• Určité daňové úniky sú tolerované. Je zníženie odvodov cesta pre Slovensko?

  Publikované 27.12. 2018 o 18:20 Karma článku: Počet pozretí: Počet komentárov:

  Od populistických politikov počujeme často, že je nutné znížiť odvody z miezd. Ak ich znížime, bude to viesť k vyšším mzdám ľudí. Čo firmy menej zaplatia na odvodoch môžu dať zamestnancom. To rozbehne domácu spotrebu a všetci sa budeme mať dobre a bude tu nirvána. Otázka zostáva je to pravda? Alebo sú to bludy a profitovať bude na tom iba niekto? Kto?

  Väčšina národa má pocit a podľa toho aj volia, že je podstatné to, aby sme tu mali množstvo zahraničných investícií, ktoré vytvárajú veľa pracovných miest. Nie je zaujímavé koľko to stojí, či sa to oplatí, ale podstatné je, že prídu a bude dosť práce. Nezamestnanosť je veľký strašiak pre ľudí a nechcú zažiť, čo tu mali po Havlovi a jeho zrušení slovenského zbrojného priemyslu a následne úpadku celej ekonomiky.

  Zahraničné investície nadnárodných korporácií pri príchode kdekoľvek majú očakávania – 1. nulové dane z príjmu 2. podpora od štátu – zaplatenie vybudovania sietí na pozemku, kde bude stáť fabrika / zamestnávateľ. Preto počujeme, koľko dostala zahraničná firma peňazí, pretože sumár týchto výhod je vysoký. Investor chce tie siete aj preto, lebo ak odíde, štátu tieto aktíva zostanú vo forme vybudovanej infraštruktúry a investor nechce byť viazaný na danú krajinu. Nič ho k nej neviaže, chce využiť situáciu s nízkou cenou pracovnej sily, či inou výhodou. To je deal, do ktorého vstupujeme pri príchode týchto investícií. Výhodný pre investora a relatívne výhodný pre krajinu, inak by sme to nerobili. Teraz nejdem posudzovať reálnosť tejto výhodnosti, ale zameriam sa na odvody a dane.

  Naša a EU legislatíva bola deravá v zmysle daní z príjmu. Zahraničné spoločnosti si zisk zo spoločnosti odlievajú do krajín iného zdanenia ako chcú rôznymi spôsobmi tak, aby platili minimálne až nulové dane z príjmu. Pozor, toto sa týka aj slovenských subjektov, ktoré sa tvária a podnikajú na Slovensku ako zahraničné subjekty. V poslednom čase sa aj prijali funkčné zákony proti prelievaniu peňazí – transfer pricing. Je pravda, že celá táto daňová pasáž daňovej sústavy o transfer pricingu je extrémne subjektívna a môže viesť sama o sebe k obrovských daňovým neurčitým rizikám. Čo by však ich uplatňovanie prinieslo v praxi? Začali by sme dodatočne zdaňovať zahraničné korporácie, čo oproti ich očakávaniu – nulová daň by viedlo k ich potenciálnemu dlhodobému odchodu. Druhým problémom by bolo to, že už by tu noví investori neprišli, lebo iné krajiny stále poskytujú túto výhodu. Odchod investorov, prípadne malý príchod nových spôsobuje politické turbolencie a to politici nechcú. Preto daňové úrady neriešia platnú legislatívu, nedodaňujú subjekty transfer pricingu a politici sa tomu iba prizerajú a zatvárajú oči pred reálnymi daňovými únikmi. Ale to nie je iba na Slovensku, ale v celej EU. Štátne inštitúcie v tomto reálne tolerujú neplatenie daní.

  Ale ak nemôžeme zdaniť investorov, tak ako môže štát aj naďalej fungovať bez daňových príjmov? Nemôže. Reálne, odvody za zamestnanca sú často jediné reálne daňové zaťaženie spoločností s predajom v zahraničí umiestnených na Slovensku. Preto nedochádza k ich zníženiu, pretože by to viedlo k nulovému daňovému zaťaženiu investorov.

  Čo však sa deje s domácimi podnikateľmi? Majú toto zaťaženie a zároveň musia znášať všetky dodatočné daňové a investičné náklady, ktoré zahraničný investor nemá. Dochádza k veľkej disproporcii na trhu, kde veľký a zahraničný má neporovnateľné výhody oproti našim, malým. Investori väčšinou nekonkurujú domácim na rovnakom trhu, avšak v tomto konkurenčnom boji nastáva to, že v nejakej inej krajine má veľká nadnárodná spoločnosť takúto výhodu a likviduje množstvo menších konkurentov v rôznych krajinách, teda aj v našej. Dlhodobo je toto politika zvýhodňovania veľkých pred malými. Malý podnikateľ má nevýhodu oproti veľkým aj v množstve fixných nákladov čo všetko musí zabezpečiť, pričom pri veľkej firme sa tieto náklady rozložia nižšie na jednicu tržieb. Celé toto vedie k stále vyššej likvidácii menších podnikateľov v rámci celej EU, prípadne ich business musí prinášať oveľa vyššiu pridanú hodnotu – teda mať vyššiu cenu, aby sa uživili.

  Ako to teda vyriešiť? Investori nemajú radi pojem daň zo zisku, ale nejaká dodatočná položka v bežných nákladoch, ktorá napriek tomu nezaťaží výsledovku natoľko, že sa stále oplatí podnikať je akceptovateľná. Hoci svojou povahou by to bola takisto daň, ale tým, že by to bolo v operatívnych nákladoch by to bolo oveľa akceptovanejšie ako daň zo zisku. Takouto položkou by mohol byť napríklad jednoduchý odvod z obratu. Zahraničné firmy, ktoré tu majú celú výsledovku aj so spotrebou materiálu plánujú Ebit/Tržby vo výške 5% a odvod napríklad 1% z obratu predaja do zahraničia by mohol vo väčšine prípadov fungovať zhruba ako 20% daň z príjmu, ale svojou povahou by tak neodpudzoval. Investorov s vysokou pridanou hodnotou by sa toto nijako výrazne nedotklo a pre nich toto riešenie reprezentuje stále nedostatočné zdanenie. Takýchto investorov tu potrebujeme čo najviac, pretože pri nedostatku pracovnej sily nebudú vzdychať a ojkať, že majú málo, ale jednoducho zvýšia mzdy, pretože im to ich výsledok v pohode dovoľuje. Napriek tomu zatiaľ nevidím ako na nich, pokiaľ reálne nevznikne tlak na ich zdanenie v celej EU. Vtedy si myslím, že tieto peniaze aj tak nepôjdu do slovenského rozpočtu, ale možno by mohli znížiť náš príspevok do EU.

  No a čo so spoločnosťami, ktoré tu nemajú „celú výsledovku“ a používajú na tržby iba prácu vo mzde? Toto je primárne podnikanie kvôli ktorému tu máme vysoké odvody. Musíme sa rozhodnúť, či takéto spoločnosti reálne zdaníme, alebo to „necháme tak“. Pri týchto spoločnostiach mzdové náklady tvoria viac ako 80% nákladov, avšak ostatné náklady na konečný produkt v spoločnosti nenájdete. Tu namiesto komplikovaného transfer pricingu je takisto jednoduché zaviesť odvod z predaja. Jeho výška však musí byť výrazne progresívnejšia, možno do výšky až 20%, čo v celkovom súčte výsledovky zahraničného podnikateľa by mohlo znamenať v priemere zdanenie okolo 20% z aktivít na Slovensku.

  Samozrejme úlohou tohto blogu nie je exaktne vypočítať koľko čoho, ale trošku lepšie vysvetliť situáciu a možno inšpirovať zákonodarcov, keď sa im podarilo zaviesť odvod pre zahraničné obchodné reťazce, možno je čas aj urobiť poriadok so zvyškom. Dobré by bolo začať odstraňovať deformácie trhu, zvýšiť zdanenie tých, čo neplatia dane dostatočne a urobiť systém spravodlivejším ako je aj pre domácich podnikateľov.

  Preto počiatočné návrhy populistov o rýchlom znížení odvodov z miezd by boli primárne v prospech veľkých korporácií. Korporácie takisto nemajú dôvod sa deliť o toto zníženie so zamestnancami a zvyšovať ich mzdy. Veľké korporácie u nás majú výrazný podiel na HDP. V tejto chvíli by viedlo zníženie odvodov iba k zníženiu daňových príjmov, ktoré by zaplatili domáci podnikatelia alebo by to viedlo k zníženiu rozpočtov zdravotných a sociálnej poisťovní, čo by viedlo k zníženiu všetkých zdravotných či iných starostlivostí o občana pokiaľ by to nevykryli politici z iného. Ale z čoho?

  Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

  Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

  Varovanie

  Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

  Vybrali sme z Hlavných Správ

  TopSpeed

  Šampionát šprintov štartuje v apríli

  0

  15-ty ročník slovenského šprintérskeho šampionátu v sezóne 2019 prinesie päť kôl. Súperi si zmerajú sily v troch základných kategóriách Autá Profi, Autá Street a Motocykle, ktoré sa následne delia na triedy podľa objemu, pohonu či preplňovania. Šampionát šprintov odštartuje spojeným majstrákom na pôde našich južných susedov 7. apríla na letisku…

  Pozor, jazda vo vyhradenom jazdnom pruhu s príplatkom

  2

  Slovo robí chlapa – platí aj o policajtoch.  S prichádzajúcim údajným kolapsom dopravy v bratislavskom Ružinove v súvislosti s prebudovaním kruhovej križovatky Prievoz sa strhla veľká informačná kampaň. Mesto sa snažilo hasiť vznikajúci dopravný požiar ponúkanými dopravnými riešeniami a motoristi sa začali rozhodovať, či auto, motorku alebo bicykel. Pár dní pred uzávierkou polícia…

  Šoférovanie bez dokladov? Vo svete už realita

  16

  Šoférovanie bez dokladov? Pred rokmi absolútny nonsens. Dnes, v elektronickej dobe, sa to pomaly stáva realitou. Niektoré európske krajiny nad tým uvažujú, a dokonca majú pripravené aj právne normy. A nemusíme pritom chodiť ani veľmi ďaleko. Stačí sa pozrieť do susedného Poľska, kde majú pred nami poriadny náskok. 

  Roland Gumpert Nathalie je superšport na metanol

  2

  Nemecká značka predstavila model, ktorý by mohol byť budúcnosťou elektrického pohonu. Roland Gumpert Nathalie je elektrický superšport na metanol. Predstavitelia značky tvrdia, že vďaka metanolu bude mať auto v eco-režime dojazd až 1200 km. Zatiaľ to znie poriadne bláznivo, no poďme pekne po rade.

  Šprint S3 a M140i a Focus RS a A35 AMG a Golf R

  9

  Dnes tu máme ďalšie video z drag race, alebo po slovensky šprintu áut, ktoré sú si vcelku rovnakými súpermi. Šprint S3 a M140i a Focus RS a A35 AMG a Golf R je zaujímavým počinom, v ktorom si zmerajú sily skutočne rovnocenné autá, teda až na poháňanú nápravu. Ale nebudem predbiehať, treba si pozrieť video.

  FCA diesel v autách ešte asi ponúknu. Menia plány

  0

  Zastavenie produkcie naftových motorov v dohľadnej dobe? Automobilky sa pred časom nechali počuť, že práve to je ich stratégia, dalo by sa povedať, že rovno prioritná úloha. Jednou z nich boli aj FCA – Fiat Chrysler Automobiles. Tí chceli úplne zastaviť výrobu naftových motorov v osobných autách do r. 2022. No…

  KAMzaKRÁSOU

  Výber správnych plienok pre bábätko je dôležitý! Aké by mali mať vlastnosti?

  0

  Starostlivosť o malé bábätko býva neraz skutočne náročná. Určite sa však zhodneme na tom, že každá mamička chce pre svoje dieťa v každej situácii jednoducho to najlepšie. A to platí aj pri výbere plienok. Je predsa dôležité, aby drobcovi perfektne sedeli, prinášali mu pocit pohodlia a boli tiež šetrné k…

  Premeny bábik do realistickej podoby: Zručnosť ukrajinskej umelkyne ti vyrazí dych!

  1

  Bábika je typickou hračkou dievčat po celom svete už od útleho detstva. História výroby bábik pritom siaha skutočne ďaleko do minulosti. Už pre 4000 rokmi si tieto hračky vyrábali z hliny starí Gréci aj Egypťania. Bábiky majú bohatú históriu, počas ktorej sa menil ich vzhľad aj materiál, z ktorého boli…

  Ako rýchlo znížiť horúčku? Skús overené triky lepšie ako tabletky!

  2

  Horúčka je akousi reakciou organizmu na infekciu alebo zápal, ktorý sa nachádza v organizme. Avšak, je veľmi dôležité odhadnúť vážnosť situácie, a teda aj vážnosť horúčky. V niektorých prípadoch je potrebné vyhľadať skôr odbornú pomoc a neskúšať žiadne domáce triky. Ak predsalen ste za domácu liečbu, tak máme pre vás overené triky našich starých…

  Je posadnutosť zdravým jedlom nebezpečná? Daj si na ňu veľký pozor

  1

  Najznámejšími poruchami stravovania sa sú bezpochýb anorexia a bulímia, pri ktorých pacienti buď nejedia vôbec, alebo skonzumovanú stravu vyvrátia v snahe nepribrať z nej ani deko. Nie sú však jedinými poruchami príjmu potravy, ktoré môžu ohroziť zdravie človeka, ak sa podcenia. Ortorexia je porucha, ktorá by sa inak dala opísať…

  Ako presádzať orchidey? Osvoj si niekoľko pestovateľských tipov

  5

  Tešili ste sa z krásnych orchideí, ale uhynuli? Netrápte sa. Poradíme, ako sa o ne správne starať. Medzi prvými si zodpovieme otázku - Ako presádzať orchidey?

  Zachovaj chladnú hlavu: Povieme ti, čo nerobiť po diagnostikovaní rakoviny!

  2

  Podceňovať význam a dôležitosť zdravého stravovania môže byť pri liečbe rakoviny veľmi veľkou chybou. Dbať o správnu životosprávu by sme mali v každom prípade, no ak sme chorí, mali by sme si dať na tom skutočne záležať. Práve zmena v stravovaní môže predstavovať pri liečbe rakoviny nemalú pomoc. Z jedálnička…

  TopDesať

  Fotografie, ktoré priam neuveriteľne uchopili čas

  0

  Čas plynie naozaj rýchlo. Vyzerá to, že stredná škola bola práve včera, a potom si zrazu uvedomíš, že už nie si ani na vysokej škole. Zrazu prešlo 10, 20 alebo dokonca 30 rokov od tvojej stužkovej - tak dlho, že sa potrebuješ pozrieť na fotografie, aby si si na to spomenul.…

  Maďarský Černobyľ? Szentkirályszabadja je ďalšie tajomné mesto duchov

  0

  Dvaja Česi cestujú autom po rôznych krajinách a navštevujú neobyčajné miesta. Zábery zo svojich ciest uverejňujú na videách na svojom YouTube kanáli s názvom WeAreCarFans. V ich najnovšom videu sa pozreli do maďarského mesta Szentkirályszabadja, ktoré nápadne pripomína neslávne známe ukrajinské mesto duchov. Dvaja českí cestovatelia zverejnili video o návšteve opusteného…

  Čo je (ne)bezpečná vzdialenosť? Prečo sa ňou zaoberať?

  0

  Koncom desaťročia bolo nedodržanie bezpečnej vzdialenosti v SR 4. najčastejšou príčnou dopravných nehôd. Aká je teda bezpečná vzdialenosť a ako ju "odmerať"? V porovnaní so západnými susedmi, kde je výchova a vzdelávanie vodičov na diametrálne inej úrovni je to ohromne veľa. Prečo sa tento problém dostal tak vysoko? Lebo do prijatia novely zákona…

  Národný park Göreme: Magická perla Turecka zapísaná v zozname UNESCO

  0

  Turecko je v očiach Slovákov predovšetkým obľúbenou letnou destináciou. More je teplé, počasie stále slnečné a služby sú vo väčšine hotelov na vysokej úrovni. Turecko je však oveľa viac, ako len dovolenková destinácia. So svojou rozlohou 783 356 kilometrov štvorcových má rozhodne čo ponúknuť. Medzi inými aj Národný park Göreme a skalné pamiatky v…

  Tieto fotografie ti ukážu, že svet je plný rozdielov

  0

  Náš krásny svet je plný rozdielov, či sa nám to páči, alebo nie. Množstvo vecí je už na prvý pohľad rozdielnych. Preto je užitočné pozrieť sa triezvo na veci, ktoré sa nachádzajú okolo nás. Svet je plný prekvapení a patria k nemu aj takéto zvláštnosti a dokonca aj anomálie, ktoré ti…

  TOP10: Ľudia, ktorých deň sa jednoducho nevydaril

  0

  Aj tebe sa občas stane, že si myslíš, že tvoj deň už nemohol byť horším? Ľudia, ktorých sa týkajú tieto fotografie, by s tebou určite nesúhlasili. Každý deň sa stretávame so situáciami, ktoré nás dokážu priviesť na pokraj nervového zrútenia. Väčšinou pomáha hlboké dýchanie, chvíľa ticha, či počítanie do desať.…