Lepší Afrika než Amerika

Pokud se o tuto záležitost aspoň okrajově zajímáte, možná jste už před delší dobou z médií zvěděli, že zatímco americký prezident brojí proti imigrantům, existuje i jedna výjimka. A to jsou jihoafričtí běloši. Zatímco se mu nelíbí imigrace jiných lidí do USA, jihoafrické bělochy ve Spojených státech naopak vítá. Ba dokonce je tam už nějakou dobu i láká a zve. A to proč? Oficiálně proto, že jde o lidi, kteří jsou v Jihoafrické republice diskriminováni z rasových důvodů. Bílým se podle pana Trumpa v JAR ubližuje, a tak je tento láká k přesídlování právě do USA.

Pokud neznáte dobře reálný stav věcí, připadne vám to možná logické. Jihoafrická republika je všeobecně známá vysokou mírou kriminality, poměrně často se mluví a píše o tom, jak jsou tam vražděni především bělošští farmáři. A když se jim tam ubližuje, měli by vzít zavděk tím, že jsou vítaní v Americe. A že tedy mají kam uprchnout.

Ale co na to oni bílí Jihoafričani, o které tu jde? Možná vás to udiví, ale realita je taková, jaká je. Jsou tu sice i ti, kteří po pádu apartheidu odešli a odcházejí z Jižní Afriky do USA, Austrálie, Evropy nebo na Nový Zéland, ale v posledních letech se situace dost významně mění. A byť Donald Trump dlouhodobě tvrdí, že jsou v Jihoafrické republice utlačováni, tisíce jich naopak míří z USA a Evropy, kde se dříve usídlili, zpátky. A to v případě těch z USA proto, že se cítí v Americe za vlády právě Trumpa daleko méně bezpečně než ve své rodné zemi, jak to potvrzuje i agentura Reuters. Navzdory vysoké kriminalitě, jež v JAR panuje.

Poslední kompletní statistika z roku 2022 praví, že se v onom roce do JAR vrátilo skoro patnáct tisíc bělochů, kteří ji dříve opustili. A roste počet těch, kdo se zajímají o to, jaké by byly po jejich návratu jejich možnosti uplatnění na trhu práce. Tedy zda by tam měli zase budoucnost.

Takže se v USA sice nabízí Afrikáncům status uprchlíků a asi tři a půl tisíce takových lidí už onu nabídku využilo, ale šlo obvykle o lidi mířící do USA kvůli kriminalitě a nedostatku pracovních příležitostí v JAR. Nikdo nepotvrzuje, že by šlo o genocidu bělochů, o které mluví americký prezident. Většina obětí zločinu v JAR je totiž jednoznačně černošská.

A tak se běloši do JAR spíše vracejí. Žije se tam levněji, nepanuje tam politický chaos jako je v zahraničí, mají to blíž k příbuzným, jsou tam lepší školy a levnější zdravotnictví. A mohou si tam zajistit bezpečí, což na většině severní polokoule nemohou.

Situace v Jižní Africe se prostě zlepšuje. Což potvrzuji. Protože i já se tam už léta chystám na důchod odstěhovat. Pokud mě tam budou chtít jako občana té části světa, odkud jejich lidé tak často raději odcházejí zpátky domů. Do Afriky. Té jižní.