Dialektika – takmer neznámy to jazyk, vo vedách o spoločnosti.

Na základe rôznych pripomienok k mojim verejne prezentovaným názorom, považujem za potrebné upresniť ich charakter.

Problémom je „jazyk “ použitý pri ich formovaní – dialektika. Existujú dva „jazyky“ pre analýzu javov v prírode a spoločnosti, absolútne rozdielne, monoteistický a dialektický. Monoteistickému zodpovedá, systémovo sieťová*1 metóda bádania. Dialektickému zodpovedá metóda „základnej bunky“ *2. Samozrejme možno použiť aj ich mix. Zaútočím na vírus (bunku) a podám aj tabletku, proti boleniu hlavy, zábaly, čajík proti horúčke a pod., ale musíme si byť vedomí toho, že problémom je vírus (príčina&následok)!

Poznámka: K monoteistickému mysleniu zvádzajú oba filozofické smery, idealizmus aj materializmus. Dialektika stavia na symbióze „bytie&idea“.

Mojím cieľom, ktorý som si prakticky zadefinoval počas štátnic na ASV v Moskve (1979), je odhalenie základnej bunky kapitalizmu i socializmu a zadefinovanie cesty k jej odstráneniu (negácii negácie). Výsledok? Na základe dlhodobej analýzy som stanovil vlastne dve takéto bunky:

 • V ekonomike “ZISK, ktorý neuznáva stratu, ktorú spôsobil a spôsobuje entropiu v spoločnosti“, teda neporiadok, chaos, vojny a ostatné neduhy. Súkromné vlastníctvo (definované Marxom) je len ochrannou škrupinou pre túto bunku (makovička plná maku).

 • V politike „nerovnocenné postavenie triedy vládnucej a ovládanejprvotný produkt prvej bunky, jej politická nadstavba.

 • Toto je počiatok entropie, miliónov následkov a antagonistického rozkladu spoločnosti.

  Ja následky neriešim. Toto je údelom ekonomických expertov a politikov, údržbárov stávajúceho systému, metódou systémovo – sieťovou*1, s ktorými som logicky v nezmieriteľnom spore. Mojou úlohou je robiť vedu*2, navrhnúť, ako odstrániť príčinu entropie. Vlastne, „údržbárom“ stávajúceho systému idem zničiť raz-naraz, celé ich pole pôsobnosti, tak sa im nečudujem, že ma považujú za „Kaukliara“. Údržbu systému si vysoko vážim, lebo je to mimoriadna a náročná práca, ale nemožno ju považovať za vedu a udržiavať stále rastúce napätie v spoločnosti do nekonečna, to je šialenstvo.

  Kapitalizmus je kapitalizmom aj po 300 rokoch. Napätie a zdroje pripravené na novú ešte hrozivejšiu explóziu ako I. a II. SV dosahujú vrchol, a tak je už načase s ním skoncovať, ak nechceme skončiť ako vesmírny prach!

Tento môj názor nie je nový. Do spoločenských vied ho preniesol Karol Marx z mikrobiológie a rovnako bol obviňovaný z kaukliarstva. Možno ho takto zrozumiteľne nevyslovil, preto zapadol v politickom bahne, ktoré sa v takzvanom „marxizme“ nahromadilo z nedostatočného poznania Marxa o spoločnosti (možno ešte nedostatočne čitateľnej príčiny) a predovšetkým dogmatickým preberaním a odmietaním jeho názorov, bez ich triedenia na vedu a politiku (stratégiu a taktiku).

Vysvetlenie:

Monoteizmus*1, kam patria aj makroekonómia a spoločenské vedy (zatiaľ), za jednotky považuje a skúma: bytie, idea, muž, žena, realita, obraz, dodávateľ, odberateľ, kvalita, kvantita, sloboda, zodpovednosť, demokracie, diktatúra, peniaze, tovar, dieťa, rodič, pravda, klamstvo, príčina, následok, otec, matka a pod. Jednotlivé javy sú samostatné, preto ich skúmame samostatne, čo jav, to analýza. Celá systémovo sieťová metóda sa nám potom prejavy v „Komplexnom ekonometrickom modely“ – stovky rovníc a stovky premenných. Viď vládny program na 121 stranách v ktorých sa ČLOVEK totálne stratil.

Praktický: peniaze „P“, realita „R>>>P“=“R“, ale „P“+“R“=2, kvalita sa nám stratila!

Dialektika pri stanovovaní javov pre analýzu, determinuje dvojicu javov (protipólov, právd, ) ktoré nie sú rovnaké, ale rovnocenné. Ak dôjde k trvalej ne-rovnocennosti (nerovnováhe) prepojených pólov vzniká entropia smerujúca ku kolapsu (skratu) jednoty. Inými slovami, dialektika v takom prípade volá po negácii negácie, k revolučnému odstráneniu pôvodnej negácie, ktorá spôsobila entropiu.

Vzácnym nositeľom dialektiky v spoločenských vedách je mikroekonómia a jej podvojne účtovníctvo. Tu platí základná rovnica A=P (A-aktíva, P-pasíva) a následne logické A-P=0.

Taktiež platí, že zisk=strate. Ak je do skúmanej jednotky vnesený zisk z vonku, tak von aj odchádza – vlastníkom účtovnej jednotky. Hlúpy fakt, že sa tu sčítavajú peniaze s realitou je tiež do jednotky vnesený z makroekonómie a nie je produktom mikroekonómie.

Následok používania rôznych „jazykov“ v praxi:

Marx: Výrobné (spoločenské) vzťahy zaostávajú za výrobnými silami (technológiami).

Dialektika definuje príčinu tohto javu jednoznačne! V technológiách existuje „jednota a boj protikladov“ medzi technologickou realitou a vedomím spoločnosti o nej, preto sa vyvíjajú evolučným spôsobom. V spoločenských vzťahoch táto rovnováha neexistuje. Tu spoločenské vedomie monoteistický fedruje zisk a vládnucu triedu, čo tvorí podstatu entropie. Jediným riešením nahromadených problémov, ako predísť hroziacemu celosvetovému polit-ekonomickému kolapsu je „negácia negácie“ – revolučné, odstránenie príčiny nerovnovážneho stavu. Ak nebude odstránená príčina, tak dôjde na základe vnútorného pnutia, k sebe-deštrukcii objektu ako celku!

Na báze podobnej úvahy Marx cez analýzu triedneho boja zadefinoval základnú bunku kapitalizmu, súkromné vlastníctvo výrobných prostriedkov, ktoré tvorí základ entropie kapitalistickej spoločnosti. Triedny boj je prvotný prejav entropie v politickej nadstavbe.

Treba oceniť Marxa, že s týmto zistením sa neuspokojil a hľadal ďalej, čo je príčinou vzniku „súkromného vlastníctva“? Triedny boj, čo mnohý tvrdia, nim nie je, pretože to je následok a nie príčina! Preto sa Marx mordoval s Kapitálom, žiaľ ďalej sa nedopracoval.

Moje názory sú jeho pokračovaním a výsledkom toho to bádania.

Ich rekapitulácia:

ZISK bez evidencie straty ním spôsobenej* je zdrojom súkromného vlastníctva“.

Jedného, no nie jediného následku ním spôsobenej entropie, ktorá pokračovala aj počas socializmu.

* V makroekonómii bezprácny, fiktívny, realitou nekrytý zisk. Zisk krytý realitou (nákladom) nie je ziskom, ale nadhodnotou, v peňažnom vyjadrení má nulovú hodnotu. Toto zodpovedá dialektickej mikroekonómii a jej podvojnému účtovníctvu.

Praktický význam dialektiky.

Až doteraz som sa zameriaval pri aplikácii dialektického myslenia na ekonomiku, ale význam dialektického myslenia je ďalekosiahly. Pravidlo, že nemožno sčítavať hrušky s jablkami treba povýšiť na univerzálnu pravdu. Zemský magnetizmus sa neskladá z dvoch pólov, ale z kladného a záporného pólu, ktoré nie sú si rovné, ale rovnocenné. Manželstvo alebo rodičia to nie sú dvaja ľudia, ale muž a žena!!! A, teda muž a žena nie sú si rovný, ale rovnocenný (muž=žena>>>muž-žena=0, muž bez ženy je historické nič a obrátene!). Jednoducho pri akejkoľvek analýze musíme brať v úvahu „kvantitu&kvalitu“. Zmena na jednej strane rovnocennosti znamená zmenu celku, a tak vzniká pohyb synergický (usporiadaný – evolučný) alebo protismerný (neusporiadaný – entropia, dôvod na negáciu negácie), viď dnešná celosvetová spoločnosť a jej ekonomická podstata. Toto je podstata toho prečo mnohý takéto myslenie „v pohybe“ nechápu a odvolávajú sa na TRH, boha, prírodu a pod.

Tak pokloňme sa HOMO SAPIENS a začnime myslieť dialektický!!!

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

author photo

Andrej Sablič

O AUTOROVI

Akadémiu spoločenských vied v Moskve som ukončil v roku 1979 pred skúšobnou komisiou prehlásením a obhajobou, že „politická ekonómia socializmu nie je veda ale kniha rozprávok o socializme“. O dnešnej ekonómii a teóriách ktoré ju obhajujú, a „vylepšujú“ to platí dvojnásobne. Žiaľ nechceme vyzerať hlúpo pred súčasníkmi a tak ostaneme hlúpi pre našich potomkov. Ja to odmietam a spravím všetko preto aby tomu tak nebolo!!!

AUTOR V ČÍSLACH

Počet článkov: 57

Celkové hodnotenie: 14.22

Priemerná čítanosť: 929

icon Top za 7 dní

iconNajnovšie z HS

icon Najčítanejšie z HS

 • NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

  POČASIE NA DNES

 • icon FOTO DŇA

 • Vybrali sme

  V Kábule zastrelili dve sudkyne

  0icon

  Kábul 17. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Rahmat Gul)   Neznámi ozbrojenci zastrelili v nedeľu skoro ráno dve sudkyne, ktoré pracovali na afganskom najvyššom súde v hlavnom meste…

  Pohľad z oboch strán mreží na nadužívanie kolúznej väzby a inštitútu kajúcnika v trestných konaniach

  0icon

  Bratislava 17. januára 2021 (HSP/Pravne listy/Foto:TASR-František Iván)   Prinášame vám pohľad advokáta, ktorý je toho času vo väzbe a opisuje skutočné podmienky kolúznej väzby. Článok…

  Nová webová stránka projektu Časoslov gréckokatolíka

  0icon

  Košice 17. januára 2021 (HSP/TSKE/Foto:Casoslov)   17. januára, v Nedeľu o Zachejovi, spustila Rada pre mládež Košickej eparchie novú webovú stránku projektu Časoslov gréckokatolíka. Webové…

  Ján Mazák je nebezpečenstvom pre právny štát, hovorí sudca Patrik Števík

  0icon

  Bratislava 17. januára 2021 (HSP/Foto:Lehotský)   O predsedovi Súdnej rady Jánovi Mazákovi sa kriticky vyjadruje čoraz viac sudcov. Hovoria, že zradil sudcovský stav, že je…

  Kollár: Ak sa majú ľudia rozhodnúť o očkovaní, potrebujú informácie. Každý si to musí zvážiť

  0icon

  Bratislava 17. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Očkovanie je principiálne správna vec, vďaka ktorej sa na Slovensku prakticky nevyskytujú mnohé v minulosti bežné choroby. Ale…

  Masívna očkovacia kampaň – Biden ohlásil „tisíce“ nových očkovacích centier

  0icon

  USA 17. januára 2021 (HSP/Foto:SITA/AP-Carolyn Kaster)   Budúci americký prezident Joe Biden ohlásil zakladanie „tisícov“ očkovacích centier po celej krajine. Jeho vláda zvýši federálne zdroje…

  Princ William vyzval Britov, aby sa rovnako ako kráľovná dali zaočkovať proti koronavírusu

  0icon

  Londýn 17. januára 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Matt Dunham)   Britský princ William vyzval všetkých ľudí v Spojenom kráľovstve, aby si vzali príklad z kráľovnej Alžbety II. a…

  V Košiciach malo testovanie hladký priebeh, účasť bola nižšia

  0icon

  Košice 17. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-František Iván)   Počas druhého víkendu plošného testovania obyvateľov na nový koronavírus, ku ktorému pristúpila košická samospráva pre nepriaznivú epidemiologickú situáciu…

  Do Guatemaly dorazilo najmenej 9000 honduraských migrantov, mieria do USA

  0icon

  Guatemala 17. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Sandra Sebastian)   Najmenej 9000 honduraských migrantov, ktorí mieria do USA, do soboty prekročilo hranice Guatemaly. Informovala o tom v nedeľu…

  Vo Viedni protestovalo proti pandemickým opatreniam zhruba 10.000 ľudí

  0icon

  Viedeň 16. januára 2021 (TASR/TERAZ/HSP/Foto:TASR/AP-Ronald Zak)   Účastníci protestu, z ktorých mnohí nemali rúška, skandovali okrem iných aj heslá vyzývajúce rakúskeho kancelára Sebastiana Kurza, aby…

  TopDesať

  Huba požierajúca žiarenie v Černobyle zachráni budúcich astronautov

  0 icon

  Magnetické pole našej planéty nám neumožňuje nájsť iba sever, je to tiež neoceniteľný štít pred kozmickým žiarením. Túto ochranu nemožno považovať za samozrejmosť a existuje veľa obáv z toho, ako môžeme poskytnúť rovnakú ochranu astronautom pri budúcich misiách v hlbokom vesmíre. Potenciálna odpoveď pochádza zo zvláštneho zdroja: huba. Na huby sa v…

  Konštantín a kríž, ktorý mu ukázal cestu 1. časť

  0 icon

  Slovné spojenie „uvidieť svetlo“ ako synonymum prestúpenia na inú vieru má dvoch slávnych pôvodcov: svätého Pavla a rímskeho cisára Konštantína, ktorý žil v rokoch 274 až 337 po Kristovi. Práve druhému menovanému znamenie na nebi v podobe kríža ukázalo cestu, po ktorej sa má vydať, aby porazil svojho soka Marca Aurelia Maxentia. Keď…

  Migréna? Tieto potraviny s ňou zatočia!

  0 icon

  Migréna je ako neželaný hosť, ktorý sa vopred neohlásil a ťažko sa ho zbaviť. Ak často trpíš bolesťami hlavy, vieš, aké ťažké môže byť žiť s týmto problémom normálny život. Iste, môžeš si vziať tabletky alebo cvičiť, aby si sa pokúsili obmedziť svoju bolesť, ale tieto prostriedky sú dočasné, čo znamená, že…

  Najnapínavejšie vesmírne misie roku 2021: Mesiac, Mars aj vesmírny ďalekohľad

  0 icon

  Pokiaľ ide o skúmanie vesmíru ľudstvom, 2021 vyzerá, že to bude vzrušujúci rok s mnohými začiatkami, trpko-sladkým koncom a jeho súčasťou budú aj niektoré misie, pri ktorých budeme zatínať zuby. Po mnohých a mnohých oneskoreniach (začiatkom misie sa plánoval na rok 2007), by tento rok mohol byť skutočne rokom, kedy bude konečne…

  2021 bude rokom neuveriteľných astronomických udalostí, ktoré to sú?

  0 icon

  Ak hľadáš koníček, ktorému sa budeš venovať, zatiaľ čo budeš čakať na očkovanie alebo koniec pandémie, pohľad na vesmír nie je zlou voľbou. V roku 2021 sa udeje mnoho vzrušujúcich astronomických udalostí! Väčšina z nasledujúcich astronomických udalostí bude viditeľná po celom svete bez potreby akéhokoľvek špeciálneho vybavenia, aj keď v prípade niektorých určite…

  Vo svete IT

  Xiaomi uvoľnilo zoznam 27 smartfónov, pre ktoré plánuje uvoľniť nadstavbu MIUI 12.5

  0 icon

  Xiaomi ešte koncom decembra 2020 predstavila nielen smartfón Mi 11, ale aj nadstavbu MIUI 12.5, ktorá priniesla mnoho noviniek a vylepšení. Pôvodne malo ísť o malú aktualizáciu, ale vskutku pôjde o významný update. MIUI 12.5 nadstavba dorazí na tieto modely zariadení Najnovšie spoločnosť zverejnila prostredníctvom sociálnej siete Weibo zoznam 27…

  Lenovo LivePods LP40 – bezdrôtové slúchadlá s výdržou až 12 hodín s cenovkou, z ktorej ti padne sánka

  0 icon

  Pokukávaš po nových bezdrôtových slúchadlách, ktoré by naplnili tvoje očakávania vo všetkých smeroch, no zároveň za ne nechceš „vysoliť“ nehorázne peniaze? V tom prípade by si určite nemal prehliadnuť akciu na slúchadlá Lenovo LivePods LP40, ktoré ponúkajú naozaj špičkové technické špecifikácie, no zároveň stoja naozaj až nehorázne málo peňazí. Na…

  Astronómovia vydali najdetailnejšiu mapu vesmíru. Pozrieť si ju môžete aj vy

  0 icon

  Astronómovia nedávno vydali pozoruhodnú mapu vesmíru, ktorá je výsledkom šesťročnej práce prieskumu DESI (pozn. redakcie: Dark Energy Spectroscopic Instrument), píše portál IFLScience. Táto mapa je doteraz najväčšou z hľadiska pokrytia oblohy, senzitivity a celkového počtu galaxií. Výsledná mapa ponúka rozlíšenie až 10-triliónov pixelov. Na jej zhotovení sa podieľali tri observatória, ktoré pozorovali…

  Tesla Roadster už takmer 3 roky putuje našou Slnečnou sústavou. Kde sa nachádza dnes?

  0 icon

  6. februára 2018 sa odohral štart rakety Falcon Heavy, ktorá sa zapísala medzi významné udalosti amerického vesmírneho programu. Ide totiž o najvýkonnejšiu raketu na svete. Na palube, ako náklad, sa nachádzala aj Tesla roadster a za volantom sedel Starman, figurína, oblečená vo vesmírnom obleku spoločnosti SpaceX. Lenže čo sa s touto…

  Astronómovia objavili 9-miliárd rokov starú galaxiu v procese umierania

  0 icon

  Vesmír obsahuje obrovské množstvo galaxií, ktoré sa radia do niekoľkých kategórií. Ak sa však pozrieme na ich farbu, vo väčšine prípadov narazíme na dva špecifické druhy, tvrdí YouTube kanál SciShow Space. Ide o výrazne modré, alebo výrazne červené galaxie. Výrazne modré galaxie sú tie, v ktorých dochádza k vzniku nových hviezd. Za ich…

  Armádny Magazín

  V predvečer inaugurácie sa Biely dom a Kapitol z bašty slobody a demokracie menia na vojenský bunker

  0 icon

  USA, 17. január 2021 (AM) - Pripravení na uvedenie do služby! Počet vojakov v okolí vládneho cent

  Ďalšie informácie o výstroji „Sotnik“

  0 icon

  Rusko, 17. január 2021 (AM) - Ruský výstroj vojaka budúcnosti „Sotník“ (Stotník) dosiahne vďaka použitým špeciálnym materiálom nízku hmotnosť a dokáže sa prispôsobovať figúre vojaka. Zároveň sa stane najochraňujúcejšou zo všetkých doposiaľ existujúcich nepriest

  Iránske revolučné gardy demonštrovali svoju raketovú silu. Video

  0 icon

  Irán, 17. január 2021 (AM) - Ako sa dalo čakať IRGC vystrelili aj balistické rakety Emad, Qadr a Sejjil počas 2. fázy cvičenia „Veľký prorok-15“. Rakety boli vystrelené na niekoľko námorných cieľov nachádzajúcich sa vo vzdialenosti 1800 km v Indickom oceáne, aby simulovali zameranie na nosnú skupinu lodí americké

  Roman Michelko: Nákup 3D radarov alebo názorové premety ministra obrany Jaroslava Naďa

  0 icon

  [caption id="attachment_30343" align="alignnone" width="640"] Minister obrany Naď: Ja normálnych ľudí nevidím demonštro

  Tvrdé boje na hraniciach Turecka - Rusi posilňujú svoju prítomnosť. Video

  0 icon

  Sýria, 16. január 2021 (AM)  - Lietadlá ruských vzdušných síl prenášajú svoje jednotky do zóny tvrdých bojov na hraniciach Sýrie s Tureckom. Rusko oficiálne oznámilo rozmiestnenie spoločných rusko-sýrskych postov v oblasti Ain Isa, po prvýkrát to bolo zverejnené 28. decembra 2020.  

  Svetlo sveta

  MÚDROSŤ

  0 icon

  Naši starí otcovia hovorili: Kto dobre rechnuje, dobre gazduje. A neplatí to len na peniaze, ale predovšetkým na čas. Koľko času vieme premárniť pred televíznou obrazovkou? Čítaním rôznych klebiet v novinách alebo na sociálnych sieťach? A potom cítime, že nás to nejako neuspokojuje a nenapĺňa. Podobnú skúsenosť mal i vojak…

  Prečo sa sviatosti Krstu a Prvého svätého prijímania udeľujú väčšinou v apríli a v máji?

  0 icon

  V rannom kresťanstve sa udeľovali sviatosti Krstu, Prvého svätého prijímania a Birmovania spolu v jeden deň a to za prítomnosti biskupa. Dôvodom bolo, že kresťanmi sa väčšinou stávali dospelí ľudia, ktorí konvertovali buď z judaizmu alebo z rôznych pohanských náboženstiev a k tomuto poznaniu konverzie prišli v pokročilejšom veku. Cirkev sa ich preto snažila v Cirkvi prijať plnými sviatosťami a do…

  Dnes bude Slovensku opäť udelené požehnanie relikviou Kristovej krvi z paluby lietadla – VÝZVA K PRIPOJENIU SA V MODLITBE

  0 icon

  V nedeľu Krstu Krista Pána 10. januára 2021 v popoľudňajších hodinách sa opäť uskutoční let lietadla, na ktorého palube sa bude nachádzať generálny vikár Nitrianskej diecézy Mons. Peter Brodek, ktorý Slovensku udelí požehnanie s relikviou Kristovej krvi, ktorá je uchovávaná v Bazilike sv. Benedikta opáta v Hronskom Beňadiku.  Zverejňujeme jeho slová výzvy,…

  Najväčší pápeži v dejinách SV. LEV VEĽKÝ

  0 icon

  (*asi 400, Toskánsko – † 10. november 461, Rím) Jeho ústami hovoril apoštol Peter.             Pápežsky úrad sa po smrti  Sixta III. (†18. augusta 440)  nachádzal v úplnej inej situácii než v predchádzajúcich storočiach: už nereprezentoval navonok kresťanské spoločenstvá roztrúsene v anonymite po území hlavného mesta Rímskej ríše.  Časy veľkých perzekúcií,  ktoré…

  PATRÓNI LEKÁROV – SVÄTÍ KOZMA A DAMIÁN

  0 icon

  SVÄTÍ KOZMA A DAMIÁN. Boli bratia a dvojičky. Vyštudovali lekárstvo. Zo svojho povolania si neurobili výnosný biznis. Neprofitovali na cudzom nešťastí. Liečili všetkých a nezištne – bezplatne. Mnohí, keď videli ich príklad, stali sa kresťanmi. Pohanskí kňazi ich obžalovali, že robia čary, a tak zvádzajú ľudí, aby sa klaňali kresťanskému…

 • icon FOTO DŇA