„Ja na bráchu, brácha na mně“ a konečne sme sa dožili búrky i víchrice. Bude z toho permanentná tropická lejavica v našom DEMOKORUPT systéme?

Naš politický systém je vraj demokratický. Vraj. Nemyslím si, pretože v klasickej demokracii sa nemôžu stávať také veci, ako sa dejú u nás. Určite sa pýtate, aké. Nuž tie, ktorých sme sa dožili a ešte sa aj dožijeme. Začínajú zatvárať sudcov, prokurátorov, advokátov, podnikateľov a už aj politikov. Verme, že je to len začiatok.. Čo to je vlastne za systém, ktorý dovolí takéto porušovanie zákonov, pohŕdanie druhými, vykryštalizovanie osobného prospechárstva??? Rečičky Matoviča a spol. v každom televíznom vystúpení, že za všetko môže iba Smer a iba Fico sú trošku scestné. To, že naše súdnictvo je dnes v takom stave ako je, nie je to záležitosťou posledných 12 rokov vlád Smeru. To je proces, ktorý sa začal demontážou jedného systému a nahradením nového. Zanikol teda socializmus s pravidlami a nastupoval vraj kapitalizmus s voľnosťou. Zase používam vraj. V slovenských podmienkach sa to kapitalizmom nazvať nedá. V mojom blogovom článku 29.12.2012 https://blogy.hnonline.sk/pavel-jacz/rovni-a-rovnejsi-demokorupt-alebo-ako-nedokazem-lizat-zadnice-za-napisanu-stranu-5986eu) na portáli HNonline.sk som nazval náš systém DEMOKORUPT – teda v skratke „Dostaneš Ešte Možnosť Okradnúť Krajinu O Rozličné Úrovne Peňažných Tantiemov“. Bolo to teda pred ôsmymi rokmi. Vychádzal som z 22 – ročnej skúsenosti nášho podivného politicko-zlodejského systému.

V génoch človeka sú kradnutie, podvody, klamstvá a egoizmus zakorenené. A závisí od systému, ako dovolí každému človeku si pestovať a rozvíjať si spomínané vlastnosti. Veľká väčšina sa na svet pozerá iba z vlastného ja. A teda JA, JA, JA a zase JA a ostatní sú nič. Tu sa začína prejavovať egoizmus sediacich vo väzbe, kde začínajú spievať vďaka svojej „česti“ nečestného tvora. Veď nechcú celkom zhniť za mrežami a tak budú podľa množstva dôkazov natierať a natierať všetkých, s ktorými robili svoje korupčiny. Majú na mysli, že každý slobodný rok je lepší.

A tak sme sa dnes dožili situácie, kedy sa začínajú zratúvať prvé skutky mimo zákonov. Zatiaľ sa tento proces len rozbieha. Verím, že naberie také obrátky, že všetci podfukári dostanú to, čo si vyrobili za 30 rokov slastného života na úkor ostatných. A možno nebude stačiť na ich umiestnenie ani Kmotríkov štadión. Už dnes sú väznice preplnené. Ale to by asi naša ekonomika padala veľmi rýchlo na dno. Žiaľ, vyzerá to zatiaľ na jedno-obrátkové dôsledky závisiaceho na základe politického názoru. Rovnakosť nie je pre všetkých. Neviem, prečo OČTK obchádzajú a teda diskriminujú tých, čo sú pri vláde a majú správny názor. Verím, že iba zatiaľ!

Pozor nebudem nikoho obhajovať. Myslím si, že ten, alebo tá, či ktorý/á ukradol/a zo štátneho čo len korunu (lepšie znie táto fráza ako s eurom) zneužil/a funkciu, korumpoval/a, či sa nechal(la, nech si to poriadne izolovane vytrpí, ale aj bez majetkov!!! Vidím však, že tentoraz sa to deje na základe politického názoru.

Najskôr Búrka a tentoraz Víchrica zamestnala naše rozhorčené mysle. Ak by takéto vetriskolejaky začali v zárodkoch finančnej svojvoľnosti sudcov, prokurátorov a advokátov pred koncom minulého tisícročia, neboli by sme dnes v takejto hanbe. Hokejoví fanúšikovia na Slovane skandovali pokrik: „Teraz to príde!“ A tak čosi prišlo, je to však len omrvinka z toho množstva korupčných rozsudkov na našich súdoch, ktoré stlačili dôveryhodnosť v zákonnú inštitúciu na Slovensku na minimum. Dovolať sa pravdy na slovenských súdoch bez úplatku je sizyfovská vec. „Nech zakričí ten sudca, ktorý je bez viny!!!“ A ešte lepšie, nech zakričí ten Slovák, ktorý je bez viny!!!“ Asi by sme museli veľmi napínať uši, aby sme čosi počuli. Žiaľ, súčasný systém k prehreškom nabáda a tak sme si na tú zlodejinu a korupciu zvykli a prispôsobili tomu svoje konanie. Včera sa objavila správa o 84 miliónovom kontrakte na audítorské služby pre štát. Zhodou okolnosti je vraj majiteľka firmy Matovičova spolužiačka. To nepotrebuje ďalšie slová. Stačí si prečítať úvod titulku.

Mám niekoľko osobných nemilých skúsenosti, kedy pravda a spravodlivosť dostala po frňáku, ale nie fackou od sudcu, ale rovno päsťou. Neraz som tvrdil, že sudokracia riadi tento štát a môže všetko. Koho za to viniť? Jednoznačne naše porevolučné parlamenty, ktoré svojimi z časti chorými zákonmi umožnili rozvíjať v spoločnosti tento smradľavý, korupčný, podvodnícky a klamársky humus. Dali sudcom neobmedzenú silu i moc a každý sa mohol len prizerať na pokrivené rozsudky v mene republiky (aké to klišé) z nejednoznačných zákonov, ktoré si protirečia, všetko je v možnostiach a nie v jasnostiach pravidiel. Prvostupňový súd odsúdi za brutálne zabitie Hossu na 6 rokov, ďalší štyri krát bodnutie páchateľa (predtým dva krát súdne trestaným) s ťažkým zranením na trojročnú podmienku a pokus o nedokonaný podvod bez škody so zmenkami ocení 19 rokmi, len preto, že je to americká firma. Super, keď zmarený život človeka nestojí ani za fajku močky! Možno niekomu bude stačiť, keď sa po skončení politiky pomstí kopancami na Matovičovi, ktorý ho priviedol na mizinu a bude ho živiť štát 10 rokov ako v bavlnke, lebo tak začínajú vyzerať naše väznice.

Sám som bol v 90-tych rokoch parlamentným spravodajcom spravodajstva ČST. Ešte poslanci zákony schvaľovali v starej budove na Župnom námestí v Bratislave. Spomínam si, keď poslanci schválili jeden prvých ekonomických zákonov. Počas prestávky som išiel na toaletu a prechádzal som okolo dvoch či troch verejných bezkabínkových telefónov na chodbe a pri každom bol rad. A ako som išiel okolo, tak som počul poslancov hovoriť vety. „Už to máme – kedy sa dorovnáme, kedy sa stretneme, kedy si dáme kávičku, kedy, kedy, kedy….“. A takto sa to deje podnes. Nemám ilúzie, že to je a bude inak aj pri tejto vládnej koalícii. Peniaze nesmrdia a ako povedal Václav Klaus ešte ako minister financií ČSFR v roku 91 alebo 92. “Nie je rozdiel či sú peniaze čisté, alebo špinavé. Stále sú to peniaze!” Výrok hodný zlatej mreže! A toto sa stalo krédom pre všetkých, ktorí s nimi narábali. Začalo sa kradnúť, podvádzať, vraždiť, lúpiť, špekulovať, neodsudzovať, tunelovať, mafiánovať , „Kenedyovať“ a to vo veľkom. Jednoducho špinavé peniaze začali vládnuť Československom a potom aj Slovenskom. Opatrenia proti sa predierali veľmi pomaly a nedostatočne. Dodnes nie je ochota preveriť všetky majetky od roku 1989 a nikdy sa to ani nestane, pretože špinavé peniaze od tých, čo si podvodmi nahonobili kvantá majetkov majú oveľa väčšiu silu ako čestnosť a charakter.

Spomeniem prípad špeciálneho prokurátora. Nebránim ho, ale jeho zásluhou skončilo mnoho darebákov za zamrežovaným oknom aj natrvalo. Všetci ho však titulujú iba pomerom 62:1. Ak ste sledovali jeho sporadické vyjadrenia, tak preferoval vždy len zákony a právo pred politickým a mediálnym nátlakom a keďže nebol poslušný, tak niekomu ležal v žalúdku. A tak treba Kováčika vymiesť a osadiť si svojho človeka. Tak to vyzerá. Takého, ktorý so Šantokrajniakovskoheidrichovským tvrdým výrazom tváre dokáže „DIVY“. Čudné sa mi zdá, že ho vinia aj z ovplyvňovanie neodvolania sa proti rozsudku v prípade väzby mafiána Kudličku sudcom Hrubalu, ktorý je dnes novozvoleným predsedom špecializovaného súdu a odvolací súd riadil dnešný kandidát na generálneho prokurátora Kliment. A to nikomu neprekáža!!!

V tejto súvislosti mi prišla navyše na um myšlienka, prečo Kováčikov prípad dozoroval a dal návrh na väzbu jeho podriadený??? Veď, všetci jeho podriadení prokurátori Špeciálnej prokuratúry musia byť voči nemu zaujatí a mali namietať svoje účinkovanie v tejto hre. Položme si otázku, kto neznenávidí svojho šéfa, ktorý sedí na stoličke 17 rokov? Veď, každý chce časom profesionálne rásť a už je veľmi dlho po tom pravom čase. A tak ho za každú cenu museli zatiaľ spoločensky „popraviť“ a posadiť do väzby!

Ministerka Kolíková sa snaží čosi urobiť so súdnou mocou. No neviem, či dokáže kozmetickými úpravami rozbiť pevné korupčné, priateľské i známostné vzťahy podľa futbalového výroku komentátora Holubca „Ja na bráchu a brácha na mně“. Vzťahy medzi sudcami zostanú a tí budú opatrnejší a sofistikovanejší. Myslím si, že rozpustiť súdy a teda aj súdnu moc na istý čas by síce narobilo v právnych termínoch isté problémy, ale založiť novú súdnu moc so všetkými inovatívnymi pravidlami, samozrejme znovu vymenovanými sudcami, by časom prinieslo svoje ovocie. Kozmetika je totiž iba dočasná a veľmi skoro expiruje!!!

A nezanedbateľnou zložkou sú advokáti, ktorí rozkrúcajú korupciu na súdoch. Sú prostredníkmi medzi solventnými obvinenými a prokurátormi a sudcami a tak vzniknú často pokrivené rezultáty, samozrejme podľa výšky sumy.

Nuž, je tu chaos a v chaose (dnes aj vo vládnutí, chaotických opatreniach a pri testovaní podobne ako po Nežnej a po osamostatnení sa v 93-ťom roku), v torom sa dokážu šikovní špekulanti veľmi dobre orientovať. Paralela s obdobím po Nežnej tu je. Aj vtedy začali najviac vykrikovať tí, ktorí najviac drukovali socializmu a komunistom. Spomeniem aspoň jedného najobsadzovenejšieho dnes už nežijúceho herca. Dovtípite sa, keď poviem jeho vetu. „Musel som svoju tvár prepožičiať komunistom!“ „Najradšej by som kopol toho milicionára na Račianskom mýte v riť!“ to mi povedal do mikrofónu pred kamerou. Prečo musel? Asi jeho časté návštevy na ÚV KSS sa neminuli účinkom. No veď si žil ako v bavlnke.

Na záver už iba zamyslenie. Som zvedavý, či naďalej budem vídať tváre nečestných zbohatlíkov na operných plesoch, alebo sa Ples v opere presťahuje do Leopoldova, Ilavy, či do iných premrežovaných oplotených budov.

Pavel Jacz

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

author photo

Pavel Jacz

O AUTOROVI

Dlhoročný televízny redaktor

AUTOR V ČÍSLACH

Počet článkov: 138

Celkové hodnotenie: 27.74

Priemerná čítanosť: 3212

icon Top za 7 dní

iconNajnovšie z HS

icon Najčítanejšie z HS

 • NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

  POČASIE NA DNES

  FOTO DŇA

 • Vybrali sme

  Na Slovensku chce vzniknúť šesť nových politických strán

  0icon

  Bratislava 28. januára 2023 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Na Slovensku chce vzniknúť aktuálne šesť nových politických strán. Oznámenie o zbieraní podpisov zverejnili na webstránke Ministerstva vnútra (MV)…

  To myslí vážne? Matovič predpovedá ako dopadnú septembrové voľby

  0icon

  Bratislava 28. januára 2023 (HSP/Foto:TASR - Jakub Kotian)   Je zrejmé, že predčasné voľby budú. Politici sa síce nezhodnú na mesiaci, ale OĽaNO stanovilo termín…

  "Takéto šialenstvo som ešte nezažil!" - chorvátsky prezident kritizuje výrok nemeckej ministerky zahraničných vecí

  0icon

  Záhreb 28. januára 2023 (HSP/rmx.news/Foto:TASR/AP-Roland Zak)   Zoran Milanović zaželal Nemecku tentoraz viac šťastia ako v druhej svetovej vojne, ale trval na tom, že Chorvátsko…

  Zatmenie komentátora Hrabka: Po voľbách sa môže vrátiť aj vláda Matoviča alebo Hegera

  0icon

  Bratislava 28. januára 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Výsledkom predčasných parlamentných volieb nemusí byť automaticky politická zmena, môže ním byť aj návrat vlády Igora Matoviča alebo…

  „Zasiahlo ma to ako kopa tehál.“: Silné svedectvo ženy, ktorá si želá, aby bola poznala pravdu pred potratom

  0icon

  Bratislava 28. januára 2023 (HSP/Foto: Pexels)   Vo svojich krátkych memoároch "Veci, ktoré som si želala vedieť....Predtým, ako som potratila svoje deti," autorka Farrah Christine…

  Rozdiel medzi inteligenciou ázijských a západných detí je šokujúci. Dôvod majú každý deň v rukách

  0icon

  Paríž 28. januára 2027 (HSP/rmx.news/Foto:Pixabay)   Klesajúce výsledky západných krajín v inteligenčných testoch detí v porovnaní s Čínou priamo súvisia s problémom času stráveného pri…

  Zlomový moment v ukrajinskej kríze. Môže sa to zmeniť aj na jadrovú vojnu

  0icon

  Kyjev 28. januára 2023 (HSP/moderndiplomacy/Foto:TASR/AP-Efrem Lukatsky)   Rozhodnutie Nemecka vyslať na Ukrajinu tanky je významným momentom ukrajinskej krízy, píše Prof. Engr. Zamir Ahmed Awan vo…

  Rumen Kynčev: Prezbrojenie ukrajinskej armády bude mať na Rusov silný psychologický vplyv

  0icon

  Kyjev 28. januára 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Armin Weigel)   Bývalý zástupca šéfa bulharského ministerstva obrany Kynčev: Západné zbrane psychologicky vplývajú na Rusko Zapojenie západných moderných zbraní do…

  Úradník EÚ propagandisticky obrátil situáciu: Rusko útočí na "NATO a Západ”

  0icon

  Moskva 28. januára 2023 (HSP/apnews/Foto:TASR/AP-Eugene Hoshiko)   Vysokopostavený predstaviteľ EÚ v piatok uviedol, že Rusko posunulo svoju vojnu proti Ukrajine do "inej fázy" tým, že…

  Ako Čína mení africké ekonomiky?

  0icon

  Peking 27. januára 2023 (HSP/oilprice/Foto:screenshot)   V roku 2000 bola Čína hlavným zdrojom dovozu len pre niekoľko afrických krajín: Sudán, Gambia, Benin a Džibutsko, informuje…

  Vášeň v Tebe

  Striekané šaty predviedli na modelke Hadid. Videli ste ale uvarené?

  0 icon

  Vo štvrtok 26. januára 2023 v novo zrekonštruovaných priestoroch Slovenskej národnej galérie odovzdávali v 27. ročníku Ceny Nadácie Tatra banky za umenie. V centre pozornosti bola Martina Ďurikovič. Podujatie moderovala Adela Vincezová, ktorá sa predviedla v šatách z bioplastických materiálov. Šaty vytvorila mladá dizajnérka Martina Ďurikovič, víťazka súťaže Best Fashion Talent 2022. Mladá…

  TOP farby oblečenia, ktoré sa hodia k šedivým vlasom. Máte ich v šatníku?

  0 icon

  Časy, kedy sa ženy báli otravných šedín, sú už dávno preč. Strieborné, biele a dokonca aj šedivé vlasy sú teraz úplne trendy. Takže ak ste strieborná líška, je čas ponoriť sa hlboko do šatníka, aby ste zistili, čo vyhovuje vám a vašim krásnym vlasom, vyzýva portál Leaf.

  Adela zverejnila súkromnú fotografiu. Ako keby ste videli svojho manžela?

  0 icon

  Moderátor Viktor Vincze dnes oslavuje 32. narodeniny. Jeho manželka moderátorka Adela mu zablahoželala aj verejne na sociálnej sieti. Zverejnila totiž súkromnú fotografiu Viktora, ku ktorej uviedla: „Všetko najlepšie, moja láska!“ Fotografia však nezobrazuje vystylovaného moderátora, ale spiaceho manžela, ktorý pravdepodobne zaspal po určitom fyzickom či psychickom vyčerpaní. Reakcia Viktora na…

  Čo vidíte ako prvé? Kráča mačka hore alebo dole schodmi?

  0 icon

  Optická ilúzia, ktorá zobrazuje mačku na schodoch, môže odhaliť vašu skutočnú osobnosť. Snímka v odtieňoch sivej farby zobrazuje mačku na schodoch. Kráča mačka smerom hore alebo ide dole po schodoch? Bez ohľadu na to, ktorým smerom vidíte mačku kráčať, odhalí to váš prístup k životu, informuje

  Prečo nestačí umyť ovocie a zeleninu čistou vodou? Ako ich zbaviť chémie?

  0 icon

  Ako sa správne umýva ovocie a zelenina? V mnohých prípadoch nestačí tečúca voda. Portál LoveNatura uvádza, že väčšina používaných pesticídov má olejovitú štruktúru. Konzistencia oleja je nevyhnutná na to, aby sa prípravok nezmýval na poli počas nepriaznivého počasia.

  Armádny Magazín

  Sestra vodcu KĽDR: "Severná Kórea bude v jednom zákope s armádou a ľudom Ruska"

  0 icon

  Severná Kórea, 28. januára 2023 (AM) – Sestra severokórejského vodcu Kim Čong-una Kim Yo-jong vyjadrila svoj názor na ozbrojený konflikt na Ukrajine a geopolitickú konfrontáciu medzi Ruskom a kolektívnym Západom. Sestra Kim Čong-una, ktorá zastáva post zástupcu vedúceho oddelenia Ústredného výboru Robotníckej strany KĽDR, uviedla, že Spojené štáty pumpujú

  Západ je nespokojný s Abramovičom. Jeho úloha ako sprostredkovateľa pri rokovaniach s Kyjevom sa oslabila

  0 icon

  USA, 28. januára 2023 (AM) – Takmer pred rokom sa ruský miliardár Roman Abramovič pokúsil pomôcť zastaviť vojnu na Ukrajine, zachrániť si reputáciu na Západe a majetok vo výške 15 miliárd dolárov. Jeho pokusy však neboli úspešné a teraz sa jeho úloha obmedzuje na vyjednávanie výmeny väzňov alebo „dohody o obilí“.…

  Ukrajina bude pre stíhačky F-16 potrebovať žoldnierov a čas

  0 icon

  Rusko, 28. januára 2023 (AM) – Na Západe sa začalo rozprávať o presune stíhačiek F-15 a F-16 na Ukrajinu a konkrétne dohody sú možné v priebehu niekoľkých týždňov. Na efektívne využitie týchto strojov sú ale potrební piloti, ktorí s nimi vedia lietať. A nie sú na Ukrajine. Je len jedna možnosť…

  Modernizovaný Kalašnikov AK-12 nabral skúsenosti z bojov na Ukrajine

  0 icon

  Rusko, 28. januára 2023 (AM) – Útočná puška AK-12 Kalašnikov bola modernizovaná s prihliadnutím na skúsenosti s jej používaním v bojových operáciách v zóne špeciálnej operácie, sériové dodávky aktualizovaných zbraní sa začnú tento rok. Oznámil to šéf Rostec Sergej Chemezov. Útočná puška AK-12, prijatá ruskou armádou v roku 2018, bola výrazn

  Rusko nemôžeme ignorovať. O "Bismarckovom dialógu"

  0 icon

  Nemecko, 28. januára 2023 (AM) – Prečo sa súkromná osoba s pruskými koreňmi a zvučným menom usiluje o dialóg s ruskými partnermi počas vojny a čo sa môže moderná nemecká politika naučiť od kancelára Otta von Bismarcka. Od

  TopDesať

  Severná Kórea ako ju nepoznáme: Zakázané fotografie zachytávajú každodenný život

  0 icon

  Fotograf Eric Lafforgue je jedným z tých šťastlivcov, ktorí mali možnosť vidieť skutočnú Severnú Kóreu. Severná Kórea je totižto krajina, ktorá je "izolovaná" od celého sveta. K nám o nej prúdi strašne málo informácií a množstvo z nich je prikrášlených k horšiemu, ale aj k lepšiemu. Eric sa dostal do…

  Instagram verzus realita: Žena poukázala na pálčivý problém dnešného sveta

  0 icon

  Instagram môže byť nádherným a inšpirujúcim miestom plným krásnych a umeleckých fotografií miest, ktoré chceme navštíviť, a ľudí, ktorými chceme byť. Avšak pod pozlátkom je tvrdá realita. Mnohé z týchto "dokonalých" fotografií podporujú úplne nereálne ideály a očakávania, ktoré sa nikdy nedajú dosiahnuť a vedú len k pocitom nedostatočnosti, žiarlivosti a možno až k depresiám.…

  Sny, ktoré sa snívali určite už aj tebe. Aký je ich význam?

  0 icon

  Ľudstvo sa pokúša objasniť tajomstvo snov už od nepamäti. Mnoho ľudí verí, že sny sa dajú interpretovať a dokážu predpovedať budúcnosť. Psychológovia zase veria, že sny nám ukazujú náš aktuálny stav a snažia sa nám niečo naznačiť. Existujú však sny, ktoré sa vo väčšom či menšom množstve vyskytujú takmer u…

  TOP10: Najsilnejšie a najnebezpečnejšie zbrane sveta

  0 icon

  V dnešnom článku si ukážeme najsilnejšie a najnebezpečnejšie zbrane na svete, ktoré boli kedy vyrobené. Vývoj zbraní, ktoré spôsobujú hromadné ničenie, sa začal až v minulom storočí. Vojna bola vždy tak trocha významnou hnacou silou technologického pokroku. Vojna by nemala byť nikdy v žiadnom prípade podporovaná ani ospravedlňovaná, no tieto…

  Čo sa stane, keď si hneď potom, ako si dáš jedlo, zdriemneš?

  0 icon

  Ľudia majú tendenciu byť hneď po jedle ospalí a nechcú nič iné ako si zdriemnuť. Ako sa však ukazuje, je to presne to, čomu by si sa mal vyhnúť. Spánok alebo len ležanie hneď po jedle môže mať skutočne nepríjemné následky. Možno dokonca poznáš niektoré príznaky, ale nikdy si si neuvedomil, že ich spôsobilo jedlo tesne…

  FOTO DŇA