Uniknuté spravodajské súbory odhaľujú nepohodlné pravdy bosnianskej vojny

 

Pod týmto názvom uverejnil portál The Grayzone článok o pozadí tajných operácií zločineckej organizácie CIA v oblasti Balkánu s následkom vypuknutia vojenských operácií a množstva obetí. Nelegálne operácie CIA boli odhalené vďaka uniknutým spravodajským súborom kanadských mierových síl, pôsobiacich v tom období v balkánskom priestore. Zo strany CIA išlo o podnecovanie k vojne, nelegálne dodávky zbraní pre vyzbrojenie mudžáhedínov a importovaných džihádistických bojovníkov vycvičených CIA v rôznych častiach sveta vrátane Európy.

Mýtus bosnianskej vojny spočíva v nehanebnom masírovaní mozgov verejnosti prostredníctvom korporátnych negatívnych mainstreamových médií o tom, že za vojnu je zodpovedné Srbsko, ktoré sa chce zmocniť bosnianskeho a chorvátskeho územia s cieľom vytvorenia tzv. Veľkého Srbska“. Táto účelová lož bola v tom období legitimizovaná Medzinárodným trestným tribunálom pre bývalú Juhosláviu (ICTY). Treba si uvedomiť, že ICTY bol umelo vytvorený súdny nástroj na súdenie podľa požiadaviek USA a NATO, ktoré sú priamo zodpovedné za balkánske tragédie a ktoré vyvrcholili v agresívnej vojne NATO v roku 1999 proti bývalej Juhoslávii. Vrahovia tak prostredníctvom ICTY súdili svoje obete. Ďalším cieľom ICTY bolo ospravedlniť vojenské zásahy Západu na území Balkánu a legalizovať ich.

Začiatkom roku 2022 Canada Declassifield prvýkrát zverejnili množstvo spravodajských depeší, ktoré odhaľujú aká cynická fraška s tragickými následkami sa v priestore Balkánu odohrala. Kanadskí vojaci boli súčasťou UNPROFOR a boli vyslaní do bývalej Juhoslávie v roku 1992. Ich úlohou bolo zabrániť ozbrojeným konfliktom medzi etnikami a prípadného vzniku vojny. Uniknuté dokumenty ponúkajú jedinečný pohľad na vojnu z prvej ruky v reálnom čase, ako sa vyvíjala, s vyhliadkou na mier, ktorá sa zmenila na krviprelievanie mnohonáboženskej a multietnickej Juhoslávie. (dokumentáciu si môžete pozrieť v odkazoch).

Európske spoločenstvo (ES) sa snažilo zažehnať balkánsku krízu začiatkom 90-tych rokov tým, že sa pripravila mierová dohoda. Podľa nej sa Bosna a Hercegovina mala stať konfederáciou rozdelenou na tri čiastočne autonómne oblasti s pomyselnou hranicou podľa etnických línií. Každá zo strán bola spokojná lebo dostali vlastnú samosprávu a mohli sa podieľať na vlastnej vízii rozvoja vzájomnej spolupráce. Išlo o tzv. Mierový plán Carington-Cutilero a bol výsledkom Mierovej konferencie ES, ktorá sa konala vo februári 1992 v snahe zabrániť tomu, aby sa Bosna a Hercegovina dostala do vojny.

Vodca moslimov Alija Izetbegović s novou situáciou nebol spokojný. Jeho snom bola unitárna Bosna a Hercegovina (BaH), v ktorej by boli menšiny Srbov a Chorvátov. Veľvyslanec USA v Juhoslávii Warren Zimmermann o tom veľmi dobre vedel. Preto hneď po návrate Izetbegovića z Lisabonu neváhal a odletel z Belehradu do Sarajeva, kde sa s Izetbegovićom stretol. Ubezpečil Izetbegovića, že USA nestoja za obsahom lisabonskej mierovej zmluvy a ponúkol mu, že USA podporia BaH ak vyhlási samostatnosť. Podpora USA spočívala v dodávkach zbraní a finančných injekcií do budúcej vojny.

V pláne USA nebol mier na Balkáne, ale vyvolanie vojny v tomto priestore s cieľom oslabenia balkánskych štátov a vytvoriť z nich lokajské štáty USA. Izetbegović po tomto uistení Zimmermanna sa rozhodol, že vyhlási samostatný štát napriek tomu, že vedel, že s touto alternatívou srbská a chorvátska menšina súhlasiť nebude. Netrvalo dlho a začala sa vojna v BaH, v ktorej zahynulo okolo 200 000 ľudí. Warren Zimmermann tak na príkaz USA je priamo zodpovedný za rozpútanie tejto vojny. Ale aj za následné tragické udalosti v balkánskom priestore. USA si dobre uvedomovali a stále uvedomujú, že Srbsko nemožno len tak poraziť. Skúšajú to dodnes. Pre USA boli Srbi etnickou skupinou, ktorá bola najviac odhodlaná zachovať si existenciu nezávislej republiky. Cieľom USA preto bolo udržať vojnu na Balkáne čo „najdlhšie pri živote“. ES v priebehu vojny sa pokúšalo o ukončenie konfliktu. Boli to však Moslimovia s Izetbegovičom na čele, ktorí nemali záujem na skončení vojny. Mali za sebou USA, ktorí riadili ich predstaviteľov, dodávali im zbrane a obrovské finančné prostriedky, ktorými USA „dopovali“ politických predstaviteľov BaH.

 

Spravodajské informácie kanadských mierových síl uvádzajú:

 

že to boli USA, ktorí mediálne propagovali obraz „zlých“ Srbov vo svete ako prekážku ukončenia vojny. Na základe týchto záverov sa rozhodlo o bombardovaní NATO na srbské oblasti BaH. Dokonca aj v čase vyhlásených prímerí vyprovokovali bojujúce strany k vojenským akciám a ukončeniu dočasného prímeria.

Počas celého konfliktu bosnianski mudžahedíni neustále pracovali na eskalácii násilia. Moslimovia z celého sveta prúdili do krajiny začiatkom druhej polovice roku 1992 a viedli džihád proti Chorvátom a Srbom. Mnohí už získali skúsenosti na afgánskom bojisku v 80. a začiatkom 90. rokov po príchode z fundamentalistických skupín v Británii a USA infiltrovaných CIA a MI6.

Mudžahedíni a zbrane boli prepravované na letisko v Tuzle pomocou amerických lietadiel C-130 Hercules.

Ďalšie správy hovoria: „Moslimovia nie sú na to, aby strieľali na svojich ľudí alebo oblasti OSN a potom tvrdili, že vinníkom sú Srbi, aby si získali ďalšie sympatie Západu. Moslimovia často umiestňujú svoje delostrelectvo extrémne blízko k budovám OSN a citlivým oblastiam, ako sú nemocnice, v nádeji, že srbská paľba zasiahne tieto miesta pod dohľadom medzinárodných médií“.

Moslimskí vojaci maskovaní za sily OSN“ boli spozorovaní v modrých prilbách UNPROFOR a „kombinácii nórskeho a britského bojového oblečenia“, pričom jazdili na vozidlách natretých bielou farbou s označením UN“.

Masaker v Markale dňa 5. februára 1994 si vyžiadal 68 mŕtvych. OSN v tom čase nebolo schopné zaujať stanovisko, hoci jednotky UNPROFOR svedčili, že zodpovednosť za to nesie bosnianska strana.

Vieme, že moslimovia v minulosti strieľali na svojich civilistov a letisko, aby získali pozornosť médií. „Moslimské sily mimo Sarajeva v minulosti nastražili trhaviny do svojich vlastných pozícií a potom ich odpálili, pričom tvrdili, že ich bombardujú Srbi. To sa potom použilo ako zámienka pre moslimskú „protipaľbu“ a útoky na Srbov.

ICTY za tento zločin odsúdila srbského generála Stanislava Galića vroku 2003 za jeho úlohu pri obliehaní Sarajeva pričom dospel k záveru, že masaker bol úmyselne spáchaný srbskými silami.

PS: Za agresiu zločineckého paktu NATO proti Juhoslávii v roku 1999 dodnes nikto nebol potrestaný. NATO pritom porušilo nielen svoje vlastné články zmluvy aliancie, ale aj všetky relevantné medzinárodné dohody. Zločiny boli vykonané bez súhlasu BR OSN. Táto agresia vznikla na základe dlhodobého plánu na rozbitie balkánskeho priestoru. Dnes opäť USA spolu s Veľkou Britániou organizujú provokácie proti Srbsku a využívajú na to Kosovo, ktoré bolo Srbsku ukradnuté. Všetci vieme prečo. Kvôli obrovskému nerastnému bohatstvu a strategickému priestoru, v ktorom sa nachádzajú západné vojenské základne…Taká je „demokracia“ zločincov v USA a NATO.

 

Viac na:

https://thegrayzone.com/2022/12/30/declassified-intelligence-files-bosnian-war/

https://thegrayzone.com/wp-content/uploads/2022/12/1F-Copy.pdf

https://thegrayzone.com/wp-content/uploads/2022/12/image-17.pdf

 

 

Z mesta SNP Ivan Štubňa

 

 

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

author photo

Ivan Štubňa

O AUTOROVI

Vyštudovaný psychológ so skúsenosťami v oblasti podnikania, zahraničného obchodu, pôsobiaci niekoľko rokov v zahraničí a na ústredných orgánoch štátnej správy.
Záujmy: cyklistika,vysokohorská turistika, liečivé bylinky...a investigatívny blog

AUTOR V ČÍSLACH

Počet článkov: 262

Celkové hodnotenie: 24.36

Priemerná čítanosť: 2316

icon Top za 7 dní

iconNajnovšie z HS

icon Najčítanejšie z HS

 • NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

  POČASIE NA DNES

  FOTO DŇA

 • Vybrali sme

  Chovanec: Takmer všetci pacienti s rakovinou semenníkov sa môžu vyliečiť

  0icon

  Bratislava 22. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Rakovina semenníkov je jediným typom rakoviny, pri ktorej je možné vyliečiť až 95 percent pacientov. Využíva sa pritom chemoterapia…

  Horecký: Po nástupe kurikula plánujeme zjemniť testovanie na končiace cykly

  0icon

  Bratislava 22. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   V budúcich rokoch po nástupe nového kurikula plánuje ministerstvo školstva zjemniť testovanie žiakov na končiace cykly. Teda po…

  SVLS kritizuje fungovanie elektronickej PN, papierová forma možno zostane dlhšie

  0icon

  Bratislava 22. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Systém elektronickej práceneschopnosti (ePN) má množstvo nedostatkov. Poukazuje na to Spoločnosť všeobecných lekárov Slovenska (SVLS), podľa ktorej je…

  Polícia: Na D1 smerom do Bratislavy sa prevrátil kamión, dopravu odkláňajú

  0icon

  Bratislava 22. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Na diaľnici D1 smerom do Bratislavy, na kilometri 31, sa prevrátil kamión. Blokované sú všetky tri jazdné pruhy, kamión…

  Vláda odobrila novelu Trestného zákona, kladie dôraz na alternatívne tresty

  0icon

  Bratislava 22. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:Pixabay) Aktualizované 22. marca 2023 14:30 Novelu Trestného zákona, ktorá kladie okrem iného dôraz na ukladanie alternatívnych trestov, odlíšenie dílerov od…

  Ďalšie Hershove odhalenia. Verzii západných médií nastavil zrkadlo

  0icon

  Bratislava 22. marca 2023 (HSP/Foto:Twitter)   Americký novinár Seymour Hersh zverejnil druhú časť svojho vyšetrovania bombardovania Nord Streams Pripomeňme, že v prvej časti uviedol, že…

  Víťazstvo holandskej farmárskej strany je varovaním pre zelené hnutie

  0icon

  Amsterdam 22. marca 2023 (HSP/unherd/Foto:TASR/AP-Peter Dejong)   Minulý týždeň sa holandskí voliči zúčastnili na voľbách do krajinských rád a Senátu. Teraz sú k dispozícii úplné…

  Prekvapivé? Šokujúci prieskum a znepokojujúce mediálne ticho

  0icon

  Praha 22. marca 2023 (HSP/sosp/Foto:Pixabay) Článok z kategórie Česky Problém mají média s výsledky, nikoli s metodou. Od zveřejnění reprezentativního průzkumu uběhlo už pár dní…

  Výcvik ukrajinských vojakov na Slovensku bude pokračovať aj tento rok

  0icon

  Bratislava 22. marca 2023  (TASR/HSP/Foto:Twitter)   Výcvik ukrajinských ozbrojených síl (UAF) na území Slovenska bude v rámci Asistenčnej misie Európskej únie (EUMAM UA) pokračovať aj…

  Ako pomôže zatykač ICC na Putina mierovým rokovaniam? Veštci teraz dostávajú lekciu...

  0icon

  Moskva 22. marca 2023 (HSP/rmx.news/Foto:TASR/AP-Sergei Karpukhin, Sputnik, Kremlin)   V určitom okamihu dôjde vo vojne na Ukrajine k mierovej dohode. Ako sa v tejto súvislosti…

  Armádny Magazín

  Putin a Šojgu ihneď zareagovali na plány Londýna presunúť „jadrové zbrane“ do Kyjeva. Aké sú ruské možnosti?

  0 icon

  Rusko, 22. marec 2023 (AM) – V blízkej budúcnosti Londýn v rámci vojenskej pomoci Ukrajine prevezie muníciu s ochudobneným uránom do Kyjeva. Oznámila to 21. marca námestníčka ministra obrany Veľkej Británie Annabelle Goldie. Treba si uvedomiť, že z pohľadu „mierumilovného“ Západu a ich sťažovateľských „ukrajinských vlastencov“ je avizované rozhodnutie pl

  Zatykač na ruskú hlavu štátu - podvod nevídaných rozmerov

  0 icon

  Rusko, 22. marec 2023 (AM) – 17. júl je Svetovým dňom medzinárodnej spravodlivosti. V tento deň bol v roku 1998 podpísaný Rímsky štatút Medzinárodného trestného súdu (ICC). Dnes je medzinárodné trestné súdnictvo skutočne monštrum, ktoré n

  Ruská banka ako sabotér? Colná služba odkryla štatistické tajomstvá ministerstva financií USA

  0 icon

  USA, 22. marec 2023(AM) – Ruské médiá práve priniesli najnovšie štatistiky amerického ministerstva financií týkajúce sa amerických štátnych cenných papierov v zahraničí. Dozvedeli sme sa, že ruské štátne dlhopisy v držbe USA predstavovali ku koncu januára 67 miliónov USD, z toho 54 miliónov USD v dlhodobých dlhopisoch a 13 miliónov USD…

  Vrchný veliteľ Surovikin zakryl Rusko „Kupolou“ pred raketami NATO

  0 icon

  Rusko, 22. marec 2023 (AM) – Západ sa snažil udusiť ruský protiraketový program sankciami no nepodarilo sa. Pokusy NATO paralyzovať ruský raketový a vesmírny program úplne zlyhali. K tomuto záveru dospela špecializovaná publikácia Defense News po analýze najnovších štartov ruských satelitov.   V n

  V nevyhlásenej tretej svetovej vojne Rusko profituje z politiky Turecka

  0 icon

  USA, 22. marec 2023(AM) –Na rozdiel od obáv odporcov tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana sa "otrasy zeme" - séria zemetrasení, ktoré zabili viac ako 48 tisíc ľudí a zničili 6217 budov s celkovou škodou približne 100 miliárd dolárov - nestali zámienkou na odloženie parlamentných a prezidentských volieb. V Turecku

  TopDesať

  9 každodenných vecí, ktoré nám môžu uškodiť

  0 icon

  Týchto 9 každodenných vecí nám môže poriadne uškodiť. Na tieto veci by si si mal dať pozor. Škodlivé látky v našej domácnosti - každý z nás sa zameria na domáce chemikálie a pesticídy. Prekvapením však môže byť, že niektoré každodenné veci, ktoré používame, ako špongia do kúpeľa a voda z…

  10+ zvláštnych faktov o Číne, o ktorých si pravdepodobne nevedel

  0 icon

   Čína je naozaj fascinujúca krajina. Niektoré veci či zvyky sú v Číne naozaj veľmi zaujímavé a veci, ktoré sa v tejto krajine považujú za normálne, sú pre nás naozaj dosť netradičné. Prečítaj si niečo o tom, určite ťa to prekvapí. P.S.: Nezabudni, že článok pokračuje aj na druhej strane! [the_ad…

  5 znakov, pri ktorých ti hrozí nebezpečenstvo

  0 icon

  Zlodeji a zločinci sú poriadne prefíkaní! Majú niekoľko trikov, pri ktorých ti hrozí nebezpečenstvo. Ako však tieto triky včas zaregistrovať a ochrániť tak seba, prípadne svoj majetok? Neexistuje žiadna všeobecná rada, pretože zlodeji a zločinci využívajú nespočetné množstvo trikov, pri ktorých ti hrozí reálne nebezpečenstvo. Mal by si byť obozretný…

  10 detských hádaniek, ktoré potrápia aj dospelú myseľ

  0 icon

  Každá zvedavá myseľ si rada pochutná na hádankách. Čím ťažšie, tým lepšie. No mnohokrát je odpoveď úplne jednoduchá. Dokážeš vyriešiť týchto 10 detských hádaniek bez zdĺhavého zamýšľania sa? :) 1. hádanka Ktorá pneumatika

  Potraviny, ktoré do chladničky nikdy nedávaj

  0 icon

  Chladnička je jedným z najlepších vynálezov všetkých čias. Udržiava potraviny v čerstvom stave, no vieš čo do nej nepatrí? Ušetril si pri poslednom nákupe v hypermakete desiatky eur a teraz sa tešíš z preplnenej chladničky? Neteš sa predčasne! Ak sa do chladničky dostane niečo, čo tam nepatrí, ani najmodernejšie technológie neuchránia tieto potraviny pred skazením…

  FOTO DŇA