Posledný rozhovor Džamála Chášakdžího

Publikované 05.11. 2018 o 08:50 Karma článku: Počet pozretí: Počet komentárov:

Portál Who.What.Why práve zverejnil podcast s rozhovorom s novinárkou Rulou Džibríl, ktorá s Džamálom Chášakdžím zrejme viedla posledný rozhovor pred smrťou. Nasledujúci článok prináša prepis rozhovoru, ktorý za rádio WhoWhatWhy viedol Jeff Schechtmann.

Jeff Schechtman: Vítam vás v rádiu WhoWhatWhy. Volám sa Jeff Schechtman. Svet žurnalistiky práve čelí existenciálnej kríze. Na tlač dopadajú nielen útoky prezidenta USA a iných autoritatívnych vodcov, ktorí ju nazývajú nepriateľom ľudstva. CNN dostáva bomby, reportérom nadávajú na politických zhromaždeniach a prípadom prvej veľkosti je vražda Džamála Chášakdžího, dopisovateľa Washington Post.

Mojim dnešným hosťom je medzinárodne oceňovaná novinárka a analytička medzinárodnej politiky Rula Džibríl, ktorá nám do tejto problematiky vnesie svoju jedinečnú perspektívu. Ako novinárka pracovala v Taliansku, USA a na Strednom Východe a vidí záležitosti v celkových dimenziách. Pre nás má najväčší význam to, že tajne viedla jeden z posledných rozhovorov Džamála Chášakdžího. V tomto rozhovore Chášakdží hovorí o tom, za akých podmienok sa USA možno začnú na Saudskú Arábiu pozerať objektívne. Podľa jeho mienky by sa toto mohlo stať len zoči-voči vážnej kríze. Ani ho nenapadlo, že takouto krízou bude jeho brutálna vražda.

Mám to potešenie privítať v tomto programe Rulu Džibríl. Rula, ďakujem, že si nás navštívila v rádiu WhoWhatWhy.

Rula Džibríl: Ďakujem za pozvanie.

Jeff Schechtman: Povedz nám najskôr niečo o tom, ako vnímaš tú celkovú situáciu v žurnalistike, vzhľadom na udalosti z posledných týždňov.

Rula Džibríl: Ak môžem, povedala by som, že z posledných rokov, odkedy začal útok na pravdu. Odkedy sa po svete rozmohli tieto populistické, nacionalistické, xenofóbne hnutia, ktoré v západnom svete autoritatívne presadzujú svoju realitu, odvtedy tlač považujú za nepriateľa. Žurnalisti sú dnes prakticky jediní, ktorí sa im snažia zabrániť, aby dosiahli svoje ciele a poukazujú na ich korupciu, na ich prehrešky, odhaľujú ich lži, prekrúcanie a manipuláciu médií, takže preto sme pre nich nepriatelia.

Nikdy nezabudnem na slová Steva Bannona, keď povedal: „Skutočnou opozíciou nie sú Demokrati. Skutočnou opozíciou je tlač.“ A od tej chvíle sme sledovali nárast ostrých verbálnych útokov a nepochybovala som, že to skončí vraždou. Viedlo to aj k tým hrozbám bombových útokov, ktoré sme zažili nedávno v New Yorku aj inde v USA. Ale zároveň to aj dodalo odvahu autoritatívnym vodcom, aby začali likvidovať a zabíjať svojich kritikov, aktivistov a žurnalistov. Verím, že Džamál Chášakdží, ktorý bol veľmi miernym kritikom Saudského režimu, si ani v najhoršom sne nepomyslel, že ho zabijú na ambasáde, v kancelárii konzula, na zahraničnom území, a že ho rozsekajú na kúsky len preto, že si trúfol robiť svoju prácu. Žijeme vo veľmi temnom období. Toto je útok na demokraciu.

Jeff Schechtman: Keď som si čítal tvoj rozhovor s Džamálom Chášakdžím, tak ma veľmi prekvapilo, akým miernym kritikom režimu bol. A ako s pochopením komentoval skutočnosti, ktorým Saudský režim čelil.

Rula Džibríl: Naozaj mu veľmi záležalo, aby jeho vlasť prosperovala a bola úspešná. Preferoval ako lepšiu alternatívu pluralizmus a výber z viacerých alternatív a pôsobil na korunného princa, aby krajinu reformoval smerom k modernosti a zapojenia žien. Dušou každého jeho článku bolo volanie po slobode, po slobode tlače, slobode názoru. V skutočnosti s režimom spolupracoval. Dlhé roky pôsobil ako poradca kráľovskej rodiny.

Tento korunný princ sa choval typicky ako hlava mafiánskej organizácie. Ak mafia cíti, že ju niektorý z jej členov zradil, obvykle ho zabije a odreže hlavu. Je to horšie ako ISIL. To, čo urobil korunný princ je oveľa horšie, ako skutky ISIL. Veď on poslal 15 zabijakov s forenzným lekárom a rozkázal im, aby jeho telo rozrezali na kúsky a vyslali tým signál všetkým okolo, že ak si niekto dovolí kritizovať, vlastne ani nie kritizovať, ale radiť korunnému princovi… Pretože Džamál chcel byť jedným z poradcov. Nechcel byť opozíciou. Chcel byť súčasťou diskusie, ktorá pomôže tomuto korunnému princovi k úspechu a prosperite.

Ale najhoršie na tejto záležitosti je zahladzovanie stôp. To zahladzovanie stôp, ktoré sa rozbehlo okamžite, všetky tie lži, prekrúcanie a fakt, že aj sám prezident USA začal hovoriť o zbraniach a o miliardách dolárov, ktoré Saudská Arábia za ne platí. Vyslali sme signál, že peniaze sú pre nás dôležitejšie ako ľudské životy, dôležitejšie ako princípy a hodnoty. Je to nebezpečný precedens.

Jeff Schechtman: To bola jedna z vecí, čo Chášakdží v rozhovore s tebou povedal, že sám seba nepovažuje za opozíciu…

Rula Džibríl: Presne tak.

Jeff Schechtman: …že v skutočnosti sa snaží o lepšiu Saudskú Arábiu a samozrejme, nesnaží sa o zvrhnutie režimu.

Rula Džibríl: To v žiadnom prípade. Bol to monarchista. Veril svojej vlasti, ale bol by si želal inú Saudskú Arábiu. Chcel lepšiu Saudskú Arábiu. Vo Washington Post napísal doslova: „Zaslúžime si, aby bola lepšia.“ Chápal aj ten problém so Saudským korunným princom, ten fakt, že zvyšok sveta bol slepý k tomu, čo robí, že nikoho nezaujíma jeho bombardovanie susednej krajiny, Jemenu, že všetci prehliadajú, ako zatýka, mučí a zabíja kritikov, aktivistov, žurnalistov a dokonca vlastnú rodinu vydiera kvôli peniazom.

Cítil, že vo vzťahu k USA sa vytvára veľmi nebezpečné spojenie kvôli dopytu po Saudskej rope a kvôli tomu, že Saudi nakupujú zbrane a kupujú apartmány od firmy, ktorú vlastní Trump. Vnímal ten problém Saudskej Arábie, že Saudská kráľovská rodina si myslela, že si môže dovoliť všetko, lebo platí zvyšku sveta veľa peňazí. Myslím, že Saudi zrazu zistili, že niektoré režimy a niektorí vodcovia ich barbarské spôsoby tolerujú, ale zvyšok sveta ich netoleruje.

Presne na toto sa hodia Džamálove slová, lebo keď som sa ho pýtala: „V čom je nádej ľudu Saudskej Arábie, čo ich môže zachrániť?“ A on povedal: „Naša jediná nádej je medzinárodné spoločenstvo.“ Pretože kráľovská rodina sa musí podrobiť kontrolám a protiváham moci, inak bude Džamálova smrť len prvou z celej reťaze vrážd.

Jeff Schechtman: Obával sa o svoj život?

Rula Džibríl: Áno. Vždy sa obával o život. Chápal, že opozíciu chcú odstrániť, umlčať a zastrašiť. Mnoho priateľov Džamála Chášakdžího hnije vo väzniciach a žalároch Saudskej Arábie kvôli jednému tvítu, fakt len kvôli tvítu. Pokojne sa môže stať, že človek sa na desať rokov dostane do väzenia, lebo do tvítu napíše niečo nevhodné. Mohamed bin Salmán tam riadi istú formu autoritatívneho policajného štátu. Je to mafiánsky štát. Je to rovnaký typ štátu ako islamský ISIL. Ten štát je presne rovnaký.

Keď predstavitelia našej zahraničnej politiky prichádzajú na návštevu a potriasajú si ruky s týmto človekom, musia vedieť, že podávajú ruku vrahovi, človeku, čo je zodpovedný za tieto barbarské útoky na občiansku spoločnosť.

Jeff Schechtman: Ako si Chášakdží predstavoval úlohu USA vo vzťahu k Saudskej Arábii?

Rula Džibríl: Džamála veľmi znepokojovali útoky prezidenta Trumpa na tlač. Keď nás prezident Trump nazýval nepriateľmi ľudstva, bolo jasné, že má rád diktátorov a nenávidí žurnalistov. Džamál cítil, že autokratov, tyranov a diktátorov to povzbudí, aby za svojich nepriateľov považovali žurnalistov, a teda nás môžu zabíjať, môžu nás väzniť a mučiť. Trápilo ho to, lebo chápal, že Amerika zvyšok sveta inšpiruje, či už v tom negatívnom zmysle, alebo v pozitívnom.

To je tak. Keď Mohamed bin Salmán, korunný princ, povedal, že má Jareda Kushnera vo vrecku, keď povedal, že záleží len na jeho priamych vzťahoch s Trumpovou rodinou, vtedy hovoril ako korunný princ. Podľa jeho chápania sú oni vládnucou rodinou v Amerike. On nechápe, že v Amerike sú obrovskou silou inštitúcie, oni sú tá sila. V prvom dodatku k ústave máme zakotvenú slobodu slova a ochranu žurnalistov. On si zjavne myslel, že vo vzťahu s nami sa mu prepečie aj vražda.

A dokonca aj prezident Trump, ktorý prišiel s tou iniciatívou, veď len povážte, že by im pomohol to zahrať do stratena, tak zistil, že jeho moc v tejto záležitosti má svoje hranice. Džamál dôveroval prezidentovi Macronovi a Angele Merkelovej, ktorých nazýval vodcami slobodného sveta. Keď korunný princ v marci uniesol premiéra Libanonu Hairiho a potom ho na nátlak prezidenta Francúzska Macrona musel prepustiť, povedal doslova toto. Pýtala som sa na to Džamála a on povedal: „Pozri, prepustil ho na nátlak medzinárodného spoločenstva.“ A dodal: „Áno, toto je naša jediná nádej. Toto je naša jediná nadej, že ostaneme chránení a v bezpečí. Toto a nejaká forma kontroly a protiváh moci.“

Jeff Schechtman: Napriek tomu, že jeho kritika Saudského režimu bola relatívne mierna, primeraná a veľmi starostlivo formulovaná, aj vo veciach, ktoré prebiehali v Jemene, bol som šokovaný, že do istej miery prejavoval pochopenie pre to, čo sa v Jemene deje a napriek tomu sa stal terčom útoku. Povedz nám o tomto.

Rula Džibríl: Podľa tohto si môžete urobiť obraz, čo je korunný princ za človeka. Ako rozmýšľa. Nedokáže tolerovať iné stanovisko, len „zbožňujem vás, korunný princ“ a „áno, korunný princ“. Obklopil sa samými poklonkovačmi. Takže keď niekto taký ako Džamál, nehovorím, že podporuje, ale má pochopenie pre politiku korunného princa v Jemene, ale neprijíma iné aspekty politiky, že mu nikdy neodpustí, že sa mu úplne nepodriadil a úplne neprijal celú jeho vládu. Na každého hľadí s podozrením. Na každého, kto protirečí jeho názorom a kritizuje jeho politiku. Chcel by žiť ako jeho dedo, ako kmeňový náčelník zo 14. storočia, ale zároveň by chcel, aby ho v Silicon Valley a v Hollywoode oslavovali ako reformátora. Človek nemôže mať oboje naraz. Buď je skutočný reformátor, alebo je vrah. V tomto momente si vybral, že bude vrahom.

Jeff Schechtman: Ten fakt, že korunný princ to chcel oboje, a že na to Džamál poukazoval a bol to jeden z najsilnejších argumentov v rozhovore s tebou, čo myslíš, do akej miery to súviselo so samotným útokom korunného princa?

Rula Džibríl: Myslím, že presne v tom je pes zakopaný. Je to výborná otázka, lebo počas svojho marcového turné po Západe, keď mu ľudia stále venovali priestor v New York Times, v Atlantic a v rozhovoroch 60 Minutes, vtedy si naozaj myslel, že nielen Jareda Kushnera, ale celý Západ má vo vrecku. Že sa mu podarilo vyformovať verejnú mienku, aby pochopila, kto je. A toto ho nesmierne povzbudilo, lebo keď si všimneš obdobie medzi marcom a septembrom, vtedy sa vystupňovali jeho útoky na kritikov, disidentov, žurnalistov, právnikov.

Potom nariadil to mimoriadne masívne bombardovanie Jemenu, kedy zabil 40 detí v školskom autobuse. To bolo v auguste. On si skutočne myslel, že Západu na ľudských právach nezáleží. Že Západu, a zvlášť Amerike, nezáleží na práve, morálke a pragmatizme. Že Západu nezáleží na medzinárodnom práve. Že mu záleží na peniazoch.

On si naozaj myslel, že sa mu prepečie aj vražda. On sám si premyslel celú tú vec s Džamálom. V Jemene si testoval pôdu. Testoval si pôdu so Saadom Haririm, premiérom, ktorého uniesol. Testoval si pôdu so svojim synovcom, ktorého mučil, uniesol a držal v zajatí v Ritz Carlton a ktorému ukradol peniaze. Keď svet stále mlčal, tak si myslel, že si môže dovoliť ešte viac, a aj si dovolil.

Džamál bol len ďalšou v rade akcií, jednou z vrážd, o ktorej si myslel, že sa mu prepečie. Keď teraz vidí reakciu sveta, som si istá, že je zaskočený. Nechápe, že svet mlčí, keď ide o Jemen preto, že sa nám to zdá akosi priveľmi vzdialené od nás. Nevidíme, čo sa tam deje. Ale o Džamálovi vieme všetko. Ako novinár píše pre Washington Post. Má v USA trvalý pobyt. Ale nielen to, Džamál je najuznávanejší a najrešpektovanejší žurnalista, ktorý sa pohyboval medzi Východom a Západom. Džamála poznal každý. Džamál bol veľmi láskavý a čestný človek, ktorý skutočne miloval svoju vlasť. Nebol to rebel, ako proiránski rebeli v Jemene v Sanaa. Nebol premiérom Libanonu. Únos premiéra je samozrejme zločin, ale je to založené len na podozreniach, lebo nikdy sa nepotvrdilo, čo sa stalo naozaj.

Ale keď príde reč na Džamála a na to, ako to prebehlo, nemyslím len vraždu, ale ten spôsob… Hovorila som o tom s Tureckými úradmi, Džamála zabili a začali ho rezať na kúsky, kým bol ešte nažive. Ešte žil a už jeho telo štvrtili na kusy. Neuveriteľné barbarstvo a kde sa to dialo? Na konzuláte, priamo v budove, a potom našli kúsky, pravdepodobne jeho tela, vnútri domu veľvyslanca. Kto mohol vykonať niečo takéto? Len niekto, kto uvažuje ako mafián.

Jeff Schechtman: Keď zoberieme do úvahy, ako to bolo zorganizované, že sa toho zúčastnilo 15 chlapov, ktorí prileteli špeciálne kvôli tomu, čo myslíš, prečo potom tak zbabrali zahladenie stôp?

Rula Džibríl: Lebo sú to hlupáci. Podľa mňa to bola vopred plánovaná vražda. Vôbec o tom nepochybujem. Normálne sa neposiela 15 chlapov a forenzný lekár s pílou na kosti. Normálne sa neposiela celý takýto sprievod v dvoch súkromných lietadlách a všetko okolo toho.

Ale zopakujem, že Saudi sa potrebujú etablovať v technologickom 21. storočí. Nemajú poňatia, ako na to majú ísť. Vrátim sa k Džamálovým slovám. Povedal: „Korunný princ chce vládnuť ako jeho dedo.“ Takže vládne ako jeho dedo, ale s tým rozdielom, že existujú videokamery. Na každom konzuláte sú odpočúvacie zariadenia. Takže presne vieme, čo sa stalo. A Saudov teraz dobehla moderná doba. Nečakali, že Turci sa budú tak neústupne dožadovať pravdy. Nečakali, že medzinárodné spoločenstvo z toho bude také zhrozené.

A nečakali ešte niečo iného. Nečakali, že reakciou jeho kolegov, žurnalistov, bude odpor, mysleli si, že nás to zlomí. Takíto hrdlorezi nás však nezastrašia. Som veľmi hrdá na vás v Amerike a po celom svete, že vás neodradili ani tie teroristické bomby, ktoré poslali do CNN, a že stále publikujeme. Stále o veciach hovoríme a nič nás neumlčí. Korunný princ našu reakciu podcenil. V tomto sa mýlil. Takže zahladzovanie stôp začali klamstvom, že Džamál odišiel z ambasády. Nemajú na to dôkaz. Potom prišla ďalšia lož o tom, že sa na ambasáde náhle strhla bitka. Človek normálne neposiela svoju osobnú telesnú stráž, teda ľudí, ktorí sú zodpovední za jeho život, ktorí sú mu veľmi blízki, aby sa niekam leteli pobiť.

A naviac, máme Skype. Osobnému poradcovi korunného princa Saudovi-al-Kachtanimu, náhle niekto zavolal cez Skype, práve keď Džamálovi rezali hlavu. Máme informáciu o tom, že povedal: „Podajte mi hlavu toho psa.“ Máme na to dôkaz, lebo Turci s tým nerobili žiadne tajnosti. Teraz vieme, že v Turecku bola Gina Haspel, šéfka CIA. Videla všetky dôkazy. Dočkáme sa, že ju vypočuje Kongres a ona zverejní všetko, čo videla a počula, lebo sa musíme dozvedieť pravdu. Džamálov prípad sa musí vyriešiť spravodlivo. Ak nakoniec nezvíťazí spravodlivosť, namiesto Džamála pribudne niekto ďalší. Bude pokračovať v zabíjaní žurnalistov, lebo si myslí, že sa mu nič nemôže stať.

Jeff Schechtman: Povedz nám niečo o tom rozhovore, ktorý si robila s Džamálom.

Rula Džibríl: Vieš, Džamála poznám už veľmi dlho. Bol to môj priateľ. Pomáhal mi na hlavnom článku pre Newsweek, v ktorom som chcela písať o korunnom princovi. Nancy Cooper, moja šéfredaktorka, mi zavolala a chcela, aby som napísala pravdivý príbeh Mohameda bin Salmána. Nie zveličené báchorky o tom, aký je to skvelý človek, ale pravdu. Prijala som to a začala som sa o ňom baviť s mnohými ľuďmi. Kvôli tomuto článku som sa rozprávala najmenej so 60 ľuďmi. Jemenčanmi, Iračanmi, s mnohými Saudmi v Saudskej Arábii aj mimo nej.

A potom prišiel rad aj na Džamála, ktorý bol najprominentnejší Saudský žurnalista, akého som mohla nájsť. Krátko po začiatku nahrávania sa prejavili jeho obavy. Vyjadril sa, že korunný princ nikoho nepočúva. Dôveruje len sám sebe. Ale tiež ma upozornil na to, ako ho Amerika podporuje a povzbudzuje, a to najmä terajšia vláda. Ale povedal aj niečo iného. Povedal, že sa snažia nastražiť mu pascu. Nikdy Saudom nedôveroval. Chceli ho prilákať späť do Saudskej Arábie tak, že posielali ľudí, aby sa s ním zblížili a aby ho presvedčili, že sa môže vrátiť, že mu nič nehrozí. Nikdy takým pokusom neuveril. Ale na konzulát šiel, lebo si myslel, že existuje hranica, ktorú korunný princ neprekročí.

Z tohto rozhovoru som doteraz nič nepublikovala, lebo som sa naozaj bála o jeho život. On sa bál o svoj život, ale aj ja. Nič z jeho slov som nevložila so prvého článku, ktorý sme v Newsweek vydali v septembri. Nikdy by som si nepomyslela, že slová z toho rozhovoru vydám až po jeho smrti. Je to pre mňa strašné. Ale nemám na výber, lebo keď chceme spravodlivosť pre Džamála, musíme hnať na zodpovednosť jeho vrahov a jeho hlas zo záhrobia musí prehovoriť. Nikdy nás neumlčia.

Zašla som do redakcie Newsweek. Povedala som im, že mám nahraný poldruhahodinový rozhovor, čiastočne v arabčine a zvyšok v angličtine. Boli veľmi ústretoví a ihneď vydali nový článok. Obsahuje jeho posledné slová o kurunnom princovi, o Amerike a o islame.

Jeff Schechtman: To bola Rula Džibríl. Ďakujem ti veľmi pekne, že si s nami strávila čas v rádiu WhoWhatWhy.

 

Zdroje:

https://whowhatwhy.org/2018/10/26/jamal-khashoggis-secret-interview/

———————————————————————

Písané pôvodne pre: https://poznamkypanabavora.wordpress.com/ (upravené)

Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

Vybrali sme z Hlavných Správ

Po prvýkrát v histórii oslávime spomienku na blahoslavenú Annu Kolesárovú

Košice 15. novembra 2018 (TK KBS/HSP/Foto: TK KBS)   Nová slovenská blahoslavená Anna Kolesárová má v liturgickom kalendári svoje miesto 20. novembra. Tento dátum stanovila Kongregácia pre Boží kult a disciplínu sviatostí Túto liturgickú spomienku po prvýkrát oslávime už na budúci týždeň. V utorok 20. novembra 2018 bude o 18.00 hod.…

Polícia sa snaží spojiť s Babišovým synom, zatiaľ neúspešne

Praha 16. novembra 2018 (TASR/HSP/Foto: TASR/AP- Aris Oikonomou, Pool Photo via AP)   Česká polícia po synovi premiéra Andreja Babiša nikdy nepátrala, pretože bola v pravidelnom kontakte s jeho advokátom. Od štvrtka sa však s ním pokúša spojiť, ale zatiaľ bez odozvy. Predstavitelia Mestského štátneho zastupiteľstva v Prahe a polície…

Voči zakladateľovi portálu WikiLeaks Julianovi Assangeovi vzniesli obvinenia

Washington 16. novembra 2018 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Kirsty Wigglesworth)   Voči zakladateľovi portálu WikiLeaks Julianovi Assangeovi vzniesli v Spojených štátoch obvinenia. Oznámili to americké médiá aj platforma Wikileaks Tieto informácie však podľa ich údajov unikli omylom prostredníctvom súdnych dokumentov k inému nesúvisiacemu prípadu. O aké obvinenia presne ide, však nie je známe, pretože…

Muž, ktorý sa stal ženou, nedostal od súdu povolenie zapísať sa do rodného listu dcéry ako matka

Montpellier 16. novembra 2018 (HSP/Foto: Pixabay)   Francúzska justícia v meste Montpellier odmietla žiadosť otca, ktorý sa stal ženou, aby bol uznaný za matku svojej dcéry na základe svojho rodného listu, ale udelila označenie "neznáma" Denník Le Figaro píše, že 22. júla 2016 súd v Montpellieri odmietol žiadosť 50-ročnej osoby…

V Nepále zabil leopard štvorročné dievča

Káthmandu 16. novembra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Mukhtar Khan)   Divo žijúci leopard zabil v nepálskej dedine štvorročné dievča, ktoré sa hralo pred svojím domom. Informovala o tom v piatok agentúra DPA s odvolaním sa na miestnu políciu Dievča bola vo štvrtok večer samé doma, keď ho zviera napadlo v dedine Bhanu. Po…

Vedci prišli na to, aké tajomstvo ukrýva Mariánska priekopa

Alberta 16. novembra 2018 (HSP/Sputnik/Foto: TASR/AP- NOAA via AP)   Prieskum štruktúry dna Mariánskej priekopy pomohol geológom vypočítať, aké množstvo vody sa približne nachádza v hlbinách Zeme. Vďaka tomu vedci zistili, že sa v danom mieste nachádza asi trikrát viac vody, než sa predtým predpokladalo. Tieto vedecké poznatky boli uverejnené v…

Zeman: Ak padne vláda, poverím Babiša znova

Praha 16. novembra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Olivier Hoslet)   Ak sa na budúci piatok podarí opozícii vysloviť českej vláde nedôveru, prezident Miloš Zeman opäť poverí zostavením nového kabinetu Andreja Babiša (ANO). Povedal to vo štvrtok v rozhovore pre televíziu Barrandov "Mám dva pokusy. Ústava mi umožňuje, aby vláda v demisii vládla niekoľko…

Horst Seehofer odstúpi z čela CSU 19. januára

Berlín 16. novembra 2018 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Markus Schreiber)   Nemecký minister vnútra Horst Seehofer odstúpi 19. januára z funkcie predsedu  Kresťanskosociálnej únie (CSU), sesterskej strany Kresťanskodemokratickej únie (CDU) kancelárky Angely Merkelovej. Informovala o tom v piatok agentúra DPA s odvolaním sa na jeho písomne vyhlásenie V ňom uviedol, že na 19. januára 2019…

Ohnivé peklo na severe Kalifornie má už stovky obetí

Paradise 16. novembra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Watchara Phomicinda/The Press-Enterprise)   Na 63 stúpol počet oficiálnych obetí lesného požiaru na severe Kalifornie po tom, ako záchranári objavili telá ďalších siedmich ľudí. Počet nezvestných sa medzitým vyšplhal na 631, z ktorých väčšina je zrejmé tiež už po smrti. Informovala o tom v piatok agentúra…

V roku 2018 bol zaznamenaný rekordný počet bômb v Afganistane

Washington 16. novembra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Aaron Favila)   Pred sedemnástimi rokmi sa Ozbrojené sily Spojených štátov amerických a ich spojenci zo Severnej aliancie dostali do Kábulu. Dodnes táto vojna pokračuje a polovicu Afganistane získal opäť Taliban, uvádza Niall McCarthy vo svojom článku pre portál statista.com Podľa autora teroristická skupina Islamský štát…

Severná Kórea vyhostí Američana zadržaného za ilegálny vstup do krajiny

Soul 16. novembra 2018 (TASR/HSP/Foto:pixabay)   Severná Kórea v piatok oznámila, že vyhostí amerického občana Lawrencea Brucea Byrona, ktorého zadržala minulý mesiac za ilegálny vstup do krajiny. Štátna tlačová agentúra KCNA uviedla, že Američana zadržali 16. októbra po ilegálnom vstupe z Číny Severokórejským vyšetrovateľom povedal, že ho riadila americká Ústredná…

SIS nemonitorovala organizátorov protestov Za slušné Slovensko

Bratislava 16. novembra 2018 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-SIS)   Slovenská informačná služba (SIS) nijakým spôsobom nemonitorovala organizátorov protestov Za slušné Slovensko. Povedal to šéf tajných Anton Šafárik poslancom z Osobitného kontrolného výboru Národnej rady SR na kontrolu činnosti SIS. TASR to potvrdil predseda výboru Gábor Grendel (OĽaNO)   "SIS za môjho vedenia…

Maďarská vláda: Bankové karty rozdávané migrantom otvárajú viaceré otázky

Budapešť 16. novembra 2018 (TASR/HSP/Foto:pxhere)   Rozdávanie bankových kariet migrantom otvára množstvo otázok. Povedal vo štvrtok večer vo verejnoprávnej televízii M1 hovorca maďarskej vlády Zoltán Kovács Podľa agentúry MTI ako príklad uviedol nasledovné nezodpovedané otázky: "Kto preveruje údaje? Na čo sú finančné prostriedky použité? Akým spôsobom sú pri poskytovaní týchto…

Krajniak sa má ospravedlniť za svoje výroky voči Haščákovi

Bratislava 16. novembra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Poslanec Národnej rady SR Milan Krajniak (Sme rodina) sa má za svoje zverejnené výroky ospravedlniť Jaroslavovi Haščákovi zo spoločnosti Penta. Ospravedlnenie má byť uverejnené v denníku Pravda. Rozhodol o tom v piatok Okresný súd Bratislava I. Rozsudok ešte nie je právoplatný, Krajniak sa…

Chmelár: "Koho záujmy obhajuje minister Lajčák? Neskutočne som sa zaňho hanbil"

Bratislava 16. novembra 2018 (HSP/Foto:Facebook)   Politológ Eduard Chmelár nie je nadšený z posledných krokov a vystúpení šéfa slovenskej diplomacie Miroslava Lajčáka. "Skutočne mi prekáža, že tento človek si rozumie viac s mocenskými elitami v zahraničí ako s domácim obyvateľstvom," uviedol Chmelár Chmelár na sociálnej sieti napísal, že minister zahraničných…

Dankom sa otvára veľký precedens: "Poďme skúmať všetkých do radu. Jeden politik a novinár za druhým... Kiska, Radičová, Matovič, Lipšic, Tódová..."

Bratislava 16. novembra 2018 (HSP/Foto:TASR-Štefan Puškáš)   Podľa poslanca Ľuboša Blahu (Smer-SD) nie je v súčasnosti opozíciou navrhované odvolávanie Andreja Danka (SNS) z postu šéfa Národnej rady opodstatnené. Podľa Blahu média a opozícia vo štvrtok sekli riadne vedľa. "A bude to bolieť. Vyberám pukance, sadám do gauča a idem si…

Babiš opäť vyhlásil, že z postu predsedu vlády ČR nikdy neodstúpi

Praha 16. novembra 2018 (TASR/HSP/Foto: TASR/AP- Kerstin Joensson)   Český premiér a šéf hnutia ANO Andrej Babiš v piatok zopakoval, že napriek výzvam, aby v súvislosti s kauzou údajného únosu svojho syna na Krym podal demisiu, nemieni odstúpiť a nikdy tak neurobí "Nikdy neodstúpim, nikdy. Nech si to všetci zapamätajú: Nikdy!," povedal v súvislosti…

Dvaja lídri Červených Kmérov dostali ďalšie doživotie

Phnom Pénh 16. novembra 2018 (SITA/AP/HSP/Foto:wikimedia)   Kambodžský tribunál podporovaný OSN uznal v piatok dvoch bývalých lídrov Červených Kmérov vinnými z genocídy a odsúdil ich na doživotie. Deväťdesiatdvaročný Nuon Chea a 87-ročný Khieu Samphan sú poslednými žijúcimi vrcholnými predstaviteľmi vražedného režimu Už teraz si odpykávajú doživotné tresty za nútené transfery…

TopSpeed

Antikorózna ochrana karosérie. Ktoré značky to robili najlepšie?

4

Považujte to za voľné pokračovanie článku "Ktoré autá hrdzavejú najviac a utrpelo ich renomé?". Tu som si kritéria nastavil trošku jasnejšie. Budeme sa baviť o autách, ktoré sú aspoň 15 rokov staré a sú na tom lepšie ako ich konkurencia, alebo výrazne lepšie ako ich predchodcovia. Zástancov tvrdenia "fšetky autá…

Toyota Tundra zachránila majiteľa pred požiarom. Toyota mu dá novú

3

Požiare, ktoré práve zasiahli Kaliforniu, dosiahli neskutočné rozmery. Dotkli sa bohatých aj chudobných a bydlisko muselo opustiť niekoľko stoviek tisíc ľudí. Podľa New York Times prišlo o život až 44 ľudí. Celé rodiny boli nútené ísť priamo cez zúriace plamene, aby sa dostali do bezpečia. Allyn Pierce a jeho Toyota Tundra sa stali…

Podvod v kufri! Máte v aute kvalitný výstražný trojuholník?

12

Ruku na srdce, kto sa kedy zamýšľal nad tým, aký trojuholník má v kufri? Jedným slovom: výstražný. Odkiaľ je a akej kvality asi nezaujíma nikoho. Dôležité je azda to, že ho prosto máme, že nestál veľa, že môžeme výstražný trojuholník umiestniť za vozidlo do predpísanej vzdialenosti v prípade poruchy či havárie…

Klasické Porsche 911 s motorom Tesla? Prečo nie?

5

Skalní fanúšikovia Porsche uznávajú len vzduchom chladené motory typu boxer. Zameniť motor v starej elegantnej karosérii vnímajú ako trestný čin, za ktorý by mali dávať trest smrti. Potom sú ľudia ako povedzme ja, ktorí tieto zásahy vôbec neodsudzujú. Ak je to spravené poriadne a s vkusom. To, čo však predstavili Američania…

Porovnanie konfigurátorov: Dacia

1

V dnešnej časti o porovnaní konfigurátorov som sa dostal po značku Dacia. Prakticky okrem Dustera tu u nás na Topspeed-e nemá veľké zastúpenie a ani sa jej veľmi nevenujeme. Avšak niekto z našich čitateľov môže premýšľať o kúpe Dacie, preto spravím Porovnanie konfigurátorov aj pre túto automobilku. Bude to jednoduchý konfigurátor alebo má svoje chytáky?

Bez strechy po šotoline? Odvážny Jaguar F-Type Rally Concept

0

Firmy, ktoré majú na čo byť vo svojej histórii hrdé to nezriedka všetkým pripomenú. Čas od času vznikajú  limitované verzie, alebo koncepty, ktoré sú venované práve pamätným osobám, udalostiam, alebo typom. A tak sa znova zachoval aj Jaguar. No teraz celkom netradične, autom, ktoré je určené pre motoršportové súťaže, inými…

KAMzaKRÁSOU

Mladé víno: Vieš, v čom je také unikátne? Ochutnaj ho spolu s nami!

0

Mladé víno – toto spojenie sa už dostalo do uší asi každému, ale nie všetci by sme dokázali odpovedať na otázku, čo to vlastne je, čím sa líši od klasických vín, ako sa vyrába a z čoho, ako chutí a tak ďalej, a tak ďalej. Preto ti dnes všetky tieto otázky zodpovieme. Veď aj…

Potraviny s vysokým glykemickým indexom: Kedy si dať na ne pozor?

0

Zistiť, do akej skupiny, z hľadiska glykemického indexu, zaraďujeme konkrétnu potravinu, nie je náročné. Internet je totiž plný tabuliek, v ktorých nájdete hodnoty GI jednotlivých druhov ovocia, zeleniny, obilnín, mäsa aj rozličných nápojov či potravinových výrobkov. Len pre predstavu však môžeme spomenúť práve potraviny s vysokým glykemickým indexom, ktoré by sme mali…

Zisti, čo je neuralgia, ako sa prejavuje a koho si vyberá za obete!

0

Ako už z názvu ochorenia vyplýva, predstavuje mimoriadne bolestivý stav, spojený s niektorým z konkrétnych nervov. V nasledujúcich riadkoch ti však podrobnejšie vysvetlíme, čo je neuralgia, ako sa prejavuje, kedy, prečo a u koho k nej dochádza a napokon, čo sa s tým dá robiť. Nikam neodchádzaj a zisti viac!

Vieš, čo potrebuješ na čistenie práčky? Vyskúšaj toto!

1

Stalo sa vám už niekedy, že ste vybrali čisto vypraté oblečenie z práčky a namiesto príjemnej vône aviváže ste cítili zatuchnutý zápach? Pokiaľ nie, tak máte buď novú práčku alebo veľké šťastie. Rovnako ako každú jednu vec v domácnosti, treba pravidelne čistiť aj práčku. Ako často a hlavne, akým spôsobom sa o jej údržbu…

Ženský pohľad na: Citroen C3, PureTech 82 - „milá autokabelka“

2

Malé autá a ja - nemala som ešte veľa príležitostí na zoznámenie. Zvyčajne dostanem na testovanie autá vyššej kategórie s poslednými technológiami, čomu zodpovedajú aj ich ceny. Vyrobiť autíčko nižšej kategórie, ktoré je zároveň pohodlné, atraktívne a technicky na úrovni, nie je také jednoduché.  Na trhu ich veľa nenájdete. Dnes mi dovoľte predstaviť auto…

Zápaly, mykózy, infekcie – dokáže si s nimi poradiť oreganový olej?

0

V dnešnom článku sa bližšie pozrieme na oreganový olej. Už ste o ňom počuli? Ak nie, mali by ste vedieť, že ide o prípravok s výraznými antibiotickými účinkami, ktorý je nápomocný pri liečbe viacerých zdravotných ťažkostí. Osvedčil sa napríklad pri tráviacich či kožných problémoch aj infekciách dýchacích ciest. Ak vás zaujíma, s čím všetkým vám…

TopDesať

10+ Každodenné veci, ktoré ťa dokážu naozaj rozčúliť

0

Experti na zdravie hovoria, že pitie príliš veľa kofeínu môže byť jedným z možných dôvodov podráždenosti, pretože tento nápoj zvyšuje tvoju produkciu adrenalínu a spôsobuje, že sa cítiš viac ostražitý. Avšak aj bez kávy môžeš naraziť na veci, ktoré ťa dokážu v každodennom živote rozčúliť do nepríčetnosti. [adrotate group="11"] Alebo…

Mláďatá týchto divých zvierat ťa dostanú svojou nevinnosťou

0

Každý z nás miluje mačiatka a šteniatka, no kto z nás sa zamýšľal nad tým, ako vlastne vyzerajú mláďatá zvierat, ktoré nájdeme vo voľnej prírode? Mačiatka a šteniatka sú pre nás samozrejmosťou. Je ich plný internet. Zabúda sa však na mláďatá divých zvierat, s ktorými sa zrejme nestretávame každý deň.…

Všadeprítomný minimalizmus. Aj taký je život v Japonsku

0

Japonsko je krajina, ktorá je u nás, Slovákov, považovaná za jednu z najvzdialenejších. Či už fyzickou vzdialenosťou alebo kultúrou. ako takou. Práve preto ju v redakcii považujeme za jednu z najzaujímavejších. Vedel si, že život v Japonsku charakterizuje všadeprítomný minimalizmus? :) V roku 2016 začal John Einarsen fotiť každodennú architektúru mesta Kjóto,…

Najkrajšie jaskyne na svete: Týchto 10 jaskýň ti vyrazí dych

0

Jaskyne sú mnohokrát ťažko dostupnými miestami, na ktorých existuje úplne odlišný život. Tie najkrajšie jaskyne na svete sú však naozaj veľkolepé. Dnes ti ukážeme 10 naj z nich. Tieto štrbiny a dutiny, ktoré sa vytvorili pod zemou, majú svoju veľkoleposť. Bádatelia ich preskúmavali už od nepamäti. Dobrodruhovia a prieskumníci tak…

Nevysvetliteľné javy na týchto fotografiách potrápia tvoje mozgové závity

0

Niektoré fotografie dokážu potrápiť nie len naše oči, ale aj naše mozgové závity. Na nasledujúcich fotografiách uvidíš nevysvetliteľné javy, ktoré zasa nie sú až tak nevysvetliteľné. Všetko na tomto svete má svoju logickú príčinu, teda aspoň väčšina vecí. Občas sa nám však podarí vytvoriť zvláštne fotografie, na ktorých si môžeme…

Rybár na sociálne siete zverejňuje svoje najdesivejšie úlovky z hlbín

0

Roman Fedortsov je rybár, ktorý trávi väčšinu času na mori. Jeho desivé úlovky z hlbín, ktoré ovládli sociálne siete, dokazujú, ako málo vieme o tom, čo sa skrýva v moriach... "Mám 39 rokov a už sedemnásť rokov pracujem ako rybár," povedal Roman pre portál Bored Panda. "Žijem v meste Murmansk v…