Čína je iná

Čína oficiálne prijala návštevu zo Slovenska, štátu, ktorý je menší ako priemerné čínske mesto. Naši vládni predstavitelia podpisujú so svojimi čínskymi partnermi memorandá o spolupráci – je zaiste zaujímavé, že miliardová Čína má jedno ministerstvo kultúry a cestovného ruchu, maličké Slovensko ministerstvá dve: aj kultúry, aj cestovného ruchu (a športu). Čína je iná. Aj v tom, že k dvom mužom, ktorí vládli v Číne a na Slovensku v čase druhej svetovej vojny, sa správa inak Čína a inak my. Ide o Čankajška, zhodou okolnosti narodeného v tom istom roku a mesiaci ako Tiso (Čankajšek 31. a Tiso 13. októbra 1887). Obaja boli prezidentmi svojich štátov.

Čankajšek má v ľudovej Číne, ovládanej komunistami, ktorých masovo zabíjal, svoje múzeum v meste Xikou, o ktorom sa v prospekte píše, že ide o „Famous Town in the Period of the Republic China“, teda „významné mesto z čias Čínskej republiky“. V roku 1927 nečakane napadol komunistov a počas Šanghajského masakru tisíce z nich zabil. Múzeum sa nachádza v budove školy „Wuling School“, ktorú založil v roku 1927 a podporoval práve Čankajšek.

Pokiaľ stál Tiso na čele Slovenského štátu, bola komunistická strana zakázaná, ale Tiso nepodpísal ani jeden rozsudok smrti nad žiadnym komunistom – tak mi osobne tvrdil posledný šéf federálnych protifašistických bojovníkov František Mišeje a dodal: „Až keď sme prebrali my, komunisti, moc, začali sme sa vešať“. Tiso umrel – bol popravený – 18. apríla 1947 v Bratislave ako 59-ročný. Čankajšek umrel tiež v apríli, 5. apríla v roku 1975 v taiwanskom hlavnom meste Tchaj-pej na zápal pľúc ako 87-ročný.

V demokratickej Slovenskej republike nemá Jozef Tiso žiadne múzeum, dokonca existujú úvahy o zbúraní jeho rodného domu v Bytči. Pamätnú tabuľu z budovy školy – učiteľského ústavu v Bánovciach, ktorý zakladal a podporoval, museli začiatkom 90. rokov zvesiť. A vedeckú konferenciu, konanú pri príležitosti 70. výročia jeho popravy (2017), verejne odsúdil veľvyslanec istého štátu.

Takže vo veľkej a „nedemokratickej“ Číne netaja, že žil a bol prezidentom Číny „akýsi“ Čankajšek. Na malom a demokratickom Slovensku povedať, že žil a bol „prvým prezidentom“ Slovenskej republiky „akýsi“ Tiso, je prinajmenšom podozrivé a možno aj nebezpečné. Zatiaľ čo v Číne si celkom kultúrne pripomínajú ľudí, ktorí žili a ovplyvnili minulosť akokoľvek – z pohľadu vládnucej čínskej komunistickej strany „negatívne“ – u nás je to úplne a úplne zbytočne – naopak. Je to naozaj len o veľkosti štátov? My, v malom štáte, máme kýmsi dané „privilégium“ správať sa tak, že nejaká časť našich dejín jednoducho neexistuje?

2. 11. 2024.


Blogy

Jozef Gandžala

Marek Brna

Milan Šupa

Erik Majercak

Gustáv Murín

Dušan Hirjak

Životný štýl

.
.

Armáda, konflikty, vojenská technika

.