Nemecko – cesta od nacizmu, fašizmu k zacyklenému neonacizmu…

 

Po porážke Nemecka v 2. sv. vojne bolo Nemecko rozdelené víťaznými mocnosťami na západnú a východnú časť. Po ukončení studenej vojny bola opäť Nemecku daná dôvera a v roku 1990 došlo k jeho zjednoteniu. Vtedajší predstavitelia Sovietskeho zväzu sa preorientovali na perestrojku, na spoluprácu s kolektívnym Západom v nádeji, že dôjde k širokej medzinárodnej spolupráci bez ohľadu na politické zriadenie, na kultúrne zvyklosti alebo hospodársku situáciu.

Zmluva dva plus štyri o Nemecku (12. september 1990)

Táto Zmluva medzi dvoma nemeckými štátmi a štyrmi víťaznými mocnosťami 2. svetovej vojny ustanovila podobu Nemecka ako spojeného územia NSR a NDR, zaručila hranice krajiny, obmedzila jej zbrane a vojenské sily, upravila stiahnutie sovietskych vojsk. a umožnila jej ďalšie členstvo v NATO.

Okrem iného sa v nej uvádza, že:

Spolková republika Nemecko, Nemecká demokratická republika, Francúzska republika, Zväz sovietskych socialistických republík, Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska a Spojené štáty americké, potvrdzujú svoju pripravenosť posilniť bezpečnosť, prijatím účinnej kontroly zbrojenia, odzbrojenia a opatrení na budovanie dôvery. Nebudú sa považovať navzájom za protivníkov, ale pracovať na vzťahu dôvery a spolupráce. V súlade so svojimi záväzkami podľa Charty Organizácie Spojených národov budú rozvíjať priateľské vzťahy medzi národmi založené na rešpektovaní zásady rovnakých práv a sebaurčenia národov a prijmú ďalšie vhodné opatrenia na posilnenie univerzálneho mieru.

Vychádza sa zo zásad Záverečného aktu Konferencie o bezpečnosti a spolupráci v Európe podpísaného v Helsinkách s dôrazom na rešpektovanie bezpečnostných záujmov každého.

Článok 1 zadefinoval hranice Nemecka, s tým, že Nemecko nemá žiadne územné nároky voči iným štátom a nebude si ich uplatňovať ani v budúcnosti.

Článok 2 potvrdil, záväzok vlád Nemeckej spolkovej republiky a Nemeckej demokratickej republiky, že z nemeckej pôdy bude vychádzať iba mier. Podľa ústavy zjednoteného Nemecka sú činy smerujúce a vykonávané s úmyslom narušiť mierové vzťahy medzi národmi, najmä s cieľom pripraviť sa na agresívnu vojnu, protiústavné a trestné. Vlády Nemeckej spolkovej republiky a Nemeckej demokratickej republiky vyhlasujú, že zjednotené Nemecko nikdy nepoužije žiadnu zo svojich zbraní, pokiaľ to nie je v súlade so svojou ústavou a Chartou Organizácie Spojených národov.

Článok 3 potvrdil, že vlády Spolkovej republiky Nemecko a Nemeckej demokratickej republiky sa zriekajú výroby, držby a kontroly jadrových, biologických a chemických zbraní. Vyhlasujú, že aj zjednotené Nemecko bude tieto záväzky dodržiavať. Pre zjednotené Nemecko budú naďalej platiť najmä práva a povinnosti vyplývajúce zo Zmluvy o nešírení jadrových zbraní z 1. júla 1968.

Vláda Nemeckej spolkovej republiky sa zaviazala znížiť stav personálu ozbrojených síl zjednoteného Nemecka na 370 000 (pozemných, vzdušných a námorných síl). V rámci tohto celkového stropu nebude viac ako 345 000 patriť pozemným a vzdušným silám, ktoré sú len podľa dohodnutého mandátu predmetom rokovaní o konvenčných ozbrojených silách v Európe. Vláda Nemeckej demokratickej republiky sa k tomuto vyhláseniu výslovne pripojila.

Článok 4 a 5 upravuje podmienky stiahnutia sovietskych ozbrojených síl z územia súčasnej Nemeckej demokratickej republiky a Berlína a prítomnosť vojsk na území Nemecka do ukončenia sťahovania sovietskych ozbrojených síl z územia súčasnej Nemeckej demokratickej republiky a Berlína. Potom môžu byť jednotky nemeckých ozbrojených síl zaradené do vojenských aliančných štruktúr rovnakým spôsobom ako na ostatnom území Nemecka, ale bez nosičov jadrových zbraní. Zahraničné ozbrojené sily a jadrové zbrane alebo ich nosiče nebudú v tejto časti Nemecka umiestnené ani tam rozmiestnené.

Táto Zmluva bola USA, NATO a zvlášť Nemeckom porušená napadnutím suverénnej Juhoslávie v roku 1999, čo možno charakterizovať ako vojnový zločin, za ktorý dodnes nebol nikto potrestaný. Nemecko je zodpovedné za dodávky zbraní mudžahedínom, teroristom ISIS a UCK v balkánskom priestore ešte pred rokom 1999.

Ďalším porušením Dohody bolo, že prijatie nových členov NATO východnej Európy bolo v rozpore s právnym princípom, podľa ktorého by žiaden štát nemal posilňovať svoju bezpečnosť na úkor iných.

V prospech existencie sľubu hovoria dobové dokumenty. Memorandá a zápisnice potvrdzujú, že Spojené štáty, Spojené kráľovstvo a Nemecko uisťovali Sovietov, že členstvo Poľska, Maďarska a Československa v NATO je neprípustné. Britský premiér John Major sa počas návštevy Moskvy v roku 1991 taktiež zaviazal, že sa nič podobné diať nebude.

Porušením Dohody je tiež dodávanie zbraní na Ukrajinu Nemeckom ako aj prítomnosť jadrových, chemických a biologických zbraní v Nemecku. Vojna na Ukrajine „odblokovala“ zábrany Nemecka na budúcu vojenskú expanziu. Nemecký kancelár Schulz už oznámil vojenské objednávky vo výške 100 mld. eur. (USA sú šťastím celé bez seba vzhľadom k obrovskému nárastu nielen nemeckých vojenských objednávok).

Podľa zverejnených údajov Štokholmského medzinárodného inštitútu pre výskum mieru (SIPRI) výdavky Spojených štátov na obranu v roku 2022 boli necelých 900 MLD USD, čo je skoro cca 40 percent vojenských výdavkov celého sveta!!! Nasleduje Čína, ktorá míňa 292 MLD USD, Rusko 86,4 MLD USD a prvú päťku uzatvára India s rozpočtom 81,4 miliardy MLD USD a Saudská Arábia so 75 MLD USD. Ak porovnáme USA a Rusko, tak výdavky USA sú viac ako 10 krát vyššie ako výdavky Ruska!!! Tak kto je tu celosvetový štváč a militarista, ktorý ohrozuje svetový mier? Sú to USA, ktorých ekonomika je založená na krvavých príjmoch z výroby a predaja zbraní…

Európa zaznamenala najvyšší nárast výdavkov na zbrojenie vo výške cca 6 %!!! Na všetky štáty Európy je zo strany USA vyvíjaný nátlak na extrémne zvyšovanie výdavkov zbrojenia. USA tak na jednej strane znižujú hospodársky rast štátov Európy a na druhej strane si zabezpečujú zvyšovanie svojho hospodárskeho rastu a výrobného programu zbrojárskych firiem.

Štáty sveta vynaložili na zbrojenie v roku 2022 viac ako 2 bilióny USD!!! Quo vadis World?

Na internete počas piatich minút zistíte kto koho ohrozuje, keď si pozriete mapu vojenských základní USA a NATO vo svete a počty amerických okupačných jednotiek vo svete. (viď odkazy).

Ďalším skúmaním zistíte, že USA od konca II. sv. vojny viedli dobyvačné vojny, uskutočňovali prevraty v rôznych častiach sveta a vraždili „nepohodlných“ (pre USA neslúžiacich) legálnych predstaviteľov štátov. Následok cca 20 miliónov obetí.

Európa bude vždy v ohrození ak nezruší agresívny pakt NATO, ktorý je zdôvodnením prítomnosti amerických okupantov v Európe. Ak má byť Európa a EÚ bezpečná a má prosperovať, musí sa vrátiť k vybudovaniu pôvodných hodnôt pri začiatku svojej existencie a vytvoriť vlastné obranné jednotky. Ekonomika aj obrana musí byť nezávislá od vôle USA.

Viac na:

https://www.wsws.org/en/articles/2023/04/26/exve-a26.html

https://germanhistorydocs.ghi-dc.org/docpage.cfm?docpage_id=106

https://nsarchive.gwu.edu/briefing-book/russia-programs/2017-12-12/nato-expansion-what-gorbachev-heard-western-leaders-early

https://www.aljazeera.com/news/2021/9/10/infographic-us-military-presence-around-the-world-interactive

https://www.pgpf.org/blog/2023/04/the-united-states-spends-more-on-defense-than-the-next-10-countries-combined

Z mesta SNP Ivan Štubňa

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

author photo

Ivan Štubňa

O AUTOROVI

Vyštudovaný psychológ so skúsenosťami v oblasti podnikania, zahraničného obchodu, pôsobiaci niekoľko rokov v zahraničí a na ústredných orgánoch štátnej správy.
Záujmy: cyklistika,vysokohorská turistika, liečivé bylinky...a investigatívny blog

AUTOR V ČÍSLACH

Počet článkov: 286

Celkové hodnotenie: 24.23

Priemerná čítanosť: 2369

icon Top za 7 dní

iconNajnovšie z HS

icon Najčítanejšie z HS

 • NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

  POČASIE NA DNES

  FOTO DŇA

 • Vybrali sme

  Baška: Zásadne nesúhlasíme s rušením detských pohotovostí v kraji

  0icon

  Trenčín 7. júna 2023 (TASR/HSP/Foto:Facebook/Jaroslav Baška)   Trenčiansky samosprávny kraj (TSK) zásadne nesúhlasí so zrušením detských pohotovostí v kraji. V súvislosti so zámerom Ministerstva zdravotníctva…

  Chmelár: Čaputová to urobila obzvlášť nechutným spôsobom

  0icon

  Bratislava 6. júna 2023 (HSP/Foto: Facebook ECh)   Nadácia otvorenej spoločnosti je zapojená v konzorciu šiestich nezávislých nadácií, ktorý realizuje Národný projekt "Pomoc osobám z…

  Ukrajina podľahla medzinárodnému tlaku a spustila neúspešnú ofenzívu

  0icon

  Kyjev 7. júna 2023 (HSP/sonar21/Foto:TASR/AP-Russian Defense Ministry Press)   Po mesiacoch sľubovania úderu, ktorý má údajne zatlačiť Rusko späť k jeho pôvodným hraniciam, je Ukrajina…

  NATO, načo ten cirkus? Odkedy NATO rieši parlamentné voľby na Slovensku?

  0icon

  Bratislava 6. júna 2023 (HSP/Foto: TASR-Jaroslav Novák)   "Tlaky na Smer sa budú stupňovať. Posledné udalosti mi, žiaľ, dávajú čoraz viac za pravdu," napísal včera…

  Medvedev: "a celá kokaínová banda bude okamžite zošrotovaná"

  0icon

  Moskva 7. júna 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Ekaterina Shtukina/Sputnik)   Bývalý ruský prezident a aktuálny podpredseda Bezpečnostnej rady Ruska Dmitrij Medvedev sa zamyslel nad pripravovanou ukrajinskou protiofenzívou a…

  Päť dôvodov, prečo ukrajinské ozbrojené sily zničili vodnú elektráreň Kachovka

  0icon

  Kyjev 7. júna 2023 (HSP/vz.ru/Foto:TASR/AP-Ukraine's Presidential Office)   Kyjev spôsobil ekologickú katastrofu na rieke Dneper kvôli ofenzíve AFU, tvrdia Rusi. Prinášame Vám preklad jedného z…

  Vaculíkovi opäť priala Praha, dlhodobý cieľ je titul majstra sveta

  0icon

  Bratislava 7. júna 2023 (TASR/HSP/Foto:Facebook/Plochá dráha Žarnovica)   Slovenský plochodrážnik Martin Vaculík víťazstvom v tretích pretekoch seriálu MS potvrdil, že sa mu v Prahe darí.…

  Sebadeštrukčná zahraničná politika Washingtonu

  0icon

  Washington 7. júna 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Alex Brandon, Twitter, TASR/AP-Maya Alleruzzo))   Boj na viacerých frontoch sa ukazuje ako zložitý, keďže USA, ktoré sa sústredia na Ukrajinu,…

  Predpoveď počasia na dnes

  0icon

  Bratislava 7. júna 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar, Jaroslav Novák) Aktualizované 7. júna 8:51 Situácia: Počasie u nás ovplyvňuje plytká tlaková níž. Dnes nás čaká prevažne zamračená…

  Ukrajina vymiera alebo Zelenského najhroznejšie tajomstvo

  0icon

  Kyjev 7. júna 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Andreea Alexandru)   Skutočné nenávratné straty Ukrajiny v počte zabitých sú 360 - 370 tisíc ľudí, a to nepočítame zranených, invalidov…

  Vášeň v Tebe

  Princ Harry vypovedal na súde. Hovoril o svojich depresiách a paranoji

  0 icon

  7.6.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: instagram.com/royal_family_history). V utorok 6. júna sa princ Harry objavil na Najvyššom súde v Londýne, kde svedčil v procese proti Mirror Group Newspapers, známemu bulvárnemu vydavateľovi vo Veľkej Británii. Počas pojednávania z jeho úst zazneli silné slová.

  Takto sa vyrába zlaté hnojivo. Patent záhradníkov a vlastníkov pozemkov na bohatú úrodu

  0 icon

  7.6.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: youtube.com/Vidlák). Oplatí sa obohatiť kompost dážďovkami? Odborníci tvrdia, že dážďovky dokážu urobiť veľa dobrého a že hnojivo, ktoré produkujú, má cenu zlata. Ako teda prilákať dážďovky do kompostu? Tu je niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu dosiahnuť čo najlepšie výsledky.

  Lekár podával pacientke kávu s jeho semenom. Na súde tvrdil, že si neumyl ruky

  0 icon

  7.6.2023. Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pixabay.com/DarkoStojanovic). Začína sa proces proti britskému lekárovi Dr. Nicholasovi Johnovi Chapmanovi. Je obvinený zo sexuálneho napadnutia svojich obetí pridávaním semena do ich kávy. V Spojenom kráľovstve sa začne prestížny súdny proces proti všeobecnému lekárovi Dr. Nicholasovi Johnovi Chapmanovi. Podľa

  Jednoduchý recept na drobenkový koláč. Tento dezert s ovocím chutí ako od babičky

  0 icon

  7.6.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: youtube.com/Crouton Crackerjacks). Drobenkový koláč je chutný a napriek zdaniu ľahko pripraviteľný dezert pre celú rodinu. Môžete ho podávať so slivkami, rebarborou a jahodami - v skutočnosti chutí skvele s akýmkoľvek ovocím. Interia prináša jednoduchý recept na koláč, ktorý si zamilujete!

  Trháte ich z jahôd a vyhodíte do koša? To je chyba. Sú plné cenných zložiek

  0 icon

  7.6.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: youtube.com/Tescoma). Jahody sú jedným z najobľúbenejších plodov, ktorých chuť a vôňa sa nepochybne spájajú s letom. Nečudo, že keď sa v máji začne sezóna, kraľujú našim stolom v mnohých podobách. Zdravé je nielen samotné ovocie, ale aj stopky.

  Armádny Magazín

  Húfnice CAESAR sa Ukrajine nehodia!

  0 icon

  Francúzsko, 7.jún 2023 (AM) – Vraj je to pre ich zraniteľnosť, teda pre ich rýchle opotrebúvanie a nemožnosť opráv, tvrdí francúzsky aktivista Xavier Moreau. Donedávna sa však na Ukrajine hovorilo o samohybných húfniciach CAESAR trochu inak, pyšnejšie. Napr. ukrajinský minister obrany Aleksej Reznikov vyhlasoval, že vďaka dodávkam z Francúzska a Dánska má Ukrajina druhý najväčší park

  CIA vás špehuje prostredníctvom vášho smartfónu

  0 icon

  Nemecko, 7.jún 2023 (AM) – Federálna bezpečnostná služba spoločne s ruskou FSO odhalila spravodajskú operáciu amerických tajných služieb, ktoré využívali mobilné zariadenia Apple (USA). "Bezpečnosť ruskej telekomunikačnej infraštruktúry odhalila anomálie špecifické len pre používateľov mobilných telefónov Apple a spôsobené pôsobením doteraz neznámeho škodlivého softvéru (VPO) využívajúceh

  Západ testuje na Ukrajine tie typy zbraní, ktoré potom použije v priamej vojne s Ruskom

  0 icon

  Rusko, 7.jún 2023 (AM) – Ako informovalo ruské ministerstvo obrany deň predtým, ruská armáda pri odrazení ofenzívy ukrajinskej armády na južnom Donecku zničila 28 tankov Ozbrojených síl Ukrajiny vrátane ôsmich nemeckých Leopardov. Podľa vojenského analytika Jurija Kotenoka budú západné krajiny naďalej zásobovať Kyjev

  Rusku hrozí čierna známka FATF. Pridá sa ku Kimovi?

  0 icon

  USA, 7.jún 2023 (AM) – Nepriatelia Ruska sa domnievajú, že sankčná vojna proti krajine by sa nemala obmedzovať na trestné opatrenia jednotlivých štátov, ale je potrebné medzinárodné úsilie. Samozrejme, ideálne by bolo, keby sa rozhodnutie o sankciách voči Rusku prijalo na úrovni Bezpečnostnej rady OSN, ale to sa nedeje a pravdepodobne ani…

  Čo sa stalo s Nemcami?

  0 icon

  Nemecko, 6.jún 2023 (AM) – Vzťahy Ruska s Nemeckom sa dlhodobo zhoršujú a v súčasnosti sú najhoršie v povojnovom období. Prešlo obdobie, keď Nemecko bolo v mnohých ohľadoch vlajkovou loďou Európy, keď k nemu vzhliadali mnohé iné krajiny nášho kontinentu. Dnes je to inak. Nemecké hospodárstvo pomaly degraduje, ako je to…

  TopDesať

  Raritné fotografie známych osobností, ktoré ste nikdy nevideli

  0 icon

  V dnešnom digitálnom veku, kde každý má vreckový fotoaparát vo svojom smartfóne a fotografie sú všadeprítomné, je ťažké si predstaviť, že existujú snímky známych osobností, ktoré zostali skryté pred našimi očami. No práve tieto zriedkavé a raritné fotografie nám poskytujú jedinečný pohľad do minulosti, odhaľujúc celebrity v úplne novom svetle.…

  Kvíz: Dokážete spoznať európsku krajinu na základe jej tvaru?

  0 icon

  Vitajte, milí čitatelia, v našom novom článku plnom geografického dobrodružstva! Dnes vás pozývame na vzrušujúcu výzvu, ktorá vás zavedie do srdca Európy a vyzve vás, aby ste preukázali svoje znalosti o európskych krajinách. Dokážete spoznať európsku krajinu len na základe jej tvaru? Európa je kontinent bohatý na rozmanitosť a históriu. Každá…

  Tieto celebrity svoje outfity využili aj po rokoch

  0 icon

  Vitajte v fascinujúcom svete módy a celebrít! V tomto článku sa pohrávame s myšlienkou, že ani tie najznámejšie celebrity sa neboja využiť svoje outfity opakovane, a to s tým istým štýlom a eleganciou. Odkazujú na pravdu, že dobrý štýl je nadčasový a že oblečenie môže slúžiť viac než len pri…

  Tieto fotografie dajú poriadne zabrať tvojmu zraku a mozgu

  0 icon

  V tomto článku si ukážeme fotografie, ktoré nenechajú váš zrak a mozog na pokoji. Pri niektorých fotografiách sa budete musieť skutočne zamyslieť, či vidíte skutočnosť alebo iba optický trik. Tieto fotografie majú schopnosť vyvolávať záhadné dojmy a vášne vo vašom vnútri. Za ich zdanlivo jednoduchými a bežnými kompozíciami sa však…

  Extrémne drahé chyby zachytené na fotografiách

  0 icon

  Hovorí sa, že za chyby sa platí. Bohužiaľ, tieto fotografie majú hodnotu tisícky eur - tisícky eur na opravy poškodených vecí. Pozrite sa na zbierku nešťastia v podaní extrémne drahých chýb. Reddit je na vrchole v poskytovaní fotografií ľudí, ktorí majú naozaj ťažký deň. Prispievatelia na r/ThatLookedExpensive sa delia o…

  FOTO DŇA