Dôvera

Dôvera. V pondelok som sledoval priamy prenos z Národnej rady. Poslanci opozície odvolávali ministerku koalície. Prežila. Síce ledva ledva, ale prežila. Bude riadiť spravodlivosť podľa svojich pochybných schopností možno ešte 3 roky.  Neprekáža jej, že proti nej stojí takmer celá obec sudcov. Má dôveru.  „Hroznô dačo“.

Dlhšie ako rok nepočúvame nič iné ako samochvály a výčitky. Koalícia proti opozícii, koalícia proti koalícii, Sulík proti Matovičovi, Matovič proti každému. Opozičníci kritizovali prešľapy ministerky, nedobrosti jej politickej strany aj celej koalície. Oproti tomu odznelo množstvo výčitiek od koaličných poslancov. Poukazovali na chyby, ktorých sa dopustili členovia súčasnej opozície – pred tým koalície. O invektívy nebola núdza. Do neskorej noci vydržalo 117 poslancov. Proti vysloveniu nedôvery ministerke boli 63 poslanci. Dvaja sa zdržali, jeden nehlasoval. Na odvolanie malo 51 poslancov málo hlasov. Šikovných 33 neprítomných kolegov sa z nechutnej frašky vyzulo asi predvídavou neprítomnosťou.

Nemohol som zaspať. Nie preto, že rokovanie bolo miestami búrlivé, ani nie preto, že trvalo dlho, ale uvedomil som si, že všetci čo chyby mali poväčšine pravdu. Negatíva vládnutia, negatíva chybných krokov, negatíva diletantských rozhodnutí, často prijatých v strese a v skrátených konaniach poškodili občanov, znižovali životnú úroveň obyvateľstva a nie raz konali v rozpore s prísahou, ktorú ako zástupcovia voličov skladali.

Negatíva prevyšovali pozitíva „o Brno“. Kto nám vládne a kam nás vedie? Odpoveď – politické strany. Možno sa mýlim, ak poviem, že obdobie nazývané Novovek charakterizujú osobnosti, či už v dobrom, alebo zlom význame slova, ktoré stoja na čele politických prúdov, na čele politických strán. Tých dobrých bolo asi menej, keď na zbrojenie a špatnosti s tým spojené musí celá planéta vynakladať nehorázne prostriedky. Nie je tajomstvom, že rozdiely životnej úrovne jednotlivcov v štátoch, štátov voči štátom a kontinentov voči sebe rastú do závratných výšin. Keďže máme vládu politických strán, zodpovednosť nesú práve politické strany. Môžu mať akýkoľvek názov, akýkoľvek program, vždy skončia zle. Aj keď víťazia, nakoniec prinesú skazu. Je podstata ich DNA.

Politická strana môže mať obrovský vplyv na riadenie štátu aj keď jeho členská základňa má iba niekoľko jedincov. Voliči v skutočnosti nevolia poslancov. Poznajú iba výkladné skrine stojace ako manekýni na bilbordoch, krikľúňov z bicyklov, autobusov prípadne nískoplošiňákov. Do parlamentu sa na kandidátkach strany pokojne dostanú indivídua pochybnej minulosti, pochybnej morálky a pochybných vedomostí. Na hlasovanie im stačí jeden prst. Dnes má hodnotu 5 tisíc Eur. Ostatné môžu hrabať. Ak vyhrajú voľby, môžu všetko.

Každá politická strana žije z peňazí. Členské príspevky stačia horko-ťažko na občerstvenie pri členskej schôdzi. Na zjazd už strana potrebuje sponzorov a donátorov. Ak si niekto myslí, že ide o veľkodušnosť, mýli sa. Žiarivým príkladom môže byť „dobrý anjel“. Dnes už vieme kto to je a kam sa dostal. To nie je náhoda, jeho nasledovníčka iba osvedčuje moje slová. Preferovaná politická strana musí mať zaplatené média, zlatohubých rečníkov, väzby na prokurátorov, vyšetrovateľov aj sudcov. Tým sa uzatvorí kruh, ktorý formuje verejnú mienku ako plastelínu.

Nie je to nemožné. Dnes, keď je všeobecne známa slabá schopnosť čítať s porozumením, nie je ťažké predpokladať minimálnu schopnosť voličov voliť s prehľadom. Nechcem šíriť poplašné správy, ale v pozadí politickej strany, v úlohe tichého spoločníka, nie je vylúčený ani záujem cudzej mocnosti.

Natískajú sa otázky. Komu vyhovuje vláda politických strán? Nie je iný spôsob spravovania štátu?

Brezová 12. mája 2021

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

author photo

René Pavlík

O AUTOROVI

Narodil som sa v čase, keď vlaky mali tri triedy. Podstatnú časť života som strávil v Bratislave. Po absolvovaní strednej školy som aj maturitu zvládol bez protekcie a podvádzania.
Prestávky bývania ma zastihli v Pardubiciach (otec reprezentoval v ÚDA), v Košiciach (dva roky na internáte) a v Brne (26 mesiacov - vojna na letisku).
Vystriedal som niekoľko zamestnávateľov TATRA Kopřivnice (konštruktér motorov, skúšobný technik), STK (kontrolór), SHMÚ (hydrológia podzemných vôd), Letisko MRŠ (ochrana, dispečer paliva).
Do 18. rokov som pretekal na kajaku a neskôr som sa venoval služobnej a súťažnej kynológii (28 rokov).
Bratislavskú králikáreň, ktorej hodnota neustále stúpa, som pred dvanástimi rokmi prenechal svojmu ženatému synovi (s dvomi deťmi), aby nemusel žiť v petržalskom podnájme a presťahoval som sa do krásneho prostredia kopaníc kde sa ešte ľudia zdravia aj keď sa nepoznajú. Neľutujem.
Moje rodné mesto sa zmenilo a máločo v ňom k lepšiemu. Rodná nemocnicu na Zochove neexistujej, výletnú reštaurácia do ktorej chodil už Ľ. Štúr nepoznávam, tam kde desaťročia predávali klince je bohviečo, a v MHD vám nemá kto povedať kam ide a kde máte prestúpiť, sneh sa neodváža, iba solí a prehadzuje. V Bratislave je viacej Blavákov ako normálnych ľudí. Opakujem - neľutujem.
Ak som napísal málo, rád doplním.

AUTOR V ČÍSLACH

Počet článkov: 24

Celkové hodnotenie: 41.79

Priemerná čítanosť:

icon Top za 7 dní

iconNajnovšie z HS

icon Najčítanejšie z HS

 • NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

  POČASIE NA DNES

 • icon FOTO DŇA

 • Vybrali sme

  302 Found

  302 Found


  nginx
 • icon FOTO DŇA