Sociálna poisťovňa – fabrika na problémy

Na úvod treba povedať, že táto dôležitá štátna inštitúcia je masívne prezamestnaná. Len im známym organizačným zauzlením sa podarilo, že v niektorých prípadoch riešia jedného klienta v konkrétnom prípade tri až štyri pracovníčky (vrátane vedúcich), ktoré spolu ale nekomunikujú! Takže pravá ruka netuší, čo robí ľavá a obeťou je občan Slovenska.

Ďalšou ich špecialitou je, že si uľahčujú prácu tým, že individuálnym klientom v individuálnom prípade posielajú paušálne vopred natlačené Rozhodnutia, kde sú obvykle dve až tri strany zaplnené hatmatilkou paragrafov bez vysvetlenia súvislosti s konkrétnym prípadom a polovica toho s konkrétnym prípadom vôbec nesúvisí. Na takej, paušálnej, úrovni je potom aj to Rozhodnutie a následné zbytočné omyly a odvolania. Tu sú príklady:

 

Odstrašujúce príklady

   Priateľ podnikateľ mi raz hovoril, že mu OSEM rokov posielali zakaždým znovu žiadosť o dokladovanie jedného jeho zamestnanca, hoci tie doklady mali už na prvý krát. AŽ keď tam zašiel s právničkou a urobil krik, táto buzerácia konečne ustala.

Iný známy mi zasa opísal prípad, kedy mu zo sociálky prišlo, ževraj je čosi dlžný – tak tam zašiel s účtovníčkou a právnikom. Výsledok? Zistilo sa, že ONI sú dlžní JEMU!

Do tretice môj ďalší známy podal Daňové priznanie a zabudol v ňom rozlíšiť aktívne a pasívne príjmy, takže mu vznikla nepríjemná poistná povinnosť, ktorú už roky nemal. Prvej pracovníčke, ktorá mu to oznámila, teda odoslal Dodatočné daňové priznanie, ktorým by MALA BYŤ vec vyriešená. LENŽE iná pracovníčka to odignorovala a pripravila Rozhodnutie na úrovni riaditeľa pobočky. Keď sa jej pýtal, prečo si neoverila, že je vec vyriešená, odpovedala, že veď sa „nič nedeje“ a nech sa odvolá a rozhodne Ústredie. LENŽE v TEN ISTÝ DEŇ, čo podal v poradí už druhé Odvolanie (a teda skôr, než mohlo Ústredie celú vec uzavrieť) mu už vlastne štvrtá osoba poslala iné Rozhodnutie, ktorým ho už PENALIZUJE a zároveň vyzýva, aby v prípade, že je Rozhodnutie nesprávne, dokladoval to isté, čo už dokladoval DVA MESIACE pred tým! Teraz sa to snaží riešiť a zatiaľ sa dopracoval k PIATIM rôznym pracovníčkam a riaditeľkám (lebo Sociálka je prefeminizovaná inštitúcia), ktoré všetky ho vypočuli (keď sa po hodinách pokusov konečne dovolal), poľutovali, ale s tým poľutovaním to aj nateraz skončilo. A tie zahltené linky na Sociálke sú zrejme preto, že tam fabrikujú takéto pseudo-kauzy na dennom poriadku. Aj Vy máte s nimi takúto skúsenosť?

 

Festival bizarností na pokračovanie

   Neblahé skúsenosti s touto rozbujnenou byrokraciou máte aj vy:

Branislav B.: „Sociálna poisťovňa je môj odveký sparingpartner na úradné „líbezbrífy“. Poznáme sa už aj cez kanceláriu prezidenta, či ombudsmana. Naposledy ma „pobavili“ minulý rok, keď žiadosti z januára vyhoveli v júli. Pobavilo uznesenie, že rozhodnutie nemôžu vydať kvôli pandemickej situácii, hoci už šlo len o formalitu. Uzneseniu ale pandemická situácia nevadila… Úžasná to inštitúcia, kto nezažil, neuverí…“

Ladislav K.: „Tri roky po ukončení živnosti mi prichádzali pokuty a nedoplatky do výšky 30 až 50 éčiek. No najkrajšie, zároveň smutné, že platby do poisťovne som realizoval tuším každý mesiac do 8 nasledujúce mesiaca, tak mi poslali sumár, platby halabala, nedodržane terminy platby, celá pokuta mi vyšla niečo cez 100-vku. Nemal som chuť sa s nimi naťahovať. Zrejme takýmto spôsobom ťahajú peniaze od živnostníkov.“

Magdaléna F.: „Aj môjmu synovi prišiel pred 18 rokmi papier, že neplatí odvody. Tak som skenovala zloženky a výpisy z účtu za päť rokov a šla robiť bordel. Po zadani jeho rodného čísla do systému referentka zistila, že je všetko OK. Haldou zbytočne vytlačených papierov som ju mala chuť preplieskať. Bola to pani, ktorá mala priamo na starosti klientov na začiatočné písmeno priezviska“

Petr N.: „Moje žena je od února 2020 oficiálně ve starobním důchodu. Do dnešního dne nedostala od Sociální pojišťovny Bratislava ani vyrozumění o výši svého důchodu, ani jediné €. Urguje pravidelně 1x týdně a výsledek žádný…“

Táto záhadná reťaz úradníčok dokážu z banality urobiť prípad storočia. Tak vzniká nielen zbytočná a zdanlivo nekonečná agenda „pretrvávajúceho omylu“, ale sa tým aj násobí stres a časové zaneprázdnenie klientov celkom zbytočne akýmsi automatickým opakovaním chyby.

Ich povestné zahltenie telefónnych liniek tu potom celkom logicky ukazuje, že tieto chybné, duplicitné a redundantné výkony sú tu na dennom poriadku.

Najhoršie je, že tieto pracovníčky a ich nadriadení si vôbec neuvedomujú aký zbytočný stres tým občanom Slovenska fabrikujú a to priam seriálovo, kedy jeden pseudo-problém nevyriešite jedným Odvolaním. Pretože tieto úradníčky a ich nadriadení konajú bez ohľadu jeden na druhého, či aspoň náznak hierarchie, ale hlavne nikdy nie len jedna, ktorá by pochopila o čo ide a tým to aj uzavrela. V tomto paláci bizarností si fabrikujú problémy sami, takže sú neustále zaneprázdnení ich odstraňovaním. Lenže sa tým „zabávajú“ na účet občanov tejto krajiny…

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

author photo

Gustáv Murín

O AUTOROVI

Gustáv Murín (1959, Bratislava), vedec (RNDr., PhD.) a zároveň úspešný spisovateľ. Debutoval v roku 1989 v češtine, na Slovensku bola kniha zakázaná. Doteraz vydal 59 kníh (z toho 7 v češtine, 2x anglicky, po jednej bulharsky, vo francúzštine, v hindí, holandsky, chorvátsky, maďarsky, nemecky, rusky, srbsky, španielsky a taliansky). Celkove sa predalo viac než 275 000 výtlačkov všetkých kníh autora. Vydal tiež 61 E-kníh, 9 audio-kníh, 8 DVD a 4 knihy v Braillovom písme. Až 486 textov autora bolo preložených do 51 jazykov. Literárne prezentácie absolvoval v 85 mestách a obciach Slovenska a 30 krajinách Európy, Ázie a Ameriky.
Viac informácií na http://gustavmurin.webgarden.cz.
Texty v iných jazykoch: http://muringustav.blogspot.com.

AUTOR V ČÍSLACH

Počet článkov: 53

Celkové hodnotenie: 30.43

Priemerná čítanosť:

icon Top za 7 dní

iconNajnovšie z HS

icon Najčítanejšie z HS

 • NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

  POČASIE NA DNES

 • icon FOTO DŇA

 • Vybrali sme

  302 Found

  302 Found


  nginx
 • icon FOTO DŇA