Sú ozaj PCR a antigénové testy štátom registrované?

Štátny ústav kontroly liečiv je bezpochyby autorita, ktorá by mala mať dôveru občanov SR vzhľadom k skutočnosti, že má zabezpečovať, aby sa trhu vyskytovali iba lieky, ktoré sú pre zdravie občana neškodné.

Na ich stránkach si môžeme prečítať nasledovnú informáciu citujem:

„Všetky antigénové testy obstarané štátom sú riadne registrované a spĺňajú požiadavky na in vitro diagnostické zdravotnícke pomôcky, do ktorých spadajú.

Všetky typy testov na COVID-19 (t. j. PCR, antigénové a protilátkové) patria do skupiny in vitro diagnostických zdravotníckych pomôcok. Musia byť registrované v jednom z členských štátov EÚ. Zvyčajne to je krajina výrobcuv prípade výrobcu z tretej krajiny, jeho európsky splnomocnený zástupca. Následne je registrácia platná aj v ostatných členských štátoch. Musia sa tiež nachádzať v európskej databáze EUDAMED. ŠÚKL potvrdzuje, že všetky testy obstarané štátom sa v databáze EUDAMED nachádzajú. Ak sa test v tejto databáze nachádza, výrobca, dovozca alebo distribútor nepotrebuje žiadne ďalšie povolenie ŠÚKL-u.

databáze ŠÚKL-u sa nachádzajú len tie in vitro diagnostické zdravotnícke pomôcky, ktoré výrobca v ŠÚKL-i zaregistroval, alebo mu dobrovoľne oznámil. Oba tieto úkony sa vykonávajú na žiadosť výrobcu (resp. jeho splnomocneného zástupcu). Pokiaľ boli registrované v inom členskom štáte, nemusia sa v databáze nachádzať. ŠÚKL nemôže z vlastného rozhodnutia vložiť zdravotnícku pomôcku do svojej databázy bez toho, aby bol požiadaný o registráciu či oznámenie.

Antigénové testy, ktoré štát obstaral, sú: STANDARD Q COVID-19 Ag (SD Biosensor), Súprava na rýchlotest Panbio COVID-19 Ag (Abbott) a Biocredit COVID-19 Ag (RapiGen).

Pre verejnosť sú dostupné databázy Európskej komisieFindDX, obe však majú len informačný charakter. Do databázy EUDAMED má prístup Európska komisia a národné kontrolné autority, verejnosti dostupná nie je.“

Koniec citácie a teraz k meritu veci:

Antigénové testy boli obstarané štátom, a teda by mali spĺňať podmienky registrácie.

 Z textu však vyplýva, že pokiaľ sú testy registrované v jednom členskom štáte EÚ, registrácia je platná aj v iných členských štátoch. Keďže dodávateľ testov firma Biosensor je juhokórejská, otázka znie, kto je jej európsky splnomocnený zástupca, ktorý umožnil registráciu testov na európskom trhu? Nevieme…

 ŠÚKL potvrdzuje, že sa testy nachádzajú aj v európskej databáze EUDAMED. Z tohto dôvodu testy nepotrebujú  povolenie ŠÚKL-u. Keďže ŠÚKL pripúšťa, že testy sa v jeho databáze nemusia nachádzať, je pravdepodobné, že nebol požiadaný o registráciu z vyššie uvedených dôvodov.

ŠÚKL sa vyhýba priamej odpovedi, o registrácii testov na Slovensku, čo znamená, že testy na Slovensku registrované nie sú. Je veľkou chybou, keď sa štát vzdá suverenity rozhodovania pri kontrole liečiv a iných zdravotných látok, či pomôcok.

ŠÚKL na svojej stránke tiež uvádza, že antigénový typ testov je založený na stanovení bielkoviny, ktorá sa nachádza v obale vírusu. Sú citlivé v čase, keď je množstvo vírusu v sliznici nosa a hrdla najvyššie, t.j. 3-5 dní od nástupu prejavov ochorenia. Je ale potrebné uviesť, že inkubačná doba tu hrá významnú úlohu, ktorá sa akosi neberie pri výsledkoch testovania do úvahy.

Vieme o politickom lobingu presadzovania sa firiem z farmaceutického prostredia, korupcii, o podvodoch s textami v príbalovom letáku liečiv a pod. Preto je dôležité vykonávať dôslednú národnú kontrolu nad prítomnosťou akejkoľvek látky na trhu, ktorá má byť prospešná pre ľudské zdravie. Je veľmi zarážajúce, že doteraz nebol zverejnený príbalový leták. V ňom sa totiž píše:

„ Súprava STANDARD Q-Covid 19 je rýchlym chromatografickým imunostanovením pre kvalitatívnu detekciu špecifických antigénov SARS CoV-2 prítomných v ľudskom nosohltane. Tento test je určený iba zdravotníckym pracovníkom a laboratóriám a používa sa so zámerom včasnej diagnostiky infekcie SARS CoV-2 u pacientov s klinickými symptómami infekcie SARS CoV-2. Testom sa získa iba počiatočný skríningový výsledok. (Teda nie pre zdravých ľudí).!!! Tento produkt je určený výlučne na lekárske účely a nie je určený na osobné použitie. Test a interpretáciu by mal vykonávať školený zdravotnícky pracovník. Výsledok tohto testu by nemal byť jediným základom pre stanovenie diagnózy, vyžaduje sa konfirmačné testovanie“. (pozn. testovanie kontrolnými vzorkami pri zmene testovacej súpravy.)

Sme svedkami, že ministerstvo obrany a iné  štátne subjekty v tiesni naháňajú ľudí, ktorí by boli ochotní pomôcť pri testovaní. Pritom sa pri testovaní striktne vyžaduje odborne zaškolený personál. Vyžadujú sa tiež striktne bezpečné podmienky pre odbery. Bližšie si ich môžete prečítať v odvolávkach na zdroje. Dovolím si tvrdiť, že tieto podmienky ako aj odbornosť resp. zaškolenie personálu sa bude pohybovať na úrovni spoľahlivosti resp. nespoľahlivosti antigénových testov, teda niekde na úrovni od 34 do 80 percent. Po celoplošnom testovaní tak môže rádovo nákaza na Slovensku stúpnuť príčinou nakazenia zdravých ľudí počas testovania!!!

Preto aj z tohto dôvodu sú antigénové testy absolútne nedôveryhodné. Matovičov tlak na ich použitie údajne nezainteresovanou firmou Eurolab Lambda Matovičovho kamaráta budí obrovské podozrenie na skutočnosť, že firma nedostala zákazku len tak náhodou. Ale to je už skôr na NAKA, aby pre každý prípad preskúmala transparentnosť konania štátnych hmotných rezerv pri výbere tejto firmy a preverení finančných tokov za zákazku. To sa však nestane, keďže Matovič kontroluje silové rezorty.

PS:

Viď kolektív autorov: (www.health.gov.sk)

file:///C:/Users/IVANUB~1/AppData/Local/Temp/Standard-mikrobiologicka-diagnostika-COVID_19.pdf

Detekcia antigénov vírusu SARS-CoV2

 

Tieto testy detegujú prítomnosť vírusového antigénu v sekréte z dýchacích ciest na princípe ich väzby so špecifickými protilátkami viazanými na nitrocelulózovej membráne. Testy fungujú na princípe imunochromatografie. Výsledok je hotový do 30 minút. Ich nevýhodou je však ich možnosť použitia iba v rannom štádiu infekcie kedy sa vírus aktívne replikuje a jeho antigény sú exprimované v dostatočnom množstve. Citlivosť týchto testov varíruje medzi 34 až 80 %. Výsledok je do značnej miery ovplyvnený kvalitou odobratej vzorky, časovaním odberu a kvalitou diagnostickej súpravy. Vzhľadom na vyššie uvedené skutočnosti a pre nedostatok informácií o ich použití v diagnostike infekcie COVID 19, ich rutinné použitie WHO neodporúča.(WHO, 2020).

https://www.sukl.sk/hlavna-stranka/slovenska-verzia/media/tlacove-spravy/antigenove-testy-na-plosne-testovanie?page_id=5457

https://www.sukl.sk/sk/zdravotnicke-pomocky-informacie/testy-na-covid-19-otazky-a-odpovede?page_id=5455

 

 

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

author photo

Ivan Štubňa

O AUTOROVI

Vyštudovaný psychológ so skúsenosťami v oblasti podnikania, zahraničného obchodu, pôsobiaci niekoľko rokov v zahraničí a na ústredných orgánoch štátnej správy.
Záujmy: cyklistika,vysokohorská turistika, liečivé bylinky...a investigatívny blog

AUTOR V ČÍSLACH

Počet článkov: 230

Celkové hodnotenie: 24.76

Priemerná čítanosť: 2272

icon Top za 7 dní

iconNajnovšie z HS

icon Najčítanejšie z HS

 • NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

  POČASIE NA DNES

  FOTO DŇA

 • Vybrali sme

  Nicholsonová robí marketing, zatiaľ nikto nevie, čomu vlastne

  0icon

  Bratislava 2. decembra 2022 (TASR/HSP/Foto: Facebook)   Je už známa vec, že Lucia Ďuriš Nicholsonová "sieťuje" ľudí a snaží sa založiť nový politický subjekt. Žiadnemu…

  Medvedev: Potom poznáte, že ja som Hospodin, ktorý vás bije

  0icon

  Bratislava 2. decembra 2022 (HSP/Foto:TASR - Michal Svítok)   Kyjevskí satanisti sa naviezli do kanonickej Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi (UPC). Hľadajú prepojenia s ruským svetom. Zabavujú…

  Holandský plán na zatvorenie tisícov poľnohospodárskych podnikov ovplyvní oveľa viac ako len hospodárstvo

  0icon

  Amsterdam 2. decembra 2022 (HSP/Foto:TASR-Erika Ďurčová)   Opäť sa snažíme zistiť, či je zelená askéza možná. Holandská vláda sa v snahe splniť klimatické pravidlá Európskej…

  Pravda o strašných stratách ukrajinských ozbrojených síl: Kyjev sa trasie pred zradným zásahom Európskej komisie

  0icon

  Kyjev 2. decembra 2022 ( TASR/HSP/Foto:TASR/AP )   Príbuzní mŕtvych vojakov žiadajú Zelenského, aby zverejnil osud celých brigád ukrajinskej armády, ale on mlčí. Prečo mlčí,…

  Rebellina zrazil a zabil nemecký vodič nákladného auta

  0icon

  Rím 2. decembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Geert Vanden Wijngaert)   Bývalého talianskeho cyklistu Davidea Rebellina zrazil a zabil nemecký vodič nákladného auta. Niekdajší výborný klasikár skonal v…

  Česko čelí dlhovej katastrofe

  0icon

  Praha 2. decembra 2022 (HSP/Foto:Twitter/Zbyněk Stanjura)   Česká republika sa zadlžuje za desiatky miliárd bez reálnej stratégie, píše publicista Petr Kamberský. Problémom, ktorému čelí česká…

  Štátna ochrana prírody: Kolízia s medveďom poukazuje na význam zelených riešení pri výstavbe R2

  0icon

  Banská Bystrica 2. decembra 2022 (TASR/HSP/Foto:Facebook/Polícia SR - Banskobystrický kraj)   Štátna ochrana prírody (ŠOP) SR v Banskej Bystrici v piatok informovala o usmrtení medveďa…

  Joe Biden povedal, že je pripravený hovoriť s Putinom o ukončení vojny na Ukrajine

  0icon

  Washington 2. decembra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Andrew Harnik)   Americký prezident Joe Biden uviedol, že je "pripravený hovoriť" s Vladimírom Putinom o vojne na Ukrajine, ak ruský…

  Stančík: „Návrh na odvolanie premiéra je absurdný"

  0icon

  Bratislava 2. decembra 2022 (HSP/Facebook/Teraz.sk/Foto: TASR - Jaroslav Novák)   Na aktuálny stav vlády v posledných dňoch upozornila už väčšina slovenských médií. Vo štvrtok totiž…

  Bol by turecký plynový uzol pre Európu politicky prijateľný?

  0icon

  Bratislava 2. decembra 2022 (HSP/Foto:Twitter/Reuters)   Minulý mesiac svetové médiá informovali, že Rusko a Turecko diskutujú o vytvorení plynového uzla v Turecku, píše Irina Slav…

  Vášeň v Tebe

  Harry a Meghan rozpútali vojnu proti Williamovi a Kate? Vojvoda zo Sussexu: „Nikto nevidí, čo sa deje za zatvorenými dverami“

  0 icon

  Prvého decembra Netflix zverejnil trailer na dokument o milostnom živote Harryho a jeho manželky Meghan. Názov dokumentu je jednoduchý - Harry a Meghan. S videom sa však spájajú viaceré negatíva. Film by mal vyjsť 8. decembra. Pripravuje sa aj kniha, ktorej vydanie sa očakáva 10. januára. Na povrch sa však dostávajú nové informácie.…

  Hubku na riad posypte soľou a zalejte octom. Počkajte 10 minút a uvidíte, čo sa stane

  0 icon

  Toto je skutočný biotop pre baktérie a mikróby. Možno vás to (ne)prekvapí, ale jedným z najšpinavších predmetov, ktoré máte v kuchyni, je hubka na riad. Hubka na riad je nevyhnutnou súčasťou kuchynského vybavenia. Avšak, veľmi rýchlo sa zašpiní. Preto sa považuje za živnú pôdu pre choroboplodné zárodky. Je preto nevyhnutné…

  Ako sa dostať do formy pred zimným lyžovaním?

  0 icon

  Ak si chcete užiť v zime lyžovanie s radosťou, mali by ste začať s kondičnou prípravou už v jeseni. Zhodli sa na tom viacerí skúsení profesionáli. Určite si chcete užiť lyžovanie aj vo vyššej rýchlosti. Preto by ste sa pri zlepšovaní kondície mali zamerať na posilnenie chrbtového a brušného svalstva. Silné by mali byť aj…

  Len 9-ročná Róza je už 4-násobnou darkyňou vlasou. Pomáha onkologickým pacientom

  0 icon

  Tomu sa hovorí vášeň zameraná správnym smerom. Len 9-ročná Róza Kloknerová z Jilhavy už 4-krát venovala svoje vlasy na dobročinné účely. Rózinka ich prvýkrát darovala vo svojich štyroch rokoch 14. júna 2017. Potom znova 3. apríla 2019 a následne 29. júla 2020, informuje portál DobrýDen.

  30 rokov od Sám doma 2: Herec lupiča Harryho priznal, že pri natáčaní utrpel vážne popáleniny

  0 icon

  Už je to 30 rokov, kedy si diváci mohli v kinách pozrieť film Sám doma 2: Stratený v New Yorku. Dnes už 79-ročný herec Joe Pesci, ktorý hral banditu Harryho, pre portál People prezradil, čo sa mu počas natáčania skutočne stalo. Ak ste film videli niekoľkokrát, určite vám v pamäti utkvela scéna, ked

  Armádny Magazín

  Bitka o Arťomovsk môže byť najbrutálnejším bojom v prebiehajúcej vojne medzi Ukrajinou a Ruskom

  0 icon

  Ukrajina, 2.december 2022 (AM) – Veľké problémy majú Ozbrojené sily Ukrajiny pri Arťomovsku (DĽR), kde ich dennodenne ostreľujú spojenecké sily. Ruskí vojaci teraz urobili významný pokrok a systematicky ničia pozície ukrajinských ozbrojených síl v tomto smere. Bitka o mesto môže byť najbrutálnejším bojom v prebiehajúcej vojne medzi Ukrajinou a Ruskom. A

  Ukrajinských vojenských pilotov pripravujú na stretnutie s neznámymi lietadlami

  0 icon

  Rusko, 2. december 2022 (AM) – NATO sa vrátilo k dodávkam stíhačiek MiG-29 a F-16 do Kyjeva, ktoré sú v prevádzke v krajinách východnej Európy. Stalo sa tak po tom, čo aliancia uznala „kolosálny účinok“ ruských raketových útokov na ukrajinský energetický sektor. Pomôžu tieto lietadlá Kyjevu chrániť oblohu krajin

  Japonský expert hovorí, že konflikt na Ukrajine vypukol 16. februára a začal ho Kyjev

  0 icon

  Rusko, 2.december 2022 (AM) – Iwa Osaki, v autoritatívnej japonskej publikácii JB Press, napísal dlhý článok, naplnený túžbou ukázať Japoncom, že nie je správne reprezentovať Rusko a V. Putina ako „krvilačných agresorov“, ktorí snívajú o „obnovení Sovietskeho zväzu“ vojnou na úkor území bývalých republík. Totiž takto americké médiá poslušné Američanom reprezentuj

  Bojová skupina Wagner ukázala, ako trénuje bojovníkov pre ukrajinskú operáciu. Video

  0 icon

  Rusko, 2.december 2022 (AM) – Novinárom televízie Russia Today sa podarilo navštíviť základňu Wagner PMC, kde sa školia regrúti spoločnosti na účasť v operácii Na Ukrajine. Videoklip z cvičiska sa teraz aktívne replikuje na telegramových kanáloch.   &nbs

  Rusko by malo ísť iránskou cestou modernizácie leteckých zbraní

  0 icon

  Irán, 2.december 2022 (AM) – Konflikt na Ukrajine odhalil problémy v ruskom systéme budovania ozbrojených síl, keď sa potrebné vzorky niekedy nakupovali v kusových množstvách a míňali sa na zbytočné projekty. Modernizačné programy pre staršie produkty často buď zlyhali, alebo neviedli k zlepšeniu výkonu. Na tomto pozadí kontrastuje Irán, ktorého vojensko-priemyse

  TopDesať

  Iba 1 z 10 ľudí dokáže nájsť chybu na tomto obrázku. A čo ty?

  0 icon

  Mnoho z nás má rado rôzne logické hádanky a úlohy. Dnes sme si pre teba pripravili jeden obrázok, na ktorom sa budeš pokúšať nájsť chybu. Budeš musieť preskúmať všetky detaily, aby si sa dopracoval k správnej odpovedi. Ak by ti to nešlo podľa plánov tak nezúfaj, pripravili sme ti aj…

  Najtvrdohlavejší obyvatelia sveta, ktorí sa odmietli odsťahovať

  0 icon

  Dnes si ukážeme fotografie budov, ktorých majitelia sú zrejme tými najtvrdohlavejšími obyvateľmi sveta, pretože sa odmietli odsťahovať zo svojich domov. Všetci milujeme ľudí, ktorí si jednoducho idú za svojimi cieľmi, nenechajú sa šikanovať a ani ovplyvňovať. Postavia sa za seba a svoje práva tvárou tvár všetkým mocným korporáciám a vládam.…

  Máš zlý deň? Títo ľudia ti dokážu, že to nie je až také zlé

  0 icon

  Máš zlý deň? Alebo máš problém sa s takýmito dňami vyrovnať? Nezúfaj, nie si jediný ani posledný. Ľudia sa podeli o svoje nešťastie na internete týmito vtipnými fotografiami. Existujú 2 spôsoby, ako sa môžeme postaviť k našej smole. Môžem sa ňou nechať vytočiť a hnevať sa, alebo ju môžeme prijať…

  18 zaujímavostí, ktoré Dubaj premenil na realitu

  0 icon

  Všetky tieto javy sú pre obyvateľov Dubaja samozrejmosťou. Pre nás sú však niektoré tieto veci nereálne a pripadajú nám, ako vytvorené na počítači alebo natočené v Hollywoode. Dubaj je naozaj krásnym ale zvláštnym miestom. Dnes ti teda prinášame 18 zaujímavostí, ktoré sa v Dubaji stali realitou. Uži si tieto nasledujúce…

  Títo ľudia vďaka svojej kreativite dokážu zdolať akúkoľvek výzvu

  0 icon

  V každom z nás sa ukrýva trocha kreativity. Záleží len od nás, či ju dokážeme naplno ukázať svetu. Títo ľudia sa rozhodli, že vďaka svojej kreativite dokážu zdolať akúkoľvek výzvu. Nečakané výzvy dokážu rýchlo pokaziť náladu, pretože nie každý má rád prekvapenia, kvôli ktorým musí opustiť svoju komfortnú zónu. To…

  FOTO DŇA