Ekonomické teórie bludov na Slovensku od 1989 časť 5.1

Ekonomický blud č. 5.: kapitalizmus je najlepší systém, ktorý existuje pre ekonomický rozvoj spoločnosti

V čom žijeme je nejaká verzia kapitalizmu. Čo je to vlastne kapitalizmus? Podľa wiki je to systém založený na súkromnom vlastníctve výrobných prostriedkov za účelom zisku. Kapitalizmus je charakterizovaný slobodným voľným trhom. Veľká masa ľudí akceptovala tento systém, pretože umožňoval tomu, kto sa snaží a pracuje získať viac ako ostatní. Celkovo spoločnosť a systém viedli k zdravej / efektívnej alokácii zdrojov cez voľný trh, zdravému prerozdeleniu príjmov a celkovo k progresívnemu rastu a vývoju spoločnosti.

Môžeme však žiť v inom ako kapitalistickom systéme? Väčšina main streamových ekonómov vám povie, že nie. Ich hlavnými dôvodmi sú, že všetky ostatné systémy zlyhali už v minulosti. Ak by sa aj našiel iný systém, ktorý by nebol postavený na kapitalizme, tak po čase by viedol k tomu, že ľudia by neboli motivovaní sa prispôsobiť a ponúknuť niečo navyše. Spoločnosť by chytila demotivácia, stagnácia a nakoniec úpadok. V kapitalizme, kto sa snaží má za svoju snahu odmenu.

Všetky tieto teórie sú fajn až na ich stret s realitou.

Ale ako to je teraz? Za spoločensky hodnotné veci ako školstvo, zdravotníctvo, alebo vo výrobe, kde sa produkujú reálne hodnoty, kde sa človek môže snažiť ako kôň, tam je reálny príjem nízky. A kde je najvyšší? Klamanie štátu o dane. Vo finančných inštitúciách. Majú ho aj politici, ktorí svojimi rozhodnutiami znehodnocujú majetok štátu o milióny, alebo tí čo ho beztrestne nehospodárne míňajú na nepotrebne veci, prípadne v prospech svojich známych. Ale kde sú reálne najvyššie príjmy? Najvyššie príjmy v spoločnosti sú z vlastníctva majetku. Majitelia bývalých sprivatizovaných fabrík, tí ktorí sa k tomu majetku dostali „nejako“ majú príjem ako nikto z pracujúcich. Toto ohodnocuje naša spoločnosť najviac. Príjmy z majetku. Nestrácame tu trosku linku medzi snahou a odmenou za ňu?

Keď sa pozrieme na západ, tak bežný pracovník môže zarobiť ročne 50000 Eur. Vysoký manažér finančnej inštitúcie povedzme 400 krát viac – 20 miliónov Eur. Majiteľ obrovského majetku môže zarobiť povedzme 50 krát ešte viac ako ten manažér – miliardu Eur. Teda majiteľ – 1 človek zarobí toľko ako 20000 ľudí. Odráža tento jeho príjem reálne hodnotu, ktorú vytvoril? Je takáto odmena proporcionálna k práci a snahe, ktorú na to vynaložil? Nie. Za touto odmenou nie je práca, ale je jeho snaha o rozumné rozmnoženie tohto majetku a riziko hospodárenia s ním. Presne tak ako k majetku prišiel, mohol by pri nesprávnych investíciách o tento majetok prísť.

Pozrime sa však ako väčšina k takto obrovským majetkom prišla. Z verejne dostupných informácií je napríklad top 25 najbohatších ľudí na svete tu. Niektorí zbohatli zo super nápadov ako napríklad najbohatší Bill Gates. Niektorí dobrou privatizáciou ako napríklad Carlos Slim. Iní zdedili impérium po taťkovi ako bratia Kochovci. Čo však väčšina má spoločné? Podarilo sa im, alebo ich generáciám pred nimi narásť do obrovských rozmerov a využívajú svoje postavenie na trhu, ktoré bohužiaľ už dávno nie je voľným trhom. Tento trh si prispôsobili a zdeformovali tak, že je obrovský problém sa akýmkoľvek spôsobom popri nich presadiť. Ak sa pozriete na svetový obchod / výrobu, vlastne do väčšiny odvetví, tie ovládli v každom odvetví 1-4 svetové značky a cez patentovú ochranu, obrovskú náročnosť vstupu na trh a cez iné rôzne faktory (hlavne IT tech spoločnosti ako Microsoft, Google, Apple, Samsung, farmaceutické spoločnosti atď) nepripúšťajú na trh reálnu konkurenciu a nie je nikto, kto by im v tomto zabránil.

Banky narástli do takých rozmerov, že ich krach dokonca ohrozuje rast celosvetovej ekonomiky. Politici sú nútení stále viac a viac tieto banky zachraňovať z peňazí daňových poplatníkov a tým sa banky pomaly stávajú automatickým nosičom zisku, bez rizika. Tento trh už dávno nie je založený iba na voľnom trhu a konkurencii.

Je táto alokácia zdrojov v súčasnosti správna pre rozvoj spoločnosti? U nás to vidíme veľmi jednoducho. Keď prídete do nemocnice, školy, sociálnych zariadení, tak tie budovy sú väčšinou staré, zdedené ešte zo socializmu. Priemysel a služby sú väčšinou nanovo vybudované, avšak keď prídete do banky, k starostom alebo primátorom, do sídiel bohatých … poznáte ako to vyzerá. Peniaze, ktoré idú na spoločensky potrebné veci sa zdajú pre spoločnosť akoby vôbec nepotrebné.

Teda kam smeruje dnešný kapitalizmus?

  1. Smeruje stále viac a viac k diferenciácii príjmov medzi top a bottom. Avšak táto diferenciácia už nesmeruje k tomu, že raz sa budeme mať lepšie všetci, ale badáme trend stagnácie až znižovania sa reálnych príjmov aj strednej vrstvy. V UK to bol jeden z dôvodov Brexitu, kde za posledných 10 rokov poklesol reálny príjem väčšiny ľudí. Neplatenie daní z príjmu veľkých korporácií a ich dobrovoľné platenie bežnými ľuďmi ako som písal v 4. časti vedie len k prehlbovaniu týchto rozdielov.
  2. Bohatí, aby si udržali svoje postavenie a postavenie svojich spoločností na trhu majú obrovské majetky na to, aby mohli ovplyvňovať politiku. Už nie len rozhodnutia ľudí vo voľbách, ale hlavne príjmy straníckych štruktúr a neviditeľné osobné príjmy politikov od svojich podporovateľov sú motivátorom ich rozhodnutí. Nečudujme sa politikom, že presadzujú politiky, ktoré sa voličom priečia, ak sú motivovaní miliardami Eur. Ak aj majú príjmy v státisícoch Eur z rozpočtu od ľudí ktorých reprezentujú, peniaze ktoré im môžu ponúknuť bohatí sú obrovským tlakom na ich morálku.

Bohužiaľ článok je už teraz dosť dlhý pokračovanie v ďalšej časti 5.2 …

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

author photo

Erik Majercak

O AUTOROVI

AUTOR V ČÍSLACH

Počet článkov: 285

Celkové hodnotenie: 22.77

Priemerná čítanosť: 2074

icon Top za 7 dní

iconNajnovšie z HS

icon Najčítanejšie z HS

  • POČASIE NA DNES

    FOTO DŇA

  • Vybrali sme

    Budúci týždeň sa má začať proces s falošným plastickým chirurgom

    0icon

    Na Mestskom súde Bratislava I sa má v utorok (8. 10.) začať proces s falošným plastickým chirurgom Yassinom G., ktorý mal v súkromnom zariadení Adelais…

    Guardiolovi vadí, že Premier League nechce odložiť úvod budúcej sezóny

    0icon

    Tréner futbalistov Manchestru City Pep Guardiola sa v piatok na tlačovej konferencii posťažoval na vedenie Premier League. To údajne nechce odložiť úvodne zápasy sezóny 2025/26…

    Banskobystričania môžu do 15. októbra hlasovaním rozhodnúť, ako nazvú novú ulicu

    0icon

    V banskobystrickej lokalite nazývanej Na Kačici vznikla nová ulica, ktorá zatiaľ nemá pomenovanie. Rozhodnúť o ňom môžu do 15. októbra svojimi hlasmi aj Banskobystričania, ak…

    Alcaraz v 2. kole v Šanghaji prešiel cez domáceho Šanga

    0icon

    Španielsky tenista Carlos Alcaraz nemal problémy v 2. kole dvojhry na turnaji ATP v čínskom Šanghaji. Tretí nasadený hráč zdolal domáceho hráča Šang Ťün-čchenga 6:2,…

    Macronova temná predpoveď: Máme len 2 alebo 3 roky... EÚ by mohla zomrieť

    0icon

    Paríž 5. októbra 2024 (HSP/Foto:TASR/AP-Ludovic Marin)   Washington a Peking nechávajú Európsku úniu zaostávať, uviedol francúzsky prezident Emmanuel Macron. Informuje Politico "Náš bývalý model sa…

    Proti chrípke sa vlani zaočkovalo vyše 240.000 ľudí, uvádzajú zdravotné poisťovne

    0icon

    Očkovanie proti chrípke počas minulého roka využilo vyše 240.000 ľudí. Najväčší záujem mali seniori starší ako 59 rokov. Vyplýva to z informácií, ktoré pre TASR…

    "Vlastizradca.". Exminister Naď prehral spor s Blahom

    0icon

    Bratislava 5. októbra 2024 (HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer,Pavol Zachar)   Zvíťazila sloboda slova, zvíťazila spravodlivosť. Naď sa vyplakal a nepomohlo - prehral na plnej čiare, skonštatoval v…

    Bývalý progresívny poslanec Hellebrandt: Nastal čas, aby som prehovoril. Mám HIV. Ale...

    0icon

    Bratislava 5. októbra 2024 (HSP/Facebook/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Tomáš Hellebrandt, ktorý sa na kandidátke Progresívneho Slovenska dostal do Národnej rady a svojho mandátu za hneď v…

    BSK zmapoval umelecké diela vo verejnom priestore, záujemcom ich ukáže v sobotu

    0icon

    Bratislavský samosprávny kraj (BSK) ukáže v sobotu záujemcom umelecké diela umiestnené vo verejnom priestore. Kraj zmapoval 54 diel vo verejných zariadeniach vo svojom vlastníctve po…

    Prešov vyhral nad Topoľčanmi, Hurtaj: "Húževnatý súper"

    0icon

    Hokejisti HC Prešov zvíťazili v 6. kole druhej najvyššej slovenskej súťaže nad HC Topoľčany 6:4 a na čele tabuľky majú štvorbodový náskok pred dvojicou Žiar…

    FOTO DŇA