Černák kontra Lučanský – posledný krvavý súboj?

Nikdy som z vlastnej iniciatívy nepátral po žiadnych utajených skutočnostiach, či tajomstvách zločinu. Od prvopočiatku môjho písania o organizovanom zločine som čerpal výhradne z verejne dostupných zdrojov. A odrazu som na rozpakoch – veď aj tá záľaha informácií o smrti generála Lučanského na internete je predsa verejne dostupný zdroj! A napriek všetkým za to dobre plateným kuvikom a samozvaným „expertom“, je to aj posledné útočisko demokracie a slobody slova, kde sa objavujú správy, ktoré sa momentálnym papalášom nehodia. Veď ak by nebola práve na sociálnych sieťach (vďaka ktorým sa oni „zalacno“ dostali do politiky, viď insitné videá Multitrtka) taká prudká reakcia na každú ich novú „oficiálnu verziu“ generálovej smrti, nemenili by ich zo dňa na deň. Internetové fórum ich skôr ako ktokoľvek iný usvedčoval, že na tej aktuálnej verzii niečo nesedí.

Samozrejme, sledoval som a sledujem ten vriaci kotol dohadov a uniknutých dokumentov. A tak ma zaujalo niekoľko čriepkov, ktoré začínajú do seba zapadať. Tentoraz to ale už nie je priamo o brutalite dozorcov, či vyšetrovateľov. Je to tak bizarné, že by to mohlo byť pri tejto bizarnej selfie-vláde najbližšie pravde.

Vopred upozorňujem, že je to divoká mozaika a preto vás volám k spoločnému posúdeniu, či môže viesť ku skutočnému obrazu tragického a brutálneho konca generála Lučanského.

 

Časová snímka činu

   Postupujme teda spolu a vy sami usúďte, či tie čriepky informácií z internetu vedú správnym smerom. Znovu zdôrazňujem, ani na jednu som neprišiel sám a ani by som nemal ako.

Čo hovorí internet: Lučanský bol vzatý do väzby na Mikuláša a to je krstné meno jeho najväčšieho životného súpera – brutálneho mafiánskeho vraha Černáka. A ten to s nadšením vytrúbil do sveta statusom: „Dnes som si dal do okna čižmu pre Mikuláša a on mi do nej posadil Judáša.“

Môj názor: Čudná spojitosť, ale môže to byť aj náhoda.

Čo hovorí internet: Lučanského naschvál poslala sudkyňa do Prešova, hoci tamojšia väzobná väznica je preplnená a je to neľudské aj vzhľadom k obmedzenému kontaktu s rodinou a obhajcami.

Môj názor: Vládne nám zločinný režim, ktorý dokázal za krátku dobu zastrašiť prokurátorov, sudcov aj advokátov. Aj keď statočnejší sa ešte skúšajú ozývať, zo sudcov si fakticky dnes už nikto netrúfne nedať hneď do väzby na koho len Matovičovi exponenti ukážu. A odvolania sú paušálne zamietané. To len Haščák je výnimka!

Čo hovorí internet: Krátko po umiestnení generála Lučanského do Prešova, objavuje sa tam Černák! Ide svedčiť v prospech svojho štartéra, Surového, ktorý žiada o obnovenie procesu.

Môj názor: Je to bizarné! Černák predsa otvorene nenávidí každého, kto ho „zradil“. A Surový bol jedným z nich! Prečo by sa ho zastával a nechal sa eskortovať takú diaľku z Leopoldova do Prešova? Veď mohol pokojne vyhlásiť, že ho nejaký „zradca“ nezaujíma. Ale on išiel…

Čo hovorí internet: Černák šiel napriek odporu ku Surovému preto, že dostal ponuku – ak pomôže zastrašiť Lučanského, dostane v roku 2023 slobodu. Mali ho za tým účelom navštíviť v Leopoldove dvaja páni v aute s EČV, ktorá nie je v oficiálnej evidencii motorových vozidiel v SR. Vzápätí píše Černák svojej matke, že sa čoskoro vráti domov. A dozor vo väznici ten list prepustil?! Černákovo doživotie považoval za doživotné prokurátor Šufliarsky, blízky Lučanskému a jeho kolegom, ale ten je v nemilosti súčasného režimu – a oni tiež. Tomuto režimu ide v skutočnosti o zbavenie sa opozície, teda primárne o Róberta Fica, a keďže cez Jankovskú a iných kajúcnikov nenašli zámienku na väzbu, spoliehali sa na zlomenie Lučanského. Preto sa v kauze zjavil Lipšic a nabádal vraj Lučanského, aby si situáciu zľahčil (ani by nebol vzatý do väzby a sviatky strávil doma?!), keď povie, čo potrebujú počuť. Ten si však veril a naopak neopatrne pri výsluchu povedal Lipšicovi, že na neho vie priveľa vecí, ktoré by Lipšicovi mohli veľmi uškodiť. A urobil chybu…

Môj názor: Neviem, či k takej konfrontácii vôbec došlo (zo Zápisnice to nevyplýva), ale je rozhodne taktickou chybou upozorniť niekoho tak aktívneho v posledných rokoch v rôznych kontroverzných kauzách, že by bolo lepšie, keby Lučanský nikdy neprehovoril. Ak vôbec niečo také Lučanský povedal, tak zjavne v naivnej viere, že tým ochráni seba a svoju rodinu. Ale tá Zápisnica je celá čudná – na väzbu neobvyklo stručná, s biednymi argumentmi a žiadnymi dôkazmi, a s podpisom, ktorý sa nezhoduje s tým, ako sa podpisoval Lučanský  pred tým…

Čo hovorí internet: Černák sa teda zjavuje v prešovskej väznici v utorok 8.12.. Na druhý deň má narodeniny a do najbližšieho utorka v Prešove aj ostane.

Môj názor: Môže byť náhoda, že len čo sa objaví generál Lučanský bezmocne za mrežami väzby, akurát sa koná pojednávanie, ktoré do jeho blízkosti privedie Černáka?

Čo hovorí internet: Generála Lučanského krátko po príchode do prešovskej väzobnej väznice premiestňujú z cely č. 114 do cely č. 131. Prečo?

Môj názor: Citujem SITA: „Šéf prešovského väzenského ústavu Norbert Kundák sa vyjadril aj k špekuláciám o tom, prečo bol Lučanský v rámci väzby presúvaný medzi celami. Dôvodom podľa neho bolo, aby mal ZVJS lepší prehľad o dianí pred jeho celou. ´Keď bol dodaný do ústavu Prešov dňa 7. decembra, bol umiestnený na cele, pred ktorou sme nemali taký podrobný kamerový záznam´.“ Ale, ale, zasa nedomyslená dezinformácia (koľké sme už počuli od prasknutej žilky v oku, cez pokus o samovraždu vzápätí popretý, až po vyjadrenie Žilinku, že sa vlastne nič nestalo a ten, ktorému sa tak úradne „nič nestalo“ zakrátko zomrel!)?!! Veď si to preberme – tak vraj pred celou 114 nie je dostatočné kamerové pokrytie? No, výborne, a prečo po tom všetkom, čo sa udialo, generála Lučanského prevážajú z Trenčína opäť do tejto „nevhodnej“ cely?! To už ten kamerový dozor nebol potrebný? Veď vraj hovoril s psychológom a ten mal rozpoznať samovražedné sklony? Existuje vôbec ten psychológ a ako mohol Lučanský hovoriť, keď bol zrejme v kóme? Nie je to (vďaka dezinformáciám vládnych predstaviteľov) ešte inak?

 

Najnepravdepodobnejší zo scenárov

Keby s takýmto scenárom prišiel niekto dnes za filmovým producentom, tak by ho považovali za blázna. A známi prorežimní udavači za konšpirátora. Čo sa to teda po internete šepká? Táto vláda drží pokope už len núdzovým stavom a zneužívaním Polície a Armády. Za rekordný čas šiestich mesiacov sa 53% občanov Slovenska vyjadrilo za predčasné voľby, kde by selfie-vláda Matovičovej zločinnej kamarily skončila. Záchranou pre nich je tak už len zbavenie sa opozície, ktorej preferencie stúpajú a s istotou by ich nahradila. Tomu by mohli zabrániť už len politické procesy, pretože tie sa môžu ťahať so všetkými odvolaniami aj roky. Chýbajú ale rozhodujúce svedectvá proti Ficovi a Pellegrinimu. Na to bolo dobré zlomiť Lučanského, ale úmyselné násilie v pracovnej dobe štátnych zamestnancov je predsa len silná káva. A tak prišiel nejaký snaživec s nápadom?

Ten nápad nie je nový. Používal ho už Mečiarov režim. A ten Matovičov nie je onakvejší. Na špinavú prácu sa používala mafia, prečo to neskúsiť znovu? Okrem toho už Hlina vyhlásil že Matovič miluje, keď sa do politiky mieša niečo „epické“. A toto epické je. Navyše Matovič s obľubou hejtuje a tak za mrežami privítal aj Lučanského, pričom „pozabudol“ na prezumpciu neviny. Tak sa mohol niekto rozhodnúť, že sa mu zavďačí. Veď sa už stalo pravidlom, že táto zločinná vláda je schopná každého zla „pre dobrú vec“.

Takže podľa najnepravdepobnejšieho zo scenárov už popísaným spôsobom vstupuje mafiánsky brutálny zabijak Černák do tej správne vybranej cely, kde zaskočí Lučanského…

 

Dráma osudnej noci

   Čo hovorí internet: Roky túži Černák po pomste a tu by ju nielen vykonal, ale ešte by bol aj súčasnému režimu užitočný a za to odmenený predčasným prepustením. Prepad Lučanského v cele sa mohol odohrať už v noci, keď Lučanský spal. Černák bol predsa známy svojou zbabelosťou, nikdy sa nestaval svojmu súperovi čelom, ale útočil od chrbta alebo v početnej prevahe. Navyše rozospatý Lučanský v tej nočnej „päsťovke“ bol zrejme bosý a Černák mohol kopať silnými bagandžami. A to bol zrejme ten kop na hlavu, ktorý Lučanského „vypol“. A nezabúdajme – Černák zásadne útočil na omámené obete (obľúbený bol rohypnol do nápoja), ktoré si hrozbu uvedomovali, ale ťažko sa bránili. V tomto prípade sa vraj vyzbrojil činkou (?!), čo robí len krivák, ktorý sa bojí férového súboja…

Môj názor: Citujem Lučanského z nášho spoločného knižného rozhovoru: „Černák žije už trinásť rokov pre pomstu. A on sa jej chce dožiť.“ Takže o ochote Černáka sa na niečo také „epické“ dať, asi nikto nepochybuje. ALE, neviem si predstaviť ako sa Černák mohol všetkými tými chodbami a mrežami dostať nepozorovane k Lučanského cele a ako mohol prebehnúť ten zápas bez svedkov? Tam by predsa musel byť hluk a krik. To nikto z väzobne stíhaných nič nepočul?

Dôležité pre preverenie tejto verzie smrti generála Lučanského je umiestnenie cely 131 a tých, čo boli vo vedľajších celách. Ak tam bol Lučanský umiestnený zámerne kvôli stretu s Černákom, musel o tom riaditeľ väznice vedieť a je teda spoluvinný!? Aj keby Lučanský spáchal samovraždu, automaticky by mal riaditeľ väznice odstúpiť. Tento sa s podporou ministerky na jedno použitie Kolíkovej drží zubami-nechtami – aby mohol zahládzať stopy a zastrašovať svedkov?

Odrazu znie celkom logicky, že dozorca, čo nastúpil rannú smenu 10.12. a nebol do tohto predpokladaného brutálneho komplotu zaplatený, si všimol Lučanského zranenia a ponúkol mu ošetrenie.

Podľa vyjadrenia Lučanského manželky, bol príliš hrdý, aby takúto bitku priznal. Možno veril, že sa z následkov dostane a na budúce sa lepšie pripraví?

Veľmi by túto teóriu objasnili zábery kamier z povinnej doobedňajšej prechádzky – bol na nej Lučanský, alebo nie?

Odrazu má logiku tvrdenie, že Lučanský sa začal sťažovať na zdravotný stav až poobede. A je celkom možné, že aj cvičil. Tu ale nesedí to vážne zranenie oka, pretože s niečím takým nejde dlho fungovať. Na druhej strane mohol utrpieť krvácanie do mozgu (ako sa to stáva boxerom pri zápase) a to sa prejavilo až po niekoľkých hodinách.

Čo hovorí internet: Zranenia Lučanského boli také vážne, že to nemohli vyriešiť ambulantne vo väznici, ani v prešovskej nemocnici.

Môj názor: Ale ani na vybité oko sa neumiera. Najnebezpečnejšie je to krvácanie do mozgu. Prečo sa teda zameriavali na oko a nie na záchranu života? Aj v Prešove je to možné riešiť. Takže?

Čo hovorí internet: Po mnohohodinovej operácii v Ružomberku mala nasledovať rekonvalescencia. Ale proti všetkej zdravotníckej logike, Lučanského prevážajú do väzenskej nemocnice v Trenčíne. Riskujú tak jeho život pretože sa obávajú, že by civilní zamestnanci priniesli svedectvo o rozsahu jeho zranení a ohrození života.

Môj názor: Áno, tento transport človeka, čo zápasí o život a ešte aj pod eskortou, je za normálnych okolností nepochopiteľný.

Čo hovorí internet: Keďže bolo s Lučanským zle a nepreberal sa z kómy, začali fabrikovať zastieracie manévre. Príkladom je tá žiadosť o telefonát s manželkou. Je tam pečiatka 17.12., ale vypísaný mal byť údajne 18.12. (podpis je zastrený) a následne zamietnutý. Čudná je tá pečiatka 31.12. z Prešova.

Môj názor: Tento zločinný režim potreboval verejnosti ukázať Lučanského v dobrej kondícii, tak prečo by mu bránil jeden telefonát potom, čo sa jeho žena dozvedela zo správ, že mal úraz? To nedáva logiku. Ibaže by Lučanský v tej dobe telefonátu už ani nebol schopný. Potom už je pochopiteľné aj to, prečo nedostal list od dcéry. Ľudia v kóme nečítajú…

Čo hovorí internet: Lučanský v Trenčíne zomrel, alebo sa aspoň vedelo, že veľkú šancu na prežitie už nemá. Umrieť na lôžku v nemocnici pod rukami lekárov – ako by toto ospravedlnili? Vzhľadom k jeho stavu teda bolo už jedno, že ho vlečú 297 kilometrov späť do Prešova. Kde to začalo, má to aj skončiť.

Môj názor: Tiež nerozumiem, prečo taký prominentný väzeň (ktorému v Ružomberku podľa Naďa „tak významne zlepšili zrak“) putuje nedobrovoľne hore-dole Slovenskom namiesto toho, aby sa zotavoval z náročnej operácie. A je tiež čudné, že sa opäť ocitá v pôvodnej cele č. 114 – to už odrazu nevadí, že tam nie je dokonalý kamerový systém? A či naopak, je to pre aranžérov konca života generála Lučanského výhodou?

Čo hovorí internet: Dôkazom tej „epickej“ bitky sú zábery na Černáka z pojednávania, kvôli ktorému ho do Prešova eskortovali. Na tvári má stopy po zápase a na rukách čudne hrubé rukavice. Stopy pästného boja na hánkach sa totiž maskujú ťažšie, ako na tvári…

Môj názor: Tie fotografie som videl, je to prinajmenšom čudné. Ale tiež sa tam Černák netvári nijako víťazoslávne. On bol totiž (ako píšem v knihe „Boss všetkých bossov“, ktorá je vypredaná, ale existuje e-kniha MIKULÁŠ ČERNÁK – BOSS SLOVOM A OBRAZOM, iAdverti, 2014) známy neprimeranosťou svojich brutálnych útokov. Aj Slivenského mali len „postrašiť“, ale Černák ho dobodal a svojim poskokom nariadil, aby mu odrezali hlavu. AK bol nástrojom zločinného režimu na zlomenie Lučanského, tak tento zločinný režim urobil rovnakú skúsenosť, ako Mečiarovci – „pomoc“ mafiánov býva kontraproduktívna. V tomto prípade im ktosi s Černákom tak zavaril, že sa z toho už nespamätajú, nech básnia Mikulec, Kolíková, Naď, Žilinka a aj ten zúfalec Budaj, čo len chcú. Skutok sa stal…

 

Čo si myslím

   Prvotná Žitného informácia o bitke s dozorcami sa zdala logická. Ale nelogické bolo, prečo by mal celý zástup ministrov tejto vlády, akokoľvej zločinnej, kryť evidentne neplánované a nežiadúce zlyhanie nejakých dozorcov? Veď to nedáva zmysel. Každým dňom sa tým táto vláda zaplietala do ďalších a ďalších svojich lží s vrcholom, keď Žilinka vyhlásil, že prípad je uzavetý, nič vážne sa nestalo a o pár hodín na to Lučanský „na truc“ zomrie? Mimochodom, ak je niekto v kóme, ťažko môžete aranžovať jeho „samovraždu“ inak, než poležiačky. A poležiačky sa „zasamovraždiť“ nedá…

Ale, ak by to bol takýto zbabraný komplot s beštiálnym mafiánskym vrahom – to je iné.

Faktom je, že toto všetko je zatiaľ len teória. A od nenávisti zožltnutí novinári ju môžu nazvať aj konšpiračnou. Viac sa dozvieme, ak boli zadokumentované stopy krvi v cele č. 131 (pretože je rozdiel ak niekto padne a kvapne mu kvapka krvi od oka, či skôr ani nie, a iné je ak sú steny a posteľ celé od krvi), ak existuje záznam o rannej prechádzke na druhý deň, ak sa nájdu tie dve údajné amatérske videá dokumentujúce zranenia generála Lučanského v Ružomberku a preverí sa pohyb Černáka v rozhodujúcich dňoch a tiež kto ho a či ho navštevoval. No a stále je tu ešte možnosť, že sa zjaví nový Fegyveres (korunný svedok účasti SIS na únose- zavlečení Kováča ml.) a Remiáš, čo by to svedectvo vyniesol na verejnosť. Máme len jednu istotu – žltá manipultívna tlač o také svedectvo stáť nebude a možno už teraz ho preventívne spochybnia…

Pri každom vyšetrovaní je štandardné a normálne, že sa preveruje hneď niekoľko verzií. Už dávnejšie je tu tá s bitkou s dozorcami. Je tu aj tá oficiálna o samovražde. A je legitímne skúmať aj túto. Čo poviete?

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

author photo

Gustáv Murín

O AUTOROVI

Gustáv Murín (1959, Bratislava), vedec (RNDr., PhD.) a zároveň úspešný spisovateľ. Debutoval v roku 1989 v češtine, na Slovensku bola kniha zakázaná. Doteraz vydal 59 kníh (z toho 7 v češtine, 2x anglicky, po jednej bulharsky, vo francúzštine, v hindí, holandsky, chorvátsky, maďarsky, nemecky, rusky, srbsky, španielsky a taliansky). Celkove sa predalo viac než 275 000 výtlačkov všetkých kníh autora. Vydal tiež 61 E-kníh, 9 audio-kníh, 8 DVD a 4 knihy v Braillovom písme. Až 486 textov autora bolo preložených do 51 jazykov. Literárne prezentácie absolvoval v 85 mestách a obciach Slovenska a 30 krajinách Európy, Ázie a Ameriky.
Viac informácií na http://gustavmurin.webgarden.cz.
Texty v iných jazykoch: http://muringustav.blogspot.com.

AUTOR V ČÍSLACH

Počet článkov: 21

Celkové hodnotenie: 30.24

Priemerná čítanosť: 4763

icon Top za 7 dní

iconNajnovšie z HS

icon Najčítanejšie z HS

 • NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

  POČASIE NA DNES

 • icon FOTO DŇA

 • Vybrali sme

  Združenie slovenskej inteligencie: Pri vývoji vakcín proti COVID-19 boli použité bunkové línie z potratených detí

  0icon

  Bratislava 17. januára 2021 (HSP/Napalete/Foto:TASR-Milan Kapusta)   V Slovenskej republike sa začalo s očkovaním proti chorobe COVID-19, pričom sa neuskutočnila skutočná odborná diskusia na tému…

  V sobotu pribudlo 573 prípadov COVID-19, počet obetí sa zvýšil o 57. ŠÚKL nevylúčil, že sa zaregistrujú aj testy na COVID-19 na domáce použitie

  0icon

  Bratislava 17. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Petr David Josek)   RT-PCR testy odhalili v sobotu (16. 1.) na Slovensku 573 pozitívnych na ochorenie COVID-19, celkovo vykonali 2850…

  Prečo médiá odvádzajú pozornosť pri dokumente o Lučanského pobyte v Bystrici? Radačovský: Keby jeho rodina verila, že spáchal samovraždu, asi by nechcela, aby som ich zastupoval

  0icon

  Bratislava 17. januára 2021 (HSP/Foto:Lehotský)   Podivností okolo smrti bývalého prezidenta Policajného zboru SR generála Milana Lučanského pribúda. Tento týždeň prišiel s ďalším zaujímavým dôkazným…

  Kollár k očkovaniu a Lučanskému: Ak sa majú ľudia rozhodnúť o očkovaní, potrebujú informácie. Každý si to musí zvážiť. Generála sme považovali za dobrého policajta

  0icon

  Bratislava 17. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Očkovanie je principiálne správna vec, vďaka ktorej sa na Slovensku prakticky nevyskytujú mnohé v minulosti bežné choroby. Ale…

  Pohľad z oboch strán mreží na nadužívanie kolúznej väzby a inštitútu kajúcnika v trestných konaniach

  0icon

  Bratislava 17. januára 2021 (HSP/Pravne listy/Foto:TASR-František Iván)   Prinášame vám pohľad advokáta, ktorý je toho času vo väzbe a opisuje skutočné podmienky kolúznej väzby. Článok…

  V Kábule zastrelili dve sudkyne

  0icon

  Kábul 17. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Rahmat Gul)   Neznámi ozbrojenci zastrelili v nedeľu skoro ráno dve sudkyne, ktoré pracovali na afganskom najvyššom súde v hlavnom meste…

  NRSR: Poslanci OĽANO navrhujú individuálne vzdelávanie umožniť i na druhom stupni

  0icon

  Bratislava 17. januára (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Individuálne vzdelávanie, teda vzdelávanie "doma", by sa mohlo umožniť aj žiakom druhého stupňa základných škôl. Vyplýva to z navrhovanej novely…

  Ján Mazák je nebezpečenstvom pre právny štát, hovorí sudca Patrik Števík

  0icon

  Bratislava 17. januára 2021 (HSP/Foto:Lehotský)   O predsedovi Súdnej rady Jánovi Mazákovi sa kriticky vyjadruje čoraz viac sudcov. Hovoria, že zradil sudcovský stav, že je…

  Krajčí po rokovaní vlády: Chceme skríningovo otestovať obyvateľov, rokovanie pokračuje v nedeľu. Pomáhať majú aj vojaci

  0icon

  Bratislava 16. januára 2021 AKTUALIZOVANÉ (SITA/HSP/Foto:TASR - Jakub Kotian)   Štát chce skríningovo pretestovať obyvateľstvo Slovenska. Po sobotňajšom rokovaní vlády to povedal minister zdravotníctva Marek…

  Nová webová stránka projektu Časoslov gréckokatolíka

  0icon

  Košice 17. januára 2021 (HSP/TSKE/Foto:Casoslov)   17. januára, v Nedeľu o Zachejovi, spustila Rada pre mládež Košickej eparchie novú webovú stránku projektu Časoslov gréckokatolíka. Webové…

  TopDesať

  Huba požierajúca žiarenie v Černobyle zachráni budúcich astronautov

  0 icon

  Magnetické pole našej planéty nám neumožňuje nájsť iba sever, je to tiež neoceniteľný štít pred kozmickým žiarením. Túto ochranu nemožno považovať za samozrejmosť a existuje veľa obáv z toho, ako môžeme poskytnúť rovnakú ochranu astronautom pri budúcich misiách v hlbokom vesmíre. Potenciálna odpoveď pochádza zo zvláštneho zdroja: huba. Na huby sa v…

  Konštantín a kríž, ktorý mu ukázal cestu 1. časť

  0 icon

  Slovné spojenie „uvidieť svetlo“ ako synonymum prestúpenia na inú vieru má dvoch slávnych pôvodcov: svätého Pavla a rímskeho cisára Konštantína, ktorý žil v rokoch 274 až 337 po Kristovi. Práve druhému menovanému znamenie na nebi v podobe kríža ukázalo cestu, po ktorej sa má vydať, aby porazil svojho soka Marca Aurelia Maxentia. Keď…

  Migréna? Tieto potraviny s ňou zatočia!

  0 icon

  Migréna je ako neželaný hosť, ktorý sa vopred neohlásil a ťažko sa ho zbaviť. Ak často trpíš bolesťami hlavy, vieš, aké ťažké môže byť žiť s týmto problémom normálny život. Iste, môžeš si vziať tabletky alebo cvičiť, aby si sa pokúsili obmedziť svoju bolesť, ale tieto prostriedky sú dočasné, čo znamená, že…

  Najnapínavejšie vesmírne misie roku 2021: Mesiac, Mars aj vesmírny ďalekohľad

  0 icon

  Pokiaľ ide o skúmanie vesmíru ľudstvom, 2021 vyzerá, že to bude vzrušujúci rok s mnohými začiatkami, trpko-sladkým koncom a jeho súčasťou budú aj niektoré misie, pri ktorých budeme zatínať zuby. Po mnohých a mnohých oneskoreniach (začiatkom misie sa plánoval na rok 2007), by tento rok mohol byť skutočne rokom, kedy bude konečne…

  2021 bude rokom neuveriteľných astronomických udalostí, ktoré to sú?

  0 icon

  Ak hľadáš koníček, ktorému sa budeš venovať, zatiaľ čo budeš čakať na očkovanie alebo koniec pandémie, pohľad na vesmír nie je zlou voľbou. V roku 2021 sa udeje mnoho vzrušujúcich astronomických udalostí! Väčšina z nasledujúcich astronomických udalostí bude viditeľná po celom svete bez potreby akéhokoľvek špeciálneho vybavenia, aj keď v prípade niektorých určite…

  Vo svete IT

  „Súkromie je cool“ hovorí zakladateľ DuckDuckGo. Služba dosiahla nový historický míľnik v dennom počte vyhľadávaní

  0 icon

  V posledných mesiacoch, až rokoch, čoraz viac je pre používateľov internetu ochrana ich súkromia dôležitejšou. Aktuálne najväčšími „žrútmi“ dát a informácií sú Google, či Facebook. Obe spoločnosti zbierajú mnoho dát, o ktorých možno ani nevieme, že produkujeme. Je to spôsobené hlavne tým, že ich služby sú natoľko populárne, že odchod ku…

  Xiaomi uvoľnilo zoznam 27 smartfónov, pre ktoré plánuje uvoľniť nadstavbu MIUI 12.5

  0 icon

  Xiaomi ešte koncom decembra 2020 predstavila nielen smartfón Mi 11, ale aj nadstavbu MIUI 12.5, ktorá priniesla mnoho noviniek a vylepšení. Pôvodne malo ísť o malú aktualizáciu, ale vskutku pôjde o významný update. MIUI 12.5 nadstavba dorazí na tieto modely zariadení Najnovšie spoločnosť zverejnila prostredníctvom sociálnej siete Weibo zoznam 27…

  Lenovo LivePods LP40 – bezdrôtové slúchadlá s výdržou až 12 hodín s cenovkou, z ktorej ti padne sánka

  0 icon

  Pokukávaš po nových bezdrôtových slúchadlách, ktoré by naplnili tvoje očakávania vo všetkých smeroch, no zároveň za ne nechceš „vysoliť“ nehorázne peniaze? V tom prípade by si určite nemal prehliadnuť akciu na slúchadlá Lenovo LivePods LP40, ktoré ponúkajú naozaj špičkové technické špecifikácie, no zároveň stoja naozaj až nehorázne málo peňazí. Na…

  Astronómovia vydali najdetailnejšiu mapu vesmíru. Pozrieť si ju môžete aj vy

  0 icon

  Astronómovia nedávno vydali pozoruhodnú mapu vesmíru, ktorá je výsledkom šesťročnej práce prieskumu DESI (pozn. redakcie: Dark Energy Spectroscopic Instrument), píše portál IFLScience. Táto mapa je doteraz najväčšou z hľadiska pokrytia oblohy, senzitivity a celkového počtu galaxií. Výsledná mapa ponúka rozlíšenie až 10-triliónov pixelov. Na jej zhotovení sa podieľali tri observatória, ktoré pozorovali…

  Tesla Roadster už takmer 3 roky putuje našou Slnečnou sústavou. Kde sa nachádza dnes?

  0 icon

  6. februára 2018 sa odohral štart rakety Falcon Heavy, ktorá sa zapísala medzi významné udalosti amerického vesmírneho programu. Ide totiž o najvýkonnejšiu raketu na svete. Na palube, ako náklad, sa nachádzala aj Tesla roadster a za volantom sedel Starman, figurína, oblečená vo vesmírnom obleku spoločnosti SpaceX. Lenže čo sa s touto…

  Armádny Magazín

  V predvečer inaugurácie sa Biely dom a Kapitol z bašty slobody a demokracie menia na vojenský bunker

  0 icon

  USA, 17. január 2021 (AM) - Pripravení na uvedenie do služby! Počet vojakov v okolí vládneho cent

  Ďalšie informácie o výstroji „Sotnik“

  0 icon

  Rusko, 17. január 2021 (AM) - Ruský výstroj vojaka budúcnosti „Sotník“ (Stotník) dosiahne vďaka použitým špeciálnym materiálom nízku hmotnosť a dokáže sa prispôsobovať figúre vojaka. Zároveň sa stane najochraňujúcejšou zo všetkých doposiaľ existujúcich nepriest

  Iránske revolučné gardy demonštrovali svoju raketovú silu. Video

  0 icon

  Irán, 17. január 2021 (AM) - Ako sa dalo čakať IRGC vystrelili aj balistické rakety Emad, Qadr a Sejjil počas 2. fázy cvičenia „Veľký prorok-15“. Rakety boli vystrelené na niekoľko námorných cieľov nachádzajúcich sa vo vzdialenosti 1800 km v Indickom oceáne, aby simulovali zameranie na nosnú skupinu lodí americké

  Roman Michelko: Nákup 3D radarov alebo názorové premety ministra obrany Jaroslava Naďa

  0 icon

  [caption id="attachment_30343" align="alignnone" width="640"] Minister obrany Naď: Ja normálnych ľudí nevidím demonštro

  Tvrdé boje na hraniciach Turecka - Rusi posilňujú svoju prítomnosť. Video

  0 icon

  Sýria, 16. január 2021 (AM)  - Lietadlá ruských vzdušných síl prenášajú svoje jednotky do zóny tvrdých bojov na hraniciach Sýrie s Tureckom. Rusko oficiálne oznámilo rozmiestnenie spoločných rusko-sýrskych postov v oblasti Ain Isa, po prvýkrát to bolo zverejnené 28. decembra 2020.  

  Svetlo sveta

  MÚDROSŤ

  0 icon

  Naši starí otcovia hovorili: Kto dobre rechnuje, dobre gazduje. A neplatí to len na peniaze, ale predovšetkým na čas. Koľko času vieme premárniť pred televíznou obrazovkou? Čítaním rôznych klebiet v novinách alebo na sociálnych sieťach? A potom cítime, že nás to nejako neuspokojuje a nenapĺňa. Podobnú skúsenosť mal i vojak…

  Prečo sa sviatosti Krstu a Prvého svätého prijímania udeľujú väčšinou v apríli a v máji?

  0 icon

  V rannom kresťanstve sa udeľovali sviatosti Krstu, Prvého svätého prijímania a Birmovania spolu v jeden deň a to za prítomnosti biskupa. Dôvodom bolo, že kresťanmi sa väčšinou stávali dospelí ľudia, ktorí konvertovali buď z judaizmu alebo z rôznych pohanských náboženstiev a k tomuto poznaniu konverzie prišli v pokročilejšom veku. Cirkev sa ich preto snažila v Cirkvi prijať plnými sviatosťami a do…

  Dnes bude Slovensku opäť udelené požehnanie relikviou Kristovej krvi z paluby lietadla – VÝZVA K PRIPOJENIU SA V MODLITBE

  0 icon

  V nedeľu Krstu Krista Pána 10. januára 2021 v popoľudňajších hodinách sa opäť uskutoční let lietadla, na ktorého palube sa bude nachádzať generálny vikár Nitrianskej diecézy Mons. Peter Brodek, ktorý Slovensku udelí požehnanie s relikviou Kristovej krvi, ktorá je uchovávaná v Bazilike sv. Benedikta opáta v Hronskom Beňadiku.  Zverejňujeme jeho slová výzvy,…

  Najväčší pápeži v dejinách SV. LEV VEĽKÝ

  0 icon

  (*asi 400, Toskánsko – † 10. november 461, Rím) Jeho ústami hovoril apoštol Peter.             Pápežsky úrad sa po smrti  Sixta III. (†18. augusta 440)  nachádzal v úplnej inej situácii než v predchádzajúcich storočiach: už nereprezentoval navonok kresťanské spoločenstvá roztrúsene v anonymite po území hlavného mesta Rímskej ríše.  Časy veľkých perzekúcií,  ktoré…

  PATRÓNI LEKÁROV – SVÄTÍ KOZMA A DAMIÁN

  0 icon

  SVÄTÍ KOZMA A DAMIÁN. Boli bratia a dvojičky. Vyštudovali lekárstvo. Zo svojho povolania si neurobili výnosný biznis. Neprofitovali na cudzom nešťastí. Liečili všetkých a nezištne – bezplatne. Mnohí, keď videli ich príklad, stali sa kresťanmi. Pohanskí kňazi ich obžalovali, že robia čary, a tak zvádzajú ľudí, aby sa klaňali kresťanskému…

 • icon FOTO DŇA