Jediná istota ľudstva: Uctievanie makroekonómie a jej boha Bezprácneho Zisku sú jedinou zárukou, že spravodlivosti a mieru, sa ľudstvo nedožije.
Zdroj: Tisícky rokov chaosu a milióny ľudí obetovaných tomuto bohu.
Interdisciplinárne zhrnutie – abstrakt, môjho viac ako 30 ročného vysvetľovania univerzálneho problému ľudstva a jeho riešenie. Pokračovanie k blogu:
https://blog.hlavnespravy.sk/33502/univerzalny-problem-ludstva/
Na bráne podniku končí ekonomická veda a za jeho bránou, začína hazardná hra s osudom ľudskej spoločnosti! Aby sme to pochopili uvediem exaktné poznatky dokazujúce, že sólo zisk, základ makroekonómie, a preto aj makroekonómia sú logickým, ekonomickým a exaktným nezmyslom!
Logický pohľad
-
Makroekonómia hodnotí (meria) premenné ekonomické hodnoty pomocou premenných (gumených) ekonomických jednotiek (peňazí). Takýto nezmysel nepozná žiadna exaktná vedná disciplína.
-
Cena produkcie postúpenej trhu (spoločnosti) je vyššia o zisk, ako je kúpy schopnosti spoločnosti. Preto vnikajú krízy, nadprodukcia alebo inflácia.
Spoločnosť ako celok, cez ocenenie konštantného kapitálu, služieb, miezd, odvodov a dani, od výrobcu dostane peniaze presne vo výške úplných vlastných nákladov (ÚVN). Žiadne iné peniaze na trh nie sú! To znamená, že ak výrobca pripočíta k ÚVN zisk, na ten už spoločnosť peniaze nemá a tak vzniká večný problém – nadvýroba.
USA ako gestor medzinárodného menového systému, aby skryl infláciu z toho plynúcu, tento problém vyriešili tak, že prázdne peniaze, nekryté realitou sa pokrývajú cez klony peňazí, úvery, deriváty a pod.
Opakované zvyšovanie ponuky peňazí na trhu nafúkne finančné bubliny bez toho, aby ovplyvnilo skutočnú ekonomiku. Tak vznikol ďalší hlúpy nápad makroekonómov (Milton Friedman ) v podobe „Vrtuľníkových peňazí – helicopter money“.. Reálna ekonomika a jej finančné zobrazenie sa takto dokonale odcudzili a makroekonómia sa tak stala konečne slobodnou „vedou o ničom“ – prázdnou ideológiou!
Tento nezmysel, navýšenie ceny o prázdnu hodnotu – zisk sme aplikovali byrokratický aj počas socializmu, čo spôsobilo narastajúcu priepasť medzi plánovanou produkciou a reálnou schopnosťou spoločnosti. Nuž, a tak sme zavrhli plánovanie a vrátili sa k hlúpemu trhu!
Likvidácie socializmu je dokonalým obrazom spoločensko-ekonomickej hlúposti ľudstva!!!
-
O čom je skutočná ekonómia? Mala by byť o reálnych ekonomických (výrobných) vzťahoch v spoločnosti. Aký zmysel v danom prípade má v týchto vzťahoch úrok, ktorý je bezprácnou hodnotou? Zločinecký! Okráda toho kto si požičal o časť jeho budúcej produkcie a devalvuje obraz reálnej ekonomiky.
Makroekonomická odpoveď v tom, že je to budúci výnos (odmena) za to, že niekto sa na určitý čas vzdal peňazí je síce možná, ale nezodpovedá objektívnej realite. Ak niekto sa vzdal časti peňazí, aby v budúcnosti získal viac produkcie, odmena je predsa zakomponovaná už v samotnej podstate reálnej ekonómie a jej reálnom obraze pomocou peňazí. On na to nepotrebuje peniaze na-viacej, pretože on to získa v podobe reálnej nadhodnoty* vznikajúcej, zvyšovaním spoločenskej produktivity – poklesom cien produkcie. Ak produktivita sa nezvýšila, potom nie je dôvod na to, aby bol veriteľ za svoj odklad spotreby odmenený a ekonomické vzťahy medzi dlžníkom a spoločnosťou ako celkom falzifikované!!!
Z celospoločenského hľadiska je úrok rovnakým nezmyslom a zločinom ako Bezprácny Zisk.
Z povedaného by malo byť jasné, že makroekonómia by sa mala zaoberať najprv výrobno-spotrebným vzťahom medzi jedincom a spoločnosťou ako celkom a až následne vzťahmi internými. Trh orientovaný na Bezprácny Zisk nielen, že nič nerieši, ale naopak exponenciálne prehlbuje nespravodlivosť v súlade s platným zákonodarstvom založenom na makroekonómii. Nuž a o tom už je nasledujúca kapitola.
* Poznámka: Je načase, aby spoločnosť pochopila rozdiel medzi nadhodnotou a ziskom a následne sa naučila hospodáriť s reálnou nadhodnotou a nie s falošným (bezprácnym) ziskom. Toto stotožňovanie zisku s nadhodnotou bude pre dnešnú spoločnosť hanbou na stáročia!!!
Ekonomický pohľad
>>>Vo vnútropodnikovom účtovníctve nie je možné dosiahnuť zisk!<<<
Toto je entitou skutočnej ekonomickej vedy, a to vie každá žiačka strednej ekonomickej školy.
Z toho plynie:
-
V podniku, teda môže byť každý zamestnanec či zložka ocenený individuálne, ale ako celok suma ziskov a strát všetkých zamestnancov, či dcérskych spoločnosti musí byť vyrovnaná.
-
Podnik akýkoľvek veľký, teda žiaden zisk ani stratu z vnútropodnikových, ekonomických, operácii nedosiahne. Podnik, ako taký pri vstupe na trh je absolútne neutrálny ekonomický objekt. Až na trhu sa mení na zlodeja v rukách svojich vlastníkov.
-
Zisk alebo stratu na trhu dosahujú vlastníci podniku, ale nie podnik! Podnik je, teda iba sterilnou rukavicou, pomocou ktorej jeho vlastníci dosahujú zisky, a to bez ich osobnej účasti na riadení či práci v podniku! Ak by podnik riadili alebo v ňom pracovali, tak by dostávali mzdu, platili odvody a dane, teda prispievali na služby, ktoré zabezpečuje v mene celej spoločnosti štátny útvar či OSN.
Toto je absolútne nevyvrátiteľná ekonomická istina, na ktorej je postavená skutočná ekonomická veda a môj návrh novej ekonomickej vedy – neo-ekonómie.
Teraz sa pozrieme pomocou tejto nevyvrátiteľnej istiny na svetovú spoločnosť a jej „správcu“ OSN.
-
Svetová spoločnosť, ako celok je rovnako uzatvorená ako podnik, ktorý s nikým neobchoduje, a teda nemôže dosiahnuť žiaden zisk.
-
Zisk v celosvetovej spoločnosti je, teda nezmyslom.
-
Ak akýkoľvek podnik vo svete dosiahne zisk, tak ho dosiahne len na úkor ostatku spoločnosti, ktorá o tom nevie, lebo sa nevedie celospoločenské účtovníctvo.
-
Honba za ziskom, teda rozkladá spoločnosť na zlodejov a okradnutých, pričom priepasť medzi zbohatlíkmi a okradnutými nestagnuje, ale sa exponenciálne prehlbuje v závislosti od priemernej miery zisku.
Kto chce to vedieť podrobnejšie nech si pozrie:
Z toho plynie, že priestor medzi podnikom a štátom či celosvetovou spoločnosťou „zasupenou“ OSN, ktorý obhospodaruje makroekonómia je ekonomickou džungľou, v ktorej vládne nespravodlivosť, ktorá narastá exponenciálne a jej kolaps je, preto nevyhnutný.
Makroekonómi to nepochopia, lebo ich myslenie založené na premenných (hieroglyfoch) a gumených peniazoch je neomylne!
Exponenciálny rozklad spoločnosti, napriek večným sľubom politikov a makroekonómov, chaos v národných i celosvetových vzťahoch meniacich sa z dňa na deň, terorizmus, vojny od ideologických cez ekonomické až po horúce, neschopnosť dospieť k rozsiahlejším dohodám v rámci štátov i OSN nemožno nenazvať ináč ako „neusporiadanosť (náhodnosť, neporiadok, mieru neurčitosti) systému“*, oficiálne, živelný trh.
Interdisciplinárny pohľad
* Tento stav vo fyzike znamená ENTROPIU!
Štatistická fyzika sa zaoberá štúdiom sústav s veľkým počtom častíc – príkladom môže byť ideálny plyn, ktorého počet častíc v bežnej miestnosti sa pohybuje v rádoch 10 27 , čo je obrovské číslo. Ak by sme chceli použiť na skúmanie takéhoto systému Newtonov zákon F = m a (ktorý prirodzene pre pohyb molekúl platí), nikdy by sme sa k výsledku nedostali. Jednak je rovníc príliš veľa (rádovo toľko ako molekúl) a navyše nepoznáme polohy a rýchlosti jednotlivých molekúl a je nemožné ich experimentálne zistiť. Preto je dôležitý prístup štatistickej fyziky, ktorá nás učí, že pri skúmaní ideálneho plynu nie sú dôležité polohy a rýchlosti všetkých molekúl (mikrostav), ale iba niekoľko málo fyzikálnych veličín (tlak, teplota, objem, počet častíc… teda makrostav). Preto hovoríme “v nádobe je plyn pod tlakom 10 atmosfér” a nezaujímajú nás detaily, ako to tie molekuly (politici, vlastníci podnikov a kupujúci – autor) robia, ako si medzi sebou rozdelili rýchlosti tak, aby nami nameranú hodnotu tlaku skutočne dosiahli. https://sk.wikipedia.org/wiki/Entropia
Podobný názor na makroekonómiu možno získať aj z iných vedných disciplín ako genetika, infektológia, biológia a podobne.
Z pohľadu filozofie to svedči o tom, že súčasná celosvetová spoločnosť sa zatiaľ nachádza pod kuratelou zákona „o premene kvantity na kvalitu na naopak“ a čaká sa na „negáciu negácie“ – revolučnú zmenu v myslení ľudstva a prechod pod kuratelu zákona „o jednote a boji protikladov“.
Zhodnotenie
Na základe pohľadu z troch rôznych hľadísk na makroekonómiu a jej boha, Bezprácny Zisk jednoznačne plynie, že makroekonómia zaoberajúca sa národným a medzi národným hospodárstvom je ilúzia a nie veda. Makroekonómia tento priestor medzi podnikom a svetovým hospodárstvo neovláda, ona sa ním, ako celkom ani nezaoberá. Zaoberá sa len mikro stavom, detailami vytrhnutými z chaotického celku a pomocou premenných (hieroglyfov) dosahuje želateľný výsledok. V lotérii sa tomu hovorí rozpisy.
Makroekonómiu možno prirovnať k ľubovoľnej hazardnej hre a dnes sa hraje jej najvyššia forma, a to Ruská ruleta. Strieľame si do vlastného tela prostredníctvom sankcii a podpore nastrčených hráčov v nádeji, že súper sa zastreli a my nie.
Abstrakt
Na bráne podniku končí ekonomická veda a za jeho bránou, začína hazardná hra s osudom ľudskej spoločnosti!!!
Riešenie celosvetového chaosu a vojnových dobrodružstiev (zverstiev) ľudskej spoločnosti
-
V celosvetovom vylúčení príčiny tohto stavu (makroekonómie a jej sólo boha, Bezprácneho Zisku) v celom medzinárodnom priestore a prechod na ekonómiu založenú na mikro (vnútropodnikovej) ekonómii. Inými slovami, v každej ekonomickej jednotke spárovať zisky so stratami!!! Samozrejme vylúčenie je potrebné robiť postupne zdola nahor, pod patronátom OSN.
-
Ustanovenie pevnej mernej jednotky (základu peňažnej meny) pre verné oceňovanie spoločenskej hodnoty celospoločenských produktov a služieb (človeka a čas). Odstránenie z ekonómie Marxom zadefinovaného pojmu „práca abstraktná“, neriešiteľnú to podstatu jeho Kapitálu, zhrnutého do abstraktu „Tovar – cena – hieroglyf“.
-
Úprava právnych a politických ustanovení pre využitie novej ekonomickej vedy pri riadení, spoločnosti. Za tým účelom je potrebné vybudovať v spoločnosti nový typ politickej nadstavby na zatiaľ ne-použitom princípe funkčného demokratického centralizmu. Dnes známe princípy ako demokracia, liberalizmus či diktatúra sú jednopohlavné, neživotné, teda nefunkčné princípy, ktoré negujú sami seba.
V Michalovciach 09.02.2024 Andrej Sablič