Záhada volieb do NR SR 2023 – je koalícia OĽANO A PRIATELIA zložená z troch alebo štyroch politických strán ?

Voľby do NR SR sa skončili a občania poznajú aj samotné výsledky volieb. Do NR SR sa dostala aj koalícia OĽANO A PRIATELIA, ktorá získala 8,89 % hlasov, čo v NR SR má predstavovať 16 poslaneckých miest. Dá sa teda predpokladať, že za svoj úspech vďačia svojmu politickému programu a dôsledne zrealizovanej kampane pred voľbami. Lenže po voľbách sa ukazuje, že tento úspech môže byť založený nielen na obyčajných novinách, správach a pravdách, ktoré sme postupne dostavali do našich domácnosti celkom štyrikrát, ale aj na lákaní ľudí na osobné auta Fiat 500, rovnako ako na možných podvodoch v rámci organizovanej volebnej korupcie.

Oficiálne sa už vie, že došlo k možnej volebnej korupcií v rámci rómskych komunít, ktoré žijú v Prešovskom a Košickom samosprávnom kraji, pretože podozrenia už začala šetriť aj NAKA. Ja osobne teraz otázku tohto typu možnej volebnej korupcie vynechám. Až dnes ráno som si totiž uvedomil niečo veľmi dôležité, čo ako občania máme už od oznámenia výsledkov volieb pred sebou ako čierne na bielom, ale nás k tomu nič doposiaľ nemuselo napadnúť. Uvedomil som si, že už pred voľbami, postupne celý september 2023 som priebežne si prezeral obyčajné noviny od prvého až do štvrtého čísla, ktorého vydavateľom bolo politické hnutie OĽANO A PRIATELIA.

V každom čísle obyčajných novín je možné si všimnúť, že na prvej strane boli vždy uvádzané iba tri politické subjekty: OĽANO A PRIATELIA, Za ľudí a Kresťanská únia. Nevedel som sa v tom zorientovať, pretože v prvých troch číslach propagačných a agitačných novín vždy bola jedna strana novín venovaná hnutiu NOVA a jej členom. Tak napríklad v prvom čísle Obyčajných novín sa píše, že členovia hnutia NOVA opäť kandidujú na kandidátke hnutia OĽANO A PRIATELIA. Bol predstavený Mgr. Gábor Grendel ako poslanec parlamentu, Mgr. Zuzana Bradovková, učiteľka a Mgr. Anna Andrejuvová, poslankyňa, politologička a právnička. Bolo zdôraznené, že prioritou ostáva očista spoločnosti, že pre Slovensko sú spravodlivosť, bezpečnosť, sloboda a podpora rodín najdôležitejšie. V druhom čísle Obyčajných správ sú opäť všetci traja predstavení verejnosti a ústredným článkom je, že spravodlivosť môžu nastoliť len charakterní ľudia. V treťom čísle Obyčajnej pravdy sú členovia NOVA opäť predstavení verejnosti. Ústredným článkom na stránke NOVA je článok s nadpisom „Spoľahlivý partner už 8 rokov“, pod ktorý sa podpísal Gábor Grendel, predseda hnutia NOVA, podpredseda NR SR.

Postavil som si otázku, prečo sa uvádzajú iba tri politické subjekty, keď v propagačných a agitačných novinách sa prezentuje aj hnutie NOVA a jej kandidáti na poslancov. Z toho mi vyplynulo, že má ísť o koalíciu štyroch politických strán. Keď som nahliadol do Zoznamu zaregistrovaných kandidátov pre voľby do NR SR dňa 30.9.2023, tak pod číslom kandidátnej listiny 5 sú v záhlaví uvedené tieto politické subjekty: Obyčajní ľudia, NOVA, Za ľudí a Kresťanská únia. Sú teda uvedené štyri politické subjekty ! Keď nahliadneme do Wikipédie, tak je tam uvedená aj správa TA SR z 19.9.2023, že vo voľbách do NR SR v roku 2023 OĽANO kandiduje v koalícií so stranami Kresťanská únia a Za ľudí, z čoho vyplýva, že ide o koalíciu troch politických subjektov. Na stránke Facebooku hnutia NOVA sa môžeme z 27.9.2023 dočítať: „Ďakujeme za podporu kandidátov hnutia NOVA na kandidátnej listine OĽANO A PRIATELIA“. Rovnako na tej istej kandidátnej listine sú aj kandidáti za Kresťanskú úniu a Za ľudí.

Podľa výsledkov volieb do NR SR, konaných dňa 30.9.2023 získala koalícia OĽANO A PRIATELIA, Kresťanská únia a Za ľudí 8,89 % platných hlasov, čo znamená, že sa dostala do NR SR, v ktorej bude mať 16 poslaneckých miest. Zaujímavosťou je, že v tomto prípade sa berie do úvahy, že ide o koalíciu zloženú z troch politických subjektov. Politické hnutie NOVA sa do počtu koaličných strán akýmsi záhadným spôsobom nezapočítalo. V takomto prípade štátna komisia v súlade s príslušnými ustanoveniami zákona o podmienkach výkonu volebného práva zobrala do úvahy, že koalícia OĽANO A PRIATELIA splnila podmienku pre účasť v NR SR, pretože prekročila hranicu získania najmenej sedem percent z celkového počtu odovzdaných platných hlasov. Zdá sa teda, že je všetko v poriadku.

Lenže v mojom prípade som si položil otázku, kde sa stratilo politické hnutie NOVA, keď oficiálne nebolo vzaté na známosť ani zo strany štátnej komisie, že sa akýmsi zázrakom nezapočítalo do počtu koaličných partnerov. Z tohto dôvodu som si povedal, že sa pozriem do Registra politických strán a hnutí, možno nájdem dôležitú informáciu k mojej záhade – k záhade skrytia politického hnutia NOVA. V Registri je uvedené, že dňa 14.6.2023 došlo k zmene názvu na OBYČAJNÍ ĽUDIA (OĽANO), NEZÁVISLÍ KANDIDÁTI (NEKA), NOVA, SLOBODNÍ A ZODPOVEDNÍ, PAČIVALE ROMA, MAGYAR SZÍVEK. K tomu je potrebné doplniť, že kandidátne listiny bolo potrebné predložiť na registráciu najneskôr do 2.júla 2023.

Z uvedeného záznamu mi vyplýva, že politické hnutie NOVA, ktorého predsedom je Mgr. Gábor Grendel, bolo skryté medzi nepolitické skupiny, ktoré v rámci ostatnej zmeny názvu politického hnutia OĽANO boli doplnené. V skutočnosti politické hnutie NOVA nemôže byť žiadnou súčasťou politického hnutia OĽANO, pretože nikdy nebolo zrušené. Dovolil som si postaviť ďalšiu otázku: Aký význam malo, aby sa tesne pred podaním kandidátnej listiny za koalíciu OĽANO A PRIATELIA urobila zmena v názve hnutia OĽANO s tým, že v sa v ňom skryje politické hnutie NOVA ? Takáto otázka má pre samotnú koalíciu veľký zmysel a význam, pretože môže zohrať veľkú v úlohu v tom, či sa politické hnutie Igora Matoviča dostane do NR SR.

Skrytie politického hnutia NOVA do politického hnutia OĽANO znamenalo pre Igora Matoviča a jeho priateľov, že si výrazne a vopred pomohli s podmienkami prideľovania mandátov. Ak ide o koalíciu troch politických subjektov, tak podmienkou je prekonať hranicu získania sedem percent z celkového počtu odovzdaných platných hlasov. Ak ide o koalíciu štyroch politických subjektov, tak v tomto prípade je potrebné pokoriť hranicu desať percent z celkového počtu odovzdaných platných hlasov. Koalícia OĽANO A PRIATELIA získala vo voľbách do NR SR 8,89 % platných hlasov, čo znamená, že v prípade koalície troch politických subjektov splnila zákonom stanovenú podmienku a postúpila do ďalšieho zisťovania volebných výsledkov. Lenže ak by politické hnutie nebolo včas skryté a ostalo by súčasťou štvorčlennej koalície OĽANO A PRIATELIA, v tomto prípade získanie 8,89 % platných hlasov nebolo by postačovalo k splneniu podmienky prideľovania mandátov, pretože zákon určuje získať viac ako desať percent z celkového počtu odovzdaných platných hlasov.

Z uvedených súvislosti vyplýva ešte jedna otázka. Kde sa stala chyba, ktorá po prešetrení môže byť klasifikovaná ako volebný podvod ? Predpokladám, že návrh na zmenu v názve politického hnutia OĽANO musel prísť len s vedomím a podpisom jeho predsedu Igora Matoviča na Ministerstvo vnútra SR. Predpokladám, že na MV SR si mali návrh na zmenu v názve hnutia preštudovať a v prípade nejasnosti si od jej predsedu žiadať aj dostatočné vysvetlenie. Z môjho pohľadu sa politické hnutie NOVA v novom návrhu na zmenu, ktorý bol schválený či zapísaný dňa 14.6.2023, vôbec nemalo objaviť a keď, tak zodpovedná osoba MV SR mala mať za povinnosť upozorniť na nezrovnalosť v návrhu a zmenu schváliť bez politického hnutia NOVA. Nestalo sa tak. Finta politického hnutia OĽANO súvisiace s potrebou skrytia politického hnutia NOVA pod „svoje krídlo“ sa vyplatila. Ak by sa tento diabolský krok so zmenou názvu politického hnutia nepodaril, koalícia OĽANO A PRIATELIA by ostala pred bránou parlamentu !

Z uvedených súvislosti mi vyplýva, že moja hypotéza je jasná: môže ísť o volebný podvod, ktorý by mal niekto kompetentný prešetriť, aby sa zistilo, či môže byť aj pravdivá. Ak na MV SR nebol kto odhaliť úmysel politického hnutia OĽANO skryť politické hnutie NOVA pod „svoje krídlo“, potom je to pomerne vážne pochybenie, ktoré mohlo byť v tichosti posvätené aj zodpovednými personami ministerstva. Ako občanovi – voličovi sa mi tento spôsob spájania politických subjektov do koalícií nepozdáva. Samozrejme, ak píšem tento článok, nemôžem vedieť, ako bola podaná kandidátka listina koalície OĽANO A PRIATELIA, podpisy ktorého štatutárneho orgánu sú uvedené. Záhada týchto volieb do NR SR sa skrýva v tom, či je možné existujúci politický subjekt tesne pred podaním kandidátnych listín doslova skryť pod „krídlo“ inej politickej strany či hnutia. Osobne nepochybujem, že politické hnutie pod vedením svojho „majstra“ Igora Matoviča ťah s ukrytím politického hnutia NOVA urobilo celkom zámerne a úmyselne s cieľom predísť možným negatívnym dôsledkom získania platných voličských hlasov. Myslím si, že voliči si zaslúžia, aby zodpovedné orgány čo najskôr vyriešili záhadu volieb do NR SR a aby boli informovaní o tom, ako sa dá takýto politický čin kvalifikovať z právneho, politického či morálneho hľadiska.

 

Dušan Hirjak

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

author photo

Dušan Hirjak

O AUTOROVI

Som na starobnom dôchodku. Niekoľko rokov som pracoval ako tajomník OV SZM v Humennom, ako konštruktér vo Vihorlate, .n.p. Snina, ako predseda Odborovej rady na výstavbe VN Starina, ako tajomník MNV a potom 5 volebných období ako starosta obce Stakčínska Roztoka. V rokoch 1989- 1994 som diaľkovo študoval na PU v Prešove filozofiu. Získal som akademický titul Mgr. a PhDr. Píšem básne ( občas ), rekreačne behám a baví ma venovať sa politickým otázkam. Niekedy som bol radovým členom KSČ a členom ĽM ( počas práce vo Vihorlate 1977-1985 - stranícka úloha ). Manželka Anna je na dôchodku, celý život pracovala v NsP Snina ako ženská sestra. Mám dve dcéry: Tatianu a Natašu. Obidve žijú a pracujú v Bratislave. Mám tri vnúčatá. Žijem v svojom rodinnom dome v Snine.

AUTOR V ČÍSLACH

Počet článkov: 236

Celkové hodnotenie: 15.45

Priemerná čítanosť: 926

icon Top za 7 dní

iconNajnovšie z HS

icon Najčítanejšie z HS

 • POČASIE NA DNES

  FOTO DŇA

 • Vybrali sme

  Polícia zadržala ženu a muža, ktorí v Bratislave šoférovali pod vplyvom alkoholu

  0icon

  Bratislava 24. júna 2024 (TASR/HSP/Foto:Facebook-Polícia SR-Bratislavský kraj)   Bratislavská polícia v uplynulých dňoch riešila dva prípady šoférov pod vplyvom alkoholu. V hlavnom meste zadržala 65-ročnú…

  Schranz medzi najlepšími strelcami aj po 10. hracom dni

  0icon

  Slovenský futbalista Ivan Schranz bol s dvoma gólmi aj po desiatom hracom dni ME najlepší strelec šampionátu spoločne s Jamalom Musialom a Niclasom Füllkrugom z…

  ŠÚKL sťahuje z trhu jednu šaržu lieku na liečbu problémov s prištítnymi žľazami

  0icon

  Bratislava 24. júna 2024 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) sťahuje z trhu jednu šaržu lieku Cinacalcet Reddy 30 mg. Používa sa pri…

  Predpoveď počasia na pondelok

  0icon

  Bratislava 24. júna 2024 (TASR/HSP/Foto:TASR-Radovan Stoklasa) Aktualizované 24. júna 2024 o 12:23 h. Počasie u nás ovplyvňuje výbežok tlakovej výše. Slnečno. Teploty 23 až 28…

  Banská Bystrica získala milióny na rozsiahlu obnovu dvoch ZŠ

  0icon

  Po rozsiahlej obnove viacerých materských škôl získala Banská Bystrica na rozsiahlu obnovu dvoch základných škôl - ZŠ Golianova a ZŠ Slovenského národného povstania (SNP) vyše…

  V Policajnom zbore realizujú na podporu duševného zdravia rôzne prednášky

  0icon

  Policajný zbor (PZ) sa zaoberá aj duševným zdravím svojich príslušníkov. Na podporu sa realizujú rôzne prednášky a druhy psychologického vzdelávania. Pre policajtov sú k dispozícii…

  SaS odmieta rušenie jedného volebného obvodu, zmenu považuje za účelovú

  0icon

  Bratislava 24. júna 2024 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Strana SaS nesúhlasí s rušením jedného volebného obvodu. Argumentuje prepadom veľkého počtu hlasov a ich nerovnosťou. Za snahou…

  Cyklistické preteky Okolo Slovenska prinesú čiastočné dopravné obmedzenia

  0icon

  Medzinárodné cyklistické preteky Okolo Slovenska, ktoré sa uskutočnia od stredy (26. 6.) do nedele (30. 6.) prinesú čiastočné obmedzenia v doprave. Týkať sa budú prevažne…

  Vláda nekoná vo veci zahraničných agentov dostatočne razantne

  0icon

  Bratislava 24. júna 2024 (HSP/Foto:TASR/AP-Zurab Tsertsvadze)   Mohli sme mať oproti západu konečne v niečom prvenstvo – konkrétne v prijatí zákona o tzv. „zahraničných agentoch“. Nevydalo, predbehla nás…

  Kaliňák: Drahí liberálni experti, sranda bokom

  0icon

  Bratislava 24. júna 2024 (HSP/ Facebook/ Foto: Screenshot Facebook video)   Uplynulý týždeň bol zverejnený prieskum dôveryhodnosti slovenských médií a výsledky boli naozaj katastrofálne: dôvera…

  Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

  Ivan Štubňa

  Gustáv Murín

  Andrej Sablič

  Erik Majercak

  Milan Šupa

  Vášeň v Tebe

  Auto Trendy

  Reklama

  Armádny Magazín

  TopDesať

  FOTO DŇA