Cuper v ohrození života

Nedá sa hovoriť o slobode slova v štáte, v ktorom sa pluralita názorov odsunula na internetové portály. Logickým dôsledkom takého stavu je, že ho kopíruje aj politická scéna. Alebo je to naopak? Politika vygenerovala stav spoločnosti, v ktorom politická korektnosť zasahuje do všetkých oblastí života. Názorne to v tomto predvolebnom období dokazuje účasť Ľudovej strany Naše Slovensko vo voľbách. Hoci možno povedať, že je jedinou, ktorá prichádza s alternatívnym programom k programom ostatných kandidujúcich strán, v médiách sa neobjavuje. O tom, ako sa v súkromnom živote doc. Jána Cupera, vysokoškolského pedagóga na Právnickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave prejavil fakt, že  kandiduje za ĽS Naše Slovensko, je nasledujúci rozhovor

Nie je ničím nezvyčajným, že ste stredobodom záujmu médií. Zmenilo sa niečo potom, keď ste prijali miesto na kandidátke ĽS NS?

Začalo sa to pomerne impozantne. „Šteniatka demokracie“ Denníka N, za ktorým je  Fedor Gál,  začali pomaly hryzkať. Najskôr volali  pánovi rektorovi, potom pánovi dekanovi, teda mojim nadriadeným, či som si vôbec pýtal súhlas kandidovať do NR SR za ĽS NS.  Ako keby nevedeli, že existujú isté absolútne subjektívne práva, na ktoré človek nepotrebuje od nikoho súhlas, okrem politickej strany, ktorá ho na kandidátke uvedie. Takže to bola moja vec a tej strany, ktorá mi dala možnosť kandidovať. Keďže som si preštudoval jej program a bol to aj môj program, až na nejaké výnimky, ktoré by som možno robil inak.  Po nejakých týždňoch uvažovania som zvážil, že ju treba  podporiť a dať šancu, aby sa tí psychopati, ktorí v NR SR robia  komédie na to, aby zastreli skutočnú podstatu svojej protislovenskej politiky, konečne legitímnym  spôsobom obmenili. Voľby sú takým legitímnym prostriedkom.

Čo vás oslovilo v programe ĽS NS?

Moje sympatie si predseda ĽS NS Marian Kotleba získal už dávnejšie. Keďže chodím učiť aj do Bystrice,  pozeral som, ako bol novozvolený predseda BBSK uvítaný poslancami krajského zastupiteľstva. Neviem, či to bol syn alebo vnuk bývalého krajského tajomníka strany, ktorý Kotlebu vítal v červených rukaviciach.  Tak som si povedal, to je rešpekt vôle ľudu? Veď keď niekto dostane dôveru v legitímnych voľbách, ktoré sú nespochybniteľné, poslanci by sa tiež mali správať legitímne a lojálne a vytvoriť ovzdušie spolupráce. A druhýkrát, keď isté samozvané nadácie, štedro podporované spoza oceánu usúdili, že síce boli tam predsa len  nejaké nezrovnalosti, ale Banskobystrický kraj je riadený najtransparentnejšie a teda nedá sa pánovi predsedovi samosprávneho kraja nič vyčítať, čo by nebolo v súlade so zákonom. Som presvedčený, že Kotleba  preukázal, že vie riadiť aj samosprávny kraj, že je dobrý odborník, dobrý kresťan i dobrý slovenský vlastenec. A to všetko mňa,  ako konzervatívne mysliaceho človeka, oslovuje. Preto som nakoniec túto kandidatúru prijal, aj keď netvrdím, že som predtým už nemal ponuky od liberálov.

ĽS NS nie je vítaná ľavicou ani pravicou. Má to dopad aj na vaše súkromie?

Isteže. Keď som otvoril mobil, objavil som vyhrážky ako „zombia sa prebrala“, alebo „nezabúdaj, že čaká ťa a do kríža preložené kosti“, no jednoducho tých vyhrážok smrti už bolo dosť.  Minulý týždeň som išiel z parkoviska pri Dunaji a zrazu len niečo v aute začalo búchať. Po biede som došiel domov a ráno som išiel do servisu, kde chodím 25 rokov. Informovali ma, že mám  na kolese povolené skrutky a že to musel niekto urobiť úmyselne. Začal som byť teda znova opatrný. Ale už aj týždeň predtým, keď som v záhrade vešal synovi búdku pre vtáky, zbadal som na ceste nejakého pána čosi riadiť. O chvíľu sa nad domom objavil dron. Sledoval dom, všetky okná, tak som vyšiel pred dom a pána vykázal. Pravda, zapísal som si číslo jeho auta, ale viem, že polícia nie je oprávnená podávať mi informácie, kto je majiteľom auta.

Určite sa nepredstavil a nepovedal, pre koho pracuje?

No, samozrejme, že nie. V Plus 7 dní už dávnejšie písali o novej Cuperovej vile aj s fotografiami, len zabudli dodať, že sme tam piati vlastníci. Ale to nebol jediný prípad. O dva dni syn išiel na balkón a hovorí, tatino, nejaké  červené a zelené svetlá behajú po stromoch a po našom dome. A zasa tam bol dron.

Čo vás najviac znepokojuje v ostatnom čase?

Zaujímajú ma problémy, ktoré trápia celú Európu. Jednak problém novej Transatlantickej dohody USA a EÚ o voľnom obchode.  Problém je v tom, že touto zmluvou príde SR i všetky štáty EÚ o zvyšok suverenity. Lebo jej podpisom sa USA otvorí cesta k ovládaniu takmer 70 percent európskych služieb. Už majú brazílske, ďalšie  juhoamerické, takže to je cesta k ovládaniu sveta. A to si bežný občan nevšimne. Veď prečo by si Američania kupovali mliekáreň vo Zvolene? A v ostatnom čase si ju kúpili.  A keď pán prezident súhlasí s tým, že sa tu ešte postaví jedna vojenská základňa NATO v Poprade, tak to už budeme absolútne podnájomníkmi vo vlastnom štáte.  To všetko ma desí ako človeka, ktorý predsa len do toho vidí. V akom dome budú žiť moje deti?

Hovorí sa, že dohoda je už podpísaná a takmer nič o nej nevedia ani europoslanci. Vidíte nejaké riešenie, ako zabrániť tomuto vývoju?

Podpísaná ešte nie je. ĽS NS má v programe bojovať proti tomu, aby sme boli takto ovládaní zo strany NATO. Lebo štát, v ktorom je základňa NATO alebo USA,  nemôže si  hovoriť, že je suverénnym štátom. Ani Nemecko. Ak si uvedomíme, že počty slovenskej armády boli podľa  generála Vestenického  znížené zo 46 tisíc na 12 tisíc, tak to sa už neubránime  ani proti  eventuálnym islamským fundamentalistom, ktorých  nám vnucuje Únia. My sa nedokážeme  ubrániť ani proti vnútornému nepriateľovi, nieto ešte voči zahraničnému. Takže toto všetko si ja, ako človek, ktorý sa celý život zaoberá štátom a právom uvedomujem možno viac, ako niekto iný. Nie som nadšený a nie som ani z cudzích peňazí platený odborník, som príslušník tohto národa. Som človek, ktorý sa o tento štát zaslúžil, kvôli tomu prišiel aj o česť, skoro aj o život, tak chcem, aby toto dielo, o ktoré som sa pričinil aj pretrvalo, prežilo. A často o tom rozmýšľam.

Považujete program ĽS NS za reálny, ktorý by odvrátil nebezpečenstvo, o ktorom hovoríte?

Často si ten program pozerám, čo je z tých desiatich bodov splniteľné. Iste, vystúpiť z NATO by dnes bol problém. Ale dá sa robiť taká politika, aby tie základne tu neboli. Najmä, ak majú slúžiť ďalšiemu postupu na východ. To nie je náš cieľ. Dá sa zabrániť tomu, aby tu americké firmy, ktoré chcú ťažiť bridlicový plyn,  nevŕtali na východnom Slovensku?  Tomu sa možno dnes ešte dá zabrániť.

Kým nepodpíšeme TTIP.

Presne tak. Toto sú veci, ktoré rozumný človek a najmä vysokoškolsky vzdelaný, ktorý celý život robí na vysokej škole musí mať na pamäti a zasadzovať sa o tieto veci. A tí odporcovia ĽS NS, Kotlebu, ale aj Cupera a ďalších to vedia, pretože rátali s tým, že nijakí intelektuáli ho nepodporia. Možno, že predseda strany mal nejaké expresívne vyjadrenia, trebárs k riešeniu rómskej problematiky, ktoré tiež by som možno trochu korigoval, ale moje skúsenosti z tejto problematiky sú tiež také.  Že nie je cestou ustanoviť nejakého vládneho zmocnenca a dotovať rómske osady financiami bez toho, žeby sa nežiadala nejaká zodpovednosť z ich strany. A žeby to prinieslo aj  nejaký pokrok alebo integračné riešenia. Čiže, aby sa Rómovia predsa len integrovali, aby neboli absolútne na ťarchu tejto spoločnosti. A toto sa zasa forsíruje ako protiľudová politika, lebo ľudské práva,  a to musíme znášať a riešiť tí, ktorí pracovať chceme. Ja som vždy Rómom ochotne pomohol, ale iba tým, u ktorých som videl, že sa usilujú aj pracovať.  Nemyslím si, žeby vládna politika bola taká, aby prispievala k ich integrácii. Treba sa nad tým zamyslieť a riešiť to. Lebo keď sem prídu ďalšie sociálne neprispôsobivé skupiny, tak to štát ešte viacej rozloží.

Imigranti nepredstavujú len sociálne neprispôsobivých, ale aj kultúrne a civilizačne.

Presne tak. A to, že niekto potom robí paralelu medzi sociálnymi skupinami, že by nedajbože  ĽS NS a jej predseda mohli presadzovať nejaké fašizoidné myšlienky, myslím si, že je to totálna hlúposť a scestné tvrdenia politických odporcov. Najmä,  ak im neprekážajú podvodníci z  bilbordov pravicových aj ľavicových strán, ktorí už roky ohlupujú tento národ  klamstvami, s prepáčením  najvyššej debilnej hodnoty. A tento národ ich oddane volí, hoci mnohí z nich sú  podľa mňa  psychopati. Nemôžem to inak hodnotiť. A pýtam sa, čo robia orgány činné v trestnom konaní, keď jeden predseda strany s nejakou dievčinkou či dôchodcom odhaľujú trestné činy? Veľmi mi to pripomína bývalú éru.

Podľa množstva odhalení, ako to vyplýva z bilbordov, by sa mali dostaviť aj nejaké výsledky. Ale nijakých niet. Ako si to vysvetľujete?

To sú všetko vymyslené kauzy, aké sa viedli kedysi na likvidáciu mečiarizmu. A bohužiaľ úspešne sa používajú ďalej. Pán predseda strany OĽaNO ešte aj  celkom úspešne spája Ficovu vládu s Mečiarovou. A mainstreamové médiá z toho robia akože protimečiarovskú propagandu, nie, aby sa zamysleli … hoci aj nad zničením účtovníctva firmy, ktorá vykazovala 122 miliónov zisku. Za omnoho menšie kauzy sa dodnes rozvláča HZDS  a jeho členovia, ktorého som aj ja bol súčasťou. Ale ja som nič neprivatizoval a nikomu som neukradol ani korunu. A rozhodne som neviedol psychopatické reči ani v parlamente ani mimo neho. Takže sa pýtam, aké morálne právo majú „šteniatka revolúcie“ Fedora Gála  pýtať sa môjho zamestnávateľa a  zasahovať do môjho života. Robili to aj predtým, než som kandidoval. Veď v  Sme už  neraz  boli články, že ako je možné, že Cuper ešte stále pôsobí na vysokej škole. Ako keby som  nespĺňal kritériá pôsobenia na vysokej škole.

Čo je za tým?

Mne to vychádza len tak, že sa tu  niekto z našich politických odporcov etabloval a nevie zabudnúť, že sme pomerne slušne prispeli spolu so spolkom slovenskej inteligencie Korene k rozkladu VPN.  Keď sme  Mečiara, Kňažka a ďalších etablovali k nám a rozdelili federáciu. Nevie nám odpustiť, že sme vytvorili funkčný štát, ktorý už 23 rokov vykazuje solídne známky úspešnosti. A tu  otvorím internet a čítam, že máme hlasovať za spojenie Česka a Slovenska. Myslím si, že tento národ až tak neohlúpol, aby to podporil.  Lebo keď neohlúpol vtedy, keď Lipšic  s  Radičovou na Poštovej ulici v Bratislave robili demonštrácie proti rozdeleniu spoločného štátu a pomlčke, tak dúfam, že ani teraz. Neželal by som si, aby sa Slovensko ocitlo v neokoloniálnom režime.  Prešiel som svet a viem ako vyzerajú spoločnosti, ktoré sú v takomto režime, či už  bývalé kolónie, domínia alebo protektoráty. Lebo jedným z nich je aj Sýria, ktorá bola britsko-francúzskym domíniom a veľa slobody ako samostatný štát si neužila. Formy neokolonializmu sú rovnaké. Vyťažiť nerastné bohatstvo, vycicať služby a obyvateľstvo zbedačiť.  A zmiznúť. Tak taký osud by som nechcel pripraviť mojim deťom.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

author photo

Eva Zelenayová

O AUTOROVI

AUTOR V ČÍSLACH

Počet článkov: 9

Celkové hodnotenie: 21.27

Priemerná čítanosť: 3915

icon Top za 7 dní

iconNajnovšie z HS

icon Najčítanejšie z HS

 • NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

  POČASIE NA DNES

 • icon FOTO DŇA

 • Vybrali sme

  Sulík: "Takú mieru útokov som ešte nezažil. Dá sa to inak riešiť ako to, že ma bude verejne nazývať idiotom, že ma pošle kopať hroby. Pohár pretiekol pri Kuciakovi." Je pripravený vzdať sa ministerstva, tvrdý lockdown bude vetovať

  0icon

  Bratislava 7. marca 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR - Jakub Kotian)   "Nemá zmysel naďalej zatvárať oči pred tým, že predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO) zjavne nezvláda…

  Kollár: Rekonštrukciu vlády pripúšťam, výmena premiéra nie je riešením. Tvrdý lockdown on ani jeho hnutie nepodporia

  0icon

  Bratislava 7. marca (TASR/HSP/Foto: SITA-Branislav Bibel)   V súčasnej politickej situácii je potrebné niečo zmeniť, výmena premiéra však nemusí priniesť očakávaný výsledok. Poukázal na to…

  Na nedeľnú demonštráciu v Prahe bude dohliadať niekoľko stoviek policajtov

  0icon

  Praha 7. marca (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Petr David Josek)   Na nedeľnú demonštráciu proti opatreniam vlády zvolanú do Prahy na Václavské námestie sa z moravskosliezskych okresov Karviná a…

  Politologička o "temnej predzvesti" budúcnosti strany Za ľudí: Panuje tam ticho pred búrkou

  0icon

  Bratislava 7. marca 2021 (SITA/HSP/Foto:Facebook)   Strana Za ľudí zažíva vnútrostranícku krízu, ktorá je násobená koaličnou krízou. Ak nedôjde k rekonštrukcii vlády, po ktorej členovia…

  Sulík mi vulgárne nadával, hovorí Matovič. Rozložil by aj vládu Matky Terezy

  0icon

  Bratislava 7. marca 2021 (HSP/Sputnik/Foto:TASR-Jakub Kotian, TASR-Jaroslav Novák)   Konflikt medzi premiérom Igorom Matovičom (OĽaNO) a jeho koaličnými partnermi eskaluje. V sobotňajšom rozhovore pre RTVS…

  V minulom roku šlo na platy poslancov vyše 10 miliónov eur. Prekvapia nás v apríli?

  0icon

  Bratislava 7. marca (TASR/HSP/Foto: SITA-Alexandra Čunderlíková)   V roku 2020 šlo na platy poslancov Národnej rady (NR) SR celkovo 10.295.737,02 eura. Pre TASR to uviedol…

  Na Slovensku pribudlo 1286 prípadov nákazy, počet úmrtí stúpol o 97

  0icon

  Bratislava 7. marca 2021 (TASR/HSP/Foto:Flickr)   Prostredníctvom RT-PCR testov zachytili v sobotu (6. 3.) na Slovensku 1286 pozitívnych na ochorenie COVID-19, vykonali 7611 testov. Počet…

  Zverejnili počty infikovaných dovolenkárov. Číslo je prekvapivo nízke. Konzílium odborníkov však dôrazne neodporúča cestovať na exotické dovolenky

  0icon

  Bratislava 7. marca 2021 (TASR/HSP/Foto:Wikipedia)   Konzílium odborníkov varuje pred dovolenkami v zahraničí a Slovákom dôrazne neodporúča cestovať na exotické dovolenky. Odborníci poukazujú na to,…

  Tisíce Rakúšanov protestovali proti pandemickým opatreniam

  0icon

  Bratislava 7. marca 2021 (HSP/Christianitas/Foto:Screenshot Youtube)   Tisíce demonštrantov proti koronavírusovým opatreniam sa vydali v sobotu popoludní smerom do viedenského parku Prater po tom, čo…

  Ďalšia ruská vakcína: Revolúcia v boji proti covidu? Má zabezpečiť ochranu na desaťročia

  0icon

  Bratislava 7. marca 2021 (HSP/Foto:TASR/AP-Liselotte Sabroe/Ritzau via AP)   Mir-19 je nová ruská vakcína proti koronavírusovej pandémii, ktorá by mala už tohto roku byť registrovaná.…

  TopDesať

  Sarajevský atentát: 5 vecí, ktoré si o ňom pravdepodobne nevedel

  0 icon

  Prinášame ti ďalší článok z edície x vecí, ktoré si pravdepodobne nevedel. Tentokrát je to práve Sarajevský atentát, ktorý odštartoval udalosti, ktoré sa skončili prvou svetovou vojnou. Ak ťa teda zaujíma história a fascinuje obdobie prvej svetovej vojny, si tu správne.  1. Sarajevský atentát Pri Sarajevskom atentáte prišli o život dvaja ľudia. Boli…

  Takto cestovali deti lietadlom v 50. rokoch minulého storočia

  0 icon

  Vieš si predstaviť, že sú tvoje deti  počas letu v sieťke či kolíske, ktorá je upevnená nad tvojou hlavou? Niekedy sa letecké spoločnosti predbiehali v komforte, ktorý poskytnú svojim cestujúcim, a tak vznikali aj takéto riešenia. V dnešnej dobe sa kladie dôraz najmä na bezpečnosť. Či už cestujeme autom, lietadlom…

  Tieto triky urobia tvoj život jednoduchším. Toto musíš skúsiť!

  0 icon

  Život by mal byť zábavný. Občas sa však vyskytnú problémy, ktoré ti môžu spôsobiť vrásky na čele. Namiesto toho, aby si sa trápil, môžeš to vyriešiť v priebehu niekoľkých sekúnd. Tieto triky ti v tom pomôžu. Ak ich raz skúsiš, už to nebudeš nikdy robiť inak. Tieto jednoduché triky totiž…

  Libanon: Krajina zmietaná sýrskou vojnou tak, ako ju nepoznáte

  0 icon

  Pri slovnom spojení "Blízky východ" každému z nás napadne vojnový konflikt a kruté boje medzi tamojším obyvateľstvom v kontraste so zdanlivo nekonečným nerastným bohatstvom v podobe ropy. No často zabúdame na prekrásnu prírodu, ktorá sa skrýva na území medzi morom a nekonečnou púšťou. Napríklad Libanon má čo ponúknuť. :) Jednou z…

  Opatrnosť na prvom mieste: Rady, ako chrániť svoj majetok

  0 icon

  Opatrnosť by pre nás mala byť prioritou na prvom mieste. Jedine takýmto spôsobom si dokážeme ochrániť svoj majetok. Nájde sa totižto mnoho zlomyseľných ľudí, ktorí vidia vidinu rýchleho zisku práve konaním trestnej činnosti a to vo forme rôznych menších, či dokonca aj väčších krádeží. Preto by sme sa mali starať o…

  Vo svete IT

  Apple a Huawei doručili na trh v minulom roku viac chytrých hodiniek, ako tomu bolo rok predtým

  0 icon

  Nositeľná elektronika je čoraz populárnejšou medzi používateľmi a vidieť to aj na predajných číslach. Minulý rok sa darilo hlavne spoločnostiam Apple a Huawei, a to aj napriek aktuálnej pandémii. Podľa dat spoločnosti Counterpoint Research, Apple doručil na trh o +19% zariadení viac. V surových číslach to znamená nárast predajov chytrých…

  Analytici upozorňujú, že tisíce vývojárov uchovávajú naše dáta na nedostatočne zabezpečených serveroch

  0 icon

  Bezpečnosť dát mnohokrát nie je v rukách používateľov, ale v rukách prevádzkovateľov rôznych služieb a aplikácií. Bezpečnostná spoločnosť Zimperium prišla s celkom znepokojivými správami dotýkajúcich sa toho, ako sú naše dáta uchovávané v desaťtisícoch aplikáciách naprieč Android a iOS platformou. Na tému upozorňuje portál phonearena. Tisíce Android a iOS aplikácií…

  WhatsApp uvoľňuje pre počítačovú verziu aplikácie dlho žiadanú funkciu. Využijete ju?

  0 icon

  WhatsApp je v súčasnosti jednou z najviac diskutovaných komunikačných platforiem. Dôvodom je ohlásená zmena podmienok používania, ktorá vyvolala v očiach používateľov odpor voči službe. Dôvodom je, že prostredníctvom služby budú zbierané ďalšie dáta a následne ďalej spracovávané. WhatsApp po ohlásení týchto zmien dokonca odsunul ich účinnosť, aby lepšie vysvetlil nadchádzajúce…

  Xiaomi Jimmy JV85 Pro – najvýkonnejší tyčový vysávač od Xiaomi je opäť dostupný v skvelej zľave

  0 icon

  Spoločnosť Xiaomi ešte počas minulého leta predstavila svoj nový tyčový vysávač Xiaomi Jimmy JV85 Pro, ktorý bol v tej dobe najvýkonnejším vysávačom v celom portfóliu značky. Táto minuloročná novinka však stále patrí na prvé priečku na trhu s tyčovými vysávačmi a neustále valcuje konkurenciu. Najväčším ťahákom však nie sú iba…

  Dážď nie je špecifický pre Zem: Môžeme ho objaviť aj na iných planétach?

  0 icon

  Dážď na Zemi je výsledkom vyparenia sa vody z povrchu, jej kondenzácie v oblakoch a následného padania späť na povrch. Poznáme to pod pojmom kolobeh vody, no zaujímavosťou je, že dažde nie sú našim unikátom, píše portál Universe Today. Na jednom z mesiacov Saturnu, Titane, môžeme taktiež pozorovať pravidelný dážď. V prípade Titanu ale nejde…

  Armádny Magazín

  Ďalšie vyhrážky Iránu? Biden sa rozhodol preskúmať svoje právomoci pre vojenské útoky v zahraničí

  0 icon

  USA, 7.marec 2021 (AM) – Americký prezident Joe Biden súhlasil s nutnosťou opráv zákona o právomociach hlavy štátu pre použitie vojenskej sily v zahraničí. Oznámila to v priebehu briefingu hovorkyňa Bieleho domu Jen Psakiová.   Podľa platného zákona (Autho

  Sýrii došla trpezlivosť - balistickými raketami Točka-U zbombardovala protureckých militantov. Video

  0 icon

  Sýria, 7.marec 2021 (AM) – V piatok večer došlo k neobvyklému útoku na ropné zariadenia v Turkami okupovanej severnej Sýrii. Miestni hlásili veľké výbuchy v blízkosti Al-Bab a Jarablus. Turecko vtrhlo do tejto oblasti na jeseň 2016 v operácii Štít Eufratu.  

  FK Brno PSD - výkonná pištoľ s rôznymi kalibrami

  0 icon

  Česko, 7.marec 2021 (AM) – Česká spoločnosť FK Brno známa svojou patentovanou platformou pre pištole a strelivo 7,5 FK, predstavila už na IWA 2019 pištoľ FK Brno PSD. Ide o novú verziu polymérového rámu so zmenšenou veľkosťou a možnosťou zameniteľnosti kalibru.   [caption id="attachment_31938" align="alignnone" w

  Na internete bol uverejnený návrh nového ruského útočného dronu Argument, vyvíjaného na základe cvičného prúdového lietadla SR-10

  0 icon

  Rusko, 7. marec 2021 (AM) – Na základe ruského ľahkého prúdového cvičného lietadla SR-10 by mohol byť vyvinutý nový útočný bezpilotný prostriedok. Predbežne dostal označenie AR-10 Argument.

  Traja samovražední útočníci: Ukrajina, Gruzínsko a Moldavsko sa pripravujú na potopenie čiernomorskej flotily

  0 icon

  USA, 7.marec 2021 (AM) – Pod ochranou USA sa vytvára nová námorná aliancia. Webová stránka Centra pre globalizačné štúdie globálneho výskumu so sídlom v Kanade podáva správy o vývoji plánov Washingtonu na destabilizáciu situácie v čiernomorskom regióne. Za aktívnej podpory USA sa formuje

  Svetlo sveta

  Kardinál Brandmüller: Tí čo opúšťajú Cirkev kvôli škandálom druhých, ohrozujú vlastnú spásu.

  0 icon

  Kardinál Walter Brandmüller vyslovil varovanie katolíkom, ktorí opúšťajú katolícku cirkev a to bez ohľadu na dôvody, že ohrozujú svoju vlastnú spásu, ak zomrú odlúčení od Cirkvi. Opustiť cirkev podľa kardinála Brandmüllera v skutočnosti znamená, že sa veriaci odreže od sviatostí potrebných na záchranu duše pred večným zatratením. Takýto veriaci “sa…

  Mons. Karol Kmeťko (12.12.1875 – 22.12.1948) – biskup pre nitriansku diecézu.

  0 icon

  PRVÍ TRAJA SLOVENSKÍ BISKUPI VYSVÄTENÍ V NITRE 13.2.1921 Narodil v rodine obecného notára v Dolných Držkovciach, kde navštevoval základnú školu. Pochádzal z početnej rodiny, jeden brat bol kňazom, jedna sestra rehoľníčkou. 8-ročné gymnaziálne štúdium absolvoval na piaristickom gymnáziu v Nitre (1887-1895) a ako výborného študenta ho odporučili na štúdium teológie…

  Prečo Cirkev počas pôstu nespieva Glória ani Aleluja?

  0 icon

  Katolícka Cirkev 40 dňovému pôstnemu obdobiu prispôsobuje aj liturgiu a vynecháva oslavné spevy Glória a Aleluja. Sláva Bohu je oslavný hymnus, ktorým anjeli ospevovali narodenie Ježiša Krista. Cirkev sa prostredníctvom pôstu vracia do času, kedy sa Boží ľud nachádzal v egyptskom zajatí čakajúc na Spasiteľa, ktorý ich vyslobodí a zachráni.…

  25 tajomstiev boja proti diablovi od Ježiša

  0 icon

  2 júna 1938 Ježiš požiadal rehoľnú sestru Faustínu Kowalskú, aby sa na tri dni venovala duchovnej obnove. V tomto čase dostala od Boha 25 rád, ako sa človek s Božou pomocou môže uchrániť pred útokmi diabla. Tieto inštrukcie sa stali nástrojmi sestry Faustíny pri dobrom boji. Ježiš Faustíne povedal: “Dcéra…

  Ján Vojtaššák (14.11.1977-4.8.1965) – spišský biskup a podpredseda Štátnej rady prvej Slovenskej republiky

  0 icon

  Narodil sa v oravskej obci Zákamenné v chudobnej rodine. Bol jedným zo signatárov Martinskej deklarácie. Keď sa dozvedel o skutočnom údele deportovaných Židov na základe anonymného spisu, ktorý mu bol poslaný poštou z Obišoviec, hneď napísal ministrovi vnútra Alexandrovi Machovi list. Požiadal svojho profesora zo spišskom seminára Ladislava Hanusa, aby…

 • icon FOTO DŇA