Hysterický plač „progresívne“ vyvolených „detí kapitána granta“ a šanca na zmenu

   S príchodom novej vlády sa konečne verejne hovorí o tom aké zverstvá tu aj v kultúre napáchala selfie-vláda plagiátorov za podpory „progresívnej“ prezidentky. Ministerka kultúry Šimkovičová sa pokúša rozpliesť to „klbko zmijí“, ale nemá to ľahké. Rôzni grantoví príživníci a ich tútori vo Fonde na podporu umenia (FPU) vydávajú kvílivé zvuky a vypísali petíciu na zachovanie svojich privilégií „progresívnych“ parazitov. Tak sa im teda prizrime bližšie.

   Už tri roky nedostali žiadnu podporu naše jediné literárne noviny Literárny týždenník, ktorý mrie na suchoty a vychádza v skutočnosti každý druhý týždeň. Žiadnu podporu nedostal ani jediný reprezentatívny časopis pre mladú literatúru Dotyky. Nič sa neušlo ani výnimočnému slovenskému konzervatívnemu časopisu Verbum (pre modernú kresťanskú kultúru), ktorý nadväzuje na odkaz svojich pôvodných zakladateľov z roku 1946, významných slovenských spisovateľov Janka Silana a Ladislava Hanusa. Finančnú podporu nedostali ani známe detské časopisy Enviráčik, Zvonček, Maxík, Fifík (vydavateľstvo DAXE) a iné, ako ani revue Slovenská hudba (Slovenská muzikologická asociácia).

   No nemalú podporu dostal literárny časopis Rozum, ktorého redakcia sa sama chváli, že má samofinancovanie (aj bez podpory FPU) zabezpečené na 131 %?! Toto dvojité financovanie mi teda rozum neberie. Alebo štvrťročník Jazdec, vydávaný Inštitútom pre dočasné dejiny umenia, ktorý nemá dočasnú, ale trvalú podporu danej komisie FPU minimálne od roku 2019, hoci je pre verejnosť neviditeľný a jeho obsah neznámy. No a „dúhový“ Magazín QYS síce nemá s literatúrou nič spoločné, ale to predsa nevadí, či? Veď ho vydáva „NOMANTINELS“. Takže sa zdá, že tu ide o kontrastne a okázalo potlačenie kritérií kvality a mnohoročnej predošlej prospešnej kultivácie slovenskej literatúry, nahradené jediným kritériom jednostrannej „jedinej pravej“ a to „progresívnej“ ideológie…

   Ale, ešte iné zázraky sa dejú!

 

Zázrak menom Romboid

   Špecializovaný časopis na literárnu kritiku Romboid vznikol v roku 1966. Do roku 1989 ako tak prežíval, aj keď na okraji čitateľského záujmu práve pre tú výhradnú orientáciu na kritiku. Lenže po roku 1989 literárna kritika čoskoro dodýchala. A tí poslední vytrvalci, čo ju ešte píšu, publikujú v matičných Slovenských pohľadoch! Už v roku 2000 sme na Rade AOSS riešili problém, že časopis sa zmenil na sociálnu výpomoc, keďže jeho šéfredaktor pre problémy s očami časopis neredigoval, ale plat bral. Na vtedajšie enormné náklady cca milióna korún ročne mal len 50 odberateľov?! Po mnohých upozorneniach bol Štrpka odvolaný z postu šéfredaktora, ale s jeho zástupkyňou Chrobákovou to bolo ako z blata do kaluže. Tá k nákladom pridala ešte aj hostenie jej slovinských kamarátov (a kamarátov jej budúceho manžela) na náklady AOSS.

   Už v roku 2006 (!) som napísal, že: Romboid nečítajú ani tí, čo doň kedysi prispievali, aby im také zjavy medzi nami ako Chrobáková, či Passia (literárni generáli bez vojska) dali zarobiť. Je to vrak, ktorý sa drží nad hladinou len bizarnou nechuťou zodpovedných priznať, že nepláva, ani sa neplaví. Operetné pokusy vytvárať dojem života na palube (s predplatiteľmi spočítateľnými na prstoch) predstavovala účasť na projekte “Časopis v časopise”, kde fiktívna (ale nefiktívne honorovaná) mikroredakcia preberala z iných literárnych časopisov kompletný obsah pomaly aj so záložkou a to vydávala pod menom Romboid.“

   A stal sa „zázrak“ – pre tento rok (teda po 18 rokoch od klinickej smrti!!!) dostal zrejme reinkarnovaný časopis Romboid neuveriteľných 40 000 eur?!! Takže marginálne periodikum po klinickej smrti dostalo takúto transfúziu a funkčné literárne periodiká ani cent. Ak by sme pátrali po pôvode tohto „zázraku“, tak v komisii FPU, ktorá o tom rozhodovala, narazíme na meno Radoslav Passia. A to je znalcom povedomé! To je ten Passia, čo po Štrpkovi päť rokov neúspešne pôsobil ako šéfredaktor práve toho Romboidu, na ktorý sa teraz sype „zlatý dážď“. A je to ten istý Passia, ktorý protestoval proti už schválenej FPU dotácii na významné podujatie Spolku slovenských spisovateľov a to riaditeľa FPU tak vystrašilo, že tú dotáciu na vlastnú päsť dodatočne okresal. Žiadne protesty a argumenty nepomáhali. Tento Passia je ako žaba na prameni v danej komisii už roky a asi sa nebudete čudovať, že žiadne periodikum Spolku slovenských spisovateľov odvtedy nedostalo ani cent.

   A vôbec je zaujímavé zloženie danej komisie. Je záhadou, ako sa v nej objavila Jana Juráňová – veľmi neúspešná, ale vytrvalá feministka. Kto ju tam nominoval? A hneď aj do ďalšej komisie pre pôvodnú literatúru. V oboch sa opakuje aj meno Ľubica Kepštová. A ešte jedna dáma je spolu s nimi v oboch komisiách. Ako keby sme nemali na Slovensku dosť porotcov. Alebo nechceli mať? A nehľadajte tam zástupkyňu, či zástupcu najstaršej a najväčšej spisovateľskej organizácie na Slovensku. Už roky tam za záhadných okolností chýba. Ak by mal niekto dojem, že tu v prípade týchto dvoch komisií vznikol akýsi uzavretý klan, ktorý je zhodne naklonovaný, kto by mu to mohol vyčítať?

 

Riešenie tu je

   Viem, a sám na to upozorňujem, že spory vnútri literárnej obce našu prácu znevažujú. Ale tu nejde len o vec literátov. Tu ide o to, že sa za minulé roky vytvorila v FPU tichá cenzúra, kde sa k finančnej podpore dostávali roky len notoricky vyvolení a tým sa zužuje šanca verejnosti vybrať si z celého spektra informácií o slovenskej literatúre, ale aj kultúre obecne. Teda aj tu sa uplatňovalo neo-liberálne pravidlo o „jedinej pravde“. Každý kto si trúfol priniesť samostatné kritické myslenie bol takouto cenzúrou odsúdený na finančné vyhladovanie.

   Lenže čas pokročil, mnohí občania sa oprávnene zhrozili nad minulými výčinmi selfie-vlády plagiátorov a máme novú vládu. Tej politickí skrachovanci nedali ani v civilizovaných krajinách obvyklých 100 dní, aby v pokoji začala realizovať program obnovy právneho štátu a aj návratu normálnosti do kultúry. Proti hysterickým útokom na novú ministerku kultúry je tu teda VÝZVA ZA PLURALITU NÁZOROV – na podporu iniciatívy MK SR novelizovať zákon č. 284/2014 Z. z. o Fonde na podporu umenia. Málokedy môžeme ako jednotlivci niečomu obecne dobrému prispieť. Tu to je možné, stačí jeden klik na:

https://www.spolok-slovenskych-spisovatelov.sk/formular-signatara-vyzvy/

  Vopred vďaka za šancu, že sa spolu dočkáme lepších časov aj v kultúre a literatúre.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

author photo

Gustáv Murín

O AUTOROVI

Gustáv Murín (1959, Bratislava), vedec (RNDr., PhD.) a zároveň úspešný spisovateľ. Debutoval v roku 1989 v češtine, na Slovensku bola kniha zakázaná. Doteraz vydal 70 kníh (z toho 7 v češtine, 2x anglicky, po jednej bulharsky, vo francúzštine, v hindí, holandsky, chorvátsky, maďarsky, nemecky, rusky, srbsky, španielsky a taliansky). Celkove sa predalo viac než 275 000 výtlačkov všetkých kníh autora. Vydal tiež 71 E-kníh, 9 audio-kníh, 8 DVD a 4 knihy v Braillovom písme. Až 486 textov autora bolo preložených do 51 jazykov. Literárne prezentácie absolvoval v 85 mestách a obciach Slovenska a 30 krajinách Európy, Ázie a Ameriky.
Viac informácií na https://tulacky.net/.
Texty v iných jazykoch: http://muringustav.blogspot.com.

AUTOR V ČÍSLACH

Počet článkov: 216

Celkové hodnotenie: 23.74

Priemerná čítanosť: 2799

icon Top za 7 dní

iconNajnovšie z HS

icon Najčítanejšie z HS

  • POČASIE NA DNES

    FOTO DŇA

  • Vybrali sme

    To, čo sa stalo – atentát na premiéra Fica, sa nestalo len tak

    0icon

    Bratislava 20. mája 2024 (HSP/Foto:Screenshot)   To, čo sa stalo – atentát na premiéra Fica, sa nestalo len tak. Matovič a progresívne médiá dlhodobo a…

    Slovenčina: Nemôžme alebo nemôžeme

    0icon

    Bratislava 20. mája  2024 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Keď používame slovesá môcť alebo nemôcť v 1. alebo 2. osobe množného čísla, neraz ich skloňujeme nesprávne Varianty môžme…

    Pracovné tempo pomáha lepšie zvládať hudba, obedná pauza či zoznam úloh

    0icon

    Bratislava 20. mája 2024  (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Pracovné tempo pomáha lepšie zvládať upokojujúca hudba, obedné prestávky či spísanie si zoznamu úloh. Dôležité je tiež nezostávať vždy…

    RUSI: Ruský generálny štáb preľstil generálov AFU, do ofenzívy pri Sumách neprejde

    0icon

    Moskva 20. mája 2024 (HSP/Svpressa/Foto:TASR/AP)   Ruská armáda, ktorá útočí na nepriateľa na charkovskom smere a na Donbase, rozťahuje front a zužuje Syrského možnosti manévrovania…

    Predpoveď počasia na pondelok

    0icon

    Bratislava 20. mája  2024 (TASR/HSP/Foto:Pixabay) Aktualizované 20. mája 2024 o 8:54 Situácia: Počasie u nás ovplyvňuje nevýrazný výbežok tlakovej výše. Prevažne oblačno, na mnohých miestach…

    Médiá sa zo zúfalstva chytajú slamky. Komicky v tom všetkom pôsobí vystupovanie tak trochu "Jamesa Bonda"

    0icon

    Bratislava 20. mája 2024 (HSP/ Facebook / Foto: FOTO TASR - Martin Baumann)   Bývalý prezident policajného zboru SR Štefan Hamran pre médiá hodnotil taktiku…

    Globálny Juh škrtol Zelenského mierový plán

    0icon

    Kyjev 20. mája 2024 (HSP/Vzgljad/Foto:TASR/AP-Mindaugas Kulbis)   Odmietnutie účasti na konferencii o Ukrajine Globálnym juhom sa stalo porážkou západného sveta, uvádza Jevgenij Poznjakov v ruských…

    Iránsky prezident Raísí zahynul pri páde vrtuľníka

    0icon

    Teherán 20. mája  2024 (HSP/TERAZ/Foto:Twitter) Aktualizované 20. mája 9:29 Iránsky prezident Ebráhím Raísí a minister zahraničných vecí Hosejn Amír Abdollahján zahynuli pri páde vrtuľníka, ktorý…

    Polícia bude dohliadať na bezpečnosť škôl a pokojný priebeh maturít

    0icon

    Bratislava 20. mája 2024  (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Na pokojný priebeh maturitných skúšok bude dohliadať polícia. V okolí škôl zvýšila hliadkovú činnosť. TASR o tom informovala hovorkyňa…

    Médiá sa premenili na politických aktérov, myslí si generál

    0icon

    Bratislava 20. mája 2024 (HSP/ Facebook / Foto:Screenshot Facebook Video)   Opozičné politické strany nepochopili zmysel politiky okrúhleho stola a dokázali, že nedorástli na reálne…

    Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

    Gustáv Murín

    Pavel Jacz

    Peter Haršáni

    Marek Brna

    Erik Majercak

    Vášeň v Tebe

    Auto Trendy

    Reklama

    Armádny Magazín

    TopDesať

    FOTO DŇA