Politické potraty

Potrat je smutná udalosť, či už ide o spontánny, alebo vyvolaný. Nad politickými potratmi v politike, však mnohí jasajú. Napríklad Igor Matovič, keď počul, že aj Szolt Simon sa už „charakterne“ rozhodol pre predčasné prerušenie straníckeho tehotenstva s Bugárom (Most-Híd) úporne hľadá „sedem statočných“, ktorí zas odskočia. Ale ešte pred ustanovujúcou schôdzou NR SR, ktorá by nedokázala schváliť programové  vyhlásenie novej vlády…

On sám s tým má skúsenosti, veď najskôr odskočil so svojou „štvorkou“ od Sulíka, aby neskôr od neho odskočili viacerí (ešte pred voľbami 2012 „Palkovci“ z OKS) a neskôr aj „jeho“ poslanci (Š. Kuffa, A. Hlina – ktorý sa chcel neúspešne preštrikovať ďalej na kandidátke KDH…) a najnovšie prichýlil Matovič a do parlamentu opäť prepašoval ďalšie politické subjekty –  D. Lipšica (NOVA) a J. Budaja (Zmena zdola)… ktovie, aký bude polčas rozpadu „nezávislých osobností“?

Na Slovensku je to, žiaľ, tak. V každom volebnom období končí výrazná časť poslancov bez svojich alebo mimo svoje materské subjekty. Lenže teraz tu v našom politickom blázinci máme absolútnu novinku – politické potraty. Novinku v tom, že parlament sa ešte ani len nezišiel na ustanovujúcej schôdzi a už naši zákonodarcovia hlásia predčasné prerušenia politicko-straníckeho tehotenstva s ich materskými subjektmi. Nádejné plody vraj vypudilo objatie s novým koaličným otcom zo Smeru-SD. Matovič, aj do Bruseli opäť zamierený Sulík s napätím sledujú predčasné prerušenia pupočnej šnúry kandidátov z druhého brehu po tom, čo sa ich spermie nedokázali uchytiť v pravicovej koaličnej maternici.  A tak sledujú umelé prerušenia so straníckymi materskými stranami a klubmi, ktoré v prípade #Siete zrejme ani sa len nenarodia, hoci krstný koaličný list im zrejme vystavia. Nuž, keď nám zdochla koza, tak nech zdochne aj susedovi. Aké slovenské!

Počet štyroch poslancov (M. Beblavý, K. Macháčková a S. Petríková – všetko #Sieť) a Zs.Simon – doteraz Most-Híd), u ktorých došlo k spontánnemu politickému potratu s ich materskými stranami ešte pred skladaním sľubu poslanca je vrchol slovenského politického Kocúrkova, kde môžete „zodpovedne“ a „charakterne“ pred voľbami vyhlasovať, čo potrebuje Slovensko alebo „dobrý štát“. Pri všetkej úcte k ich činnosti, viaceré mená sa zviditeľnili až, keď ich oslovil Rado Procházka, resp,. sa v minulosti plavili na úplne iných lodiach, pod inými kapitánmi a lovili voličské ryby inými sieťami.  „Zatiaľ“ preto, lebo peniaze finančných skupín a záujem niektorých skupiniek majú na Slovensku, žiaľ, svoju moc aj tradíciu, o čom môže niečo vedieť aj I. Matovič, hľadajúci nie štyri potraty, ale hneď sedem („statočných“). V júni 2010 tiež len „budúci poslanec“ za SaS Igor M. najprv v online rozhovore tvrdil, že mu nejakí podnikatelia cez jeho priateľa núkali 20 miliónov eur za to, že (štyria) ľudia z jeho združenia položia budúcu vládu a vyvolajú predčasné voľby. Potom to obrátil na žart a zmenil aj výpoveď a aj zámer a náš slovenský Cattani nepodal ani len sľúbené trestné oznámenie. Aj dnes, po šiestich rokoch ten istý Igor M. volá po tých istých predčasných voľbách a približne tým istým spôsobom – ešte pred zostavením vlády. Nie je to tak dávno, čo ponúkal R. Procházkovi tri milióny eur…

Politické potraty, zdá sa, nie sú tak spontánne ako sa javia. A netreba ani nad nimi roniť krokodílie slzy. Za ministra Zsolta Simona išlo 47 % eurodotácií určených pre slovenských poľnohospodárov do 11 južných okresov, kde mala vtedajšia SMK dominanciu! Dnes je už v Moste-Híd, ale tento postoj hovorí, že sa chystá na kreslo šéfa SMK – dnes Strana maďarskej komunity, kde po druhých neúspešných voľbách po sebe hľadajú nového lídra. Béla Bugár aj vzhľadom na vek zrejme po roku 2020 rozmýšľa aj o politickom dôchodku. Takže obe etnické strany , jedna čistá, druhá so slovenským maskovaním sa zrejme najskôr personálne prepoja a potom aj spoja. Neštandardná situácia s kupčením medzi poslancami pokračuje. Zs.Simon nevstúpi ani do klubu poslancov za Most-Híd, ostane nezaradený, ale priradený v blízkej budúcnosti k Strane maďarskej komunity, čím ďalšia neparlamentná strana získa poslanca. Opäť nič nové: Matovič (pôvodne SaS) a vznik OĽaNO, Lipšic (pôvodne KDH).

Čo plynie z týchto parlamentných šachov?

Že parlament sa ešte ani len nezišiel na svojej ustanovujúcej schôdzi a poslanci ešte ani len nestihli zložiť sľub poslanca a už tu máme pár dní po voľbách nezaradených poslancov! V minulom volebnom období sa ich postupne naklonovalo až 28, čo je takmer tretina zákonodarného zboru! Mnohí úspešne po prevliekaní straníckych kabátov pokračujú v poslaneckej kariére ďalej ako politickí žoldnieri. Spomeňme bývalú kolegyňu Zsolta Simona, exministerku (za SDKÚ-DS) spravodlivosti, ktorá v predvolebnej kampani lákala už voličov Mostu-Híd sloganom „Charakter rozhoduje“. Zatipujem si, že v novom kabinete bude opäť ministerkou „spravodlivosti“ po tom ako spolu s M. Beblavým v decembri 2013 nespravodlivo zamávali svojej materskej modrej lodi a nastúpili na nové poslanecké trajekty. Ona na loď Most-Híd, Beblavý preskočil na novú rybársku loď  „#Sieť“, z ktorej už aj on, ešte pred zložením sľubu vyskakuje. Naplánoval si to na etapy, aby najskôr urazený vyskočil z kože aj z funkcie v predsedníctve  #Siete a následne aj z klubu poslancov. Akosi zabudol vôl, že teľaťom bol, že tých „morálno-hodnotových“ preskokov bolo v poslednej dobe až-až. Je úplne jedno, kde nakoniec skončí ďalší nezaradený „poslanec“. Simon nie je jediný z poslancov, ktorí odmietajú formujúcu sa vládu, ktorá nemusí sedieť viacerým voličom, ani politológom a samozrejme mainstreamovým médiám. Kompatibilitu štyroch subjektov v tomto blogu však neriešim. K tomu sa dostanem po 100 dňoch vládnutia ako káže politická kultúra. Väčšiu pozornosť, než koaličné tehotenstvo, preto dnes vyvolávajú politické potraty.

Tak sa pozrime bližšie na aktérov

Odchody v prípade podpisu koaličnej zmluvy avizovali už Miroslav Beblavý, Katarína Macháčková a Simona Petrík(ová), ktorí v takom prípade opustia stranu #Sieť. Macháčková a Petrík(ová) sa už rozhodli, že zostanú nezaradené poslankyne, ich principiálnosť však končí pri otázke, či sa vzdajú aj poslaneckého mandátu. Rovnako relatívna sa javí aj transparentnosť. Nad mladým Beblavým stále visí otáznik pokrytia zdrojov a príjmov na kúpu rodinného sídla, ktoré kupoval s manželkou ako 25-ročný v roku 2002 za 4,35 mil SKK, pričom mesačný príjem vykazoval pri vstupe do verejnej funkcie asi dva roky po vysokej škole 66 tisíc SKK…  Beblavý zatiaľ ani nepovedal, či sa zhnusene vzdá aj poslaneckého mandátu, ale pochybujem. Skôr využije parlament, aby išiel po krku zakladateľovi Siete a sám s veľkou pravdepodobnosťou skúsi založiť minimálne platformu – nevestu pre pravicu, ak nie nový politický subjekt. Zdroje na to takú maličkosť by finančné skupiny nemali mať problém nájsť.

Údajne nie sú vylúčené ani ďalšie potraty, pardon „odchody“ (a možno aj obchody). Lenže ako býva zvykom (česť výnimkám) nie ďaleko. Maximálne do posledného radu v rokovacej sále, kde sedia tzv. nezaradení poslanci. Hrdinstvo statočných málokedy končí aj vzdaním sa poslaneckého mandátu. Tu je namieste zavedenie imperatívneho mandátu, lenže to by zas bolo huriavku na Slovensku! Všetci demokrati aj potrati by sa spojili do verného šíku, ktorým by rozkladali republiku… Strata poslancov však môže znamenať pre strany aj stratu poslaneckého klubu. #Sieť bez trojice Beblavý, Macháčková, Petrík(ová) nezostaví klub, keďže na to treba aspoň osem poslancov a mala by ich len sedem. Takže vyrovnané počty 4:4 by sa v politickom grémiu zúžili na 4:3 v prospech opozície a znižovať sa bude asi aj počet pevne rozhodnutých poslancov rodiacej sa vládnej koalície.

Rozklad a vyvolávanie umelého prerušenia „tehotenstva“ poslancov s ich materskými stranami a klubmi môže byť výnosný biznis aj urýchľovač ďalšieho predčasného aktu – predčasných volieb. Exministra pôdohospodárstva Zs.Simona už pochválil na Facebooku líder Oľano Igor Matovič. Ten v eufórii odratúva poslancov, aby Smer nezostavil vládu. Simona, bývalého ministra pôdohospodárstva, ktorý disponuje nadštandardným počtom aj veľkosťou pozemkov, nazval Matovič „hrdinom“.  Počas prvého ministrovania Simon vypísal čudný konkurz na šéfa Lesohospodárskeho podniku Ulič. Základnou podmienkou bolo vysokoškolské vzdelanie 2.stupňa. Prihlásili sa o.i. aj  dvaja docenti z VŠ, ale aj stranícky kolega Simona, vtedy krajský šéf SMK v košickom kraji Elemér Jakab, vyučený železničiar. A tak sa zmierňovali podmienky, až zázračne vyhral Jakab, ktorý riadil obrovský podnik s vyše tri tisíc hektármi lesov, pôdy, pasienkov a hospodárskej činnosti. Neskôr sa stal dokonca poslancom NR SR. Kým počas druhého ministrovania Simona (2010-12) sa niektorí spracovatelia dreva báli o svoju existenciu, firma Rettenmeier Tatra Timber, vedená Karlom Vinšom, známym ministra pôdohospodárstva Zsolta Simona (Most), mala zabezpečenú dodávku suroviny zo štátnych Lesov na ďalšie štyri roky… Hm, na rozdiel od Matoviča si pamätám nielen názov svojej diplomovej práce, ale dokonca aj písomnej maturitnej témy – Hrdinovia sa rodia nielen v boji. Dnes sú v slovenskom Kocúrkove „hrdinami“ aj takýto ľudia. Nuž každá osa, ktorá bodá žihadlom, je dobrá. A povolebné poučenie z týchto povolebných šachov a politických potratov? Politici dokazujú, že voliči nedávajú definitívnu bodku o smerovaní štátu a spoločnosti výsledkami vo voľbách. Síce sa rozhodlo, ale je tu povestné „ale“…  Je jasný víťaz, sú korunní princovia, ktorí ale ešte nemajú svaly, aby držali ťažký meč vládnutia a sú aj špekulanti, snažiaci sa moc dvíhať zo zeme. Opäť nič nové na Slovensku. Preto plakanie nad stratami, ani oslavovanie potratov nie je namieste.

Post scriptum: Aj keď chápem, že otvorenosť môže na Slovensku vzbudzovať rôzne reakcie, dúfam, že prípadne  dotknutí voliči alebo sympatizanti kritizovaných poslancov neskĺznu do osobných invektív, urážok alebo vulgarizmov. Veď o demokracii a očiste sa tak ľahko rozpráva, a tak ťažko sa jej drží až do konca. Ďakujem za pochopenie a vecné pripomienky, či doplnenie názorov, pretože skutočnej politickej aj názorovej pluralite sa na Slovensku ešte len musíme učiť. Ďakujem

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

author photo

Rafael Rafaj

O AUTOROVI

Publicista a bývalý politik, ktorému nedá nesledovať vývoj nielen na Slovensku, ale aj vo svete z pohľadu spravodlivosti, pravdy a alternatívy voči systému, ktorý je čoraz viac chorý, infikuje čoraz viac ľudí a deformuje čoraz viac politikov aj celý spoločnosť. Autor je aktuálne predsedom Inštitútu národnej politiky.

AUTOR V ČÍSLACH

Počet článkov: 32

Celkové hodnotenie: 20.39

Priemerná čítanosť: 2625

icon Top za 7 dní

iconNajnovšie z HS

icon Najčítanejšie z HS

 • NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

  POČASIE NA DNES

 • icon FOTO DŇA

 • Vybrali sme

  Po udalostiach v ČR zasadla bezpečnostná rada, vyhodnotila situáciu, potvrdil premiér

  0icon

  Bratislava 20. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Bezpečnostná rada SR vyhodnotila aktuálnu bezpečnostnú situáciu v Slovenskej republike a prijala informáciu tajných služieb o aktuálnej činnosti…

  Pri pláne obnovy sa obišli neštátne nemocnice, tvrdia odborníci

  0icon

  Bratislava 20. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/Jana Birošová, TASR - Pavel Neubauer)   Tvorcovia Plánu obnovy a odolnosti SR obišli v časti pre zdravotníctvo pri jeho zostavovaní…

  Prokurátor podal obžalobu na obvineného bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika

  0icon

  Bratislava 20. apríla 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) podal obžalobu na obvineného bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika, a to pre zločin…

  Vlády Roberta Fica a Petra Pellegriniho vyčerpali v štandardnom čase iba tretinu eurofondov, tvrdí Heger

  0icon

  Bratislava 20. apríla 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák, TASR – Jakub Kotian)   Vlády Roberta Fica a Petra Pellegriniho z balíka eurofondov v hodnote 15 miliárd eur…

  Malí a strední podnikatelia môžu aj v roku 2021 požiadať o kreatívny voucher

  0icon

  Bratislava 20. apríla 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Malí a strední podnikatelia môžu aj v roku 2021 požiadať o kreatívny voucher. Pomoc v rámci projektu Podpora…

  V bojoch s povstalcami zabili dlhoročného čadského prezidenta Idrissa Débyho

  0icon

  N'Djamena 20. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Pascal Guyot/Pool Photo via AP, File)   Čadského prezidenta Idrissa Débyho v utorok zabili počas bojov s povstalcami. Pri moci bol…

  Sulík chce, aby Sputnik V zostal na Slovensku: "Môže zachrániť ľudské životy"

  0icon

  Bratislava 20. apríla 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Milan Kapusta)   Vracať vakcínu Sputnik V naspäť do Ruska by podľa ministra hospodárstva Richarda Sulíka bolo chybou. Ako ďalej uviedol…

  Žilinský krajský súd potvrdil Judite za vraždu trest 12 rokov a štyri mesiace

  0icon

  Žilina 20. apríla 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/SITA/HSP/Foto:TASR-Erika Ďurčová)   Krajský súd (KS) v Žiline potvrdil v utorok 18-ročnej Judite za obzvlášť závažný zločin vraždy nepodmienečný trest…

  Matematik Kollár o pozitívnom covidovom trende: "Momentálne v dátach nevidíme žiadne náznaky niečoho, čo by nás varovalo"

  0icon

  Bratislava 20. apríla 2021 (HSP/Foto:Screenshot TV Joj)   Podľa matematika Richarda Kollára sviatky Veľkej noci dopadli na Slovensku z epidemiologického pohľadu veľmi dobre. Vyhlásil to…

  Hygienici sa musia opäť vrátiť k trasovaniu kontaktov, apeluje Remišová

  0icon

  Bratislava 20. apríla 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Regionálne úrady verejného zdravotníctva sa musia opäť vrátiť k trasovaniu kontaktov. Myslí si to predsedníčka strany Za ľudí…

  TopDesať

  Čo sa skrýva za čudným správaním tvojho psa? 1. časť

  0 icon

  Možno si si začal viac všímať, že tvoj pes ťa rád sleduje, keď si v kúpeľni či na wc, prílišne obľubuje vankúše alebo robí kruhy pred tým, ako si ľahnete a zaspí. Takéto správanie sa dá ľahko vysvetliť, čo znamená, že ti dnes objasníme, čo sa za tým skrýva a ty si už…

  Tehotný muž ako absolútne nereálna vec? Odpoveďou môže byť pivo :)

  0 icon

  Keď párik očakáva dieťa, ide pravdepodobne o jedno z najkrajších období života. Je to obdobie vzrušenia, očakávania a určite aj nervozity. Ale čo ak by namiesto ženy bol tehotný muž? Prirodzene, všetka pozornosť sa v tomto období sústredí na budúcu mamičku. Ona je predsa tá, ktorá pod srdcom nosí drahocenný poklad. Je preto prirodzené a pochopiteľné, že…

  Záhadná vražda ryšavky 1. časť

  0 icon

  Počas druhej svetovej vojny Nemci okupovali väčšinu Európy. Neutrálne krajiny - Španielsko, Portugalsko, Švajčiarsko a Švédsko - slúžili ako liahne intríg a špionáže. Obzvlášť významné bolo Švédsko, pretože vďaka jeho strategickej polohe tam mali nemeckí, sovietski a britskí agenti de facto voľné ruky. V rámci trojdielneho článku sa spoločne pozrieme na vraždu záhadnej ryšavky.…

  TOP10+: Fakty o vesmíre, ktoré znejú ako falošné, ale sú pravdivé

  0 icon

  Dokonca aj tí, ktorých vesmír nijako nezaujíma, sú veľakrát prekvapení správami o vesmíre, galaxiách a našej planéte. Moderní vedci sa pritom vôbec nebránia generovať stále nové a nové fakty a dávať ich na svoje informačné kanály. Ich objavy stále dokazujú všetkým na našej planéte, ako málo toho vieme o tejto…

  Oceán zachytený v tých najkrajších farbách

  0 icon

  Oceán pred nami ukrýva ešte mnoho tajomstiev, ktoré čakajú na objavenie. Pozri sa cez objektívy účastníkov súťaže Ocean Art Underwater Photo na krásy, ktoré sa ukrývajú pod hladinou. Oceán, aj keď sa zdá byť iba modrou nehybnou plochou, ukrýva v sebe toľko farebnosti a rozmanitosti, že nejednému z nás sa…

  Vo svete IT

  Od smartfónov k elektromobilom: Huawei predstavuje Alpha S a Alpha S HI

  0 icon

  O automobile Huawei sme mohli počuť prvýkrát už vo februári tohto roka a neskôr približne týždeň dozadu. To, čo sa dlhšiu dobu špekulovalo, sa stalo realitou. Spoločnosť v spolupráci s partnermi, predstavila svoj prvý elektromobil. Na tému upozorňuje portál autoevolution. Prvý elektromobil z kuchyne Huawei je na svete: Alpha S…

  Pozor na tento nenápadný odkaz, ktorý sa šíri službou WhatsApp. Neklikajte na neho, ide o malware!

  0 icon

  Platforma WhatsApp v posledných týždňoch dostáva skutočne zobrať. Len niekoľko dní dozadu obehla technologickú komunitu správa okolo možnosti sledovania aktivity používateľov tretími stranami, či o bezpečnostnej medzere, ktorá umožňuje viac menej hocikomu zablokovať účet obete. Všetko, čo k tomu je potrebné, je poznať mobilné číslo používateľa. Pozor na malware šíriaci sa WhatsAppom…

  Redmi K40 Game Enhanced Edition: poznáme dizajn i dátum predstavenia hernej novinky!

  0 icon

  Redmi K40 Game Enhanced Edition je úplný názov smartfónu, ktorý si doteraz držal väčšinu informácií v tajnosti. V posledných dňoch však začali na povrch pomaly vyplávať informácie o pripravovanom smartfóne a dozvedeli sme sa napríklad o použitom displeji, či dokonca čipsete. Teraz však už vieme naisto, kedy bude smartfón predstavený.…

  Huawei má oči pre plač. Spoločnosť vypadla z rebríčku najpredávanejších výrobcov smartfónov. Takéto sú čísla!

  0 icon

  Nie je žiadnym tajomstvom, že spoločnosť Huawei je pod enormným tlakom zo strany amerických úradov. Hoci nedávne finančné výsledky spoločnosti odhalili, že rok 2020 bol mierne lepším v porovnaní s rokom 2019, tak aj napriek tomu, spoločnosti nie je moc do reči. Dôvodom sú klesajúce predaje smartfónov.  Huawei vypadol z…

  Apple očakáva, že iPhone 13 bude opäť predajným trhákom. Naskladniť plánuje až 100 miliónov zariadení

  0 icon

  Od nadchádzajúcej série iPhone 13 od spoločnosti Apple sa už v týchto dňoch očakáva, že na jeseň tohto roka prinesie zásadné vylepšenia vo viacerých oblastiach. I keď doposiaľ ide iba o špekulácie a prípadne čiastočne uniknuté informácie, už dnes vieme, že série iPhone 13 by mohla byť naozaj trhákom. Túto…

  Armádny Magazín

  Ukrajina s tým nesúvisí: USA vysvetlili presun desiatok vojakov do Poľska

  0 icon

  USA, 20.apríl 2021 (AM) – Americké ministerstvo obrany vysvetlilo, prečo presunuli niekoľko desiatok bojovníkov do Poľska. Pentagón rýchlo ubezpečil, že Ukrajina s tým nemá nič spoločné. Vyhlásil to hovorca vojenského oddelenia John Kirby na brífingu. Poznamenal, že hovoríme o bežných cvičeniach, ktoré nemajú nič spoločné so zhor

  Asymetrická odpoveď: Veľvyslanectvá Českej republiky a USA dostali zákaz najímania ruských občanov

  0 icon

  Rusko, 20.apríl 2021 (AM) – Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničia Maria Zacharovová uviedla, že veľvyslanectvá Českej republiky a Spojených štátov amerických v Rusku už nebudú môcť najímať ruských občanov. Predtým sa im podarilo získať „veľmi veľké množstvo ľudí“ z radov Rusov. V éteri programu „60 minút“ na televíznom kanáli „Rusko-1“ Zacharovová

  Ruské letectvo zasiahlo teroristickú základňu pri Palmyre. Zabili až 200 militantov

  0 icon

  Rusko, 20.apríl 2021 (AM) – Rusko pred prezidentskými voľbami zasiahlo teroristov, ktorí plánovali teroristické útoky a útoky na štátne inštitúcie vo veľkých mestách v Sýrii.   https://twitter.com/ferozwala/status/1384230763839643650   Ruské vzdušné sily zaútočili na teroristov v Sýrii. Je zr

  USA stupňujú napätie. Torpédoborce smerujú do Čierneho mora

  0 icon

  USA, 20.apríl 2021 (AM) – Dva americké torpédoborce Donald Cook a Roosevelt opäť opustili základňu na gréckom ostrove Kréta a smerujú do Čierneho mora. Oznámil to šéfredaktor portálu BlackSeaNews“ Andrey Klimenko.   Americké ministerstvo obrany sa pred týždňom rozhodlo nevyslať raketové torpédoborce do Čierneho mora, aby zabránili „ďa

  Analytik Štefec: Základný problém je načasovanie kauzy Vrbětice a jej otvorenie práve teraz

  0 icon

  Česko, 20. apríl 2021 (AM, Sputnik) – S vojenským analytikom a bývalým riaditeľom výzbrojnej služby ministerstva obrany Jaroslavom Štefcom sa vraciame k výbuchu muničného skladu vo Vrběticích. Expert považuje kauzu za spravodajskú hru a tiež upozorňuje na z jeho hľadiska problematické načasovanie. Ako uvádza

  Svetlo sveta

  Čo robil Ježiš v Bielu sobotu keď ho svet považoval za mŕtveho?

  0 icon

  Po ukrižovaní Ježiša nastalo na zemi ticho Bielej soboty. Napriek tomu mal Ježiš “veľa práce.” V modlitbe Verím v Boha sa modlíme, že Ježiš po ukrižovaní “zostúpil k zosnulým.” V skutočnosti preklad v iných jazykoch ako napríklad v angličtine a francúzštine, je ešte presnejší: “zostúpil do pekla.” Katechizmus Katolíckej cirkvi…

  Emeritný pápež Benedikt XVI. má dnes,16. apríla, 94 rokov

  0 icon

  Emeritný pápež Benedikt XVI. má dnes,16. apríla, 94 rokov. Ako nástupca pápeža svätého Jána Pavla II. viedol Katolícku cirkev od 19. apríla 2005 do svojej prekvapujúcej demisie v roku 2013. Bol 265. pápežom v histórii Katolíckej cirkvi. Prijal meno Benedikt s odkazom na „mierového pápeža“ Benedikta XV. a patróna Európy…

  Tvoja duša si zaslúži viac ako jarnú detoxikáciu

  0 icon

  Zobral som si do rúk noviny, ktoré som najprv letmo preletel, či niečo ma v nich zaujme. Veď to poznáte. Taký letmý nastrel. A veru zaujalo. Bolo pôstne obdobie, tak som myslel skôr na niečo, čím by pookriala moja duša. Niečo duchovné. Veď aj názov novín tomu zodpovedal, išlo o…

  V utorok 6.4. sme si s Mons. Gavendom uctili sv. Metoda v Devíne pri príležitosti 1136. výročia jeho úmrtia.

  0 icon

  V utorok 6. apríla 2021 uplynulo 1136 rokov od smrti sv. Metoda. Daniela Suchá, predsedníčka o. z. Cyrilometodiada, a Mons. Marián Gavenda si uctili svätého Metoda položením venca k pamätníku sv. Cyrila a Metoda pred Kostolom Svätého kríža v Devíne. J. E. Mons. František Rábek, predseda Rady KBS pre vedu,…

  Arcibiskup Sheen: Pilát a najväčší justičný omyl

  0 icon

  Súdny proces, o ktorom budem dnes rozprávať je proces, na ktorom bolo prítomné celé ľudstvo. Jednotlivci, ktorí sa na tomto procese nachádzajú, v skutočnosti zastupujú jednotlivé kategórie ľudí. Súdny proces sa odohrával pred miestne najvyšším predstaviteľom Rímskej ríše, ktorý sa nazýval Poncius Pilát. Na to, aby sme boli schopní porozumieť…

 • icon FOTO DŇA