Rozdiely medzi socialistickými a kapitalistickými bankami

Za socializmu sme mali na bankovkách „bankovky sú kryté zlatom a ostatnými aktívami štátnej banky Československej“. Musím upozorniť, že po roku 1973, keď padol Bretton Woodský systém už ani naše socialistické bankovky neboli kryté zlatom. Aj vtedy sme už tlačili bankovky zo vzduchu, avšak protihodnotou nebol niekoho dlh. Nebolo potrebné nikoho zadlžiť, aby vznikli peniaze. Peniaze boli prostriedkom výmeny a nie tovarom. Tie bankovky vtedy tlačili v zmysle „potrieb obyvateľstva“, no a tieto potreby určovali štátni úradníci. Všeobecne vychádzali z modelu, kde si zobrali koľko bolo našej HDP a k tomu bolo v obehu množstvo peňazí, ktoré malo zodpovedať výmenám tovaru v hospodárstve. Ak sa im to nedarilo presne odhadnúť, tak väčšinou to viedlo k inflácii. Tie inflácie však neboli nijako výrazné, takže človek keď si odložil na knižku peniaze, tak za ne mohol kúpiť za dlhšie časové obdobie podobnú hodnotu ako keď tie peniaze ukladal, pričom k tomu mal aj nejaký úrok. Vtedajší národohospodári/bankári brali do úvahy čo ľudia nasporili a prispôsobovali tomu peňažnú masu. Niekedy sa im to darilo viac, niekedy menej. Ak sa vám nechce čítať môj blog tu ako vznikajú peniaze, tak si pozrite video, kde to opisuje predstaviteľ Českej Národnej Banky tu

Ako funguje vydávanie peňazí – súčasné kvantitatívne uvoľňovanie som písal tutu. Keď to zhrniem, tak z dnešného systému profitujú extrémne veľké korporácie a komerčné banky, všetko súkromné a najväčšie z nich sú „too big to fail“. Čistá obrovská okrádačka ľudí cez miliardy mikrotransakcií o ich prácu a hodnoty. Pracujúci sú stále chudobnejší, zvyšuje sa príjmová nerovnosť medzi najchudobnejšími a najbohatšími a korporácie + komerčné banky neskonale bohatnú. Keď predtým bohatli primárne banky, teraz systém podporuje najmä korporácie.

Za socializmu takisto cez infláciu boli ľudia podobne okrádaní. Mali sme síce systém stabilných cien kto pamätá MOC a VOC, ale aj tie časom rástli. Keď úradníci urobili chybu a spôsobili infláciu, tak ľudia mali menšiu hodnotu v peniazoch platoch, vo všetkom. Keďže však centrálna banka a aj hospodárstvo boli vlastnené štátom, tak ukradnuté peniaze od ľudí išli do hospodárenia / zisku centrálnej banky a podnikov. Hospodárske výsledky týchto podnikov a centrálnej banky išli do rozpočtu štátu a boli použité opäť pre „potreby obyvateľstva“. Takto sa nakradnuté peniaze z inflácie od ľudí vrátili späť ľuďom cez štátne výdavky do hospodárstva a sociálnych programov. Toto bol spôsob ako všetky finančné a ekonomické nerovnováhy sa zliali do jedného štátneho rozpočtu a hoci ľudia boli okradnutí, bolo im to vrátené späť. Takto to fungovalo desaťročia.

Ku koncu socializmu, keď ho chceli zbúrať „zhora“, tak infláciu zvýšili, vydávali a rozdeľovali medzi ľudí viac peňazí, ktoré neboli kryté tovarom. Keďže ceny hore nešli kvôli systému pevných cien MOC a VOC, tak sa zvyšovala nedostatkovosť tovaru a predlžovali sa rady na tovar. Celé to viedlo k ďalšiemu rodinkárstvu, tovar šiel podpultovo za úplatky. Takto jednoducho sa zvyšovala nenávisť k „systému“ a k papalášstvu. V podstate cez peňažný systém nám čiastočne znechutili socializmus. V 1989 sme tento systém zavrhli. (samozrejme tam bolo oveľa viac rozkrádačky ako napríklad cez podniky zahraničného obchodu a množstva iných ale o tom inokedy)

Dnes máme úplne inú situáciu a korporácie ani banky nám nič vracať nebudú pretože nám evidentne nepatria a ďalšie znárodnenie je ďaleko. Takže ako na to? Ako zabezpečiť aby nakradnuté peniaze cez infláciu išli späť k ľuďom? Alebo aspoň do rozvoja nášho hospodárstva a nie do súkromných vreciek?

Korporácie nie sú naše a tie ako som písal nám vracať nič nebudú. Dobrým spôsobom je však zavedenie sektorovej dane na odvetvia, kde sa brať dá. Predovšetkým odvetvia, kde je nízka konkurencia. Na banky je zavedený špeciálny odvod, avšak ten sa mi zdá málo na to, aké zisky banky stále produkujú. Bolo by fajn sa pozrieť po jednotlivých odvetviach a jednoducho oveľa viac zosolidárniť zisky týchto spoločností so štátom. Na to po voľbách s SaS vo vláde však určite priestor nebude.

Centrálna banka síce je „naša“, európska, avšak my tam máme podiel cca 1%. Tam nemožno očakávať akékoľvek zmeny, ktoré by sme vedeli iniciovať a presadiť. V populácii takisto neexistuje objednávka vystúpiť z meny Euro, takže tu takisto nevidím cestu.

No a posledná cesta je sektor samotných komerčných bánk. Tam by sa dal vytvoriť nejaký ľudový/štátny typ banky, ktorá by financovala potreby ľudí, hospodárstva za nižšie a efektívnejšie peniaze s menšou ziskovosťou ako súčasné banky, ktorým by prebrala veľkú časť portfólia nižšími nákladmi a dostupnosťou ako verejnú službu obyvateľom. Samozrejme aj na toto by bola potrebná objednávka od ľudí vo voľbách, ktorá však takisto nie je.

Súčasná novo formovaná vláda má svoje priority a aj bytová výstavba sľubovaná jednou stranou je už pomaly preč, ešte ani vláda nevznikla. Nič z toho sa riešiť nebude. Keď vám niekto vezme peniaze z peňaženky, tak sú ľudia nespokojní, že ich niekto okradol. Keď ľudí niekto okráda tak, že peniaze človek platí niekomu dobrovoľne cez mikrotransakcie, tak sú ľudia spokojní. Spojenie dobrého riadenia procesov a médií a ľuďom nevadí nič.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

author photo

Erik Majercak

O AUTOROVI

AUTOR V ČÍSLACH

Počet článkov: 266

Celkové hodnotenie: 22.82

Priemerná čítanosť: 2015

icon Top za 7 dní

iconNajnovšie z HS

icon Najčítanejšie z HS

  • POČASIE NA DNES

    FOTO DŇA

  • Vybrali sme

    Na D2 za tunelom Sitina smerom na Most Lanfranconi sa zrazili dve autá

    0icon

    Na bratislavskej diaľnici D2 za tunelom Sitina smerom na Most Lanfranconi do Petržalky sa v ľavom jazdnom pruhu zrazili dve autá, tvoria sa tam kolóny.…

    Bratislavský Ústav na výkon väzby a trestu navštívila delegácia z Čiernej Hory

    0icon

    Bratislava 19. apríla 2024 (TASR/HSP/Foto:TASR-Miroslav Košírer)   Slovensko je v počte väznených osôb na nelichotivom druhom mieste v rámci EÚ, konštatoval Michal Sedliak. Na pôde…

    Envirorezort si pripomína Deň Zeme

    0icon

    V pondelok 22. apríla si svet pripomenie Deň Zeme, ktorého cieľom je zvýšiť povedomie o environmentálnych problémoch, ako sú zmena klímy, znečistenie, ochrana prírody a…

    Radiačná situácia bola aj v uplynulých dňoch stabilná

    0icon

    Radiačná situácia na Slovensku bola aj v období od 12. do 18. apríla stabilná. Ani v iných krajinách Európy sa nezaznamenali výrazné odchýlky od štandardne…

    Šéfredaktori troch titulov News and Media Holding reagujú na kritiku konkurencie

    0icon

    Bratislava 19. apríla 2024 (HSP/ Plus Jeden Deň/ Foto: Pixabay)   Stupňujúce sa útoky z konkurenčných médií prinútili šéfredaktorov titulov Plus JEDEN DEŇ, Nový Čas…

    Rokovaniu v piatok dominovala diskusia o zmenách vo Fonde na podporu umenia

    0icon

    Piatkovej diskusii v Národnej rade (NR) SR dominovala novela zákona o Fonde na podporu umenia z dielne SNS. Opozičným poslancom prekáža najmä spôsob rozhodovania o…

    SaS podá návrh na odvolanie Rudolfa Huliaka z postu predsedu výboru

    0icon

    Opozičná strana SaS podá na ďalšiu schôdzu parlamentu návrh na odvolanie Rudolfa Huliaka (SNS) z postu predsedu výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredia. Na tlačovej…

    Prezidentka: Akékoľvek snahy ovládať kultúru sú prejavom nekultúrnosti

    0icon

    Štát má vytvárať predpoklady a podmienky pre kultúru a nie ju politicky ovládať. Vyhlásila to prezidentka SR Zuzana Čaputová, ktorá v piatok prijala zástupcov kultúrnej…

    Ministerstvo kultúry upozorňuje - Slušne ale rázne: Prestaňte robiť hanbu slovenskej kultúre aj v zahraničí!

    0icon

    Bratislava 19. apríla 2024 (HSP/Foto:screenshot)   Výrazné žlté farby, amplióny, exriaditeľ Kunsthalle Bratislava Jen Kratochvíl v ružovej šiltovke, s náušnicou v uchu a k tomu…

    Vodič skrýval marihuanu vo vrecku riflí, spolujazdec pervitín v ponožke

    0icon

    Policajti pohotovostnej motorizovanej jednotky z Nitry zadržali dvoch mužov, ktorí u seba ukrývali drogy. Osoby boli obmedzené na osobnej slobode a boli predvedené na policajné…

    Vášeň v Tebe

    Auto Trendy

    Reklama

    Armádny Magazín

    TopDesať

    FOTO DŇA