Začnime v tejto úvahe trochu ironicky: Komisári EÚ a najmä náš Maroš Šefčovič dobre vedia, prečo MERCOSUR: Kdežééé, to vôbec nie je o zabezpečení odbytu nepredajných automobilov z EÚ! Ani iných odborov priemyslu z EÚ, ktoré už dokonca ani Čínou namlsaná Afrika nechce…tu ide predsa o to, aby sme v prípade vojny v Európe:
NESKAPALI OD HLADU!
Kto by si ešte pamätal (na gúgli to nenájdete!), že argentínske hovädzie a čílske bravčové zachraňovali po roku 1918 európsku populáciu od hladu. Áno, vozilo sa to loďami, dokonca aj skvapalnené v podobe omáčok, mrazilo sa tými veľkými mraziacimi blokmi prirodzenej zamrazenej vody, konzervovalo v plechoviciach…lebo v celej Európe bol hlad a bieda po vojne…
Takisto povojnové generácie v Európe boli vyživované mäsom i potravinami z Latinskej Ameriky, tu mocneli generácie Nemcov, Francúzov, Škandinávcov, do tej fit-podoby povojnového obdobia…čiastočne aj u nás konzervy UNRRA potravinovej pomoci, kým Stalin neposlal pšenicu i do Československa.
A teraz nevďační nemeckí poľnohospodári, francúzski, talianski, holandskí, dánski, začínajú masívne protesty proti Mercosur, dohode medzi štátmi s agrárnymi vývozcami v Latinskej Amerike a komisármi Európskej Únie.
A my tu na Slovensku?
Nám už je to jedno, nám už je to fuk: Kým prichádza denne na Slovensko dnes už vyše tisíc kamiónov s potravinárskym tovarom do predajných sietí ( v roku 2021 to bolo „len“ 913 kamónov denne, ako prehlásil vtedy predseda Slovenskej potravinárskej a poľnohospodárskej komory p.Macho) a kým Kaufland, Billa, Lidl, Tesco i ďalší ohlasujú „zľavy“ a pulty sú plné mäsa, vajec a hydiny, niet sa prečo obávať…
Ale už aj v Bangladéši vám historik vysvetlí, že britskí kolonizátori „s dobrými úmyslami“ spravili z tej na potraviny bohatej produkčnej krajiny monokultúrnu pestovateľskú základňu pre bavlnu a keď prestala byť bavlna cenenou komoditou, obyvateľstvo v krajine Bangladeš začalo od hladu hromadne vymierať. Nie, nebolo to tak dávno, americká pesničkárka Joan Baezová spievala vo svojom protestnom hite „Bangladéš, Bangladéš, kým zapadlo slnko, zomrel milión ľudí (hladom)…a to bolo v 60-tych rokoch 20.storočia, len tak nedávno…prirodzene aj pre nechápavých diskutérov doplním: Aj my už máme monokultúru – AUTOMOTIVE priemysel – a práve prebieha jeho kríza…ako kedysi v Bangladéši…
Mal by to byť APEL, upozornenie…lebo nič iné nezmôžeme…
už pri prvých aférach s importom veľmi nekvalitného mäsa z Brazílie v roku 2017 predsa muselo byť jasné, že ani najmodernejšie formy uchovania mäsa pri transporte cez oceán z kontinentu na kontinent nemusia byť zárukou bezpečnosti potravín a navyše, „tam“ sa suroviny dorábajú asi aj s inými, odlišnými normami kvality ako u nás v “pregrídílovanej” Európskej Únii. …a že by sa toho toľko zmenilo v krajinách Latinskej Ameriky u výrobcov za 8 rokov, že už to eurokomisie odsúhlasili?
Moju úvahu berte ako pasívny protest proti zmluve o importe mäsa a potravín z krajín L.Ameriky združených v MERCOSUR. Asi prejdem na vegetariánstvo.