Kartel

Kartel. Kartel je obchodná špatnosť, lebo likviduje konkurenciu. Ak sa firmy sčuchnú, uzavrú dohodu, samozrejme tajnú, a sami si určia cenu, zákazník je bezmocný. Navyše, každá firma sa potom, v dohodou vymedzenej oblasti, môže správať ako monopol. Vytvorenie kartelu je aj v našom štáte trestné, lebo hrubým spôsobom znevýhodňuje kupujúcich. Väčšina ľudí už o karteloch počula a nepoznám nikoho, kto by mal na takéto praktiky pozitívny názor. Karter je proste svinstvo.

Až potiaľ sme zajedno. Ale to je iba príklad o ktorý chcem oprieť svoje tvrdenie. Čakajú nás voľby do nášho zákonodarného zboru. Budeme opäť voliť „svojich“ zástupcov, aspoň tak sa nazývajú. V skutočnosti budeme voliť sľuby politických strán. Neviem presne koľko ich máme, ale do skutočného boja ich vstúpi možno dvadsať.

Jedna strana sľubuje transparentnosť, druhá spravodlivosť, iná potrestanie vinníkov, ďalšia vyššie mzdy, lepšie školstvo, … . Často jedna strana sľúbi občanom aj 150 vylepšení života a spíše o tom knihu. Sľubujú, sľubujú, sľubujú a voliči si vyberajú. Po tridsať ročných skúsenostiach – už iba menšie zlo.

Do NRSR sa napokon dostane povedzme 10 strán. Majú rôznu silu, lebo sa počíta množstvo získaných hlasov. Na to, aby mohli tvoriť zákony podľa vlastnej vôle, aby získali monopol na vládnutie, potrebujú mať v parlamente väčšinu, teda minimálne 76 poslancov. To sa môže stať, ale ako už vieme, nerobí to dobrotu.

Ak nezíska žiadna strana väčšinu, osloví niekoľko slabších strán – čím slabších, tým lepšie a uzatvorí s nimi koalíciu. Najsilnejšia strana má povedzme 34 poslancov, ďalšia 18, tretia 16 a posledná 10 poslancov. Majú dovedna 78 hlasov a v tomto pomere (34:18:16:10) si rozdelia vládu nad štátom a uzatvoria Koaličnú zmluvu. Tým rozdelia Národnú radu  na kartel  a opozíciu. Prvý bod jednania kartelu je tajný. Dohodnú o čom nebudú nikdy rokovať a sľúbia si, že nikdy neprijmú žiaden návrh, ktorý predloží mimo kartelová strana. Koaličná dohoda obyčajne nedovolí, aby politická strana v parlamente obhajovala svoj najcharakteristickejší bod (body) programu a z členov kartelu sa stanú obchodní partneri. Oklamaných voličov už nepotrebujú.

Ak koalícia nie je kartel, tak neviem. Nie len, že štyri roky počúvame hádky, urážky a jaloviny, ale všetko, čo kartel po dlhých škriepkach prijm, celkom logicky nesie pečať nedokonalosti. Navyše, poslanci v opozícii do ktorej sa dostali cestou parlamentného zákulisia, tam sedia zbytočne. Koaličná (kartelová) zmluva nepustí!!! Jediný zákon, ktorý by mohli navrhnúť, je možno zákon o zvýšení platov. Aj to by v prvom kole koalícia odmietla s tým, že pripravuje lepší zákon. Stratu času by nahradili v skrátenom jednaní.

Paní prezidentka poslala na Ústavný súd otázku či vôľa 600 000 občanov, ktorí sa už nemôžu pozerať na vládnu katastrofu neporušuje Ústavu. Je zrejmé, že to nie sú všetci nespokojenci, ale iba tí, čo sa dostali k petičným hárkom. Nechcú nič iné iba vložiť do programu svojho zastupiteľského orgánu jeden bod – „skrátenie volebného obdobia“.

Ak paní prezidentka nemá jasno v tak jednoduchom prípade ako je referendum, ktoré vysoko prekračuje zákonom požadované kvórum, potom na otázku, či vytvorenie koalície politických strán v NRSR neplní všetky známky kartelu, by asi musela požiadať Európsky súdny dvor.

Brezová 14. mája 2021

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

author photo

René Pavlík

O AUTOROVI

Narodil som sa v čase, keď vlaky mali tri triedy. Podstatnú časť života som strávil v Bratislave. Po absolvovaní strednej školy som aj maturitu zvládol bez protekcie a podvádzania.
Prestávky bývania ma zastihli v Pardubiciach (otec reprezentoval v ÚDA), v Košiciach (dva roky na internáte) a v Brne (26 mesiacov - vojna na letisku).
Vystriedal som niekoľko zamestnávateľov TATRA Kopřivnice (konštruktér motorov, skúšobný technik), STK (kontrolór), SHMÚ (hydrológia podzemných vôd), Letisko MRŠ (ochrana, dispečer paliva).
Do 18. rokov som pretekal na kajaku a neskôr som sa venoval služobnej a súťažnej kynológii (28 rokov).
Bratislavskú králikáreň, ktorej hodnota neustále stúpa, som pred dvanástimi rokmi prenechal svojmu ženatému synovi (s dvomi deťmi), aby nemusel žiť v petržalskom podnájme a presťahoval som sa do krásneho prostredia kopaníc kde sa ešte ľudia zdravia aj keď sa nepoznajú. Neľutujem.
Moje rodné mesto sa zmenilo a máločo v ňom k lepšiemu. Rodná nemocnicu na Zochove neexistujej, výletnú reštaurácia do ktorej chodil už Ľ. Štúr nepoznávam, tam kde desaťročia predávali klince je bohviečo, a v MHD vám nemá kto povedať kam ide a kde máte prestúpiť, sneh sa neodváža, iba solí a prehadzuje. V Bratislave je viacej Blavákov ako normálnych ľudí. Opakujem - neľutujem.
Ak som napísal málo, rád doplním.

AUTOR V ČÍSLACH

Počet článkov: 24

Celkové hodnotenie: 41.79

Priemerná čítanosť:

icon Top za 7 dní

iconNajnovšie z HS

icon Najčítanejšie z HS

 • NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

  POČASIE NA DNES

 • icon FOTO DŇA

 • Vybrali sme

  302 Found

  302 Found


  nginx
 • icon FOTO DŇA