Bližší pohľad na vyjadrenia Macrona a Parlyovej k NATO

Vyjadrenie francúzskej Ministerky obrany Florence Parlyovej o tom, že nesmieme dopustiť, aby sa piaty článok charty NATO (o povinnosti kolektívnej obrany) pod tlakom Washingtonu premenil v článok „F35“ , ktorý by zaväzoval členov NATO nakupovať len americké zbrane, má racionálny základ. Minimálne pre francúzsky priemysel. Rovnako ako vyjadrenia Emanuela Macrona ohľadom „mozgovej smrti NATO“ a zbližovania sa s Ruskom. Macron aj Parlyová držia jednotnú líniu. Ale nato aby sme ju pochopili je nutné uviesť pár faktov. Vo svetle týchto informácii dostanú ich zdanlivo nesúvisiace vyjadrenia logiku.

Výdavky 29 členov NATO dosiahli úroveň 900 miliárd dolárov, z čoho 610 miliárd sú výdavky USA. Tento objem predstavoval v roku 2017 až 52% svetových výdavkov na zbrojenie.

MACRON

Vyjadrenia Macrona ohľadom „mozgovej smrti NATO“ a zbližovaní sa s Ruskom majú dve roviny. Prvá je zmena obrannej politiky, kde bol doteraz zadefinovaný nepriateľ – Rusko. Na súčasnom samite pri výročí NATO sa prvý krát otvorene hovorí o tom, čo už bolo dávno zrejmé všetkým a to, že počas zamerania sa na Rusko ako hrozbu, sa potichu stala hrozbou Čína. Aj keď oficiálne komuniké z tohto samitu neoznačuje Čínu ako nepriateľa. Odhaduje sa, že výdavky Číny na zbrojenie presiahnu v roku 2030 – 736 miliárd dolárov. Čo je takmer dnešná úroveň výdavkov USA. Spojenie Ruska, Číny a prípadne Indie, ktorá je ďalším veľkým hráčom (jej výdavky sa odhadujú na 213 miliárd), vytvára príliš silný blok. Ako udržať rovnováhu? Zadefinovať Čínu ako nepriateľa a vytvoriť spojenie s Ruskom. Čo dáva logiku aj v obrannej aj ekonomickej oblasti. Ďalším dôvodom Macronových vyjadrení je fakt, že Rusko bolo pre Francúzsko obchodný partner a odberateľ na poli zbrojného priemyslu. Ešte v roku 2009 a 2010 sa francúzske dodávky zbraní do Ruska strojnásobili. Ako príklad si pripomenieme medializovanú kauzu z roku 2014. V roku 2011 si objednalo Rusko od Francúzska dve vrtuľníkové lode typu Mistral, v celkovej  hodnote 1,2 miliardy. Následne Rusko zaplatilo zálohu vo výške 840 miliónov. Po anexii Krymu v roku 2014 odstúpila Francúzska vláda od dodávok lodí Mistral a finančná záloha bola Rusku vrátená. Tieto lode boli následne predané Egyptu. V roku 2016 prišiel poľský poslanec Macierewicz s teóriou, že ich Egypt odpredal Rusku za 1 dolár. Moskva tieto informácie následne dementovala. Takže Francúzsko v súčasnej dobe stráca pri predaji zbraňových systémov a navyše, ak ich Rusko nedokáže nakúpiť vo Francúzsku, zabezpečí si ich inou cestou. Na dodávkach lodí Mistral s názvom Vladivostok a Sevastopoľ, bolo vo francúzsku priamo závislých 1000 pracovných miest. V tej dobe sa jednalo sa o najväčší kontrakt medzi Ruskom a členským štátom NATO. Takže z toho pohľadu sú vyjadrenia Macrona pochopiteľné.

 PARLYOVÁ

„Nesmieme dopustiť, aby sa piaty článok charty NATO (o povinnosti kolektívnej obrany) pod tlakom Washingtonu premenil v článok „F35“. Pre pochopenie tohto vyjadrenia je nutné upresniť výrobný rozsah Francúzskeho zbrojného priemyslu a potenciál nákupu techniky v prevažne európskych krajinách.

Francúzsky zbrojný priemysel

Francúzsko je tretím najväčším vývozcom zbraní a zbraňových systémov na svete. Vývoz v roku 2018 dosahoval 1,76 miliárd dolárov. Z francúzskeho vývozu zbraní smerovalo 44% na Blízky východ, 29% do Ázie a Oceánie, len 9,5% do ostatných štátov Európy, 8,7% do Ameriky a 8,5%do Afriky. Väčšinu tohto obratu tvorili bojové lietadlá a námorné plavidlá. Medzi kľúčové produkty patria okrem stíhacích lietadiel Rafale aj helikoptéry HN-90, fregaty Gowind-2500, protitankové strely MILAN a systémy MICA SAM. Francúzsko dodalo za posledných 5 rokov zbrane do 78 krajín sveta. Najväčším dovozcom je Egypt, za ním nasleduje India a Saudská Arábia. Vývoz francúzskeho zbrojárskeho priemyslu podporujú domáci výrobcovia zbraní, ako sú Airbus, Safran, Thales, Eurocopter, Dassault Aviation, Construct, Mécaniques de Normandie (CNM, DCNS, Nexter Systems a Arquus. Francúzsko sa podieľa na spoločných projektoch s ostatnými krajinami. S Nemeckom spolupracujú na dvoch veľkých projektoch, na bojovom tanku novej generácie, ktorý bol vyvinutý spoločnosťou KNDS Holding a na projekte stíhacieho lietadla Future Combat Air System, vyvinutého spoločnosťami Dassault Aviation a Airbus. Ten by mal do roku 2040 nahradiť stíhacie lietadlá Eurofighter a Rafale. Do tohto spoločného projektu plánujú preinvestovať 65 miliónov EUR.

Európsky obranný fond

Celosvetové vojenské výdavky sa za posledných 20 rokov zvýšili o 75%, od roku 2009 sa každoročne pohybujú na úrovni 1700 miliárd dolárov. Medzi päť krajín, ktoré na zbrojenie míňajú najviac patria USA, Čína, Saudská Arábia, India a Francúzsko. Ak nechce Európa v tomto smere zaostávať, musí zmeniť svoju obrannú politiku. Preto bol Európskou komisiou zriadený Európsky obranný fond. Ten počíta s výdavkami pre roky 2021-2027 na úrovni 13 miliárd EUR (16,8 miliárd dolárov).

Plány obstarávania bojových lietadiel v Európe

V poslednom období obstaráva, alebo obstarávalo 7 európskych krajín bojové lietadlá za viac ako 56 miliárd dolárov. Patria medzi nich Belgicko 3,42 mld., Bulharsko 1,06 mld., Fínsko 11,47 mld., Nemecko 23 mld., Poľsko-6,5 mld., Slovensko 1,9 mld., Švajčiarsko 8,08 mld. Uzavreté výberu sú v Belgicku 35 x F-35, Poľsku 32 x- F-35 a Slovensku 14 x F-16V. V ostatných krajinách prichádzajú do úvahy typy lietadiel : Americké F/A-18-E/F Super Hornet, F-35 Lightning II, nemecko-taliansko-španielsko-anglický Eurofighter Typhoon, francúzsky Dassault Rafale a švédsky Saab Gripen.

Investície Francúzka do zbrojného priemyslu

Jeden z príkladov investícii je podpora pre výrobcu lietadiel Rafale. V januári ohlásila Francúzska ministerka obrany Florencia Parlyová štátnu investíciu na pôde Dassault Aviation vo výške takmer 2 miliardy eur. Táto investícia slúži na spustenie vývoja nového štandardu F4 bojových lietadiel s cieľom modernizovať ich a vylepšiť. Celkovo vytvára projekt Rafale 7000 pracovných miest.

Zdroj: hlavnespravy.sk

 

Ekonomický rozmer zbrojenia je pre Francúzsko zásadný, keďže zbrojársky priemysel prestavuje 200 000 priamych a 400 000 nepriamych pracovných mies. Celkovo sa jedná o 13% pracovných miest vo Francúzsku. Z pohľadu budúcich investícii európskych krajín, kde sa len do obranného fondu plánuje naliať takmer 13 miliárd a takmer 50 miliárd plánujú európske krajiny investovať do nákupu nových bojových lietadiel, ide o logický postup zo strany prezidenta Macrona a Ministerky obrany Parlyovej. Domáce investície Francúzska sa pohybujú v miliardách eur, takže snaha zabezpečiť predaj vojenskej techniky v silnom konkurenčnom prostredí je pochopiteľná.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

author photo

Gabriel Dragon

O AUTOROVI

AUTOR V ČÍSLACH

Počet článkov: 21

Celkové hodnotenie: 23.65

Priemerná čítanosť: 1055

icon Top za 7 dní

iconNajnovšie z HS

icon Najčítanejšie z HS

  • POČASIE NA DNES

    FOTO DŇA

  • Vybrali sme

    Nadal skončil v Barcelone už v 2. kole, nestačil na de Minaura

    0icon

    Španielsky tenista Rafael Nadal vypadol už v 2. kole dvojhry na turnaji ATP v Barcelone. Dvadsaťdvanásobný grandslamový šampión nestačil na štvrtého nasadeného Alexa de Minaura…

    Predpoveď počasia na štvrtok

    0icon

    Do našej oblasti prúdi studený vzduch. Bude polooblačno až oblačno. Teploty dosiahnu 8 až 13 stupňov C.

    Svetový deň pečene

    0icon

    Bratislava 18. apríla 2024 (HSP/Foto:Pixabay, screenshot)   Pri príležitosti Svetového dňa pečene, ktorý si pripomíname 19. apríla, si povedzme viac o tomto supermanovi medzi orgánmi,…

    Prima Linka: Roman Michelko: nikto mi nepovedal, že ak sa v eurovoľbách prekrúžkujem, tak že si musím mandát neponechať

    0icon

    Bratislava 18. apríla 2024 (HSP/Foto:Screenshot HSP)   Na pôde Národnej Rady Slovenskej Republiky prijal pozvanie do relácie sme sa porozprávali s poslancom, predsedom výboru pre…

    Učiteľ gymnázia vzdoruje transagende, žiačku odmieta oslovovať mužským zámenom

    0icon

    Bratislava 18. apríla 2024 (HSP/Foto:pexels)   Na redakciu Hlavných správ sa so svojím príbehom obrátil stredoškolský učiteľ  - rodičia gymnazistky, ktorá sa identifikuje ako „chlapec“…

    V Afrike zadržali bývalého námestníka riaditeľa SIS Borisa Beňu

    0icon

    Bratislava 18. apríla 2024 (TASR/HSP/Foto:TASR-Ján Krošlák)   V africkej Konžskej demokratickej republike zadržali bývalého námestníka riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS) Borisa Beňu. TASR to potvrdil…

    Mimovládna nadácia tendenčne spojila Maticu s ruskou spravodajskou službou

    0icon

    Bratislava 18. apríla 2024 (HSP/Foto:Andrej Mišánek)   Memorandum o spolupráci nie je platné. Ani samotný minister propagandy Tretej ríše Joseph Goebbels by sa nemusel hanbiť…

    Prečo Rusko sťahuje svojich vojakov - mierové sily z Karabachu

    0icon

    Moskva 18. apríla 2024 (HSP/vz/Foto:TASR/AP-Hayk Baghdasaryan)   Ruská mierová misia v Náhornom Karabachu (bývalá neuznaná republika) končí svoju činnosť a začalo sa sťahovanie jej jednotiek…

    Beňová: "Proste vytvorili systém justičnej mafie.."

    0icon

    Bratislava 18. apríla 2024 (HSP/ Facebook / Foto:FOTO TASR - Jaroslav Novák)   Poslankyňa Európskeho parlamentu Monika Beňová (SMER – SSD) sa v nedávnom príspevku…

    Rusko stratilo vedúcu pozíciu na trhu so satelitmi

    0icon

    Moskva 18. apríla 2024 (HSP/Svpressa/Foto:TASR/AP-Roscosmos State Space Corporation via AP)   Rusko vždy zohrávalo obrovskú úlohu na trhu s vypúšťaním satelitov: vypúšťalo každý siedmy satelit.…

    Vášeň v Tebe

    Auto Trendy

    Reklama

    Armádny Magazín

    TopDesať

    FOTO DŇA