Ako Kollárová kauza odhalila skutočný charakter protikorupčnej koalície.

V uplynulom týždni Slovenskom otriasla ďalšia plagiátorska kauza. A ako na potvoru, zase sa jedná o pochybne získaný titul predsedom národnej rady. Tento krát to však už nie je Andrej Danko, ale najznámejší slovenský ochranca “tradičnej” rodiny, Boris Kollár.

Na obranu svojho koaličného partnera, už krátko po vypuknutí kauzy, pribehol aj sám Igor Matovič. Náš premiér síce považuje jeho počínanie za problém, no nie natoľko, aby ho čo i len požiadal o vyvodenie osobnej zodpovednosti. Zdôvodnil si to veľmi, elegantne. Nebolo by údajne fér, keby došlo k potrestaniu Mgr. Kollára, keď po Slovensku môžu pobehovať ďalší ľudia, ktorí získali svoj titul nečestne. To by podľa morálneho akrobata Matoviča nebola spravodlivosť, ale lynč.

Svojím vyjadrením (okrem toho, že je to neskutočný nezmysel) však poprel sám seba, aj svoje predvolebné sľuby. Pri Dankovi totižto požadoval odvolanie predsedu NR SR a všade okolo seba chŕlil oheň a síru. Jeho vysvetlenie tohto novodobého osvietenia, je až prekvapujúco úprimné. Matovič sa priznal, že viacej ako Dankov titul ho zaujímalo povalenie vtedajšej vlády. Toto však už pravdaže neplatí, keďže v súčasnej vláde sedí aj on.

Borisova obhajoba pred poslancami OľaNo.

Aby sa nepovedalo, tak si poslanecký klub OľaNo zavolal Kollára nasledujúci pondelok na “koberček”. Vďaka úprimnosti niektorých poslancov, sme sa však všetci dozvedeli v akej atmosfére sa celé „grilovanie“ nieslo.

Ohromná zábava, akú Boris dokázal navodiť na vypočutí, presvedčila celý poslanecký klub OľaNo, že ho vlastne nie je ani za čo odvolávať. Zázračne tak do bodky prebrali názory svojho vodcu, ktoré deklaroval predchádzajúci týždeň na tlačovke. A tak dokázali Matovičovi poslanci, že kým niektorým z nich absolútne chýba odbornosť (čo určite nie je prípad Joža Pročka, ktorý mal ako dedinský poslanec na starosti odbor životného prostredia ), tak nezávislosť v samostatnom rozhodovaní chýba pre zmenu úplne všetkým.

Na tlačovke sa, ako ináč, vyjadril aj premiér. Pokúsil sa dotiahnuť do dokonalosti svoju obhajobu nemorálneho správania titulovaného predsedu NR SR. Však názorovú integritu si treba za každú cenu udržať.

Kollár podľa neho nebol jediný, ktorý pochybil a za jeho podvádzanie môže aj školiteľ, oponent, školstvo a dokonca celý štát. Človek sa nestíha čudovať, čo sa to v radoch slušnokratov deje. Najskôr sme tu mali prezidenta, ktorý sa pochybným spôsobom dostal k cudzím pozemkom a teraz predsedu parlamentu, ktorý sa pochybným spôsobom dostal k titulu. Ešte že v obidvoch prípadoch išlo o akési neurčité zlyhanie štátu a nie zlyhanie našich najvyšších ústavných činiteľov.

Vzniknutý problém chce preto premiér riešiť vcelku originálnym spôsobom. Kollára necháme tak, no preveríme spätne všetky diplomové práce a podvodníkom ich následne odoberieme. Však podvádzať sa predsa nesmie. Ak teda nie ste členom súčasnej koalície. Spracovať takýto návrh však bude krajne problematické. Podľa právneho experta OľaNo, pána Vetráka, dokonca protiústavné. To však nie je problém Igora Matoviča. Vypracovať návrh majú podľa neho ministerka spravodlivosti (Za ľudí) a minister školstva (SaS).

Akousi pomyselnou čerešničkou na Matovičovej tlačovke, bolo jeho pohoršenie nad nemenovaným poslancom opozície, ktorý mal údajne zaplatiť svojej milenke potrat. S témou to síce nemalo nič spoločné, ale koniec koncov to úplne zapadalo do mentálneho kontextu tlačovej besedy. Je prinajmenšom úsmevné, keď premiér, ktorý v minulosti predložil tak populistickú zmenu zákona o interupciách, že za ňu nemali problém s úsmevom na perách zahlasovať aj liberáli, chce zrazu za navádzanie na potrat udeľovať trest smrti. Len ďalší úbohý pokus ako odviesť pozornosť od nepríjemnej témy.

Čo majú za lubom?

Zaujímavú hru rozohrali aj ďalší dvaja koaličný partneri. SaS a Za ľudí nepodporili Matoviča v jeho drakonickom snažení a dokonca vyzvali Kollára aby odstúpil. Obe strany patria do liberálno-pravicových ideových vôd tak isto ako strana SPOLU, ktorá spolu s Miroslavom Beblavým túto kauzu ozvučila a dostatočne rozmazala. Čo majú tieto strany za lubom? Jedná sa o útok na Matoviča cez Kollára? Kým má totižto OľaNo za chrbtom stranu Sme rodina, len ťažko môžu tieto dve pidistrany na premiéra nejako vážnejšie zatlačiť.

Matovič sa niekedy správa ako odtrhnutý z reťaze a menší dohľad by mu určite neuškodil. Je však dosť možné, že sa jedná len o ďalší pokrytecký spôsob, ako na úkor kolegovej kauzy získať politické body. To si myslí aj premiér. Či za odstúpenie Kollára zahlasujú aj niektorí poslanci od liberálov, sa pravdepodobne dozvieme už tento týždeň, keď zasadne vláda, aj národná rada.

Mal by magister Kollár odstúpiť?

Nalejme si čistého vína. Boris nie je jediný, ktorý získal titul pochybne. Všetci minimálne tušíme, že získať titul, keď máte peniaze, zázemie, či tie správne kontakty a názory určite nie je až taký problém. Zaujímavé zistenia v tomto smere pravidelne prináša aj Ľuboš Blaha. Kollár by však mal byť potrestaný tak ako aj ostatní podvodníci, na ktorých sa príde. Však keď niekoho chytia pri pašovaní heroínu cez hranice, tak ho nepustia len preto, že ďalší pašeráci sú zatiaľ na slobode.

Taktiež si treba priznať, že pochybne získaný titul nie je tá najväčšia škvrna na minulosti majiteľa Sme rodina. Kontakty s rôznymi mafiánmi, Kočnerom, Zsuzsovou, či neplnoletou chovankyňou resocializačného centra. Všetky tieto informácie, ktoré by dokázali nejedného politika poslať do zabudnutia, zdá sa Kollárových voličov veľmi nezaujímajú. Pochybujem preto, že nejaké plagiátorstvo spôsobí prepad jeho preferencií.

K odvolávaniu však nakoniec môže dôjsť, keďže “pellegrinovci” sa nechali počuť, že sa podpíšu pod zvolanie mimoriadnej schôdze na odvolanie Borisa Kollára. Od najmladšej strany s najstaršími tvárami je to pokrytecké, no zároveň aj logické. Prečo pokrytecké? Pretože keď raz podržíte jedného predsedu parlamentu, tak by ste za to isté nemali druhého odvolávať. Prečo logické? Nuž pretože je v ich najvyššom záujme posilniť rozpory medzi koaličnými stranami. A ako čerešnička na torte pôsobí fakt, že čím dlhšie sa v tejto kauze bude koalícia máchať, tým viacej sa odkryje ich skutočný charakter a zmaže sa z nich to falošné pozlátko mravnosti a transparentnosti, aj medzi širokými masami.

Áno. Žijeme v pokrivenej dobe, v ktorej tí najagresívnejší hulváti majú plné ústa slušnosti. V dobe, kde sa čestné tituly rozdávajú kadejakému zahraničnému politikovi, či papalášovi. Aj napriek tomu si však myslím, že by Borisa mali čo najskôr odvolať. Nie preto, že mu prišli na podvodne získaný titul. Aj keď je to obrovská hanba, na ktorú sa nedá nájsť rozumná výhovorka. Je však závažnejší dôvod, prečo ho odvolať.

Celý čas sa totižto prezentuje ako ukážkový vlastenec, ktorému leží na srdci len blaho Slovenska a Slovákov. Minulý týždeň však kvôli svojej kauze neotvoril v parlamente schôdzu, na ktorej sa malo preberať Sulíkové “kilečko”. Uprednostnil tak svoje vlastné záujmy nad záujmami Slovenska. Nie že by Sulíkov návrh slovenskú ekonomiku zachránil, ale v momentálnej situácii sa každá pomoc cení.

Mgr. Kollár tak ukázal, že je rovnako odvážny ako premiér Matovič, ktorý v prvý deň obhajoby Programového vyhlásenia vlády zabránil opozícii akokoľvek reagovať a ďalšie štyri dni do parlamentu skoro ani nepáchol. Je až paradoxné, že tí najväčší opoziční kritici všetkého a všetkých, sa po presune do koalície tak panicky boja kritiky na svoju osobu.

Strhávanie masiek začína.

Aktuálna kauza s titulom Borisa Kollára nie je až taká podstatná ako ostatné problémy, ktoré dnes Slovensko sužujú. Krásne však odhalila podstatu viacerých parlamentných strán. Boris Kollár sa roky hrá na najväčšieho ochrancu Slovákov. Teraz však celému národu ukázal, že budúcnosť Slovákov ho trápi len dovtedy, kým je jeho vlastná budúcnosť v suchu. Je dokonca tak pevne prilepený k svojej súčasnej stoličke, že radšej odíde z vlády, než by ju mal prenechať niekomu inému.

Táto kauza je najväčšou ranou práve pre Igora Matoviča. V plnej kráse odhalila jeho pokrytecký prístup ku kauzám opozície a koalície a jeho skutočné zámery odhaľovať a trestať korupciu len vtedy, keď sa mu to hodí. Vďaka jeho dvojitému metru čím ďalej, tým viacej pripomína rozdvojenosť slávnych románových postáv Dr. Jeckylla a pána Hyda z pera Roberta L. Stevensona.

No a moralizátori od liberálov typu Dostála, síce hromžia nad Kollárom, no či ho odvolajú je zatiaľ otázne. Zdá sa teda,  že im plagiátor na poste predsedu národnej rady až tak nevadí. Hlavne že im vadí Mgr. PhDr. Ľuboš Blaha, PhD. na poste predsedu výboru pre ľudské práva natoľko, že sú ochotní porušiť aj základné pravidlá morálky, etiky a slušnosti, aby zabránili jeho vymenovaniu.

Od volieb nám ubehli síce ešte iba štyri mesiace, no už teraz je jasné, že si Slováci svojimi protestnými hlasmi opäť hrozne nabehli. Ako sa hovorí, dostali sme sa z dažďa pod odkvap. Držme si preto klobúky. Tá pravá “zábava”, ešte len začína.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

author photo

Jozef Siničák

O AUTOROVI

Hrdý Slovák pracujúci v obore manažmentu kvality a žijúci na juhu stredoslovenského kraja.

AUTOR V ČÍSLACH

Počet článkov: 11

Celkové hodnotenie: 24.44

Priemerná čítanosť: 2752

icon Top za 7 dní

iconNajnovšie z HS

icon Najčítanejšie z HS

 • NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

  POČASIE NA DNES

 • icon FOTO DŇA

 • Vybrali sme

  Staronovým prezidentom Ugandy sa stal Yoweri Museveni

  0icon

  Kampala 16. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Nicholas Bamulanzeki)   Dlhoročný ugandský prezident Yoweri Museveni si vo štvrtkových všeobecných voľbách víťazstvom nad mladým opozičným vyzývateľom Bobim Wineom zabezpečil…

  Krajčí po rokovaní vlády: Chceme skríningovo otestovať obyvateľov, rokovanie pokračuje v nedeľu. Pomáhať majú aj vojaci

  0icon

  Bratislava 16. januára 2021 AKTUALIZOVANÉ (SITA/HSP/Foto:TASR - Jakub Kotian)   Štát chce skríningovo pretestovať obyvateľstvo Slovenska. Po sobotňajšom rokovaní vlády to povedal minister zdravotníctva Marek…

  Antigénové testy v harmaneckých papierňach ukázali až 46 percent pozitívnych, PCR testy ani jedného. Matovič: Použili testy, ktoré nemajú nič spoločne s testami používanými pri plošnom testovaní

  0icon

  Bratislava 16. januára 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Ján Krošlák)   V harmaneckých papierňach použili na testovanie zamestnancov testy Eko Test Covid od čínskej firmy Assure Tech z Hangzhou,…

  Naďovi sa nepozdáva, že v diskusných reláciách nebude mať OĽaNO zastúpenie a hovorí o cenzúre. Ticho neostal ani premiér: "Keď médiá pravdu nehľadajú, ale vytvárajú"

  0icon

  Bratislava 16. januára 2021 (HSP/Foto:TASR - Dano Veselský)   Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) v svojom statuse upozornil na to, že žiaden poslanec z hnutia…

  Matovič si stojí za svojím. Plošné testovanie je podľa neho "mimoriadne efektívne", ukazuje pritom na skúsenosť zo závodu Jaguar. Testovanie detí kvôli vychádzkam nebude

  0icon

  Bratislava 16. januára 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:SITA/Alexandra Čunderlíková)   Opakované testovanie zamestnancov automobilky v Nitre v predchádzajúcich desiatich dňoch potvrdilo, že plošné testovanie je mimoriadne efektívny…

  Vo Viedni protestovalo proti pandemickým opatreniam zhruba 10.000 ľudí

  0icon

  Viedeň 16. januára 2021 (TASR/TERAZ/HSP/Foto:TASR/AP-Ronald Zak)   Účastníci protestu, z ktorých mnohí nemali rúška, skandovali okrem iných aj heslá vyzývajúce rakúskeho kancelára Sebastiana Kurza, aby…

  Týždne to bublalo pod povrchom, až to prepuklo otvorene: Sudcovia toho už majú dosť. Posielajú Matovičovi a Kolíkovej odkaz

  0icon

  Bratislava 16. januára 2021 (HSP/Foto:Archív Dana Jelinková Dudzíková)   Pokus Matovičovej junty ovládnuť justíciu narazil na problém: časť sudcov otvorene odmietla účelovú „reformu“ súdnictva aj…

  Škoda nebude sponzorovať MS, ak sa budú konať v Bielorusku

  0icon

  Mladá Boleslav 16. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Nikolai Petrov/BelTA Pool Photo via AP)   Automobilka Škoda Auto nebude sponzorovať majstrovstvá sveta v hokeji, pokiaľ sa budú konať…

  Denník SME opäť šíri HOAX o slabosti Putina a nespokojnosti Rusov. Našťastie z Nemecka prichádza „rozbuška“ Navaľnyj

  0icon

  Bratislava 16. januára 2021 (HSP/Foto:SITA/AP-Navalny instagram account via AP)   Liberálno-korporátny mainstream sa vo svojom zdesení zo slabosti amerického establišmentu a hroziacej občianskej vojny v…

  Australian Open: V karanténe 47 hráčov, aj Stephensová či Kerberová

  0icon

  Melbourne 16. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Morgan Sette/AAP Image via AP)   Celkovo 47 tenistov a tenistiek muselo v Melbourne pred prvým grandslamovým turnajom sezóny Australian Open…

  TopDesať

  2021 bude rokom neuveriteľných astronomických udalostí, ktoré to sú?

  0 icon

  Ak hľadáš koníček, ktorému sa budeš venovať, zatiaľ čo budeš čakať na očkovanie alebo koniec pandémie, pohľad na vesmír nie je zlou voľbou. V roku 2021 sa udeje mnoho vzrušujúcich astronomických udalostí! Väčšina z nasledujúcich astronomických udalostí bude viditeľná po celom svete bez potreby akéhokoľvek špeciálneho vybavenia, aj keď v prípade niektorých určite…

  Bojovníci Katalaunských polí 1. časť

  0 icon

  Vráťme sa hlboko do minulosti - do prvej polovice 5. storočia. Európa bola pustošená hrôzostrašnou armádou Hunov pod vedením neporaziteľného vodcu Attilu. Nedokázal im čeliť nik okrem statočných Galov, ktorí ich ako jediní porazili. Bojovali statočne a odvážne a to dokonca aj po smrti... Dva roky potom, čo sa Attila stal najvyšším…

  Prečo sa po prebudení naťahujeme a zívame?

  0 icon

  Budík  nás upozorňuje , aby sme ráno vstali, ale neprebudí naše telo. A tak sa naťahujeme a zívame. Možno práve preto, že to robíme ako mimovoľný proces, tomu ani nevenujeme pozornosť. Avšak tieto 2 akcie robia pre naše telá oveľa viac, ako len zobudenie. 1. Strečing svaly prestaví

  Ako sa mení Zem? NASA odhalila fotografie, ako sa mení podnebie

  0 icon

  Prírodné katastrofy významne zasiahli milióny ľudí na celom svete. Roztrieštené povodne a zosuvy pôdy pochovali milióny domov a požiare spôsobili zničenie pozemkov. Fotografie NASA ti odhalia viac. Každoročný výskyt prírodných katastrof vyvoláva otázky a odborníci na životné prostredie neustále opakujú, že je to spôsobené ľudskými aktivitami na našej planéte. Aj keď sa…

  Malajzia - zaujímavé fakty o tropickom raji 2. časť

  0 icon

  Malajzia sa svojho času umiestnila na 9. mieste ako najnavštevovanejšia krajina na svete z hľadiska turistických aktivít. Môžeme s istotou povedať, že táto autentická multikultúrna krajina si zaslúži aj tvoju pozornosť, pretože v Malajzii existujú jedinečné veci, ktoré nikde inde na svete nenájdeš. Za spev Despacito ti môžu dať pokutu

  Vo svete IT

  Astronómovia objavili 9-miliárd rokov starú galaxiu v procese umierania

  0 icon

  Vesmír obsahuje obrovské množstvo galaxií, ktoré sa radia do niekoľkých kategórií. Ak sa však pozrieme na ich farbu, vo väčšine prípadov narazíme na dva špecifické druhy, tvrdí YouTube kanál SciShow Space. Ide o výrazne modré, alebo výrazne červené galaxie. Výrazne modré galaxie sú tie, v ktorých dochádza k vzniku nových hviezd. Za ich…

  WhatsApp posúva dátum na prijatie aktualizovaných podmienok. Opäť tak reaguje na mylné informácie

  0 icon

  Chatovacia aplikácia WhatsApp má za sebou naozaj niekoľko výnimočne rušných dní, ktoré spôsobila nečakaná zmena v zásadách ochrany osobných údajov, s ktorými musia používatelia súhlasiť. Po vystrašení niektorých používateľov tejto aplikácie a po zverejnení kadejakých hoaxov však spoločnosť reagovala pomerne promptne, pričom všetky obavy z narušenia súkromia používateľov vyvrátila v…

  Ktoré Samsung smartfóny majú dostupný Android 11, a pre ktoré sa očakáva, že bude ešte neskôr uvoľnený?

  0 icon

  Android 10 dnes už pomaly nájdeme na všetkých zariadeniach, ktoré ho mali dostať. Ešte v septembri minulého roka, Google oficiálne uvoľnil Android 11 pre širokú verejnosť. V praxi to znamenalo, že výrobcovia smartfónov začali postupne s naberaním BETA testerov, aby začali testovať nový Android, pričom už dnes je oficiálne dostupných…

  Základňa na Mesiaci môže byť pre ľudstvo kľúčová: Tu je niekoľko dôvodov prečo

  0 icon

  Nášmu Mesiacu sa opäť dostáva veľa pozornosti. Nenachádza sa len v hľadáčiku americkej vesmírnej agentúry NASA, ktorá rozbieha svoj program Artemis, ale aj v hľadáčiku súkromných spoločností, ktoré sa chcú venovať ťažbe mesačných zdrojov, alebo postaviť na našej prirodzenej družici trvalú základňu. Trvalá prítomnosť ľudí na Mesiaci však nie je momentálne istá.…

  Vo Windows 10 bola objavená závažná chyba, ktorá dokáže „odpáliť“ disk zariadenia

  0 icon

  Portál bleepingcomputer.com poukazuje na novú zraniteľnosť vo Windows 10, ktorá je z kategórie vážnejších. Podľa zistení Jonasa Lyka, môže zadaním jednoduchého príkazu dôjsť k poškodeniu NTFS.  „V súčasnosti je v systéme NTFS obzvlášť nepríjemná chyba. Spustí sa otvorením špeciálneho vytvoreného mena (pozn. redakcie: príkazu) v ľubovoľnom priečinku, kdekoľvek. Zraniteľnosť sa okamžite…

  Armádny Magazín

  Tvrdé boje na hraniciach Turecka - Rusi posilňujú svoju prítomnosť. Video

  0 icon

  Sýria, 16. január 2021 (AM)  - Lietadlá ruských vzdušných síl prenášajú svoje jednotky do zóny tvrdých bojov na hraniciach Sýrie s Tureckom. Rusko oficiálne oznámilo rozmiestnenie spoločných rusko-sýrskych postov v oblasti Ain Isa, po prvýkrát to bolo zverejnené 28. decembra 2020.  

  Izraelský analytik Kedmi pomenoval hrozbu, ktorá by mohla zničiť USA

  0 icon

  Izrael, 16. január 2021 (AM) - Súčasné udalosti v USA sú úsvitom Mccarthyzmu. Toto vyhlásenie urobil izraelský politický analytik Jakov Kedmi a hovoril o ohrození štátu.   Odborník nazval to, čo sa deje v Amerike, Mccarthyzmus - hnutie, ktoré bolo v 50. rokoch sprevádzané politickými represiami. Podľa Kedmiho s tým dnes v USA…

  Nikolaj Starikov: Trumpov Shutdown a Washingtonská dohoda

  0 icon

  Rusko, 16. január 2021 (AM) - Historik a politológ Nikolaj Starikov v éteri autorského programu Anny Šafranovej uviedol, že odpojenie súčasného amerického prezidenta od sociálnych sietí „šokovalo miliardy“ ľudí. Odborník odhalil dôvod „verejného bičovania“ Donalda Tru

  Útok ruského „Jarsu“ neprežijú ani šváby

  0 icon

  Rusko, 16. január 2021 (AM) - Ministerstvo obrany RF minulý rok vyhlásilo, že toho roku budú ďalšie dva pluky raketových vojsk strategického určenia prezbrojené na raketové komplexy „Jars“, pričom jeden bude mať mobilné odpaľovacie zariadenie a dr

  Kto vyzbrojuje svet?

  0 icon

  Francúzsko, 16. január 2021 (AM) - V roku 2019 zaznamenala francúzska letecká spoločnosť Dassault nárast predaja o 105% - výsledky boli do veľkej miery spojené s úspechom ich vlajkovej lode Rafale. Ten sa teší veľkému úspechu po mnohých rokoch od jeho zavedenia do aktívnej služby vo Francúzskej armáde (dodaný v 2001,…

  Svetlo sveta

  MÚDROSŤ

  0 icon

  Naši starí otcovia hovorili: Kto dobre rechnuje, dobre gazduje. A neplatí to len na peniaze, ale predovšetkým na čas. Koľko času vieme premárniť pred televíznou obrazovkou? Čítaním rôznych klebiet v novinách alebo na sociálnych sieťach? A potom cítime, že nás to nejako neuspokojuje a nenapĺňa. Podobnú skúsenosť mal i vojak…

  Prečo sa sviatosti Krstu a Prvého svätého prijímania udeľujú väčšinou v apríli a v máji?

  0 icon

  V rannom kresťanstve sa udeľovali sviatosti Krstu, Prvého svätého prijímania a Birmovania spolu v jeden deň a to za prítomnosti biskupa. Dôvodom bolo, že kresťanmi sa väčšinou stávali dospelí ľudia, ktorí konvertovali buď z judaizmu alebo z rôznych pohanských náboženstiev a k tomuto poznaniu konverzie prišli v pokročilejšom veku. Cirkev sa ich preto snažila v Cirkvi prijať plnými sviatosťami a do…

  Dnes bude Slovensku opäť udelené požehnanie relikviou Kristovej krvi z paluby lietadla – VÝZVA K PRIPOJENIU SA V MODLITBE

  0 icon

  V nedeľu Krstu Krista Pána 10. januára 2021 v popoľudňajších hodinách sa opäť uskutoční let lietadla, na ktorého palube sa bude nachádzať generálny vikár Nitrianskej diecézy Mons. Peter Brodek, ktorý Slovensku udelí požehnanie s relikviou Kristovej krvi, ktorá je uchovávaná v Bazilike sv. Benedikta opáta v Hronskom Beňadiku.  Zverejňujeme jeho slová výzvy,…

  Najväčší pápeži v dejinách SV. LEV VEĽKÝ

  0 icon

  (*asi 400, Toskánsko – † 10. november 461, Rím) Jeho ústami hovoril apoštol Peter.             Pápežsky úrad sa po smrti  Sixta III. (†18. augusta 440)  nachádzal v úplnej inej situácii než v predchádzajúcich storočiach: už nereprezentoval navonok kresťanské spoločenstvá roztrúsene v anonymite po území hlavného mesta Rímskej ríše.  Časy veľkých perzekúcií,  ktoré…

  PATRÓNI LEKÁROV – SVÄTÍ KOZMA A DAMIÁN

  0 icon

  SVÄTÍ KOZMA A DAMIÁN. Boli bratia a dvojičky. Vyštudovali lekárstvo. Zo svojho povolania si neurobili výnosný biznis. Neprofitovali na cudzom nešťastí. Liečili všetkých a nezištne – bezplatne. Mnohí, keď videli ich príklad, stali sa kresťanmi. Pohanskí kňazi ich obžalovali, že robia čary, a tak zvádzajú ľudí, aby sa klaňali kresťanskému…

 • icon FOTO DŇA