Nemecko – cesta od nacizmu, fašizmu k zacyklenému neonacizmu…

 

Po porážke Nemecka v 2. sv. vojne bolo Nemecko rozdelené víťaznými mocnosťami na západnú a východnú časť. Po ukončení studenej vojny bola opäť Nemecku daná dôvera a v roku 1990 došlo k jeho zjednoteniu. Vtedajší predstavitelia Sovietskeho zväzu sa preorientovali na perestrojku, na spoluprácu s kolektívnym Západom v nádeji, že dôjde k širokej medzinárodnej spolupráci bez ohľadu na politické zriadenie, na kultúrne zvyklosti alebo hospodársku situáciu.

Zmluva dva plus štyri o Nemecku (12. september 1990)

Táto Zmluva medzi dvoma nemeckými štátmi a štyrmi víťaznými mocnosťami 2. svetovej vojny ustanovila podobu Nemecka ako spojeného územia NSR a NDR, zaručila hranice krajiny, obmedzila jej zbrane a vojenské sily, upravila stiahnutie sovietskych vojsk. a umožnila jej ďalšie členstvo v NATO.

Okrem iného sa v nej uvádza, že:

Spolková republika Nemecko, Nemecká demokratická republika, Francúzska republika, Zväz sovietskych socialistických republík, Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska a Spojené štáty americké, potvrdzujú svoju pripravenosť posilniť bezpečnosť, prijatím účinnej kontroly zbrojenia, odzbrojenia a opatrení na budovanie dôvery. Nebudú sa považovať navzájom za protivníkov, ale pracovať na vzťahu dôvery a spolupráce. V súlade so svojimi záväzkami podľa Charty Organizácie Spojených národov budú rozvíjať priateľské vzťahy medzi národmi založené na rešpektovaní zásady rovnakých práv a sebaurčenia národov a prijmú ďalšie vhodné opatrenia na posilnenie univerzálneho mieru.

Vychádza sa zo zásad Záverečného aktu Konferencie o bezpečnosti a spolupráci v Európe podpísaného v Helsinkách s dôrazom na rešpektovanie bezpečnostných záujmov každého.

Článok 1 zadefinoval hranice Nemecka, s tým, že Nemecko nemá žiadne územné nároky voči iným štátom a nebude si ich uplatňovať ani v budúcnosti.

Článok 2 potvrdil, záväzok vlád Nemeckej spolkovej republiky a Nemeckej demokratickej republiky, že z nemeckej pôdy bude vychádzať iba mier. Podľa ústavy zjednoteného Nemecka sú činy smerujúce a vykonávané s úmyslom narušiť mierové vzťahy medzi národmi, najmä s cieľom pripraviť sa na agresívnu vojnu, protiústavné a trestné. Vlády Nemeckej spolkovej republiky a Nemeckej demokratickej republiky vyhlasujú, že zjednotené Nemecko nikdy nepoužije žiadnu zo svojich zbraní, pokiaľ to nie je v súlade so svojou ústavou a Chartou Organizácie Spojených národov.

Článok 3 potvrdil, že vlády Spolkovej republiky Nemecko a Nemeckej demokratickej republiky sa zriekajú výroby, držby a kontroly jadrových, biologických a chemických zbraní. Vyhlasujú, že aj zjednotené Nemecko bude tieto záväzky dodržiavať. Pre zjednotené Nemecko budú naďalej platiť najmä práva a povinnosti vyplývajúce zo Zmluvy o nešírení jadrových zbraní z 1. júla 1968.

Vláda Nemeckej spolkovej republiky sa zaviazala znížiť stav personálu ozbrojených síl zjednoteného Nemecka na 370 000 (pozemných, vzdušných a námorných síl). V rámci tohto celkového stropu nebude viac ako 345 000 patriť pozemným a vzdušným silám, ktoré sú len podľa dohodnutého mandátu predmetom rokovaní o konvenčných ozbrojených silách v Európe. Vláda Nemeckej demokratickej republiky sa k tomuto vyhláseniu výslovne pripojila.

Článok 4 a 5 upravuje podmienky stiahnutia sovietskych ozbrojených síl z územia súčasnej Nemeckej demokratickej republiky a Berlína a prítomnosť vojsk na území Nemecka do ukončenia sťahovania sovietskych ozbrojených síl z územia súčasnej Nemeckej demokratickej republiky a Berlína. Potom môžu byť jednotky nemeckých ozbrojených síl zaradené do vojenských aliančných štruktúr rovnakým spôsobom ako na ostatnom území Nemecka, ale bez nosičov jadrových zbraní. Zahraničné ozbrojené sily a jadrové zbrane alebo ich nosiče nebudú v tejto časti Nemecka umiestnené ani tam rozmiestnené.

Táto Zmluva bola USA, NATO a zvlášť Nemeckom porušená napadnutím suverénnej Juhoslávie v roku 1999, čo možno charakterizovať ako vojnový zločin, za ktorý dodnes nebol nikto potrestaný. Nemecko je zodpovedné za dodávky zbraní mudžahedínom, teroristom ISIS a UCK v balkánskom priestore ešte pred rokom 1999.

Ďalším porušením Dohody bolo, že prijatie nových členov NATO východnej Európy bolo v rozpore s právnym princípom, podľa ktorého by žiaden štát nemal posilňovať svoju bezpečnosť na úkor iných.

V prospech existencie sľubu hovoria dobové dokumenty. Memorandá a zápisnice potvrdzujú, že Spojené štáty, Spojené kráľovstvo a Nemecko uisťovali Sovietov, že členstvo Poľska, Maďarska a Československa v NATO je neprípustné. Britský premiér John Major sa počas návštevy Moskvy v roku 1991 taktiež zaviazal, že sa nič podobné diať nebude.

Porušením Dohody je tiež dodávanie zbraní na Ukrajinu Nemeckom ako aj prítomnosť jadrových, chemických a biologických zbraní v Nemecku. Vojna na Ukrajine „odblokovala“ zábrany Nemecka na budúcu vojenskú expanziu. Nemecký kancelár Schulz už oznámil vojenské objednávky vo výške 100 mld. eur. (USA sú šťastím celé bez seba vzhľadom k obrovskému nárastu nielen nemeckých vojenských objednávok).

Podľa zverejnených údajov Štokholmského medzinárodného inštitútu pre výskum mieru (SIPRI) výdavky Spojených štátov na obranu v roku 2022 boli necelých 900 MLD USD, čo je skoro cca 40 percent vojenských výdavkov celého sveta!!! Nasleduje Čína, ktorá míňa 292 MLD USD, Rusko 86,4 MLD USD a prvú päťku uzatvára India s rozpočtom 81,4 miliardy MLD USD a Saudská Arábia so 75 MLD USD. Ak porovnáme USA a Rusko, tak výdavky USA sú viac ako 10 krát vyššie ako výdavky Ruska!!! Tak kto je tu celosvetový štváč a militarista, ktorý ohrozuje svetový mier? Sú to USA, ktorých ekonomika je založená na krvavých príjmoch z výroby a predaja zbraní…

Európa zaznamenala najvyšší nárast výdavkov na zbrojenie vo výške cca 6 %!!! Na všetky štáty Európy je zo strany USA vyvíjaný nátlak na extrémne zvyšovanie výdavkov zbrojenia. USA tak na jednej strane znižujú hospodársky rast štátov Európy a na druhej strane si zabezpečujú zvyšovanie svojho hospodárskeho rastu a výrobného programu zbrojárskych firiem.

Štáty sveta vynaložili na zbrojenie v roku 2022 viac ako 2 bilióny USD!!! Quo vadis World?

Na internete počas piatich minút zistíte kto koho ohrozuje, keď si pozriete mapu vojenských základní USA a NATO vo svete a počty amerických okupačných jednotiek vo svete. (viď odkazy).

Ďalším skúmaním zistíte, že USA od konca II. sv. vojny viedli dobyvačné vojny, uskutočňovali prevraty v rôznych častiach sveta a vraždili „nepohodlných“ (pre USA neslúžiacich) legálnych predstaviteľov štátov. Následok cca 20 miliónov obetí.

Európa bude vždy v ohrození ak nezruší agresívny pakt NATO, ktorý je zdôvodnením prítomnosti amerických okupantov v Európe. Ak má byť Európa a EÚ bezpečná a má prosperovať, musí sa vrátiť k vybudovaniu pôvodných hodnôt pri začiatku svojej existencie a vytvoriť vlastné obranné jednotky. Ekonomika aj obrana musí byť nezávislá od vôle USA.

Viac na:

https://www.wsws.org/en/articles/2023/04/26/exve-a26.html

https://germanhistorydocs.ghi-dc.org/docpage.cfm?docpage_id=106

https://nsarchive.gwu.edu/briefing-book/russia-programs/2017-12-12/nato-expansion-what-gorbachev-heard-western-leaders-early

https://www.aljazeera.com/news/2021/9/10/infographic-us-military-presence-around-the-world-interactive

https://www.pgpf.org/blog/2023/04/the-united-states-spends-more-on-defense-than-the-next-10-countries-combined

Z mesta SNP Ivan Štubňa

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

author photo

Ivan Štubňa

O AUTOROVI

Vyštudovaný psychológ so skúsenosťami v oblasti podnikania, zahraničného obchodu, pôsobiaci niekoľko rokov v zahraničí a na ústredných orgánoch štátnej správy.
Záujmy: cyklistika,vysokohorská turistika, liečivé bylinky...a investigatívny blog

AUTOR V ČÍSLACH

Počet článkov: 381

Celkové hodnotenie: 24.18

Priemerná čítanosť: 2411

icon Top za 7 dní

iconNajnovšie z HS

icon Najčítanejšie z HS

 • POČASIE NA DNES

  FOTO DŇA

 • Vybrali sme

  Kaliňák hodnotí dni po atentáte: Ktorá politická strana si po atentáte veľmi rýchlo premazala sociálne siete?

  0icon

  Bratislava 24. mája 2024 (HSP/Foto:Screenshot Youtube)   Je desiaty deň od politického antentátu na Roberta Fica, predsedu vlády Slovenskej republiky a som rád, že dnes…

  TA3 porušila zákon za odvysielanie V politike s hosťami Zuzanou Čaputovou a Milanom Majerským. RpMS udelila viacero sankcií

  0icon

  Rada pre mediálne služby (RpMS) uložila na stredajšom (22. 5.) zasadnutí viacero sankcií v podobe upozornenia na porušenie zákona. Začala aj viacero správnych konaní.

  Lomnický si vylepšil sezónne maximum na 71,16 a skončil tretí

  0icon

  Slovenský kladivár Marcel Lomnický obsadil v piatkových pretekoch na 59. ročníku atletického mítingu P-T-S 3. miesto. Pripísal si sezónne maximum 71,16 m. Obom Slovenkám v…

  Kto obsadí post predsedu NR SR? Ustúpi Hlas?

  0icon

  Koaliční partneri sa zatiaľ nedohodli na tom, že spoločným kandidátom na predsedu Národnej rady (NR) SR bude podpredseda Hlasu-SD Richard Raši. Po piatkovom zasadnutí predsedníctva…

  Polícii vlani oznámili 2411 nezvestných osôb do 18 rokov, 2245 z nich vypátrali

  0icon

  Policajnému zboru vlani oznámili 2411 nezvestných maloletých a mladistvých osôb do 18 rokov, z toho v 2245 prípadoch boli tieto osoby vypátrané.

  Schutz (SME) označuje koalíciu za „démonov zla“

  0icon

  Bratislava 24. mája 2024 (HSP/Foto:Facebook)   A sme znovu tam, kde pred atentátom. Uvážte: Komentátor denníka SME, Peter Schutz, píše: „Ničím nepodložený optimizmus je totiž akási…

  Deň slovanského písomníctva a kultúry

  0icon

  Žilina 24. mája 2024 (HSP/Foto:Andrea Slotová)   24. mája si v slovanských krajinách pripomínajú Deň slovanského písomníctva a kultúry a vzdávajú poctu apoštolom rovných svätým…

  Koniec relácie Na telo? Televízia Markíza urobila záhadný krok

  0icon

  Bratislava 24. mája 2024 (HSP/Foto:Facebook)   Markíza odvysiela počas televíznej jari posledné dve vydania politickej debaty Na telo. Priznáva, že po lete tradičný formát s…

  To najdôležitejšie z Ukrajiny: Putin obvinil Západ z narušenia rozhovorov

  0icon

  Kyjev 24. mája 2024 (HSP/Foto:TASR/AP-TASR/AP-Andrii Marienko, telegram) Aktualizované 24. mája 2024 19:48 V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na…

  MZVEZ: Ekonomická diplomacia začína doma na Slovensku

  0icon

  Bratislava 24. mája 2024 (TASR/HSP/Foto:Twitter)   Cieľom slovenskej ekonomickej diplomacie je nielen prilákať na Slovensko nové investície, ale zároveň pomôcť slovenským firmám etablovať sa na…

  Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

  Peter Lipták

  Miroslav Iliaš

  René Pavlík

  Marek Brna

  Peter Haršáni

  Vášeň v Tebe

  Auto Trendy

  Reklama

  Armádny Magazín

  TopDesať

  FOTO DŇA