Všetci politici sú podvodníci s DPH

Už dlhšie počúvame o rôznych kauzách a kauzičkách okolo tzv. podvodov s DPH. Pripadá mi to ako  úbohé divadielko.

Prečo ?

Preto, lebo ak si dáte tú chabú námahu, a zadáte do vyhľadávača  „rocne straty na podvodoch s DPH“, tak prídete k sumám od stoviek miliónov po viac ako dve miliardy EUR! Slušná suma.  A čo si  myslíte, kto je za to zodpovedný?  Odpoveď je jednoduchá: zákonodarcovia = politici.  Podvody s DPH toleruje ako koalícia, tak opozícia, ako pravica, tak lavica, proste všetka ta zberba ktorú si ovečky navolili do hlavného košiara za posledných 25 rokov( až na výnimku, nováčikov s ktorými sa zatiaľ nikto nechce hrať ).

Prečo je to tak, a prečo za to môžu politici, ktorým to zjavne vyhovuje?  Pretože zákony sú šité na mieru podvodníkov s DPH, zákony umožňujú podvodníkom existovať, fungovať a hlavne čerpať nelegálne  nadmerné odpočty s DPH !!! Ak by to tak nebolo, neboli by žiadne tieto akože kauzy.

Pre Vás občanov, ktorí ste nepodnikali, a nemáte tušenia ako funguje reťazec  DPH, a možno aj pre politikov a novinárov (oni by ale mali mať v tomto jasno) sa teraz pokúsim ľudskou rečou vysvetliť kolotoč DPH medzi firmami. Pre jednoduchosť výpočtu použijem 20%DPH:

Začínate podnikať a zaregistrujete sa ako platca DPH, chcete vyrábať  napr. kovové výlisky.

Kúpite si stroj v hodnote 100 000,-. Ak ho kúpite zo zahraničia, neplatíte DPH, máte náklady  100 000,- a idete nakupovať suroviny, aby ste mohli začať vyrábať. Ak ho však kúpite doma, musíte firme zaplatiť aj DPH, t.j. 20 000,- EUR, celkom teda zaplatíte 120 000,-. Tých 20 000,- si vy budete nárokovať od štátu ako vratku DPH (nadmerný odpočet), nakoľko stroj potrebujete pri podnikaní. Podáte daňové priznanie, a budete čakať či Vám za nejaké 3 -4 mesiace peniaze pošlú na účet, alebo prídu najprv na daňovú kontrolu. Zbytočne teda platíte firme 20 000,-, ktoré Vám štát aj tak vráti späť. Čo sa ale deje s 20 000,- EUR ktoré ste zaplatili firme ako DPH? No týchto 20 000,- je pre firmu od ktorej ste stroj kúpili príjem z DPH, a tento príjem musí zaplatiť štátu. Nezaplatí ale celých 20 000,- ktoré ste vy zaplatili, ale zníži si túto sumu o svoje výdavky. Tu je prvý zádrhel, môže to byť 200,-, ale aj 20 000,-. Od podvodníkov s DPH si totiž môže kúpiť faktúry za povedzme 10% z DPH, dá teda podvodníkovy  2 000,- a zostane mu 18 000,-, štát nedostane nič, možno 100 až 200,- eur aby sa nepovedalo. Nebude tu ani nadmerný odpočet. Štát ale príde o 20 000,- ktoré vám zaplatí za nakúpený stroj.

To je sila čo? Každý rozumný človek by si teraz mal položiť otázku, aký to teda má zmysel ?!  Samozrejme to žiadny zmysel okrem administratívnej buzerácie a straty 20 000,- EUR na niekoľko mesiacov pre vás a možno aj pre štát nemá. Hlavne v prípade ak firma, od ktorej ste stroj kúpili stroj nevyrobila, iba ho doviezla zo zahraničia a Vám ho predala.

Toto bol Váš začiatok, teraz začínate vyrábať, a aj zarábať.

Nakúpite si suroviny na výrobu mesačne, povedzme za 20 000,- bez DPH, máte 30% zisk, predávate teda za 26 000,- bez DPH povedzme do autoservisov a pod., ktorí sú tiež platcami DPH. Čo Vám urobí DPH: Kupujete plech za 20 000,- + 4 000 DPH (váš výdavok DPH), predávate za  26 000,- + DPH 5 200,- (váš príjem DPH). Zaplatili ste teda za plech 24 000,- eur ( z toho je 4 000,- DPH ) a predali ste za 31 200,- ( z toho je  5 200,- DPH).  Ako podnikateľ si však môžete dať do výdavkov samozrejme  aj nájom, energie, spotrebný materiál potrebný pri výrobe, telefónny účet … Tieto výdavky nech sú 2 000,- bez DPH, + 400,- DPH spolu teda 2 400,- eur.

Príjem DPH máte teda 5 200,-, výdavok 4 000,- + 400,- = čistý príjem na DPH ktorý zaplatíte štátu = 800,- eur.

Nákup -20 000,- DPH -4 000,-
Predaj +26 000,- DPH +5 200,-
Mesačný zisk +6 000,- DPH celkom +1 200,-
Réžia -2 000,- DPH -400
Celkom za mesiac zisk +4 000,- DPH +800

Takto vy to malo vyzerať v poctivých  firmách.

Teraz sa pozrieme na koniec reťazca, t.j. do servisu ktorý výrobok predáva konečnému zákazníkovi – bežnému občanovi. Ten predá Váš tovar za 32 000,- bez DPH teda celkovo za 38 400,- Príjem 6 400,- eur DPH by mal ísť štátu, samozrejme okresaný o výdavky  DPH (nákup a jeho réžia). Povedzme že má predajňa réžiu cca 3 000,- eur bez DPH, DPH je teda 600,-. Predajňa teda zaplatí štátu 6 400 (zaplatil zákazník) – 5 200 ( nákup tovaru od vás) – 600 (réžia) =  600,- eur štátu.

Vyprodukovali sme teda tovar za ktorý zákazník zaplatil 6 400,- eur na DPH, ale tu pri týchto firmách vidíme že odviedli reálne iba 800,- + 600,- eur na DPH = 1 400,-EUR. Štát by mal zinkasovať celých 6 400,- eur, tie ale musí zbierať po drobkoch v spleti firiem, spleti výdavkov a príjmov.

Pre príklad, ak by ste materiál – plech nekúpili  doma, ale v zahaničí, DPH by ste neplatili, takže by ste nemali taký výdavok (4 000) na dph ale iba 400,- (réžia). Štát by teda zinkasoval celkovo o 4 000 viac, teda 4 000,- +1 400,- = 5 400,- eur, čo je aj pri poctivom vedení účtovníctva o 1 000,- eur menej ako zaplatil zákazník za tovar.

Každý rozumný človek by si mal položiť otázku, prečo teda nevyberáme DPH na konci reťazca, jeden krát a dosť? Nie je to jednoduchšie, prehladnejšie? Odpoveď je áno. Má to ale jeden háčik. Sú znemožnené nadmerné odpočty na DPH, a podvody sú ľahko vystopovatelné a dokázatelné.

Takže asi toľko k toku DPH medzi firmami pre ľudí ktorý nemajú tušenia o tom ako to s DPH medzi firmami chodí.

Prečo som teda  nahnevaný na novinárov, politikov a všetkých, ktorí sa dookola oháňajú neakými kauzami s DPH?

Pretože ak by ktorýkoľvek z politikov chcel skutočne ukončiť rozkrádanie DPH podvodníkmi, tak by už dávno zrušili nezmyselné platenie DPH medzi firmami a zaviedli by platbu u konečného spotrebiteľa !!!!!!!!

A ak by ktorýkoľvek z udatných novinárov veľkodušne bojujúcich za náš národ so zlými politikmi sa aspoň spýtal prečo nechcú politici platbu DPH u konečného užívateľa ?!?!

Chcete odpoveď? Lebo všetci rovnako parazitujú na podvodne nastavenom systéme !!!

Predstavte si na hore uvedenom príklade, ako by vyzeral systém bez platby DPH medzi podnikateľmi:

 

 1. Potrebovali by ste(podnikatelia) o 20% peňazí menej ( všetko by ste realizovali bez DPH)
 2. Neplatili by ste 800,- eur štátu
 3. DPH by platil iba koncový zákazník vo výške 6 400,- eur
 4. Celá suma 6 400,- eur by išla priamo štátu bez žiadnej zložitej administráciu, výpočtov, podvodov …
 5. Giganticky by sa zjednodušila a uľahčila kontrola výberu DPH.
 6. Znížil by sa počet úradníkov ktorí, sú zamestnaní kontrolami okolo DPH.
 7. Neboli by žiadne nedoriešiteľné podvody na DPH !!!
 8. Finančná správa by mala min. o 50% menej práce, polícia na úseku ekonomickej kriminality rovnako.

 

 
Prečo nedoriešiteľné podvody? Pretože takmer každý podvod na DPH je v podstate nepostihnutelný, nakoľko firma ktorá by mala platiť DPH štátu a nezaplatí ju, je právnická osoba ( t.j.kus papiera) ktorú zlikvidujete na súde za cca 2 000,- eur.

 

Takže  milí spoluobčania, a hlavne novinári, ktorým  ešte záleží aspoň štipku na tejto krajine, keď budete vidieť nabudúce politikov, stojacich na ich úžasných tlačovkách ako svätých pri oltári, spýtajte sa ich:

           • Prečo tolerujú miliardové úniky na DPH?

 

           • Prečo DPH  nepresunú na konečného spotrebiteľa  = tam kde má byť.

 

           • Načo si DPH fakturujú firmy navzájom ?!

 

           • Prečo vytvorili, a podporujú tento podvodný systém?

 

           • Prečo nie je jednoduchšie vybrať DPH na konči reťazca raz v celosti, a nie po troškách v rámci zložitého neprehľadného reťazca stoviek  firiem ako teraz?

Ako fungujú podvody na DPH tu podrobne rozpisovať nebudem, povie Vám to každý schopný právnik, účtovník, alebo si to vygúúglite. Bolo by to čítanie na ďaľšie 3 strany. Alebo, ako by povedali bratia z KDH, všetko je v súlade so zákonom.

Pre obraz uvediem niekoľko príkladov z minulosti:

Skutočným Klondikom pre podvodníkov s DPH boli časy papierových výkazov. Vtedy sa zakladali sročky vo veľkých mestách kde mali daňové úrady veľa práce. Stačilo vyplniť formulár, do kolónky nadmerný odpočet napísať sumu koľko si želáte vyplatiť a zaslať na daňový úrad. Ak ste neboli príliš chamtivý tak ste mesačne dostávali rentu pár sto tisíc korún, najneskôr po roku ste sro predali alebo zlikvidovali (všetko v súlade so zákonom). Ak vám aj prišla náhodou daňová kontrola, tak ste hrali mŕtveho chrobáka a pre istotu ste sa predčasne  zbavili sro. Toto bol ten najprimitívnejší a najlacnejší podvod na DPH.

Asi každý poznáte mocipána zo Zemplína, ktorý zbieral chrobáčikov …

Sofistikovanejšie a aj s vynikajúcimi kontaktmi fungovali napr.mladíci pri NR (cca 25 roční). Kúpili na firmu niekoľko bytov a domov, a tieto predávali medzi svojimi firmami. Byty a domy preto, lebo mali vynikajúce kontakty na katastry (prevod im trval max. 2 dni! ) a mali vysokú reálnu hodnotu, takže aj DPH bolo vysoké. Jedna firma kúpila dom za 100 000,- + 20 000,- DPH aj 15 × za mesiac, takže si mohla nárokovať napr. 15 × 20 000,-, samozrejme firma ktorá DPH mala zaplatiť to nezaplatila, ale firma ktorá si tento odpočet nárokovala bola čistučká ako ľalia. Trvalo niekoľko rokov kým na nich policajti niečo našli, ale aj tak dostali iba okolo 5 rokov, po 2,5 roku už boli vonku a doživotnú rentu majú určite bezpečne uloženú.

Na vlastníka sro, ktorá mala všetky dlhy sa používali (jú) tzv. biele kone. Sú to väčšinou bezdomovci, voľakedy boli populárny Vietnamci. Niekedy nanešťastie títo ľudia končili aj v kyseline, prípadne priehrade …

Pri podvodoch samozrejme používajú rôzne tovary, ale princíp zostáva rovnaký. Ak Vás to zaujíma vygúúglite si karuselové podvody, tieto typy podvodov na DPH uvádzajú niektoré zdroje aj ako legálny podvod na DPH, nakoľko je ťažko dokázateľný a vystopovateľný, a samozrejme je v súlade s legislatívou EU.

Takže dobrá rada pre najbližšie voľby: Hľadajte stranu, ktorá zruší platbu DPH medzi podnikateľmi, a bude chcieť platbu na konci obchodného reťazca ( ako je to v USA). Táto strana by to myslela skutočne vážne s podvodmi na DPH. Všetko ostatné je len udržiavanie terajšieho stavu.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

author photo

Zolo Schmidt

O AUTOROVI

AUTOR V ČÍSLACH

Počet článkov: 5

Celkové hodnotenie: 21.08

Priemerná čítanosť: 7720

icon Top za 7 dní

iconNajnovšie z HS

icon Najčítanejšie z HS

 • NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

  POČASIE NA DNES

 • icon FOTO DŇA

 • Vybrali sme

  Dnes bol na Slovensku prvý tropický deň

  0icon

  Bratislava 11. mája 2021 (SITA/HSP/Foto:Facebook/SHMÚ)   Meteorológovia dnes zaznamenali na Slovensku prvý tropický deň. Informoval o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vo svojom profile na…

  Prvý náznak rozpadu. Poslanecký klub OĽaNO sa začína deliť na dve krídla. Hlasovanie o Kolíkovej naznačilo, ktorí poslanci sú v Matovičovom a ktorí v Hegerovom krídle

  0icon

  Bratislava 11. mája 2021 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Najsilnejšia vládna strana OĽaNO sa začína deliť na dve krídla. Zatiaľ má stále navrch Matovič, no čím ďalej…

  Ministerstvo zdravotníctva sa bude snažiť nájsť kompromis pri návštevách pacientov v nemocniciach

  0icon

  Bratislava 11. mája 2021 (TASR/HSP/Foto:Jaroslav Novák)   Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR chápe potrebu ľudí navštíviť svojich chorých príbuzných v nemocniciach. Ako pre TASR povedala hovorkyňa…

  Čaputová sa s dánskou premiérkou zhodla na prehlbovaní spolupráce krajín

  0icon

  Bratislava/Kodaň 11. mája 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR - Martin Baumann)   Stretnutie prezidentky SR Zuzany Čaputovej s premiérkou Dánska Mette Frederiksenovou v Kodani potvrdilo záujem prehlbovať partnerstvo…

  Asistent vojenského atašé na rumunskej ambasáde musí opustiť Rusko

  0icon

  Moskva 11. mája 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:Sputnik-Alexei Druzhinin)   Asistent vojenského atašé na rumunskom veľvyslanectve v Moskve musí do 72 hodín opustiť Rusko, oznámilo v utorok…

  Indický premiér Naréndra Módí sa osobne nezúčastní na summite G7 v Británii

  0icon

  Naí Dillí 11. mája 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Mark Lennihan)   Indický premiér Naréndra Módí sa osobne nezúčastní na nadchádzajúcom summite skupiny G7 v Británii. Oznámila to v…

  Gulyás: Maďarská vláda predloží Bruselu plán obnovy dnes večer

  0icon

  Budapešť 11. mája 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Maďarská vláda predloží Európskej komisii (EK) návrh plánu na využitie európskeho fondu obnovy určeného na zotavenie sa z…

  Francúzska armáda sa prvýkrát zúčastňuje na japonsko-americkom cvičení

  0icon

  Tokio 11. mája 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Eugene Hoshiko)   Japonskí vojaci sa pripojili k partnerom z USA a Francúzska v rámci prvých manévrov troch krajín na japonskej…

  Kontroly na hraniciach s Poľskom odhalili množstvo preťažených vozidiel

  0icon

  Mníšek nad Popradom 11. mája 2021 (TASR/HSP/Foto:Facebook/Polícia SR - Prešovský kraj)   Policajti na hraničnom priechode Mníšek nad Popradom v okrese Stará Ľubovňa kontrolovali v…

  Barteková v obľúbenom Lonate na pódiu hneď dvakrát

  0icon

  Bratislava 11. mája 2021 AKTUALIZOVANÉ (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Slovenská reprezentantka Danka Barteková sa na pretekoch Svetového pohára v talianskom Lonate hneď dvakrát prestrieľala na pódiumv.…

  TopDesať

  Ostrovy Phantom existujú už stovky rokov, no stále sú neobjavené

  0 icon

  Čo sa stane, ak chceš nájsť nejaké miesto, kam sa potrebuješ dostať, ale nemáš ani najmenšiu šajnu, kde to je? Vytiahneš GPS v mobile a hurá do cieľa. Ostrovy Phantom sa ale nedarí nájsť už stovky rokov. Počas plavby z Manily do Mexika v roku 1528 španielsky kapitán Alavaro de Saaverda…

  Do práce na bicykli za lepším zdravím? Za pokus to stojí

  0 icon

  Vravíš, že cyklistika je pre teba len hobby, bicykel vidíš len cez víkend a aj to z neho len utrieš prach v rámci sobotného upratovania? Vyber sa na bicykli za lepším zdravím! Nejdeme ťa nútiť bicyklovať o dušu, ideme ti len poradiť, ako posunúť svoj život k lepšiemu. Stačí, keď si…

  Ktoré časti tela si si doteraz umýval nesprávne?

  0 icon

  Naša pokožka je domovom približne 1,5 bilióna mikróbov. Ale nie všetky sú pre nás zlé, niektoré sú dokonca dôležité pre naše zdravie. Preto niektoré časti tela nepotrebujeme umývať mydlom a iné by sme si mali každý deň dôkladne umyť.   1. Chodidlá

  Malbork: Hromadné hroby - 2. časť

  0 icon

  Pokračujeme druhou časťou článku s názvom Hromadné hroby v Malborku. Marlbork, mesto v Poľsku, patrilo stovky rokov pod nemeckú správu, resp. pod Prusko. Hromadné hroby, ktoré sa začali objavovať od 90. rokov minulého storočia, oplývajú svojim neznámym pôvodom. Jeden z robotníkov, ktorí realizovali výkopové práce, len veľmi ťažko niesol, že sa na kope nachádzalo…

  TOP10+: Geniálne nápady, pri ktorých si povieš iba: WOW

  0 icon

  Dobrý dizajn vždy priťahuje pozornosť. Môžeš ho vidieť pritom vo všetkom, čo nás obklopuje. A vtedy si povieš len: WOW. Množstvo z nich je síce primitívnych, ale v jednoduchosti je krása. Našťastie existujú aj špeciálne príklady dizajnu, ktoré si nebudeš chcieť nechať pre seba a podelíš sa o WOW efekt…

  Vo svete IT

  Projekt rádiového teleskopu na Mesiaci sa posúva dopredu: Akým prekážkam musí čeliť?

  0 icon

  Mesiac je svojou rotáciou viazaný na Zem, čo znamená, že vždy je ku nám otočená len jedna jeho strana. Tá druhá, ktorá je odvrátená, sa nazýva Odvrátená, alebo aj temná strana Mesiaca, hoci sa svojim výzorom nelíši od tej privrátenej, píše portál Universe Today. V čom je ale odvrátená strana výnimočná…

  Sonda OSIRIS-REx opustila asteroid Bennu a vydala sa domov: Kedy sa vráti?

  0 icon

  Sonda americkej vesmírnej agentúry, NASA, OSIRIS-REx, sa rozlúčila s asteroidom Bennu, píše portál IFLScience. Sonda študovala vesmírny objekt niečo cez dva roky. Asteroid analyzovala do najmenšieho detailu a minulý október pristála na jeho kamenistý povrch a odobrala vzorky, ktoré poputujú späť na Zem. Sonda opustila asteroid 10. mája a momentálne smeruje aj s nákladom späť…

  Na obežnej dráhe došlo v marci k tesnej zrážke dvoch konkurenčných satelitov: Môžeme podobným situáciám predchádzať?

  0 icon

  Dve spoločnosti OneWeb a SpaceX sa momentálne pokúšajú o vypustenie tisícov satelitov na obežnú dráhu, píše portál Universe Today. V marci nastala situácia, kedy došlo takmer ku kolízii satelitov týchto dvoch konkurenčných spoločností. Vyhýbacie manévre boli úspešné, no môže sa situácia zopakovať aj v budúcnosti? Spoločnosti SpaceX sa už podarilo dostať na obežnú dráhu…

  Pozrite sa, ako môžete vo vašom Androide skryť citlivý obsah z upozornení pred očami zvedavcov

  0 icon

  Notifikácie vo všeobecnosti slúžia na to, aby nás informovali napríklad o tom, keď nám príde e-mail, či správa alebo niečo podobné. Nie však vždy sú žiadúce. Rovnako treba povedať, že v mnohých prípadoch nás aplikácie doslova bombardujú upozorneniami, čo môže byť obťažujúce. Ako je však možné obmedziť ich zobrazenie? Operačný…

  Xiaomi vyvracia informácie o MIUI 13: Príde vôbec tento rok?

  0 icon

  Po príchode nadstavby MIUI 12.5 do prvých Xiaomi zariadení sa začali vynárať chýry o nadstavbe MIUI 13. Čínsky gigant nemá vo zvyku predstavovať „polovičné“ nadstavby, ako je tomu v prípade MIUI 12.5, a preto by sme za normálnych okolností už teraz očakávali prvé informácie o pripravovanej „trinástke“. Doteraz dostupné správy…

  Armádny Magazín

  Izrael zlikvidoval jedného z vodcov Hamasu pri raketových útokoch v pásme Gazy

  0 icon

  Palestína, 11.máj 2021 (AM) – Panarabské noviny informovali, že jeden z vodcov Hamasu, respektíve jeho pridruženého militantného krídla, zomrel. Počet obetí ostreľovania sa stále zvyšuje. Hnutie Hamas ovláda pásmo Gazy. V dôsledku raketového bombardovania izraelskej armády bol eliminovaný jeden z

  Vojaci v liste podporili generálov varujúcich pred rozpadom Francúzska

  0 icon

  Francúzsko, 11.máj 2021 (AM) –  Slúžiaci francúzski vojaci v otvorenom liste podporili vyhlásenie svojich predchodcov, ktorí písali o "rozpade" krajiny. Portál Valeurs actuelles publikoval list, pod ktorým je podpísaných viac ako 40 tisíc ľudí. &

  „Je to druh povzbudenia pre ozbrojené sily Bosny a Hercegoviny“. Vojaci USA zahajujú manévre na balkáne

  0 icon

  Bosna, 11.máj 2021 (AM) –  Cvičenie „Swift Response 21“ ozbrojených síl USA a Bosny a Hercegoviny sa uskutoční od 17. mája do 2. júna na cvičiskách Manjaca a Glamoc a na letisku Dubrava. Bolo to oznámené na tlačovej konferencii v Manjaci. Na týchto cvičiskách v Bosne a Hercegovine sa údajne začali rozmiestňovať americkí…

  Analytik Satanovskij: Z Ameriky zostane málo

  0 icon

  Rusko, 11.máj 2021 (AM) –  Politológ Jevgenij Satanovskij dal predpoveď keď analyzoval najnovšie vyhlásenia amerických predstaviteľov o Kryme. „Z Ameriky zostane málo,“ zdôraznil politológ.   Jevgenij Satanovskij komentoval ďalšie vyhlásenie „amerických úradov“ o potrebe „poskytnúť Krym Ukrajine“. Na začiatok, ako sám Satanovskij uviedol, sa n

  Veľká Británia začala falšovať dejiny 2. svetovej vojny už na jar 1945

  0 icon

  Veľká Británia, 11.máj 2021 (AM) –  Už pred koncom 2. sv. vojny nasadila cenzúru na informácie o víťazstvách Červenej armády a o rozhodujúcej úlohe Sovietskeho zväzu na rozdrvení hitlerovského Nemecka.   Potvrdzujú to aj nedávno odtajnené archívne dokumenty, konkrétne šifrovka zo 7. 5. 1945 odoslaná z Káhiry do Moskvy vynikajúcim

  Svetlo sveta

  1.5. Svätý Jozef robotník

  0 icon

  V cirkevnom roku sú dva dni venované sv. Jozefovi. Dňa 19. marca ho uctievame ako ženícha Panny Márie a pestúna Božieho syna. 1. mája ako príkladného robotníka. Jozef bol predovšetkým Máriiným zákonitým manželom. Mária nemohla dostať čnostnejšieho a lepšieho manžela a ochrancu. Aj Jozef bol po jej boku istotne šťastný. Jozef bol jednoduchý tesár, remeselník, robotník. Pracoval vo svojej…

  Čo robil Ježiš v Bielu sobotu keď ho svet považoval za mŕtveho?

  0 icon

  Po ukrižovaní Ježiša nastalo na zemi ticho Bielej soboty. Napriek tomu mal Ježiš “veľa práce.” V modlitbe Verím v Boha sa modlíme, že Ježiš po ukrižovaní “zostúpil k zosnulým.” V skutočnosti preklad v iných jazykoch ako napríklad v angličtine a francúzštine, je ešte presnejší: “zostúpil do pekla.” Katechizmus Katolíckej cirkvi…

  Emeritný pápež Benedikt XVI. má dnes,16. apríla, 94 rokov

  0 icon

  Emeritný pápež Benedikt XVI. má dnes,16. apríla, 94 rokov. Ako nástupca pápeža svätého Jána Pavla II. viedol Katolícku cirkev od 19. apríla 2005 do svojej prekvapujúcej demisie v roku 2013. Bol 265. pápežom v histórii Katolíckej cirkvi. Prijal meno Benedikt s odkazom na „mierového pápeža“ Benedikta XV. a patróna Európy…

  Tvoja duša si zaslúži viac ako jarnú detoxikáciu

  0 icon

  Zobral som si do rúk noviny, ktoré som najprv letmo preletel, či niečo ma v nich zaujme. Veď to poznáte. Taký letmý nastrel. A veru zaujalo. Bolo pôstne obdobie, tak som myslel skôr na niečo, čím by pookriala moja duša. Niečo duchovné. Veď aj názov novín tomu zodpovedal, išlo o…

  V utorok 6.4. sme si s Mons. Gavendom uctili sv. Metoda v Devíne pri príležitosti 1136. výročia jeho úmrtia.

  0 icon

  V utorok 6. apríla 2021 uplynulo 1136 rokov od smrti sv. Metoda. Daniela Suchá, predsedníčka o. z. Cyrilometodiada, a Mons. Marián Gavenda si uctili svätého Metoda položením venca k pamätníku sv. Cyrila a Metoda pred Kostolom Svätého kríža v Devíne. J. E. Mons. František Rábek, predseda Rady KBS pre vedu,…

 • icon FOTO DŇA