V diskusii k článku (TU) som dostal otázku: „Zaujímalo by ma, čo máte na mysli pod pojmom “celosvetová rozumná spoločnosť”? Je to nejaký ideál, kam ľudstvo speje? Aký a ako k nemu dospeje? A ako nezablúdiť v historickom vývoji?“
Myslím si, že dnes na svete niet dôležitejšej otázky a preto by sa mala riešiť na podstatne inej úrovni. To by však museli mať spoločensko vedné ústavy a politici gule. Nevadí, skúsme to v tomto článku, diskusii k nemu a potom sa uvidí.
Odpoveď:
Ideál to je ale nie fantázia. Je odpozorovaný z vývoja v prírode na základe základných zákonitosti jej vývoja od jednoduchých prvkov k zložitejším, od menších k väčším, atď. Tento vývoj neprebieha priamočiaro ale medzi dvoma protikladnými pólmi ktoré porušili rovnováhu v prvku nižšieho radu. Vývoj sa nám zdá preto zmätočný ale jeho podstata je priamočiara. Takým prvkom vnútorne vyváženým bolo rodové zriadenie a pred nim ešte menší prvok rodina. Vzťahy v rodine narušili oba jej póly matka i otec aby cez matriarchát a patriarchát sa dopracovali k vyššiemu celku, vnútorne vyváženému. Rod v konečnej podobe neodstránil rodinu, ani úlohu muža a ženy v nej naopak ich funkcie posilnil tým, že vznikla skupina mužov (muž2) a skupina žien (žena2) s presne definovanými úlohami ktoré medzi sebou nebojovali ale vzájomne sa dopĺňali a spolupracovali pri zabezpečovaní životaschopnosti rodín aj rodu ako celku (rozumný rod). Rody neboli posledným produktom prírody a vývoj pokračuje. Dnes podľa mňa prebieha boj medzi bytím a vedomím ktoré sa dostali do sporu a spôsobili rozpad rodového zriadenia. Nosným prvkom tohto protirečenia je ekonomické poznanie o čom bol môj článok. Aby som svoj názor nemusel pracne rozpisovať vyjadrím ho grafický bez komentára.
Za termínom „komunistická“ som dal ? Chcem tento termín použiť ale s upresneným obsahom
Komunistická revolúcia:
- Celosvetová revolúcia ktorej začiatok a obsah bude stanovený OSN v podobe „Charty“ ktorej cieľom bude odstránenie súčasného ekonomického poznania ľudstva a jeho nahradenie novým poznaním zakladajúcim podmienky k nastoleniu ekonomickej spravodlivosti postupne v celosvetovom priestore.
- Forma cieľavedomá bez použitia zbraní, v súlade s „Chartou ľudských práv“ pod patronátom OSN. Vzorom po očistení o nedostatky môže byť socialistická revolúcia v ČSR ktorá začala pod patronátom ZSSR Košickým vládnym programom, pokračovala prezidentskými dekrétmi a bola ukončená cca v polovici 50 – tých rokov.
- Revolúcia sa nepovažuje za posledný výdobytok ľudského ducha aby sa nezabránilo tvorivému myslenia budúcich generácii ako sa to stalo s buržoáznou či socialistickou revolúciou. Revolúcia odstráni ekonomické problémy ale tým nie je povedané, že na ich pozadí sa neobjavia iné so svojím vlastným koreňom.
- Realizácia postupná po jednotlivých štátoch podľa ich pripravenosti.
Komunistická spoločnosť:
- Ekonomický a sociálne spravodlivá spoločnosť, schopná rozumne hospodáriť s ľudským a prírodným potenciálom.
- Ekonomické riadenie spoločnosti pod heslom: „Každý podľa svojich schopnosti, každému podľa jeho zásluh (práce schopným) alebo potrieb (odkázaným)“
- Spoločnosť oficiálne, triedne rozdelená na triedu „riadiacu a kontrolovanú“ versus „riadenú a kontrolujúcu“. K tomuto cieľu sa uspôsobí politická nadstavba.
Rekapitulácia: Ak dosiahneme vo svete ekonomickú a sociálnu spravodlivosť zbrane sa stanú nerentabilným a zbytočným haraburdím. Tak sa splní starý sen ľudstva a dar Sovietskeho Zväzu z r. 1957: ‘Prekujme meče na pluhy’
Podmienka: Spoločenské vedy musia uznať a začať pracovať metódou základnej bunky ktorú do tejto oblasti zaniesol Karol Marx a nie rozplývať sa a blúdiť v metóde systémovo sieťovej či pomocou nej vedome odvádzať pozornosť od podstaty našich problémov.