• Posledný rozhovor Džamála Chášakdžího

  Publikované 05.11. 2018 o 08:50 Karma článku: Počet pozretí: Počet komentárov:

  Portál Who.What.Why práve zverejnil podcast s rozhovorom s novinárkou Rulou Džibríl, ktorá s Džamálom Chášakdžím zrejme viedla posledný rozhovor pred smrťou. Nasledujúci článok prináša prepis rozhovoru, ktorý za rádio WhoWhatWhy viedol Jeff Schechtmann.

  Jeff Schechtman: Vítam vás v rádiu WhoWhatWhy. Volám sa Jeff Schechtman. Svet žurnalistiky práve čelí existenciálnej kríze. Na tlač dopadajú nielen útoky prezidenta USA a iných autoritatívnych vodcov, ktorí ju nazývajú nepriateľom ľudstva. CNN dostáva bomby, reportérom nadávajú na politických zhromaždeniach a prípadom prvej veľkosti je vražda Džamála Chášakdžího, dopisovateľa Washington Post.

  Mojim dnešným hosťom je medzinárodne oceňovaná novinárka a analytička medzinárodnej politiky Rula Džibríl, ktorá nám do tejto problematiky vnesie svoju jedinečnú perspektívu. Ako novinárka pracovala v Taliansku, USA a na Strednom Východe a vidí záležitosti v celkových dimenziách. Pre nás má najväčší význam to, že tajne viedla jeden z posledných rozhovorov Džamála Chášakdžího. V tomto rozhovore Chášakdží hovorí o tom, za akých podmienok sa USA možno začnú na Saudskú Arábiu pozerať objektívne. Podľa jeho mienky by sa toto mohlo stať len zoči-voči vážnej kríze. Ani ho nenapadlo, že takouto krízou bude jeho brutálna vražda.

  Mám to potešenie privítať v tomto programe Rulu Džibríl. Rula, ďakujem, že si nás navštívila v rádiu WhoWhatWhy.

  Rula Džibríl: Ďakujem za pozvanie.

  Jeff Schechtman: Povedz nám najskôr niečo o tom, ako vnímaš tú celkovú situáciu v žurnalistike, vzhľadom na udalosti z posledných týždňov.

  Rula Džibríl: Ak môžem, povedala by som, že z posledných rokov, odkedy začal útok na pravdu. Odkedy sa po svete rozmohli tieto populistické, nacionalistické, xenofóbne hnutia, ktoré v západnom svete autoritatívne presadzujú svoju realitu, odvtedy tlač považujú za nepriateľa. Žurnalisti sú dnes prakticky jediní, ktorí sa im snažia zabrániť, aby dosiahli svoje ciele a poukazujú na ich korupciu, na ich prehrešky, odhaľujú ich lži, prekrúcanie a manipuláciu médií, takže preto sme pre nich nepriatelia.

  Nikdy nezabudnem na slová Steva Bannona, keď povedal: „Skutočnou opozíciou nie sú Demokrati. Skutočnou opozíciou je tlač.“ A od tej chvíle sme sledovali nárast ostrých verbálnych útokov a nepochybovala som, že to skončí vraždou. Viedlo to aj k tým hrozbám bombových útokov, ktoré sme zažili nedávno v New Yorku aj inde v USA. Ale zároveň to aj dodalo odvahu autoritatívnym vodcom, aby začali likvidovať a zabíjať svojich kritikov, aktivistov a žurnalistov. Verím, že Džamál Chášakdží, ktorý bol veľmi miernym kritikom Saudského režimu, si ani v najhoršom sne nepomyslel, že ho zabijú na ambasáde, v kancelárii konzula, na zahraničnom území, a že ho rozsekajú na kúsky len preto, že si trúfol robiť svoju prácu. Žijeme vo veľmi temnom období. Toto je útok na demokraciu.

  Jeff Schechtman: Keď som si čítal tvoj rozhovor s Džamálom Chášakdžím, tak ma veľmi prekvapilo, akým miernym kritikom režimu bol. A ako s pochopením komentoval skutočnosti, ktorým Saudský režim čelil.

  Rula Džibríl: Naozaj mu veľmi záležalo, aby jeho vlasť prosperovala a bola úspešná. Preferoval ako lepšiu alternatívu pluralizmus a výber z viacerých alternatív a pôsobil na korunného princa, aby krajinu reformoval smerom k modernosti a zapojenia žien. Dušou každého jeho článku bolo volanie po slobode, po slobode tlače, slobode názoru. V skutočnosti s režimom spolupracoval. Dlhé roky pôsobil ako poradca kráľovskej rodiny.

  Tento korunný princ sa choval typicky ako hlava mafiánskej organizácie. Ak mafia cíti, že ju niektorý z jej členov zradil, obvykle ho zabije a odreže hlavu. Je to horšie ako ISIL. To, čo urobil korunný princ je oveľa horšie, ako skutky ISIL. Veď on poslal 15 zabijakov s forenzným lekárom a rozkázal im, aby jeho telo rozrezali na kúsky a vyslali tým signál všetkým okolo, že ak si niekto dovolí kritizovať, vlastne ani nie kritizovať, ale radiť korunnému princovi… Pretože Džamál chcel byť jedným z poradcov. Nechcel byť opozíciou. Chcel byť súčasťou diskusie, ktorá pomôže tomuto korunnému princovi k úspechu a prosperite.

  Ale najhoršie na tejto záležitosti je zahladzovanie stôp. To zahladzovanie stôp, ktoré sa rozbehlo okamžite, všetky tie lži, prekrúcanie a fakt, že aj sám prezident USA začal hovoriť o zbraniach a o miliardách dolárov, ktoré Saudská Arábia za ne platí. Vyslali sme signál, že peniaze sú pre nás dôležitejšie ako ľudské životy, dôležitejšie ako princípy a hodnoty. Je to nebezpečný precedens.

  Jeff Schechtman: To bola jedna z vecí, čo Chášakdží v rozhovore s tebou povedal, že sám seba nepovažuje za opozíciu…

  Rula Džibríl: Presne tak.

  Jeff Schechtman: …že v skutočnosti sa snaží o lepšiu Saudskú Arábiu a samozrejme, nesnaží sa o zvrhnutie režimu.

  Rula Džibríl: To v žiadnom prípade. Bol to monarchista. Veril svojej vlasti, ale bol by si želal inú Saudskú Arábiu. Chcel lepšiu Saudskú Arábiu. Vo Washington Post napísal doslova: „Zaslúžime si, aby bola lepšia.“ Chápal aj ten problém so Saudským korunným princom, ten fakt, že zvyšok sveta bol slepý k tomu, čo robí, že nikoho nezaujíma jeho bombardovanie susednej krajiny, Jemenu, že všetci prehliadajú, ako zatýka, mučí a zabíja kritikov, aktivistov, žurnalistov a dokonca vlastnú rodinu vydiera kvôli peniazom.

  Cítil, že vo vzťahu k USA sa vytvára veľmi nebezpečné spojenie kvôli dopytu po Saudskej rope a kvôli tomu, že Saudi nakupujú zbrane a kupujú apartmány od firmy, ktorú vlastní Trump. Vnímal ten problém Saudskej Arábie, že Saudská kráľovská rodina si myslela, že si môže dovoliť všetko, lebo platí zvyšku sveta veľa peňazí. Myslím, že Saudi zrazu zistili, že niektoré režimy a niektorí vodcovia ich barbarské spôsoby tolerujú, ale zvyšok sveta ich netoleruje.

  Presne na toto sa hodia Džamálove slová, lebo keď som sa ho pýtala: „V čom je nádej ľudu Saudskej Arábie, čo ich môže zachrániť?“ A on povedal: „Naša jediná nádej je medzinárodné spoločenstvo.“ Pretože kráľovská rodina sa musí podrobiť kontrolám a protiváham moci, inak bude Džamálova smrť len prvou z celej reťaze vrážd.

  Jeff Schechtman: Obával sa o svoj život?

  Rula Džibríl: Áno. Vždy sa obával o život. Chápal, že opozíciu chcú odstrániť, umlčať a zastrašiť. Mnoho priateľov Džamála Chášakdžího hnije vo väzniciach a žalároch Saudskej Arábie kvôli jednému tvítu, fakt len kvôli tvítu. Pokojne sa môže stať, že človek sa na desať rokov dostane do väzenia, lebo do tvítu napíše niečo nevhodné. Mohamed bin Salmán tam riadi istú formu autoritatívneho policajného štátu. Je to mafiánsky štát. Je to rovnaký typ štátu ako islamský ISIL. Ten štát je presne rovnaký.

  Keď predstavitelia našej zahraničnej politiky prichádzajú na návštevu a potriasajú si ruky s týmto človekom, musia vedieť, že podávajú ruku vrahovi, človeku, čo je zodpovedný za tieto barbarské útoky na občiansku spoločnosť.

  Jeff Schechtman: Ako si Chášakdží predstavoval úlohu USA vo vzťahu k Saudskej Arábii?

  Rula Džibríl: Džamála veľmi znepokojovali útoky prezidenta Trumpa na tlač. Keď nás prezident Trump nazýval nepriateľmi ľudstva, bolo jasné, že má rád diktátorov a nenávidí žurnalistov. Džamál cítil, že autokratov, tyranov a diktátorov to povzbudí, aby za svojich nepriateľov považovali žurnalistov, a teda nás môžu zabíjať, môžu nás väzniť a mučiť. Trápilo ho to, lebo chápal, že Amerika zvyšok sveta inšpiruje, či už v tom negatívnom zmysle, alebo v pozitívnom.

  To je tak. Keď Mohamed bin Salmán, korunný princ, povedal, že má Jareda Kushnera vo vrecku, keď povedal, že záleží len na jeho priamych vzťahoch s Trumpovou rodinou, vtedy hovoril ako korunný princ. Podľa jeho chápania sú oni vládnucou rodinou v Amerike. On nechápe, že v Amerike sú obrovskou silou inštitúcie, oni sú tá sila. V prvom dodatku k ústave máme zakotvenú slobodu slova a ochranu žurnalistov. On si zjavne myslel, že vo vzťahu s nami sa mu prepečie aj vražda.

  A dokonca aj prezident Trump, ktorý prišiel s tou iniciatívou, veď len povážte, že by im pomohol to zahrať do stratena, tak zistil, že jeho moc v tejto záležitosti má svoje hranice. Džamál dôveroval prezidentovi Macronovi a Angele Merkelovej, ktorých nazýval vodcami slobodného sveta. Keď korunný princ v marci uniesol premiéra Libanonu Hairiho a potom ho na nátlak prezidenta Francúzska Macrona musel prepustiť, povedal doslova toto. Pýtala som sa na to Džamála a on povedal: „Pozri, prepustil ho na nátlak medzinárodného spoločenstva.“ A dodal: „Áno, toto je naša jediná nádej. Toto je naša jediná nadej, že ostaneme chránení a v bezpečí. Toto a nejaká forma kontroly a protiváh moci.“

  Jeff Schechtman: Napriek tomu, že jeho kritika Saudského režimu bola relatívne mierna, primeraná a veľmi starostlivo formulovaná, aj vo veciach, ktoré prebiehali v Jemene, bol som šokovaný, že do istej miery prejavoval pochopenie pre to, čo sa v Jemene deje a napriek tomu sa stal terčom útoku. Povedz nám o tomto.

  Rula Džibríl: Podľa tohto si môžete urobiť obraz, čo je korunný princ za človeka. Ako rozmýšľa. Nedokáže tolerovať iné stanovisko, len „zbožňujem vás, korunný princ“ a „áno, korunný princ“. Obklopil sa samými poklonkovačmi. Takže keď niekto taký ako Džamál, nehovorím, že podporuje, ale má pochopenie pre politiku korunného princa v Jemene, ale neprijíma iné aspekty politiky, že mu nikdy neodpustí, že sa mu úplne nepodriadil a úplne neprijal celú jeho vládu. Na každého hľadí s podozrením. Na každého, kto protirečí jeho názorom a kritizuje jeho politiku. Chcel by žiť ako jeho dedo, ako kmeňový náčelník zo 14. storočia, ale zároveň by chcel, aby ho v Silicon Valley a v Hollywoode oslavovali ako reformátora. Človek nemôže mať oboje naraz. Buď je skutočný reformátor, alebo je vrah. V tomto momente si vybral, že bude vrahom.

  Jeff Schechtman: Ten fakt, že korunný princ to chcel oboje, a že na to Džamál poukazoval a bol to jeden z najsilnejších argumentov v rozhovore s tebou, čo myslíš, do akej miery to súviselo so samotným útokom korunného princa?

  Rula Džibríl: Myslím, že presne v tom je pes zakopaný. Je to výborná otázka, lebo počas svojho marcového turné po Západe, keď mu ľudia stále venovali priestor v New York Times, v Atlantic a v rozhovoroch 60 Minutes, vtedy si naozaj myslel, že nielen Jareda Kushnera, ale celý Západ má vo vrecku. Že sa mu podarilo vyformovať verejnú mienku, aby pochopila, kto je. A toto ho nesmierne povzbudilo, lebo keď si všimneš obdobie medzi marcom a septembrom, vtedy sa vystupňovali jeho útoky na kritikov, disidentov, žurnalistov, právnikov.

  Potom nariadil to mimoriadne masívne bombardovanie Jemenu, kedy zabil 40 detí v školskom autobuse. To bolo v auguste. On si skutočne myslel, že Západu na ľudských právach nezáleží. Že Západu, a zvlášť Amerike, nezáleží na práve, morálke a pragmatizme. Že Západu nezáleží na medzinárodnom práve. Že mu záleží na peniazoch.

  On si naozaj myslel, že sa mu prepečie aj vražda. On sám si premyslel celú tú vec s Džamálom. V Jemene si testoval pôdu. Testoval si pôdu so Saadom Haririm, premiérom, ktorého uniesol. Testoval si pôdu so svojim synovcom, ktorého mučil, uniesol a držal v zajatí v Ritz Carlton a ktorému ukradol peniaze. Keď svet stále mlčal, tak si myslel, že si môže dovoliť ešte viac, a aj si dovolil.

  Džamál bol len ďalšou v rade akcií, jednou z vrážd, o ktorej si myslel, že sa mu prepečie. Keď teraz vidí reakciu sveta, som si istá, že je zaskočený. Nechápe, že svet mlčí, keď ide o Jemen preto, že sa nám to zdá akosi priveľmi vzdialené od nás. Nevidíme, čo sa tam deje. Ale o Džamálovi vieme všetko. Ako novinár píše pre Washington Post. Má v USA trvalý pobyt. Ale nielen to, Džamál je najuznávanejší a najrešpektovanejší žurnalista, ktorý sa pohyboval medzi Východom a Západom. Džamála poznal každý. Džamál bol veľmi láskavý a čestný človek, ktorý skutočne miloval svoju vlasť. Nebol to rebel, ako proiránski rebeli v Jemene v Sanaa. Nebol premiérom Libanonu. Únos premiéra je samozrejme zločin, ale je to založené len na podozreniach, lebo nikdy sa nepotvrdilo, čo sa stalo naozaj.

  Ale keď príde reč na Džamála a na to, ako to prebehlo, nemyslím len vraždu, ale ten spôsob… Hovorila som o tom s Tureckými úradmi, Džamála zabili a začali ho rezať na kúsky, kým bol ešte nažive. Ešte žil a už jeho telo štvrtili na kusy. Neuveriteľné barbarstvo a kde sa to dialo? Na konzuláte, priamo v budove, a potom našli kúsky, pravdepodobne jeho tela, vnútri domu veľvyslanca. Kto mohol vykonať niečo takéto? Len niekto, kto uvažuje ako mafián.

  Jeff Schechtman: Keď zoberieme do úvahy, ako to bolo zorganizované, že sa toho zúčastnilo 15 chlapov, ktorí prileteli špeciálne kvôli tomu, čo myslíš, prečo potom tak zbabrali zahladenie stôp?

  Rula Džibríl: Lebo sú to hlupáci. Podľa mňa to bola vopred plánovaná vražda. Vôbec o tom nepochybujem. Normálne sa neposiela 15 chlapov a forenzný lekár s pílou na kosti. Normálne sa neposiela celý takýto sprievod v dvoch súkromných lietadlách a všetko okolo toho.

  Ale zopakujem, že Saudi sa potrebujú etablovať v technologickom 21. storočí. Nemajú poňatia, ako na to majú ísť. Vrátim sa k Džamálovým slovám. Povedal: „Korunný princ chce vládnuť ako jeho dedo.“ Takže vládne ako jeho dedo, ale s tým rozdielom, že existujú videokamery. Na každom konzuláte sú odpočúvacie zariadenia. Takže presne vieme, čo sa stalo. A Saudov teraz dobehla moderná doba. Nečakali, že Turci sa budú tak neústupne dožadovať pravdy. Nečakali, že medzinárodné spoločenstvo z toho bude také zhrozené.

  A nečakali ešte niečo iného. Nečakali, že reakciou jeho kolegov, žurnalistov, bude odpor, mysleli si, že nás to zlomí. Takíto hrdlorezi nás však nezastrašia. Som veľmi hrdá na vás v Amerike a po celom svete, že vás neodradili ani tie teroristické bomby, ktoré poslali do CNN, a že stále publikujeme. Stále o veciach hovoríme a nič nás neumlčí. Korunný princ našu reakciu podcenil. V tomto sa mýlil. Takže zahladzovanie stôp začali klamstvom, že Džamál odišiel z ambasády. Nemajú na to dôkaz. Potom prišla ďalšia lož o tom, že sa na ambasáde náhle strhla bitka. Človek normálne neposiela svoju osobnú telesnú stráž, teda ľudí, ktorí sú zodpovední za jeho život, ktorí sú mu veľmi blízki, aby sa niekam leteli pobiť.

  A naviac, máme Skype. Osobnému poradcovi korunného princa Saudovi-al-Kachtanimu, náhle niekto zavolal cez Skype, práve keď Džamálovi rezali hlavu. Máme informáciu o tom, že povedal: „Podajte mi hlavu toho psa.“ Máme na to dôkaz, lebo Turci s tým nerobili žiadne tajnosti. Teraz vieme, že v Turecku bola Gina Haspel, šéfka CIA. Videla všetky dôkazy. Dočkáme sa, že ju vypočuje Kongres a ona zverejní všetko, čo videla a počula, lebo sa musíme dozvedieť pravdu. Džamálov prípad sa musí vyriešiť spravodlivo. Ak nakoniec nezvíťazí spravodlivosť, namiesto Džamála pribudne niekto ďalší. Bude pokračovať v zabíjaní žurnalistov, lebo si myslí, že sa mu nič nemôže stať.

  Jeff Schechtman: Povedz nám niečo o tom rozhovore, ktorý si robila s Džamálom.

  Rula Džibríl: Vieš, Džamála poznám už veľmi dlho. Bol to môj priateľ. Pomáhal mi na hlavnom článku pre Newsweek, v ktorom som chcela písať o korunnom princovi. Nancy Cooper, moja šéfredaktorka, mi zavolala a chcela, aby som napísala pravdivý príbeh Mohameda bin Salmána. Nie zveličené báchorky o tom, aký je to skvelý človek, ale pravdu. Prijala som to a začala som sa o ňom baviť s mnohými ľuďmi. Kvôli tomuto článku som sa rozprávala najmenej so 60 ľuďmi. Jemenčanmi, Iračanmi, s mnohými Saudmi v Saudskej Arábii aj mimo nej.

  A potom prišiel rad aj na Džamála, ktorý bol najprominentnejší Saudský žurnalista, akého som mohla nájsť. Krátko po začiatku nahrávania sa prejavili jeho obavy. Vyjadril sa, že korunný princ nikoho nepočúva. Dôveruje len sám sebe. Ale tiež ma upozornil na to, ako ho Amerika podporuje a povzbudzuje, a to najmä terajšia vláda. Ale povedal aj niečo iného. Povedal, že sa snažia nastražiť mu pascu. Nikdy Saudom nedôveroval. Chceli ho prilákať späť do Saudskej Arábie tak, že posielali ľudí, aby sa s ním zblížili a aby ho presvedčili, že sa môže vrátiť, že mu nič nehrozí. Nikdy takým pokusom neuveril. Ale na konzulát šiel, lebo si myslel, že existuje hranica, ktorú korunný princ neprekročí.

  Z tohto rozhovoru som doteraz nič nepublikovala, lebo som sa naozaj bála o jeho život. On sa bál o svoj život, ale aj ja. Nič z jeho slov som nevložila so prvého článku, ktorý sme v Newsweek vydali v septembri. Nikdy by som si nepomyslela, že slová z toho rozhovoru vydám až po jeho smrti. Je to pre mňa strašné. Ale nemám na výber, lebo keď chceme spravodlivosť pre Džamála, musíme hnať na zodpovednosť jeho vrahov a jeho hlas zo záhrobia musí prehovoriť. Nikdy nás neumlčia.

  Zašla som do redakcie Newsweek. Povedala som im, že mám nahraný poldruhahodinový rozhovor, čiastočne v arabčine a zvyšok v angličtine. Boli veľmi ústretoví a ihneď vydali nový článok. Obsahuje jeho posledné slová o kurunnom princovi, o Amerike a o islame.

  Jeff Schechtman: To bola Rula Džibríl. Ďakujem ti veľmi pekne, že si s nami strávila čas v rádiu WhoWhatWhy.

   

  Zdroje:

  https://whowhatwhy.org/2018/10/26/jamal-khashoggis-secret-interview/

  ———————————————————————

  Písané pôvodne pre: https://poznamkypanabavora.wordpress.com/ (upravené)

  Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

  Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

  Varovanie

  Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

  Vybrali sme z Hlavných Správ

  TopSpeed

  Šampionát šprintov štartuje v apríli

  0

  15-ty ročník slovenského šprintérskeho šampionátu v sezóne 2019 prinesie päť kôl. Súperi si zmerajú sily v troch základných kategóriách Autá Profi, Autá Street a Motocykle, ktoré sa následne delia na triedy podľa objemu, pohonu či preplňovania. Šampionát šprintov odštartuje spojeným majstrákom na pôde našich južných susedov 7. apríla na letisku…

  Pozor, jazda vo vyhradenom jazdnom pruhu s príplatkom

  2

  Slovo robí chlapa – platí aj o policajtoch.  S prichádzajúcim údajným kolapsom dopravy v bratislavskom Ružinove v súvislosti s prebudovaním kruhovej križovatky Prievoz sa strhla veľká informačná kampaň. Mesto sa snažilo hasiť vznikajúci dopravný požiar ponúkanými dopravnými riešeniami a motoristi sa začali rozhodovať, či auto, motorku alebo bicykel. Pár dní pred uzávierkou polícia…

  Šoférovanie bez dokladov? Vo svete už realita

  16

  Šoférovanie bez dokladov? Pred rokmi absolútny nonsens. Dnes, v elektronickej dobe, sa to pomaly stáva realitou. Niektoré európske krajiny nad tým uvažujú, a dokonca majú pripravené aj právne normy. A nemusíme pritom chodiť ani veľmi ďaleko. Stačí sa pozrieť do susedného Poľska, kde majú pred nami poriadny náskok. 

  Roland Gumpert Nathalie je superšport na metanol

  2

  Nemecká značka predstavila model, ktorý by mohol byť budúcnosťou elektrického pohonu. Roland Gumpert Nathalie je elektrický superšport na metanol. Predstavitelia značky tvrdia, že vďaka metanolu bude mať auto v eco-režime dojazd až 1200 km. Zatiaľ to znie poriadne bláznivo, no poďme pekne po rade.

  Šprint S3 a M140i a Focus RS a A35 AMG a Golf R

  9

  Dnes tu máme ďalšie video z drag race, alebo po slovensky šprintu áut, ktoré sú si vcelku rovnakými súpermi. Šprint S3 a M140i a Focus RS a A35 AMG a Golf R je zaujímavým počinom, v ktorom si zmerajú sily skutočne rovnocenné autá, teda až na poháňanú nápravu. Ale nebudem predbiehať, treba si pozrieť video.

  FCA diesel v autách ešte asi ponúknu. Menia plány

  0

  Zastavenie produkcie naftových motorov v dohľadnej dobe? Automobilky sa pred časom nechali počuť, že práve to je ich stratégia, dalo by sa povedať, že rovno prioritná úloha. Jednou z nich boli aj FCA – Fiat Chrysler Automobiles. Tí chceli úplne zastaviť výrobu naftových motorov v osobných autách do r. 2022. No…

  KAMzaKRÁSOU

  Výber správnych plienok pre bábätko je dôležitý! Aké by mali mať vlastnosti?

  0

  Starostlivosť o malé bábätko býva neraz skutočne náročná. Určite sa však zhodneme na tom, že každá mamička chce pre svoje dieťa v každej situácii jednoducho to najlepšie. A to platí aj pri výbere plienok. Je predsa dôležité, aby drobcovi perfektne sedeli, prinášali mu pocit pohodlia a boli tiež šetrné k…

  Premeny bábik do realistickej podoby: Zručnosť ukrajinskej umelkyne ti vyrazí dych!

  1

  Bábika je typickou hračkou dievčat po celom svete už od útleho detstva. História výroby bábik pritom siaha skutočne ďaleko do minulosti. Už pre 4000 rokmi si tieto hračky vyrábali z hliny starí Gréci aj Egypťania. Bábiky majú bohatú históriu, počas ktorej sa menil ich vzhľad aj materiál, z ktorého boli…

  Ako rýchlo znížiť horúčku? Skús overené triky lepšie ako tabletky!

  2

  Horúčka je akousi reakciou organizmu na infekciu alebo zápal, ktorý sa nachádza v organizme. Avšak, je veľmi dôležité odhadnúť vážnosť situácie, a teda aj vážnosť horúčky. V niektorých prípadoch je potrebné vyhľadať skôr odbornú pomoc a neskúšať žiadne domáce triky. Ak predsalen ste za domácu liečbu, tak máme pre vás overené triky našich starých…

  Je posadnutosť zdravým jedlom nebezpečná? Daj si na ňu veľký pozor

  1

  Najznámejšími poruchami stravovania sa sú bezpochýb anorexia a bulímia, pri ktorých pacienti buď nejedia vôbec, alebo skonzumovanú stravu vyvrátia v snahe nepribrať z nej ani deko. Nie sú však jedinými poruchami príjmu potravy, ktoré môžu ohroziť zdravie človeka, ak sa podcenia. Ortorexia je porucha, ktorá by sa inak dala opísať…

  Ako presádzať orchidey? Osvoj si niekoľko pestovateľských tipov

  5

  Tešili ste sa z krásnych orchideí, ale uhynuli? Netrápte sa. Poradíme, ako sa o ne správne starať. Medzi prvými si zodpovieme otázku - Ako presádzať orchidey?

  Zachovaj chladnú hlavu: Povieme ti, čo nerobiť po diagnostikovaní rakoviny!

  2

  Podceňovať význam a dôležitosť zdravého stravovania môže byť pri liečbe rakoviny veľmi veľkou chybou. Dbať o správnu životosprávu by sme mali v každom prípade, no ak sme chorí, mali by sme si dať na tom skutočne záležať. Práve zmena v stravovaní môže predstavovať pri liečbe rakoviny nemalú pomoc. Z jedálnička…

  TopDesať

  Fotografie, ktoré priam neuveriteľne uchopili čas

  0

  Čas plynie naozaj rýchlo. Vyzerá to, že stredná škola bola práve včera, a potom si zrazu uvedomíš, že už nie si ani na vysokej škole. Zrazu prešlo 10, 20 alebo dokonca 30 rokov od tvojej stužkovej - tak dlho, že sa potrebuješ pozrieť na fotografie, aby si si na to spomenul.…

  Maďarský Černobyľ? Szentkirályszabadja je ďalšie tajomné mesto duchov

  0

  Dvaja Česi cestujú autom po rôznych krajinách a navštevujú neobyčajné miesta. Zábery zo svojich ciest uverejňujú na videách na svojom YouTube kanáli s názvom WeAreCarFans. V ich najnovšom videu sa pozreli do maďarského mesta Szentkirályszabadja, ktoré nápadne pripomína neslávne známe ukrajinské mesto duchov. Dvaja českí cestovatelia zverejnili video o návšteve opusteného…

  Čo je (ne)bezpečná vzdialenosť? Prečo sa ňou zaoberať?

  0

  Koncom desaťročia bolo nedodržanie bezpečnej vzdialenosti v SR 4. najčastejšou príčnou dopravných nehôd. Aká je teda bezpečná vzdialenosť a ako ju "odmerať"? V porovnaní so západnými susedmi, kde je výchova a vzdelávanie vodičov na diametrálne inej úrovni je to ohromne veľa. Prečo sa tento problém dostal tak vysoko? Lebo do prijatia novely zákona…

  Národný park Göreme: Magická perla Turecka zapísaná v zozname UNESCO

  0

  Turecko je v očiach Slovákov predovšetkým obľúbenou letnou destináciou. More je teplé, počasie stále slnečné a služby sú vo väčšine hotelov na vysokej úrovni. Turecko je však oveľa viac, ako len dovolenková destinácia. So svojou rozlohou 783 356 kilometrov štvorcových má rozhodne čo ponúknuť. Medzi inými aj Národný park Göreme a skalné pamiatky v…

  Tieto fotografie ti ukážu, že svet je plný rozdielov

  0

  Náš krásny svet je plný rozdielov, či sa nám to páči, alebo nie. Množstvo vecí je už na prvý pohľad rozdielnych. Preto je užitočné pozrieť sa triezvo na veci, ktoré sa nachádzajú okolo nás. Svet je plný prekvapení a patria k nemu aj takéto zvláštnosti a dokonca aj anomálie, ktoré ti…

  TOP10: Ľudia, ktorých deň sa jednoducho nevydaril

  0

  Aj tebe sa občas stane, že si myslíš, že tvoj deň už nemohol byť horším? Ľudia, ktorých sa týkajú tieto fotografie, by s tebou určite nesúhlasili. Každý deň sa stretávame so situáciami, ktoré nás dokážu priviesť na pokraj nervového zrútenia. Väčšinou pomáha hlboké dýchanie, chvíľa ticha, či počítanie do desať.…