop pre veľké množstvo užitočných, chránených rastlín a živočíchov. Chcel by si vedieť viac o histórii našich predkov? Opýtaj sa stromov! Stromy predstavujú jedny z najdlhšie žijúcich organizmov na Zemi a sú tak nemými svedkami našej minulosti. Často sa používali ako…

  Prečo by sme nemali nosiť rovnaké pyžamo dva dni za sebou?

  0 icon

  Priemerný muž si mení pyžamo každých 13 nocí. Ženy obyčajne čakajú až 17 nocí. Väčšina žien má viac pyžám a majú tendenciu zabúdať na to, ako dlho sú už vonku. Aj keď sa plazenie do postele v dobre oblečenom pyžame môže zdať neškodné, môže to mať niektoré alarmujúce dôsledky. 1. Spíš v nezdravom prostredí

  Svoje problémy vyriešili po svojom. Tieto fotografie ťa dostanú do kolien

  0 icon

  Neexistujú žiadne problémy, ktoré by sa nedali vyriešiť. Tohto hesla sa držali aj títo ľudia, ktorí ťa vďaka týmto fotografiám dostanú do kolien. Svoje problémy sa rozhodli riešiť razantným spôsobom, ktorý sa podarilo zachytiť pomocou fotoaparátov. Často sa vraví, že ak to vyzerá hlúpo a funguje to, tak to vôbec…

  Čo je ekologickejšie? Kúpiť si umelý alebo živý vianočný stromček?

  0 icon

  Vianočný stromček začína byť v blížiacom sa období opäť súčasťou našich príbytkov. Ťažko uveriť, že na Slovensku ho poznáme už viac ako dve storočia. Aká je ale ekologickejšia verzia? Falošný alebo živý? Na naše územie sa tradícia zdobiť vianočný stromček dostala až koncom 18. storočia z Nemecka. Najprv sa udomácnil v…

  Vo svete IT

  Ktorí výrobcovia smartfónov dokázali vygenerovať najväčší príjem za uplynulý kvartál? Toto sú najnovšie čísla!

  0 icon

  Tento rok je nielen pre bežných ľudí, ale aj pre podnikateľov náročnejším ako pominulé roky. Dôvodom je aktuálne prebiehajúca pandémia. Na druhej strane treba povedať, že mnoho spoločností sa chytilo šance a podarilo sa im aj napriek sťaženým podmienkam dosiahnuť obdivuhodných výsledkov. Dobrým príkladom je výrobca smartfónov, spoločnosť Xiaomi, ktorý…

  Mozgový implantát umožnil dvom paralyzovaným ľuďom ovládať počítač pomocou myšlienok

  0 icon

  Podľa aktuálnych štatistík v populácii žije približne 1,9% ľudí trpiacich nejakou formou paralýzy. Ide tak o veľkú časť populácie, ktorá sa ráta v miliónoch. Vo všeobecnosti ide  o stav, ktorý v nejakej miere obmedzuje bežný život ľuďom v závislosti od objemu postihnutia. V novej štúdii publikovanej v magazíne NeuroInterventional Surgery…

  Zem a Venuše majú toho spoločného viac, ako sme si doposiaľ mysleli

  0 icon

  Tím výskumníkov, vedený Paolom Sossim, nedávno ukončil výskum, ktorý sa zameriaval na možný vznik života na Zemi. Jedným z bodov výskumu bol aj pohľad na atmosféru Zeme, ktorá existovala pred 4.5-miliardami rokov. Vedci tvrdia, že v tom období by našu planétu spoznal len málokto, píše portál Slashgear. Tá sa od…

  Skladací dron MJX Bugs 7, ktorý konkuruje aj overeným modelom od DJI, aktuálne kúpiš za skvelú cenu

  0 icon

  Spoločnosť MJX je už roky vo svete dronov známa najmä svojimi dostupnými, no za to stále naozaj kvalitnými dronmi, ktoré spájajú najlepšie technológie pre začiatočníkov a pokročilých letcov s naozaj nízkou finálnou cenovkou. Na trh sa len nedávno objavil ďalší zaujímavý dron, ktorý by určite nemal ujsť oku žiadneho nadšenca…

  Muž, ktorému chýba veľká časť mozgu, spochybňuje všetko, o čom sme si mysleli, že sme o vedomí vedeli

  0 icon

  V roku 2007 sa odohral naozaj zvláštny prípad. Do nemocnice vošiel Francúz, ktorý sa sťažoval na bolesť nohy. Už v minulosti sa lekárom hlásil s podobnými problémami a tí prišli na to, že za jeho problémy môže vyplnenie mozgových komôr mozgomiešnym mokom. Píše portál iflscience.com. Lekári sa teda rozhodli pozrieť…

  Armádny Magazín

  Prečo britské médiá zrazu odhalili nacistov na Ukrajine?

  0 icon

  Ukrajina, 27. november 2020 (AM) - Určite mnohí počuli, že „nacizmus na Ukrajine je výmyslom ruskej propagandy“. Západné ( ale a aj slovenské – pozn. AM) médiá používali toto zariekanie neustále.   Lenže stal sa „zázrak“. Britské médiá zrazu „zbadali“ neonacistov v Kyjeve a kvôli ich vplyvu na radikálov Albionu vyhlásili poplach. Labour

  Veterán studenej vojny, strategický bombardér Tu-95, uskutočnil svoj prvý let pred 68 rokmi

  0 icon

  ZSSR/Rusko, 27. november 2020 (AM) – V auguste 1945 zhodili Američania atómové bomby na japonské mestá Hirošima a Nagasaki. Táto udalosť kardinálnym spôsobom zmenila predstavy vo svete o priebehu budúcich vojen. Zdalo sa, že použitie atómových zbraní by dokázalo rozhodnúť akýkoľvek konflikt a už vtedy to bolo veľmi vážne – krajiny videl

  Assad rozprášil Turecký Bayraktarov mýtus!

  0 icon

  Sýria, 27. november 2020 (AM) - V marci 2020 uskutočnila Sýrska armáda bleskový protiútok na turecké pozície. Ten sa odohral ako odozva na útoky bezpilotných lietadiel smerom na Generálny štáb pro-sýrskych povstaleckých jednotiek v Sýrii v oblasti Idlib. Turci sa dostali do mieridiel sýrskeho odporu a pre Sultána to nebude ľahké.…

  Vojenská technika: Svet vie o najmenej 92 „stratených“ nukleárnych bombách - a ďalšie zaujímavosti

  0 icon

  Rusko, 27. november 2020 (AM) - 2. sv. vojna bola priestorom na realizáciu tých najfantastickejších projektov vojenských konštruktérov Preteky v zbrojení priviedli ku skonštruovaniu obrovských diel, rádiom riadených bômb, lietadlových lodí, ale aj nezvyčajných vzdušných lietadlových korábov. Od roku 1930 sa v ZSSR inžinierom Vladimírom V

  Hrdinovia získali ocenenia v ankete Vojenský čin roka 2019

  0 icon

  Slovensko, 27. november 2020 (AM) - Minister obrany Jaroslav Naď dnes spolu so štátnym tajomníkom rezortu obrany Marianom Majerom, generálnym tajomníkom Služobného úradu MO SR Petrom Kozákom, náčelníkom Generálneho štábu OS SR gen. Danielom Zmekom a hlavným poddôstojníkom OS SR štáb. nrtm. Marcelom Kaniakom zablahoželali laureátom pravidelnej ankety V

  Svetlo sveta

  25.11. Svätá Katarína Alexandrijská, mučenica čistoty

  0 icon

  Svätá Katarína Alexandrijská je mučenica, ktorá bola ako 18 ročná umučená rukami pohanského vládcu Maxentiusa. Cirkev ju zaraďuje medzi 14 svätých pomocníkov v núdzi, ktorých orodovanie u Boha sa uznáva ako osobitne účinné. Svätá Katarína bola o 1100 rokov identifikovaná svätou Johankou z Arku ako jednou z tých, ktorá sa…

  Hriech Lenivosti

  0 icon

  « Je dokonané » (Jn 19, 30)Šieste slovo, ktorým sa nám prihovára Ježiš z kríža, je vyslovené na zadosťučinenie hriechu lenivosti. Lenivosť je choroba vôle, ktorá spôsobuje, že zanedbávame svoje povinnosti. V bežnom živote sa prejavuje ako lenivosť, neochota, ľahostajnosť, ľahkovážnosť. Lenivosť v náboženskej oblasti je predovšetkým nevôľa k duchovnému…

  Otec Urbančok: Blíži sa bibliou predpovedaný koniec sveta ?

  0 icon

  Homília na 25. nedeľu po Turícach – Misál sv. Jána XXIII. Mt 24,15-35 Keď uvidíte ohavnosť spustošenia na svätom mieste, ako predpovedal prorok Daniel – kto číta, nech pochopí: vtedy tí, čo budú v Judei, nech utečú do hôr, kto bude na streche, nech nezostupuje vziať si niečo z domu,…

  Arcibiskup Fulton J. Sheen: Nebo nie je až tak ďaleko

  0 icon

  V jednej známej piesni sa hovorí: “Keď som pri tebe, som v nebi.” Nech to znie akokoľvek ľúbivo, toto nie je nebo, o ktoré človek na zemi zápasí. Ak chceme hovoriť o nebi, musíme najskôr pochopiť, prečo nebo je večnosť. Hovoriť o večnosti znamená pochopiť čas. V nebi nie je…

  Očistec je miestom utrpenia, ale zároveň predĺžením Božieho milosrdenstva po smrti

  0 icon

  Pre veľkú väčšinu ľudí je takmer nemožné dosiahnuť na tomto svete dokonalosť. A preto Cirkev hovorí o Očistci. Pre väčšinu z nás je nemožné zomrieť v stave dokonalosti. Ďakujme Bohu, že vo svojom milosrdenstve, nám ľuďom, dal Očistec. Očistec je pre nás rozšírením Božieho milosrdenstva z tohto sveta do nadprirodzeného.…

 • icon FOTO DŇA