Kriminálny čin cigánskych násilníkov v obci Brzotín určite nebol posledným z takýchto incidentov

Dňa 13.7.2019 došlo v obci Brzotín (okres Rožňava) k udalosti, s ktorou sa v mnohých obciach a mestách Slovenska stretávame čoraz častejšie. Mám na mysli kriminálne správanie sa veľkej časti cigánskych asociálov, vrátane páchania tých najvážnejších trestných činov (vraždy, ťažké ublíženie na zdraví, lúpežné prepadnutia a pod), dôsledky ktorého pociťujú slušní občania žijúci v lokalitách s vysokou koncentráciou cigánskeho obyvateľstva. Jednou z ostatných, a určite nie posledných takýchto udalostí bol incident v obci Brzotín, kde tlupa 15 cigánskych násilníkov neoprávnene vnikla na súkromný pozemok poslanca obecného zastupiteľstva Sz. Szabóa, fyzicky ho napadla a spôsobila mu ťažké ublíženie na zdraví, v dôsledku čoho sa musel podrobiť dvojnásobnej operácii hlavy. Nech by už motívy násilného konania cigánskych asociálov boli hocijaké, určite ich správanie nepatrí do prostredia civilizovanej spoločnosti a nepredstavuje spôsob inteligentného a zákonného riešenia konfliktov. Ale žiadať od nesocializovaných jedincov, v tomto prípade cigánskych kriminálnikov a agresorov civilizované správanie a rešpektovanie všeobecne uznávaných pravidiel občianskeho spolunažívania je naivná predstava.

Podľa názoru starostu Brzotína T. Garaya, medzi obyvateľmi obce zavládol strach a neistota. Z tohto dôvodu uvedený predstaviteľ obecnej samosprávy požiadal Okresné riaditeľstvo Policajného zboru v Rožňave o zvýšenie intenzity hliadkovej služby, pričom, ako spôsob predchádzania takýmto útokom si obec, vychádzajúc z vyjadrenia jej starostu plánuje najať profesionálnu strážnu službu, ktorá svojou hliadkovou činnosťou bude zabezpečovať poriadok v obci a garantovať, že k podobným útokom zo strany cigánskych asociálov už nedôjde.

Túto smutnú udalosť v obci Brzotín nenechal bez povšimnutia ani náš ochranca práv cigánskeho obyvateľstva, oficiálne zastávajúci funkciu splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity Á. Ravasz, ktorý namiesto toho, aby verejne a nekompromisne skritizoval správanie cigánskych násilníkov a jednoznačne odsúdil kriminálny čin, ktorého sa dopustili jeho „chránenci“, zaujal odmietavé stanovisko k rozhodnutiu obce najať si profesionálnu strážnu službu, čo podľa jeho názoru predstavuje kontraproduktívne a nesprávne rozhodnutie. Z pohľadu nášho „cigánskeho ombudsmana“ tým najsprávnejším riešením a zároveň aj najoptimálnejším spôsobom ako predchádzať podobným konfliktným situáciám, je zriaďovanie tzv. Rómskych poriadkových hliadok zabezpečujúcich poriadok v obci a zaručujúcich bezpečnosť jej obyvateľov.

Aj napriek pozitívnemu hodnoteniu činnosti tzv. Rómskych poriadkových hliadok zo strany mnohopočetných idealistov, rojkov a sociálnych romantikov typu Á. Ravasza a jemu podobných, realita potvrdzuje tú skutočnosť, že tieto hliadky (až na nepodstatné výnimky) nezabránili konfliktom, asociálnemu a kriminálnemu správaniu veľkej časti cigánskej populácie v lokalitách s vysokou koncentráciou tohto obyvateľstva. Nízka, v podstate nulová efektivita tzv. Rómskych poriadkových hliadok je daná nasledujúcimi príčinám, z ktorých spomeniem len tie najdôležitejšie:

Po prvé: Členmi týchto hliadok sú príslušníci tých istých komunít, v prostredí ktorých majú vykonávať hliadkovú činnosť. Až na malé výnimky sú rovnakého mentálneho, intelektuálneho, hodnotového a kultúrneho vybavenia ako ich cigánski spoluobčania, takže nemajú záujem vystupovať a konať nestranne, objektívne a nekompromisne voči príslušníkom svojich komunít. V opačnom prípade by sa vylúčili z im vlastného prostredia a spoločenstva.

Po druhé: Ďalšia príčina spočíva v motivácii členov týchto hliadok. Ako pravidlo, svoju účasť v nich chápu v prvom rade ako možnosť zlepšiť svoju finančnú situáciu, ako spôsob ľahkého získania ďalšieho príjmu a prilepšenia si k sociálnym dávkam.

Po tretie: O kvalite členov tzv. Rómskych poriadkových hliadok a následne aj o kvalite ich činnosti svedčí aj ich vzdelanostná úroveň, ktorá u väčšiny z nich dosahuje len základné vzdelanie. Ich odborné znalosti a dosiahnutý stupeň vzdelania a z toho vyplývajúca ich intelektuálne výbava nemôžu byť zárukou kompetentného výkonu poriadkovej služby, v dôsledku čoho takýto jedinci nedisponujú potrebnými osobnostnými kvalitami, nehovoriac o ich kvalitách morálnych.

Po štvrté: Je ťažké očakávať kvalitný výkon od členov tzv. Rómskych poriadkových hliadok, z ktorých veľká časť z nich už má za sebou kriminálnu minulosť, v dôsledku čoho by sme u členov týchto hliadok márne hľadali čistý register trestov. Mohli by sme menovať množstvo prípadov, keď sa príslušníci takýchto hliadok dopúšťali trestnej činnosti (prepadnutia, úžera, krádeže, vyhrážanie a pod.), čo len potvrdzuje tú skutočnosť, že príslušníkmi takýchto hliadok sa stávajú aj cigánski asociáli s násilnou a agresívnou povahou a s bohatou kriminálnou minulosťou. Čakať od takýchto ľudí, že budú zárukou dodržiavania zákonnosti, poriadku a bezpečnosti obyvateľov obcí a miest je naivná predstava.

Čo je na celej veci najviac zarážajúce je fakt, že na činnosť tzv. Rómskych poriadkových hliadok sa ročne vynakladajú desiatky miliónov eur. Veď len v roku 2017 Ministerstvo vnútra SR vyčlenilo na zriaďovanie a činnosť takýchto hliadok sumu 10 miliónov eur. Ďalším príkladom neefektívneho investovania pridelených finančných prostriedkov (a je nepodstatné, že väčšia časť z nich sú dotácie z EÚ) je mesto Kežmarok, ktoré na činnosť tzv. Miestnych občianskych poriadkových služieb (MOPS), čo je len nový názov pre bývalé pomenovanie Rómskych poriadkových hliadok, vyčlenilo na roky 2018 a 2019 sumu 294 000 eur. A výsledok? Drvivá väčšina príslušníkov cigánskych komunít sa aj naďalej správa v rozpore s právnymi predpismi a pravidlami občianskeho spolunažívania, aj naďalej patrí k najväčším znečisťovateľom prostredia svojich obydlí a aj naďalej predstavuje bezpečnostné riziko pre svoje okolie a svojich necigánskych spoluobčanov.

Skutočným a efektívnym riešením problému zvyšujúcej sa miery agresívneho a kriminálneho správania cigánskych asociálov nie je zriaďovanie a financovanie tzv. Rómskych poriadkových hliadok a ich zapájanie do hliadkovej činnosti, ale to, čo už dlhšiu dobu navrhuje ĽS Naše Slovensko a čo už dlhé roky požadujú občania obcí s vysokou koncentráciou cigánskeho obyvateľstva. Tým riešením je zriaďovanie siete policajných staníc, príslušníci ktorých by zabezpečovali nepretržitú hliadkovú činnosť v samotných cigánskych osadách a v ich okolí. Aj preto vedenie ĽS Naše Slovensko, konkrétne jej predseda M. Kotleba už viackrát inicioval stretnutie s najvyššími predstaviteľmi Ministerstva vnútra SR s cieľom upozorniť ich na zhoršujúcu sa bezpečnostnú situáciu v mnohých obciach s vysokou koncentráciou cigánskeho obyvateľstva a požadoval zriadenie stálych policajných staníc priamo v takýchto obciach. Žiaľ, tak ako mnohé ďalšie oprávnené a potrebné návrhy a opatrenia z dielne ĽS Naše Slovensko, ani táto iniciatíva nenašla pozitívnu odozvu zo strany kompetentných štátnych orgánov.

Ukazuje sa, že doterajšia prax, kedy policajné jednotky zasahovali len sporadicky, teda keď len „hasili“ vzniknuté problémy a konflikty sa ukazuje ako nedostatočná a málo účinná. Práve z dôvodu prevencie, t. j. z dôvodu predchádzania možným konfliktom a potláčania agresívneho správania osadníkov je stála prítomnosť policajných síl v takýchto lokalitách nevyhnutná. Vynaložené prostriedky na zriaďovanie a činnosť takýchto policajných staníc je tým najlepším spôsobom investovania finančných zdrojov, ktorý ocenia všetci slušní obyvatelia Slovenska.

 

PhDr. Štefan Surmánek, CSc.

ĽS Naše Slovensko, Košice

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

author photo

Štefan Surmánek

O AUTOROVI

Bývalý vysokoškolský pedagóg, ktorý sa zaoberá otázkami politického vývoja a diania na Slovensku a vo svete.

AUTOR V ČÍSLACH

Počet článkov: 65

Celkové hodnotenie: 17.75

Priemerná čítanosť: 1803

icon Top za 7 dní

iconNajnovšie z HS

icon Najčítanejšie z HS

 • NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

  POČASIE NA DNES

 • icon FOTO DŇA

 • Vybrali sme

  Čurný: Igor Matovič je osobnostne nespôsobilý na funkciu premiéra

  0icon

  Bratislava 24. novembra 2020 (HSP/Foto:TASR - Martin Baumann)   Hudobný analytik Juraj Čurný zhodnotil doterajšie vládnutie Igora Matoviča (OĽaNO) a uviedol niekoľko dôvodov, prečo podľa…

  Europeniaze verzus „právny štát“: Maďari a Poliaci bojujú aj za nás, pridali sa Slovinci. A čo naši?

  0icon

  Bratislava 24. novembra 2020 (HSP/Foto:TASR/AP-Olivier Matthys)   Trápna hra o podmienenie vyplácania peňazí z rozpočtu EÚ a Fondu obnovy „dodržiavaním princípov právneho štátu“ pokračuje: Brusel…

  Salvini: Neuveriteľné, čínski komunisti so svojím vírusom zamorili celý svet a ešte majú drzosť hádzať vinu na Taliansko

  0icon

  Rím 24. novembra 2020 (HSP/Foto:SITA/AP-Mauro scrobogna/LaPresse via AP)   Hovorca ministerstva zahraničia Číny Zhao Lijian naznačil, že vírus mohol mať pôvod mimo Číny. Ako miesto…

  Bezpečnostná rada OSN sa bude zaoberať konfliktom v Etiópii

  0icon

  New York 24. novembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Seth Wenig)   Bezpečnostná rada (BR) OSN usporiada v utorok vôbec prvé zasadnutie venované ozbrojenému konfliktu v severoetiópskom regióne Tigraj.…

  Médiá: Biden nominuje za ministerku financií Janet Yellenovú

  0icon

  Washington 24. novembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Pablo Martinez Monsivais)   Novozvolený americký prezident Joe Biden si za ministerku financií vyberie bývalú šéfku americkej centrálnej banky (Fed) Janet…

  Trump oznámil, že jeho tím začne s odovzdávaním moci

  0icon

  Washington 24. novembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP- Evan Vucci)   Americký prezident Donald Trump v pondelok oznámil, že jeho tím začne s procesom odovzdania moci zvolenému nástupcovi…

  Ústavnoprávny výbor odobril všetkých sedem kandidátov na šéfa GP

  0icon

  Bratislava 24. novembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Ústavnoprávny výbor Národnej rady (NR) SR v pondelok večer po ukončení verejného vypočutia odobril všetkých siedmich kandidátov na funkciu…

  V štáte Michigan potvrdili víťazstvo Bidena

  0icon

  Washington 24. novembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Carolyn Kaster)   Volební predstavitelia amerického štátu Michigan v pondelok oficiálne potvrdili tamojšie výsledky prezidentských volieb, podľa ktorých v tomto štáte…

  Slovensko čakajú ďalšie tri kolá testovania na koronavírus

  0icon

  Bratislava 23. novembra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Slovensko čakajú ďalšie tri kolá testovania na ochorenie COVID-19. Uviedol to premiér Igor Matovič (OĽaNO), ktorý na brífingu…

  Matovič odkazuje ľuďom: "Tí, čo sa nezaočkujú, budú naďalej nosiť rúška!"

  0icon

  Bratislava 24. novembra 2020 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Zdá sa, že aj očkovanie nebude úplne celkom dobrovoľné, ale skôr vynútené. Premiér Igor Matovič vyslovil svoju predstavu…

  TopDesať

  Oprava rozbitých vecí môže byť aj poriadna zábava

  0 icon

  Oprava rozbitých vecí nemusí byť iba nuda. Ak sa do toho pustia obyčajní ľudia, ktorí nie sú veľmi zruční, tak môžu vzniknúť podobné komické situácie. Sťahovacie pásky držia pohromade nárazník a karosériu auta, vešiaky v rúre poslúžili miesto roštu a rovnako skvele poslúžila aj prázdna plastová nádoba, z ktorej si…

  Prečo je každá planéta vo vesmíre guľatá?

  0 icon

  Náš vesmír má najmenej jednu sextilionovú planétu. Ale každá jedna zo šesťdesiatich planét vo vesmíre je guľatá. Nie je medzi nimi ani jeden kváder ani žiadna planétka pripomínajúca Toblerone. Žiadna planéta nie je guľatá „od narodenia“. Planéta začína svoj život ako mrak hornín a prachových častích rotujúcich okolo hviezdy. Častice sa…

  Smrť princeznej Diany: 1. časť

  0 icon

  V nedeľu dňa 31. augusta 1997 otriasla v raných hodinách svetom správa o smrti princeznej Diany. Zomrela spoločne so svojím milencom Dodim Al-Fayedom pri autonehode, ktorá sa stala v noci v jednom z parížskych tunelov. Vodič automobilu Henri Paul tiež zomrel. Dianin bodyguard Trevor Rees Jones bol vážne zranený. Nejak tak môže vyzerať XY ďalších ranných…

  Pristátie na Mesiaci a nekončiace konšpirácie. 4. časť

  0 icon

  Bolo pristátie sfalšované? A kde je kráter? Ako mohli prežiť astronauti a zariadenie v module Apollo 11 Van Allenov radiačný pás? A čo mesačné kamene a výprava Wernhera von Brauna na antarktickú expedíciu? To je len výber najčastejších otázok, ktorými rôzni konšpirátori už po desaťročia zaplavujú internet. Prinášame vám štvrtý…

  Kde sa nachádza najdaždivejšie miesto na Zemi?

  0 icon

  Ak  sa niekto spýta, kde je asi najdaždivejšie miesto na Zemi, čo by ťa napadlo ako prvé? Dažďové pralesy alebo možno Anglicko? Prekvapivo to je v Indii. Podľa Guinessovej knihy svetových rekordov je najdaždivejšie miesto, tzn. z najvyššími priemernými ročnými zrážkami, dedina Mawsynram. Nachádza sa na severovýchode Indie a podľa získaných údajov tam…

  Vo svete IT

  Galaxy Z Fold 3 by mal byť novou „výkladnou“ skriňou Samsungu. Nahradiť by mal tradičnú sériu Galaxy Note

  0 icon

  Len prednedávnom sme Vás informovali o nedávnych správach z technologického sveta, ktoré naznačovali ukončenie vývoja novej série Galaxy Note spoločnosťou Samsung. Definitívny koniec tradičnej série z Južnej Kórey predpovedali viacerí leakeri a analytici, ku ktorým sa najnovšie pridávajú aj juhokórejské médiá. O ukončení série Galaxy Note a príchode náhrady v…

  Vesmír má pre nás vianočný darček: V decembri sa na oblohe objaví úkaz, ktorý sme nevideli už 800 rokov

  0 icon

  Vesmír má pre astronómov prichystané vianočné prekvapenie, píše portál Science Alert. Jupiter a Saturn budú na nočnej oblohe pri sebe najbližšie za posledných 800 rokov. Ide o planetárnu synchronizáciu, ktorá začala niekedy v lete. Dvojica planét sa k sebe neustále približuje a vrchol tohto priblíženia bude trvať od 16. do 25. decembra. Samozrejme, planéty nebudú…

  Tímu vedcov sa podarilo vytvoriť najdetailnejšiu mapu červenej planéty

  0 icon

  Tím zložený z amatérskych, ale aj profesionálnych astronómov, priniesol mapu Marsu, ktorá má väčšie rozlíšenie, ako ktorákoľvek iná, globálna mapa červenej planéty, píše portál Universe Today. Zábery boli zhotovené pomocou metrového teleskopu, ktorý sa nachádza v observatóriu Pic-du-Midi. Fotografie vznikali počas niekoľkých nocí na prelome októbra a novembra tohto roka. Pre astronómov išlo…

  Asimove zákony robotiky už vraj nie sú aktuálnymi. Myslí si to profesor, ktorý ich navrhuje takto upraviť

  0 icon

  Isaac Asimov ešte v roku 1942 prišiel s 3 zákonmi robotiky, ktoré sa stali akousi „mantrou“ robotizácie. Ide o zákony, ktoré hovoria pravidlách, ktoré by roboty nemali nikdy porušiť. Robot nesmie ublížiť človeku, ani nečinnosťou pripustiť, aby človek utrpel hocakú škodu. Robot musí poslúchať rozkazy, ktoré mu dá človek, okrem…

  Xiaomi začalo s testovaním Androidu 11 na ďalších smartfónoch. Je medzi nimi aj váš?

  0 icon

  Posledné dni priniesli viacero veľkých softwarových aktualizácií pre telefóny spoločnosti Xiaomi. Bohužiaľ však mnohé z nich sú zatiaľ dostupný len pre čínsky trh. Ide napríklad o novú verziu nadstavby MIUI 12.2, ktorá je založená na Androide 11. Dostupnou je pre modely smartfónov Mi 10, Mi 10 Pro a Redmi K30 Pro (resp.…

  Armádny Magazín

  Viete, že ... osud Židov bol spečatený za 90 minút? a iné menej známe fakty nielen z bojiska druhej svetovej vojny

  0 icon

  Slovensko, 24. november 2020 (AM) –Viete, že...? ...Turecko chcelo v roku 1952 zatvoriť Bosporský prieliv pre sovietske lode? Turecko je v podstate „večným“ nepriateľom Ruska, s ktorým bolo vo vojnovom stave 12-krát. Mnohí dnešní Rusi hovoria, že aj v súčasnej Sýrii sú na opačnej strane barikády, ž

  Komu bude slúžiť Európska armáda, ak vznikne?

  0 icon

  Nemecko, 24. november 2020 (AM) – Nemeckí poslanci za SPD vypracovali projekt na vytvorenie európskej „28. armády“ nezávislej od členských štátov a na čele s novým \"európskym komisárom obrany\". Armáda, ktorá by sa mohla byť vyjadrením \"suverenity\". Nemecký denník Die Welt opisuje projekt

  Náhorný Karabach: Jeden azerbajdžanský vojak zomrel, ruský mierotvorca zranený pri výbuchu míny

  0 icon

  Náhorný Karabach, 24. november 2020 (AM) – Dôstojník ruských mierových síl bol zranený pri výbuchu míny v Náhornom Karabachu, jeden azerbajdžanský vojak prišiel o život, ďalší štyri karabašskí záchranári boli zranení. Informuje o tom ministerstvo obrany Ruska.

  USA pokračujú v búraní bezpečnostnej architektúry sveta

  0 icon

  USA, 24. november 2020 (AM) – V noci na 22. november 2020 USA ukončili procedúru vystúpenia zo Zmluvy o otvorenom nebi, čím sú už takmer na konci deštrukčného procesu bezpečnostnej architektúry sveta. Na dokončenie deštrukcie im zostáva už len jediné – nepredĺžiť platnosť zmluvy START 3.   Z

  Irán zabarikádoval Venezuelské nebo: Drony Mohajer-6 budú na ochranu pred votrelcami

  0 icon

  Venezuela, 24. november 2020 (AM) –Prílet dronu Mohajer-6 do Venezuely môže byž varovaním pre USA. Ide o symbolický prílet, pretože Irán uvoľnil licenciu na výrobu svojho dronu vo Venezuele čo znamená pre Madurov \"diktátorský\" režim posilniť svoju obranu pred démonkratickým režimom z USA. Do akej miery bude tento projekt úspešný ukážu…

  Svetlo sveta

  Otec Urbančok: Blíži sa bibliou predpovedaný koniec sveta ?

  0 icon

  Homília na 25. nedeľu po Turícach – Misál sv. Jána XXIII. Mt 24,15-35 Keď uvidíte ohavnosť spustošenia na svätom mieste, ako predpovedal prorok Daniel – kto číta, nech pochopí: vtedy tí, čo budú v Judei, nech utečú do hôr, kto bude na streche, nech nezostupuje vziať si niečo z domu,…

  Arcibiskup Fulton J. Sheen: Nebo nie je až tak ďaleko

  0 icon

  V jednej známej piesni sa hovorí: “Keď som pri tebe, som v nebi.” Nech to znie akokoľvek ľúbivo, toto nie je nebo, o ktoré človek na zemi zápasí. Ak chceme hovoriť o nebi, musíme najskôr pochopiť, prečo nebo je večnosť. Hovoriť o večnosti znamená pochopiť čas. V nebi nie je…

  Očistec je miestom utrpenia, ale zároveň predĺžením Božieho milosrdenstva po smrti

  0 icon

  Pre veľkú väčšinu ľudí je takmer nemožné dosiahnuť na tomto svete dokonalosť. A preto Cirkev hovorí o Očistci. Pre väčšinu z nás je nemožné zomrieť v stave dokonalosti. Ďakujme Bohu, že vo svojom milosrdenstve, nám ľuďom, dal Očistec. Očistec je pre nás rozšírením Božieho milosrdenstva z tohto sveta do nadprirodzeného.…

  Dva spôsoby ako odkláňa diabol cnostných ľudí od svätosti

  0 icon

  Aj ľudia, ktorí žijú cnostným životom sú vystavení boju diabla. Ten dokonca samotnú cnosť vie využiť ako prostriedok a príležitosť na odpadnutie od Boha. V 16 storočí kňaz Lorenzo Scupoli predstavil a rozobral dve diablove stratégie, kedy je cnosť a túžba po dosiahnutí cnosti, využitá diablom na odklonenie duše od…

  Je ľahšie uveriť v prítomnosť Ježiša v Eucharistii alebo, že dieťa v maštali je Bohom?

  0 icon

  Raz na sviatok Zjavenia Pána jeden svätec povedal: „Boh sa nezjavuje ľuďom, ktorým stačí jedna kniha na celý život. Boh sa zjavuje buď úplne jednoduchým ľuďom ako boli pastierikovia alebo mudrcom, ako boli Traja králi. Obe skupiny ľudí totiž vedia, že o Bohu nič nevedia a sú pokorní. Tá tretia kategória ľudí…

 • icon FOTO DŇA