Slovenské pastorále …

Je toho veľmi veľa o čom by sa dalo polemizovať či diskutovať a vymieňať si názory. Je nepochybné, že číslom jedna je v našej spoločnosti téma okolo pandémie covidu – 19, konkrétne o jeho druhej vlne. Je ale aj niekoľko ďalších problémových tém, ktoré stoja za pozornosť. Pokúsim sa k niektorým z nich vyjadriť svoj názor.

Pandémia je určite témou, ktorá zamestnáva myseľ väčšiny z nás. Stále stúpajúce počty nakazených nenechávajú hádam nikoho na pochybách, že je potrebné byť neustále v strehu a snažiť sa uchrániť pre covidom – 19 ako sa len dá. Jedna vec je zodpovednosť a poctivosť ľudí pri dodržiavaní obmedzujúcich opatrení a druhá zodpovednosť vládnych činiteľov na čele s Matovičom, epidemiologickej komisie a krízového štábu. Na tých, ktorí určujú ochranné opatrenia je tá zodpovednosť najväčšia, pretože ich chyby sa potom priamo odrazia na úrovni zvládania koronavírusu a teda na počtoch nakazených, liečených či mŕtvych. No nie vždy sú ich rozhodnutia správna a včasné. Môj osobný názor je, že ak sa začiatkom leta prísne opatrenia zmiernili a vláda umožnila ľuďom vycestovať na dovolenky do zahraničia, mali zároveň rátať s tým, že pri ich návrate môže dôjsť k masívne dovezenej nákaze, čo sa žiaľ aj stalo. Ak sa aj umožnilo dovolenkárom voľne cestovať do zahraničia, pri ich návrate mali byť na hraniciach prísne kontroly za účasti policajtov a vojakov. Toto sa veľmi podcenilo a osobne sa domnievam, že ani zákon o sledovaní občanov pomocou mobilov by nič nevyriešil, keď okrem toho bol aj protiústavný. Neexistujúcu kontrolu na hraniciach v lete považujem za obrovskú chybu, ktorá ide na vrub hlavne premiérovi Matovičovi a jeho útoky a osočovanie občanov, že si to pokazili idú hlavne na jeho osobu. Ďalšou chybou Matoviča sú jeho neustále ústupky a opravy svojich predchádzajúcich opatrení, čo nesvedčí o jeho dobre premyslenom konaní a to nielen v prípade covidu – 19. Reči o tom, že sa zanedbalo preškolenie vyhľadávačov kontaktov je iba primárny problém, ten sekundárny boli otvorené hranice v lete bez akejkoľvek kontroly. Podľa môjho názoru sú v prípade hromadných akcií, kultúry a športu prijaté opatrenia vládou príliš prísne. Určite by sa mohli povoliť aj vyššie počty zúčastnených, avšak ak by došlo k samonákaze, mali by si takýto účastníci sami platiť celú zdravotnú starostlivosť. Ak by sa takéto prípady opakovali, potom by mal prísť celonárodný zákaz hromadných podujatí, resp. kultúrne a športové by boli bez divákov. Potom by bolo namieste aj pouvažovať o zvýšených počtoch TV prenosov, za ktoré by kultúra či šport mohol dostávať finančnú náhradu spolu s podporou od štátu. Takáto činnosť vy sa dala potom nazvať tak ako aj u škôl dištančnou.

Plán obnovy a jeho tzv. UTAJOVANIE pred verejnosťou a politickou opozíciou je tiež témou, ktorá dominuje v priestore informácií. Opozícia priam fanaticky bubnuje na poplach v tom zmysle, že vraj vláda nemá nič v rukách a je vrcholne neschopná takýto plán vytvoriť. Vraj je veľmi málo času na to, aby sa aspoň do konca roka minuli peniaze z eurofondov a tak použili na niektoré akútne problémy prefinancovania tých oblastí, ktoré  dobe pandémie a vyhlásenia núdzového stavu najviac trpia – kultúra a šport. To poprvé, podruhé je problémom to, že je opozícia a verejnosť či odborná alebo laická pramálo informovaná o tom, v akom štádiu sa nachádza plán obnovy a prečo nebola uskutočnená spoločná debata tak, ako to avizovala koaličná vláda ešte pred začiatkom leta. Podľa môjho názoru sú takéto úvahy podružné. Najpodstatnejšie je to, aby plán obnovy bol vypracovaný včas a tak aj včas predložený na posúdenie EK. Najpodstatnejšie je však to, čo vlastne bude takýto plán obsahovať a či je vôbec uskutočniteľný. Podľa presakujúcich informácii by sa termín do EK mal stihnúť a vládni činitelia verejne prehlasujú, že plán obnovy bol vypracovaný odborníkmi a obsahuje všetky hlavné prvky obnovy – digitalizáciu, zelené technológie, obnova infraštruktúry, ochranu klímy a rozvoj ekonomiky. Nuž čo, nechajme sa prekvapiť v tom dobrom slova zmysle, Všetkým nám predsa musí ísť o to, aby naša krajina všeobecne prekvitala a mali sa lepšie ako doteraz. Kritizujme až potom, ak budú naše očakávania nenaplnené.

Duplikanti, kopíranti, plagianti. Je mnoho oblastí nášho života, kde sme svedkami zbytočných a neopodstatnených konaní, ktoré sa nedajú nijak inak nazvať ako zvýraznený text na začiatku odstavca. Je predsa neetické a nemorálne chváliť sa cudzím perím a to nie je iba problematika diplomových prác, ale aj rôznych iných našich konaní v spoločenskom a politickom živote. Takým okatým príkladom je doslova masová hystéria okolo TV programu ZEM SPIEVA, keď sa doslova rozpútal masový záujem o ľudové umenie / nie folklór / v podobe ľudových pesničiek a ľudových krojov. Osobne sa mi nerátal spôsob moderovania tejto možno pôvodne dobre uvažovanej TV relácie na povzbudenie záujmu verejnosti o našu ľudovú kultúru a zvyky, keď to organizátori umožnili nejakej hudbe vesmírnej, keďže aj samotní moderátori mali veľmi ďaleko od toho, aby aj preciťovali to, čo moderovali. Keď skončil uvedený program postupne klesal aj záujem verejnosti o ľudovú kultúru, až úplne zanikol.

Bohemizácia a anglikanizácia. S našou kultúrou úzko súvisí aj používanie nášho štátneho jazyka. Hlavnou ustanovizňou, ktorá má bdieť nad čistotou nášho štátneho jazyka – slovenčiny je Jazykovedný ústav Ľudovíta Štúra SAV. Robí čo môže, ale nie veľmi sa mu darí udržiavať náš spisovný jazyk – ako hlavný dorozumievací prostriedok na území SR v takej podobe, aby sme mohli hovoriť o tom, že v tejto oblasti našej kultúry nie sú problémy. Sú, a doslova obrovské ! Digitalizácia, IT a masové používanie PC, I Ponov, Smartfónov či tabletov anglikanizmami napadla náš ľúbozvučný slovenský jazyk ako rakovina či pandémia. V masovokomunikačných prostriedkoch, vo firmách, v podnikoch, ale aj v rodinách a na verejnosti. Okrem tohto negatívneho javu je sprievodným javom aj vysoká návykovosť a teda závislosť. Mohol by som použiť mnoho príkladov nesprávneho používania cudzích výrazov, medzi ktoré určite patrí aj bezmyšlienkovité preberanie českých výrazov / bohemizmus /, kde takým najpoužívanejším je výraz pohoda, pohodička. Z anglických výrazov sa najčastejšie vyskytuje výraz WOW, ktorý v preklade znamená senzačný. Odborníci na jazykovedu hovoria o tom, že inteligenciu človeka nereprezentuje množstvo cudzích výrazov v komunikácii, ale to, ako ovláda a používa v komunikácii štátny jazyk. Iné je samozrejme, ak sa človek nachádza v spoločnosti, alebo na rokovaniach, kde je určený jazyk na dorozumenie všetkých zúčastnených, obvykle je to angličtina alebo nemčina, ktoré sú zároveň nepísanými medzinárodnými jazykmi. V takomto prípade sa dá hovoriť o tom, že koľko rečí vieš, toľkokrát si človek. Ministerstvo kultúry v roku 2012 za spolupráce s Jazykovedným ústavom Ľudovíta Štúra SAV vydalo správu o stave používania štátneho jazyka na území SR. Je to obsiahla štúdia, ktorá vypovedá o tom, ako macošsky až likvidačne sa správame k svojmu rodnému jazyku. Určite po prečítaní tejto správy by sa mnohí zamysleli nad tým, aký úpadok je v našej kultúre. Vypovedajú o tom aj knihy a mnohé publikácie jazykovedca Jána Horanského, ktorý celý svoj život a dielo obetoval na oltár čistoty slovenského jazyka. Ak sa naďalej budeme k tejto téme správať nevšímavo, tak sa ani nenazdáme a z ľúbozvučnej slovenčiny tu budeme mať nejaký paškvil – angloslovenčinu a následne anglonemčinu, skombinovanú s bohemstikou. Veľkým prekliatím slovenského národa je jeho až patolgický sklon k asimilácii. Na území ČR žije asi 500 tisíc Slovákov a Sloveniek, v Maďarsku, Rumunsku a Srbsku niekoľko desiatok tisíc. Avšak iba v Rumunsku a Srbsku si doteraz dokázali udržať svoju kultúru a rodný jazyk – neasimilovali. Aj keď máme s Čechmi veľmi podobné jazyky a dokážeme sa rozumieť, nemali by sme podliehať ich kultúre a jazyku, ale udržiavať si vlastnú kultúru a svoj rodný jazyk. Iba tak ako národ prežijeme.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

author photo

Jozef Slávik

O AUTOROVI

Podplukovník armády vo výslužbe. Som presvedčený demokrat, konzervatívec, veriaci katolík a trvalý priaznivec priamej demokracie ako najčistejšej vlády ľudu. Zaujímajú ma veci verejné a politika. Moje prepojenie s problémami obyčajných, slušných a dobrých ľudí ako aj našej armády a bezpečnosťou našej krajiny sú aj mojimi problémami, preto sa hodlám k nim vo vašom blogu vyjadrovať.

AUTOR V ČÍSLACH

Počet článkov: 19

Celkové hodnotenie: 15.23

Priemerná čítanosť: 703

icon Top za 7 dní

iconNajnovšie z HS

icon Najčítanejšie z HS

 • NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

  POČASIE NA DNES

 • icon FOTO DŇA

 • Vybrali sme

  V Česku pribudlo rekordných 15 252 nakazených

  0icon

  Bratislava 24. októbra 2020 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   České laboratória v piatok odhalili 15 252 nových prípadov nákazy koronavírusom. Počet nových nakazených tak prvýkrát prekonal hranicu 15-tisíc…

  Dvojicu zadržaných v rámci akcií Terra a Zemepán zobrala sudkyňa Špecializovaného trestného súdu v Pezinku do väzby

  0icon

  Bratislava 24. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-František Iván)   Sudkyňa pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku rozhodla o vzatí do väzby dvoch osôb -…

  V talianskom Neapole sa konali protesty proti nočnému zákazu vychádzania

  0icon

  Neapol 24. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Luca Bruno, Mauro Scrobogna)   Stovky ľudí v juhotalianskom meste Neapol protestovali od piatka večera až do skorých sobotných ranných hodín…

  Tábor bezdomovcov len pár metrov od vchodu na Úrad vlády – scifi? Škandál? Ale kdeže, len celkom normálna slovenská realita. Čo to hovorí o tomto štáte?

  0icon

  Bratislava 24. októbra 2020 (HSP/Foto:TASR-Michal Svítok,Martin Baumann, Pixabay, TASR-Pavol Zachar)   Kam sa dostalo Slovensko za pol roka od volieb? Akú autoritu má táto vláda…

  Volebný tribunál potvrdil za víťaza prezidentských volieb v Bolívii Luisa Arceho

  0icon

  La Paz 24. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Juan Karita, SITA/AP-Marcos Brindicci)   Najvyšší volebný tribunál (TSE) v Bolívii potvrdil v piatok miestneho času na základe oficiálnych výsledkov…

  USA a Európska únia naštartovali bilaterálne fórum venované otázkam Číny

  0icon

  Washington 24. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Manuel Balce Ceneta, TASR/AP-Francois Lenoir)   Spojené štáty a Európska únia naštartovali v piatok "bilaterálny dialóg" venujúci sa záležitostiam spojeným s…

  Na Slovensku od soboty platí zákaz vychádzania, sú však aj výnimky

  0icon

  Bratislava 24. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Od soboty až do nedele 1. novembra platí na celom Slovensku zákaz vychádzania s výnimkou ciest na testovanie, do…

  Novinárske organizácie sa obávajú že tridsať televíznych staníc v strednej a východnej Európe bude pod čínskym vplyvom, potom čo ich získal český oligarcha Peter Kellner

  0icon

  Praha 23. októbra 2020 (HSP/Foto:HSP)   Vaša akvizícia bude mať veľký vplyv na mediálne prostredie v piatich štátoch, mali by ste sa preto zaviazať k…

  Figeľ: Niet ľudsky zrozumitelnejšieho obrazu Trojice Boha Otca, Syna a Ducha Svätého spojených v láske, ako je obraz našich rodín - otca, mamy a dieťaťa spojených tiež láskou

  0icon

  Bratislava 24. októbra 2020 (HSP/Foto:Ján Figeľ Facebook)   V utorok prekvapil pápež František takmer celý svet. V dokumentárnom filme pod názvom "František" vyjadril podporu registrovaným…

  Kultúrne vojny v koalícii majú za sebou ďalšiu bitku a tá odhalila viaceré politické posuny

  0icon

  Bratislava 24. októbra 2020 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Na minulej parlamentnej schôdzi sa vďaka obštrukcii liberálnej časti koalície, a paradoxne aj vďaka poslaneckému klubu Ľudová strana…

  TopDesať

  Fotografie 15 ľudí, ktorým deň zničili tieto tragické udalosti

  0 icon

  Krásny deň sa niekedy dokáže skončiť veľmi rýchlo. Títo ľudia by o tom vedeli povedať svoje. Fotografie týchto 15 ľudí sú jasným dôkazom toho, že krásny deň ti môžu pokaziť aj maličkosti. Nasledujúce fotografie by nám mali byť príkladom a mali by sme si z nich vziať ponaučenie. Niektorým veciam…

  Kráľovská stráž: Môžu ísť títo vojaci na WC?

  0 icon

  Všetci poznáme kožušinový klobúk, červený kabát, nehybnú pózu a vážnu tvár. Ľudia si často myslia, že kráľovská stráž sú skutočné ikony Veľkej Británie. Väčšina z nás však nevie o podrobnostiach a prekvapivých faktoch, ktoré so sebou prináša táto výnimočná funkcia.  1. Nikdy nemajú prestávky na WC

  Tajná uzavretá skupina Bilderberg (2. časť)

  0 icon

  Pokračujeme druhou časťou článku o tajuplnej skupine, ktorá podľa zástancov konšpiračných teórií ovláda svet. Aké sú o nej známe fakty? Aj o tom sa v rámci druhej časti článku budeme rozprávať. Skupina Bilderberg bola založená v roku 1954 a svoj názov dostala podľa holandského hotela, kde sa jej účastníci prvýkrát…

  Lietajúce taniere a mimozemšťania (2. časť)

  0 icon

  Pokračujeme druhou časťou článku o lietajúcich tanieroch a mimozemšťanov. V rámci druhej časti sa pozrieme na mnohým známy Roswellský incident. Poďme na to. Major Jesse Marcel, tamojší informačný dôstojník, dostal rozkaz trosky nájdené v blízkosti amerického mesta Corona v štáte Nové Mexiko, preskúmať. Miestne noviny však medzitým vytlačili článok o…

  Čo sa stane, ak sa z tvojho života vytratí spodná bielizeň?

  0 icon

  Pre mnohých z nás je nosenie spodnej bielizne rutinou, ktorá je takmer ako dýchanie, a predstava, že by ju nenosil a chodil si po svete "na ostro", by sa mohla zdať zvláštna. V skutočnosti by si mohol skutočne vyťažiť výhody, keď sa rozhodneš prestať nosiť túto časť oblečenia. O aké výhody ide a…

  Vo svete IT

  Bobkeys začal s veľkým výpredajom licenčných kľúčov pre Windows 10

  0 icon

  Windows 10 Pro za 12,45€, či Office 2019 za 34,24€ – znie to ako nedosiahnuteľný kauf roka, ale v e-shope bobkeys.com ide o akciovú ponuku, vďaka ktorej môžete aktualizovať svoj počítač, aby ste mali v ňom ten najnovší software. Windows a Office licencie sú stále medzi najpredávanejšími položkami na digitálnom…

  Planéty, podobné Zemi, môžu mať svojho vesmírneho ochrancu. Čo to znamená?

  0 icon

  Najväčšia planéta v našej Slnečnej sústave, Jupiter, sa často pokladá za najväčšieho pomocníka Zeme. Už dlho pomáha odkláňať nebezpečné asteroidy, ktoré by sa mohli dostať do našej Slnečnej sústavy a ohroziť našu planétu, píše portál Earthsky.org. Aký je prípad iných sústav? Je možné, že by mohli mať potenciálne obývateľné planéty, podobné Zemi,…

  Multifunkčný LED projektor s Full HD rozlíšením VIVIBRIGHT F40UP je momentálne dostupný v neodolateľnej zľave

  0 icon

  Ak nie si denným používateľom televízie a rád si vychutnávaš filmy na naozaj veľkej obrazovke, máme pre teba jeden skvelý tip na kúpu, ktorý by si rozhodne nemal prehliadnuť. LED projektor VIVIBRIGHT F40UP s Full HD rozlíšením je totižto nie len skvelým pomocníkom do kancelárie, ale bohate postačuje aj na…

  Stanú sa masívne vesmírne krížniky realitou? Boj v ďalekej budúcnosti bude prebiehať na obrovské vzdialenosti

  0 icon

  V minulom článku sme sa pozreli na dvojicu vedcov, ktorí nám priblížili podobu vesmírneho konfliktu v blízkej budúcnosti. Podľa ich teórií nás nečaká žiadna dramatická bitka, ktorá by sa podobala na tie zo sci-fi filmov. Vesmírny boj by prebiehal veľmi pomaly a strategicky, s možnou dohrou dole na Zemi. Čo…

  Išlo o planý poplach? Nová štúdia naznačuje, že v atmosfére Venuše nie je prítomný „podpis života“

  0 icon

  15. septembra obletela svet informácia ohľadne nájdenia „podpisu života“ v atmosfére planéty Venuša. Vedci konkrétne objavili plynný fosfín, kde by akýkoľvek fosfor mal byť v oxidovanej forme,  pričom v súčasnosti nie sú známe abiotické výrobné spôsoby v atmosfére, oblakoch, povrchu a podpovrchovej atmosfére Venuše. Inými slovami, podľa našich aktuálnych vedomostí,…

  Armádny Magazín

  Pilot amerického letectva prehovoril o tajných výcvikových súbojoch so stíhačkami MiG-23

  0 icon

  USA, 24.október 2020 (AM) - V Spojených štátoch sa vykonávali tajné výcvikové vzdušné súboje so sovietskymi stíhacími lietadlami. O svojich dojmoch prehovoril účastník týchto cvičení, ktorý pilotoval F-15 a postavil sa proti MiG-23. &nbs

  USA by chceli vybaviť hypersonickými raketami všetky svoje torpédoborce

  0 icon

  USA, 24.október 2020 (AM) - Námorníctvo Spojených štátov plánuje vybaviť všetky svoje torpédoborce nadzvukovými zbraňami, píše o tom Defence News s odkazom na Roberta O'Briena, bezpečnostného poradcu amerického prezidenta.

  Ruský analytik Chazin: „Putin začne po voľbách v USA zariaďovať čistky ruských elít“

  0 icon

  Rusko, 24.október 2020 (AM) - Putin usporiada „puč“ medzi elitami, aby zabezpečil ekonomický rast v krajine, uviedol ekonóm Michail Chazin. Čistenie sa podľa neho začne po voľbách v USA. Podľa Khazina je nedostatok ekonomického rastu v Rusku jedným z kľúčových problémov, ktoré sa hlava štátu teraz s ťažkosťami snaží vyriešiť. Existujú

  SÝRIA : Čo urobí prezident Asad s 500 väzňami "made in USA" ktorých zadržiava?

  0 icon

  Sýria, 23.október 2020 (AM) - Východosýrsky odboj zasiahol! Pred dvoma týždňami skupina zverejnila video, ktoré zachytáva reprodukciu raketového útoku na americkú základňu al-Tanf a stále tvrdí, že jej akcie sa budú prelínať s akciami kmeňových armád zložených z tisícov ľudí bojujúci

  Indonézia : Americké špionážne lietadlá nad nami nebudú lietať - chceme si zachovať neutralitu aj napriek sporu s Čínou

  0 icon

  Indonézia, 23. október 2020 (AM) - Indonézska vláda odmietla návrh vlády USA nasadiť na svoje územie špionážne lietadlá Poseidon P-8 s cieľom monitorovať čínske vojenské pohyby vo vodách v regióne. Podľa agentúry Reuters niekoľko zdrojov oboznámených s touto záležitosťou v indonézskej vláde uvied

  Svetlo sveta

  Slovenskí biskupi odporúčajú ľuďom zúčastniť sa na celoplošnom testovaní

  0 icon

  Keďže v spoločnosti rezonujú otázky, týkajúce sa celoplošného testovania, ktoré sa chystá v nasledujúcich dňoch, o stanovisko sme požiadali predsedu Konferencie biskupov Slovenska Mons. Stanislava Zvolenského. Jeho odpoveď prinášame v plnom znení. “Čo sa týka plošného testovania na ochorenie Covid-19, v záujme zastavenia šírenia koronavírusu, po porade s otcami biskupmi,…

  Život s ovdoveným otcom sa pre Jána Pavla II. stal “prvým seminárom.”

  0 icon

  Ján Pavol II vo svojich spomienkach častokrát hovoril, že obdobie po smrti jeho matky a život s otcom bol “prvým jeho seminárom”, ktorý ho nasmeroval na neskoršiu kňazskú dráhu. Práve konfrontovaný so smrťou a bolesťou spôsobenou smrťou matky a jeho súrodencov sa stalo tým, čo dopomohlo vzniku silného citového puta…

  Arcibiskup Sheen: Matka Božia je Bohorodička

  0 icon

  Dnes Vám budem rozprávať o našej svätej Matke. A začnem Lurdami. Lurdy sú mestečkom na juhu Francúzska, kde sa v minulom storočí zjavila Panna Mária. Bol som tam 30 krát. Nikdy nezabudnem na prvú moju návštevu tohto pútnického mesta. V tom čase som študoval v Belgicku na univerzite, ako mladý…

  19.10. Svätý Pavol z Kríža naučil veriacich hľadať Boha ukrytého v utrpeníc

  0 icon

  Svätý Pavol z Kríža (1694-1775) bol veľkým mystikom, ktorý dopomohol rozvíjať úctu k umúčenému Kristovi, ako zdroju zmierenia a odpustenia. V živote prežíval veľké trápenia a duchovné skúšky, zároveň aj dary a milosti. Mal milosť zjavení Ježiša a Panny Márie, ako aj duší z Očistca, ktoré mu opísali muky, ktorými prechádzajú.…

  Najväčší nárast počtu katolíkov zaznamenali vďaka misiám v Afrike

  0 icon

  Štatistická ročenka Cirkvi za rok 2018, ktorú vydal Centrálny štatistický úrad Cirkvi, ukazuje rast počtu katolíkov vo svete. Analýzy tohto úradu sú spracované od začiatku pontifikátu pápeža Františka, čiže od roku 2013, až do roku 2018. Prinášame niektoré údaje zo sprievodnej správy spomínanej ročenky. Ako informuje Centrálny štatistický úrad Cirkvi,…

 • icon FOTO DŇA