• Eva Zelenayová

  Cuper v ohrození života

  Publikované 17.02. 2016 o 06:32 Karma článku: Počet pozretí: Počet komentárov:

  Nedá sa hovoriť o slobode slova v štáte, v ktorom sa pluralita názorov odsunula na internetové portály. Logickým dôsledkom takého stavu je, že ho kopíruje aj politická scéna. Alebo je to naopak? Politika vygenerovala stav spoločnosti, v ktorom politická korektnosť zasahuje do všetkých oblastí života. Názorne to v tomto predvolebnom období dokazuje účasť Ľudovej strany Naše Slovensko vo voľbách. Hoci možno povedať, že je jedinou, ktorá prichádza s alternatívnym programom k programom ostatných kandidujúcich strán, v médiách sa neobjavuje. O tom, ako sa v súkromnom živote doc. Jána Cupera, vysokoškolského pedagóga na Právnickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave prejavil fakt, že  kandiduje za ĽS Naše Slovensko, je nasledujúci rozhovor

  Nie je ničím nezvyčajným, že ste stredobodom záujmu médií. Zmenilo sa niečo potom, keď ste prijali miesto na kandidátke ĽS NS?

  Začalo sa to pomerne impozantne. „Šteniatka demokracie“ Denníka N, za ktorým je  Fedor Gál,  začali pomaly hryzkať. Najskôr volali  pánovi rektorovi, potom pánovi dekanovi, teda mojim nadriadeným, či som si vôbec pýtal súhlas kandidovať do NR SR za ĽS NS.  Ako keby nevedeli, že existujú isté absolútne subjektívne práva, na ktoré človek nepotrebuje od nikoho súhlas, okrem politickej strany, ktorá ho na kandidátke uvedie. Takže to bola moja vec a tej strany, ktorá mi dala možnosť kandidovať. Keďže som si preštudoval jej program a bol to aj môj program, až na nejaké výnimky, ktoré by som možno robil inak.  Po nejakých týždňoch uvažovania som zvážil, že ju treba  podporiť a dať šancu, aby sa tí psychopati, ktorí v NR SR robia  komédie na to, aby zastreli skutočnú podstatu svojej protislovenskej politiky, konečne legitímnym  spôsobom obmenili. Voľby sú takým legitímnym prostriedkom.

  Čo vás oslovilo v programe ĽS NS?

  Moje sympatie si predseda ĽS NS Marian Kotleba získal už dávnejšie. Keďže chodím učiť aj do Bystrice,  pozeral som, ako bol novozvolený predseda BBSK uvítaný poslancami krajského zastupiteľstva. Neviem, či to bol syn alebo vnuk bývalého krajského tajomníka strany, ktorý Kotlebu vítal v červených rukaviciach.  Tak som si povedal, to je rešpekt vôle ľudu? Veď keď niekto dostane dôveru v legitímnych voľbách, ktoré sú nespochybniteľné, poslanci by sa tiež mali správať legitímne a lojálne a vytvoriť ovzdušie spolupráce. A druhýkrát, keď isté samozvané nadácie, štedro podporované spoza oceánu usúdili, že síce boli tam predsa len  nejaké nezrovnalosti, ale Banskobystrický kraj je riadený najtransparentnejšie a teda nedá sa pánovi predsedovi samosprávneho kraja nič vyčítať, čo by nebolo v súlade so zákonom. Som presvedčený, že Kotleba  preukázal, že vie riadiť aj samosprávny kraj, že je dobrý odborník, dobrý kresťan i dobrý slovenský vlastenec. A to všetko mňa,  ako konzervatívne mysliaceho človeka, oslovuje. Preto som nakoniec túto kandidatúru prijal, aj keď netvrdím, že som predtým už nemal ponuky od liberálov.

  ĽS NS nie je vítaná ľavicou ani pravicou. Má to dopad aj na vaše súkromie?

  Isteže. Keď som otvoril mobil, objavil som vyhrážky ako „zombia sa prebrala“, alebo „nezabúdaj, že čaká ťa a do kríža preložené kosti“, no jednoducho tých vyhrážok smrti už bolo dosť.  Minulý týždeň som išiel z parkoviska pri Dunaji a zrazu len niečo v aute začalo búchať. Po biede som došiel domov a ráno som išiel do servisu, kde chodím 25 rokov. Informovali ma, že mám  na kolese povolené skrutky a že to musel niekto urobiť úmyselne. Začal som byť teda znova opatrný. Ale už aj týždeň predtým, keď som v záhrade vešal synovi búdku pre vtáky, zbadal som na ceste nejakého pána čosi riadiť. O chvíľu sa nad domom objavil dron. Sledoval dom, všetky okná, tak som vyšiel pred dom a pána vykázal. Pravda, zapísal som si číslo jeho auta, ale viem, že polícia nie je oprávnená podávať mi informácie, kto je majiteľom auta.

  Určite sa nepredstavil a nepovedal, pre koho pracuje?

  No, samozrejme, že nie. V Plus 7 dní už dávnejšie písali o novej Cuperovej vile aj s fotografiami, len zabudli dodať, že sme tam piati vlastníci. Ale to nebol jediný prípad. O dva dni syn išiel na balkón a hovorí, tatino, nejaké  červené a zelené svetlá behajú po stromoch a po našom dome. A zasa tam bol dron.

  Čo vás najviac znepokojuje v ostatnom čase?

  Zaujímajú ma problémy, ktoré trápia celú Európu. Jednak problém novej Transatlantickej dohody USA a EÚ o voľnom obchode.  Problém je v tom, že touto zmluvou príde SR i všetky štáty EÚ o zvyšok suverenity. Lebo jej podpisom sa USA otvorí cesta k ovládaniu takmer 70 percent európskych služieb. Už majú brazílske, ďalšie  juhoamerické, takže to je cesta k ovládaniu sveta. A to si bežný občan nevšimne. Veď prečo by si Američania kupovali mliekáreň vo Zvolene? A v ostatnom čase si ju kúpili.  A keď pán prezident súhlasí s tým, že sa tu ešte postaví jedna vojenská základňa NATO v Poprade, tak to už budeme absolútne podnájomníkmi vo vlastnom štáte.  To všetko ma desí ako človeka, ktorý predsa len do toho vidí. V akom dome budú žiť moje deti?

  Hovorí sa, že dohoda je už podpísaná a takmer nič o nej nevedia ani europoslanci. Vidíte nejaké riešenie, ako zabrániť tomuto vývoju?

  Podpísaná ešte nie je. ĽS NS má v programe bojovať proti tomu, aby sme boli takto ovládaní zo strany NATO. Lebo štát, v ktorom je základňa NATO alebo USA,  nemôže si  hovoriť, že je suverénnym štátom. Ani Nemecko. Ak si uvedomíme, že počty slovenskej armády boli podľa  generála Vestenického  znížené zo 46 tisíc na 12 tisíc, tak to sa už neubránime  ani proti  eventuálnym islamským fundamentalistom, ktorých  nám vnucuje Únia. My sa nedokážeme  ubrániť ani proti vnútornému nepriateľovi, nieto ešte voči zahraničnému. Takže toto všetko si ja, ako človek, ktorý sa celý život zaoberá štátom a právom uvedomujem možno viac, ako niekto iný. Nie som nadšený a nie som ani z cudzích peňazí platený odborník, som príslušník tohto národa. Som človek, ktorý sa o tento štát zaslúžil, kvôli tomu prišiel aj o česť, skoro aj o život, tak chcem, aby toto dielo, o ktoré som sa pričinil aj pretrvalo, prežilo. A často o tom rozmýšľam.

  Považujete program ĽS NS za reálny, ktorý by odvrátil nebezpečenstvo, o ktorom hovoríte?

  Často si ten program pozerám, čo je z tých desiatich bodov splniteľné. Iste, vystúpiť z NATO by dnes bol problém. Ale dá sa robiť taká politika, aby tie základne tu neboli. Najmä, ak majú slúžiť ďalšiemu postupu na východ. To nie je náš cieľ. Dá sa zabrániť tomu, aby tu americké firmy, ktoré chcú ťažiť bridlicový plyn,  nevŕtali na východnom Slovensku?  Tomu sa možno dnes ešte dá zabrániť.

  Kým nepodpíšeme TTIP.

  Presne tak. Toto sú veci, ktoré rozumný človek a najmä vysokoškolsky vzdelaný, ktorý celý život robí na vysokej škole musí mať na pamäti a zasadzovať sa o tieto veci. A tí odporcovia ĽS NS, Kotlebu, ale aj Cupera a ďalších to vedia, pretože rátali s tým, že nijakí intelektuáli ho nepodporia. Možno, že predseda strany mal nejaké expresívne vyjadrenia, trebárs k riešeniu rómskej problematiky, ktoré tiež by som možno trochu korigoval, ale moje skúsenosti z tejto problematiky sú tiež také.  Že nie je cestou ustanoviť nejakého vládneho zmocnenca a dotovať rómske osady financiami bez toho, žeby sa nežiadala nejaká zodpovednosť z ich strany. A žeby to prinieslo aj  nejaký pokrok alebo integračné riešenia. Čiže, aby sa Rómovia predsa len integrovali, aby neboli absolútne na ťarchu tejto spoločnosti. A toto sa zasa forsíruje ako protiľudová politika, lebo ľudské práva,  a to musíme znášať a riešiť tí, ktorí pracovať chceme. Ja som vždy Rómom ochotne pomohol, ale iba tým, u ktorých som videl, že sa usilujú aj pracovať.  Nemyslím si, žeby vládna politika bola taká, aby prispievala k ich integrácii. Treba sa nad tým zamyslieť a riešiť to. Lebo keď sem prídu ďalšie sociálne neprispôsobivé skupiny, tak to štát ešte viacej rozloží.

  Imigranti nepredstavujú len sociálne neprispôsobivých, ale aj kultúrne a civilizačne.

  Presne tak. A to, že niekto potom robí paralelu medzi sociálnymi skupinami, že by nedajbože  ĽS NS a jej predseda mohli presadzovať nejaké fašizoidné myšlienky, myslím si, že je to totálna hlúposť a scestné tvrdenia politických odporcov. Najmä,  ak im neprekážajú podvodníci z  bilbordov pravicových aj ľavicových strán, ktorí už roky ohlupujú tento národ  klamstvami, s prepáčením  najvyššej debilnej hodnoty. A tento národ ich oddane volí, hoci mnohí z nich sú  podľa mňa  psychopati. Nemôžem to inak hodnotiť. A pýtam sa, čo robia orgány činné v trestnom konaní, keď jeden predseda strany s nejakou dievčinkou či dôchodcom odhaľujú trestné činy? Veľmi mi to pripomína bývalú éru.

  Podľa množstva odhalení, ako to vyplýva z bilbordov, by sa mali dostaviť aj nejaké výsledky. Ale nijakých niet. Ako si to vysvetľujete?

  To sú všetko vymyslené kauzy, aké sa viedli kedysi na likvidáciu mečiarizmu. A bohužiaľ úspešne sa používajú ďalej. Pán predseda strany OĽaNO ešte aj  celkom úspešne spája Ficovu vládu s Mečiarovou. A mainstreamové médiá z toho robia akože protimečiarovskú propagandu, nie, aby sa zamysleli … hoci aj nad zničením účtovníctva firmy, ktorá vykazovala 122 miliónov zisku. Za omnoho menšie kauzy sa dodnes rozvláča HZDS  a jeho členovia, ktorého som aj ja bol súčasťou. Ale ja som nič neprivatizoval a nikomu som neukradol ani korunu. A rozhodne som neviedol psychopatické reči ani v parlamente ani mimo neho. Takže sa pýtam, aké morálne právo majú „šteniatka revolúcie“ Fedora Gála  pýtať sa môjho zamestnávateľa a  zasahovať do môjho života. Robili to aj predtým, než som kandidoval. Veď v  Sme už  neraz  boli články, že ako je možné, že Cuper ešte stále pôsobí na vysokej škole. Ako keby som  nespĺňal kritériá pôsobenia na vysokej škole.

  Čo je za tým?

  Mne to vychádza len tak, že sa tu  niekto z našich politických odporcov etabloval a nevie zabudnúť, že sme pomerne slušne prispeli spolu so spolkom slovenskej inteligencie Korene k rozkladu VPN.  Keď sme  Mečiara, Kňažka a ďalších etablovali k nám a rozdelili federáciu. Nevie nám odpustiť, že sme vytvorili funkčný štát, ktorý už 23 rokov vykazuje solídne známky úspešnosti. A tu  otvorím internet a čítam, že máme hlasovať za spojenie Česka a Slovenska. Myslím si, že tento národ až tak neohlúpol, aby to podporil.  Lebo keď neohlúpol vtedy, keď Lipšic  s  Radičovou na Poštovej ulici v Bratislave robili demonštrácie proti rozdeleniu spoločného štátu a pomlčke, tak dúfam, že ani teraz. Neželal by som si, aby sa Slovensko ocitlo v neokoloniálnom režime.  Prešiel som svet a viem ako vyzerajú spoločnosti, ktoré sú v takomto režime, či už  bývalé kolónie, domínia alebo protektoráty. Lebo jedným z nich je aj Sýria, ktorá bola britsko-francúzskym domíniom a veľa slobody ako samostatný štát si neužila. Formy neokolonializmu sú rovnaké. Vyťažiť nerastné bohatstvo, vycicať služby a obyvateľstvo zbedačiť.  A zmiznúť. Tak taký osud by som nechcel pripraviť mojim deťom.


  Autor v číslach

  Počet článkov: 9
  Celkové hodnotenie: 21.28
  Priemerná čítanosť: 3911

  ...

  Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

  Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

  Varovanie

  Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

  Vybrali sme z Hlavných Správ

  V Maďarsku zhabali rúška, ktoré viezol slovenský kamión

  Budapešť 10. augusta 2020 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Vyše 100.000 kusov zdravotných ochranných prostriedkov pochybnej kvality a falšovaný tovar rôzneho druhu viezol slovenský kamión, ktorý na maďarskej diaľnici M1 kontrolovali v pondelok príslušníci maďarského Národného úradu pre dane a clá (NAV) Riaditeľstvo NAV Rábsko-mošonsko-šopronskej župy uviedlo, že tovar prevážaný v kamióne zhabali,…

  Afganský prezident podpísal dekrét o prepustení 400 členov Talibanu

  Kábul 10. augusta 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Rahmat Gul)   Afganský prezident Ašraf Ghaní podpísal dekrét o prepustení 400 príslušníkov militantného hnutia Taliban odsúdených za závažné trestné činy, oznámil v pondelok prezidentský palác Ich prepustenie v nedeľu odporučilo zhromaždenie afganských politikov a kmeňových vodcov, známe ako Lója džirga. Informovala o tom agentúra DPA.…

  Nemecko si želá účasť Južnej Kórey na summite G7, pozvanie pre Rusko odmieta

  Berlín 10. augusta 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Petros Giannakouris)   Nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas v pondelok vyjadril podporu účasti Južnej Kórey na tohtoročnom summite krajín G7. Zároveň dodal, že Rusko by sa na najbližšom stretnutí lídrov tejto skupiny zúčastniť nemalo, píše agentúra DPA "Južná Kórea je jednou z krajín, ktoré sú…

  Libanonský premiér oznámil demisiu vlády, z výbuchu obvinil "skorumpované" vládnuce elity

  Bejrút 10. augusta 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP/Lebanese Government-Dalati Nohra)   Libanonský premiér Hassán Dijáb oznámil v pondelok demisiu celej svojej vlády v dôsledku protestov, ktoré nasledovali po minulotýždňovom ničivom výbuchu v bejrútskom prístave, píše agentúra AFP Dijáb pripísal zodpovednosť za mohutnú explóziu zo 4. augusta "skorumpovanej" vládnucej elite, ktorá v Libanone vládne…

  Slovensko vyhostilo troch ruských diplomatov, odísť musia už tento týždeň. Bol spáchaný "závažný trestný čin na území iného členského štátu NATO a EÚ"

  Bratislava 10. augusta 2020 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Slovensko vyhostilo troch ruských diplomatov. Pre TASR to potvrdil riaditeľ tlačového odboru Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR Juraj Tomaga. Upozornila na to televízia Markíza vo svojom večernom spravodajstve "Nemôžem uviesť mená pracovníkov ruskej diplomatickej misie, zároveň však potvrdzujem, že…

  Herec Antonio Banderas má koronavírus, oznámil to v deň svojich 60. narodenín

  New York 10. augusta 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP/Invision-Richard Shotwell)   Španielsky herec, filmový producent a režisér Antonio Banderas má pozitívny test na koronavírus. Oznámil to v pondelok, v deň svojich 60. narodenín na sociálnej sieti Instagram, píše agentúra AP Podľa vlastných slov svoje okrúhle životné jubileum oslávi v domácej izolácii. "Chcel by…

  NAKA zastavila trestné stíhanie pre status Ľuboša Blahu s červenou hviezdou

  Bratislava 10. augusta 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA-Ľudovít Vaniher)   Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) zastavil trestné stíhanie v súvislosti so statusom poslanca Národnej rady (NR) SR Ľuboša Blahu (Smer-SD), ktorý sa na sociálnej sieti chválil fotografiou s červenou hviezdou s kosákom a kladivom. Pre TASR to uviedol hovorca Prezídia Policajného zboru SR…

  Strana Smer-SD chce o situácii vo VSE rokovať na najbližšej parlamentnej schôdzi

  Bratislava 10. augusta 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)   Predseda opozičnej strany Smer - sociálna demokracia (Smer-SD) Robert Fico navrhne do programu najbližšej parlamentnej schôdze bod k aktuálnej situácii vo Východoslovenských elektrárňach (VSE). Povedal to na pondelkovej tlačovej konferencii v centrále strany v Bratislave Predseda Národnej rady SR (NR SR) by mal…

  Deň otvorených dverí v Prezidentskom paláci tento rok nebude

  Bratislava 10. augusta 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Dano Veselský)   Deň otvorených dverí v Prezidentskom paláci v Bratislave tento rok pre pandémiu nového koronavírusu nebude. Sídlo hlavy štátu si však môžu záujemcovia pozrieť virtuálne. Informuje o tom prezidentka SR Zuzana Čaputová na sociálnej sieti "Do Prezidentského paláca prichádzajú na deň otvorených dverí každoročne…

  Viac ako 70 percent advokátov malo počas koronakrízy znížené príjmy

  Bratislava 10. augusta 2020 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Viac ako 70 percent advokátov malo počas koronakrízy znížené príjmy. Pre takmer 27 percent advokátov zostali príjmy na rovnakej úrovni. Vyplýva to z prieskumu Slovenskej advokátskej komory (SAK), ktorý bol na vzorke 487 advokátov pomocou dotazníka vykonávaný od 2. do 15. júna 2020. Na…

  Matka vo Švajčiarsku zabila štvorročné dvojičky a spáchala samovraždu

  Utikon 10. augusta (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP/Keystone-Gian Ehrenzeller)   Neďaleko švajčiarskej obce Uitikon našli Nemku, ktorá zabila svoje štvorročné dvojičky a potom spáchala samovraždu. V pondelok o tom informovali úrady v Zürichu. Všetky tri telá sa nachádzali v aute, ktoré našiel v blízkosti lesa zhruba desať kilometrov západne od Zürichu okoloidúci Na miesto…

  Sudca Truban vysvetľoval rozhodovanie o väzbe pre Norberta B. pred komisiou

  Bratislava 10. augusta 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Sudca Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) Michal Truban dnes pred osobitnou komisiou zriadenou Súdnou radou SR vysvetľoval svoj postup pri rozhodovaní o väzbe obvineného podnikateľa Norberta B Ako pre médiá uviedol člen komisie a zároveň šéf súdnej rady Ján Mazák, komisia konkrétne riešila otázku,…

  Libanonská vláda odstúpila v súvislosti s výbuchom v Bejrúte

  Bejrút 10. augusta 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Thibault Camus)   Libanonská vláda v pondelok odstúpila v súvislosti s minulotýždňovým ničivým výbuchom v hlavnom meste Bejrút. Oznámil to libanonský minister zdravotníctva, ktorého citovala agentúra AP "Celá vláda rezignovala," povedal minister zdravotníctva Hamad Hasan novinárom po pondelkovom zasadnutí vlády. Minister dodal, že premiér Hassán Dijáb…

  Fico si uctil pamiatku obetí banského nešťastia v Handlovej

  Bratislava/Handlová 10. augusta 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/Kancelária SMER-SD)   Predseda Smeru-SD Robert Fico si v pondelok pri príležitosti 11. výročia výbuchu v handlovskej bani uctil pamiatku obetí najväčšieho banského nešťastia v histórii Slovenska. Zahynulo pri ňom 20 baníkov a banských záchranárov. Pamiatku obetí si uctil v rámci pietnej spomienky Dňa bielych ruží…

  Izraelská vláda sa sporí o rozpočte; Netanjahu jej chce dať poslednú šancu

  Jeruzalem 10. augusta 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP/Tal Shahar, Yediot Ahronot)   Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondelok uviedol, že je ochotný dať "poslednú šancu" vláde národnej jednoty, ktorú vedie spoločne so svojím niekdajším rivalom Bennym Gancom. Koaliční partneri sa už mesiace nevedia dohodnúť na novom štátnom rozpočte, píše agentúra DPA Netanjahuova strana…

  Trinástu penziu za dobrý nápad nepovažuje viac ako štvrtina Slovákov

  Bratislava 10. augusta 2020 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Zavedenie trinásteho dôchodku aspoň v obmedzenej výške má medzi Slovákmi svojich zástancov, ale aj odporcov. Podľa prieskumu spoločnosti Nielsen Admosphere pre agentúru SITA totiž vyše 40 percent ľudí na Slovensku považuje zavedenie trinástych penzií v obmedzenej výške za dobrý krok vlády, viac ako štvrtina…

  Šeliga vyzval bieloruské úrady na zastavenie násilia na svojich občanoch

  Bratislava 10. augusta 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA-Martin Medňanský)   Podpredseda parlamentu Juraj Šeliga (Za ľudí) vyzval bieloruské úrady, aby okamžite zastavili násilie a útlak, ktoré páchajú na svojich občanoch. Uviedol to na sociálnej sieti. Podpredseda parlamentného výboru pre európske záležitosti Peter Kmec (nezaradený) skonštatoval, že je veľmi dôležité, aby sa vládna moc,…

  Ak Slovan vyradí Klaksvík, v 2. predkole vycestuje do Bernu

  Nyon 10. augusta 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Futbalisti Slovana Bratislava sa v prípade postupu do 2. predkola Ligy majstrov 2020/2021 cez KÍ Klaksvík z Faerských ostrovov stretnú o postup do ďalšej fázy so švajčiarskym šampiónom Young Boys Bern. Hrať sa bude na jeden zápas na pôde Bernu. Rozhodol o tom…

  TopDesať

  TOP10: Najneuveriteľnejšie školské tresty 1. časť

  0 icon

  Školy na celom svete zaviedli rôzne pravidlá, aby pomohli svojim študentom dodržiavať poriadok. Je to dosť podobné tomu, prečo vlády schvaľujú zákony. Majú zavedené určité pravidlá a zákony, ktoré udržujú spoločnosť v civilizácii a zároveň udržiavajú organizovanú komunitu. Štúdie ukázali, že ak ľuďom hrozia tresty, je menej pravdepodobné, že porušia pravidlá. Niektoré tresty udelené v…

  Inšpiratívny príbeh spoločnosti Farbenfabriken vormals Friedrich Bayer (1. časť)

  0 icon

  Prinášame vám ďalší zaujímavý štvordielny článok. V rámci jednotlivých častí sa pozrieme na troch pánov, ktorých práca znamenala dieru do sveta. Predtým, ako sa pozrieme hlbšie do deja je potrebné, aby sme vám priblížili okolnosti daného obdobia. Začneme trochu zo širšia, avšak koniec bude stáť za to. Máte naše slovo.…

  Komu zo slávnych boli tragicky osudné rýchle autá?

  0 icon

  Boli mladí, krásni, talentovaní a davy fanúšikov ich verne milovali a obdivovali. Ich bohatstvo im umožňovalo život v prepychových domoch, navštevovanie luxusných destinácií a riadenie tých najlepších áut. Práve autá vzbudzujúce závisť závratnými číslami svojich tachometrov sa im stali osudné. Kto zo slávnych predčasne zomrel vinou tragickej automobilovej havárie? James…

  Prečo sú niektoré chlpy neobvykle dlhé?

  0 icon

  Toto sa stalo mnohým z nás. Pri prechádzaní rukou po našich krkoch alebo pri dotýkaní sa našich paží zrazu narazíme na smiešne dlhé a tenké biele chlpy, ktoré podľa všetkého narástli cez noc. Ak sa to stalo aj tebe a ty si si myslel, že si jediný zvláštny človek na planéte Zem…

  Tieto historické fotografie zrejme uvidíš po prvýkrát

  0 icon

  Mnoho z nás fascinujú staré historické fotografie. Snažíme sa tak vidieť a pochopiť, že život ktorý žijeme bol niekedy úplne iný a to čo je dnes samozrejmosťou v minulosti ani neexistovalo. Historické fotografie z predchádzajúcich desaťročí nás spájajú s minulosťou a dávajú nám tak príležitosť vidieť veci, ktoré pre nás…

  Vo svete IT

  Astronómovia upozorňujú na narastajúci problém, ktorý im zhoršuje podmienky na prácu

  0 icon

  Dnes je doba satelitových megakonštelácií, ktoré sa v nasledujúcich rokoch rozrastú o stovky, možno tisíce kusov. Astronómovia sa obávajú, že veľké množstvo satelitov na obežnej dráhe Zeme, ovplyvní vývoj vesmírneho priemyslu. Píše o tom portál New York Times. Najväčšiu pozornosť mala donedávna spoločnosť SpaceX, so svojimi satelitmi Starlink. Teraz je…

  Xiaomi Mi 10 Ultra s 16GB RAM sa objavil v populárnom výkonnostnom teste Geekbench

  0 icon

  Očakávaná novinka Mi 10 Ultra od čínskej spoločnosti Xiaomi podľa všetkého splní výkonnostné očakávania väčšiny fanúšikov tejto značky. Ako odhaľuje najnovšie zverejnený výsledok z benchmarkového tetu Geekbench, smartfón Mi 10 Ultra by v aktuálnom rebríčku atakoval vrchné priečky. Xiaomi Mi 10 Ultra je momentálne druhým najvýkonnejším zariadením na trhu Najnovší…

  Qualcomm má ambíciu stať sa hlavným dodávateľom mikročipov pre Huawei. Má to však jeden háčik

  0 icon

  Čínska technologická spoločnosť Huawei len pred niekoľkými dňami oficiálne potvrdila, že neplánuje pokračovať vo vývoji vlastných vlajkových procesorov pre tie najvýkonnejšie smartfóny zo svojho portfólia. Oznámenie ukončenia vývoja vlajkových procesorov Kirin však iba po niekoľkých dňoch vyvolalo reakciu na americkej strane. Qualcomm má ambíciu stať sa dodávateľom pre Huawei Ako…

  Ako sa čo najlepšie starať o úložný priestor vo vašom Android smartfóne

  0 icon

  Smartfóny za posledných pár rokov prešli naozaj zásadnými technologickými zmenami, ktoré posúvajú nie len ich vzhľad a funkčnosť, ale aj využitie na úplne inú úroveň. Pred pár rokmi by zrejme väčšina z nás nepovedala, že dokáže na smartfóne vykonávať takú náročnú prácu, ako na počítači, poprípade, že by namiesto kvalitného…

  Vydavateľstvo ByteDance, stojace za aplikáciou TikTok, žaluje vládu Spojených štátov amerických

  0 icon

  Situácia okolo kontroverznej aplikácie TikTok zrejme nebude taká jednostranná, ako si americký prezident Donald Trump pôvodne myslel. Vydavateľstvo stojace za aplikáciou sa totižto voči nedávnym výkonným príkazom ohradilo a už počas zajtrašieho dňa plánuje zažalovať vládu Spojených štátov amerických. Presné znenie žaloby však zatiaľ známe nie je. ByteDance považuje kroky…

  Armádny Magazín

  Zacharovová: Ukrajinskí politici by so svojou smutnou skúsenosťou s prevratom a kolapsom krajiny nemali Bielorusku radiť

  0 icon

  Rusko, 10. august 2020 (AM) - Podľa hovorkyne ruského ministerstva zahraničia vyhlásenie ukrajinského vodcu opisuje situáciu nie v Bielorusku, ale na samotnej Ukrajine. Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Mária Zacharovová povedala, že ukrajinskí politici by

  „Najhorší možný scenár pre Európu …“ Skúsený český diplomat varuje pred novým kalifom Islamského štátu

  0 icon

  Sýria, 10.august 2020 ( AM ) - Bývalý český diplomat Jaroslav Bašta v komentári pre Prvnizpravy.cz upozorňuje na problém Islamského štátu,

  Japonsko k bezpodmienečnej kapitulácii neprinútila americká atómová bomba, ale sovietska Červená armáda

  0 icon

  Japonsko/ZSSR, 10. august 2020 (AM) – Pred 75 rokmi, 6. augusta 1945, zhodili Američania na japonské mesto Hirošima atómovú bombu. V dôsledku výbuchu zahynulo bezprostredne 70 tisíc ľ

  Umelá inteligencia sa čoskoro postaví zoči voči pilotovi F-16 v simulovanom leteckom boji

  0 icon

  USA, 10.august 2020 ( AM ) - Šachový veľmajster Gary Kasparov si porovnal schopnosti proti počítaču z IBM Deep Blue už v roku 1997. Zo 6 stretnutí počítač vyhral len 2 x. Zostávajúce hry skončili Patom.   Asi o 20 rokov neskôr, počítač je opäť porovnaný v hre Go s najlepšími hráčmi…

  Rusko chce urýchliť nasadenie svojho bojového robota Su-70 „Ochotnik-B“

  0 icon

  Rusko, 10. august 2020 (AM) - Na jeseň roku 2018 bolo hlásené, že tajný bojový dron [UCAV] Su-70 "Ochotnik-B" vyvinutý spoločnosťou Suchoj dcérskou spoločnosťou skupiny UAC, práve začal svoje pozemné testy. Potvrdili to fotografie vydané o niekoľko týždňov neskôr. Potom, v auguste 2019, ruské ministerstvo obrany oznámilo, že lieta

  Svetlo sveta

  Taliansko chce zvýšiť počet chemických potratov

  0 icon

  Talianský minister zdravotníctva podporuje uvoľnenie podávania potratových tabletiek v krajine. Podľa súčasne platnej legislatívy musí každá žena, ktorá podstúpi chemický potrat, kedy je dieťa zavraždené použitím chemikálií, zostať v nemocnici tri dni. Podľa advokátov zabíjania počatých detí, je práve táto lehota a potreba zostania v nemocnici prekážkou, ktorá spôsobuje, že…

  Laický misionár brat Blažej pešo putuje Európou, obetuje sa za pokoj

  0 icon

  Laický misionár zo Sicílie známy ako brat Biagio (Blažej) už niekoľko rokov peši putuje po Európe. Púť, ktorú obetuje za pokoj, musel pred pár mesiacmi prerušiť vo Veľkej Británii kvôli pandémii. V piatok 24. júla sa však z Londýna opäť vydal na cestu. „Cítim túžbu stretnúť každého občana každého národa,…

  Slávnostná spomienka na 1151. výročie kňazského svätenia svätého Gorazda

  0 icon

  Obec Močenok, občianske združenie Krediv a Rímskokatolícky farský úrad sv. Klimenta Močenok Vás pozývajú v nedeľu 2. augusta 2020 do Močenku-Gorazdova na slávenie spomienky 1151. výročia kňazského svätenia svätého Gorazda. Slávnostnú svätú omšu bude o 9:30 hod. celebrovať J. E. Mons. František Rábek, vojenský ordinár. GORAZDOV v dnešnom Močenku je rodiskom…

  Dnes je ekumenický deň smútku a modlitby za Hagia Sophia

  0 icon

  Americkí katolíci a pravoslávni spoločne vyhlásili na dnešný deň smútok nad opätovnou premenou baziliky Hagia Sophia na mešitu. Turecký prezident Recep Erdogan rozhodol, že materský chrám východných kresťanov bude od dnes slúžiť na islamské modlitby. Biskupi USA sa pripojili k iniciatíve gréckej pravoslávnej cirkvi, ktorá vyzvala sa dnes modliť, aby…

  Dnes si Katolícka cirkev pripomína sviatok Panny Márie Karmelskej

  0 icon

  Dnes 16. júla si Katolícka cirkev pripomína sviatok Panny Márie Karmelskej. Pomenovanie sviatku sa vzťahuje na pohorie Karmel v Izraeli a na rehoľu karmelitánov. Hebrejské slovo “karmel” znamená záhrada alebo sad. Vrchy Karmelu ho pripomínajú, keď sa na krátky čas v roku pokryjú zeleňou. V Biblii je pohorie symbolom krásy…