Vývoj v Sýrii neveští nič dobré

Publikované 14.02. 2018 o 22:54 Karma článku: Počet pozretí: Počet komentárov:

Konflikt v Sýrii sa preklopil do vyššej úrovne, preto som sa rozhodol sprostredkovať čitateľom informácie z vybraných serverov. Momentálne sa dá nájsť množstvo informácií aj na domácich serveroch, avšak tieto väčšinou analyzujú už prebehnuté udalosti. Analýze budúceho vývoja sa však venuje máloktorý z nich. Z vyjadrení rôznych strán sa dá očakávať zvyšovanie napätia v regióne, ktoré, ak sa situáciu nepodarí upokojiť, čo sa zrejme nepodarí, vyústi pre niekoho do neočakávaných udalostí. Hrozba, že sa rozpúta konflikt v celom regióne Blízkeho východu, ktorý sa nepodarí zvládnuť, hraničí s istotou. Udalosti nabrali spád po strete v oblasti Deir ez Zour a bombardovaní pozícií SAA a spriatelených jednotiek Hizballáhu Američanmi. O život prišli aj členovia skupiny Wagner. Odpoveď prišla po týždni. Sýrska armáda poslala posily do údolia Eufratu do oblasti Deir ez Zour, zvýšila patrolovanie západného brehu, buduje opevnenia a zákopy, a pripravuje sa na ofenzívu proti americkej zástupnej armáde. Táto taktiež zvyšuje svoje sily na východnom brehu. Podľa žurnalistu Al-Masdar news Ibrahima Joudeha sú šance prinajmenšom na malú konfrontáciu medzi sýrskou armádou a americkými zástupnými silami limitovanú obsadením naftových polí na východnej strane Eufratu Sýrskou armádou. Štátny sekretár US Rex Tillerson povedal, že práve naftové polia dovoľujú USA ovplyvňovať dianie v Sýrii. Fayssal Mikdad, zmocnenec ministra zahraničných vecí Sýrie vyzval OSN, aby vyšetrilo akcie a praktiky USA ohrozujúce teritoriálnu integritu, suverenitu a politickú nezávislosť Sýrie. Súčasne prehlásil, že Sýrska armáda zostrelí každé lietadlo vypustené za účelom útoku na Sýriu. Diplomat prevolal k Arabom a Kurdom v severnej Sýrii, aby sa spojili a vybili Turkov zo svojho územia. Upozornil tiež krajiny Západu, aby sa zdržali leteckých útokov voči Sýrii. Spojené štáty a Francúzsko opäť operujú s kartou chemických zbraní, čo napovedá, že sa Západ snaží nájsť zámienku na zapojenie sa do diania v Sýrii. Situácia tam je už aj tak dosť zložitá.

Tri dni po americkom útoku v provincii Deir ez Zour zaútočili izraelské sily na vybrané ciele Iránu  a Sýrskej armády v oblasti Damasku a údajne aj Palmýry. Práve v Palmýre má Irán zriadenú základňu bezpilotných strojov, čo bolo aj zámienkou pre Izraelský zásah. Iránsky špionážny dron vypustený z Palmýry letel pozdĺž východnej Sýrskej hranice s Irakom nedetekovaný americkým dohľadom. Keď preletel Jordánsko – Americký garisón Al Tanfu v Sýrsko-Iracko-Jordánskom triangli, zabočil doprava do severného Jordánska. Preletel Izraelskú hranicu a pokračoval ponad Beit Shean. Deväťdesiat sekúnd neskôr ho izraelské apache zachytili. Bol to prvý priamy stret medzi Izraelom a Iránom. Izrael následne zaútočil na ciele v Sýrii raketami s plochou dráhou letu, z ktorých asi dve tretiny boli zlikvidované sýrskou PVO. Izrael prehlásil, že polovica sýrskej protivzdušnej obrany bola zničená. Izrael prišiel o bojové lietadlo F-16.

Ďalší Iránsko-Izraelský stret bude v neskorom apríli, začiatkom mája, takto o tom píše server Debka.com:

Práve potom sa Irán bude snažiť presunúť Ruské zástupné sily Irackých Šiítov z južného Iraku do Sýrie a tak rozšíriť jeho protiizraelskú vojnovú frontu. Od kedy Izraelské vzdušné sily zasiahli desiatky Sýrskych a Iránskych vojenských cieľov v sobotu 10.februára, určití izraelskí lídri súperia s najnepriateľskejšími protiiránskymi prejavmi („Oni nikdy nezabudnú na nasledujúcu lekciu“ – minister dopravy Yisrael Katz; „Nedovolíme, aby Irán zriadil dopredné komandá“ – Severné velenie OC IDF, generálmajor Yoel Strick) Akokoľvek, plány Iránu „mať v zásobe“ môžu ľahko zdaniť tovar ich varovaní, alebo prinajmešom prídu ako fakt. Irán už má v Sýrii tri dopredné (útočné) komandá – jedno v Damasku, ďalšie v Abu Kamal na východe a tretie v okolí Aleppa. Iránska nasledujúca výzva Izraelu bude pravdepodobne omnoho širšia ako vniknutie osamoteného iránskeho dronu a môže začať ďaleko od severnej izraelskej hranice. Rusko a Irán sa snažia spustiť dvojcestné cezhraničné pohyby medzi Irakom a Sýriou, čo americké sily hlboko frustruje.

Vojenské zdroje portálu DEBKAfile´s uvádzajú, že Spojené štáty sú v procese vytvorenia novej „sily ochrany hraníc“ v Sýrii, ktorá sa skladá hlavne z Kurdských bojovníkov. Irán a Rusko medzičasom budujú a trénujú elitnú jednotku rýchleho nasadenia založenú na irackých Šiítoch. Jednou z jej funkcií bude rozšíriť front proti Izraelu  v Sýrii a aj v Libanone. Očakáva sa, že prichádzajúci prejazd Irackých Šiítskych síl môže byť využitý na detašovanú časť pre službu na Libanonsko-Izraelskej hranici.

Iracká skupina je zložená z 5,000 Šíítskych bojovníkov, ktorí absolvujú špeciálny tréningový kurz pre boje v Sýrii. Boli vybratý z dvoch vysoko výkonných Šiítskych milícií. Jednou z nich je Nujaba z Kaabil (hnutie Božskej časti), ktorá je irackou verziou libanonského Hizballáhu a je vedená Šejkom Akramom al-Kaabim. Má štyri podjednotky, brigádu Ammar Ibn Yasir, brigádu Liwa al-Hamada, výberovú Liwa al-Imam al-Hassan al-Mujtaba – Imam Hssan a Golanskú oslobodzovaciu brigádu. Ďalšou milíciou je jednotka Abud al-Fadl al-Abbás. Veľký rozdiel medzi týmito elitnými irackými silami a ďalšími šiítskými milíciami, ktoré Teherán rozmiestňuje v Sýrii, je, že podľa spravodajských zdrojov portálu DEBKAfile´s budú vybavené leteckou podporou. Ruskí a iránski leteckí dôstojníci zriaďujú leteckú jednotku nazvanú „Combat Helicopters Directorates“ pozostávajúcu z desiatok ruských útočných a nákladných vrtuľníkov Mil Mi-17 ako aj iránskych útočných Shaed285.

Očakáva sa, že väčšina nových síl bude pripravená na začatie presunu na západ v priebehu apríla a vstúpi do juhovýchodných regiónov Abu Kamal a Deir ez-Zour najneskôr začiatkom mája. Zatiaľ americké jednotky nasadené v západnom Iraku a juhovýchodnej Sýrii, sústredené v Al Tanf použili vzdušnú silu a delostreleckú paľbu na zatlačenie protivníka späť od sýrskej hranice. Americký kontingent špeciálnych operácií bol tiež frustrovaný pohybom sýrskych síl a Hizballáhu v opačnom smere snažiacich sa vkročiť na východný breh Eufratu po pontónovom moste položenom Rusmi. (pozn. prekladateľa: Tento bol neskôr zlikvidovaný Američanmi vypustením časti zásob vody z priehrady Tabka a zvýšením hladiny rieky). Tieto sily sa mali pripojiť k prichádzajúcim irackým milíciám. Táto veľká americká operácia so zapojením leteckých síl,  delostrelectva a (prepadových ) kománd bola akosi opomenutá izraelskými politikmi a analytikmi, ktorí komentovali, ako USA opustili sýrsku arénu, keď sa diskutovalo o izraelskom vzdušnom útoku, ku ktorému došlo v sobotu.Napriek všetkému úsiliu zablokovať iracké sily dosiahnuť Sýriu, tieto môžu nájsť malú medzeru v 1000 km dlhej Iracko-Sýrskej hranici a podarí sa im prešmyknúť. Potom bude Izraelská vláda a vojenskí lídri čeliť oveľa ťažšiemu rozhodnutiu, než zničiť iránsky výzvedný dron. Izrael bude musieť pozerať na vzťahy medzi USA a Ruskom, ktoré sú v tomto čase na nízkej úrovni a podľa toho sa právať na zemi. Bude to pre Izrael obtiažne.

 

Upravené, krátené zo zdrojov:

https://www.debka.com/iranian-saegheh-drone-syria-worry-us-well-israel/

https://www.debka.com/next-iranian-israeli-engagement-syria-due-late-april-early-may/

https://www.almasdarnews.com/article/syria-threatens-enemy-warplane/

https://www.almasdarnews.com/article/breaking-syrian-army-deploys-massive-reinforcements-deir-ezzor-offensive-us-backed-forces/

https://southfront.org/us-state-secretary-control-over-oil-fields-allows-washington-to-influence-situation-in-syria/

 

Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

Vybrali sme z Hlavných Správ

Národná koalícia: Chyby vo vyšetrovaní vraždy novinára môžu zmariť snahu polície postaviť vinníka pred súd

Bratislava 25. mája 2018 (HSP/Foto:Michaela Kolimárová)   Hlboké znepokojenie nad nedostatkami pri prvotných úkonoch vyšetrovania vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej vyjadruje politická strana Národná koalícia (NK). Zbabraná obhliadka miesta činu zo strany vyšetrovateľa Krajského riaditeľstva Policajného zboru Trnava, čo potvrdila aj prokuratúra, môže zmariť snahu polície…

Vo Viedni sa stretne komisia pre realizáciu jadrovej dohody s Iránom

Viedeň/Teherán 25. mája 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Ronald Zak)   Diplomati Iránu a piatich svetových mocností sa v piatok stretnú vo Viedni, aby predišli stroskotaniu dohody o iránskom jadrovom programe z roku 2015 po tom, ako sa Spojené štáty rozhodli od nej odstúpiť. Ide o prvé zasadnutie spoločnej komisie pre realizáciu jadrovej dohody…

Orbán: Organizovanie ilegálnej migrácie bude Maďarsko trestať

Budapešť 25. mája 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Tamas Kovacs)   Organizovanie ilegálnej migrácie je trestný čin, pretože znamená pre Maďarsko národnobezpečnostné riziko. Štát je povinný voči takejto činnosti zakročiť: musí ju zakázať a trestať, povedal v pravidelnom piatkovom rozhovore pre verejnoprávny rozhlas Kossuth Rádió predseda vlády Viktor Orbán. Podľa jeho slov práve tieto…

Európania sú rozhorčení organizáciou finále Ligy majstrov v Kyjeve

Kyjev 25. mája 2018 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik/Stringer)   Európski futbaloví fanúšikovia, ktorí chcú uvidieť zápas Realu a Liverpoolu, narazili na veľa problémov, a to už dlho pred stretnutím, píše RT. Jedným z nich sú zvýšené ceny leteniek v deň finále. RT uvádza, že letenka z Londýna do Kyjeva pred stretnutím bude stáť…

Plénum zasadne aj v pondelok, rokovať bude bez obedňajšej prestávky

Bratislava 25. mája 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Marko Erd)   Poslanci Národnej rady SR budú musieť prísť do práce netradične aj v pondelok (28.5.). Dohodli sa na tom na grémiu, dôvodom je množstvo bodov, ktoré je ešte potrebné prerokovať na aktuálnej schôdzi. Z pôvodne 95-bodového programu musia poslanci otvoriť ešte 33. V piatok…

Sopka Kilauea stále chrlí popol a lávu

Honolulu 25. mája 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-George F. Lee/Honolulu Star-Advertiser via AP)   Havajská sopka Kilauea naďalej vybuchuje a chrlí popol, ktorý podľa vedcov vystreľuje až do výšky 1828 metrov, no následne sa rozptýli. Vietor tento popol unáša smerom na juhozápad, informovala vo štvrtok agentúra AP. Vulkán naďalej chrlí množstvo sopečných plynov,…

V Nemecku vyhostia azylanta až keď sa dopustí 50 kriminálnych činov

Berlín 25. mája 2018 (HSP/Roman Bednár/Foto:TASR/AP-Markus Schreiber)   Spolková krajina Bádensko-Württembersko odsunula v stredu do Afganistanu 19-ročného delikventa, ktorý sa dopustil v Nemecku až 50 trestných činov. Včera to oznámilo Ministerstvo vnútra v Stuttgarte. O aké trestné činy išlo, to hovorca ministerstva odmietol špecifikovať. Je to neskutočným škandálom a zároveň…

Bulharská viceprezidentka Iliana Jotová v Nitre: „Bulharsko spája so Slovenskom 1155-ročná história bratov Cyrila a Metoda“

Nitra 25. mája 2018 (HSP/Foto: Ľudmila Synaková)   Do mesta pod Zoborom na pracovnú návštevu prišla viceprezidentka Bulharska Iliana Jotová. Sprevádzala ju mimoriadna a splnomocnená veľvyslankyňa Bulharskej republiky na Slovensku Jordanka Chobanová.  Delegáciu na mestskom úrade prijal primátor Nitry Jozef Dvonč, ktorý hosťom predstavil mesto Nitra a jeho bohatý kultúrno-spoločenský…

Bulharsko špekuluje o reanimácii „Južného prúdu“ pod názvom „Bulharský prúd“

Sofia 25. mája 2018 (HSP/politikus.ru/Foto:TASR/AP-Valentina Petrova)   Krátko po prijatí nemeckej kancelárky Angely Merkelovej u ruského prezidenta Vladimíra Putina v jeho čiernomorskej rezidencii v Soči sa do Ruska pomerne nečakane unúval aj bulharský prezident Rumen Radev. Okrem rokovaní s premiérom Dmitrijom Medvedevom v Moskve (21. mája) ho taktiež v Soči prijal prezident Putin (22. mája), pričom…

Fico nebude hlasovať za zákon na ochranu nenarodených detí, výhovorku našiel v ústave

Bratislava 25. mája 2018 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Zástupcovia vládneho Smeru-SD avizovali, že nebudú hlasovať za opozičný návrh z dielne ĽSNS o sprísnení zákona o interupciách. Líder strany Robert Fico vo videu na sociálnej sieti bližšie vysvetlil dôvody, prečo Smer nesúhlasí s takýmto návrhom. Niekdajší premiér argumentuje najmä ľudskými právami a…

Izrael vyzval EÚ, aby nefinancovala skupiny presadzujúce bojkot židovského štátu

Jeruzalem 25. mája 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Ariel Schalit)   Izrael v piatok apeloval na Európsku úniu, aby zastavila financovanie vyše desiatky európskych a palestínskych mimovládnych organizácií, ktoré podľa názoru židovského štátu podporujú jeho bojkot, píše agentúra AP. Izrael tvrdí, že finančná podpora porušuje vyhlásenú politiku Európskej únie, podľa ktorej sa euroblok postavil…

Adela Vinczeová: Všetkým ste fuk

Bratislava 25. mája 2018 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)   Adela Vinczeová priniesla vo svojom novom blogu pohľad na to, ako by sa mal človek sám posudzovať. Známa moderátorka tvrdí, že človek by to nemal s vážnosťou a tlakom na svoju osobu preháňať. Čo považuje za čaro skutočnej existencie?   "Hovorí sa, že…

Cirkev v Rakúsku chystá v krajine na budúci mesiac "Týždeň za život"

Viedeň 25. mája 2018 (HSP/TK KBS/KAP/Foto:TK KBS)   Aké miesto v spoločnosti majú deti, ľudia s postihnutím starší a zomierajúci či nenarodené deti? Takúto otázku si kladie „Týždeň za život“, ktorý od 1. do 7. júna slávi Katolícka cirkev v celom Rakúsku i za jeho hranicami formou farských podujatí. Sväté omše a slávnosti pre rodiny, stretnutia…

Na sýrske letisko pri Homse útočili rakety

Homs 25. mája 2018 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik-Iliya Pitalev)   Systémy protivzdušnej obrany ho zneškodnili Informuje o tom Sýrska štátna agentúra SANA s odkazom na zdroj. Podľa údajov jej vojenského zdroja na jedno z vojenských letísk zaútočili rakety, ale boli zostrelené, bez toho aby zasiahli cieľ. O tom, kto stojí za útokom na vojenský…

V Česku je okolo Marrakešskej deklarácie poprask – u nás podozrivé ticho

Praha 25. mája 2018 (HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)   V poslaneckej snemovni Parlamentu ČR vystúpil jej podpredseda Tomio Okamura s návrhom hlasovať za jednovetné a jednoznačné uznesenie v tomto znení: „Migračná a azylová politika Českej republiky musí zostať v plnej rozhodovacej kompetencii Českej republiky.“ „Nie je to nič komplikované, myslím že je…

Nové nariadenie GDPR poskytne zamestnancom možnosť vyžiadať svoje údaje od šéfa

Brusel 25. mája 2018 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Piatok 25. mája 2018 je z hľadiska ochrany osobných údajov na internete "Dňom D". Do platnosti totiž vstúpilo všeobecné nariadenie Európskej únie o ochrane údajov (GDPR), ktoré okrem iného umožní občanom zmazať svoje osobné údaje, ktoré sú uložené u on-line dodávateľov a prevádzkovateľov sociálnych…

Piatková Noc kostolov otvorí desiatky chrámov na celom Slovensku

Bratislava 25. mája 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Peter Kollár)   Desiatky chrámov, kostolov a modlitební na celom Slovensku sa mimoriadne otvoria pre verejnosť v piatok o 18. h pri príležitosti podujatia Noc kostolov. Informuje o tom Konferencia biskupov Slovenska. Noc kostolov sa pripravuje vo viacerých sakrálnych stavbách, ide predovšetkým o kostoly a kláštory…

V Kanade dvaja muži odpálili bombu v indickej reštaurácii

Toronto 25. mája 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Galit Rodan/The Canadian Press via AP)   Výbuch v indickej reštaurácii v kanadskom meste Mississauga, ktorý si vyžiadal najmenej 15 zranených, majú na svedomí dvaja doposiaľ neznámi páchatelia, ktorí odpálili bombu a vzápätí z miesta ušli. Informuje o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na miestne…

TopSpeed

Hamburg zakáže dieselové autá už od konca mája

0

Zákaz dieselových áut v nemeckých mestách postupne príde do platnosti a prvým mestom bude prístavný Hamburg. Tam sa rozhodli pre zákaz už od budúceho štvrtka, teda od 31. mája. Hamburg zakáže dieselové autá od emisnej normy Euro 5, vjazd budú mať povolené len najnovšie Euro 6.

BMW s manuálom? Čoraz vzácnejšia kombinácia

2

Aby som nekrivdil iným značkám, u nich je to obdobná situácia a veľkých motorov s manuálom sa zbavujú. I keď u takého konkurenčného Mercedesu ste si V8 s manuálnou prevodovkou nemohli kúpiť už dobrých 30 rokov dozadu a aj viac, u BMW to bolo ešte nedávno možné. Časy sa však menia a tak je BMW s manuálom čoraz menej v obľube. Až…

11 bezpečnostných systémov štandardne pre nové autá od r. 2021

9

Európska únia chce do roku 2050 dosiahnúť optimistický cieľ. Žiadne úmrtia alebo vážne zranenia pri dopravných nehodách. K tomu má dopomôcť aj aktívna a pasívna bezpečnosť áut. Podľa Európskej komisie a magazínu motor1.com, od roku 2021 budú mať všetky novopredané autá v EÚ 11 bezpečnostných systémov v štandardnej výbave. 

Slovensko je v hre o 5. automobilku. O východ SR má záujem aj BMW

22

Minister financií Kažimír včera naznačil v brandži dlhšie verejné tajomstvo, ktoré pre Slovensko môže byť zásadné. Momentálne na Slovensku vyrábajú tri veľké automobilky (VW, PSA a KIA). Haly Jaguar LandRover sú v plnom tempe výstavby pri Nitre a už túto jeseň majú v pláne spustiť výrobu. Správa o tom, že na…

BMW X5 novej generácie už testujú po celom svete

1

I keď je súčasná X5-ka na trhu len necelých 5 rokov, miesto faceliftu si BMW pripravilo novú generáciu. Je to aj kvôli väčšiemu X7, ktoré bude z novej X5-ky vychádzať. BMW X5 novej generácie tak už musia testovať v najrôznejších kútoch sveta, veď oficiálne predstavenie je plánované už na tento rok.

Ford Mach 1 oživia vo veľmi netradičnom štýle

0

Určite vám nemusím predstaviť verzie slávneho Fordu Mustang s prívlastkom Mach 1. Objavoval sa v niektorých starších generáciách, ktoré sú dnes vyhľadávanými youngtimermi. Ford sa však rozhodol oprášiť tento názov a veľmi netradične. Ford Mach 1 budeme totiž stretávať nie s rýdzim športiakom, ale elektrickým „športovým“ SUV.

KAMzaKRÁSOU

Lucia Súkeníková: Recepty našich starých mám (recenzia kuchárky)

0

Ak vezmeme do úvahy nadčasovú múdrosť predchádzajúcich generácií nielen pri riešení zdravotných problémov, ale aj pri kulinárskych schopnostiach, tak môžeme povedať, že sa nám do rúk dostalo bohatstvo. Bohatstvo v podobe tých najlepších receptov na zákusky, múčniky, sviatočné koláčiky, slané pečivo, ovocné múčniky, drobné pečivo, ale aj klasických receptov na halušky, palacinky, lievance…

Vieš, ako sa robí Buddha miska? Máme pre teba podrobný návod

0

Hýria farbami, živinami a keď sa na ne pozriete, potečú vám slinky. Reč je o zdravej Buddha miske, alias Buddha bowl, ktorá prišla do „módy“, alebo skôr jedálničkov po celom svete, vlani. Tento rok však táto nutričná bomba nikde neodchádza a my sme sa rozhodli vás naučiť, ako sa robí Buddha miska v piatich…

Prečo je basmati ryža taká výnimočná? Povieme ti, ako ju pripraviť

0

Ryžu môžeme v našej oblasti považovať za jednu z klasických príloh k jedlu. Hodí sa ku kuracine i bravčovine alebo do chutného zeleninového rizota. V obchodoch si v dnešnej dobe už môžeme vyberať z veľkého množstva rozličných druhov, ktoré sa líšia farbou, tvarom i chuťou. Dnes vám predstavíme basmati ryžu. Tá patrí k najušľachtilejším odrodám ryže vôbec. Povieme vám, ako sa…

Kombucha: Liečivý zázrak alebo len marketingový ťah?

0

Čajová huba, zázračná huba, tibetská huba, kombuča, nápoj nesmrteľnosti alebo elixír mladosti  – pomenovaní má niekoľko. Kombucha spôsobila, ako mnoho iných „superpotravín“, doslova ošiaľ aj v našich končinách. Vyskúšala si ju niekedy? Ak áno, presvedčila si sa o jej avizovaných jedinečných schopnostiach alebo ťa nijako neoslovila? V každom prípade, my sme sa pozreli…

Plánovanie tehotenstva a strava: Tieto živiny ti nesmú chýbať!

0

Plánovanie tehotenstva a strava spolu veľmi úzko súvisia. Prečo? Stravovať sa zdravo a vyvážene nie je dôležité len v tehotenstve, ale aj pred ním. Počas tehotenstva je už strava budúcej mamičky do značnej miery ovplyvnená jej, častokrát nevysvetliteľnými, chuťami. Preto dostatočne vyživ svoje telo ešte predtým, než sa v tebe uhniezdi ten malý…

Čo spôsobuje tvorbu pigmentových škvŕn a ako ich odstrániť?

0

Postupom času sa objavia takmer u každého človeka. Máte už teraz obavy z hyperpigmentácie kože alebo inak povedané, z pigmentových škvŕn? Ako isto viete, tak ľudská koža je náchylná na veľké množstvo problémov. Čo spôsobuje tvorbu pigmentových škvŕn? Od genetiky až po zlú hygienu môže zohrávať hlavnú úlohu v zdravý našej pokožky množstvo faktorov.

TopDesať

10+ fotografií, ktoré posúvajú absurditu na úplne nový level

0

Slovník definuje "absurditu" ako nezmyselnosť, nelogickosť, či rozporuplnosť. Využíva sa v literatúre na dokázanie pointy alebo na vytvorenie určitej atmosféry. No niekedy vidíme absurdity vo svete okolo nás a nemusíme ani utiekať k literatúre. Samozrejme, takýto zoznam absurdných fotografií sme si nemohli nechať iba pre seba a s radosťou sa o…

Takto to môže vyzerať, ak si rozum vezme jeden deň voľno

0

Dnes ti znova dokážeme, že ľudia vedia byť občas naozaj poriadne divní. Niekedy to, čo robíme, stojí naozaj za zamyslenie - napríklad, používať vložky ako papuče, to chce teda poriadnu dávku odvahy (a zrejme aj hlúposti). Po vzhliadnutí nasledujúcich fotografií sa chytíš za hlavu a povieš si, kde len títo…

10 vecí, ktoré by sme rozhodne nemali robiť pred spaním

0

Podľa štatistík má takmer 27 % ľudí trvalé problémy so zaspávaním a 73 % ľudí sa s týmto problémom stretáva občas. Príčiny zlého spánku však nie sú vždy spojené so zdravotnými problémami. Niektoré večerné návyky, ktoré sa nám zdajú celkom normálne, môžu skutočne negatívne ovplyvniť spánok a dokonca spôsobovať nespavosť.…

10+ raritných fotografií, ktoré nám ukazujú svet v úplne inom svetle

0

Časom môže monotónna každodenná rutina otupiť aj tých najrkeatívnejších ľudí. Svet je však krásne miesto, plné vzrušenia v každom kúte. V tomto článku sa pozrieme na fotografie  každodenných objektov, aby sme spolu znova objavili ich krásu a možno dokonca rozšírili tvoje obzory. :) Od pohľadu na divadlo z opačnej strany, ako sme zvyknutí, cez pohľad zvnútra gitary…

10+ dôkazov, že nemáme tušenie, odkiaľ v skutočnosti pochádza naše jedlo

0

Istý otec sa raz spýtal svojej dcérky, či vie, odkiaľ pochádza káva. Jeho dievčatko múdro odpovedalo: "Z plechovky samozrejme!" No vedel by si, odkiaľ pochádza ostatné jedlo? :) Ak sa nad tým zamyslíme, existuje množstvo rôznych potravín s jedinečným pôvodom, ktoré považujeme za samozrejmosť takmer každý deň. Či už je to korenie z inej oblasti…

Rodičia vedia byť niekedy naozaj zvláštni. Tieto fotografie ti zlepšia deň

0

Mamičky a oteckovia sú zdrojom nekonečnej lásky, trpezlivosti, vedomostí, pozornosti a v neposlednom rade aj neuveriteľného množstva vtipov a žartov. Práve vďaka ním bolo naše detstvo také úžasné. Na internete sa objavila séria fotografií, na ktorých sú hlavnými postavami práve rodičia. Tí sa tak trocha odlišujú od priemerných rodičov. A…