1968: HRA NA „DOBRÝCH“ KOMUNISTOV A „ZLÝCH“ RUSOV

Glorifikácia a démonizácia. Oboje zlé!  Prvým  je DÉMONIZÁCIA, že to „tí zlí Rusi nám akože zmarili „slobodu“ (!) socializmu s ľudskou tvárou“… a teraz to majú byť zas tí „zlí Rusi“, ktorí nám bránia akože v „slobodnom“ kapitalistickom rozvoji…  Z toho sa rodí druhá ilúzia GLORIFIKÁCIE, že „československí komunisti“ boli predsa tí „dobrí“, čo chceli oživiť („zreformovať“) totalitnú múmiu. Komunista ako komunista. Vzájomné krágľovanie súdruhov je bežný jav ako požieranie iného hmyzu modlivkou. Všetci boli oddaní marx-leninskej ideológii a tá nemohla fungovať bez triedneho nepriateľa,  vedúcej úlohy strany, propagandy a bez konfrontácie so zlým imperializmom… Dubček bol len jednooký medzi zaslepenými. Ale aj táto heroizovaná historická osobnosť má nad sebou kontroverzný tieň z 50.rokov, keď nezabránil politickej poprave troch trenčianskych študentov, z okresu, kde začínal svoju stranícku kariéru… Tak ako nemohol existovať národný socializmus (fašizmus) s kultúrnou maskou, nemohol prežiť ani internacionálny socializmus (komunizmus) s ľudskou tvárou. Pretože:

  1. Vedúcou silou v spoločnosti mala naďalej ostať Komunistická strana, komunisti a ich marx-leninská ideológia s hierarchickým mocenským usporiadaním a jednotnou líniou riadenia.

 

  1. Naďalej sa mal budovať socializmus spoločného vlastníctva a jednotných družstiev, pripúšťali sa len malé inovácie odkukané od Západu.

 

  1. Ideológia komunizmu sa ukázala ako nerealizovateľná fikcia a utópia.

 

  1. Komunistický režim sa nedal „reformovať“, pretože celý systém s totalitným režimom bol postavený na piesku a odsúdený na zánik. Je naivné rozvíjať dojmológiu „čo by bolo keby…“, pretože tak ako nemožno oživiť mŕtvolu, nemožno ani „zreformovať“ to, čo sa zlepšovať nedá. Nebude zo psa slanina, ani z komunistu demokrat a rovnako nebude z kapitalistu „filantrop, ani sociálne cítiati František z Assisi.

 

  1. Nutné uvoľnenie reťazí a spoločenských pomerov pod tlakom ekonomickej recesie nemožno nazývať demokratizáciou, pretože na všetko naďalej dohliadli súdruhovia z ÚV KSČ, len tí „reformní“ mali lepšie zvládnutú komunikáciu s verejnosťou. A rovnako ťažko nazývať liberálnou demokraciou systém, kde vládne inú druh koncentrovanej – ekonomickej moci, ktorý ovláda politickú scénu aj spoločnosť mamonu zlatého teľaťa.

 

Najväčšou manipuláciou výročia je teda šíriť ilúziu, že existovali aj „dobrí“ komunisti. Takéto floskuly sú na úrovni oxymoronu „humanitárneho bombardovania“ alebo „asistovaného prerušenia životných funkcií (eutanázia, čiže samovraždy).

Heroizovanie Západu

Ďalšou ilúziou je názor, že Západ nám už vtedy mohol pomôcť… Omyl! V západnej Európe a v USA vyčíňali masové študentské a občianske protesty podporované odbormi, v spoločnosti bol veľký odpor proti vojne vo Vietname, rozšírili sa masovo drogy… Išlo o rozpútanie anarchie, „kultúrnej a sexuálnej revolúcie“ neomarxistov, západných ideových bratancov východných komunistov. A ešte k tomu tam vyčíňali červené teroristické brigády ako nemecká RAF, napríklad. Takže Západ mal sám so sebou problémy udržať nespokojné masy pod kontrolou a so svojimi vlastnými „kultúrnymi komunistami“, ktorým otvoril dvere do riadiacich procesov Európskeho spoločenstva dlhým pochodom ľudskoprávnej agendy neomarxistov.

Nemôžem si pomôcť, ale niekto pri 50.výročí okupácie vylamuje otvorené dvere a snaží sa o ďalšiu účelovú antiruskú vlnu… Pravda je, že to neboli  „Rusi“, ale „Sovieti“ , pretože podľa Lenina „komunista nemá vlasť“ a podľa Marxa ani rodinu. Len svojich súdruhov… Správnejšie je preto hovoriť o okupačno-intervenčných spojeneckých vojskách  Varšavskej zmluvy, čo vrtli do republiky v mene internacionalizmu, záväzkov a obrany socializmu a jeho hodnôt. Je to isté ako keď spojenci v NATO „humanitárne“ bombardovali bývalú Juhosláviu alebo keď spojenecké sily zaútočili na Irak, hoci sa vo všeobecnosti hovorí len o „Američanoch“ – boli to spojenecké vojská a aj Slovensko vďaka Dzurindovi nesie svoj podiel viny. Nakoniec pri okupácii treba povedať, že  najtvrdšiu muziky hrali medzi sovietmi ukrajinskí súdruhovia… Ale ostaňme objektívne len pri „Sovietoch“ a spojencoch Varšavskej zmluvy. Okupácia bola aj dôsledkom bipolárneho rozdelenia sveta medzi dve supervoľmoci. Komunistický tábor si uplatnil „internacionálnu“ intervenciu, tak ako sa dnes uplatňuje globalizácia a rovnaká internacionalizácia. Len sa to nerobí tak na hulváta s tankami, ale zdôrazňuje sa naša euroatlantická orientácia a naše záväzky…

Heroizovanie „pražskej jari“

Rovnako máme tendenciu heroizovať „pražskú jar“.  Buď  systémovo ako údajné „skončenie slobody“ – je to s ňou rovnaké ako s doktrínou obmedzenej suverenity národných štátov (Brežnev), aj ako celok ako pohyb, hoci podobne ako v novembrovej „revolúcii“ (čiže mierovej dohode medzi havloidmi a komunistami v duchu ruka ruku myje) išlo primárne o dianie vyvolané na Slovensku a Slovákmi. Mimochodom v Poľsku už v roku 1956 nastúpil Gomulka s programom reforiem, známych ako „Gomulkovo topenie“. Aj Gomulka sa dostal do sporu so sovietskym straníckym vedením a sovieti rovnako zastrašovali a vyhrážali sa inváziou. Tú nakoniec uskutočnili v tom istom roku, ale v Maďarsku… V roku 1970 boli v Poľsku nepokoje, ktoré v 80.rokoch prerástli do organizovaného odporu hnutia Solidarita a to pripravilo prvý pád komunistického systému. Bol som vtedy na základnej vojenskej službe, mali sme pohotovosť, žiadne opušťáky na Vianoce… Čakalo sa na vývoj, či sa nezopakuje scenár invázie, tentoraz do Poľska. Nakoniec sa zrejme predsa len niekto poučil. Naša  „znormalizovaná“ ešte v júni ´89, kedy už v Poľsku prebehli prvé slobodné voľby s debaklom komunistov, stále nevedela, kde je sever. A tak musela ŠtB pripraviť revolúciu, aby sme neostali v hanbe a v socializme…

A tak sa pýtam, prečo Blaha aj amerikanofili blúznia?

Každý svojim spôsobom. Okrúhle výročie okupácie v roku 1968 zneužívajú obe strany na demagógiu a šíria svoje interpretačné príbehy nadbiehajúc svojej strane, hoci najviac postihnutými boli bežní Česi a Slováci. Jedna strana sa snaží démonizovať Rusko a šíriť obraz o „zlých Rusoch“, druhý tábor sa snaží o glorifikáciu „dobrých komunistov“ na čele so súdruhom Dubčekom… Aj jedno, aj druhé tvrdenie kríva… Keďže si pripomíname rok ´68, treba intervenciu aj 20-ročnú okupáciu odsúdiť!

Ľuboš Blaha zjavne nie je intelektuálne natvrdlý, ale stojí ako zabudnutá socha Lenina niekde v šírom poli na podstavci neobhájiteľných historických pozícií. Tak trochu pripomína marxistickú verziu slniečkárov – ibaže retrográdneho smeru k histórii komunistického hnitia (hnutia). Blaha hovorí zväčša iba o „socializme“, čiže o ekonomickom systéme, ktorý po II.svetovej vojne realizovali a nastolili iba vďaka totalitným komunistickým režimom. Nehovorí o cene, ktorú sme za to zaplatili. Nehovorím vôbec o majetkoch, fabrikách, zlate, dokonca ani nie o zhabanej pôde roľníkov. Hmota sa dá získať, dá sa znovu vybudovať. Hovorím o morálnych škodách, o státisícoch prenasledovaných „triednych nepriateľoch“, rozdelení národa a rodín, o tomto červenom víruse, ktorým  sa snažili nakaziť ostatných.  V prípade sveta hovoríme už o stovke miliónov obetí. Nebudem ako Blaha obviňovať nikoho, ani riešiť neriešiteľné matematické úlohy typu „keby sa to Dubčekovi podarilo“… kde by sme boli (v nebi) a čo by sa stalo keby? Na rozdiel od Blahu neverím rozprávke o dobrých a zlých komunistoch alebo o dobrej a zneužitej ideológii.  Mal by prestať s demagógiou typu „ľudia nechceli kapitalizmus, ale lepší socializmus“… a ten sme vraj chceli aj v novembri ´89! O pár rokov môže iná skupina tvrdiť, že chceli sme dobrý kapitalizmus, len sa to nejako v tej globalizácii vymklo z rúk… Jednoducho Blaha zbytočne komplikovane kombinuje udalosti a musí pochopiť triviálnu vec: že nebude nikdy zo psa slanina. A nebude nikdy z ortodoxného komunistu, ktorý posadnuto verí svojej ideológii, ktorá jediná údajne spasí tento svet, demokrat. Blaha šíri glorifikáciu totalitného režimu a obhajuje zločineckú organizáciu, ktorá „socializmus“, celú spoločnosť a štát riadila. Opojením „reformného roka ´68 mi Blaha pripomína Maria Puza, ktorý sa na jar 1969 vydaním Krstného otca snažil rovnako o niečo nemožné – o vykreslenie obrazu sympatickej mafiánskej rodiny, kde syn otca zakladateľa (mohla by to byť analógia na krvavé 50.roky nástupu komunistickej brutality) sa snaží očistiť meno „reformným“ slušným podnikaním v Banco Vaticano, čiže zreformovať mafiánsku spoločnosť bez drog, hazardu a výpalníctva… Milé, veľmi dobre spracované scény, chytľavý príbeh, skvelá réžia a bravúrne herecké výkony na úrovni skoku Dubčeka do bazéna…, ale ani čierne, ani červené goliere jednoducho ani v tom bazéne, ani v tej banke nevyperieš, ani keď si kúpiš v Tuzexe Perwoll.

Jednoducho systém!

Systém ťa nepustí a je jedno, aký systém to je, či totalitný alebo s vytvoreným koridorom…  Preto viňme iba ideológiu, ktorá na to, aby žila, musela šíriť nenávisť, systematické prenasledovanie a likvidovanie tých, ktorí stáli v ceste a nešli s hlavným komunistickým prúdom.  Vďaka ľuďom, ktorí sa ňou nechali zlákať, alebo zmanipulovať. Aký je rozdiel medzi súčasným trhovo-globalistickým mainstreamom a bývalým prúdom, internacionálnou líniou vytýčenou komunistickými stranami? Obe názorové skupinky sa snažia získať na svoju stranu väčšinu spoločnosti, obe využívali/využívajú mediálnu propagandu s jedným triviálnym posolstvom: kto nie je s nami – je proti nám. Vtedy to bol „triedny nepriateľ“, po okupácii to boli „reakčné kontrarevolučné imperialistické živly“, ktoré sa infiltrovali do vedenia strany… teraz sú to aj Blahom ukazujúcim prstom – „extrémisti, rasisti, nacionalisti…fašisti“. Pomerne lacná a prehľadná metóda zlodejov, ktorí kričia, aby chytali iných zlodejov.

Záver

Takže ani démonizovanie, ani heroizovanie „svojich ľudí“ nie je správne. V svete, kde prebiehal a prebieha mocenský zápas o teritóriá, suroviny, „spojencov“, čiže nové protektoráty a nevoľnícke spoločnosti buď s montážnymi halami alebo s lacnou ručnou, dokonca detskou prácou, NIE JE SPRÁVNE. Jediné, čo môže bežný človek urobiť, je poučiť sa z histórie a neopakovať chyby. Závislosť, „obranné záväzky“, fanatické alebo ideologické ľpenie na „hodnotách“, líniách a orientáciach,  obmedzená alebo odovzdávaná suverenita, internacionalizmus alebo integračné jadro… aké sú v tom rozdiely? Buď vás sleduje tajná (ŠtB) alebo názorová polícia. Buď podpíšete spoluprácu s eštebákmi alebo budete donášať zanietene v mene občianskej angažovanosti na „konšpirátorov“, buď boli ľudia vo zväzkoch ŠtB (KGB, Stasi…), alebo dnes zakomplexovaní trolovia sami zostavujú podobné registratúry…

A tak na záver a pre objektívnosť treba uviesť, že ani „modrá nie je dobrá“ ako sa spieva. Tento účelový pohľad na  zápas ľavicovo-pravicovej bipolarity sa dá vyriešiť nie oprašovaním raz jednej, raz druhej múmie, ich reformami, keď im tečie do topánok, keď odišli do histórie, alebo ležia už na smrteľnej posteli, ani hystériou, čo bude, keď nebude únia, ale niečím novým, čo by sme mohli nazvať „treťou cestou“ alebo skôr treťou dimenziou. Pretože ideológia, politika, propaganda… dokážu ako mravec vnímať svet iba dvojrozmerne : západ-východ; s nami alebo proti nám; kapitalizmus alebo socializmus… Takéto rozmýšľanie, aj keby bolo intelektuálne vybrúsené nás bude viesť vždy iba ako ten mravec – kopírovať terén, raz vľavo, potom zas vpravo… jednoducho plocho. Východiskom môže byť už len jedna „revolúcia“, ktorá však nebude zatínať päste, ani boriť, ale tvoriť. Vlastne to nebude ani revolúcia, ale skoková (duchovná) evolúcia na inú úroveň, kde už nie sú mravce, ani ich dvojrozmerná plocha. Jedno je však isté už teraz. Katalyzátorom ani hybnou silou nemôže byť nijaká nová ideológia, ani noví súdruhovia, aktivisti či spasitelia ľudstva.  Všetky ideológie sú len kapitoly satanských veršov v laboratóriu, kde sme všetci iba pokusné myši. Takto skončil aj experiment socializmu s ľudskou tvárou v roku 1968. Neboli nijaké dobré myšky, len krysy, ktoré sa snažili zachrániť si kožu na potápajúcej lodi. A rovnaký osud čaká zjavne aj kapitalizmus. To, že na Titaniku vyhráva muzika neznamená, že v trupe nie je diera. Aj vtedy bol pokyn „reverzný ťah“ nesprávny. Lebo nešlo len o smer, ale aj o ten ľadovec, ukrytý po hladinou. Preto „naspäť cesta nemožná, napred sa ísť musí“… Pochopiť to musia aj marxisti-komunisti, aj kapitalisti.

 

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

author photo

Rafael Rafaj

O AUTOROVI

Publicista a bývalý politik, ktorému nedá nesledovať vývoj nielen na Slovensku, ale aj vo svete z pohľadu spravodlivosti, pravdy a alternatívy voči systému, ktorý je čoraz viac chorý, infikuje čoraz viac ľudí a deformuje čoraz viac politikov aj celý spoločnosť. Autor je aktuálne predsedom Inštitútu národnej politiky.

AUTOR V ČÍSLACH

Počet článkov: 32

Celkové hodnotenie: 20.43

Priemerná čítanosť: 2624

icon Top za 7 dní

iconNajnovšie z HS

icon Najčítanejšie z HS

 • NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

  POČASIE NA DNES


  Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /storage/vhost/hev/web/blog.hlavnespravy.sk/wp-content/themes/hsp2-blog/includes/hspWidgetClasses/widgetPocasie.php on line 94
 • icon FOTO DŇA

 • Vybrali sme

  Remišová vyzvala konzílium odborníkov na zmenu očkovacej stratégie

  0icon

  Bratislava 2. marca 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie a predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová vyzvala konzílium odborníkov na zmenu…

  Reakcie na nákup vakcíny Sputnik V: Smer oceňuje stopnutie geopolitických hier; SaS je šokovaná, akým spôsobom premiér vakcínu dopravil

  0icon

  Bratislava 2. marca 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/SITA/Foto:TASR-Martin Baumann, SITA-Branislav Bibel, TASR-Michal Svítok, Jaroslav Novák, Radovan Stoklasa)   Politici reagujú na veľkolepý dovoz vakcíny Sputnik V do…

  Politológ Chmelár: "Po dovezení ruskej vakcíny na územie SR sa agenti a dosadení miestodržitelia amerického impéria prestali ovládať a krotiť svoje antiruské šovinistické pudy. Doslova vybuchli"

  0icon

  Bratislava 2. marca 2021 (HSP/Foto:Facebook)   Podľa politológa a vysokoškolského pedagóga Eduarda Chmelára, včerajšie manévre predsedu vlády Igora Matoviča s privezením vakcíny Sputnik-V na Slovensko…

  Prymula bude radiť prezidentovi Zemanovi

  0icon

  Praha 2. marca 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot video)   Českého epidemiológa a exministra zdravotníctva Romana Prymulu zaradil Hrad na zoznam oficiálnych poradcov prezidenta ČR Miloša Zemana. Prymula…

  Biden virtuálne rokoval s mexickým prezidentom Lópezom Obradorom

  0icon

  Washington 2. marca 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Gregory Bull)   Americký prezident Joe Biden absolvoval v pondelok virtuálny rozhovor so svojím mexickým náprotivkom Andrésom Manuelom Lópezom Obradorom. Lídri…

  Spojené štáty sú pripravené stretnúť sa s Iránom, na formáte netrvajú

  0icon

  Washington 2. marca 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Tom Brenner)   Spojené štáty v pondelok oznámili, že sú pripravené na stretnutie s Iránom, nie sú však "dogmatické", čo sa…

  Milan Lasica: K ruskej vakcíne mám prirodzenú nedôveru. Nie som prívržencom sovietskeho tovaru. Ľudia sa majú dobre a sú nespokojní. Demokracia? Áno, ale niektoré názory sú neprípustné

  0icon

  Bratislava 2. marca 2021 (HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Známy slovenský herec a zabávač Milan Lasica sa pochválil, že už absolvoval prvé očkovanie západnou vakcínou proti Covidu-19.…

  Pfizer vakcína má slabú účinnosť u obéznych, ale aj pre nové varianty koronavírusu, ktoré prevládajú

  0icon

  Bratislava 2. marca 2021 (HSP/CBR Europe/Foto:TASR/AP-Boris Grdanoski)   Obézni majú o 50% vyššie riziko úmrtia na COVID-19 a o 113% vyššiu pravdepodobnosť hospitalizácie, hovorí štúdia.…

  ST. NICOLAUS rozširuje výrobu dezinfekcie o KILLVIR

  0icon

  Liptovský Mikuláš 2. marca 2021 (PR článok/Foto:ST. NICOLAUS)   Spoločnosť ST. NICOLAUS od marca 2020 vyrába nepretržite dezinfekčné prostriedky. Pre neutíchajúcu pandémiu sa rozhodla rozšíriť…

  Návratu kresťanov na Ninivskú pláň pomáha vydražené pápežovo Lamborghini

  0icon

  Vatikán 2. marca 2021 (HSP/TK KBS/Foto:TK KBS-SpC-Vatikan)   Zatiaľ čo kresťanská komunita v Iraku očakáva s netrpezlivosťou príchod pápeža Františka, pokračuje dielo Pápežskej nadácie ACN…

  TopDesať

  TOP10: Ľudia, ktorých deň sa jednoducho nevydaril

  0 icon

  Aj tebe sa občas stane, že si myslíš, že tvoj deň už nemohol byť horším? Ľudia, ktorých sa týkajú tieto fotografie, by s tebou určite nesúhlasili. Každý deň sa stretávame so situáciami, ktoré nás dokážu priviesť na pokraj nervového zrútenia. Väčšinou pomáha hlboké dýchanie, chvíľa ticha, či počítanie do desať.…

  Takto znížiš krvný tlak za 10 minút a bez liekov!

  0 icon

  Ak máte ťažké bolesti hlavy, únava, nepravidelný srdcový tep a bolesť na hrudníku, pravdepodobne trpíte hypertenziou, teda vysokým krvným tlakom. Tento stav môže byť spôsobený stresom, nedostatkom spánku, obezitou alebo inými základnými ochoreniami a niekedy majú zvýšený tlak aj zdraví ľudia. Našťastie existuje niekoľko jednoduchých techník, ktoré ti pomôžu uvoľniť krvné cievy…

  Mesto Salem a hon na čarodejnice (2. časť)

  0 icon

  Pokračujeme druhou časťou článku o skutočných udalostiach, ktoré sa stali v 17. storočí v mestečku Salem v Massachusetts. Aby sme vás ďalej nenapínali, poďme rovno do deja. Okrem služby tmavej pleti boli obvinené z bosoráctva ďalšie dve žeby: chudobná a duševne postihnutá Sarah Goodová, ktorá zvykla fajčiť fajku, a telesne postihnutá Sarah Osborneová, ktorá žila s chlapom v jednej…

  Život občas prináša aj netradičné situácie

  0 icon

  Život je plný zaujímavých momentov, pri ktorých sa nestačíme čudovať. Nasledujúce fotografie ti ukážu iba zlomok toho, s čím netradičným sa môžeš stretnúť. Život nám každý deň ukazuje svoju rozmanitosť. Je jedno, akým smerom sa pozrieme, v každej veci v našom okolí môžeme zbadať, že rozmanitosť je to, čo robí…

  Kreativita týchto ľudí je priam neuveriteľná

  0 icon

  Hovorí sa, že ľudská kreativita nemá hranice. Nasledujúce fotografie ti ukážu, ako to dopadne, ak sú ľudia ochotní venovať niečomu dostatok svojho času. Kreativita je jedným zo základov dobrého umenia. V dnešnom svete je však dosť obtiažne byť umelcom. Hlavne, ak túžiš byť za svoju prácu aj adekvátne odmenený. Jedným…

  Vo svete IT

  Zeblaze Ares – športové inteligentné hodinky s vodotesnosťou do 30 metrov aktuálne so šialene nízkou cenou

  0 icon

  Pokukávaš po vhodných inteligentných hodinkách, ktoré by dokonalo sadli ku tvojmu „športovému ja“? Inteligentné hodinky Zeblaze Ares s naozaj parádnym športovým dizajnom, špičkovou konektivitou a vodotesnosťou až do 30 metrov aktuálne kúpiš už za 18,69 eur s bezplatným doručením.  Hodinky Zeblaze Ares za skvelých 18,69 eur nájdeš na TomTop.com Štýlový…

  Skončí takto aj naša Zem? Vedci objavili pozostatky skalnatých planét v atmosférach štyroch nových hviezd

  0 icon

  Astronómom sa podarilo objaviť stopy planetárnych kôr, ktoré sa nachádzajú v atmosférach štyroch blízkych bielych trpaslíkov. Kôry mohli patriť planétam, ktoré sa podobajú na našu Zem. Vedci tvrdia, že vďaka týmto hodnotným pozorovaniam môžu tvrdiť, že planéty podobné Zemi, či Marsu, vznikajú približne rovnako v rôznych častiach galaxie, píše portál…

  Aký tvar má vesmír, v ktorom žijeme?

  0 icon

  Teória všeobecnej relativity tvrdí, že vesmír sa môže zakriviť. Lenže aký má vlastne tvar? Vďaka tejto teórii by mohol mať vesmír jeden z troch tvarov. Mohol by byť rovný ako list papiera, uzavretý ako guľa, alebo by mohol mať tvar sedla, píše portál Astronomy. Lenže geometria vesmíru nie je jednoduchá…

  Nájdete na nových záberoch rover Perseverance? Sonda TGO priniesla zábery z obežnej dráhy

  0 icon

  Okolo roveru Perseverance bolo v posledných dňoch veľké haló. Sledovať ste mohli priamy prenos s pristávania a neskôr americká NASA zverejnila aj prvé fotografie, či dramatické zábery z pristávania. Následne sa roveru podarilo zachytiť prvú nahrávku zvuku z inej planéty. Objavil sa aj ďalší fascinujúci záber, tentokrát zo sondy TGO (pozn.…

  Čo si myslí Bill Gates o investovaní do Bitcoinu?

  0 icon

  Bitcoiny, či digitálne zlato, ako sú vo všeobecnosti virtuálne meny označované, v posledných mesiacoch zažívajú doslova ošiaľ. Postarala sa o to séria viacerých udalostí. Od statusov Elona Muska, až po neustále posilňujúci sa Bitcoin, ktorý za posledný rok podrástol o viac ako 400%. Inými slovami, o virtuálnych menách sa v poslednej…

  Armádny Magazín

  Panika v Nórsku: Ruská spoločnosť plánuje kúpiť ich závod slúžiaci špionážnym lodiam

  0 icon

  Nórsko, 2.marec 2021 (AM) - Nórska vláda je vážne znepokojená skutočnosťou, že spoločnosť, ktorá montuje motory pre hlavnú nórsku špionážnu loď, by mohla kúpiť ruská spoločnosť. Varovanie prišlo do schránky premiérky Erny Solbergovej. Podobný list dostali noviny Bergens Tidende. Odosielateľ

  Nebenzya opäť kriticky v OSN: Vaši priatelia sú iba tí, ktorí vám nemôžu povedať nie

  0 icon

  OSN, USA, 2.marec 2021 (AM) - Vasilij Nebenzya, ruský zástupca pri OSN, odhalil pravdu o Spojených štátoch, ktoré si svojím spôsobom vyberajú svojich „priateľov“. Ruské a svetové médiá dnes súperia o citovanie vyhlásenia stáleho predstaviteľa Ruskej federácie pri OSN Vasilija Nebenzyu, s ktorým odpovedal na vyjadrenie bývalej americkej p

  Bundeswehr: Ako chrániť vojakov, gigantická explózia na švédskom testovacom polygóne

  0 icon

  Švédsko, 2.marec 2021 (AM) - Nemecká a švédska armáda skúmala, ako možno chrániť vojakov pred následkami obrovskej bomby v automobile? Aby to zistili vykonali gigantický trhací test. Za týmto účelom bol vo Švédsku odpálený náves naplnený výbušninami. Pomocou senzorov a špeciálnych kamier sa zaznamenáva obrovské množstvo dát, ktoré sa neskôr vyhodnotia.…

  Budúca základňa: Ruská bojová fregata po prvýkrát vstúpila do Port Sudánu. Video

  0 icon

  Sudán, 2.marec 2021 (AM) - Ruská vojnová loď fregata Admirál Grigorovič vstúpila do sudánskeho prístavu, kde Moskva plánuje vybudovať námornú základňu na pobreží Červeného mora. Je to prvá ruská vojnová loď, ktorá vstúpila do Port Sudánu, uviedla agentúra Interfax s odvolaním sa na vyhlásenie ruskej flotily. Námorníci doplnia potrebné zásoby a

  Čínske lode sa priblížili k sporným ostrovom Senkaku. V minulom roku boli ich návštevy rekordné

  0 icon

  Japonsko, 1.marec 2021 (AM) - Čínske lode sa znovu plavia v okolí ostrovov Senkaku. Správu zverejnila agentúra Kjódó s odkazom na japon

  Svetlo sveta

  25 tajomstiev boja proti diablovi od Ježiša

  0 icon

  2 júna 1938 Ježiš požiadal rehoľnú sestru Faustínu Kowalskú, aby sa na tri dni venovala duchovnej obnove. V tomto čase dostala od Boha 25 rád, ako sa človek s Božou pomocou môže uchrániť pred útokmi diabla. Tieto inštrukcie sa stali nástrojmi sestry Faustíny pri dobrom boji. Ježiš Faustíne povedal: “Dcéra…

  Ján Vojtaššák (14.11.1977-4.8.1965) – spišský biskup a podpredseda Štátnej rady prvej Slovenskej republiky

  0 icon

  Narodil sa v oravskej obci Zákamenné v chudobnej rodine. Bol jedným zo signatárov Martinskej deklarácie. Keď sa dozvedel o skutočnom údele deportovaných Židov na základe anonymného spisu, ktorý mu bol poslaný poštou z Obišoviec, hneď napísal ministrovi vnútra Alexandrovi Machovi list. Požiadal svojho profesora zo spišskom seminára Ladislava Hanusa, aby…

  Používanie učebníc „Láske sa treba učiť“ je na území arcidiecézy i naďalej zakázané

  0 icon

  „Napriek tejto zmene, prezentovanej Mons. Mariánom Chovancom, musím, žiaľ, opätovne zdôrazniť moje negatívne stanovisko a vyjadriť tak moje presvedčenie, že tieto učebnice nie sú vhodné ani ako pomôcky katolíckych pedagógov a rodičov pre sexuálnu výchovu detí predškolského veku, ani ako učebnice pre žiakov katolíckych škôl. Preto som sa rozhodol potvrdiť…

  Svätý Peter – Prvá hlava a základ Cirkvi

  0 icon

  Jeho pôvodne meno bolo Šimon, ale podľa evanjelistov Ježiš mu dal prezývku Kéfa, po aramejsky Kefas, po grécky Πέτρα  (v mužskom rode Πέτρος), čo znamená skala. Bol synom Jonáša a pochádzal z mestečka Betsaida, kde sa živil ako rybár. Keď sa ako mladý muž oženil, presťahoval sa aj s bratom Andrejom o niekoľko kilometrov ďalej…

  V Devíne sme si uctili svätých Cyrila a Metoda

  0 icon

  V nedeľu 14. februára 2021 uplynulo 1152 rokov od smrti Konštantína – sv. Cyrila. Riaditeľka Ruského centra vedy a kultúry v Bratislave Inna V. Kuznecova, predsedníčka občianskeho združenia Cyrilometodiada Daniela Suchá spolu s Mons. Mariánom Gavendom si uctili svätých solúnskych bratov položením kvetov k pamätníku sv. Cyrila a Metoda pred…

 • icon FOTO DŇA