Černák kontra Lučanský – posledný krvavý súboj?

Nikdy som z vlastnej iniciatívy nepátral po žiadnych utajených skutočnostiach, či tajomstvách zločinu. Od prvopočiatku môjho písania o organizovanom zločine som čerpal výhradne z verejne dostupných zdrojov. A odrazu som na rozpakoch – veď aj tá záľaha informácií o smrti generála Lučanského na internete je predsa verejne dostupný zdroj! A napriek všetkým za to dobre plateným kuvikom a samozvaným „expertom“, je to aj posledné útočisko demokracie a slobody slova, kde sa objavujú správy, ktoré sa momentálnym papalášom nehodia. Veď ak by nebola práve na sociálnych sieťach (vďaka ktorým sa oni „zalacno“ dostali do politiky, viď insitné videá Multitrtka) taká prudká reakcia na každú ich novú „oficiálnu verziu“ generálovej smrti, nemenili by ich zo dňa na deň. Internetové fórum ich skôr ako ktokoľvek iný usvedčoval, že na tej aktuálnej verzii niečo nesedí.

Samozrejme, sledoval som a sledujem ten vriaci kotol dohadov a uniknutých dokumentov. A tak ma zaujalo niekoľko čriepkov, ktoré začínajú do seba zapadať. Tentoraz to ale už nie je priamo o brutalite dozorcov, či vyšetrovateľov. Je to tak bizarné, že by to mohlo byť pri tejto bizarnej selfie-vláde najbližšie pravde.

Vopred upozorňujem, že je to divoká mozaika a preto vás volám k spoločnému posúdeniu, či môže viesť ku skutočnému obrazu tragického a brutálneho konca generála Lučanského.

 

Časová snímka činu

   Postupujme teda spolu a vy sami usúďte, či tie čriepky informácií z internetu vedú správnym smerom. Znovu zdôrazňujem, ani na jednu som neprišiel sám a ani by som nemal ako.

Čo hovorí internet: Lučanský bol vzatý do väzby na Mikuláša a to je krstné meno jeho najväčšieho životného súpera – brutálneho mafiánskeho vraha Černáka. A ten to s nadšením vytrúbil do sveta statusom: „Dnes som si dal do okna čižmu pre Mikuláša a on mi do nej posadil Judáša.“

Môj názor: Čudná spojitosť, ale môže to byť aj náhoda.

Čo hovorí internet: Lučanského naschvál poslala sudkyňa do Prešova, hoci tamojšia väzobná väznica je preplnená a je to neľudské aj vzhľadom k obmedzenému kontaktu s rodinou a obhajcami.

Môj názor: Vládne nám zločinný režim, ktorý dokázal za krátku dobu zastrašiť prokurátorov, sudcov aj advokátov. Aj keď statočnejší sa ešte skúšajú ozývať, zo sudcov si fakticky dnes už nikto netrúfne nedať hneď do väzby na koho len Matovičovi exponenti ukážu. A odvolania sú paušálne zamietané. To len Haščák je výnimka!

Čo hovorí internet: Krátko po umiestnení generála Lučanského do Prešova, objavuje sa tam Černák! Ide svedčiť v prospech svojho štartéra, Surového, ktorý žiada o obnovenie procesu.

Môj názor: Je to bizarné! Černák predsa otvorene nenávidí každého, kto ho „zradil“. A Surový bol jedným z nich! Prečo by sa ho zastával a nechal sa eskortovať takú diaľku z Leopoldova do Prešova? Veď mohol pokojne vyhlásiť, že ho nejaký „zradca“ nezaujíma. Ale on išiel…

Čo hovorí internet: Černák šiel napriek odporu ku Surovému preto, že dostal ponuku – ak pomôže zastrašiť Lučanského, dostane v roku 2023 slobodu. Mali ho za tým účelom navštíviť v Leopoldove dvaja páni v aute s EČV, ktorá nie je v oficiálnej evidencii motorových vozidiel v SR. Vzápätí píše Černák svojej matke, že sa čoskoro vráti domov. A dozor vo väznici ten list prepustil?! Černákovo doživotie považoval za doživotné prokurátor Šufliarsky, blízky Lučanskému a jeho kolegom, ale ten je v nemilosti súčasného režimu – a oni tiež. Tomuto režimu ide v skutočnosti o zbavenie sa opozície, teda primárne o Róberta Fica, a keďže cez Jankovskú a iných kajúcnikov nenašli zámienku na väzbu, spoliehali sa na zlomenie Lučanského. Preto sa v kauze zjavil Lipšic a nabádal vraj Lučanského, aby si situáciu zľahčil (ani by nebol vzatý do väzby a sviatky strávil doma?!), keď povie, čo potrebujú počuť. Ten si však veril a naopak neopatrne pri výsluchu povedal Lipšicovi, že na neho vie priveľa vecí, ktoré by Lipšicovi mohli veľmi uškodiť. A urobil chybu…

Môj názor: Neviem, či k takej konfrontácii vôbec došlo (zo Zápisnice to nevyplýva), ale je rozhodne taktickou chybou upozorniť niekoho tak aktívneho v posledných rokoch v rôznych kontroverzných kauzách, že by bolo lepšie, keby Lučanský nikdy neprehovoril. Ak vôbec niečo také Lučanský povedal, tak zjavne v naivnej viere, že tým ochráni seba a svoju rodinu. Ale tá Zápisnica je celá čudná – na väzbu neobvyklo stručná, s biednymi argumentmi a žiadnymi dôkazmi, a s podpisom, ktorý sa nezhoduje s tým, ako sa podpisoval Lučanský  pred tým…

Čo hovorí internet: Černák sa teda zjavuje v prešovskej väznici v utorok 8.12.. Na druhý deň má narodeniny a do najbližšieho utorka v Prešove aj ostane.

Môj názor: Môže byť náhoda, že len čo sa objaví generál Lučanský bezmocne za mrežami väzby, akurát sa koná pojednávanie, ktoré do jeho blízkosti privedie Černáka?

Čo hovorí internet: Generála Lučanského krátko po príchode do prešovskej väzobnej väznice premiestňujú z cely č. 114 do cely č. 131. Prečo?

Môj názor: Citujem SITA: „Šéf prešovského väzenského ústavu Norbert Kundák sa vyjadril aj k špekuláciám o tom, prečo bol Lučanský v rámci väzby presúvaný medzi celami. Dôvodom podľa neho bolo, aby mal ZVJS lepší prehľad o dianí pred jeho celou. ´Keď bol dodaný do ústavu Prešov dňa 7. decembra, bol umiestnený na cele, pred ktorou sme nemali taký podrobný kamerový záznam´.“ Ale, ale, zasa nedomyslená dezinformácia (koľké sme už počuli od prasknutej žilky v oku, cez pokus o samovraždu vzápätí popretý, až po vyjadrenie Žilinku, že sa vlastne nič nestalo a ten, ktorému sa tak úradne „nič nestalo“ zakrátko zomrel!)?!! Veď si to preberme – tak vraj pred celou 114 nie je dostatočné kamerové pokrytie? No, výborne, a prečo po tom všetkom, čo sa udialo, generála Lučanského prevážajú z Trenčína opäť do tejto „nevhodnej“ cely?! To už ten kamerový dozor nebol potrebný? Veď vraj hovoril s psychológom a ten mal rozpoznať samovražedné sklony? Existuje vôbec ten psychológ a ako mohol Lučanský hovoriť, keď bol zrejme v kóme? Nie je to (vďaka dezinformáciám vládnych predstaviteľov) ešte inak?

 

Najnepravdepodobnejší zo scenárov

Keby s takýmto scenárom prišiel niekto dnes za filmovým producentom, tak by ho považovali za blázna. A známi prorežimní udavači za konšpirátora. Čo sa to teda po internete šepká? Táto vláda drží pokope už len núdzovým stavom a zneužívaním Polície a Armády. Za rekordný čas šiestich mesiacov sa 53% občanov Slovenska vyjadrilo za predčasné voľby, kde by selfie-vláda Matovičovej zločinnej kamarily skončila. Záchranou pre nich je tak už len zbavenie sa opozície, ktorej preferencie stúpajú a s istotou by ich nahradila. Tomu by mohli zabrániť už len politické procesy, pretože tie sa môžu ťahať so všetkými odvolaniami aj roky. Chýbajú ale rozhodujúce svedectvá proti Ficovi a Pellegrinimu. Na to bolo dobré zlomiť Lučanského, ale úmyselné násilie v pracovnej dobe štátnych zamestnancov je predsa len silná káva. A tak prišiel nejaký snaživec s nápadom?

Ten nápad nie je nový. Používal ho už Mečiarov režim. A ten Matovičov nie je onakvejší. Na špinavú prácu sa používala mafia, prečo to neskúsiť znovu? Okrem toho už Hlina vyhlásil že Matovič miluje, keď sa do politiky mieša niečo „epické“. A toto epické je. Navyše Matovič s obľubou hejtuje a tak za mrežami privítal aj Lučanského, pričom „pozabudol“ na prezumpciu neviny. Tak sa mohol niekto rozhodnúť, že sa mu zavďačí. Veď sa už stalo pravidlom, že táto zločinná vláda je schopná každého zla „pre dobrú vec“.

Takže podľa najnepravdepobnejšieho zo scenárov už popísaným spôsobom vstupuje mafiánsky brutálny zabijak Černák do tej správne vybranej cely, kde zaskočí Lučanského…

 

Dráma osudnej noci

   Čo hovorí internet: Roky túži Černák po pomste a tu by ju nielen vykonal, ale ešte by bol aj súčasnému režimu užitočný a za to odmenený predčasným prepustením. Prepad Lučanského v cele sa mohol odohrať už v noci, keď Lučanský spal. Černák bol predsa známy svojou zbabelosťou, nikdy sa nestaval svojmu súperovi čelom, ale útočil od chrbta alebo v početnej prevahe. Navyše rozospatý Lučanský v tej nočnej „päsťovke“ bol zrejme bosý a Černák mohol kopať silnými bagandžami. A to bol zrejme ten kop na hlavu, ktorý Lučanského „vypol“. A nezabúdajme – Černák zásadne útočil na omámené obete (obľúbený bol rohypnol do nápoja), ktoré si hrozbu uvedomovali, ale ťažko sa bránili. V tomto prípade sa vraj vyzbrojil činkou (?!), čo robí len krivák, ktorý sa bojí férového súboja…

Môj názor: Citujem Lučanského z nášho spoločného knižného rozhovoru: „Černák žije už trinásť rokov pre pomstu. A on sa jej chce dožiť.“ Takže o ochote Černáka sa na niečo také „epické“ dať, asi nikto nepochybuje. ALE, neviem si predstaviť ako sa Černák mohol všetkými tými chodbami a mrežami dostať nepozorovane k Lučanského cele a ako mohol prebehnúť ten zápas bez svedkov? Tam by predsa musel byť hluk a krik. To nikto z väzobne stíhaných nič nepočul?

Dôležité pre preverenie tejto verzie smrti generála Lučanského je umiestnenie cely 131 a tých, čo boli vo vedľajších celách. Ak tam bol Lučanský umiestnený zámerne kvôli stretu s Černákom, musel o tom riaditeľ väznice vedieť a je teda spoluvinný!? Aj keby Lučanský spáchal samovraždu, automaticky by mal riaditeľ väznice odstúpiť. Tento sa s podporou ministerky na jedno použitie Kolíkovej drží zubami-nechtami – aby mohol zahládzať stopy a zastrašovať svedkov?

Odrazu znie celkom logicky, že dozorca, čo nastúpil rannú smenu 10.12. a nebol do tohto predpokladaného brutálneho komplotu zaplatený, si všimol Lučanského zranenia a ponúkol mu ošetrenie.

Podľa vyjadrenia Lučanského manželky, bol príliš hrdý, aby takúto bitku priznal. Možno veril, že sa z následkov dostane a na budúce sa lepšie pripraví?

Veľmi by túto teóriu objasnili zábery kamier z povinnej doobedňajšej prechádzky – bol na nej Lučanský, alebo nie?

Odrazu má logiku tvrdenie, že Lučanský sa začal sťažovať na zdravotný stav až poobede. A je celkom možné, že aj cvičil. Tu ale nesedí to vážne zranenie oka, pretože s niečím takým nejde dlho fungovať. Na druhej strane mohol utrpieť krvácanie do mozgu (ako sa to stáva boxerom pri zápase) a to sa prejavilo až po niekoľkých hodinách.

Čo hovorí internet: Zranenia Lučanského boli také vážne, že to nemohli vyriešiť ambulantne vo väznici, ani v prešovskej nemocnici.

Môj názor: Ale ani na vybité oko sa neumiera. Najnebezpečnejšie je to krvácanie do mozgu. Prečo sa teda zameriavali na oko a nie na záchranu života? Aj v Prešove je to možné riešiť. Takže?

Čo hovorí internet: Po mnohohodinovej operácii v Ružomberku mala nasledovať rekonvalescencia. Ale proti všetkej zdravotníckej logike, Lučanského prevážajú do väzenskej nemocnice v Trenčíne. Riskujú tak jeho život pretože sa obávajú, že by civilní zamestnanci priniesli svedectvo o rozsahu jeho zranení a ohrození života.

Môj názor: Áno, tento transport človeka, čo zápasí o život a ešte aj pod eskortou, je za normálnych okolností nepochopiteľný.

Čo hovorí internet: Keďže bolo s Lučanským zle a nepreberal sa z kómy, začali fabrikovať zastieracie manévre. Príkladom je tá žiadosť o telefonát s manželkou. Je tam pečiatka 17.12., ale vypísaný mal byť údajne 18.12. (podpis je zastrený) a následne zamietnutý. Čudná je tá pečiatka 31.12. z Prešova.

Môj názor: Tento zločinný režim potreboval verejnosti ukázať Lučanského v dobrej kondícii, tak prečo by mu bránil jeden telefonát potom, čo sa jeho žena dozvedela zo správ, že mal úraz? To nedáva logiku. Ibaže by Lučanský v tej dobe telefonátu už ani nebol schopný. Potom už je pochopiteľné aj to, prečo nedostal list od dcéry. Ľudia v kóme nečítajú…

Čo hovorí internet: Lučanský v Trenčíne zomrel, alebo sa aspoň vedelo, že veľkú šancu na prežitie už nemá. Umrieť na lôžku v nemocnici pod rukami lekárov – ako by toto ospravedlnili? Vzhľadom k jeho stavu teda bolo už jedno, že ho vlečú 297 kilometrov späť do Prešova. Kde to začalo, má to aj skončiť.

Môj názor: Tiež nerozumiem, prečo taký prominentný väzeň (ktorému v Ružomberku podľa Naďa „tak významne zlepšili zrak“) putuje nedobrovoľne hore-dole Slovenskom namiesto toho, aby sa zotavoval z náročnej operácie. A je tiež čudné, že sa opäť ocitá v pôvodnej cele č. 114 – to už odrazu nevadí, že tam nie je dokonalý kamerový systém? A či naopak, je to pre aranžérov konca života generála Lučanského výhodou?

Čo hovorí internet: Dôkazom tej „epickej“ bitky sú zábery na Černáka z pojednávania, kvôli ktorému ho do Prešova eskortovali. Na tvári má stopy po zápase a na rukách čudne hrubé rukavice. Stopy pästného boja na hánkach sa totiž maskujú ťažšie, ako na tvári…

Môj názor: Tie fotografie som videl, je to prinajmenšom čudné. Ale tiež sa tam Černák netvári nijako víťazoslávne. On bol totiž (ako píšem v knihe „Boss všetkých bossov“, ktorá je vypredaná, ale existuje e-kniha MIKULÁŠ ČERNÁK – BOSS SLOVOM A OBRAZOM, iAdverti, 2014) známy neprimeranosťou svojich brutálnych útokov. Aj Slivenského mali len „postrašiť“, ale Černák ho dobodal a svojim poskokom nariadil, aby mu odrezali hlavu. AK bol nástrojom zločinného režimu na zlomenie Lučanského, tak tento zločinný režim urobil rovnakú skúsenosť, ako Mečiarovci – „pomoc“ mafiánov býva kontraproduktívna. V tomto prípade im ktosi s Černákom tak zavaril, že sa z toho už nespamätajú, nech básnia Mikulec, Kolíková, Naď, Žilinka a aj ten zúfalec Budaj, čo len chcú. Skutok sa stal…

 

Čo si myslím

   Prvotná Žitného informácia o bitke s dozorcami sa zdala logická. Ale nelogické bolo, prečo by mal celý zástup ministrov tejto vlády, akokoľvej zločinnej, kryť evidentne neplánované a nežiadúce zlyhanie nejakých dozorcov? Veď to nedáva zmysel. Každým dňom sa tým táto vláda zaplietala do ďalších a ďalších svojich lží s vrcholom, keď Žilinka vyhlásil, že prípad je uzavetý, nič vážne sa nestalo a o pár hodín na to Lučanský „na truc“ zomrie? Mimochodom, ak je niekto v kóme, ťažko môžete aranžovať jeho „samovraždu“ inak, než poležiačky. A poležiačky sa „zasamovraždiť“ nedá…

Ale, ak by to bol takýto zbabraný komplot s beštiálnym mafiánskym vrahom – to je iné.

Faktom je, že toto všetko je zatiaľ len teória. A od nenávisti zožltnutí novinári ju môžu nazvať aj konšpiračnou. Viac sa dozvieme, ak boli zadokumentované stopy krvi v cele č. 131 (pretože je rozdiel ak niekto padne a kvapne mu kvapka krvi od oka, či skôr ani nie, a iné je ak sú steny a posteľ celé od krvi), ak existuje záznam o rannej prechádzke na druhý deň, ak sa nájdu tie dve údajné amatérske videá dokumentujúce zranenia generála Lučanského v Ružomberku a preverí sa pohyb Černáka v rozhodujúcich dňoch a tiež kto ho a či ho navštevoval. No a stále je tu ešte možnosť, že sa zjaví nový Fegyveres (korunný svedok účasti SIS na únose- zavlečení Kováča ml.) a Remiáš, čo by to svedectvo vyniesol na verejnosť. Máme len jednu istotu – žltá manipultívna tlač o také svedectvo stáť nebude a možno už teraz ho preventívne spochybnia…

Pri každom vyšetrovaní je štandardné a normálne, že sa preveruje hneď niekoľko verzií. Už dávnejšie je tu tá s bitkou s dozorcami. Je tu aj tá oficiálna o samovražde. A je legitímne skúmať aj túto. Čo poviete?

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

author photo

Gustáv Murín

O AUTOROVI

Gustáv Murín (1959, Bratislava), vedec (RNDr., PhD.) a zároveň úspešný spisovateľ. Debutoval v roku 1989 v češtine, na Slovensku bola kniha zakázaná. Doteraz vydal 59 kníh (z toho 7 v češtine, 2x anglicky, po jednej bulharsky, vo francúzštine, v hindí, holandsky, chorvátsky, maďarsky, nemecky, rusky, srbsky, španielsky a taliansky). Celkove sa predalo viac než 275 000 výtlačkov všetkých kníh autora. Vydal tiež 61 E-kníh, 9 audio-kníh, 8 DVD a 4 knihy v Braillovom písme. Až 486 textov autora bolo preložených do 51 jazykov. Literárne prezentácie absolvoval v 85 mestách a obciach Slovenska a 30 krajinách Európy, Ázie a Ameriky.
Viac informácií na http://gustavmurin.webgarden.cz.
Texty v iných jazykoch: http://muringustav.blogspot.com.

AUTOR V ČÍSLACH

Počet článkov: 48

Celkové hodnotenie: 31.38

Priemerná čítanosť: 4240

icon Top za 7 dní

iconNajnovšie z HS

icon Najčítanejšie z HS

 • NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

  POČASIE NA DNES

 • icon FOTO DŇA

 • Vybrali sme

  Nišikori a Osaková majú pochybnosti o bezpečnosti hier v Tokiu

  0icon

  Tokio 10. mája 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Paul White)   Japonskí tenisti Kei Nišikori a Naomi Osaková majú pochybnosti o bezpečnosti tohtoročných olympijských hier v Tokiu. V Japonsku…

  Rumunský prezident: Vo východnej Európe je potrebná väčšia prítomnosť NATO

  0icon

  Bukurešť 10. mája 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Alexandru Dobre)   Východoeurópske členské štáty Severoatlantickej aliancie (NATO) by si želali väčšiu prítomnosť spojeneckých vojenských síl na východnom krídle tohto…

  Dozorný orgán pre etiku preveruje Johnsonovu dovolenku v Karibiku

  0icon

  Londýn 10. mája 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Matt Dunham)   Dozorný orgán britského parlamentu pre etické správanie v pondelok potvrdil, že vyšetruje premiéra Borisa Johnsona v súvislosti s…

  Borrell oznámil, že EÚ chystá nové kolo sankcií voči bieloruskému režimu

  0icon

  Brusel 10. mája 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-John Thys, Pool via AP)   Šéf diplomacie Európskej únie Josep Borrell v pondelok v rámci zasadnutia Rady EÚ pre zahraničné…

  Koniec biznisu? Štátny tajomník rezortu zdravotníctva končí s prevádzkou mobilných odberových miest

  0icon

  Bratislava 10. mája 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Ján Krošlák)   Štátny tajomník Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Kamil Száz končí s prevádzkou mobilných odberových miest (MOM). O jeho stanovisku…

  "Tešte sa, ktorí sa tešiť chcete." Matovič hovorí o výborných výsledkoch z laboratória v Maďarsku, Sputnikom sa možno začne očkovať už v najbližších dňoch. Čo na to ruská strana?

  0icon

  Bratislava 10. mája 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA-Jana Birošová)   Na Slovensku by sa mohlo začať očkovať ruskou vakcínou Sputnik V už v najbližších dňoch. Ako na sociálnej…

  Hamas vypálil rakety na Jeruzalem

  0icon

  Jeruzalem 10. mája 2021 AKTUALIZOVANÉ (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Ariel Schalit)   Palestínska militantná organizácia Hamas, ktorá vládne v Pásme Gazy, vypálila v pondelok rakety na izraelské hlavné mesto…

  V USA šesťročné dievčatko smrteľne postrelili na zraze automobilového klubu

  0icon

  San Antonio 10. mája 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-KSAT via AP)   Šesťročné dievčatko smrteľne postrelili počas hádky na zraze automobilového klubu v meste San Antonio v americkom…

  OĽaNO: Kolíkovú si opäť zavoláme na poslanecký klub a definitívne to rozlúskneme

  0icon

  Bratislava 10. mája 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/SITA/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel, SITA-Kancelária Národnej rady SR, TASR-Jaroslav Novák,Jakub Kotian)   V pléne Národnej rady (NR) SR sa začala diskusia k…

  EÚ: Celkové stimuly únie zamerané na zotavenie ekonomiky sú v sume 5,85 bilióna dolárov

  0icon

  Brusel 10. mája 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Stephanie Lecocq, Pool via AP)   Opatrenia na zotavenie ekonomiky z pandémie, ktoré uplatnila Európska únia a jej 27 členských štátov,…

  TopDesať

  Jazero smrti Karačaj je najznečistenejším miestom na svete

  0 icon

  V Čejlabinskej oblasti Ruska nájdeš jazero Karačaj, ktoré je tak rádioaktívne, že stačí na jeho brehu stráviť 10 minút a dostaneš smrteľnú dávku radiácie. Ak by si na brehu strávil hodinku, máš takmer 100 % istotu, že nachytané žiarenie ťa do niekoľkých hodín zabije. Prečo ľudia Karačaj vôbec vytvorili? Pritom sa na…

  Odkiaľ pochádza pojem karanténa a pri akej príležitosti vznikol?

  0 icon

  Aby sme našli pôvod slova, musíme sa obzrieť späť až do polovice 14. storočia. V tom čase mor neslávne známy ako Čierna smrť brázdil Ázijský a Európsky kontinent. Ako tam vznikla karanténa? Čierna smrť zničila odhadom jednu tretinu európskej populácie počas rokov 1347-1350. Výsledok tohto moru spôsobil jedno z najvyšších úmrtí v dejinách ľudstva.…

  Kamerun a jeho krásy očami cestovateľského fotografa

  0 icon

  Ziya Akturer je turecký cestovateľský fotograf, ktorý kombinuje umelecké postupy. V roku 2006 si po návšteve Filipín kúpil prvý profesionálny fotoaparát. Čoskoro si uvedomil, že cestovateľská fotografia je to, čomu chce venovať svoj život. O niekoľko rokov neskôr opustil hlavné zamestnanie, aby viac cestoval a spoznával svet objektívom svojho fotoaparátu. Inšpirujte sa jeho…

  Tragédia tunelu smrti - 1. časť

  0 icon

  Tretieho marca roku 1944 sa obec Balvano v Apeninách na juhu talianska premenila v dejisko hrôzostrašnej tragédie. Deň predtým o šiestej večer vyrazil zo Salerna vlak č. 8017 so 47 vagónmi a pomaly ukrajoval kilometre zo svojej trasy. Teoreticky to bol čisto nákladný vlak, ale častokrát prevážal vojakov a taktiež húfy šmelinárov. V ten večer sa…

  Malbork: Hromadné hroby - 1. časť

  0 icon

  Mesto Malbork v Poľsku bolo po stáročie známe pod nemeckým názvom Marienburg. Bolo to v podstate nemecké „koloniálne“ mesto a stovky rokov spadalo pod Prusko. Behom sovietskeho postupu v roku 1945 väčšina civilného obyvateľstva utiekla, ale asi 4 000 sa buď rozhodlo ostať, alebo nemohlo utiecť do bezpečia. V meste prebiehali urputné boje medzi nemeckými a sovietskymi…

  Vo svete IT

  Vedci zaznamenali obrovský záblesk od susednej hviezdy: Čo to znamená pre život na planéte Proxima b?

  0 icon

  Hviezda Proxima Centauri je najbližšou hviezdou pri Slnku, vo vzdialenosti približne 4 svetelné roky, píše portál Scitech Daily. Hviezda je pod pozorovaním vedcov, pretože okolo nej obieha planéta, ktorá je len o trošku väčšia, ako naša Zem. Nazýva sa Proxima b a nachádza sa v obývateľnej zóne okolo hviezdy. Keď…

  WhatsApp: „Ak nepotvrdíte nové podmienky používania služby, tak vám účet neodstránime“. Kde je však háčik?

  0 icon

  15. máj sa nezastaviteľne blíži a spolu s príchodom tohto dátumu, používatelia služby WhatsApp musia potvrdiť nové podmienky používanie. Tie v mnohých prípadoch vzbudzujú vášne. Dôvodom je, že služba chce zbierať údaje, ktoré budú môcť byť následne spracovávané a využité napríklad na lepšie cielenie reklamy. Treba však dodať, že ide…

  Lei Jun zo Xiaomi: „V Európe sme už číslo 2.“ Čínsky gigant predbehuje Apple a brúsi si zuby na Samsung!

  0 icon

  Nedávno spoločnosť Strategy Analtics zverejnila globálne štatistiky predaja smartfónov za prvý kvartál tohto roka. Dobrou správou je, že o smartfóny vzrástol záujem a trh sa viac menej dostal do starých koľají. Dáta rovnako odhalili, že s výnimkou spoločnosti Huawei, trh dobýjajú čínski výrobcovia smartfónov. Xiaomi sa stalo 3. najväčším globálnym…

  Hodnota digitálneho zlata dosiahla historický míľnik. Presiahla hodnotu amerických dolárov v obehu

  0 icon

  Digitálne zlato, alebo digitálne meny sú v posledných mesiacoch horúcou témou. Dôvodom nie je len Bitcoin, ktorý je vo viacerých médiách „varený pečený“, ale aj rast ďalších mien na čele so známou menou Doge Coin, ktorá mimochodom vznikla z recesie. Najnovšie portál futurism.com upozorňuje na to, že sumárna hodnota digitálnych…

  WhatsApp pracuje na kľúčovej funkcii pre webovú aplikáciu pre desktopy. Bezpochyby ju uvítate aj vy!

  0 icon

  Používatelia populárnej aplikácie WhatsApp a jej desktopovej chatovacej verzie, či už vo webovom prehliadači alebo priamo aplikácie WhatsApp Web, sa zrejme môžu tešiť na zásadné vylepšenie. Už v najbližšej dobe by sa totižto z týchto desktopových verzií mohla stať naozajstná chatovacia aplikácia bez nutnosti neustáleho prepojenia so smartfónom. Zásadné vylepšenie…

  Armádny Magazín

  Luboš Blaha: Naši osloboditelia si zaslúžia večnú vďaku a úctu! Video

  0 icon

  Slovensko, 10.máj 2021 (AM) – Slovenský poslanec Ľuboš Blaha vo svojom videu hovorí o úlohe Červenej armády pri oslobodení Slovenska:  

  Izraelský analytik Kedmi povedal, aký osud čaká Bielorusko po nadchádzajúcej rezignácii Lukašenka

  0 icon

  Bielorusko, 10.máj 2021 (AM) – Bieloruskému prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi nezostáva veľa času na vedenie krajiny, uviedol bývalý šéf izraelskej služby „Nativ“ Jakov Kedmi.   Oficiálny Minsk čelil v auguste minulého roka novým problémom zahraničnej politiky. USA a európske krajiny, medzi ktorými boli zvlášť pobaltské pobaltské r

  Silný prejav Vladimíra Putina počas oslavy Víťazstva. Video

  0 icon

  Rusko, 10.máj 2021 (AM) –  V nedeľu 9. mája sa v Moskve konala tradičná vojenská prehliadka na počesť 76. výročia Veľkého víťazstva. Spomienka na hrdinov, ktorí oslobodili svet od útlaku fašizmu počas Veľkej vlasteneckej vojny je dostupná vo video prenose. Pripájame prejav ruského prezidenta z tejto prehliadky:  

  Ruská armáda prijala 19 nových modelov zariadení rádio-elektronického boja

  0 icon

  Rusko, 10.máj 2021 (AM) – Do výzbroje ruských ozbrojených síl postúpilo 19 nových modelov zariadení rádio-elektronického boja (REB) vrátane leteckých. Oznámil to v nedeľu 9. mája podpredseda vlády Ruskej federácie Jurij Borisov. „Spoločným úsilím ruského ministerstva obrany, vedeckými a obranno-priemyselnými komplexmi sa od roku 2015 vytvorili moderné rušiace

  Okamura: Vyhladenie či oslobodenie? TOPka chybne porovnáva 68.rok s II. svetovou vojnou

  0 icon

  Česko, 9.máj 2021 (AM) – Na Klárove 8. 5. 2021 kládli vence pri príležitosti výročia konca druhej svetovej vojny v Európe. Akcie sa zúčastnil aj predseda českej SPD Tomio Okamura. Pýtali sme sa ho, čo sa to teraz zase deje okolo miesta, kde stál

  Svetlo sveta

  1.5. Svätý Jozef robotník

  0 icon

  V cirkevnom roku sú dva dni venované sv. Jozefovi. Dňa 19. marca ho uctievame ako ženícha Panny Márie a pestúna Božieho syna. 1. mája ako príkladného robotníka. Jozef bol predovšetkým Máriiným zákonitým manželom. Mária nemohla dostať čnostnejšieho a lepšieho manžela a ochrancu. Aj Jozef bol po jej boku istotne šťastný. Jozef bol jednoduchý tesár, remeselník, robotník. Pracoval vo svojej…

  Čo robil Ježiš v Bielu sobotu keď ho svet považoval za mŕtveho?

  0 icon

  Po ukrižovaní Ježiša nastalo na zemi ticho Bielej soboty. Napriek tomu mal Ježiš “veľa práce.” V modlitbe Verím v Boha sa modlíme, že Ježiš po ukrižovaní “zostúpil k zosnulým.” V skutočnosti preklad v iných jazykoch ako napríklad v angličtine a francúzštine, je ešte presnejší: “zostúpil do pekla.” Katechizmus Katolíckej cirkvi…

  Emeritný pápež Benedikt XVI. má dnes,16. apríla, 94 rokov

  0 icon

  Emeritný pápež Benedikt XVI. má dnes,16. apríla, 94 rokov. Ako nástupca pápeža svätého Jána Pavla II. viedol Katolícku cirkev od 19. apríla 2005 do svojej prekvapujúcej demisie v roku 2013. Bol 265. pápežom v histórii Katolíckej cirkvi. Prijal meno Benedikt s odkazom na „mierového pápeža“ Benedikta XV. a patróna Európy…

  Tvoja duša si zaslúži viac ako jarnú detoxikáciu

  0 icon

  Zobral som si do rúk noviny, ktoré som najprv letmo preletel, či niečo ma v nich zaujme. Veď to poznáte. Taký letmý nastrel. A veru zaujalo. Bolo pôstne obdobie, tak som myslel skôr na niečo, čím by pookriala moja duša. Niečo duchovné. Veď aj názov novín tomu zodpovedal, išlo o…

  V utorok 6.4. sme si s Mons. Gavendom uctili sv. Metoda v Devíne pri príležitosti 1136. výročia jeho úmrtia.

  0 icon

  V utorok 6. apríla 2021 uplynulo 1136 rokov od smrti sv. Metoda. Daniela Suchá, predsedníčka o. z. Cyrilometodiada, a Mons. Marián Gavenda si uctili svätého Metoda položením venca k pamätníku sv. Cyrila a Metoda pred Kostolom Svätého kríža v Devíne. J. E. Mons. František Rábek, predseda Rady KBS pre vedu,…

 • icon FOTO DŇA