Pozor! Duchovné zákonitosti platia aj v politike!

Koho voliť? Túto zásadnú otázku si kládli ľudia pri všetkých predchádzajúcich voľbách a budú si ju klásť i pri všetkých voľbách v budúcnosti. Koho voliť, keď nikto z kandidátov nie je dokonalý a každý má svoje menšie, alebo väčšie chyby. A často je tých chýb a prešľapov pri detailnejšom pohľade u všetkých kandidátov tak veľa, že sú voliči nútení voliť medzi väčším, alebo menším zlom.

„Zlo je len zlo“, hovoria na to duchovne zrelší ľudia. Nech už je menšie, alebo väčšie. A toto zlo sa napokon aj tak plne prejaví, na základe čoho im vychádza, že keď nemôžu voliť naozaj dobrého kandidáta, nebudú voliť radšej nikoho. Nebudú voliť nijaké menšie zlo.

Je ale toto riešenie?

Skúsme sa na celú problematiku pozrieť z hľadiska duchovných zákonitostí a vniesť do nej viac svetla práve z tohto uhla pohľadu.

Každá politická reprezentácia, nech už je jej kvalita akákoľvek, je vždy odrazom a obrazom duchovnej kvality národa. Každý národ má na svojom čele a na svojom vrchole vždy len takých ľudí, akých si zaslúži. Takých, aká je úroveň jeho vlastnej duchovnej zrelosti. To je zákonitosť!

Lebo politik nie je človek, ktorý spadol z Mesiaca. Je to človek, ktorý vzišiel z národa. Preto je jeho osobnosť rovnako duchovne a morálne zrelá, ako väčšina jeho národa. Inak to predsa ani nemôže byť!

Takýmto spôsobom osobnosti na vrchole spoločnosti zrkadlia a odrážajú duchovno morálny stav národa. Odrážajú mieru jeho duchovnej a morálnej zrelosti. Je preto ilúziou dúfať, že voľbami sa niečo zásadného zmení, pretože vždy aj tak budeme vyberať len medzi takou politickou špičkou, ktorá zrkadlí duchovnú úroveň národa.

Veci sa však samozrejme dajú meniť a majú meniť k lepšiemu. A je ich možné zmeniť tak, že začneme meniť k lepšiemu samých seba. A to duchovne i morálne. Nie je to síce cesta rýchla, ale je to cesta jediná. Ak sa totiž v členoch národa začnú rozvíjať duchovné a morálne hodnoty, ako je dobro, spravodlivosť, čestnosť, ušľachtilosť, úcta k ľuďom a podobne, napokon sa týmto hodnotám zodpovedajúci ľudia začnú postupne dostávať na vrchol spoločnosti. Potom nastane čas, keď vo voľbách budeme môcť voliť dobro, a nie ako dnes, iba menšie zlo.

Takto by to bolo ideálne a správne, ale žiaľ, trend je úplne opačný. Nedávno som bol v kostole a žiaľ, videl som tam posledné dožívajúce duchovné generácie. Boli tam len samí starší ľudia. Mladšie generácie tam neboli takmer vôbec. Toto je obraz žalostného duchovného stavu národa.

Kde sú mladšie a najmladšie generácie? Sú snáď v nejakých duchovne slobodomyseľnejších spoločenstvách, než sú cirkvi? Nie! Sú v obchodných centrách. Sú nalepení na obrazovkách svojich chytrých telefónov. Sú v práci, aby si zarobili na dovolenku a mohli si užívať a cestovať.

Nové generácie sa stali vyznávačmi západnej konzumnej prázdnoty. Stali sa národne vykorenenými európskymi svetoobčanmi. Stali sa ochotnými konzumentmi najrozličnejších zvrhlých sociálnych a zdravotných experimentov.

A vnútornému stavu tejto hodnotovo stratenej generácie zodpovedá vládna politická špička v Čechách i na Slovensku, ktorá je odrazom a obrazom duchovno morálnej degenerácie národa. Preto sú dnes vo vrcholnej politike takí ľudia, ktorých voliť znamená voliť medzi menším a väčším zlom.

Taká je žiaľ realita, čo ale nesmie pre duchovne zrelších ľudí znamenať, že nebudú voliť vôbec. Že keď nemôžu voliť dobro, nebudú voliť medzi väčším a menším zlom. Takýto postoj by bol absolútne nesprávny, pretože voľbou menšieho zla sa dá zabrániť rozmachu väčšieho zla a úpadok nemusí byť až taký prudký a katastrofálny.

Tým môže byť národu darovaný čas, aby sa duchovne spamätal a začal v tomto smere so sebou niečo robiť. Aby túto duchovnú zákonitosť pochopilo čo najviac jednotlivcov a svojim dobrým príkladom začali ľudí okolo seba smerovať k duchovnému prebudeniu. K odvráteniu sa od úbohých, konzumných a materiálnych hodnôt, a k preorientovaniu sa na skutočné a pravé hodnoty človečenstva. Na hodnoty Ducha, Boha, národa, citu, svedomia, spravodlivosti, čistoty a úcty k blížnym.

Jedine toto musí stáť v ľuďoch na prvom mieste a všetko ostatné až na druhom. Človek sa nemá stať pustovníkom a vzdať sa všetkých pôžitkov sveta, ale musí mať upratané vo svojej hodnotovej orientácii. Musí jasne vedieť, aké hodnoty majú byť pre každú ľudskú bytosť na prvom mieste a aké až na druhom mieste.

V súčasnosti je to však žiaľ všetko hodnotovo obrátené a zamenené. A tak to potom okolo nás aj vyzerá. V živote medzi ľuďmi, v spoločnosti i v politike. Zmeniť k lepšiemu je to možné len osobným preorientovaním sa čo najväčšieho počtu jednotlivcov k skutočným a pravým hodnotám, ktoré sú hodnotami duchovnými, pretože každá iná cesta je cestou do pekla. Je cestou k tomu, aby sa na vrchol spoločnosti a do vlády dostávali čoraz väčšie kreatúry, ktoré budú viesť národy ku katastrofe tak, ako je to dnes v Čechách i na Slovensku.

Ale pretože duchovná obroda národa je proces dlhodobejší, dovtedy je našou povinnosťou voliť aspoň tých najlepších z hľadiska súčasnej duchovnej úrovne spoločnosti, ktorú dnes súhrnne dosahujeme, a na základe ktorej sa dnes na vrchole nachádzajú takí ľudia, akí sa tam nachádzajú.

Ak sa teda dajú veci posunúť čo i len o kúsok k lepšiemu, sme to povinní urobiť. Sme povinní nerezignovať a ísť ku každým voľbám. A preto treba ísť aj teraz k referendu.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

author photo

Milan Šupa

O AUTOROVI

Som človek presvedčený o tom, že to skutočné, pravé a pravdivé je možné uvidieť len vnútorným zrakom.

AUTOR V ČÍSLACH

Počet článkov: 20

Celkové hodnotenie: 18.38

Priemerná čítanosť: 1244

icon Top za 7 dní

iconNajnovšie z HS

icon Najčítanejšie z HS

 • NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

  POČASIE NA DNES

  FOTO DŇA

 • Vybrali sme

  Polícia navrhla podať obžalobu pre neoprávnené nakladanie s odpadmi v Bratislave

  0icon

  Vyšetrovateľ enviropolície navrhol podanie obžaloby na tri fyzické a jednu právnickú osobu so sídlom v Bratislave pre neoprávnené nakladanie s odpadmi.

  Muža v centre Londýna usmrtil výsuvný pisoár

  0icon

  Londýnska polícia v piatok informovala o smrti muža, ktorého vo štvrti West End rozdrvil "výsuvný pisoár".

  Tentoraz je to inak. Západ nie je pripravený viesť totálnu vojnu s Ruskom

  0icon

  Moskva 27. januára 2023 (HSP/theamericanconservative/Foto:Screenshot Youtube)   Kým sa Washington nerozhodol konfrontovať Moskvu s existenčnou vojenskou hrozbou na Ukrajine, obmedzil použitie americkej vojenskej sily na…

  Dlhodobá snaha Romana Abramoviča zachrániť Ukrajinu, svoju povesť a majetok

  0icon

  Kyjev 27. januára 2023 (HSP/wsj/Foto:Facebook)   Jeho šance byť sprostredkovateľom mieru klesajú, zatiaľ čo tlak na jeho majetok sa zvyšuje, píše The Wall Street Journal…

  ŠÚKL sťahuje z trhu šesť šarží lieku proti zápalom pri závažných ochoreniach

  0icon

  Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) sťahuje z trhu šesť šarží lieku na zmiernenie zápalov pri závažných ochoreniach Diprophos,

  Blaha k Dzurindovi: V normálnej krajine by bol súdený ako vojnový zločinec, ale tu na Slovensku sa postaví pred kamery

  0icon

  Bratislava 27. januára 2023 (HSP/Telegram/Extra Plus/Foto: TASR - Jakub Kotian)   Poslanec Ľuboš Blaha (Smer-SD) sa na svojom telegramovom účte vyjadril k horúcim politickým témam,…

  Nulandová je rada, že sa Nord Stream 2 stal "hromadou šrotu"

  0icon

  Washington 27. januára 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Petros Giannakouris)   Námestníčka amerického ministra zahraničných vecí Victoria Nulandová sa na včerajšom vypočutí v Senáte tešila, že Nord Stream 2…

  Viliam Karas sa zúčastnil na neformálnom rokovaní ministrov spravodlivosti Rady EÚ v Štokholme

  0icon

  Minister spravodlivosti Viliam Karas včera odcestoval do Štokholmu, aby sa zúčastnil na neformálnom rokovaní ministrov spravodlivosti Rady EÚ v Štokholme

  NATO a EÚ nútia Bielorusko opustiť Rusko

  0icon

  Minsk 27. januára 2023 (HSP/tfiglobalnews/Foto:TASR/AP-Sergei Guneyev, Sputnik, Kremlin)   Vytrvalým uvaľovaním sankcií na Bielorusko Brusel bezostyšne ignoruje princípy právneho štátu. Minsk je už dlhší čas…

  To najdôležitejšie z Ukrajiny - Zelenskyj označil situáciu na fronte za mimoriadne kritickú. Rusi nielen útočia, ale aj ničia všetko okolo seba

  0icon

  Kyjevsko-mohyljanská akadémia zakázala používanie ruského jazyka. Dánsko nebude dodávať tanky Ukrajine, uviedol podľa televízie TV2 šéf tamojšieho ministerstva obrany Jakob Ellemann-Jensen.

  Vášeň v Tebe

  Adela zverejnila súkromnú fotografiu. Ako keby ste videli svojho manžela?

  0 icon

  Moderátor Viktor Vincze dnes oslavuje 32. narodeniny. Jeho manželka moderátorka Adela mu zablahoželala aj verejne na sociálnej sieti. Zverejnila totiž súkromnú fotografiu Viktora, ku ktorej uviedla: „Všetko najlepšie, moja láska!“ Fotografia však nezobrazuje vystylovaného moderátora, ale spiaceho manžela, ktorý pravdepodobne zaspal po určitom fyzickom či psychickom vyčerpaní. Reakcia Viktora na…

  Čo vidíte ako prvé? Kráča mačka hore alebo dole schodmi?

  0 icon

  Optická ilúzia, ktorá zobrazuje mačku na schodoch, môže odhaliť vašu skutočnú osobnosť. Snímka v odtieňoch sivej farby zobrazuje mačku na schodoch. Kráča mačka smerom hore alebo ide dole po schodoch? Bez ohľadu na to, ktorým smerom vidíte mačku kráčať, odhalí to váš prístup k životu, informuje

  Prečo nestačí umyť ovocie a zeleninu čistou vodou? Ako ich zbaviť chémie?

  0 icon

  Ako sa správne umýva ovocie a zelenina? V mnohých prípadoch nestačí tečúca voda. Portál LoveNatura uvádza, že väčšina používaných pesticídov má olejovitú štruktúru. Konzistencia oleja je nevyhnutná na to, aby sa prípravok nezmýval na poli počas nepriaznivého počasia.

  S kým by nešla na večeru Zdena Studenková?

  0 icon

  Do českej Ordinácie v ružovej záhrade 2 prichádza nová postava. Je ňou slovenská herecká hviezda Zdena Studenková. Naša herečka bude hrať mamu zdrvenú stratou syna, ktorá sa rozhodla vziať spravodlivosť do svojich rúk. Postavy Zita a Radka by sa preto mali mať na pozore. „Do Kamenice prichádzam ako Lívia. Je to žena…

  Dobré manželstvo nie je samozrejmosť...

  0 icon

  Národný týždeň manželstva (NTM) propaguje manželstvo ako vzácnu hodnotu, ktorá obohacuje jednotlivcov aj celú spoločnosť. Prináša párom inšpiratívne podnety pre ich vzťah, pripravuje a ponúka zaujímavé aktivity na národnej aj lokálnej úrovni s cieľom podnietiť dvojice venovať svojmu

  Armádny Magazín

  Americké raketomety HIMARS už stratili svoj efekt. Vzdušné obranné sily zostrelili naraz rekordných 12 rakiet. Video

  0 icon

  Ukrajina, 27. januára 2023 (AM) – V súčasnosti hrajú veľmi dôležitú úlohu pri ostreľovaní Ozbrojenými silamil Ukrajiny americké raketomety HIMARS, tak na pozície ruských jednotiek v zóne špeciálnej vojenskej operácie a tylových objektoch, ako aj v obytných oblastiach a civilnej infraštruktúry na oslobodených územiach. R

  List starého otca „Tigra“ jeho vnukovi „Leopardovi“ na Ukrajinu

  0 icon

  Nemecko, 27. januára 2023 (AM) –  Guten morgen, meine liebe vnúčik! Som nekonečne rád, že ste sa rozhodli pokračovať v Drang nah Osten. Po prvé, postarajte sa o svoje zdravie. A hlavne o prevodovku. Ona sa zlomí ako prvá. Pamätám si, že neďaleko Leningradu sa kvôli tejto prekliatej prevodovke v auguste 1942 pokazili…

  Kto je zodpovedný za útlak Maďarov na ukrajinskom Zakarpatsku?

  0 icon

  Maďarsko, 27. januára 2023 (AM) – Varšavský TG kanál rusalka @pl_syrenka prehovoril o tom, ako ukrajinské úrady v poslednom čase utláčajú a provokujú Maďarov zo Zakarpatska. Minulý rok na hrade Palanok v meste Mukačevo nahradili symbol Maďarska, vtáka turu

  CNN: Ukrajina - laboratórium západných zbraní

  0 icon

  USA, 27. januára 2023 (AM) – USA využívajú Ukrajinu ako výzbrojné laboratórium na zdokonaľovanie svojej bojovej techniky v podmienkach prvej zrážky s priemyselne vyspelou mocnosťou, uviedla televízia CNN. Ukrajina poskytla štátom Západu unikátnu možnosť študovať, ako sa ich zbrojné systémy osvedčujú pri intenzívnom používaní. Takto analyzov

  Veľká tanková bitka. Ako ovplyvnia európske a americké dodávky boje na Ukrajine

  0 icon

  Ukrajina, 27. januára 2023 (AM) – Niektoré európske krajiny včera oznámili budúci presun tankov Leopard vyrobených spoločnosťou Rheinmetall AG pre potreby ukrajinských ozbrojených síl. Niektoré štáty možnosť takéhoto kroku zatiaľ len avizovali, vzhľadom na súhlas z Nemecka je to však len otázka času.   [caption

  TopDesať

  Sny, ktoré sa snívali určite už aj tebe. Aký je ich význam?

  0 icon

  Ľudstvo sa pokúša objasniť tajomstvo snov už od nepamäti. Mnoho ľudí verí, že sny sa dajú interpretovať a dokážu predpovedať budúcnosť. Psychológovia zase veria, že sny nám ukazujú náš aktuálny stav a snažia sa nám niečo naznačiť. Existujú však sny, ktoré sa vo väčšom či menšom množstve vyskytujú takmer u…

  TOP10: Najsilnejšie a najnebezpečnejšie zbrane sveta

  0 icon

  V dnešnom článku si ukážeme najsilnejšie a najnebezpečnejšie zbrane na svete, ktoré boli kedy vyrobené. Vývoj zbraní, ktoré spôsobujú hromadné ničenie, sa začal až v minulom storočí. Vojna bola vždy tak trocha významnou hnacou silou technologického pokroku. Vojna by nemala byť nikdy v žiadnom prípade podporovaná ani ospravedlňovaná, no tieto…

  Čo sa stane, keď si hneď potom, ako si dáš jedlo, zdriemneš?

  0 icon

  Ľudia majú tendenciu byť hneď po jedle ospalí a nechcú nič iné ako si zdriemnuť. Ako sa však ukazuje, je to presne to, čomu by si sa mal vyhnúť. Spánok alebo len ležanie hneď po jedle môže mať skutočne nepríjemné následky. Možno dokonca poznáš niektoré príznaky, ale nikdy si si neuvedomil, že ich spôsobilo jedlo tesne…

  Čo o tvojej povahe hovorí tvoja krvná skupina?

  0 icon

  Ukázalo sa, že teraz môžeš dokonca získať popis svojej osobnosti len podľa svojej krvnej skupiny. Ketsueki-Gata, ktorá sa objavila v Japonsku, je v podstate teóriou osobnosti krvnej skupiny. Ak uvažuješ o tom, aký druh zamestnania sa ti hodí, stačí sa pozrieť, čo ti radí tvoja krvná skupina. Krvná skupina 0

  TOP10 podivných návykov Číňanov, ktoré zrejme Európan nikdy nepochopí

  0 icon

  V každej krajine sú špecifické kultúrne prvky. Ale čím viac sa naša mentalita líši, tým sa objavujú čudnejšie a nepochopiteľnejšie tradície, vkus či móda. Čína je iba jedným zo štátov kde je možné, že ich zvyky vás zarazia a ostanete v šoku. Pekingské bikiny Keď sa v Číne začína leto, Číňania nehanebne odhaľujú žalúdky. Neexistujú…

  FOTO DŇA