12.01

Svetoví analytici hovoria, že sme sa zase o krok priblížili k hrozbe zániku svetovej civilizácie, že už je o minútu dvanásť. Nie, už je po dvanástej. Skaza už beží v plnom prúde. Po prekročení kritického bodu sa to už nedá zastaviť. Bude sa to ďalej prehlbovať až ku konečnému kolapsu.

Spoločnosť dozrela k nebývalému blahobytu. Lenže blahobyt pôsobí degeneratívne. Blahobyt zatemňuje zdravý úsudok, oslabuje túžbu prežiť, stráca sa záujem o reprodukciu, zaniká schopnosť samotnej reprodukcie, objavujú sa sebazničujúce sklony, narastá množstvo jedincov s psychickými poruchami, depresiami, ako prirodzený následok vlastnej nedisciplinovanosti a nezodpovednosti k sebe samému. Nezáujem spoločnosti o jednotlivca vyvoláva nezáujem jednotlivca o spoločnosť, o prácu pre celok a nakoniec v prospech jednotlivca. Ako výsledok tejto nevýchovy vyrástla stratená generácia bez budúcnosti, bez princípov, bez disciplíny, bez rešpektu k autoritám. Síce s chuťou zrútiť svet, ale bez vízií aký vybudovať. Zostanú len rozvaliny. Príchodom ďalšej generácie sa problém bude prehlbovať. Niektorí za príčinu označujú upadajúci školský systém, niektorí vinia rodičov.. Sú to však len následky nesprávneho nastavenia systému a za ním stojí prapríčina všetkých týchto problémov – rozvrat morálnych hodnôt a princípov na báze ľudskosti, ale aj spravodlivosti. Súčasné nastavenie pokrivených princípov prináša so sebou rozdelenie až atomizáciu spoločnosti, nehľadáme v jedincovi jeho potenciál, ktorým by mohol prispieť k vzostupu celku, ale poukazujeme na jeho slabé stránky, negatíva, znevažujeme jeho počínanie, degradujeme osobnosť, akoby sme vôbec nerozumeli faktu, že každý sem prišiel s nejakou úlohou a často zrkadlí práve naše vlastné slabé stránky. Spoločnosť očividne oslabuje. Do tohto“ blahobytného“ vývoja vstúpili naše schopnosti technického rozvoja, za ktorým náš duchovný vývoj značne zaostáva. Najmä vývoj digitalizácie v ére konzumizmu je životu nebezpečný. Prináša so sebou možnosti manipulácie, ktorá sa môže stať pre spoločnosť osudnou. Aj sa stane. Brániť sa manipulácii dokážeme jedine rozširovaním svojich vedomostí, svojho poznania, pravdivou informovanosťou, ktorá je základom pre pochopenie akýchkoľvek prebiehajúcich, nielen spoločenských procesov. Práve tu vidieť výrazný deficit médií, ktorých je informovanosť prirodzenou povinnosťou, a v súčasnom chaose a anarchii by práve tieto mali byť oporným pilierom v orientácii jednotlivcov v problémoch súčasného sveta. Informovanosť sa zvrhla na propagandistickú a propagačnú činnosť. Je to skutočne veľký problém. Ďalším problémom je schíza v cirkvi, ktorá by mala byť pevným vodítkom v orientácii človeka v hodnotách a nabádať k dodržiavaniu vyšších morálnych princípov. Sama by mala byť výkladnou skriňou hodnôt, ale nie je. Ako povedala jedna moja priateľka, toto sa ani komunistom nepodarilo. Mala na mysli zákaz návštev svätostánkov a konania bohoslužieb. Ale čiastočne si cirkev za to môže sama.

V čase, kedy sme všetci kontrolovaní, umelá inteligencia pozná naše záujmy, zvyky, miesto pohybu, kedy chodíme na záchod, kedy do obchodu, koľko tam zaplatíme, pozná naše slabosti, názory, vtedy každý môže byť konfrontovaný so svojimi skutkami, každý môže byť kompromitovaný. V tejto dobe ani nemôžu vyrásť prirodzení vodcovia, ktorí už v súčasnosti veľmi chýbajú. Je to samozrejmý následok neprirodzeného výberu vedúcich osobností do vedenia spoločnosti a nemožnosť presadiť požiadavky občana do riadenia štátu. Toto nám občanom nie je dovolené, a nie je to dovolené ani našim štátnym predstaviteľom. Ak by sa do vedenia štátu dostali národné sily s vôľou urobiť zásadné systémové zmeny, solidárna a humánna spoločnosť štátov Únie by nás bola schopná vyhladovať, v horšom prípade vyhladiť. Boli by na nás uvalené sankcie, zastavené toky peňazí, zamrzlo by obchodovanie, zlato by zostalo uväznené v Západných bankách.. Preto akékoľvek úvahy o otvorení okna príležitostí na návrat strategických podnikov, alebo otvorení možnosti pozdvihnutia Slovenska pomocou národných síl sú len úvahy v rovine planých nádejí, že raz bude lepšie. K tej nádeji sa ešte dostanem. Nie, nebude lepšie. Teda bude, ale až potom, ako sa systém zrúti. Systém, ktorý nami vládne v súčasnosti sa nedá vylepšiť, ani zmeniť. Musí sa zrútiť. A bude to veľmi bolestivé.

Svet je v konflikte. Pred očami sa nám snažia vyrásť nové veľmoci na základoch prežitých princípov. Bývalé veľmoci sa snažia o udržanie svojho vplyvu takisto na základoch princípov, ktoré ale v tomto tisícročí už neplatia. Zákonite preto dôjde k vyústeniu konfliktu, ktorý privedie ľudstvo ku katastrofe a následne hľadaniu nových princípov fungovania. Výzvy súčasného sveta už nemôžeme riešiť v logických postupoch poznania, na základe skúseností z minulých období. Zabudnite, pravidlá, ktoré platili doposiaľ už nezaberú na liečenie problémov súčasnosti. Ekonomika je na tom podobne. Rúca sa nám pred očami. My nepotrebujeme oživiť ekonomiku, my potrebujem ekonomiku transformovať na nové podmienky. Málokto si to uvedomuje a málokto si to vie vôbec predstaviť. Táto spoločnosť nie je schopná nápravy. Musí postúpiť o krok vyššie na duchovnej úrovni, aby to pochopila. V tejto bezútešnej situácii, rozvratom prirodzených princípov fungovania spoločnosti je to možné len prežitím dlhého obdobia strádania (pôstu) a obrovského súženia, ktoré rozvinie naše duchovné schopnosti. Potom ľudia začnú objavovať tie správne, zavrhnuté a stratené princípy a hodnoty. Budú náchylní uveriť a nechať sa viesť kýmkoľvek, kto sa prehlási za spasiteľa. Práve toto zúfalstvo a odovzdanosť vydláždi cestu absolútnej a totálnej totalite. Ale všetko bude inak. Túto formulku používam v poslednej dobe často, pretože tým otváram priestor pre zásah vyššej moci. Som si totiž vedomý, že nie je v možnostiach obyčajného smrteľníka vytvoriť z tohto sveta ľudskú spoločnosť. Už to nie je možné. Nutne musíme teda pripustiť Boží zásah, pomoc vyššej moci.

Preskočme teda do obdobia po. Často tvrdím, že práve Slovensko sa stane jedným z duchovných centier budúcej civilizácie. Vidím jeho nesmierny duchovný potenciál a schopnosť prežiť naozaj čokoľvek a pritom si zachovať vieru. Pochopiteľne sa to stretáva s nepochopením. Tento čas spoznáte podľa toho, že sa začne masový exodus civilizácie Západu smerom na východ. Nedávno som sa zúčastnil jednej spoločenskej udalosti v jednej nemenovanej obci. Na úvod zaznela spievaná slovenská hymna. Nie len taká obyčajná z plejbeku. Potom duchovné slovo o viere, láske a nádeji. Vždy to so mnou pohne. Akurát k tej nádeji mám výhrady. Ako sa povie, nádej zomiera posledná. K nádeji sa upínajú zúfalci v stave absolútnej beznádeje. Slovo nádej by som asi nahradil slovom pokoj. Pretože práve nepokoj je hnacím motorom konzumnej spoločnosti. Neustále nás nabáda vlastniť, bojovať, víťaziť. Práve pokoj a nepokoj sú znakmi buď ľudskej a láskyplnej, alebo dravej a bezprincipiálnej spoločnosti. Zachovajme si teda vieru v to, čo robíme, že je správne, vnútorný pokoj, aby sme odolali pokušeniam a nástrahám nasledujúceho ťažkého obdobia a lásku k blížnemu, pretože bez nej ľudstvo neprežije. A vytrvalosť, pretože naša viera v dobro bude ťažko skúšaná. A my musíme obstáť.

 

P.S. Analógia popisovaných udalostí s biblickými príbehmi a proroctvami o príchode AntiKrista nie je náhodná. Nachádzame sa na konci Apokalypsy.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

author photo

Roman Huťa

O AUTOROVI

AUTOR V ČÍSLACH

Počet článkov: 83

Celkové hodnotenie: 21.63

Priemerná čítanosť: 1071

icon Top za 7 dní

iconNajnovšie z HS

icon Najčítanejšie z HS

 • NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

  POČASIE NA DNES

 • icon FOTO DŇA

 • Vybrali sme

  Bukovský reaguje na Matoviča: "Nepripúšťa diskusiu, namiesto toho očierňuje, dehonestuje a zastrašuje. Voči hrubému zásahu do mojich osobnostných práv podniknem všetky právne kroky"

  0icon

  Bratislava 27. septembra 2020 (HSP/Foto:Screenshot YouTube/TASR-Jakub Kotian)   Premiér Igor Matovič (OĽaNO) v piatok počas tlačovej konferencie slovne zaútočil na doktora Igora Bukovského, ktorý je…

  Blaha sa ospravedlnil Pavlíne Matovičovej za to, že ju označil pojmom „biela kobyla"

  0icon

  Bratislava 27. septembra 2020 (SITA/HSP/Foto:SITA-Jana Birošová)   Opozičný poslanec parlamentu Ľuboš Blaha (Smer-SD) sa ospravedlnil manželke premiéra Igora Matoviča Pavlíne za to, že ju v…

  Čo znamená zatknutie Makóa, čo sa deje v pozadí a kto pôjde do basy ďalší

  0icon

  Bratislava 27. septembra 2020 (HSP/Foto:TASR-Ján Krošlák)   V slovenskej politike keď sa do parlamentu nedostali strany ako PS-Spolu, KDH, SNS, Vlasť, maďarské strany, došlo k situácií, že…

  Premiér: Rútime sa v rozbehnutom vlaku. Obávam sa, že budeme musieť prísť s úplným zákazom hromadných podujatí

  0icon

  Bratislava 27. septembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian, Oliver Ondráš)   Na Slovensku môže prísť k úplnému zákazu hromadných podujatí. Na sociálnej sieti to v súvislosti s…

  Prečo musia ísť naši vojaci do Mali? Aké vysvetlenie naznačuje rozprávanie Ibrahima Maigu?

  0icon

  Bratislava 27. septembra 2020 (HSP/Foto:TASR–Jakub Kotian, TASR/AP/Libyan TV via APTN/TV OUT LIBYA, TASR - Simona Ivančáková)   Národná rada vo štvrtok veľkou väčšinou schválila návrh…

  Ursula von der Leyenová chce zaviesť pre občanov EÚ jednotnú digitálnu identitu

  0icon

  Brusel 27. septembra 2020 (HSP/Roman Bednár/Foto:TASR/AP-Stephanie Lecocq, Pixabay)   Podľa plánov prezidentky EÚ komisie majú všetci občania únie dostať jednotnú európsku digitálnu identitu. Von der…

  Vedci zistili, čo znižuje riziko úmrtia na koronavírus

  0icon

  Washington 27. septembra 2020 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Petr David Josek)   Americkí vedci zistili, že u ľudí, ktorí ochoreli na covid-19 a majú normálnu hladinu vitamínu D v…

  Makej na Valnom zhromaždení OSN: Sankcie Západu voči Bielorusku prinesú opačný efekt

  0icon

  Minsk 27. septembra 2020 (TASR/HSP/Foto:Wikimedia)   Bieloruský minister zahraničných vecí Uladzimir Makej počas svojho prednahratého virtuálneho príhovoru na Valnom zhromaždení (VZ) OSN varoval Západ pred…

  Macron: Je jasné, že Lukašenko musí odstúpiť

  0icon

  Paríž 27. septembra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP/UNTV, SITA/AP-TUT.by)   Francúzsky prezident Emmanuel Macron uviedol v rozhovore pre nedeľník Journal du Dimanch, že bieloruský prezident Alexandr Lukašenko musí…

  Greténizmus znova pokračuje: Gréta Thunbergová obnovila školské klimatické štrajky

  0icon

  Štokholm 27. septembra 2020 (HSP/Foto:TASR/AP-Virginia Mayo)   Švédska klimatická aktivistka Gréta Thunbergová v piatok obnovila školské štrajky. V rámci globálneho hnutia o zmene podnebia "Fridays…

  TopDesať

  Keď si zaobstaráš domáce zviera, tvoj život sa navždy zmení!

  0 icon

  Keď si zaobstaráš domáce zviera, tvoj život sa otočí o 180 stupňov. Nielenže sa tvoji noví chlpatí priatelia stanú členmi rodiny, ale tiež mnohými spôsobmi transformujú tvoj doterajší pokojný život. Všade ťa sledujú, chránia pred plošticami a môžu dokonca znížiť riziko srdcových chorôb! Tento umelec dokonale ilustruje zmeny, ktoré sa dejú v našich životoch,…

  Deti inšpirujú LEGO, aby spravili kocky ekologickými

  0 icon

  Tie LEGO kocky, s ktorými si sa hrával ako dieťa (a možno to stále robíš), by mohli plávať v oceáne viac ako 1 000 rokov. Dánska firma sa snaží vďaka deťom o dramatickú a ekologickú zmenu. V rámci svojho najnovšieho prísľubu začne spoločnosť LEGO od roku 2021 vymieňať plastové tašky za papierové. Deti…

  Záhadné zmiznutie letu MH370: 1. časť

  0 icon

  Pokračujeme sériou článkov o udalostiach, ktoré otriasli svetom. Ako to už v informačnej dobe býva, s mnohými sa spájajú rôzne konšpirácie. Tentokrát sa spoločne pozrieme na let MH370, ktorý zmizol. V sobotu 08. 03. 2017 z letiska Kuala Lumpur vzlietlo lietadlo malajzijských aerolínií s označením MH370. Namierené malo do Pekingu a na palube sa nachádzalo 239 ľudí.…

  Blond ľudia to majú v živote jednoduchšie. Prečo?

  0 icon

  Možno si videl veľa ľudí s týmito slnkom pobozkanými odtieňmi vlasov, ale v skutočnosti sú prirodzení blond ľudia oveľa menej bežní. Slávne blondínky, ako napríklad  Marilyn Monroe , Gwen Stefani a Reese Witherspoon, sa v skutočnosti s tými honosnými zlatými vlasmi nenarodili. Ale na blond farbe je niečo, vďaka čomu sa mocné ženy rozhodnú odfarbiť si vlasy na svetlejší odtieň. Prečo to…

  TOP10 jednoduchých tipov, ako zhodiť prebytočné kilá

  0 icon

  Niekedy sa ani hodiny v posilňovni plné potu a bolesti neodrazia na váhe alebo výzore a požadovaná kondícia sa môže javiť ako nedosiahnuteľná. Tu je pár trikov, vďaka ktorým pôjdu kilá dole. Práca na tele si vyžaduje nielen intenzívny tréning, ale aj zmenu stravovania a denného režimu. Kilá dokážu ísť dole aj bez titanského…

  Vo svete IT

  Pozrite sa, ako by mohla vyzerať nová ponuka vypínania a zapínania zariadenia v Xiaomi telefónoch

  0 icon

  Hoci nadstavba MIUI 12 bola predstavená už relatívne dávno, tak Xiaomi na ňu „nezanevrelo“ a stále pracuje na jej vylepšovaní. Portál xiaomiadictos poukazuje na novú ponuku zapínania a vypínania zariadenia, ktorá by okrem iného mohla získať aj dodatočné funkcionality. Ako môžete vidieť nižšie, tak toto nové rozhranie vypínania a zapínania…

  HarmonyOS 2.0 sa dostane na prvé Huawei smartfóny už začiatkom budúceho roka

  0 icon

  Spoločnosť Huawei už minimálne druhý rok aktívne pracuje na alternatívnom operačnom systéme, ktorý by mohol poháňať takmer všetky zariadenia z portfólia tohto čínskeho giganta. Prvotnou zámienkou bolo vytvoriť ideálny systém pre zariadenia z ekosystému internetu vecí a inteligentnej domácnosti, no nie tak dávne rozhodnutia vlády Spojených štátov amerických donútili spoločnosť…

  TSMC údajne doručilo Huaweiu výrazne menej procesorov, ako si spoločnosť objednala

  0 icon

  Nie je žiadnym tajomstvom, že Huawei je aktuálne pod veľkým tlakom, ktorý je spôsobený novým kolom sankcií zo strany USA, ktoré bolo ohlásene ešte v máji tohto roka. V dôsledku nových opatrení spoločnosti Huawei bola obmedzená možnosť nakupovania produktov, ktoré sú vyrábané americkými technológiami. Najvypuklejší problém v tejto oblasti bol…

  Mohol by sa stať z planéty Proxima B náš druhý domov? Ako by prebiehalo vesmírne sťahovanie?

  0 icon

  Zem je momentálne našim jediným domovom medzi hviezdami. Hoci máme ešte veľa času (pozn. redakcie: podľa súčasných modelov približne 5 miliárd rokov) než sa z nášho Slnka stane červený obor a pohltí našu planétu, vedci už dnes pátrajú po planéte, ktorá by mala podobné podmienky, ako naša Zem. Sľubným kandidátom je exoplanéta Proxima…

  Baseus Fabric HUB 7 v 1 – multifunkčný HUB s čítačkou SD kariet, USB C, či HDMI výstupom za neuveriteľne nízku cenu

  0 icon

  Nedostatočný počet portov alebo jednoduché zapojenie laptopu ku všetkým zariadeniam súčasne pri príchode napríklad do práce je častým nedostatkom, ktorý trápi veľkú časť každodenných používateľov laptopov, desktopov, či prípadne iných pracovných zariadení. Ideálnym riešením napríklad pre laptopy sú najmä multifunkčné nabíjacie stanice, ktoré poskytujú širokú možnosť pripojenia externých zariadení, pričom…

  Armádny Magazín

  Ruský vrtuľník Mi-171 ako argument v čínsko-indickom spore

  0 icon

  Čína, 27.september 2020 (AM) - Rusko dodalo Číne zásielku overených vrtuľníkov, ktoré nemajú konkurenciu pri práci v ťažko dostupných oblastiach. Načo ich Čína potrebuje? Vari nemá vlastné vrtuľníky?   Medzi pamätihodnosťami ruského mesta Ulan-Ude (metropoly

  Vojna pokračuje: Arménsko zostrelilo dva vrtuľníky a tri bezpilotné lietadlá Azerbajdžanu v Náhornom Karabachu

  0 icon

  Arménsko, 27.september 2020 (AM) - V Karabachu sa opäť priostruje: Arménsko oznámilo dva zostrelené azerbajdžanské vrtuľníky a tri zničené tanky. "Arménskej sily zostrelili dva vrtuľníky a tri bezpilotné vzdušné prostriedky azerbajdžanských ozbrojených síl v Náhornom Karabachu," uviedla tlačová hovorkyňa arménskeho ministerstva obrany Susane Stepananová.

  Ruský pilot povedal, prečo sa v USA chytajú za srdce, keď sa k ich hraniciam priblíži Tu-160

  0 icon

  Rusko 27. septembra (AM) - Uznávaný vojenský pilot Ruskej federácie Vladimir Popov povedal, prečo sa USA bojí Tu-160. Americká armáda spozorovala v identifikačnej zóne protivzdušnej obrany Aljašky dva ruské strategické bombardéry Tu-160. Objavili ich stíhačky F-22 Raptor a lietadlá včasného varovan

  Filipínske námorníctvo vyzbrojilo protiponorkové vrtuľníky izraelskými strelami Spike a torpédami Blue Shark

  0 icon

  Filipíny 27. septembra (AM) - Filipínske námorníctvo vyzbrojilo protiponorkové vrtuľníky zbraňami Spike NLOS a Blue Shark. Námorníctvo sa rozhodlo pre raketu Spike vyvinutú a vyrábanú izraelskou zbrojovku Rafael Advanced Defense Systems. Verzia NLOS je s ultra dlhým dosahom (maximálny dosah je 25 kilometrov) pre nepriamu streľbu. Kódový názov je T

  Základný kameň Európskej armády? Francúzsko s Nemeckom založili spoločnú leteckú jednotku

  0 icon

  Francúzsko 27. septembra (AM) - Vo štvrtok 17. septembra 2020 sa ministerka ozbrojených síl Florence Parly a ministerka obrany Nemeckej spolkovej republiky Annegret Kramp-Karrenbauer vybrali na leteckú základňu 105 za účelom položenia základného ka

  Svetlo sveta

  Pozvánka na slávnostnú sv. omšu v Katedrále sv. Šebastiána pri príležitosti 131. výročia kňazskej vysviacky a 156. výročia narodenia Andreja Hlinku

  0 icon

  Andrej Hlinka, jedna z najvýznamnejších a najmilovanejších osobností slovenského národa, sa svojou charizmou, genialitou, pracovitosťou a vytrvalosťou natrvalo zapísal do histórie a sŕdc nášho národa. V nedeľu 27. septembra 2020 si pripomenieme 156. výročie narodenia Andreja Hlinku. Don Peter Hasidlo, rektor Katedrály sv. Šebastiána bude pri príležitosti 131. výročia kňazskej…

  Spoločenstvo Fatima začalo zbierať svedectvá o Juklovi a Krčmérym

  0 icon

  Spoločenstvo Fatima začalo zbierať svedectvá “svätosti života” Vladimíra Jukla a Silvestra Krčméryho. Informovalo o tom Rádio LUMEN. Ide o popredné osobností „tajnej“ cirkvi na Slovensku. Stáli pri zrode tohto sekulárneho inštitútu a organizovaní stoviek evanjelizačných spoločenstiev tzv. krúžkov.   “Ich cieľom bolo organizovať malé spoločenstvá, povzbudzovať mladých k nádeji, aby…

  Na sviatok Sedembolestnej sa u nás začína 40-dňová pôstna reťaz za kňazov

  0 icon

  Na Slovensku sa v utorok – od sviatku Sedembolestnej Panny Márie – začína opäť 40-dňová pôstna reťaz za kňazov. “Bude to výnimočný ročník, lebo súčasne sme sa podujali zorganizovať aj putovanie relikvie neporušeného srdca veľkého svätca Jána Vianneya. Vyprosovať milosti pre kňazov s ich najväčším patrónom, arským farárom, bude iste mimoriadna…

  14.9. Sviatok Povýšenia sv. Kríža

  0 icon

  Sviatok povýšenia sv. Kríža je sviatkom úcty ku krížu, na ktorom bol ukrižovaný Ježiš Kristus. Bol zavedený po tom, ako sv. Helena, manželka cisára Konštantína, začala hľadať a aj našla ostatky sv. Kríža na Kalvárii v Jeruzaleme. Pod kalváriou, ktorá bola miestom ukrižovávania sa nachádzalo veľa driev, ktoré rímski vojaci…

  Arcibiskup Fulton Sheen: Pád a návrat Šimona Petra

  0 icon

  Šimon Peter je najmilovanejšou postavou Nového zákona. V charaktere svätého Petra sa stretajú dve podstaty. Jedná je tá svätá, ktorú dostal od Boha a druhá je tá ľudská, ktorú dostal od svojich rodičov. Poznáme príbeh, ako Ježiš Kristus pri stretnutí so Šimonom mení jeho identitu tým, že mu zmení meno…

 • icon FOTO DŇA