Slováci, prečo 6. októbra oslavujeme krvavé vojnové operácie na Dukle, a nie (aj) slovenskú autonómiu dohodnutú v Žiline?

Šiesty október je od prednovembrových čias pamätným Dňom hrdinov Karpatsko-duklianskej operácie z roku 1944, ktorej 80. výročie súčasná vláda masívne oslavuje. V kalendári je táto krvavá vojnová udalosť, počas ktorej od 8. septembra do 27. októbra 1944 zahynulo 21-tisíc sovietskych a 1800 česko-slovenských bojovníkov, takto pomenovaná od roku 2016, keď o zmene názvu rozhodol slovenský parlament 24. novembra 2015. Predtým išlo o Deň obetí Dukly a do roku 1993 o Deň Československej ľudovej armády. Prečo však 6. október a nie trebárs 8. september či 27. október? Oficiálne preto, lebo 6. októbra v roku 1944 sa „1. československému armádnemu zboru pod velením generála Ludvíka Svobodu podarilo prekročiť po ťažkých bojoch cez Dukliansky priesmyk česko-slovenské hranice”.

Nie však aj preto, aby sa prekryl iný, „nekrvavý“ 6. október z roku 1938?

Šiesteho októbra 1938 sa rozhodlo o autonómii Slovenska schválením  a podpisom Žilinskej dohody, resp. Manifestu slovenského národa. Išlo od čias bájnej Svätoplukovej ríše o prvý štátny akt, ktorý priniesol na Slovensko reálnu samosprávu. Po Mníchovskej dohode, ktorú 29. septembra 1938 uzatvorili „o nás bez nás“ zástupcovia Nemecka, Francúzska, Veľkej Británie a Talianska, a ktorej sa vláda v Prahe podriadila a armáda vydala pohraničné územia štátu bez boja, sa štátoprávna línia Hlinkovej slovenskej ľudovej strany (HSĽS) ukazovala ako jediná reálna alternatíva usporiadania česko-slovenských vzťahov. Aj preto predstavitelia ďalších strán s napätím očakávali v žilinskom hoteli Remi na výsledok rokovania predstaviteľov HSĽS, ktorí sa zišli v Katolíckom dome. Na ich rokovaní sa zúčastnil aj agrárnik Pavol Teplanský, ktorý vyjadril vôľu Agrárnej strany dohodnúť sa s HSĽS a v podstate vyjadril súhlas s jej návrhmi. Rovnako súhlasila vtedajšia SNS. Schváleniu slovenskej autonómie dopomohla aj abdikácia Edvarda Beneša, ktorý sa 5. októbra 1938 vzdal funkcie prezidenta, potom, „vybral banku, vzal Hanku, mal svoj plán, sadol na aeroplán“ a ufujazdil do teplučkého Londýna. A stade zorganizoval “prevrat” v Banskej Bystrici (názov SNP sa uzákonil až po februári 1948) a potom sa vrátil ako – samozvaný prezident.

Ešte v ten istý deň zasadala v Prahe tzv. ministerská rada a vymenovala poslanca Jozefa Tisa za ministra pre správu Slovenska. O deň neskôr vymenovala aj ďalších štyroch slovenských ministrov. Táto autonómna vláda na čele s Tisom začala oficiálne fungovať 9. októbra. Žilinskú dohodu dodatočne schválilo Národné zhromaždenie ČSR ústavným zákonom 299/1938 z 22. novembra 1938 ako Zákon o autonómii Slovenskej krajiny. Odvtedy až do 14. marca 1939 sa zmenil oficiálny názov štátu na Česko-Slovensko. Išlo o jedno z vážnych zjednotení sa Slovákov a o výrazný krok k tomu, že dnes máme Slovenskú republiku ako samostatný štát.

Nemali by sme si teda 6. októbra pripomínať tento významný historický akt? Nemal by byť 6. október (minimálne aj) Dňom slovenskej autonómie? Dokedy sa budeme báť pravdy o našich dejinách, priatelia? Koho vlastne sa bojíme, ak sme suverénny národ?

6. 10. 2024.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

author photo

Marián Tkáč

O AUTOROVI

Ekonóm, publicista, viceguvernér NBS pri jej zakladaní, podpísaný na prvej sérii slovenských bankoviek v roku 1993, predseda Matice slovenskej v rokoch 2010-2017

AUTOR V ČÍSLACH

Počet článkov: 100

Celkové hodnotenie: 19.08

Priemerná čítanosť: 5157

icon Top za 7 dní

iconNajnovšie z HS

icon Najčítanejšie z HS

  • POČASIE NA DNES

    FOTO DŇA

  • Vybrali sme

    Premiér je za členstvo Ukrajiny v EÚ. Ospravedlňoval tiež v čase konsolidácie nepochopiteľne vysoké výdaje ministerstva obrany

    0icon

    Bratislava 6. októbra 2024 (TASR/HSP/Foto:Screenshot STVR)   Koalícia a opozícia by mali hľadať spoločnú cestu pri upokojovaní spoločnosti v odborných témach. Tak, ako to bolo…

    Biden pripravuje Američanov na občiansku vojnu. Nech sa zabíjajú navzájom, nie nás

    0icon

    Washington 6. októbra 2024 (HSP/Foto:TASR/AP-Ben Curtis)   Biden pochybuje, že prezidentské voľby v USA budú pokojné. Nenávisť v americkej spoločnosti sa vymyká normálu, občania sú…

    Európu obchádza Orbánov prízrak: Začal export liberálnej demokracie?

    0icon

    Bratislava 6. októbra 2024 (HSP/Foto:TASR/AP/MTI-Szilard Koszticsak)   Prívrženci liberálnych „hodnôt“ a kolektívneho Západu sa trasú: Naprieč strednou Európou víťazia euroskeptické strany, zastávajúce pronárodnú, suverénnu politiku. Niektorí…

    Prezident kritizoval Fica, narážal na Šimkovičovú, vyjadril sa aj k svojmu podpisu konsolidačného balíčka

    0icon

    Bratislava 6. októbra 2024 (TASR/HSP/Foto:Screenshot TA3) Aktualizované 6. októbra 14:04 Spor vládnych strán Hlas-SD a SNS je už problémom premiéra Roberta Fica (Smer-SD). Ten musí…

    Okresný úrad Liptovský Mikuláš vyhlásil v súvislosti s medveďmi mimoriadnu situáciu

    0icon

    Okresný úrad (OÚ) Liptovský Mikuláš vyhlásil v sobotu (5. 10.) na území okresu Liptovský Mikuláš v súvislosti s výskytom synantropného medveďa hnedého mimoriadnu situáciu.

    Forbes: Šialený pokus o druhý prielom do Kurskej oblasti stál AFU takmer všetko vybavenie NATO

    0icon

    Kursk 6. októbra 2024 (HSP/Svpressa/Foto:TASR/AP-Evgeniy Maloletka)   Vyhorené švédske a nemecké tanky sa stali pomníkom ukrajinskej hlúposti, konštatuje Konstantin Olšanskij v ruských novinách Svobodnaja Pressa…

    Huliak navrhuje odstrel približne 30 medveďov

    0icon

    Poslanec a predseda parlamentného výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie Rudolf Huliak (klub SNS) v reakcii na útok medveďa navrhuje eliminovať približne 30 synantropných jedincov.…

    Výsledky včerajších doplňujúcich komunálny volieb do orgánov samosprávy obcí

    0icon

    Brunovce 6. októbra 2024 (TASR/HSP/Foto:TASR-František Iván) Aktualizované 6. októbra 13:48 Obec Brunovce (okres Nové Mesto nad Váhom) by mal poviesť Pavol Šupka (Hlas-SD). Rozhodli o…

    Prídu k Huliakovi ďalší traja nespokojní poslanci z Hlasu?

    0icon

    Bratislava 6. októbra 2024 (HSP/Foto:TASR-František Iván)   Veľmi nepopulárne politické rozhodnutie, ktoré dostalo sumárny názov Konsolidácia, prešlo 79 koaličnými hlasmi. Svedčí to o tom, že…

    Zúfalé kroky EÚ na ochranu pred čínskymi elektromobilmi

    0icon

    Brusel 6. októbra 2024 (HSP/Foto:TASR-Radovan Stoklasa)   Európa sa zúfalo bráni pred prílevom lacných čínskych elektromobilov. Krajiny EÚ podporili iniciatívu Európskej komisie na zavedenie vysokých…

    FOTO DŇA