• Posledný rozhovor Džamála Chášakdžího

  Publikované 05.11. 2018 o 08:50 Karma článku: Počet pozretí: Počet komentárov:

  Portál Who.What.Why práve zverejnil podcast s rozhovorom s novinárkou Rulou Džibríl, ktorá s Džamálom Chášakdžím zrejme viedla posledný rozhovor pred smrťou. Nasledujúci článok prináša prepis rozhovoru, ktorý za rádio WhoWhatWhy viedol Jeff Schechtmann.

  Jeff Schechtman: Vítam vás v rádiu WhoWhatWhy. Volám sa Jeff Schechtman. Svet žurnalistiky práve čelí existenciálnej kríze. Na tlač dopadajú nielen útoky prezidenta USA a iných autoritatívnych vodcov, ktorí ju nazývajú nepriateľom ľudstva. CNN dostáva bomby, reportérom nadávajú na politických zhromaždeniach a prípadom prvej veľkosti je vražda Džamála Chášakdžího, dopisovateľa Washington Post.

  Mojim dnešným hosťom je medzinárodne oceňovaná novinárka a analytička medzinárodnej politiky Rula Džibríl, ktorá nám do tejto problematiky vnesie svoju jedinečnú perspektívu. Ako novinárka pracovala v Taliansku, USA a na Strednom Východe a vidí záležitosti v celkových dimenziách. Pre nás má najväčší význam to, že tajne viedla jeden z posledných rozhovorov Džamála Chášakdžího. V tomto rozhovore Chášakdží hovorí o tom, za akých podmienok sa USA možno začnú na Saudskú Arábiu pozerať objektívne. Podľa jeho mienky by sa toto mohlo stať len zoči-voči vážnej kríze. Ani ho nenapadlo, že takouto krízou bude jeho brutálna vražda.

  Mám to potešenie privítať v tomto programe Rulu Džibríl. Rula, ďakujem, že si nás navštívila v rádiu WhoWhatWhy.

  Rula Džibríl: Ďakujem za pozvanie.

  Jeff Schechtman: Povedz nám najskôr niečo o tom, ako vnímaš tú celkovú situáciu v žurnalistike, vzhľadom na udalosti z posledných týždňov.

  Rula Džibríl: Ak môžem, povedala by som, že z posledných rokov, odkedy začal útok na pravdu. Odkedy sa po svete rozmohli tieto populistické, nacionalistické, xenofóbne hnutia, ktoré v západnom svete autoritatívne presadzujú svoju realitu, odvtedy tlač považujú za nepriateľa. Žurnalisti sú dnes prakticky jediní, ktorí sa im snažia zabrániť, aby dosiahli svoje ciele a poukazujú na ich korupciu, na ich prehrešky, odhaľujú ich lži, prekrúcanie a manipuláciu médií, takže preto sme pre nich nepriatelia.

  Nikdy nezabudnem na slová Steva Bannona, keď povedal: „Skutočnou opozíciou nie sú Demokrati. Skutočnou opozíciou je tlač.“ A od tej chvíle sme sledovali nárast ostrých verbálnych útokov a nepochybovala som, že to skončí vraždou. Viedlo to aj k tým hrozbám bombových útokov, ktoré sme zažili nedávno v New Yorku aj inde v USA. Ale zároveň to aj dodalo odvahu autoritatívnym vodcom, aby začali likvidovať a zabíjať svojich kritikov, aktivistov a žurnalistov. Verím, že Džamál Chášakdží, ktorý bol veľmi miernym kritikom Saudského režimu, si ani v najhoršom sne nepomyslel, že ho zabijú na ambasáde, v kancelárii konzula, na zahraničnom území, a že ho rozsekajú na kúsky len preto, že si trúfol robiť svoju prácu. Žijeme vo veľmi temnom období. Toto je útok na demokraciu.

  Jeff Schechtman: Keď som si čítal tvoj rozhovor s Džamálom Chášakdžím, tak ma veľmi prekvapilo, akým miernym kritikom režimu bol. A ako s pochopením komentoval skutočnosti, ktorým Saudský režim čelil.

  Rula Džibríl: Naozaj mu veľmi záležalo, aby jeho vlasť prosperovala a bola úspešná. Preferoval ako lepšiu alternatívu pluralizmus a výber z viacerých alternatív a pôsobil na korunného princa, aby krajinu reformoval smerom k modernosti a zapojenia žien. Dušou každého jeho článku bolo volanie po slobode, po slobode tlače, slobode názoru. V skutočnosti s režimom spolupracoval. Dlhé roky pôsobil ako poradca kráľovskej rodiny.

  Tento korunný princ sa choval typicky ako hlava mafiánskej organizácie. Ak mafia cíti, že ju niektorý z jej členov zradil, obvykle ho zabije a odreže hlavu. Je to horšie ako ISIL. To, čo urobil korunný princ je oveľa horšie, ako skutky ISIL. Veď on poslal 15 zabijakov s forenzným lekárom a rozkázal im, aby jeho telo rozrezali na kúsky a vyslali tým signál všetkým okolo, že ak si niekto dovolí kritizovať, vlastne ani nie kritizovať, ale radiť korunnému princovi… Pretože Džamál chcel byť jedným z poradcov. Nechcel byť opozíciou. Chcel byť súčasťou diskusie, ktorá pomôže tomuto korunnému princovi k úspechu a prosperite.

  Ale najhoršie na tejto záležitosti je zahladzovanie stôp. To zahladzovanie stôp, ktoré sa rozbehlo okamžite, všetky tie lži, prekrúcanie a fakt, že aj sám prezident USA začal hovoriť o zbraniach a o miliardách dolárov, ktoré Saudská Arábia za ne platí. Vyslali sme signál, že peniaze sú pre nás dôležitejšie ako ľudské životy, dôležitejšie ako princípy a hodnoty. Je to nebezpečný precedens.

  Jeff Schechtman: To bola jedna z vecí, čo Chášakdží v rozhovore s tebou povedal, že sám seba nepovažuje za opozíciu…

  Rula Džibríl: Presne tak.

  Jeff Schechtman: …že v skutočnosti sa snaží o lepšiu Saudskú Arábiu a samozrejme, nesnaží sa o zvrhnutie režimu.

  Rula Džibríl: To v žiadnom prípade. Bol to monarchista. Veril svojej vlasti, ale bol by si želal inú Saudskú Arábiu. Chcel lepšiu Saudskú Arábiu. Vo Washington Post napísal doslova: „Zaslúžime si, aby bola lepšia.“ Chápal aj ten problém so Saudským korunným princom, ten fakt, že zvyšok sveta bol slepý k tomu, čo robí, že nikoho nezaujíma jeho bombardovanie susednej krajiny, Jemenu, že všetci prehliadajú, ako zatýka, mučí a zabíja kritikov, aktivistov, žurnalistov a dokonca vlastnú rodinu vydiera kvôli peniazom.

  Cítil, že vo vzťahu k USA sa vytvára veľmi nebezpečné spojenie kvôli dopytu po Saudskej rope a kvôli tomu, že Saudi nakupujú zbrane a kupujú apartmány od firmy, ktorú vlastní Trump. Vnímal ten problém Saudskej Arábie, že Saudská kráľovská rodina si myslela, že si môže dovoliť všetko, lebo platí zvyšku sveta veľa peňazí. Myslím, že Saudi zrazu zistili, že niektoré režimy a niektorí vodcovia ich barbarské spôsoby tolerujú, ale zvyšok sveta ich netoleruje.

  Presne na toto sa hodia Džamálove slová, lebo keď som sa ho pýtala: „V čom je nádej ľudu Saudskej Arábie, čo ich môže zachrániť?“ A on povedal: „Naša jediná nádej je medzinárodné spoločenstvo.“ Pretože kráľovská rodina sa musí podrobiť kontrolám a protiváham moci, inak bude Džamálova smrť len prvou z celej reťaze vrážd.

  Jeff Schechtman: Obával sa o svoj život?

  Rula Džibríl: Áno. Vždy sa obával o život. Chápal, že opozíciu chcú odstrániť, umlčať a zastrašiť. Mnoho priateľov Džamála Chášakdžího hnije vo väzniciach a žalároch Saudskej Arábie kvôli jednému tvítu, fakt len kvôli tvítu. Pokojne sa môže stať, že človek sa na desať rokov dostane do väzenia, lebo do tvítu napíše niečo nevhodné. Mohamed bin Salmán tam riadi istú formu autoritatívneho policajného štátu. Je to mafiánsky štát. Je to rovnaký typ štátu ako islamský ISIL. Ten štát je presne rovnaký.

  Keď predstavitelia našej zahraničnej politiky prichádzajú na návštevu a potriasajú si ruky s týmto človekom, musia vedieť, že podávajú ruku vrahovi, človeku, čo je zodpovedný za tieto barbarské útoky na občiansku spoločnosť.

  Jeff Schechtman: Ako si Chášakdží predstavoval úlohu USA vo vzťahu k Saudskej Arábii?

  Rula Džibríl: Džamála veľmi znepokojovali útoky prezidenta Trumpa na tlač. Keď nás prezident Trump nazýval nepriateľmi ľudstva, bolo jasné, že má rád diktátorov a nenávidí žurnalistov. Džamál cítil, že autokratov, tyranov a diktátorov to povzbudí, aby za svojich nepriateľov považovali žurnalistov, a teda nás môžu zabíjať, môžu nás väzniť a mučiť. Trápilo ho to, lebo chápal, že Amerika zvyšok sveta inšpiruje, či už v tom negatívnom zmysle, alebo v pozitívnom.

  To je tak. Keď Mohamed bin Salmán, korunný princ, povedal, že má Jareda Kushnera vo vrecku, keď povedal, že záleží len na jeho priamych vzťahoch s Trumpovou rodinou, vtedy hovoril ako korunný princ. Podľa jeho chápania sú oni vládnucou rodinou v Amerike. On nechápe, že v Amerike sú obrovskou silou inštitúcie, oni sú tá sila. V prvom dodatku k ústave máme zakotvenú slobodu slova a ochranu žurnalistov. On si zjavne myslel, že vo vzťahu s nami sa mu prepečie aj vražda.

  A dokonca aj prezident Trump, ktorý prišiel s tou iniciatívou, veď len povážte, že by im pomohol to zahrať do stratena, tak zistil, že jeho moc v tejto záležitosti má svoje hranice. Džamál dôveroval prezidentovi Macronovi a Angele Merkelovej, ktorých nazýval vodcami slobodného sveta. Keď korunný princ v marci uniesol premiéra Libanonu Hairiho a potom ho na nátlak prezidenta Francúzska Macrona musel prepustiť, povedal doslova toto. Pýtala som sa na to Džamála a on povedal: „Pozri, prepustil ho na nátlak medzinárodného spoločenstva.“ A dodal: „Áno, toto je naša jediná nádej. Toto je naša jediná nadej, že ostaneme chránení a v bezpečí. Toto a nejaká forma kontroly a protiváh moci.“

  Jeff Schechtman: Napriek tomu, že jeho kritika Saudského režimu bola relatívne mierna, primeraná a veľmi starostlivo formulovaná, aj vo veciach, ktoré prebiehali v Jemene, bol som šokovaný, že do istej miery prejavoval pochopenie pre to, čo sa v Jemene deje a napriek tomu sa stal terčom útoku. Povedz nám o tomto.

  Rula Džibríl: Podľa tohto si môžete urobiť obraz, čo je korunný princ za človeka. Ako rozmýšľa. Nedokáže tolerovať iné stanovisko, len „zbožňujem vás, korunný princ“ a „áno, korunný princ“. Obklopil sa samými poklonkovačmi. Takže keď niekto taký ako Džamál, nehovorím, že podporuje, ale má pochopenie pre politiku korunného princa v Jemene, ale neprijíma iné aspekty politiky, že mu nikdy neodpustí, že sa mu úplne nepodriadil a úplne neprijal celú jeho vládu. Na každého hľadí s podozrením. Na každého, kto protirečí jeho názorom a kritizuje jeho politiku. Chcel by žiť ako jeho dedo, ako kmeňový náčelník zo 14. storočia, ale zároveň by chcel, aby ho v Silicon Valley a v Hollywoode oslavovali ako reformátora. Človek nemôže mať oboje naraz. Buď je skutočný reformátor, alebo je vrah. V tomto momente si vybral, že bude vrahom.

  Jeff Schechtman: Ten fakt, že korunný princ to chcel oboje, a že na to Džamál poukazoval a bol to jeden z najsilnejších argumentov v rozhovore s tebou, čo myslíš, do akej miery to súviselo so samotným útokom korunného princa?

  Rula Džibríl: Myslím, že presne v tom je pes zakopaný. Je to výborná otázka, lebo počas svojho marcového turné po Západe, keď mu ľudia stále venovali priestor v New York Times, v Atlantic a v rozhovoroch 60 Minutes, vtedy si naozaj myslel, že nielen Jareda Kushnera, ale celý Západ má vo vrecku. Že sa mu podarilo vyformovať verejnú mienku, aby pochopila, kto je. A toto ho nesmierne povzbudilo, lebo keď si všimneš obdobie medzi marcom a septembrom, vtedy sa vystupňovali jeho útoky na kritikov, disidentov, žurnalistov, právnikov.

  Potom nariadil to mimoriadne masívne bombardovanie Jemenu, kedy zabil 40 detí v školskom autobuse. To bolo v auguste. On si skutočne myslel, že Západu na ľudských právach nezáleží. Že Západu, a zvlášť Amerike, nezáleží na práve, morálke a pragmatizme. Že Západu nezáleží na medzinárodnom práve. Že mu záleží na peniazoch.

  On si naozaj myslel, že sa mu prepečie aj vražda. On sám si premyslel celú tú vec s Džamálom. V Jemene si testoval pôdu. Testoval si pôdu so Saadom Haririm, premiérom, ktorého uniesol. Testoval si pôdu so svojim synovcom, ktorého mučil, uniesol a držal v zajatí v Ritz Carlton a ktorému ukradol peniaze. Keď svet stále mlčal, tak si myslel, že si môže dovoliť ešte viac, a aj si dovolil.

  Džamál bol len ďalšou v rade akcií, jednou z vrážd, o ktorej si myslel, že sa mu prepečie. Keď teraz vidí reakciu sveta, som si istá, že je zaskočený. Nechápe, že svet mlčí, keď ide o Jemen preto, že sa nám to zdá akosi priveľmi vzdialené od nás. Nevidíme, čo sa tam deje. Ale o Džamálovi vieme všetko. Ako novinár píše pre Washington Post. Má v USA trvalý pobyt. Ale nielen to, Džamál je najuznávanejší a najrešpektovanejší žurnalista, ktorý sa pohyboval medzi Východom a Západom. Džamála poznal každý. Džamál bol veľmi láskavý a čestný človek, ktorý skutočne miloval svoju vlasť. Nebol to rebel, ako proiránski rebeli v Jemene v Sanaa. Nebol premiérom Libanonu. Únos premiéra je samozrejme zločin, ale je to založené len na podozreniach, lebo nikdy sa nepotvrdilo, čo sa stalo naozaj.

  Ale keď príde reč na Džamála a na to, ako to prebehlo, nemyslím len vraždu, ale ten spôsob… Hovorila som o tom s Tureckými úradmi, Džamála zabili a začali ho rezať na kúsky, kým bol ešte nažive. Ešte žil a už jeho telo štvrtili na kusy. Neuveriteľné barbarstvo a kde sa to dialo? Na konzuláte, priamo v budove, a potom našli kúsky, pravdepodobne jeho tela, vnútri domu veľvyslanca. Kto mohol vykonať niečo takéto? Len niekto, kto uvažuje ako mafián.

  Jeff Schechtman: Keď zoberieme do úvahy, ako to bolo zorganizované, že sa toho zúčastnilo 15 chlapov, ktorí prileteli špeciálne kvôli tomu, čo myslíš, prečo potom tak zbabrali zahladenie stôp?

  Rula Džibríl: Lebo sú to hlupáci. Podľa mňa to bola vopred plánovaná vražda. Vôbec o tom nepochybujem. Normálne sa neposiela 15 chlapov a forenzný lekár s pílou na kosti. Normálne sa neposiela celý takýto sprievod v dvoch súkromných lietadlách a všetko okolo toho.

  Ale zopakujem, že Saudi sa potrebujú etablovať v technologickom 21. storočí. Nemajú poňatia, ako na to majú ísť. Vrátim sa k Džamálovým slovám. Povedal: „Korunný princ chce vládnuť ako jeho dedo.“ Takže vládne ako jeho dedo, ale s tým rozdielom, že existujú videokamery. Na každom konzuláte sú odpočúvacie zariadenia. Takže presne vieme, čo sa stalo. A Saudov teraz dobehla moderná doba. Nečakali, že Turci sa budú tak neústupne dožadovať pravdy. Nečakali, že medzinárodné spoločenstvo z toho bude také zhrozené.

  A nečakali ešte niečo iného. Nečakali, že reakciou jeho kolegov, žurnalistov, bude odpor, mysleli si, že nás to zlomí. Takíto hrdlorezi nás však nezastrašia. Som veľmi hrdá na vás v Amerike a po celom svete, že vás neodradili ani tie teroristické bomby, ktoré poslali do CNN, a že stále publikujeme. Stále o veciach hovoríme a nič nás neumlčí. Korunný princ našu reakciu podcenil. V tomto sa mýlil. Takže zahladzovanie stôp začali klamstvom, že Džamál odišiel z ambasády. Nemajú na to dôkaz. Potom prišla ďalšia lož o tom, že sa na ambasáde náhle strhla bitka. Človek normálne neposiela svoju osobnú telesnú stráž, teda ľudí, ktorí sú zodpovední za jeho život, ktorí sú mu veľmi blízki, aby sa niekam leteli pobiť.

  A naviac, máme Skype. Osobnému poradcovi korunného princa Saudovi-al-Kachtanimu, náhle niekto zavolal cez Skype, práve keď Džamálovi rezali hlavu. Máme informáciu o tom, že povedal: „Podajte mi hlavu toho psa.“ Máme na to dôkaz, lebo Turci s tým nerobili žiadne tajnosti. Teraz vieme, že v Turecku bola Gina Haspel, šéfka CIA. Videla všetky dôkazy. Dočkáme sa, že ju vypočuje Kongres a ona zverejní všetko, čo videla a počula, lebo sa musíme dozvedieť pravdu. Džamálov prípad sa musí vyriešiť spravodlivo. Ak nakoniec nezvíťazí spravodlivosť, namiesto Džamála pribudne niekto ďalší. Bude pokračovať v zabíjaní žurnalistov, lebo si myslí, že sa mu nič nemôže stať.

  Jeff Schechtman: Povedz nám niečo o tom rozhovore, ktorý si robila s Džamálom.

  Rula Džibríl: Vieš, Džamála poznám už veľmi dlho. Bol to môj priateľ. Pomáhal mi na hlavnom článku pre Newsweek, v ktorom som chcela písať o korunnom princovi. Nancy Cooper, moja šéfredaktorka, mi zavolala a chcela, aby som napísala pravdivý príbeh Mohameda bin Salmána. Nie zveličené báchorky o tom, aký je to skvelý človek, ale pravdu. Prijala som to a začala som sa o ňom baviť s mnohými ľuďmi. Kvôli tomuto článku som sa rozprávala najmenej so 60 ľuďmi. Jemenčanmi, Iračanmi, s mnohými Saudmi v Saudskej Arábii aj mimo nej.

  A potom prišiel rad aj na Džamála, ktorý bol najprominentnejší Saudský žurnalista, akého som mohla nájsť. Krátko po začiatku nahrávania sa prejavili jeho obavy. Vyjadril sa, že korunný princ nikoho nepočúva. Dôveruje len sám sebe. Ale tiež ma upozornil na to, ako ho Amerika podporuje a povzbudzuje, a to najmä terajšia vláda. Ale povedal aj niečo iného. Povedal, že sa snažia nastražiť mu pascu. Nikdy Saudom nedôveroval. Chceli ho prilákať späť do Saudskej Arábie tak, že posielali ľudí, aby sa s ním zblížili a aby ho presvedčili, že sa môže vrátiť, že mu nič nehrozí. Nikdy takým pokusom neuveril. Ale na konzulát šiel, lebo si myslel, že existuje hranica, ktorú korunný princ neprekročí.

  Z tohto rozhovoru som doteraz nič nepublikovala, lebo som sa naozaj bála o jeho život. On sa bál o svoj život, ale aj ja. Nič z jeho slov som nevložila so prvého článku, ktorý sme v Newsweek vydali v septembri. Nikdy by som si nepomyslela, že slová z toho rozhovoru vydám až po jeho smrti. Je to pre mňa strašné. Ale nemám na výber, lebo keď chceme spravodlivosť pre Džamála, musíme hnať na zodpovednosť jeho vrahov a jeho hlas zo záhrobia musí prehovoriť. Nikdy nás neumlčia.

  Zašla som do redakcie Newsweek. Povedala som im, že mám nahraný poldruhahodinový rozhovor, čiastočne v arabčine a zvyšok v angličtine. Boli veľmi ústretoví a ihneď vydali nový článok. Obsahuje jeho posledné slová o kurunnom princovi, o Amerike a o islame.

  Jeff Schechtman: To bola Rula Džibríl. Ďakujem ti veľmi pekne, že si s nami strávila čas v rádiu WhoWhatWhy.

   

  Zdroje:

  https://whowhatwhy.org/2018/10/26/jamal-khashoggis-secret-interview/

  ———————————————————————

  Písané pôvodne pre: https://poznamkypanabavora.wordpress.com/ (upravené)

  ...

  Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

  Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

  Varovanie

  Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

  Vybrali sme z Hlavných Správ

  V Tanzánii tragicky zahynula slovenská etnologička Emília Bihariová

  Tanzánia 21. augusta 2019 (HSP/TK KBS/Foto:Facebook)   V Tanzánii tragicky zahynula slovenská etnologička a laická misionárka Emília Bihariová. Zomrela v pondelok pri autonehode v tanzánskom regióne Tabora, kde počas leta vykonávala vedecký výskum etnika Datogov. Podľa dostupných informácií, auto v ktorom sa viezla Emília, dostalo defekt. Mladá slovenská dobrovoľníčka zraneniam podľahla…

  Putin pricestoval na pracovnú návštevu Fínska

  Helsinki 21. augusta 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP/Lehtikuva-Antti Aimo-Koivisto)   Ruský prezident Vladimir Putin pricestoval v stredu na jednodňovú pracovnú návštevu Fínska na pozvanie svojho fínskeho náprotivku Sauliho Niinistöa Putin dorazil do Helsínk o hodinu neskôr, ako bolo pôvodne naplánované. Jeho návšteva sa koná za prísnych bezpečnostných opatrení. Ako informovala agentúra DPA, v…

  Trump je presvedčený, že EÚ donúti k ústupkom, donútiť ju majú clá na autá

  Washington 21. augusta 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Patrick Semansky)   Americký prezident Donald Trump je presvedčený, že v súvislosti s obchodom má voči Európskej únii v rukách dostatočne silnú zbraň a EÚ donúti k ústupkom "Vyjednávanie s Európskou úniou je veľmi zložité, za to, čo ponúkajú, pýtajú príliš veľa. Všetky karty však držíme…

  Pellegrini k účelovému vyťahovanie časti dôkazov: Podľa čoho vyberá konkrétna redaktorka slovnú exhibíciu nejakého pána s čiernovlasou dámou?

  Bratislava 21. augusta 2019 AKTUALIZOVANÉ (SITA/TASR/HSP/Foto:SITA-Martin Medňanský)   Predseda vlády SR a podpredseda strany Smer-SD Peter Pellegrini vyvrátil, že je na odchode zo Smeru-SD. "Ja som podpredsedom Smeru a je mojou povinnosťou, aby som urobil všetko pre to, aby strana, ktorá prezentuje politiku sociálnej demokracie, naďalej dosahovala dobré výsledky. Sociálna…

  Maduro sa poďakoval Putinovi za podporu

  Moskva 21. augusta 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Maxim Shipenkov)   Viceprezidentka Venezuely Delcy Rodríguezová na stredajšom stretnutí s ruským ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom tlmočila osobnú vďaku venezuelskej hlavy štátu Nicolása Madura ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi "Priniesla som so sebou osobné poďakovanie od nášho prezidenta Madura ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, vám, vašej vláde…

  Nič väčšie sa po oceánoch neplaví

  Bratislava 21. augusta 2019 (HSP/Roman Bednár/Foto:Wikimedia)   Sú to Triple-E obrovské kontajnerové lode renomovanej nákladnej lodiarskej firmy MAERSK. Sú najväčšími loďami na svete. Sú o 130 metrov dlhšie ako bol svetoznámy Titanic. Ich dĺžka je 400 metrov  a šírka 59 metrov. Vážia 165 000 ton V uplynulých rokoch postavili juhokórejské…

  SMK a Most-Híd majú šancu na rast preferencií, tvrdí politológ. Strany majú svoje riešenia

  Bratislava 21. augusta 2019 (SITA/HSP/Foto:SITA-Diana Černáková, TASR-Michal Svítok)   Dôvody poklesu volebných preferencií sú pri každej politickej strane odlišné, a preto neexistuje univerzálne riešenie, ktoré by sa dalo aplikovať vo všetkých prípadoch. Pre agentúru SITA to povedal politológ z Katedry politológie FiF UK Bratislava Pavol Baboš V prípade vládnej strany…

  Poľský minister zahraničia: Rusko si bude musieť dvakrát rozmyslieť, či sa oplatí používať vojenské prostriedky

  Varšava 21. augusta 2019 (HSP/Foto:SITA/AP-Czarek Sokolowski)   Poľský minister zahraničia Jacek Czaputowicz je presvedčený, že v Bielom dome uvažujú veľmi správne, keď sa rozhodli presunúť americké jednotky z Nemecka do Poľska Vyhlásil, že na poľskom území budú užitočnejšie, ako na Západe. Podčiarkol, že prítomnosť amerických vojsk v Poľsku zohrá dôležitú úlohu v…

  V poľskom rybníku, kam sa chodia kúpať turisti, chytili rybári pirane

  Varšava 21. augusta 2019 (HSP/Sputnik/Foto:Pixabay)   Na juhozápade krajiny neďaleko mestečka Malnia vylovili rybári v rybníku, ktorý vytvorili na mieste bývalého štrkového lomu, exotický úlovok. Píše o tom denník Nova Trybuna Opolska Miestni ichtyológovia, ktorých vyzvali, aby vykonali expertízu, potvrdili, že v prípade siedmich ulovených rýb ide o pirane. Najdlhšia…

  Merkelová bude s Johnsonom hľadať najhladší spôsob brexitu

  Berlín 21. augusta 2019 (SITA/AP/HSP/Foto:SITA/AP-Michael Sohn)   Nemecká kancelárka Angela Merkelová chce s britským premiérom Borisom Johnsonom diskutovať o tom, ako by mohlo vystúpenie Británie z únie prebehnúť "čo najhladšie". Merkelová na leteckej konferencii v Lipsku povedala, že jej rokovania s Johnsonom neskôr počas stredy sa budú sústreďovať na to,…

  Prezidentka Čaputová si želá, aby bolo hlas Nemecka v Európe jasne počuť

  Berlín/Bratislava 21. augusta 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová si želá, aby bolo hlas Nemecka v Európe jasne počuť. Podľa jej slov nie je európskej krajiny, ktorá by mala toľko skúseností s prekonávaním rozdelení. Vyhlásila to po stredajšom stretnutí s nemeckým prezidentom Frankom-Walterom Steinmeierom. Krajina si tento rok…

  SaS chce zrušiť zákon o vyvlastňovaní majetku pri významných investíciách

  Bratislava 21. augusta 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Trojica poslancov za opozičnú stranu Sloboda a Solidarita (SaS), Peter Osuský, Ondrej Dostál a Vladimír Sloboda, doručila do Národnej rady (NR) SR návrh zákona, ktorým chce zrušiť zákon umožňujúci vyvlastnenie pozemkov pri významných investíciách. Poslanci upozornili na možný rozpor s ústavou. Ide podľa…

  SaS, OĽaNO aj Za slušné Slovensko ohlásili verejné zhromaždenie na Nám. SNP na výročie vraždy Kuciaka. Prišli všetci naraz, úrad nevie určiť, kto bol skôr

  Bratislava 21. augusta 2019 (SITA/HSP/Foto:SITA/AP-Ronald Zak)   Na druhé výročie vraždy novinára Jána Kuciaka a archeologičky Martiny Kušnírovej 21. februára 2020 dnes ohlásili na Námestie SNP v Bratislave verejné zhromaždenia tri subjekty. A to strana Sloboda a Solidarita, hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti a fyzická osoba z iniciatívy Za…

  Väzby nepustia? Odborné posudky a analýzy bude pre Čaputovú odteraz pripravovať priateľka Trubana

  Bratislava 21. augusta 2019 (HSP/Foto:Facebook)   Denník N dnes stručne informoval , že novou zamestnankyňou v Prezidentskom paláci sa stala Adela Zábražná, ktorá je zároveň priateľkou lídra PS Michala Trubana  „Má na starosti prípravu odborných posudkov, analýz a stanovísk, ako aj tvorbu komplexných informačných materiálov pre pani prezidentku,“ povedal hovorca prezidentky Martin Strižinec.…

  Pri zvyšovaní minimálnej mzdy by sa mal uprednostňovať sociálny dialóg, tvrdí RÚZ

  Bratislava 21. augusta 2019 AKTUALIZOVANÉ (SITA/HSP/Foto:TASR-Dano Veselský)   Pri zvyšovaní minimálnej mzdy by sa mal podľa Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ) uprednostňovať sociálny dialóg. V reakcii na legislatívny návrh strany Smer-SD, aby minimálna mzda od roku 2021 tvorila aspoň 60 % z priemernej mzdy na Slovensku spred dvoch rokov, to pre…

  Profesionálni vojaci by mohli byť odmeňovaní na základe výkonu funkcie

  Bratislava 21. augusta 2019 (SITA/HSP/Foto:SITA/MO SR-Ivan Kelement)   Vláda dnes odobrila návrh novely zákona o štátnej službe profesionálnych vojakov z dielne Ministerstva obrany SR. Novela podľa predloženého materiálu nadväzuje aj na koncepciu manažmentu vojenského personálu Ozbrojených síl SR, ktorú dávnejšie odobril kabinet premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD). Podľa rezortu je v…

  Vláda zatiaľ reformu nemocníc neschválila, ministerka má hľadať konsenzus

  Bratislava 21. augusta 2019 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:SITA-Jana Birošová)   Vláda zatiaľ reformu zdravotníctva neschválila. Téma reformy však nie je uzavretá. Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská (nominantka Smeru-SD) sa má pokúsiť ešte nájsť široký konsenzus s politickými stranami, ktorý je nevyhnutný na prijatie takejto reformy. Oznámil to premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) po rokovaní…

  Kočnerova skutočná rola nie je zatiaľ známa

  Bratislava 21. augusta 2019 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Kočner je fenomén, ktorý vznikol v čase zlatej horúčky privatizácie a v dobe, keď zamatová revolúcia, aspoň podľa výkladu niektorých, zrušila všetky zákony a zaviedla právo silnejšieho Prvýkrát vstúpil Kočner do povedomia verejnosti s prípadom podvodu na Technopole, v ktorom figuroval spolu s…

  TopDesat

  Toto jedlo je pohladením pre dušu. Jednoducho perfektné!

  0

  Pokiaľ ide o jedlo, chuť je len jednou časťou hry ... nikto nepovedal, že by jedlo nemalo aj dobre vyzerať. Niekedy je to krása prírody a inokedy je to precízna práca majstra šéfkuchára, ale existuje veľa prípadov, keď jedlo vyzerá príliš dobre na to, aby si ho zjedol. Takéto prípady nájdeš…

  Prvý vertikálny les v Afrike obohatí púšť o výdatnú zeleň

  0

  Egyptská púšť bude už onedlho hostiteľom prvého vertikálneho lesa na africkom kontinente. Budovy pokryté stromami obohatia miestnym obyvateľom život a tento les sa stane unikátom. Taliansky architekt a urbanista Stefano Boeri predstavil návrhy troch budov pokrytých stromami a rastlinami absorbujúcimi znečistenie v novom administratívnom hlavnom meste Egypta, ktoré je vo…

  Top 10 menej známych, ale skvelých seriálov na službe Netflix

  0

  Netflix, to nie je len Stranger Things či The Crown. Streamovací gigant má vo svojom portfóliu aj menej nápadne, no stále kvalitné seriály. Pozreli sme sa na top 10 z nich. [embed]https://www.youtube.com/watch?v=DvHJtez2IlY[/embed] 10) The OA

  Príroda nám znova ukázala svoju obrovskú silu

  0

  Príroda nám vie niekedy dať poriadne zabrať. Tieto fotografie nám ukážu, aká silná je príroda a čo všetko dokáže napáchať. Svoju silu nám môže ukázať rôznymi spôsobmi. Či už je to búrka alebo hurikán, prípadne rastlina, ktorá dokáže vyrásť aj cez betón, príroda nás dokáže vždy prekvapiť. Tak ako nám dokáže…

  10 "zbytočných" častí tela, bez ktorých dokážeme prežiť

  0

  Vedeli si o tom, že máš niekoľko častí tela, ktoré k životu naozaj nepotrebuješ? Niektoré boli užitočné iba v detstve; iné sú skutočne nadbytočné a niektoré sú tu len na to, aby spôsobovali nepríjemnosti. Evolúcia trvá "pár" rokov a teda chvíľu potrvá, kým sa náš dizajn upgradeuje. To znamená, že ešte aj dnes máme…

  Príbeh pouličného umelca s menom Banksy, ktorému chcú ľudia platiť v miliónoch

  0

  Len málo ľudí vo svete si získava celosvetové uznanie. Jednou z týchto výnimiek je Banksy, anonymný umelec z Anglicka, ktorého práca siaha ďalej ako za obyčajný obraz ulice. Všeobecne sa uznáva, že osoba, ktorá sa narodila pod pseudonymom Banksy, sa narodila v roku 1974 v anglickom meste Bristol. Na začiatku svojej kariéry bol pouličný…

  Vo svete IT

  CEO Huawei: „Do roku 2021 bude spoločnosť nezávislá od amerických technológií…“

  0

  V  priebehu včerajšieho dňa americká vláda predĺžila čínskemu technologickému gigantovi licenciu umožňujúcu spolupracovať s americkými spoločnosťami o ďalších 90-dní so slovami, že tak chce poskytnúť viac času zákazníkom spoločnosti na prechod ku konkurencií. CEO spoločnosti Ren Zhengfei reagoval na predĺženie licencií krátko na to. Na tému upozorňuje portál reuters.com. Zakladateľ…

  Obrovská systémová chyba v biometrii zariadení zapríčinila únik 28 miliónov hesiel

  0

  Dobré správy sú, že od stredajšieho rána bola chyba odstránená. Čo už nie je až tak pozitívne, že túto službu Suprema využívalo 1.5 milióna užívateľov po celom svete. Poškodení používatelia sa nemajú po úniku ako brániť – heslá sa dajú zmeniť, ale odtlačky prstov už nie. Bezpečnostný tím výskumníkov vďaka…

  Samsung Note 10+ vs iPhone XS Max vs Huawei P30 Pro: Ktorý robí najlepšie fotografie v praxi?

  0

  Pri kúpe nového smartfónu dôležitú úlohu zohráva kvalita  vyhotovených fotografií, obzvlášť pri vlajkových lodiach. Nižšie sme si pre Vás pripravili vďaka známemu Youtuberovi porovnanie kvality fotografií vyhotovených súčasnými vlajkovými smartfónmi spoločností Samsung, Apple a  Huawei (pozn. redakcie: spoločnosť Apple ku dnešnému dňu nepredstavila tohtoročnú vlajkovú loď). Samsung Note 10+ vs…

  NASA plánuje poslať ďalšie dve misie na Mars pre vzorky povrchu

  0

  Jeden z  najväčších vedeckých úspechov misie Apollo v roku 1969 bolo získanie vzoriek Mesiaca, ktoré boli prinesené späť na Zem na preskúmanie. Dokonca aj dnes, o 50 rokov neskôr, vedú tieto vedecké vzorky k vedeckým objavom. NASA dúfa, že sa tento úspech zopakuje misiou roveru Mars 2020, ktorej cieľom je…

  Zabudnite na Samsung Galaxy Fold. Toto je vízia Samsungu ďalšieho skladateľného smartfónu

  0

  Samsung Galaxy Fold by mal byť oficiálne uvedený na trh v  priebehu budúceho mesiaca. Hoci spoločnosť musela posunúť pôvodne naplánované spustenia predaja, tak aj napriek tomu už pracuje na ďalšej generácii skladateľných zariadení. Portál letsgodigital.org priniesol report, v ktorom oživil víziu spoločnosti smartfónu s označením „Samsung Z-Fold“. Samsung Z-Fold Samsung…

  Prvá OnePlus TV bude oficiálne predstavená už v septembri

  0

  Prvá inteligentná televízia od spoločnosti OnePlus bude predstavená už za pár týždňov. O predstavení prvej OnePlus TV informoval samotný generálny riaditeľ spoločnosti OnePlus, Pete Lau, prostredníctvom svojho najnovšieho blogu. OnePlus TV odštartuje v Indii Spoločnosť sa uchýlila ku celkom logickému kroku – že svoju prvú inteligentnú TV predstaví v Indii.…

  TopSpeed

  Odľahčený Hyundai i30 N príde ako 600 kusová séria

  0

  A je to tu, Hyundai loví náročných zákazníkov rovnakou taktikou ako nemeckí výrobcovia – limitovanými edíciami svojich športových verzií. Automobilka definitívne potvrdila príchod špeciálnej edície modelu i30 N. Odľahčený Hyundai i30 N zatiaľ označuje ako Project C, už na jeseň sa však môžeme tešiť na jeho sériovú podobu. Exkluzivitu mu zabezpečí aj…

  Tak predsa, preteky automobilov na Pezinskej Babe budú

  1

  Preteky automobilov do vrchu najbližšie k hlavnému mestu v tomto roku pôvodný organizátor zrušil a zdalo sa, že legendárna trať s vynikajúcim zázemím, ktorá bola v minulosti mnohokrát zaradená aj do seriálu európskych majstrovstiev, ostane v roku 2019 opustená. Našiel sa však „náhradný“ organizátor aj termín a vyzerá to tak, že…

  Solárna cesta nevydržala, zničili ju autá aj krupobitie

  1

  Elektrická energia z obnoviteľných zdrojov nedá mnohým ekológom spávať. Týka sa to aj solárnych článkov, ktoré dokážu zo slnečnej energie vyrobiť dosť energie na to, aby pokryli skromnejšie energetické nároky potrebné povedzme na nočné osvetlenie dediny.Francúzi sa preto rozhodli pre experiment s cestou pokrytou solárnymi článkami. Solárna cesta však nevydržala…

  Tento týždeň testujeme: Renault Talisman Blue dCi 200 EDC

  14

  Tento týždeň v redakcii testujeme Renault Talisman Blue dCi 200 EDC vo výbave Initiale Paris. Inými slovami absolútny vrchol cenníka modelu Talisman s úplne novým naftovým štvorvalcom 2.0 dCi naladeným na 147 kW (200 k). Zaujíma vás o ňom niečo konkrétne? Na čo sa zamerať? Napíšte do diskusie.

  Fiat Tipo skončí. Nahradí ho SUV

  8

  Prvá generácia hatchbacku Fiat Tipo z roku 1988 bola bestsellerom ovenčeným dokonca titulom Auto roka 1989, jeho druhé vydanie z roku 2015 však už také terno nie je. Narodilo sa totiž do doby, ktorej vládnu SUV a klasické modely skôr zápasia s odlivom zákazníkov. Talianska automobilka sa tak chystá k…

  Modré cesty v Katare nie je frajerina, ale vedecký experiment

  20

  Boj s vysokými teplotami má už mnoho podôb. Problém žiarivého tepla od ciest a ulíc sa volá mestský teplotný ostrov. Katarská správa ciest prišla s experimentálnym nápadom, ako s tým bojovať. Cesty v hlavnom meste Doha preto experimentálne natierajú na svetlomodrú farbu. Pri letmom pohľade pripomínajú rieku, čo je v…

  KAMzaKRÁSOU

  TOP joga videá, ktoré ti kompletne vyformujú postavu

  1

  Cvičenie jogy má nepochybne svoje výhody. Okrem toho, že dokáže upokojiť myseľ, redukovať stres a odohnať depresiu či úzkosti, dostane vás aj do kondičky. Vaše telo bude po pravidelnom praktizovaní tohto cvičenia ohybnejšie, pevnejšie a celkovo krajšie a dokonca pre to nemusíte vôbec nikam chodiť. TOP joga videa možno vyžadujú disciplínu, no…

  Najškaredšie psy na svete: Príroda dokáže niekedy skutočne pobaviť!

  3

  Niekedy to nie je len o kráse. Niekedy dokáže príroda zaúradovať a vytvoriť dokonalo nedokonalé dielo, ktoré síce pobaví, ale aj zamrzí. Určite ste už počuli o súťažiach, v ktorých sa bojuje o titul najkrajšieho psa. Ale počuli ste už aj o súťaží, kde sa bojovalo o titul najškaredšieho psa? Áno, jedna takáto sa vo svete konala,…

  Sebarozvoj s koučkou: Ako na negatívne hlasy zvnútra nás samých?

  0

  Niekedy sa odohrá to, že väčšmi veríme príbehu, ktorý sme si sami vytvorili a zameníme realitu za obsah našich myšlienok. Klasickým príkladom sú negatívne sebahodnotenia v zmysle: „Som k ničomu“, „Nikto ma nemá rád,” „Nezaslúžim si šťastie”…  Ako na negatívne hlasy, ktoré nás samých dokážu takpovediac ohlušiť a oklamať?

  Nebezpečné pľuzgiere na tele: Pozor, môže ísť o autoimunitné ochorenie!

  0

  Viete, čo je pemfigus? Za týmto pomerne neznámym pojmom sa ukrýva jedno zákerné autoimunitné ochorenie, ktoré postihuje najmä pokožku a sliznice ľudského tela. Známych je viacero foriem tejto choroby, ktoré sa líšia priebehom, pričom v najzávažnejších prípadoch je nevyhnutná i hospitalizácia. Toto ochorenie môžu sprevádzať mnohé komplikácie a dokonca môže…

  Ako pripraviť dieťa na začiatok školy? Prváčikov čakajú veľké zmeny

  1

  Už zanedlho sa školské lavice sa opäť zaplnia. Deti, pre ktoré bude nový školských rok zároveň ich prvým, čaká neznáme prostredie aj ľudia. V podstate ide o výraznú zmenu v ich životoch, čo však netreba dramatizovať, ale ani brať na ľahkú váhu. Ako pripraviť dieťa na začiatok školy?

  Sexy svadobné šaty pre moletky, ktoré ti vyrazia dych! Sú to tie pravé?

  4

  Aj keď máte pár kíl navyše nemali by ste sa hanbiť obliecť si svadobné šaty svojich snov. Od čistého saténu až po veľa čipky nájdete v galérii nižšie šaty, ktoré vám pomôžu cítiť sa pohodlne a sebaisto vo svoj veľký svadobný deň! Musíte prijať tvar svojej postavy a zobrať si príklad z plus-size modeliek,…

  Svetlo sveta

  Dnes slávime

  0

  Pápež sv. Pius X sa stal prvým pápežom 20. storočia. Na pápežský stolec nastúpil v roku 1903 a zomrel o 11 rokov neskôr vo vojnovom roku 1914. Narodil sa v roku 1835 blízko Benátok do rodiny s ôsmimi deťmi. Jeho občianske meno bolo – Giuseppe Melchiorre Sarto. Vyrastal vo veľmi…

  Mel Gibson pripravuje film o vzkriesení Krista

  0

  Americky herec a režisér Mel Gibson, ktorý pred dvanástimi rokmi prišiel s filmom Ukrižovanie Krista, oznámil, že príde do kín film, ktorý bude jeho pokračovaním pod názvom – Vzkriesenie Krista. Pri filme Ukrižovanie Krista Mel Gibson navštívil v kláštore aj vtedy ešte žijúcu vizionárku z Fatimy sestru Luciu. Tá mala…

  Medžugorie navšívi ročne 3 milióny pútnikov

  0

  Marianské pútnicke mesto v Bosne a Hercegovine – Medžugorie, podľa poľského arcibiskupa Henryka Hosera, ročne navštívi približne 3 milióny pútnikov. Arcibiskup Hoser je vymenovaný pápežom Františkom za osobitného spolnomocnenca pre Medžugorie. Podľa údajov väčšina pútnikov pochádza zo samotnej Bosny a Hercegoviny, Chorvátska a ostatných balkánskych krajín, potom nasleduje Poľsko a…

  Biskup Haľko v kázni odmietol reči o status quo pri ochrane života

  0

  Počas kázne v gréckokatolickom pútnickom mieste Lutina biskup Halko venoval svoju kázeň otázke materstva a ochrane života vo svetle života Panny Márie. Otec biskup zdôraznil, že Panna Mária pri slovách archanjela Gabriela „počneš a porodíš syna,“ odpovedala „Hľa služobnica Pána.“ Panna Mária prijala svoje materstvo momentom počatia a nei až…

  Prieskum odhalil, že 69% katolíkov neverí v prítomnosť Krista v Eucharistii. Biskup to považuje za budíček.

  0

  Rozsiahly prieskum medzi katolíkmi uskutočnenými popredným PAW inštitútom odhalil, že Katolícka cirkev bude musieť posilniť katechézu v otázke učenia Cirkvi o Božom Tele a Krvi. Podľa výsledkov až dve tretiny veriacich v USA neveria v učenie Cirkvi v tejto otázke. Podľa odhadov situácia v iných krajinách západnej Euópy nemá dôvod…

  Národná púť k Sedembolestnej Panne Márii

  0

  Národná svätyňa, Bazilika Sedembolestnej Panny Márie v Šaštíne – Strážach privíta 15. septembra 2018 tisíce veriacich z celého Slovenska pri príležitosti celonárodnej púte a sviatku Patrónky Slovenska. Pre pútnikov rôznych vekových kategórií je pripravený bohatý duchovný program, ktorý potrvá štyri dni. Začne sa v piatok 13. septembra o 17:00 mariánskou hodinkou, svätou omou a…

  Armádny Magazín

  Rusko premiestnilo strategické bombardéry Tu-160 bližšie k hraniciam s USA

  0

  Ministerstvo obrany RF vydalo prehlásenie, podľa ktorého dva ruské strategické bombardéry Tupolev Tu-160 uskutočnili prelet bez medzipristátia na letisko Anadyr na Čukotke. Je to jedno z najbližšie položených letísk RF k hraniciam USA, vzdialenosť k najbližšiemu bodu hraníc je približne 600 km. V správe z

  České ministerstvo reaguje na neúspešné vojskové skúšky bojového vozidla Perun

  0

  České ministerstvo obrany odmieta interpretáciu spoločnosti SVOS k vojskovým skúškam bojového vozidla špeciálnych síl Perun, ktoré skončili s nevyhovujúcim výsledkom. Aj napriek ústretovému kroku zo strany velenia Armády, spočívajúcom v predĺžení termínu vojskových skúšok, výrobca bohužiaľ nedokázal dodať vozidlo s parametrami, ku ktorým sa pís

  Bezpilotná Berta bude vybavená prúdovým motorom

  0

  Bezpilotný systém E08M Berta navrhnutá a vyrobená spoločnosťou ENICS bude poháňaná prúdovým motorom. Dve už známe verzie mali spaľovací motor (ICE) a pulzný motor (PJE). Platforma poskytuje armáde príležitosť na montáž rôznych druhov užitočného zaťaženia: televízne kamery / fotografické kamery, infračervené snímače, rohové reflektory, Lunebergove

  Talianske stíhacie letectvo používa ľahké M-346FA pre výcvik svojích pilotov

  0

  Talianski stíhací piloti lietajú na ľahkých stíhačkách pre výcvik pilotov lietadiel 4 a 5 generácie,säčasťou talianskej výzbroje sa stalo 6 ľahkých lietadiel spoločnosti Alenia Aermacchi M-346FA (Fighter Attack). Toto lietadlo predstavuje novú variantu výcvikovo- tréningových dvojmotorových cvičných prúdových lietadiel M-346Master. Detaily kontraktu Ta

  Ruský výrobca zbraní začne v roku 2020 s výrobou granátometov AGS-30

  0

    MOSKVA, 20. augusta / TASS /. Závod Tula Arms (súčasť spoločnosti Precision Systems Company v rámci štátnej hi-tech korporácie Rostec) začína v roku 2020 s výrobou automatických odpaľovačov granátov AGS-30. V druhom štvrťroku 2019 podnikové technické služby spustili technologické prípravy na zabezpečenie výroby automatického odpaľovača granátov AGS-30 v

  Turecko kupuje staršie americké vrtuľníky Boeing CH-47F Chinook

  0

  Aj keď Američania vylúčili kvôli tureckej kúpe ruských systémov PVO S-400 Turkov z programu F-35 (Američania už ukončili výcvik tureckých pilotov v USA) a odmietli Turkom dodať najnovšiu americkú stíhačku F-35, v iných oblastiach americké zbrojárske firmy s Turkami úzko spolupracujú. Americký prezident Donald Trump sa k problému nedodania amerických

  Tvoja Svadba

  Dokonalá svadobná torta: Čo urobiť, aby zostala krásna po celý večer?

  0

  Častejšie ako by ste si mysleli sa stávajú tortové nehody, jednoducho, niekedy sa aj profesionál sekne, niekedy kladieme dôraz na iné veci, niekedy nevieme, na čo upozorniť a na čo sa pýtať. Dokonalá svadobná torta je ale dôležitou súčasťou svadobného dňa. Ak chcete, aby vám ostala v jednom kuse, je dôležité dodržať…

  Typy svadobných kabeliek a inšpirácie na výrobu originálnej kabelky

  0

  Prednedávnom sme vám ponúkli článok o veciach, ktoré na svadbu vlastne nepotrebujete, ale veľmi, veľmi ich chcete. Sú to drobnosti, ktoré robia ženy o kúsok šťastnejšie, drobnosti, ktoré možno nikto neuvidí, ale my vieme, že ich máme a robí nám to radosť. Svadobná kabelka do tejto kategórie určite patrí. Typy svadobných kabeliek - z…

  Pampová tráva: Prečo si získa aj teba a ako ju zakomponovať do výzdoby?

  0

  Pampová tráva alebo Pampas Grass je „kvetina“, ktorá pripomína zlaté dozreté obilie. Hodí sa teda ako výzdoba na koniec leta, kedy sa oslavuje žatva. Kedysi si dokonca mladé nevesty, ktoré sa vydávali po žatve, nechali na hlavu položiť veniec z dozretej pšenice. Pampová tráva je o niečo viac nóbl. Jej pestovanie sa…

  Nočné svadobné fotografie so svetlami: Romantika, ktorá ti vyrazí dych!

  0

  Svadba je o detailoch. O premyslených zákuskoch, kvetoch, pozvánkach a iných maličkostiach, ktoré vytvárajú svadobnú atmosféru. Musíme však povedať, že najdôležitejším prvkom celej svadby je osvetlenie. Žiarovky, sviečky, prskavky sú tým, čo rozžiari svadobnú miestnosť a urobí vaše fotografie perfektnými. Svadobné osvetlenie je tým nevyhnutným prvkom, vďaka ktorému svadba vonku pokračuje aj po západe…

  Najhoršie svadobné faux pas: Toto na svadbe určite nerob!

  0

  Opiť sa pod obraz boží, predvádzať kung-fu na tanečnom parkete alebo flirtovať so ženíchom? Riešiť s partnerom pred všetkými svadobčanmi včerajšiu večernú hádku o ponožkách na pohovke? Sedieť v kostole počas obradu v slnečných okuliaroch? Fotenie so zapnutým zvukom alebo bleskom? Zabudnúť mená nevesty a ženícha? Toto je len niekoľko…

  Dážď na svadbe pre šťastie? Na čo myslieť a čo pripraviť vopred?

  0

  Nie je to nič príjemné. Dážď na svadbe narobí vrásky a prináša so sebou toľko starostí. My si ale dnes povieme ako ho zvládnuť bez starostí a dokonca niektoré jeho vlastnosti využiť v náš prospech. Prečo? Lebo svadba je radostná udalosť, a preto si ju nedáme pokaziť nejakými dažďovými kvapkami.

  Tvoje Zdravie

  Najčastejšie príčiny vzniku kurieho oka: Prečo sa neoplatí liečbu zanedbávať?

  0

  Kurie oká predstavujú pomerne častý a zároveň i nepríjemný kožný zdravotný problém, ktorý trápi mnohých. Často vznikajú v oblasti nôh a neraz k ich rozvoju prispieva i človek sám. Hoci nijak zvlášť neohrozujú zdravotný stav pacienta, ich liečba by sa nemala podceňovať. Odstránenie tohto malého zdravotného a v podstate i…

  Viete, ako používať ricínový olej? Z toľkých možností budete nadšení!

  0

  Ricínový olej môžete v prvom rade používať ako pleťový či telový olej. Poradí si aj s veľmi suchou pokožkou tela a tváre. Napomáha totiž obnoviť prirodzenú hydratáciu pokožky a taktiež podporuje regeneráciu kožných buniek. Ocení ho aj starnúca pleť, pretože pomáha predchádzať tvorbe vrások. Po ricínovom oleji však môžete siahnuť…

  TOP 5 dôvodov, prečo jesť avokádo: Doprajte si ho ešte dnes!

  0

  Patríte medzi milovníkov avokáda, alebo ste toto netradičné exotické ovocie ešte ani neochutnali? Ak už je váš vzťah k avokádu akýkoľvek, dnes sa o ňom dozviete množstvo zaujímavých i dôležitých informácií. Vedeli ste napríklad, že obsahuje viac draslíka ako známe banány? Alebo že má plod hruškovca amerického blahodarný vplyv na…

  TOP bylinky na kožné problémy: Ktoré zatočia s akné, mastnou pleťou či ekzémom?

  0

  Bylinky si dokážu poradiť s mnohými zdravotnými problémami, a to niekedy i lepšie, ako klasické lieky. Môžu pomôcť potlačiť zažívacie ťažkosti aj upokojiť myseľ a zlepšiť spánok. Rovnako si mnohé z nich dokážu poradiť aj s kožnými ochoreniami a rozličnými problémami s pokožkou. Účinné môžu byť pri liečbe akné a…

  Čo prezrádza jazyk o našom zdraví? Pozor, môže to byť aj závažné ochorenie

  0

  Čo prezrádza jazyk o našom zdraví? Jazyk každého človeka je jedinečný a má odlišné vlastnosti, ktoré odrážajú jeho vnútorné zdravie. Tvar, farba, povlak a textúra jazyka nám môžu napovedať veľa, naznačiť nám, že niečo v našom tele nie je v poriadku a naše telo je v nerovnováhe.

  Rozprávanie sa so sebou: Neuveríte, čo samovrava dokáže!

  0

  Samovrava bola odjakživa odsudzovaná ako niečo neprirodzené, ako niečo nenormálne a človeka, ktorý ju praktizoval považovali skôr za blázna. Dnes je však všetkému inak. Podľa odborníkov je samovrava zdravá a má podľa nich pozitívny vplyv na budovanie osobnosti. Aj rozprávanie sa sám so sebou má svoje pravidlá, ktoré musíte dodržiavať, aby ste z neho profitovali.