„Ja na bráchu, brácha na mně“ a konečne sme sa dožili búrky i víchrice. Bude z toho permanentná tropická lejavica v našom DEMOKORUPT systéme?

Naš politický systém je vraj demokratický. Vraj. Nemyslím si, pretože v klasickej demokracii sa nemôžu stávať také veci, ako sa dejú u nás. Určite sa pýtate, aké. Nuž tie, ktorých sme sa dožili a ešte sa aj dožijeme. Začínajú zatvárať sudcov, prokurátorov, advokátov, podnikateľov a už aj politikov. Verme, že je to len začiatok.. Čo to je vlastne za systém, ktorý dovolí takéto porušovanie zákonov, pohŕdanie druhými, vykryštalizovanie osobného prospechárstva??? Rečičky Matoviča a spol. v každom televíznom vystúpení, že za všetko môže iba Smer a iba Fico sú trošku scestné. To, že naše súdnictvo je dnes v takom stave ako je, nie je to záležitosťou posledných 12 rokov vlád Smeru. To je proces, ktorý sa začal demontážou jedného systému a nahradením nového. Zanikol teda socializmus s pravidlami a nastupoval vraj kapitalizmus s voľnosťou. Zase používam vraj. V slovenských podmienkach sa to kapitalizmom nazvať nedá. V mojom blogovom článku 29.12.2012 https://blogy.hnonline.sk/pavel-jacz/rovni-a-rovnejsi-demokorupt-alebo-ako-nedokazem-lizat-zadnice-za-napisanu-stranu-5986eu) na portáli HNonline.sk som nazval náš systém DEMOKORUPT – teda v skratke „Dostaneš Ešte Možnosť Okradnúť Krajinu O Rozličné Úrovne Peňažných Tantiemov“. Bolo to teda pred ôsmymi rokmi. Vychádzal som z 22 – ročnej skúsenosti nášho podivného politicko-zlodejského systému.

V génoch človeka sú kradnutie, podvody, klamstvá a egoizmus zakorenené. A závisí od systému, ako dovolí každému človeku si pestovať a rozvíjať si spomínané vlastnosti. Veľká väčšina sa na svet pozerá iba z vlastného ja. A teda JA, JA, JA a zase JA a ostatní sú nič. Tu sa začína prejavovať egoizmus sediacich vo väzbe, kde začínajú spievať vďaka svojej „česti“ nečestného tvora. Veď nechcú celkom zhniť za mrežami a tak budú podľa množstva dôkazov natierať a natierať všetkých, s ktorými robili svoje korupčiny. Majú na mysli, že každý slobodný rok je lepší.

A tak sme sa dnes dožili situácie, kedy sa začínajú zratúvať prvé skutky mimo zákonov. Zatiaľ sa tento proces len rozbieha. Verím, že naberie také obrátky, že všetci podfukári dostanú to, čo si vyrobili za 30 rokov slastného života na úkor ostatných. A možno nebude stačiť na ich umiestnenie ani Kmotríkov štadión. Už dnes sú väznice preplnené. Ale to by asi naša ekonomika padala veľmi rýchlo na dno. Žiaľ, vyzerá to zatiaľ na jedno-obrátkové dôsledky závisiaceho na základe politického názoru. Rovnakosť nie je pre všetkých. Neviem, prečo OČTK obchádzajú a teda diskriminujú tých, čo sú pri vláde a majú správny názor. Verím, že iba zatiaľ!

Pozor nebudem nikoho obhajovať. Myslím si, že ten, alebo tá, či ktorý/á ukradol/a zo štátneho čo len korunu (lepšie znie táto fráza ako s eurom) zneužil/a funkciu, korumpoval/a, či sa nechal(la, nech si to poriadne izolovane vytrpí, ale aj bez majetkov!!! Vidím však, že tentoraz sa to deje na základe politického názoru.

Najskôr Búrka a tentoraz Víchrica zamestnala naše rozhorčené mysle. Ak by takéto vetriskolejaky začali v zárodkoch finančnej svojvoľnosti sudcov, prokurátorov a advokátov pred koncom minulého tisícročia, neboli by sme dnes v takejto hanbe. Hokejoví fanúšikovia na Slovane skandovali pokrik: „Teraz to príde!“ A tak čosi prišlo, je to však len omrvinka z toho množstva korupčných rozsudkov na našich súdoch, ktoré stlačili dôveryhodnosť v zákonnú inštitúciu na Slovensku na minimum. Dovolať sa pravdy na slovenských súdoch bez úplatku je sizyfovská vec. „Nech zakričí ten sudca, ktorý je bez viny!!!“ A ešte lepšie, nech zakričí ten Slovák, ktorý je bez viny!!!“ Asi by sme museli veľmi napínať uši, aby sme čosi počuli. Žiaľ, súčasný systém k prehreškom nabáda a tak sme si na tú zlodejinu a korupciu zvykli a prispôsobili tomu svoje konanie. Včera sa objavila správa o 84 miliónovom kontrakte na audítorské služby pre štát. Zhodou okolnosti je vraj majiteľka firmy Matovičova spolužiačka. To nepotrebuje ďalšie slová. Stačí si prečítať úvod titulku.

Mám niekoľko osobných nemilých skúsenosti, kedy pravda a spravodlivosť dostala po frňáku, ale nie fackou od sudcu, ale rovno päsťou. Neraz som tvrdil, že sudokracia riadi tento štát a môže všetko. Koho za to viniť? Jednoznačne naše porevolučné parlamenty, ktoré svojimi z časti chorými zákonmi umožnili rozvíjať v spoločnosti tento smradľavý, korupčný, podvodnícky a klamársky humus. Dali sudcom neobmedzenú silu i moc a každý sa mohol len prizerať na pokrivené rozsudky v mene republiky (aké to klišé) z nejednoznačných zákonov, ktoré si protirečia, všetko je v možnostiach a nie v jasnostiach pravidiel. Prvostupňový súd odsúdi za brutálne zabitie Hossu na 6 rokov, ďalší štyri krát bodnutie páchateľa (predtým dva krát súdne trestaným) s ťažkým zranením na trojročnú podmienku a pokus o nedokonaný podvod bez škody so zmenkami ocení 19 rokmi, len preto, že je to americká firma. Super, keď zmarený život človeka nestojí ani za fajku močky! Možno niekomu bude stačiť, keď sa po skončení politiky pomstí kopancami na Matovičovi, ktorý ho priviedol na mizinu a bude ho živiť štát 10 rokov ako v bavlnke, lebo tak začínajú vyzerať naše väznice.

Sám som bol v 90-tych rokoch parlamentným spravodajcom spravodajstva ČST. Ešte poslanci zákony schvaľovali v starej budove na Župnom námestí v Bratislave. Spomínam si, keď poslanci schválili jeden prvých ekonomických zákonov. Počas prestávky som išiel na toaletu a prechádzal som okolo dvoch či troch verejných bezkabínkových telefónov na chodbe a pri každom bol rad. A ako som išiel okolo, tak som počul poslancov hovoriť vety. „Už to máme – kedy sa dorovnáme, kedy sa stretneme, kedy si dáme kávičku, kedy, kedy, kedy….“. A takto sa to deje podnes. Nemám ilúzie, že to je a bude inak aj pri tejto vládnej koalícii. Peniaze nesmrdia a ako povedal Václav Klaus ešte ako minister financií ČSFR v roku 91 alebo 92. „Nie je rozdiel či sú peniaze čisté, alebo špinavé. Stále sú to peniaze!“ Výrok hodný zlatej mreže! A toto sa stalo krédom pre všetkých, ktorí s nimi narábali. Začalo sa kradnúť, podvádzať, vraždiť, lúpiť, špekulovať, neodsudzovať, tunelovať, mafiánovať , „Kenedyovať“ a to vo veľkom. Jednoducho špinavé peniaze začali vládnuť Československom a potom aj Slovenskom. Opatrenia proti sa predierali veľmi pomaly a nedostatočne. Dodnes nie je ochota preveriť všetky majetky od roku 1989 a nikdy sa to ani nestane, pretože špinavé peniaze od tých, čo si podvodmi nahonobili kvantá majetkov majú oveľa väčšiu silu ako čestnosť a charakter.

Spomeniem prípad špeciálneho prokurátora. Nebránim ho, ale jeho zásluhou skončilo mnoho darebákov za zamrežovaným oknom aj natrvalo. Všetci ho však titulujú iba pomerom 62:1. Ak ste sledovali jeho sporadické vyjadrenia, tak preferoval vždy len zákony a právo pred politickým a mediálnym nátlakom a keďže nebol poslušný, tak niekomu ležal v žalúdku. A tak treba Kováčika vymiesť a osadiť si svojho človeka. Tak to vyzerá. Takého, ktorý so Šantokrajniakovskoheidrichovským tvrdým výrazom tváre dokáže „DIVY“. Čudné sa mi zdá, že ho vinia aj z ovplyvňovanie neodvolania sa proti rozsudku v prípade väzby mafiána Kudličku sudcom Hrubalu, ktorý je dnes novozvoleným predsedom špecializovaného súdu a odvolací súd riadil dnešný kandidát na generálneho prokurátora Kliment. A to nikomu neprekáža!!!

V tejto súvislosti mi prišla navyše na um myšlienka, prečo Kováčikov prípad dozoroval a dal návrh na väzbu jeho podriadený??? Veď, všetci jeho podriadení prokurátori Špeciálnej prokuratúry musia byť voči nemu zaujatí a mali namietať svoje účinkovanie v tejto hre. Položme si otázku, kto neznenávidí svojho šéfa, ktorý sedí na stoličke 17 rokov? Veď, každý chce časom profesionálne rásť a už je veľmi dlho po tom pravom čase. A tak ho za každú cenu museli zatiaľ spoločensky „popraviť“ a posadiť do väzby!

Ministerka Kolíková sa snaží čosi urobiť so súdnou mocou. No neviem, či dokáže kozmetickými úpravami rozbiť pevné korupčné, priateľské i známostné vzťahy podľa futbalového výroku komentátora Holubca „Ja na bráchu a brácha na mně“. Vzťahy medzi sudcami zostanú a tí budú opatrnejší a sofistikovanejší. Myslím si, že rozpustiť súdy a teda aj súdnu moc na istý čas by síce narobilo v právnych termínoch isté problémy, ale založiť novú súdnu moc so všetkými inovatívnymi pravidlami, samozrejme znovu vymenovanými sudcami, by časom prinieslo svoje ovocie. Kozmetika je totiž iba dočasná a veľmi skoro expiruje!!!

A nezanedbateľnou zložkou sú advokáti, ktorí rozkrúcajú korupciu na súdoch. Sú prostredníkmi medzi solventnými obvinenými a prokurátormi a sudcami a tak vzniknú často pokrivené rezultáty, samozrejme podľa výšky sumy.

Nuž, je tu chaos a v chaose (dnes aj vo vládnutí, chaotických opatreniach a pri testovaní podobne ako po Nežnej a po osamostatnení sa v 93-ťom roku), v torom sa dokážu šikovní špekulanti veľmi dobre orientovať. Paralela s obdobím po Nežnej tu je. Aj vtedy začali najviac vykrikovať tí, ktorí najviac drukovali socializmu a komunistom. Spomeniem aspoň jedného najobsadzovenejšieho dnes už nežijúceho herca. Dovtípite sa, keď poviem jeho vetu. „Musel som svoju tvár prepožičiať komunistom!“ „Najradšej by som kopol toho milicionára na Račianskom mýte v riť!“ to mi povedal do mikrofónu pred kamerou. Prečo musel? Asi jeho časté návštevy na ÚV KSS sa neminuli účinkom. No veď si žil ako v bavlnke.

Na záver už iba zamyslenie. Som zvedavý, či naďalej budem vídať tváre nečestných zbohatlíkov na operných plesoch, alebo sa Ples v opere presťahuje do Leopoldova, Ilavy, či do iných premrežovaných oplotených budov.

Pavel Jacz

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

author photo

Pavel Jacz

O AUTOROVI

Dlhoročný televízny redaktor

AUTOR V ČÍSLACH

Počet článkov: 22

Celkové hodnotenie: 26.44

Priemerná čítanosť: 2705

icon Top za 7 dní

iconNajnovšie z HS

icon Najčítanejšie z HS

 • NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

  POČASIE NA DNES

 • icon FOTO DŇA

 • Vybrali sme

  Dolná komora francúzskeho parlamentu schválila návrh zákona o bezpečnosti

  0icon

  Paríž 24. novembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Eric Gaillard)   Dolná komora francúzskeho parlamentu schválila v utorok návrh zákona o bezpečnosti, ktorý by obmedzil právo filmovať alebo fotografovať…

  EÚ si od spoločnosti Moderna objedná 160 miliónov dávok vakcíny

  0icon

  Brusel 24. novembra 2020 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Olivier Matthys)   Európska únia (EÚ) si od farmaceutickej firmy Moderna objedná 160 miliónov dávok experimentálnej vakcíny proti koronavírusu. Oznámila to…

  Maas dúfa v obnovenie vzťahov medzi EÚ a USA počas Bidenovej vlády

  0icon

  Berlín 24. novembra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Petros Giannakouris, Darko Vojinovic)   Nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas vyjadril v utorok nádej na obnovenie vzťahov medzi USA a…

  Víťazstvo Bidena potvrdili aj v štáte Pensylvánia

  0icon

  New York 24. novembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Carolyn Kaster)   Predstavitelia amerického štátu Pensylvánia oficiálne potvrdili, že víťazom prezidentských volieb v tomto štáte sa stal demokrat Joe…

  Poslanci schválili zrušenie bankového odvodu, ako aj úpravu v rámci odkladu splátok úverov

  0icon

  Bratislava 24. novembra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Bankám od budúceho roka zanikne povinnosť platiť bankový odvod. Vyplýva to zo zákona o zrušení osobitného odvodu bánk…

  Veronika Remišová vyzvala koaličných partnerov na riešenie problémov s chladnou hlavou

  0icon

  Bratislava 24. novembra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Koaliční partneri by mali pri riešení problémov pristupovať s chladnou hlavou, bez zbytočných útokov a s konštruktívnymi riešeniami.…

  Ruská vakcína je podľa predbežných dát účinná na viac ako 91 percent

  0icon

  Bratislava 24. novembra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Alexander Zemlianichenko Jr)   Ruská vakcína proti koronavírusu Sputnik V je účinná na viac ako 91 percent, ukazujú predbežné dáta z…

  EÚ prijala akčný plán pre integráciu a začlenenie migrantov na roky 2021 – 2027

  0icon

  Brusel 24. novembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Darko Bandic, Thierry Monasse)   Európska komisia (EK) predstavila v utorok akčný plán pre integráciu a začlenenie na roky 2021 –…

  Mikas sa stretol s trénerom Molnárom z Extrémnych premien

  0icon

  Bratislava 24. novembra (HSP/Foto:Facebook)   Potom ako došlo v októbri k zatvoreniu fitnes centier sa na sociálnej sieti ozval známy tréner Maroš Molnár z relácie…

  Ako sa nestať poskokmi Bruselu? Stačí podporiť "prezieravejších" susedov v rámci V4

  0icon

  Bratislava 24. novembra 2020 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Virginia Mayo)   Historik a publicista Vlastimil Vondruška, ktorý je zároveň jedným z najpopulárnejších českých spisovateľov súčasnosti, sa na svojom blogu…

  TopDesať

  Oprava rozbitých vecí môže byť aj poriadna zábava

  0 icon

  Oprava rozbitých vecí nemusí byť iba nuda. Ak sa do toho pustia obyčajní ľudia, ktorí nie sú veľmi zruční, tak môžu vzniknúť podobné komické situácie. Sťahovacie pásky držia pohromade nárazník a karosériu auta, vešiaky v rúre poslúžili miesto roštu a rovnako skvele poslúžila aj prázdna plastová nádoba, z ktorej si…

  Prečo je každá planéta vo vesmíre guľatá?

  0 icon

  Náš vesmír má najmenej jednu sextilionovú planétu. Ale každá jedna zo šesťdesiatich planét vo vesmíre je guľatá. Nie je medzi nimi ani jeden kváder ani žiadna planétka pripomínajúca Toblerone. Žiadna planéta nie je guľatá „od narodenia“. Planéta začína svoj život ako mrak hornín a prachových častích rotujúcich okolo hviezdy. Častice sa…

  Smrť princeznej Diany: 1. časť

  0 icon

  V nedeľu dňa 31. augusta 1997 otriasla v raných hodinách svetom správa o smrti princeznej Diany. Zomrela spoločne so svojím milencom Dodim Al-Fayedom pri autonehode, ktorá sa stala v noci v jednom z parížskych tunelov. Vodič automobilu Henri Paul tiež zomrel. Dianin bodyguard Trevor Rees Jones bol vážne zranený. Nejak tak môže vyzerať XY ďalších ranných…

  Pristátie na Mesiaci a nekončiace konšpirácie. 4. časť

  0 icon

  Bolo pristátie sfalšované? A kde je kráter? Ako mohli prežiť astronauti a zariadenie v module Apollo 11 Van Allenov radiačný pás? A čo mesačné kamene a výprava Wernhera von Brauna na antarktickú expedíciu? To je len výber najčastejších otázok, ktorými rôzni konšpirátori už po desaťročia zaplavujú internet. Prinášame vám štvrtý…

  Kde sa nachádza najdaždivejšie miesto na Zemi?

  0 icon

  Ak  sa niekto spýta, kde je asi najdaždivejšie miesto na Zemi, čo by ťa napadlo ako prvé? Dažďové pralesy alebo možno Anglicko? Prekvapivo to je v Indii. Podľa Guinessovej knihy svetových rekordov je najdaždivejšie miesto, tzn. z najvyššími priemernými ročnými zrážkami, dedina Mawsynram. Nachádza sa na severovýchode Indie a podľa získaných údajov tam…

  Vo svete IT

  Huawei na to pôjde z opačnej strany. Namiesto 5G smartfónov pôjde do 4G. Naznačujú to najnovšie správy

  0 icon

  Minulý rok spoločnosť Huawei oznámila veľké plány spojené so zvýšenou frekvenciou uvoľňovania nových 5G smartfónov. Bohužiaľ, však situácia spojená so sankciami, neumožnila spoločnosti tento cieľ naplniť. Dôvodom je, že Huawei nemôže aktuálne odoberať produkty a služby vyrábané americkými technológiami. V praxi to znamená, že Huawei nemá od koho odoberať procesory…

  10 najlepších hororových filmov, ktoré aktuálne nájdete na Netflixe

  0 icon

  Hororových filmov môžeme nájsť tisíce, ale len máloktoré stoja v skutočnosti za pozretie. A práve preto by sme vám chceli dať do pozornosti niekoľko z nich, ktoré stoja za zvýšenú pozornosť. Pevne veríme, že vo výbere nižšie si nájde každý niečo, čo ho poteší. 1922 1922 je film, ktorý je…

  Nový Xiaomi Mi 11 Pro by mohol prísť s úchvatným WQHD+ displejom, čím sa vyrovná najdrahším konkurentom

  0 icon

  Nová vlajková séria Mi 11 od spoločnosti Xiaomi je pomaly ale isto na ceste, čo sa odráža aj na množstve informácií, ktoré sa dostávajú do povedomia leakerov, technologických redaktorov ako aj fanúšikov značky. O nadchádzajúcej sérii však stále nemáme exaktné informácie, čomu nedopomáha ani zverejnenie najnovších informácií odhalených priamo z…

  Mohlo by ľudstvo v budúcnosti osídliť Europu, jeden z mesiacov Jupitera?

  0 icon

  Jeden z mesiacov Jupitera, Europa, je na našej oblohe len drobnou bodkou svetla, ktorá je v porovnaní s inými, oveľa jasnejšími hviezdami, pomerne nevýrazná. Zároveň je to najmenší mesiac, ktorý bol objavený Galileom v roku 1610. Až koncom 19. storočia sa podarilo odhaliť jeho priemer, ktorý má približne 3100 km. S príchodom 60. rokov minulého…

  Google bude pravdepodobne čeliť ďalšiemu sporu. Stredobodom pozornosti je spôsob zberu údajov o používateľoch

  0 icon

  Po niekoľkých protimonopolných vyšetrovaniach, ktorým musí  Google aktuálne čeliť vo viacerých regiónoch sveta, prichádza ďalšie. Tentokrát na území Veľkej Británie. Na tému upozorňuje portál techxplore.com. Opäť raz dôvodom sú praktiky zbierania údajov o používateľoch. Podľa zverejnených dokumentov, britský protimonopolný dozorný úrad a Úrad pre hospodársku súťaž, začal preverovanie sťažnosti potom,…

  Armádny Magazín

  Viete, že ... osud Židov bol spečatený za 90 minút? a iné menej známe fakty nielen z bojiska druhej svetovej vojny

  0 icon

  Slovensko, 24. november 2020 (AM) –Viete, že...? ...Turecko chcelo v roku 1952 zatvoriť Bosporský prieliv pre sovietske lode? Turecko je v podstate „večným“ nepriateľom Ruska, s ktorým bolo vo vojnovom stave 12-krát. Mnohí dnešní Rusi hovoria, že aj v súčasnej Sýrii sú na opačnej strane barikády, ž

  Komu bude slúžiť Európska armáda, ak vznikne?

  0 icon

  Nemecko, 24. november 2020 (AM) – Nemeckí poslanci za SPD vypracovali projekt na vytvorenie európskej „28. armády“ nezávislej od členských štátov a na čele s novým "európskym komisárom obrany". Armáda, ktorá by sa mohla byť vyjadrením "suverenity". Nemecký denník Die Welt opisuje projekt

  Náhorný Karabach: Jeden azerbajdžanský vojak zomrel, ruský mierotvorca zranený pri výbuchu míny

  0 icon

  Náhorný Karabach, 24. november 2020 (AM) – Dôstojník ruských mierových síl bol zranený pri výbuchu míny v Náhornom Karabachu, jeden azerbajdžanský vojak prišiel o život, ďalší štyri karabašskí záchranári boli zranení. Informuje o tom ministerstvo obrany Ruska.

  USA pokračujú v búraní bezpečnostnej architektúry sveta

  0 icon

  USA, 24. november 2020 (AM) – V noci na 22. november 2020 USA ukončili procedúru vystúpenia zo Zmluvy o otvorenom nebi, čím sú už takmer na konci deštrukčného procesu bezpečnostnej architektúry sveta. Na dokončenie deštrukcie im zostáva už len jediné – nepredĺžiť platnosť zmluvy START 3.   Z

  Irán zabarikádoval Venezuelské nebo: Drony Mohajer-6 budú na ochranu pred votrelcami

  0 icon

  Venezuela, 24. november 2020 (AM) –Prílet dronu Mohajer-6 do Venezuely môže byž varovaním pre USA. Ide o symbolický prílet, pretože Irán uvoľnil licenciu na výrobu svojho dronu vo Venezuele čo znamená pre Madurov "diktátorský" režim posilniť svoju obranu pred démonkratickým režimom z USA. Do akej miery bude tento projekt úspešný ukážu…

  Svetlo sveta

  Otec Urbančok: Blíži sa bibliou predpovedaný koniec sveta ?

  0 icon

  Homília na 25. nedeľu po Turícach – Misál sv. Jána XXIII. Mt 24,15-35 Keď uvidíte ohavnosť spustošenia na svätom mieste, ako predpovedal prorok Daniel – kto číta, nech pochopí: vtedy tí, čo budú v Judei, nech utečú do hôr, kto bude na streche, nech nezostupuje vziať si niečo z domu,…

  Arcibiskup Fulton J. Sheen: Nebo nie je až tak ďaleko

  0 icon

  V jednej známej piesni sa hovorí: “Keď som pri tebe, som v nebi.” Nech to znie akokoľvek ľúbivo, toto nie je nebo, o ktoré človek na zemi zápasí. Ak chceme hovoriť o nebi, musíme najskôr pochopiť, prečo nebo je večnosť. Hovoriť o večnosti znamená pochopiť čas. V nebi nie je…

  Očistec je miestom utrpenia, ale zároveň predĺžením Božieho milosrdenstva po smrti

  0 icon

  Pre veľkú väčšinu ľudí je takmer nemožné dosiahnuť na tomto svete dokonalosť. A preto Cirkev hovorí o Očistci. Pre väčšinu z nás je nemožné zomrieť v stave dokonalosti. Ďakujme Bohu, že vo svojom milosrdenstve, nám ľuďom, dal Očistec. Očistec je pre nás rozšírením Božieho milosrdenstva z tohto sveta do nadprirodzeného.…

  Dva spôsoby ako odkláňa diabol cnostných ľudí od svätosti

  0 icon

  Aj ľudia, ktorí žijú cnostným životom sú vystavení boju diabla. Ten dokonca samotnú cnosť vie využiť ako prostriedok a príležitosť na odpadnutie od Boha. V 16 storočí kňaz Lorenzo Scupoli predstavil a rozobral dve diablove stratégie, kedy je cnosť a túžba po dosiahnutí cnosti, využitá diablom na odklonenie duše od…

  Je ľahšie uveriť v prítomnosť Ježiša v Eucharistii alebo, že dieťa v maštali je Bohom?

  0 icon

  Raz na sviatok Zjavenia Pána jeden svätec povedal: „Boh sa nezjavuje ľuďom, ktorým stačí jedna kniha na celý život. Boh sa zjavuje buď úplne jednoduchým ľuďom ako boli pastierikovia alebo mudrcom, ako boli Traja králi. Obe skupiny ľudí totiž vedia, že o Bohu nič nevedia a sú pokorní. Tá tretia kategória ľudí…

 • icon FOTO DŇA